Jump to content

Samsung Galaxy Note 3 (SM-N9005)


StratosGR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βρήκα το link αλλά πιο modem να βάλω . Πρέπει να αλλάξω bootloader ?

https://forum.xda-developers.com/galaxy-note-3/general/bootloader-baseband-bl-cp-samsung-t3582504

Να τα βάλεις ένα ένα, βάλε

πρώτα το cp δες με το Samsung info αν το πήρε και μετά βάλε το BL.

 

81fd1d0d484968d3d21d653df8870a7e.jpg

Link to comment
Share on other sites

Sorry για τις πολλές απορίες. Αλλα το modem CP και Bootloader BL δεν έχουν σχέση με την Rom?

Δηλαδή μπορεί να έχω την official Ελληνική Lollipop 5.0 και να βάλω διαφορετικό modem ? Πχ Ιταλικό , Σλοβακικο, Γερμανικό ...κλπ. ..?

 

Ας πουμε ότι βρίσκω ένα καλό modem

Και το φλασαρω πανω απο official firmware.

 

Εάν μετά κάνω root βάλω twrp recovery και custom Rom (magma v10)...

Θα εγκατασταθεί άλλο modem με την custom Rom?

smartphone madness:)
Link to comment
Share on other sites

Modem και Bootloader μπορείς να εγκαταστήσεις με δύο τρόπους:

 

1) Εγκαθιστώντας μία επίσημη ρομ (θα είναι αυτά της ρομ)

2) Εγκαθιστώντας τα ξεχωριστά μέσω odin. Έτσι μπορείς πράγματι να έχεις μία ρομ και διαφορετικά Modem και Bootloader.

 

Όταν αλλάζεις επίσημη ρομ αλλάζουν τα Modem και Bootloader αλλά δεν αλλάζουν όταν εγκαθιστάς custom rom.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, φλασαρα ολα τα Ευρωπαικα BL & CP αλλα δεν ειδα διαφορα.

Πηγα σημερα το πρωι την συσκευη στην SMARTEC για ελεγχο.

ΕΙχα βαλει με ODIN την τελευταια official lollipop αλλα το KNOX ηταν γραμμενο 0χ1....

 

Με καλεσαν μετα απο 20 λεπτα & μου ανεφεραν οτι διαπιστωθηκε η προσπαθεια ή η εγκατασταση ΜΗ εγκεκριμενου λογισμικου

( προφανως βλεποντας το KNΟΧ 0x1 ) και οτι πρεπει να αλλαχτει ολη η πλακετα του τηλεφωνου με κοστος...330 €.....

 

ΕΙναι δυνατον με Root ,TWRP & Custom ROM Που ειχα βαλει παλιοτερα να δημιουργηθηκε ζημια σε πλακετα ?:X

 

Μηπως ειναι παγια τακτικη SAMSUNG Service μολις βλεπουν KNOX 0x1 να λενε αλλαγη πλακετας?

 

Προτεινετε καποιο αλλο αξιοπιστο Service πχ ired - irepair ??

Edited by tigerdaytona
smartphone madness:)
Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε σήμερα μπαταρία που αγορασα χθες ολοκαίνουρια αυθεντικια για την κινηταρα μας. Η προηγούμενη είχε ημερομηνία Οκτωβριος του 2013 αυτή έχει Αυγουστο του 2017. 3.5 χρόνια κράτησε η παλιά αυθεντική που είχε το κινητό με πάνω από 3500 φορτίσεις. 10.73 αγόρασα αυτήν με μεταφορικά μαζι. Πάμε για άλλη μια τριετία μιας και δεν βλέπω να βγαίνει κάτι καλύτερο από το Note 3.

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο. Γυρισα πολλα και διαφορα κινητα ( samsung, huawei, xiaomi , oppo, lg, blackberry ) αλλα μονο NOTE 3 & Note 4 !!!
smartphone madness:)
Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο. Γυρισα πολλα και διαφορα κινητα ( samsung, huawei, xiaomi , oppo, lg, blackberry ) αλλα μονο NOTE 3 & Note 4 !!!

Στα καινούργια αφαιρούν συνεχώς χρήσιμα χαρακτηριστικά και προσθέτουν χαζομάρες. Εγώ είμαι με magma Rom έχω όλα τα χαρακτηριστικά από note 5 note 7 S8 και βασικά δεν μου λείπει τίποτα. Τσίμπησα και 2 θηκουλες μιας και 3.5 χρόνια δεν το έβαλα ποτέ σε θήκη και είμαστε κομπλέ.

 

ec203fb9aba077b952b3debf03622260.jpg

40ac2b82fbbd7f0af301be72c188d216.jpg

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, φλασαρα ολα τα Ευρωπαικα BL & CP αλλα δεν ειδα διαφορα.

Πηγα σημερα το πρωι την συσκευη στην SMARTEC για ελεγχο.

ΕΙχα βαλει με ODIN την τελευταια official lollipop αλλα το KNOX ηταν γραμμενο 0χ1....

 

Με καλεσαν μετα απο 20 λεπτα & μου ανεφεραν οτι διαπιστωθηκε η προσπαθεια ή η εγκατασταση ΜΗ εγκεκριμενου λογισμικου

( προφανως βλεποντας το KNΟΧ 0x1 ) και οτι πρεπει να αλλαχτει ολη η πλακετα του τηλεφωνου με κοστος...330 €.....

 

ΕΙναι δυνατον με Root ,TWRP & Custom ROM Που ειχα βαλει παλιοτερα να δημιουργηθηκε ζημια σε πλακετα ?:X

 

Μηπως ειναι παγια τακτικη SAMSUNG Service μολις βλεπουν KNOX 0x1 να λενε αλλαγη πλακετας?

 

Προτεινετε καποιο αλλο αξιοπιστο Service πχ ired - irepair ??

 

Είναι πάγια τακτική όντως.

Μόνο που έχουν δίκιο και αναφέρεται και στους όρους της εγγύησης.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πάγια τακτική όντως.

Μόνο που έχουν δίκιο και αναφέρεται και στους όρους της εγγύησης.

 

 

να τι παω σε αλλο service ? ired - irepair ?

smartphone madness:)
Link to comment
Share on other sites

να τι παω σε αλλο service ? ired - irepair ?

 

Τα ίδια θα σου πουν σ'αυτό το θέμα, άμα θέλει πλακέτα.

Στη θέση σου θα το πήγαινα σε ξεκάρφωτο τεχνικό μήπως έχει πρόβλημα με την κεραία.

Link to comment
Share on other sites

StratosGR δες 1δω τι αναφέρουν για πλακέτα :

https://www.ired.gr/%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%CE%B7-samsung/galaxy-note-3/motherboard.html

smartphone madness:)
Link to comment
Share on other sites

 

Αν μπορούν να την επισκευάσουν και σου φαίνονται οκ τα λεφτά, εμένα δε μου πέφτει λόγος :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.εχω ενα μικρο προβληματακι απο τοτε που πηρα το note3 οταν βγηκε.χρειαζεται κοντα στα 30 δευτερολεπτα για να συνδεθει σε οποιδηποτε wifi,ενω ολα τα υπολοιπα κινητα συνδεονται σε 3 με 4 δευτερολεπτα.τα παντα ειναι μαμα,δεν εχω πειραξει τιποτα και εχω περασει οτι αναβαθμισεις μου εχουν στειλει.υπαρχει καποια λυση?ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.εχω ενα μικρο προβληματακι απο τοτε που πηρα το note3 οταν βγηκε.χρειαζεται κοντα στα 30 δευτερολεπτα για να συνδεθει σε οποιδηποτε wifi,ενω ολα τα υπολοιπα κινητα συνδεονται σε 3 με 4 δευτερολεπτα.τα παντα ειναι μαμα,δεν εχω πειραξει τιποτα και εχω περασει οτι αναβαθμισεις μου εχουν στειλει.υπαρχει καποια λυση?ευχαριστω

Κάνε μια επαναφορά μήπως και στρώσει.

 

Η μπαταρία άρχισε να δείχνει τα δόντια της. Επιτέλους 6 ωριτσες sot με δεδομένα μέση φωτεινότητα Tapatalk Chrome mx player. Και έβγαζε και η αυθεντική. Η παλιά φανταστείτε έβγαζε 1 ώρα με το ζόρι μετά από 3.5 χρόνια.

 

Screenshot_20170908-074629.png

Screenshot_20170908-074636.png

 

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια επαναφορά μήπως και στρώσει.

 

Η μπαταρία άρχισε να δείχνει τα δόντια της. Επιτέλους 6 ωριτσες sot με δεδομένα μέση φωτεινότητα Tapatalk Chrome mx player. Και έβγαζε και η αυθεντική. Η παλιά φανταστείτε έβγαζε 1 ώρα με το ζόρι μετά από 3.5 χρόνια.

 

Screenshot_20170908-074629.png

Screenshot_20170908-074636.png

 

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

 

Και με την s8 rom που τη καταπίνει μαρουλι.Απο που τη πήρες φίλε τη μπαταρία γιατί και εγώ την εχω 3 χρονια και με το ζόρι βγάζει 3 ωρες SOT και ψάχνω αξιόπιστο σκρουτζομαγαζο μη μας βγει καμία μουφα.

Link to comment
Share on other sites

Και με την s8 rom που τη καταπίνει μαρουλι.Απο που τη πήρες φίλε τη μπαταρία γιατί και εγώ την εχω 3 χρονια και με το ζόρι βγάζει 3 ωρες SOT και ψάχνω αξιόπιστο σκρουτζομαγαζο μη μας βγει καμία μουφα.

Απο εδώ φίλε μου

 

http://www.mobilecity.gr/el/samsung-/2680--samsung-eb-b800bebec-li-ion-38v-3200-mah-original

 

Αψογο κατάστημα έκανα κατάθεση την ίδια μέρα το έστειλαν και την άλλη μέρα το πρωί ήρθε η acs. 10.73 με μεταφορικά βγαίνει. Αυγούστου του 2017 η ημερομηνία δημιουργίας της μπαταρίας έχει sn πάνω πιστεύω είναι αυθεντική.

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Απο εδώ φίλε μου

 

http://www.mobilecity.gr/el/samsung-/2680--samsung-eb-b800bebec-li-ion-38v-3200-mah-original

 

Αψογο κατάστημα έκανα κατάθεση την ίδια μέρα το έστειλαν και την άλλη μέρα το πρωί ήρθε η acs. 10.73 με μεταφορικά βγαίνει. Αυγούστου του 2017 η ημερομηνία δημιουργίας της μπαταρίας έχει sn πάνω πιστεύω είναι αυθεντική.

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

Καλορίζικη και δυνατή να είναι για τουλάχιστον 3 ακόμα χρόνια, μετά βλέπουμε!

Ήθελα να ρωτήσω 6 ώρες sot με συνέχεια τα δεδομένα ανοικτά και επίσης έχει nfc;

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικη και δυνατή να είναι για τουλάχιστον 3 ακόμα χρόνια, μετά βλέπουμε!

Ήθελα να ρωτήσω 6 ώρες sot με συνέχεια τα δεδομένα ανοικτά και επίσης έχει nfc;

Να σε καλά φίλε μου. Ελπίζω να κρατήσει δείχνει γερή. Δεδομένα και τις 6 ώρες είχα για nfc δεν γνωρίζω να σε πω σίγουρα αλλά εδώ φαίνεται ότι ανοίγουν κανονικά.

 

236dc0d1abd9282e738ad750e9fda998.jpg

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Να σε καλά φίλε μου. Ελπίζω να κρατήσει δείχνει γερή. Δεδομένα και τις 6 ώρες είχα για nfc δεν γνωρίζω να σε πω σίγουρα αλλά εδώ φαίνεται ότι ανοίγουν κανονικά.

 

Το NFC αναγράφεται επάνω στην μπαταρία σαν Near Field Communication αλλά από τη στιγμή που στο δείχνει το ίδιο το κινητό είμαστε οκ!:)

Link to comment
Share on other sites

Το NFC αναγράφεται επάνω στην μπαταρία σαν Near Field Communication αλλά από τη στιγμή που στο δείχνει το ίδιο το κινητό είμαστε οκ!:)

Το γράφει μόλις το είδα οπότε όλα κομπλέ. Πιστεύω είναι αυθεντική η μπαταρία έχει sn ποτέ φτιάχτηκε γράφει samsung και δείχνει εξαιρετικη σε διάρκεια. Με 8.23 συν 2.50 μεταφορικά δεν παίζεται.

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Το γράφει μόλις το είδα οπότε όλα κομπλέ. Πιστεύω είναι αυθεντική η μπαταρία έχει sn ποτέ φτιάχτηκε γράφει samsung και δείχνει εξαιρετικη σε διάρκεια. Με 8.23 συν 2.50 μεταφορικά δεν παίζεται.

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

 

Παράγγειλα μία και εγώ, μόλις την φορτίσω 4-5 φορές θα αναφέρω εντυπώσεις, καλό ξημέρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Παράγγειλα μία και εγώ, μόλις την φορτίσω 4-5 φορές θα αναφέρω εντυπώσεις, καλό ξημέρωμα.

Με το καλό να παραλάβεις φίλε μου.

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να είναι αυθεντική η μπαταρία γιατί εγώ την είχα πατήσει.Είχα πάρει μία με 15 ευρώ και ενώ φαινόταν ακριβώς ίδια με την αυθεντική στον 1,5 μήνα είχε φουσκώσει...Αναγκάστικα και αγόρασα από το service μία άλλη και όλα καλά.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 3 (SM-N9005)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...