Jump to content

Samsung Galaxy Note 3 (SM-N9005)


StratosGR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πρέπει να βάλεις κάτι σαν το batterystats να δεις τι γίνεται, όσο για το ios να ζητήσω στο xda ένα kernel να σου μειώσει το multitasking που έχεις στο Android και θα νοιώσεις πώς έχεις Apple. Χωρίς πλάκα τώρα, το πρόβλημα είναι οι κακογραμμενες εφαρμογές και όχι το λειτουργικό. Πολύ καιρό παρακολουθώ τι μου λιώνει την μπαταρία και το στέλνω αδιάβαστο, εννοείται πως μέσα σε αυτά αρχηγός είναι το Facebook και το google+ αλλά και πολλές άλλες. Δυστυχώς σε πολλές περιπτώσεις το rooting είναι μονόδρομος και ας μου πάθει πλέον κάτι που μπορεί να με κάνει να κλάψω τα λεφτά μου με το ρημάδι το knox.

There's no substitute for Experience

Admin CorollaClub.com

Link to comment
Share on other sites

Αφήνω το κινητό να φορτίζει κάθε βράδυ κι έχω τα πάντα ανοιχτά (Wi-Fi, GPS, push notifications κτλ.).

 

Το πρωί το βγάζω από την πρίζα. Τουλάχιστον τις μισές φορές η συσκευή μένει awake κι έχω μεγάλη πτώση της μπαταρίας (το βλέπω μέσα από τα Settings > Battery όπου το Android έχω δει να έχει μέχρι και 6 ώρες awake τη συσκευή). Από εφαρμογές έχω πολλές (107 εις τον αριθμό) οπότε δε μπορώ να καταλάβω ποια φταίει.

Σίγουρα κάποιο service μένει ανοιχτό και μετά από επανεκκίνηση στρώνει η συσκευή.

 

Αυτό είναι το μόνο που μου'χει σπάσει τα νεύρα (περισσότερο οφείλεται το Android γι'αυτό) και σκέφτομαι τελικά πόσο σταθερό ήταν το iOS.

 

κατέβασε το betterbatterystats. Δειχνει αναλυτικά τι ακριβώς καταναλώνει την μπαταρία οπότε θα μπορέσεις να το βγάλεις.

Edited by kosmasgr
Link to comment
Share on other sites

Μεχρι τώρα είμαι σχετικά δυσαρεστημενος από το κινητό να πω την αλήθεια με εξαίρεση την φανταστική οθόνη . Άπειρες δυνατότητες αλλά τα βασικά που πρέπει να δουλεύουν τέλεια δεν είναι καν ιδιαίτερα βελτιωμένα σε σχέση με το s3 που είχα παλιά πριν το Iphone. Browser κανένας από τους δύο προεγκατεστημενους δεν είναι smooth σε ζουμ και σκρολ. Δε μπορείς να κινηθείς πραγματικά γρήγορα μέσα σε μια σελίδα με άνεση. Δεύτερη μέρα χρήσης και έχει ήδη κρασαρει δύο φορες ο στοκ browser. Flash player Μονο σε dolphin uc και puffin browser... Δοκίμασα και τους 3. Ο ένας πιο laggy και κακοφτιαγμενος από τον άλλο. Ο dolphin κρασαρε όλες τις φορές που έβαλα flash video σε full screen και οι άλλοι επίσης τραγικοί. Πρακτικά flash δε μπορω να δω δλδ.

Κάμερα επίσης μετριότατη σε μέτριο προς χαμηλό φωτισμό όπως ειπώθηκε. Γενικώς θα έλεγα ότι για άλλη μια φορά γίνεται πολύς ντόρος για ένα κινητό που στα χαρτιά είναι τέρας αλλά στην πράξη δε μπορεί να ξεφύγει από τα προβλήματα που θα σου σπάσουν τα νεύρα στα Android και των 200ων ευρώ, ποσό μάλλον σε ένα που στα "επίσημα" μαγαζιά έχει 700-800.

 

Με τη μπαταρία όπως πάντα κλασσικά όταν έχω κλείσει οθόνη κάτι το ξυπνάει και τρώει άπειρη και σβηστό. Πάμε πάλι applications να βρούμε τι ξυπνάει και τι φταίει... Νιώθω ήδη μια ταλαιπωρία με όλα αυτά...

 

Application για τηλεόραση ελληνική streaming που έψαχνα δε βρήκα επίσης..

Link to comment
Share on other sites

 

Application για τηλεόραση ελληνική streaming που έψαχνα δε βρήκα επίσης..

 

Skai, ANT1, Alpha, Mega, εχουν δικό τους application και μπορείς να δεις από εκεί τηλεόραση.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παιδια απο την αρχη που πηρα το κινητο πηρα αυτην την αναβαθμιση. Μηπως γιαυτο δεν εχω προβλημα με την φωτογραφική?

Και με το air gestures ολα οκ.

Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

Μεχρι τώρα είμαι σχετικά δυσαρεστημενος από το κινητό να πω την αλήθεια με εξαίρεση την φανταστική οθόνη . Άπειρες δυνατότητες αλλά τα βασικά που πρέπει να δουλεύουν τέλεια δεν είναι καν ιδιαίτερα βελτιωμένα σε σχέση με το s3 που είχα παλιά πριν το Iphone. Browser κανένας από τους δύο προεγκατεστημενους δεν είναι smooth σε ζουμ και σκρολ. Δε μπορείς να κινηθείς πραγματικά γρήγορα μέσα σε μια σελίδα με άνεση. Δεύτερη μέρα χρήσης και έχει ήδη κρασαρει δύο φορες ο στοκ browser. Flash player Μονο σε dolphin uc και puffin browser... Δοκίμασα και τους 3. Ο ένας πιο laggy και κακοφτιαγμενος από τον άλλο. Ο dolphin κρασαρε όλες τις φορές που έβαλα flash video σε full screen και οι άλλοι επίσης τραγικοί. Πρακτικά flash δε μπορω να δω δλδ.

Κάμερα επίσης μετριότατη σε μέτριο προς χαμηλό φωτισμό όπως ειπώθηκε. Γενικώς θα έλεγα ότι για άλλη μια φορά γίνεται πολύς ντόρος για ένα κινητό που στα χαρτιά είναι τέρας αλλά στην πράξη δε μπορεί να ξεφύγει από τα προβλήματα που θα σου σπάσουν τα νεύρα στα Android και των 200ων ευρώ, ποσό μάλλον σε ένα που στα "επίσημα" μαγαζιά έχει 700-800.

 

Με τη μπαταρία όπως πάντα κλασσικά όταν έχω κλείσει οθόνη κάτι το ξυπνάει και τρώει άπειρη και σβηστό. Πάμε πάλι applications να βρούμε τι ξυπνάει και τι φταίει... Νιώθω ήδη μια ταλαιπωρία με όλα αυτά...

 

Application για τηλεόραση ελληνική streaming που έψαχνα δε βρήκα επίσης..

 

Για τους browser έχω γκρινιάξει και εγώ επανειλημένα. Το scrolling σε μεγάλο ζουμ δεν είναι smooth. Οι μόνοι που διασωζονται είναι ο dolphin browser αλλά με Jetpack και ο ios 7 browser.

Για flash βάλε Firefox beta και puffin.

Για τα υπόλοιπα δεν συμμερίζομαι τη γνώμη σου.

Edited by nnik_1969

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω μπερδευτεί εντελώς βάζοντας το *#1234# τι είναι το cp τι το ap και τι το csc;; ποιο είναι το λογισμικό από τα 3;;
Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

Το σύνδεσα στο λαπτοτ μέσω usb και δεν το βλέπει σαν εξωτερικό δίσκο, πρέπει να κάνω κάτι ? win8. ευχαριστώ.

 

εχεις κανει εγκατασταση τους drivers;αν οχι κατεβασε απο το pc το kies η κατεβασε το απο δω(μονο drivers)https://www.dropbox.com/s/9yi6vwi4s60n0kw/SAMSUNG_USB_Driver_for_Mobile_Phones.zip

Ξύπνησε σ' έναν εφιάλτη αλλά δεν θυμάται να κοιμήθηκε
Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου ήρθε καινούργια αναβάθμιση αυτό που πρόλαβα να δω είναι ότι η κάμερα βγάζει ποιο καθαρές φωτογραφίες.τωρα έβγαλα μερικές που είναι νύχτα τέλειες πολύ καθαρες.πριν 5 λεπτά έγινε η αναβάθμιση ήρθε σε κανέναν αλλον?

 

σαυτες τις χωρες εχει ερθει μεχρι στιγμης

Ξύπνησε σ' έναν εφιάλτη αλλά δεν θυμάται να κοιμήθηκε
Link to comment
Share on other sites

Σε γαλλικό έχω αυτήν την αναβάθμιση (DMK2) εδώ και μέρες. Όσο για τη φωτογραφική το μόνο ποθ μου λείπει από το lumia 925 είναι ότι όταν εστιάσω χειροκίνητα το σημείο που θέλω να βγάλω φωτογραφία, το lumia βγάζει μόνο του τη φωτογραφία μόλις εστιάσει, χωρίς να πατήσω το κουμπάκι. Edited by achillesgk
Link to comment
Share on other sites

Σε γαλλικό έχω αυτήν την αναβάθμιση (DMK2) εδώ και μέρες. Όσο για τη φωτογραφική το μόνο ποθ μου λείπει από το lumia 925 είναι ότι όταν εστιάσω χειροκίνητα το σημείο που θέλω να βγάλω φωτογραφία, το lumia βγάζει μόνο του τη φωτογραφία μόλις εστιάσει, χωρίς να πατήσω το κουμπάκι.

 

Το 925 το κάνει αυτό στη μαμά εφαρμογή κάμερας που όμως δε βγάζει ποιοτικές φωτογραφίες, στην εφαρμογή Nokia cam δε το κάνει.

Και στο νότε βάζοντας 1 app μπορείς να το κάνεις αυτό, π.χ. τη camera zoom fx

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

. Δεύτερη μέρα χρήσης και έχει ήδη κρασαρει δύο φορες ο στοκ browser. Flash player Μονο σε dolphin uc και puffin browser... Δοκίμασα και τους 3. Ο ένας πιο laggy και κακοφτιαγμενος από τον άλλο. Ο dolphin κρασαρε όλες τις φορές που έβαλα flash video σε full screen και οι άλλοι επίσης τραγικοί. Πρακτικά flash δε μπορω να δω δλδ. .

δοκιμασε αυτο,παιζει

και ο browser ειναι ενταξει.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έσβησα κατά λάθος τις φωτογραφίες από την κάρτα αλλά ευτυχώς τις έχω στο ντρπμποξ . Πάω να κάνω στο Mac αντιγραφή στη κάρτα και δεν γίνεται. Πως τις περνάω ξανά μέσα
Link to comment
Share on other sites

εγω παντως που τραβηξα βιντεο τωρα στις γιορτες με κινηση συνεχεια απο εμενα με την καμερα αλλα και απο ατομα που χορευαν τραβηξε αψογα βιντεο και φωτο.τι να πω μπορει να εχεται προβληματικες συσκευες.οσο για to flash player οντως γενικα ειναι λιγο προβληματικο μερικες φορες
Link to comment
Share on other sites

Για τους browser έχω γκρινιάξει και εγώ επανειλημένα. Το scrolling σε μεγάλο ζουμ δεν είναι smooth. Οι μόνοι που διασωζονται είναι ο dolphin browser αλλά με Jetpack και ο ios 7 browser.

Για flash βάλε Firefox beta και puffin.

Για τα υπόλοιπα δεν συμμερίζομαι τη γνώμη σου.

 

Εννοείτε το scrolling στο browsing με zoom γενικώς στο android η αποκλειστικά στο note3?

Γιατί δεν βλέπω κάτι τέτοιο ούτε στο Note8 ούτε στο S4 με τους δύο browser που χρησιμοποιώ: OEM και Chrome.

 

Ούτε κι εγώ συμμερίζομαι τα όσα ανέφερε ο συμφορουμιτης παρόλο που μ αρέσει το ios.

Το μόνο που δέχομαι είναι ότι συμβαίνει κάποια εφαρμογή να κάνει ζημιά στην αυτονομία.

Αλλά κάντε μια βόλτα στο thread του iphone 5 να δείτε ότι αναφέρεται το ίδιο θέμα από πολλούς και δεν ξέρουν αν είναι από εφαρμογή η από το ios 7.

Τι να πω βρε παιδιά λέμε μας κουράζει το android η το Note 3. Ποιο είναι αυτό που δεν κουράζει? Κάθε λειτουργικό και κάθε συσκευή έχουν τα δικά τους προβλήματα. Ολο το καλοκαίρι έκανα τεστ με το iphone 4s να δω αν μπορώ να ξαναγυρίσω σε iPhone. Εκεί να δείτε κούραση. Πέρα από την αργοπορία λόγο ξεπερασμενου hardware, με κούρασε φοβερά το ότι για ενέργειες που στο android γίνονται άμεσα, στο iphone έπρεπε να κάνω ένα σωρό κλικ και να ανοίξω 2-3 εφαρμογές γυρνώντας ξανά στην αρχική οθόνη η ψάχνοντας στις recent apps.

 

Για να μην συνεχίζουμε το off topic, ας δούμε ποια είναι επιτέλους τα προβλήματα του note 3 γιατί μέχρι τώρα δεν έχουμε δει κάτι γενικευμένο.

Δεν έχω δουλέψει αρκετά την Qualcomm έκδοση, αλλά το Ν3 Octa μου άφησε άριστες εντυπώσεις.

 

Πριν λίγες μέρες είχα επισυνάψει άρθρο που έλεγε ότι η κάμερα του Note 3 είναι η ιδια με του s4 I9500. Η RS Exmor της Sony.

Εκτός και αν δεν έχουν βάλει την ίδια σε όλες τις παρτίδες όπως είχαν κάνει στο S3.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

 

Για να μην συνεχίζουμε το off topic, ας δούμε ποια είναι επιτέλους τα προβλήματα του note 3 γιατί μέχρι τώρα δεν έχουμε δει κάτι γενικευμένο.

Δεν έχω δουλέψει αρκετά την Qualcomm έκδοση, αλλά το Ν3 Octa μου άφησε άριστες εντυπώσεις.

 

Θα συμφωνήσω μαζί σου, οι πιο πολλοί εδώ γράφουν για τις νυχτερινές φωτογραφίες ,μήπως όμως δεν έχουν κάνει τις κατάλληλες ρυθμίσεις ?http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=ajlQMuebFhI Φιλικά πάντα γιατί δεν είμαι και ο ειδικός.
Link to comment
Share on other sites

σαυτες τις χωρες εχει ερθει μεχρι στιγμης

 

Ναι Γερμανία είμαι χτες ήρθε η αναβάθμιση αν και δεν είχα προβλήματα πάρα μόνο με την κάμερα.η μπαταρία δεν πέφτει καθόλου 1 % σε 24 ώρες το δοκιμασα

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποια ρυθμιση οταν φορτιζει το κινητο 100% να μας ειδοποιει με καποιο ηχο??ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποια ρυθμιση οταν φορτιζει το κινητο 100% να μας ειδοποιει με καποιο ηχο??ευχαριστω

 

Εγώ χρησιμοποιώ το battery widget που μεταξύ άλλων κάνει και αυτό που θες.

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως που τραβηξα βιντεο τωρα στις γιορτες με κινηση συνεχεια απο εμενα με την καμερα αλλα και απο ατομα που χορευαν τραβηξε αψογα βιντεο και φωτο.τι να πω μπορει να εχεται προβληματικες συσκευες.οσο για to flash player οντως γενικα ειναι λιγο προβληματικο μερικες φορες

 

Για τις φωτο ειμαι μαζι σου..μαλλον υπαρχει καποιο προβλημα ειτε hardware ειτε software στα κινητα σας. Αλλα για το βιντεο αν προσεξεις με λεπτομερεια θα δεις οτι εστιαζει συνεχως οταν τραβας… δεν θολωνει αλλα κανει συνεχεις μικροεστιασεις οταν αλλαζεις πλανα.

Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

Εννοείτε το scrolling στο browsing με zoom γενικώς στο android η αποκλειστικά στο note3?

Γιατί δεν βλέπω κάτι τέτοιο ούτε στο Note8 ούτε στο S4 με τους δύο browser που χρησιμοποιώ: OEM και Chrome.

 

Ούτε κι εγώ συμμερίζομαι τα όσα ανέφερε ο συμφορουμιτης παρόλο που μ αρέσει το ios.

Το μόνο που δέχομαι είναι ότι συμβαίνει κάποια εφαρμογή να κάνει ζημιά στην αυτονομία.

Αλλά κάντε μια βόλτα στο thread του iphone 5 να δείτε ότι αναφέρεται το ίδιο θέμα από πολλούς και δεν ξέρουν αν είναι από εφαρμογή η από το ios 7.

Τι να πω βρε παιδιά λέμε μας κουράζει το android η το Note 3. Ποιο είναι αυτό που δεν κουράζει? Κάθε λειτουργικό και κάθε συσκευή έχουν τα δικά τους προβλήματα. Ολο το καλοκαίρι έκανα τεστ με το iphone 4s να δω αν μπορώ να ξαναγυρίσω σε iPhone. Εκεί να δείτε κούραση. Πέρα από την αργοπορία λόγο ξεπερασμενου hardware, με κούρασε φοβερά το ότι για ενέργειες που στο android γίνονται άμεσα, στο iphone έπρεπε να κάνω ένα σωρό κλικ και να ανοίξω 2-3 εφαρμογές γυρνώντας ξανά στην αρχική οθόνη η ψάχνοντας στις recent apps.

 

Για να μην συνεχίζουμε το off topic, ας δούμε ποια είναι επιτέλους τα προβλήματα του note 3 γιατί μέχρι τώρα δεν έχουμε δει κάτι γενικευμένο.

Δεν έχω δουλέψει αρκετά την Qualcomm έκδοση, αλλά το Ν3 Octa μου άφησε άριστες εντυπώσεις.

 

Πριν λίγες μέρες είχα επισυνάψει άρθρο που έλεγε ότι η κάμερα του Note 3 είναι η ιδια με του s4 I9500. Η RS Exmor της Sony.

Εκτός και αν δεν έχουν βάλει την ίδια σε όλες τις παρτίδες όπως είχαν κάνει στο S3.

 

Εγώ Κώστα εννοώ το scrolling στους browser του Νοτε 3. Δεν γνωρίζω το λόγο που έχει σκαλωματα. Όπως είπα διασώζεται μόνο ο dolphin με jetpack και ο ios 7 browser.

Ο δε default του Android που στο Νοτε 2 και στο Νοτε 8 είναι εξαιρετικός στο Νοτε 3 τον έχουν @....Εχουν αφαιρέσει επιλογές, τον συγχρονισμό τον έχουν μόνο με samsung λογαριασμό και νομίζω δεν έχει τη σβελτάδα που είχε στο Νοτε 2 και φυσικά στο Νοτε 8.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Τράβηξα κάποια βιντεάκια με το Note, το συνδέω με το PC αλλά δε τα βρίσκω πουθενά. Ακόμα και μέσα στο DCIM βλέπω μόνο τις φωτογραφίες και όχι τα βίντεο.

 

Καμιά ιδέα;

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 3 (SM-N9005)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...