Jump to content

Samsung Galaxy Note 3 (SM-N9005)


StratosGR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό ακριβώς .

Για να σου βγάζει fail to odin κατι δεν γίνεται σωστά .

Πέρνα ξανά τους drivers απο την samsung .

Τρέξε το odin ως διαχειρηστη .

Άλλαξε θύρα usb.

Κλείσε το kies αν τρέχει στο background .

 

Τα εκανα ολα οπως μου ειπες και μου βγαζει παλι error στο τελος.Δεν την γλυτωνω την σαμσουνγκ μου φαινεται.

 

<OSM> N9005XXUENB7_N9005DBTENB2_N9005XXUENB1_HOME.tar.md5 is valid.

<OSM> Checking MD5 finished Sucessfully..

<OSM> Leave CS..

<ID:0/006> Added!!

<ID:0/006> Odin v.3 engine (ID:6)..

<ID:0/006> File analysis..

<ID:0/006> SetupConnection..

<ID:0/006> Initialzation..

<ID:0/006> Get PIT for mapping..

<ID:0/006> Firmware update start..

<ID:0/006> SingleDownload.

<ID:0/006> sbl1.mbn

<ID:0/006> NAND Write Start!!

<ID:0/006> aboot.mbn

<ID:0/006> rpm.mbn

<ID:0/006> tz.mbn

<ID:0/006> sdi.mbn

<ID:0/006> NON-HLOS.bin

<ID:0/006> boot.img

<ID:0/006> recovery.img

<ID:0/006> system.img.ext4

<ID:0/006> modem.bin

<ID:0/006> cache.img.ext4

<ID:0/006> hidden.img.ext4

<ID:0/006> FAIL! (Size)

<ID:0/006>

<ID:0/006> Complete(Write) operation failed.

<OSM> All threads completed. (succeed 0 / failed 1)

Link to comment
Share on other sites

Τα εκανα ολα οπως μου ειπες και μου βγαζει παλι error στο τελος.Δεν την γλυτωνω την σαμσουνγκ μου φαινεται.

 

<OSM> N9005XXUENB7_N9005DBTENB2_N9005XXUENB1_HOME.tar.md5 is valid.

<OSM> Checking MD5 finished Sucessfully..

<OSM> Leave CS..

<ID:0/006> Added!!

<ID:0/006> Odin v.3 engine (ID:6)..

<ID:0/006> File analysis..

<ID:0/006> SetupConnection..

<ID:0/006> Initialzation..

<ID:0/006> Get PIT for mapping..

<ID:0/006> Firmware update start..

<ID:0/006> SingleDownload.

<ID:0/006> sbl1.mbn

<ID:0/006> NAND Write Start!!

<ID:0/006> aboot.mbn

<ID:0/006> rpm.mbn

<ID:0/006> tz.mbn

<ID:0/006> sdi.mbn

<ID:0/006> NON-HLOS.bin

<ID:0/006> boot.img

<ID:0/006> recovery.img

<ID:0/006> system.img.ext4

<ID:0/006> modem.bin

<ID:0/006> cache.img.ext4

<ID:0/006> hidden.img.ext4

<ID:0/006> FAIL! (Size)

<ID:0/006>

<ID:0/006> Complete(Write) operation failed.

<OSM> All threads completed. (succeed 0 / failed 1)

Κατέβασε μια NG1 rom ,ξεζιπαρισε το αρχείο και βάλε στο odin μόνο το tar κάνε τικ το bootloader .

Πρωτα όμως κάνε μια επανεκκίνηση το pc και βγάλε την μπαταρία από το τηλέφωνο και μπες χειροκίνητα σε dawnlooad Mode.

Link to comment
Share on other sites

Αδιακαιολόγητο lag, βάσει του τι συσκευή έχουμε,έχει ο launcher,o dialer, τα μηνύματα, η gallery και λιγότερο η κάμερα.

Συνεπώς με nova, exdialer, textra sms & quickpic(μόνο μειονέκτημα ότι από την κάμερα,ότι και να κάνεις, σε στέλνει στη stock εφαρμογή της sammy) η συσκευή μεταμορφώνεται συν ότι οι συγκεκριμένες εφαρμογές είναι πιο όμορφες(υποκειμενικό) και με περισσότερες δυνατότητες.

Μόνο για την κάμερα δεν έχω βρει λύση αν και εκεί αφενός η ίδια η εφαρμογή δεν μου φαίνεται ότι έχει ιδιαίτερο θέμα, αφετέρου προτιμώ άριστο αποτέλεσμα και ας χάνω λίγο σε ταχύτητα.

Πάντως nova, exdialer, textra & quickpic συστήνονται ανεπιφύλακτα.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες επειδή χρησιμοποιώ screen protector από την πρώτη μέρα δεν δει πως είναι η αίσθηση της οθόνης χωρίς σκέφτομαι να το βγάλω. Η οθόνη από γρατζούνιες πως τα πάει? Γενικά το προσέχω πολύ γιατί σκέφτομαι να το πουλήσω οπότε αναρωτιέμαι αν γρατζουνιεται εύκολα
Link to comment
Share on other sites

Λιγη αμμο (κοκκους απο βρωμα οτιδηποτε) να εχει η τσεπη που θα μπει θα κανει ζημια. Αντιστοιχα τα τζιν εχουν εκεινο το μεταλλικο κουμπακι πολλες φορες και βγαζοντας τοσο μεγαλο κινητο πολυ πιθανο να βρει η οθονη εκει.

 

Εγω δε θα το κανα για πολυ καιρο. Για λιγες μερες οκ μπορεις να το δεις πως ειναι. Τσαμπα θα χαρεις ομως με την αισθηση γιατι ειναι επικινδυνο να το χαλασεις.

 

Ειναι λιγο καταρα οι ωραιες (σε αισθηση) οθονες και τα ωραια υλικα στα κινητα γιατι τα καλυπτεις ρε γμτ.

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνω ΚΑΘΕΤΑ....η οθονη ειναι ανθεκτικοτατη....απο ενα σημειο και μετα κατανταει καπως το θεμα....βλεπω και κατι αλλους με τεραστιες θηκες και καλα για προστασια....δε ξερω τελικα μηπως εγω ειμαι ο περιεργος που σε ΟΛΗ τη σειρα S μεχρι το Νοte ΔΕΝ χρησιμοποιω τιποτα απο αυτα Edited by optostyle

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

Τα εκανα ολα οπως μου ειπες και μου βγαζει παλι error στο τελος.Δεν την γλυτωνω την σαμσουνγκ μου φαινεται.

 

<OSM> N9005XXUENB7_N9005DBTENB2_N9005XXUENB1_HOME.tar.md5 is valid.

<OSM> Checking MD5 finished Sucessfully..

<OSM> Leave CS..

<ID:0/006> Added!!

<ID:0/006> Odin v.3 engine (ID:6)..

<ID:0/006> File analysis..

<ID:0/006> SetupConnection..

<ID:0/006> Initialzation..

<ID:0/006> Get PIT for mapping..

<ID:0/006> Firmware update start..

<ID:0/006> SingleDownload.

<ID:0/006> sbl1.mbn

<ID:0/006> NAND Write Start!!

<ID:0/006> aboot.mbn

<ID:0/006> rpm.mbn

<ID:0/006> tz.mbn

<ID:0/006> sdi.mbn

<ID:0/006> NON-HLOS.bin

<ID:0/006> boot.img

<ID:0/006> recovery.img

<ID:0/006> system.img.ext4

<ID:0/006> modem.bin

<ID:0/006> cache.img.ext4

<ID:0/006> hidden.img.ext4

<ID:0/006> FAIL! (Size)

<ID:0/006>

<ID:0/006> Complete(Write) operation failed.

<OSM> All threads completed. (succeed 0 / failed 1)

Το πιθανότερο είναι ότι πας να κάνεις downgrade και γι αυτό σου πετάει fail.Η ρομ που δείχνεις είναι παλιά.Βάλε μια καινούρια NG1 (Εκτός από γερμανική) κανοντας πρώτα full wipe όπως σου είπε ο Μιχαλης και format την εσωτερική sd.Μην πειράξεις bootloader και τέτοια, απλά hard reset και φλασάρισμα.Αν σου αρχίσει στη συνέχεια πάλι bootloop,βγάλε-βάλε μπαταρία και βάλτο να ξανα μπουταρει.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες επειδή χρησιμοποιώ screen protector από την πρώτη μέρα δεν δει πως είναι η αίσθηση της οθόνης χωρίς σκέφτομαι να το βγάλω. Η οθόνη από γρατζούνιες πως τα πάει? Γενικά το προσέχω πολύ γιατί σκέφτομαι να το πουλήσω οπότε αναρωτιέμαι αν γρατζουνιεται εύκολα

Ότι λέει ο από κάτω συμφωνώ και επαυξάνω.

Και εγώ πάντα σε όλα δεν βάζω προστασία μόνο θήκη για αλλαγή στο μάτι.

Η μαμά οθόνη είναι σαν να χάδι.....

Διαφωνω ΚΑΘΕΤΑ....η οθονη ειναι ανθεκτικοτατη....απο ενα σημειο και μετα κατανταει καπως το θεμα....βλεπω και κατι αλλους με τεραστιες θηκες και καλα για προστασια....δε ξερω τελικα μηπως εγω ειμαι ο περιεργος που σε ΟΛΗ τη σειρα S μεχρι το Νοte ΔΕΝ χρησιμοποιω τιποτα απο αυτα
Link to comment
Share on other sites

Το πιθανότερο είναι ότι πας να κάνεις downgrade και γι αυτό σου πετάει fail.Η ρομ που δείχνεις είναι παλιά.Βάλε μια καινούρια NG1 (Εκτός από γερμανική) κανοντας πρώτα full wipe όπως σου είπε ο Μιχαλης και format την εσωτερική sd.Μην πειράξεις bootloader και τέτοια, απλά hard reset και φλασάρισμα.Αν σου αρχίσει στη συνέχεια πάλι bootloop,βγάλε-βάλε μπαταρία και βάλτο να ξανα μπουταρει.

 

Οταν λες μια ng1 ποια εννοεις και που μπορω να την βρω?αυτες που κατεβασα ειναι απο το sammobile official αλλα δεν μπαινουν μου βγαζουν fail.Μπορεις να μου στειλεις μια ρομ να κατεβασω και τι ακριβως πρεπει να κανω γιατι με εχει κουρασει το κινητο 2 εβδομαδες το εχω ετσι. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες μια ng1 ποια εννοεις και που μπορω να την βρω?αυτες που κατεβασα ειναι απο το sammobile official αλλα δεν μπαινουν μου βγαζουν fail.Μπορεις να μου στειλεις μια ρομ να κατεβασω και τι ακριβως πρεπει να κανω γιατι με εχει κουρασει το κινητο 2 εβδομαδες το εχω ετσι. :wacko:

http://live.samsung-updates.com/index.php?device=SM-N9005

http://ykkfive.blogspot.gr/2011/11/samsung-csc-code-reference.html?m=1#.VC8W_oGgHqD

Edited by jrgr
Link to comment
Share on other sites

Ότι λέει ο από κάτω συμφωνώ και επαυξάνω.

Και εγώ πάντα σε όλα δεν βάζω προστασία μόνο θήκη για αλλαγή στο μάτι.

Η μαμά οθόνη είναι σαν να χάδι.....

Και εγώ συνήθως δεν βάζω απλά με καίει το γεγονός ότι θέλω να το δώσω για να πάρω το 4 από εξωτερικό. Αλλά επειδή δεν είχα την ευκαιρία να δω πως είναι τώρα με καίει.. Το πενάκι ας πούμε είναι σαν να σκαλώνει στο screenprotector και ξενερώνω άσε που νομίζω ότι pixeliazei ελαφρά.

Link to comment
Share on other sites

 

ευχαριστω πολυ αλλα η δευτερη σελιδα τι ειναι?ποια προτεινεις να κατεβασω?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ αλλα η δευτερη σελιδα τι ειναι?ποια προτεινεις να κατεβασω?

Το πρώτο από την λίστα είναι το τελευταίο update που έχει βγει είναι από Βουλγαρία. Το region είναι η χώρα που βγαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο από την λίστα είναι το τελευταίο update που έχει βγει είναι από Βουλγαρία. Το region είναι η χώρα που βγαίνει.

 

Αρα κατεβαζω την πρωτη στην σειρα εκδοση. :happy:

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ συνήθως δεν βάζω απλά με καίει το γεγονός ότι θέλω να το δώσω για να πάρω το 4 από εξωτερικό. Αλλά επειδή δεν είχα την ευκαιρία να δω πως είναι τώρα με καίει.. Το πενάκι ας πούμε είναι σαν να σκαλώνει στο screenprotector και ξενερώνω άσε που νομίζω ότι pixeliazei ελαφρά.

Εγω οχι μονο του εχω βαλει γυαλινο screen protector αλλα εχω και θηκη με το πλαστικο screen protector επιπλεον! Σε ολα μου τα κινητα ετσι το κανω και μετα απο αρκετο καιρο ειναι σαν καινουρια. Με εχουν γλυτωσει απειρες φορες. Οι θηκες ειναι σαν να εχουν πολεμησει στο βιετναμ και το κινητο μεσα ειναι σα να βγηκε απο τη γραμμη παραγωγης. Ο καθενας μπορει να κανει ο,τι θελει με το κινητο του και να το εχει οπως τον ευχαριστει. Εγω παντως χωρις προστασια οθονης και θηκη αεροπλανοφορο, δε μπορω... :)

Link to comment
Share on other sites

Κολλητος φιλος μου αποφασισε οτι δε χρειάζεται ζελατινα το note του καλοκαιριατικα και βαζοντας το στην τσεπη του παντελονιου ειχε ελάχιστη αμμο (μιλαμε για 5 κοκκους τωρα) και η οθονη απεκτησε ασχημες γρατζουνιες. Προφανως οχι σε βαθμο να σε ενοχλει αλλα τις βλεπεις αν κοιταξεις προσεκτικα.

 

Αλλη ευαισθησια εχει ο καθενας. Αν πας με τελεια καθαρισμενη οθονη με ειδικο πανακι κατω απο λαμπα καλη θα δεις οτι με συνεχη χρηση χωρις ζελατινα ειναι πιθανο να εχεις μαζεψει πολυ πολυ μικρες γρατζουνιτσες. Το εχω παθει σε αλλα κινητα ευτυχως εμαθα και δεν το επανελαβα στο note.

 

Φυσικα αν εχεις θηκη που κλεινει μπροστα δε συζηταμε μπορεις να μην εχεις.

 

Το θεμα με το πενακι λυνεται με καλης ποιοτητας ζελατινα η γυαλί. Ομως κατ εμε η αντισταση του στυλό η του μολυβιού προσομοίωνεται πιο πολυ με την αντισταση που εχει η ζελατινα. Για γραψιμο προτιμω ζελατινα, για να χρησιμοποιω το πενακι αντι δαχτυλου προτιμω γυμνη οθονη.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο έκανε και σε μένα, το έχω αναφέρει καιρό πριν.

Πέρασα την νέα rom (επίσημη) από πάνω με το Odin. Δεν χάθηκε τίποτα από τα δεδομένα μου και λειτουργεί άψογα.

 

Που στο καλό είναι η τελευταία έκδοση για το EUR ?

 

Στο sammobile.com και στο samsung-updates.com η τελευταία EUR που εμφανίζει έχει ημερομηνία 14/4/2014 και είναι αυτή που έχει ήδη εγκατεστημένη το κινητό. Που μπορεί να βρεθεί η full με το update για να περαστεί μέσω ODIN?

 

Θεωρητικά μπορώ να καταφύγω στο kies (όπως με προέτρεψε μετά την αποτυχία του installation) αλλά οι μνήμες που έχω από αυτή την @@ρια από τις εποχές του bada με κάνουν να ανατριχιάζω.

Μαϊμούδαρχος
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ αλλα η δευτερη σελιδα τι ειναι?ποια προτεινεις να κατεβασω?

Εχω γαλλικό (xef) και είμαι κομπλέ. Μπορείς ομως να βάλεις και αγγλικό (btu νωμιζω) περνει update απο τους πρώτους. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ατύχημα? Μάλλον μάτι....

Το είχα στο σακίδιο όπως πάντα, συνήθως απαντώ με Sony Bluetooth SBH52, λειτουργούσε και λειτουργεί κανονικά.

 

Όταν κάποια στιγμή το άνοιξα είδα την σπασμένη οθόνη... νομίζω (???) ότι δεν το ζόρισα...

 

Service στην Θεσσαλονίκη υπάρχει?

Nokia 9000, Palm Visor Pro, Palm Tungsten T, Qtec 9000, OMNIA SGH-i900, Acer neoTouch S200 (ACER F1) [έσκασε η οθόνη του], OMNIA II, Note 1, Note 3, Nexus 6, Note 5 (SM-N920CD)
Link to comment
Share on other sites

Εχω γαλλικό (xef) και είμαι κομπλέ. Μπορείς ομως να βάλεις και αγγλικό (btu νωμιζω) περνει update απο τους πρώτους. ;)

 

και που θα τα βρω αυτα?γιατι στην σελιδα που στειλανε δεν εχει ουτε xef ουτε btu. :(

Link to comment
Share on other sites

Εφαγα χθες μια φλασια, με το τελευταιο update θυμαται κανεις το πληκρολογιο στα μηνυματα οπου τα γραμματα δεν ηταν στο ιδιο επιπεδο μεταξυ τους? Αυτο πλεον δεν υπαρχει εχουν ερθει ολα στην ιδια ευθεια σωστα? Πως σκατα εγινε αυτο? απο την στιγμη που δεν υπαρχει αλλο update?
Link to comment
Share on other sites

και που θα τα βρω αυτα?γιατι στην σελιδα που στειλανε δεν εχει ουτε xef ουτε btu. :(

 

Πήγαινε στο sammobile κανε ένα λογαριασμό ,προχώρα στα firmwares ,βάλε την συσκευή σου και είσαι έτοιμος να κατεβάσεις όποιο θελεις .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Εχθες μου ηρθε σε ελληνικο note το update που προσθετει 2-3 χαρακτηριστικα ( knox 2, λειτουργια για παιδια κλπ)

Ξερει κανεις που πηγε απ το app tray η επιλογη για αποκρυψη εφαρμογων?

Επισης κατι αλλο... Πιο προχειροδουλεια στις αναβαθμισεις απ τη σαμσουνκ δεν κανει κανενας... Σε καθε αναβαθμιση θα δινει 1 πραγμα αλλα θα χαλαει 10. Ειχα ενα τελειο τηλεφωνο στην 4.3.3 και με τις επομενες αναβαθμισεις ολο κατι θα χαλαγε.. αι σιχτιρ...

Link to comment
Share on other sites

και που θα τα βρω αυτα?γιατι στην σελιδα που στειλανε δεν εχει ουτε xef ουτε btu. :(

Μπες απο το pc θα μπορεσεις να δεις και τα παλιότερα

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 3 (SM-N9005)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...