Jump to content

Samsung Galaxy Note 3 (SM-N9005)


StratosGR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

Το έχω πάθει αρκετές φορές. Κλείνω όλες τις εφαρμογές και κάνω restart στη συσκευή. Κατά 90% θα στρώσει μετά. Κάποιο service τρέχει από πίσω.

 

α ρε αντροϊνταρα, λειτουργικαρα. Πιτα στην αξιοπιστια. Κάθε μερα και μια νεα εκπληξη. Ανταγωνισμος, δε, μηδενικος. Ένα μη υφισταμενο, τελειωμενο, αναχρονιστικο λειτουργικο (iOS), κι ένα παντελως ελλειματικο σε εργονομια (Windows 8 Phone edition), καθιστουν τα δημοφιλή λειτουργικα επιεικως για τα πανηγυρια.

Ας οψεται που τελειωσαν στα γεννητούρια τους τα μονα σοβαρα λειτουργικα (webos, meego)...

On topic:

Επειδή γραφετε για τη μπαταρια, παρατηρω ότι με συνεχη χρηση note 3 + gear, πλεον το κινητο οριακα βγαζει τη μερα. Αναμενομενο σε μεγαλο βαθμο, αλλα μην τρεφετε αυταπάτες. Η 24ωρη ΒΤ συνδεση του ρολογιου τσακιζει τη μπαταρια (του note - το ρολογακι βγαζει κοντα 3 ημερες).

Link to comment
Share on other sites

α ρε αντροϊνταρα, λειτουργικαρα. Πιτα στην αξιοπιστια. Κάθε μερα και μια νεα εκπληξη. Ανταγωνισμος, δε, μηδενικος. Ένα μη υφισταμενο, τελειωμενο, αναχρονιστικο λειτουργικο (iOS), κι ένα παντελως ελλειματικο σε εργονομια (Windows 8 Phone edition), καθιστουν τα δημοφιλή λειτουργικα επιεικως για τα πανηγυρια.

Ας οψεται που τελειωσαν στα γεννητούρια τους τα μονα σοβαρα λειτουργικα (webos, meego)...

On topic:

Επειδή γραφετε για τη μπαταρια, παρατηρω ότι με συνεχη χρηση note 3 + gear, πλεον το κινητο οριακα βγαζει τη μερα. Αναμενομενο σε μεγαλο βαθμο, αλλα μην τρεφετε αυταπάτες. Η 24ωρη ΒΤ συνδεση του ρολογιου τσακιζει τη μπαταρια (του note - το ρολογακι βγαζει κοντα 3 ημερες).

 

Έτσι όπως τα λες Βαγγέλη...

Εγώ εκτός από το gear έχω Συνδεδεμένο και το plantronic legend και όντως η μπαταρία του έχει μειωθεί σε σχέση με πριν αλλά την ημέρα ότι και να του κάνω την βγάζει...

Βέβαια έχω και δεύτερη συσκευή(Νουμερο) λόγο δουλειάς οπότε δεν έχω θέμα...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως τα λες Βαγγέλη...

Εγώ εκτός από το gear έχω Συνδεδεμένο και το plantronic legend και όντως η μπαταρία του έχει μειωθεί σε σχέση με πριν αλλά την ημέρα ότι και να του κάνω την βγάζει...

Βέβαια έχω και δεύτερη συσκευή(Νουμερο) λόγο δουλειάς οπότε δεν έχω θέμα...

 

Παίρνεις το extra battery kit που εχει μέσα μια γνήσια μπαταρία με τον φορτιστής της και ησυχασες. 34 ευρώ κάνει μόνο. Δεν ειναι και τραγικό το ποσόν αλλα το λιωνεις όσο θέλεις μετά.

Ps..πες μου ότι δεν φοράς αυτή την γκουμουτσα(plantronics legend) για να μιλάς ;;;έλα σοβαρά τώρα. Δεν την φοράς ε;;;:))))

Edited by skoj
Link to comment
Share on other sites

Σημερα συναντηθηκα με δυο παιδια (το ενα ειναι απ το myphone κιολας) και ασχοληθηκαμε λιγο με το note 3. Για πλακα καναμε μια συγκριση της οθονης του με την οθονη του g2 και του ip5. Δεν θα μιλησω για τη συγκριση τοσο οσο για ενα θεμα που ειχε η οθονη του note.

Kατεβασαμε αυτη την εφαρμογη:

https://play.google.com/store/apps/details?id=org.projectvoodoo.screentestpatterns

 

Kαι ελεγξαμε την grayscale οπου σε ολα τα ''κλικ'' πλην του δευτερου τα αποτελεσματα ηταν καλα.

Στο δευτερο κλικ (στην αποχρωση δηλαδη μετα το πισσα μαυρο ας πουμε) ειδαμε αυτο:

 

http://i43.tinypic.com/2lk4715.jpg

 

Σορρυ για τη φωτο αλλα ειναι απο κινητο. Το φαινομενο δεν ηταν τοσο εντονο. Ο φακος της καμερας το παρακανει ειναι η αληθεια .

Τελος παντων, ομως, καταλαβαινετε το point.

Για καντε μια αν θελετε το τεστ και πειτε μου αν το βλεπετε και εσεις.

 

ΥΓ. Στις ρυθμισεις της εφαρμογης μη πειραξετε τον αριθμο διαβαθμισης της γκρι κλιμακας. Γιατι τοτε το δευτερο pattern που εμφανιζεται αλλαζει και μπορει το προβλημα να μην φανει.

Δουλεψτε με τις ρυθμισεις οπως ειναι οταν κατεβαζετε την εφαρμογη και φωτεινοτητα στο 25-50%.

 

Εγω πάντως στο S4 δεν παρατηρώ τίποτα σε κανένα κλικ και σε καμία ρύθμιση φωτεινότητας

 

http://img203.imageshack.us/img203/263/pqls.jpg

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο ρώτησα και εγώ φίλε μου όπως είδες. Στο Νοτε 8 γίνεται πολύ εύκολα με παρατεταμένη πίεση πάνω στην ημέρα, στο 3 δεν το κατάφερα.

Θα βόλευε βεβαια και ένα app ημερολογίου που να μπορούσες να σημειώσεις χειρόγραφα, αν γνωρίζει κάποιος.

 

Αυτό που έψαχνα τελικά λέγεται fit tight planner 1,5 ευρώ στο play store.

Καλό είναι και το δωρεάν Diary.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Με διαφορά όμως το καλύτερο bt που κυκλοφορεί!!!

Έχω και το stone 3 που είναι πραγματικά μικρό αλλά σαν το legend κανένα!!!

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Με διαφορά όμως το καλύτερο bt που κυκλοφορεί!!!

Έχω και το stone 3 που είναι πραγματικά μικρό αλλά σαν το legend κανένα!!!

 

OK Mr Spock... Πάντα με καλή διάθεση για να μην παρεξηγηθώ.

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως στο S4 δεν παρατηρώ τίποτα σε κανένα κλικ και σε καμία ρύθμιση φωτεινότητας

Δοκίμασες σε τελείως σκοτεινό χώρο?

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες σε τελείως σκοτεινό χώρο?

 

Δοκίμασα σε ΝΟΤΕ3 σε σκοτάδι και όλα καλά δεν βλέπω το παραμικρό.

Link to comment
Share on other sites

Eνταξει παιδια ευχαριστω. Προφανως ειναι θεμα hardware. Υπηρχε παρομοιο προβλημα και στο s4 αλλα γινοταν σε ολα τα χρωματα.

Γι αυτο στο note που το εκανε μονο στο γκρι ηθελα να βεβαιωθω οτι δεν ειναι software θεμα. Θα πω του παιδιου να το στειλει για αλλαγη γιατι ειναι μεσα στο χρονικο περιθωριο του DOA.

Εγω πάντως στο S4 δεν παρατηρώ τίποτα σε κανένα κλικ και σε καμία ρύθμιση φωτεινότητας

 

 

Κωστα στο pattern το συγκεκριμενο (51-51-51) ουτε το note εδειχνε κατι.

Στο note φαινοταν μεταξυ 10-10-10 και 41-41-41. Στα υπολοιπα ηταν ''χαλι''.

Ξεχασα να το αναφερω αλλα δεν θυμομουν οτι ειχε αριθμους η εφαρμογη.

Edited by Leon_G
Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως τα λες Βαγγέλη...

Εγώ εκτός από το gear έχω Συνδεδεμένο και το plantronic legend και όντως η μπαταρία του έχει μειωθεί σε σχέση με πριν αλλά την ημέρα ότι και να του κάνω την βγάζει...

Βέβαια έχω και δεύτερη συσκευή(Νουμερο) λόγο δουλειάς οπότε δεν έχω θέμα...

 

Με το SmartWatch 2 πάντως δεν έχω κανένα θέμα στη μπαταρία. Έχω παρακολουθήσει και το service που τρέχει και όντως έχει χαμηλή κατανάλωση

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα,

 

Επειδη ειμαι νεος στο forum, κατοχος ενος iphone 4 αυτη τη στιγμη που το εχω βαρεθει αφανταστα (αν και κανει τη δουλεια του), σκεφτομαι να παω για αγορα ενος note 3 τωρα τα χριστουγεννα. Επειδη βεβαια η συγκριση ειναι ατοπη, μπορειτε ως κατοχοι να τονισετε μερικα σημαντικα + αλλα και - που παρατηρησατε με τη χρηση του κινητου; Για παραδειγμα δεν αντεχω πλεον το κινητο να κραταει μονο 8-9 ωρες ανοιχτο και μετα η μπαταρια τεζα, χωρις φυσικα να κανω πολλες κλησεις αλλα και να παιζω παιχνιδια.. Η μπαταρια του note πως τα πηγαινει ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα,

 

Επειδη ειμαι νεος στο forum, κατοχος ενος iphone 4 αυτη τη στιγμη που το εχω βαρεθει αφανταστα (αν και κανει τη δουλεια του), σκεφτομαι να παω για αγορα ενος note 3 τωρα τα χριστουγεννα. Επειδη βεβαια η συγκριση ειναι ατοπη, μπορειτε ως κατοχοι να τονισετε μερικα σημαντικα + αλλα και - που παρατηρησατε με τη χρηση του κινητου; Για παραδειγμα δεν αντεχω πλεον το κινητο να κραταει μονο 8-9 ωρες ανοιχτο και μετα η μπαταρια τεζα, χωρις φυσικα να κανω πολλες κλησεις αλλα και να παιζω παιχνιδια.. Η μπαταρια του note πως τα πηγαινει ;

 

Αν δεν το ζωριζεις τις 2μερες τις έχεις για πλάκα...

Αν τι ζορισεις την μια θα στην βγάλει άνετα...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς ανοιχτή οθόνη 8-9 ώρες Όχι δεν φτάνει,ανοιχτό όμως σαν κινητό αντέχει σε μένα οθόνη 5 ώρες και το κινητό φόρτιση κάθε βράδυ που του έχει μείνει γύρω στο 40% μπαταρία με πολλούς συγχρονισμους και όλα ανοιχτά. Δεν είμαι μαμά όμως οπότε να σου πει και κάνας άλλος τις εμπειρίες του.

There's no substitute for Experience

Admin CorollaClub.com

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα,

 

Επειδη ειμαι νεος στο forum, κατοχος ενος iphone 4 αυτη τη στιγμη που το εχω βαρεθει αφανταστα (αν και κανει τη δουλεια του), σκεφτομαι να παω για αγορα ενος note 3 τωρα τα χριστουγεννα. Επειδη βεβαια η συγκριση ειναι ατοπη, μπορειτε ως κατοχοι να τονισετε μερικα σημαντικα + αλλα και - που παρατηρησατε με τη χρηση του κινητου; Για παραδειγμα δεν αντεχω πλεον το κινητο να κραταει μονο 8-9 ωρες ανοιχτο και μετα η μπαταρια τεζα, χωρις φυσικα να κανω πολλες κλησεις αλλα και να παιζω παιχνιδια.. Η μπαταρια του note πως τα πηγαινει ;

 

Για την μπαταρία μπορείς να διαβάσεις το σχετικό θέμα.

Από εκεί και πέρα θα έχεις ένα κινητό με μεγαλύτερη οθόνη (Full HD), πενάκι, που έχει ελεύθερη εγκατάσταση εφαρμογών, ξεκλείδωτο Bluetooth και άλλα που θα τα ανακαλύψεις στην πορεία.

Αρνητικό (στην αρχή) το μέγεθος αφού έχεις συνηθίσει σε μικρότερη συσκευή οπότε πριν το πάρεις πήγαινε να το δεις από κοντά ώστε να σιγουρευτείς ότι θα σε βολέψει.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

@skoj

Κολλημένος με ΒΤ εδώ και χρόνια, αγοράζοντας τουλάχιστον δυο every year δεν έχω βρει ΚΑΝΕΝΑ άλλο με την αξιοπιστία και τις λειτουργίες του

και πίστεψέ με όταν το φοράς ούτε το καταλαβαίνεις.

 

Όσο για την μπαταρία του Note 3, έχω συνδεδεμένα ΒΤ το Gear και το Legend και μου κρατάει από 19-22ωρες οπότε βγάζω την ημέρα μου άνετα.

Το ΣΚ βγαίνει με μια φόρτιση(λιγότερη χρήση).

ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

Στο ''ενεργο σημειωμα'' οταν γραφω ελληνικα γιατι δεν τα αναγνωριζει??

 

Τι ακριβώς εννοείς;

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς εννοείς;

 

Καλησπερα. Εννοω οτι μπορω κανονικα να γραψω ελληνικα αλλα αν μετα πατησω καποιο απ τα actions πχ την αναζητηση στο ιντερνετ τοτε δεν αναγνωριζει αυτο που εχω γραψει. Πχ αν γραψω Αθηνα μου βγαζει Aοηνα

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ενδιαφερον το Samsung Content Viewer αφου μπορεις να προβάλλεις διάφορους τύπους περιεχομένου που έχουν δημιουργηθεί στο Note οπως το Story Album, Scrapbook κλπ.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.sec.android.app.contentviewer

Δυστυχως σε εκδοση για υπολoγιστη υποστηριζει μονο windows και οχι OS X

http://www.samsung.com/gr/support/usefulsoftware/sviewer/#view_pc

 

Eπισης και σε συσκευες με iOS

https://itunes.apple.com/app/samsung-content-viewer/id691956944

Edited by Jig
ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

Για την μπαταρία μπορείς να διαβάσεις το σχετικό θέμα.

Από εκεί και πέρα θα έχεις ένα κινητό με μεγαλύτερη οθόνη (Full HD), πενάκι, που έχει ελεύθερη εγκατάσταση εφαρμογών, ξεκλείδωτο Bluetooth και άλλα που θα τα ανακαλύψεις στην πορεία.

Αρνητικό (στην αρχή) το μέγεθος αφού έχεις συνηθίσει σε μικρότερη συσκευή οπότε πριν το πάρεις πήγαινε να το δεις από κοντά ώστε να σιγουρευτείς ότι θα σε βολέψει.

 

Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις,

 

Το εχει φιλος και το μεγεθος δεν με χαλαει καθολου, το αντιθετο μαλιστα, μιας και η χρηση που θα του κανω εχει να κανει πιο πολυ με αναγνωση email απο τη δουλεια, σερφαρισμα στο ιντερνετ, οχι youtube και τετοια και σιγουρα καμια ωρα κλησεων την ημερα. Ασυμβατοτητες με bluetooth ακουστικα και τετοια υπαρχουν ή ολα καλα; Δεν προκειται να μπω σε διαδικασιες root κλπ, απλη καθημερινηχρηση θα του κανω.

Link to comment
Share on other sites

Τότε μπορείς να το αγοράσεις άφοβα. Νομίζω πως θα μείνεις απόλυτα ικανοποιημένος!

Δεν νομίζω να έχει ασυμβατότητες με τα Bluetooth.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο app που να παιρνει backup στη συσκευή να την κάνω clean install και μετά να ξαναπεράσει το backup ? Επίσης με την διαδικασία ροοτ χάνω την εγγύηση και δε μπορώ να επαναφέρω την συσκευή στην αρχική κατάσταση ώστε αν συμβεί κάτι να καλύπτομαι πάλι? Και τέλος Πώς γίνεται η διαδικασία ροοτ ? Αυτά τα ολίγα. :p
Link to comment
Share on other sites

Για όλα αυτά που ζητάς δες στο θέμα Galaxy Note 3 : Πλήρης οδηγός για Root (De la Vega method from XDA).

Επίσης διάβασε και το Backup & Restore σε Android συσκευές.

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 3 (SM-N9005)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...