Jump to content

Samsung Galaxy Note 3 (SM-N9005)


StratosGR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους. Είμαι και εγω κάτοχος του Note 3 και αποφάσισα να αλλάξω την μπαταρία του (B800BU) επειδή μειώθηκε η απόδοσή της μετά απο 2 χρόνια χρήσης. Απο κατάστημα της Ομονοίας αγόρασα μια καινούρια (B800BC) σε χάρτινο κουτάκι και όχι σε σκέτο σακουλάκι. Η απόδοσή της όμως είναι από απογοητευτική. Τελειώνει υπερβολικά γρήγορα . Το πιο απλό είναι ότι μέσα σε 7 ώρες το βράδυ με ξυπνητήρι καταναλώνει περίπου 16με 17% μπαταρία. Χωρίς ξυπνητήρι 5 με 6%. Χρήζει αντικατάστασης λέτε; Επαναφορά δεν του έκανα, έπρεπε; Έπρεπε -πρέπει να κάνω κάτι άλλο; Τα τελευταία ψηφία της μπαταρίας πειράζει που είναι διαφορετικά;

Ευχαριστώ

 

Λογικά έπεσες σε μαϊμού μπαταρία.Η μπαταρίες ειναι σε πλαστικό σακουλάκι σφραγισμενες με αυτοκόλλητο της samsung.Δεν είναι φυσιολογικό να σου πέφτει 17% σε αδράνεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Καλησπέρα παιδιά κι από μένα. Στο τηλέφωνο, το οποίο μετά απο 4.5 χρόνια τα πάει μια χαρά, έχω ένα θέμα με το wifi. Κάθε φορά σχεδόν που πρέπει να συνδεθεί σε κάποιο γνωστό router γράφει ''απενεργοποιήθηκε'' και πρέπει να κάνω ''σύνδεση'' χειροκίνητα. Έχω ακόμα την μαμά rom και δεν λύθηκε το πρόβλημα ούτε με επαναφορά... Ευχαριστώ πολύ και κάθε λύση ευπρόσδεκτη.
Σωτήρης
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά κι από μένα. Στο τηλέφωνο, το οποίο μετά απο 4.5 χρόνια τα πάει μια χαρά, έχω ένα θέμα με το wifi. Κάθε φορά σχεδόν που πρέπει να συνδεθεί σε κάποιο γνωστό router γράφει ''απενεργοποιήθηκε'' και πρέπει να κάνω ''σύνδεση'' χειροκίνητα. Έχω ακόμα την μαμά rom και δεν λύθηκε το πρόβλημα ούτε με επαναφορά... Ευχαριστώ πολύ και κάθε λύση ευπρόσδεκτη.
Έχεις παλιό modem βάλε αυτό https://androidfilehost.com/?fid=962021903579489677
Link to comment
Share on other sites

Έχεις παλιό modem βάλε αυτό https://androidfilehost.com/?fid=962021903579489677

To qd5 είναι το τελευταίο νομίζω αυτό έχω εδώ και αρκετούς μήνες στο link έχει το qd1

 

278b5519ebef271a5e2a489a359aa118.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα ρώτησα σε επίσημο κατάστημα της samsung σχετικά με γνήσια μπαταρία και μου είπαν οτι κοστίζει 28 €.

Βλέπω οτι στο e-shop κοστίζει 16€. https://www.e-shop.gr/samsung-eb-b800-battery-for-galaxy-note-3-n9005-p-TEL.015453

Παίζει του e-shop να μην είναι γνήσια; Εαν ναι υπάρχει κάποιο κατάστημα που μπορω να βρω γνησιότατη σε λογικη τιμή;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ρώτησα σε επίσημο κατάστημα της samsung σχετικά με γνήσια μπαταρία και μου είπαν οτι κοστίζει 28 €.

Βλέπω οτι στο e-shop κοστίζει 16€. https://www.e-shop.gr/samsung-eb-b800-battery-for-galaxy-note-3-n9005-p-TEL.015453

Παίζει του e-shop να μην είναι γνήσια; Εαν ναι υπάρχει κάποιο κατάστημα που μπορω να βρω γνησιότατη σε λογικη τιμή;

Ευχαριστώ

 

Δεν υπάρχει λόγος να δώσεις τόσα λεφτά για γνήσια ή να φας ήτα με την 16€

 

Εγω έχω μερικούς μήνες αυτή της φωτογραφίας και φορτίζω κάθε δύο μέρες με περίπου 4 ώρες οθόνη. 4bcd0e1967ee320f8215933126833f3d.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ. Το θέμα είναι ότι χρειάζομαι το γρηγορότερο μια. Οι αποστολές απο Κίνα καθυστερούν. Από Ελλάδα έχεις κάτι στα υπ' όψιν σου;
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μπορείς να περιμένεις 15 μέρες (τόσο έκανε σε εμένα) πάρε μια γνήσια να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

 

Αν διαβάσεις στο θέμα με τις μπαταρίες θα δεις ότι ένα παιδί είχε πρόβλημα με μια χαμηλού κόστους και καλά γνήσια.

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ. Το θέμα είναι ότι χρειάζομαι το γρηγορότερο μια. Οι αποστολές απο Κίνα καθυστερούν. Από Ελλάδα έχεις κάτι στα υπ' όψιν σου;

 

Μπαταρία που αγόρασα απο eshop ήταν γνησιότατη με nfc.Εως τώρα κανένα πρόβλημα οθόνη κοντά στις 5 ώρες και παραλαβή μέσα σε μια μέρα.Η samsung δεν είχε διαθέσιμη όταν πήγα να ρωτήσω έπεσε παραγγελία κράτησαν τα στοιχεία μου κοντεύει χρόνος και ακόμα περιμένω.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι λίγο υπερβολικό όλο αυτό με τις μπαταρίες. Εγώ πήρα μια από e-shop ακολουθώντας ένα link από εδώ μέσα. Μια χαρά πάει. Το να τις κάνω τις δύο μέρες χωρίς φόρτιση; που θα πάω; Αλλωστε μέχρι τώρα κυκλοφορούσαμε με εναν φορτιστή και ένα power back στην τσέπη. Οπου και να πας, ακόμα και σε καφέ έχει φορτιστές παντού. Δηλαδή δεν ξεμένεις. Η καινούρια μπαταρία αποσκοπεί να μειώσει τις φορές φόρτησης/μέρα :)

Πολύ το σκέφτεστε, γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα υπάρχει κάποια διαφορά ανάμεσα στις μπαταρίες. Είχα πάρει μια απο μαγαζί στην Πατησίων η οποία σε αδράνεια έπεφτε σαν τρελή. Η άλλη ήταν φουσκωμένη κατά την παραλαβή. Όπως το σκέφτομαι τώρα με τόσα χρήματα που έχω δώσει σε μη γνήσιες θα είχα πάρει γνήσια. Όπως και να έχει θα αγοράσω απο e-shop αυτή τη φορά και είδωμεν.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Εγώ πάντως από το eshop πήρα μπαταρία και την ρουφάει κι αυτήν σαν τρελή, ομοίως με την αρχική που ήταν 2 ετών περίπου (συν πόσο διάστημα την είχε αυτός από τον οποίο πήρα μεταχειρισμένο το κινητό). Κι αυτό με φρεσκοπερασμένη ROM (phronesis) και με σημαντικά λιγότερες εφαρμογές περασμένες από ό,τι δούλευα πριν το φρεσκάρισμα. Δεν ξέρω τι παίζει.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως από το eshop πήρα μπαταρία και την ρουφάει κι αυτήν σαν τρελή, ομοίως με την αρχική που ήταν 2 ετών περίπου (συν πόσο διάστημα την είχε αυτός από τον οποίο πήρα μεταχειρισμένο το κινητό). Κι αυτό με φρεσκοπερασμένη ROM (phronesis) και με σημαντικά λιγότερες εφαρμογές περασμένες από ό,τι δούλευα πριν το φρεσκάρισμα. Δεν ξέρω τι παίζει.
Τα πράγματα είναι απλά.

Η μπαταρία είναι της πλάκας μην περιμένεις με τα μισά και πιο κατω λεφτά να πάρεις γνήσια.

Το τηλέφωνο με ρομ 4.4.2 έκανε παπάδες

στην αυτονομία, όταν λοιπόν πήραμε 5.0.

έγινε λίγο πιο γρήγορο αλλά η αυτονομία έπεσε.

Η ρομ που λες είναι 6.0.1 TW που είναι από νέα τηλέφωνα με άλλους επεξεργαστές και για αυτό τρώει μπαταρία και σέρνετε.

 

Πλέον εγώ έχω βάλει slim 4500 μπαταρία και 8.0.1 για ταχύτητα γιατί με TW δεν την πάλευα.

 

Η συσκευή πετάει και μη ξεχνάμε ότι είναι 5+ ετών

 

 

c70d673bda8223f1b71b2b1e86af8f1c.jpgf53978d8e21042db8b26d0e9c27ad406.jpgce6ab760df625baebb8297ad550129dd.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα είναι απλά.

Η μπαταρία είναι της πλάκας μην περιμένεις με τα μισά και πιο κατω λεφτά να πάρεις γνήσια.

Το τηλέφωνο με ρομ 4.4.2 έκανε παπάδες

στην αυτονομία, όταν λοιπόν πήραμε 5.0.

έγινε λίγο πιο γρήγορο αλλά η αυτονομία έπεσε.

Η ρομ που λες είναι 6.0.1 TW που είναι από νέα τηλέφωνα με άλλους επεξεργαστές και για αυτό τρώει μπαταρία και σέρνετε.

 

Πλέον εγώ έχω βάλει slim 4500 μπαταρία και 8.0.1 για ταχύτητα γιατί με TW δεν την πάλευα.

 

Η συσκευή πετάει και μη ξεχνάμε ότι είναι 5+ ετών

 

 

c70d673bda8223f1b71b2b1e86af8f1c.jpgf53978d8e21042db8b26d0e9c27ad406.jpgce6ab760df625baebb8297ad550129dd.jpg

 

Πέρασα και εγω τη DotOs αλλά εχω ενα θέματακι με τον ήχο όπου η ένταση είναι πιο χαμηλή.Υπάρχει κανένα fix η πρέπει να ξανά φλασαρω?

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ την βοήθεια σας.

Έστησα απ την αρχή το Note 3 και σε διάφορες φάσεις μου εμφανίζεται ένα μήνυμα που αναφέρει το εξης:

Η εφαρμογη àndroid.process.media σταμάτησε.

Και μου κλείνει ότι εφαρμογή έχω ανοικτή.

Μήπως γνωρίζει κάποιος τι πρόβλημα υπάρχει και πως το λυνω;

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ την βοήθεια σας.

Έστησα απ την αρχή το Note 3 και σε διάφορες φάσεις μου εμφανίζεται ένα μήνυμα που αναφέρει το εξης:

Η εφαρμογη àndroid.process.media σταμάτησε.

Και μου κλείνει ότι εφαρμογή έχω ανοικτή.

Μήπως γνωρίζει κάποιος τι πρόβλημα υπάρχει και πως το λυνω;

 

Δοκίμασε το εξής.

Ρυθμίσεις-Διαχειριστής εφαρμογών (όλες οι εφαρμογές) πάτα τις 3 τελείες πάνω δεξιά και διάλεξε επαναφορά προτιμήσεων εφαρμογών.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε το εξής.

Ρυθμίσεις-Διαχειριστής εφαρμογών (όλες οι εφαρμογές) πάτα τις 3 τελείες πάνω δεξιά και διάλεξε επαναφορά προτιμήσεων εφαρμογών.

 

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, δεν δούλεψε.

Απ'οτι παρατήρησα το εμφανίζει όταν ανοίγω το Google photos. Το έκανα απεγκατάσταση και θα το ξαναπεράσω μήπως και δουλέψει

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα και εγω τη DotOs αλλά εχω ενα θέματακι με τον ήχο όπου η ένταση είναι πιο χαμηλή.Υπάρχει κανένα fix η πρέπει να ξανά φλασαρω?
System /vendor /etc reboot

https://www.dropbox.com/s/h5cyutb31j1ykzz/mixer_paths.xml?dl=0

Στερεοφωνικός ήχος τουμπανο

 

Edit:Ξέχασα γράψω ότι πρέπει να κάνουμε το αρχείο 644 και μετά reboot.

6864064840dcd910eb8612a009a590c7.jpg

Edited by menioseten
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μετά απο 4 χρόνια συμβίωσης με το θηρίο Note και άπειρα φλασαρισματα αποφάσισε να με εγκαταλείψει η μπροστινή κάμερα.Έχω παραγγείλει ήδη απο aliexpress και αναμένω.Θα δοκιμάσω να την αλλάξω μόνος ελπίζοντας να μη καταστρέψω τη μητρική και θα επανέλθω με λεπτομέρειες.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Έπιασα χθες ένα Huawei nova 3 κυκλοφορήσει πριν 1 μήνα έχει 400 ευρώ ακόμα δεν ήρθε Ελλάδα και σύγκρινα την οθόνη με το note 3 που έχω. Το nova 3 έδειχνε σαν ξεβαμμενο μπροστά στο note του 2013. Απορώ πόσα χρόνια μπροστά είναι η Samsung στις οθόνες. Αν μπορούσαμε να βάλουμε sd 845 και 8gb ram στο note 3 νομίζω όλοι θα το κρατούσαμε ακόμα 4 5 χρόνια. Ένα αριστούργημα της Samsung χρόνια μπροστά από ότι άλλο κυκλοφορούσε και ακόμα και σήμερα ελάχιστα κινητά πιάνουν την οθόνη του. Ικανοποιημένος από την αγορά του όσο τίποτα άλλο χαίρεσαι να το δουλεύεις. Τότε που έφτιαχναν πραγματικά κινητά ουρά άθλιες αναλογίες ούτε notch ούτε on screen τίποτα 5.7 ίντσες καθαρής οθοναρας
Link to comment
Share on other sites

Έπιασα χθες ένα Huawei nova 3 κυκλοφορήσει πριν 1 μήνα έχει 400 ευρώ ακόμα δεν ήρθε Ελλάδα και σύγκρινα την οθόνη με το note 3 που έχω. Το nova 3 έδειχνε σαν ξεβαμμενο μπροστά στο note του 2013. Απορώ πόσα χρόνια μπροστά είναι η Samsung στις οθόνες. Αν μπορούσαμε να βάλουμε sd 845 και 8gb ram στο note 3 νομίζω όλοι θα το κρατούσαμε ακόμα 4 5 χρόνια. Ένα αριστούργημα της Samsung χρόνια μπροστά από ότι άλλο κυκλοφορούσε και ακόμα και σήμερα ελάχιστα κινητά πιάνουν την οθόνη του. Ικανοποιημένος από την αγορά του όσο τίποτα άλλο χαίρεσαι να το δουλεύεις. Τότε που έφτιαχναν πραγματικά κινητά ουρά άθλιες αναλογίες ούτε notch ούτε on screen τίποτα 5.7 ίντσες καθαρής οθοναρας

 

Ξέχασες το πιο σημαντικό: δεν είχαν edge οθόνες με όλα τα επακόλουθα τους!

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασες το πιο σημαντικό: δεν είχαν edge οθόνες με όλα τα επακόλουθα τους!

Ναι πολύ μεγάλο μείον και αυτό. Βάζω να δω καμία ταινία σειρά στο κινητό και το χαίρομαι στην οθοναρα του. Τα καινούργια μακρόστενα βάζουν και το notch τι να πω. Τότε έβγαζαν πραγματικά κινητά. Θα ήθελα ένα note 3 ίδιο απλά με sd 845 και 8gb ram. Για αλλα 10 χρόνια θα το κράταγα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλο μεησμερι σε ολους...

ενω μεχρι τη 1 το πρωι το κινητο δουλευε μια χαρα, το πρωι που σηκωθηκα αυτο ειχε κλεισει (ενω ηταν φορτισμενο) και δεν ανοιγε με τιποτα.

Αλλαξα μπαταρια, φοριστη, πατησα τα 2 κουμπια ταυτοχρονα αλλα τιποτα.

 

Εχει καποιος καποια ιδεα τι ειναι και καποιο τρικ μηπως και αναστηθει;

Αυτο που με απασχολει περισσοτερο ειναι πως εχω παρα πολλα τηλ και παρα πολλες φωτο που φυσικα θελω να ανακτησω.

Ευχαριστω οποιον ασχοληθει.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 3 (SM-N9005)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...