Jump to content

ZTE Blade V


George6633
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αχιλλεα εχεις π.μ.

Gxgreek , τα ειπαμε εμεις , οτι αλλο θες τα λεμε .....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 332
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το forum είναι για να δίνονται δημόσια απαντήσεις για να γνωρίζουν και τα υπόλοιπα μέλη. Σχόλια του τύπου έχεις pm κλπ είναι περιττά.
Link to comment
Share on other sites

Το forum είναι για να δίνονται δημόσια απαντήσεις για να γνωρίζουν και τα υπόλοιπα μέλη. Σχόλια του τύπου έχεις pm κλπ είναι περιττά.

ok , sorry .......

 

παμε λοιπον , για να γνωριζουν και οι υπολοιποι ..

 

αχιλλεα , ανοιγεις το build.prop και θα βρεις μια γραμμη που λεει , persist.emmcsdcard=0 και θα αλλαξεις στο τελος το 0 και θα το κανεις 1 , reboot και θα εισαι οκ.

 

gxgreek , το προβλημα σου μαλλον ειναι απο τη καρτα sim , τωρα που το γυρισες σε 2g παει καλα , αλλα πρεπει να τσεκαρεις μηπως εχεις παλια καρτα και πρεπει να την αλλαξεις , προσωπικα αλλα και απο οσους ξερω δεν εχει κανεις παρομοιο θεμα με κανενα ρομ , ενω εσυ το εχεις ακομα και με το στοκ ρομ.

Link to comment
Share on other sites

ok , sorry .......

 

παμε λοιπον , για να γνωριζουν και οι υπολοιποι ..

 

αχιλλεα , ανοιγεις το build.prop και θα βρεις μια γραμμη που λεει , persist.emmcsdcard=0 και θα αλλαξεις στο τελος το 0 και θα το κανεις 1 , reboot και θα εισαι οκ.

 

gxgreek , το προβλημα σου μαλλον ειναι απο τη καρτα sim , τωρα που το γυρισες σε 2g παει καλα , αλλα πρεπει να τσεκαρεις μηπως εχεις παλια καρτα και πρεπει να την αλλαξεις , προσωπικα αλλα και απο οσους ξερω δεν εχει κανεις παρομοιο θεμα με κανενα ρομ , ενω εσυ το εχεις ακομα και με το στοκ ρομ.

 

σε ευχαριστώ....αλήθεια που είναι το build.prop

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

πως γινετε να βγαλω το ρουτ απο το κινητο;

πως κανω wipe cache partition και advanced/wipe dalvik cache;

αν παρω ολα τα πραγματα απο την εσωτερικη καρτα,μετα απο αποκοπη και επικοληση στην micro sd, θα εχω καποιο προβλημα στο κινητο;

Link to comment
Share on other sites

πως γινετε να βγαλω το ρουτ απο το κινητο;

πως κανω wipe cache partition και advanced/wipe dalvik cache;

αν παρω ολα τα πραγματα απο την εσωτερικη καρτα,μετα απο αποκοπη και επικοληση στην micro sd, θα εχω καποιο προβλημα στο κινητο;

 

Το ροοτ βγαινει ευκολα με root explorer ... πας στο system/app και σβηνεις την εφαρμογη supersu , μετα πας στο system/xbin/ και σβηνεις το αρχειο su .. μετα κανεις απεγκατασταση ολες τις εφαρμογες σχετικες με root , οπως root explorer , titanium η οποια αλλη εφαρμογη εχεις , κανεις και μια εργοστασιακη επαναφορα και εισαι ok .

ΒΑΣΙΚΟ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ , οσο εχεις ροοτ πρωτα να αλλαξεις το recovery με το στοκ recovery αν πας για service και μετα διαγραφεις οτι ειπα προηγουμενως.

 

Wipe cache partition και dalvik cache τα κανεις με το cwm recovery ..

 

Μεταφορα απο την εσωτερικη καρτα στην εξωτερικη κανεις οπως το λες η μεσω pc .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Το ροοτ βγαινει ευκολα με root explorer ... πας στο system/app και σβηνεις την εφαρμογη supersu , μετα πας στο system/xbin/ και σβηνεις το αρχειο su .. μετα κανεις απεγκατασταση ολες τις εφαρμογες σχετικες με root , οπως root explorer , titanium η οποια αλλη εφαρμογη εχεις , κανεις και μια εργοστασιακη επαναφορα και εισαι ok .

ΒΑΣΙΚΟ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ , οσο εχεις ροοτ πρωτα να αλλαξεις το recovery με το στοκ recovery αν πας για service και μετα διαγραφεις οτι ειπα προηγουμενως.

 

Wipe cache partition και dalvik cache τα κανεις με το cwm recovery ..

 

Μεταφορα απο την εσωτερικη καρτα στην εξωτερικη κανεις οπως το λες η μεσω pc .

 

κατεβασα ενα app to rom manager και μου λεει κατω κατω :recovery already installed clockworkmod recovery και team win recovery project(TWRP) .οποτε αυτο παει να πει οτι το κινητο εχει κρατησει το stock recovery και μετα το root και την rom Που του περασαμε?

καθε φορα αν αλλαζω rom( αν βρω καμια) θα πρεπει να κανω backup για να μην χασω τα αρχεια του κινητου ή δεν εχω κανενα προβλημα;παιζουν γενικα αλλες rom για το κινητο αυτο;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
κατεβασα ενα app to rom manager και μου λεει κατω κατω :recovery already installed clockworkmod recovery και team win recovery project(TWRP) .οποτε αυτο παει να πει οτι το κινητο εχει κρατησει το stock recovery και μετα το root και την rom Που του περασαμε?

καθε φορα αν αλλαζω rom( αν βρω καμια) θα πρεπει να κανω backup για να μην χασω τα αρχεια του κινητου ή δεν εχω κανενα προβλημα;παιζουν γενικα αλλες rom για το κινητο αυτο;

 

Το rom manager είναι μια πολύ ωραία εφαρμογή η οποία μπορεί να σου διαλυσει το τηλ.. σε χρόνο μηδέν αν δεν είναι συμβατο ( το BladeV δεν είναι ).

Το cwm recovery εχεις , το στοκ recovery το βάζεις με τον ίδιο τροπο που εβαλες το cwm recovery.

Backup κάνουμε μια φορά , βέβαια μπορείς κι αλλες φορες αλλά το βασικό είναι να εχεις backup της επίσημης ( stock rom ).

Αλλες Ρομ δεν υπαρχουν , οτι έχω βάλει στο modaco μονο.

Link to comment
Share on other sites

ΒΟΗΘΕΙΑ

προσπάθησα να φλασάρω το ZTE BLADE V μου και εχω θέμα γιατί δεν έκανα backup ...

Ακολούθησα τις οδηγίες αναλυτικά : http://www.myphone.gr/foru...373840&page=13

Και κόλλησα στο Νο 6 γιατί απλά από το CWM - Install ZIP - Choose Zip from sdcard - ΔΕΝ ΜΟΥ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΤΗ rom που έβαλα

Εβαλα αρκετες διαφορετικές rom για ZTE BLADE V - ΤΙΠΟΤΑ

ΦΥΣΙΚΑ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ REBOOT RECOVERY

Τα πάντα όλα τα υπόλοιπα στην sdcard τα διαβάζει, όλους τους φακέλους και αρχεία ... Τα ROM όμως δεν τα βλέπει.

 

Πλέον μόνο στην CWM Recovery μπάινω (v6.0.3.6)

Το τηλέφωνο δεν ανάβει (μένει στο πράσινο android)

Οποιος μπορεί να βοηθήσει.

 

INSTALLATION

Μπαινουμε cwm recovery και επιλεγουμε

1 advanced/reboot recovery

2 wipe data factory reset

3 wipe cache partition

4 advanced/wipe dalvik cache

5 mounts and storage/format system

 

6 install zip/choose zip from external sd/ .. διαλεγουμε το MiuiV5 BladeVgr.zip

 

7 αφου τελειωσει η εγκατασταση , επιλεγουμε , reboot system now

8 περιμενουμε 3-5 λεπτα μεχρι ν'ανοιξει το τηλ...

9 ENJOY Miui V5

Link to comment
Share on other sites

ΒΟΗΘΕΙΑ

προσπάθησα να φλασάρω το ZTE BLADE V μου και εχω θέμα γιατί δεν έκανα backup ...

Ακολούθησα τις οδηγίες αναλυτικά : http://www.myphone.gr/foru...373840&page=13

Και κόλλησα στο Νο 6 γιατί απλά από το CWM - Install ZIP - Choose Zip from sdcard - ΔΕΝ ΜΟΥ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΤΗ rom που έβαλα

Εβαλα αρκετες διαφορετικές rom για ZTE BLADE V - ΤΙΠΟΤΑ

ΦΥΣΙΚΑ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ REBOOT RECOVERY

Τα πάντα όλα τα υπόλοιπα στην sdcard τα διαβάζει, όλους τους φακέλους και αρχεία ... Τα ROM όμως δεν τα βλέπει.

 

Πλέον μόνο στην CWM Recovery μπάινω (v6.0.3.6)

Το τηλέφωνο δεν ανάβει (μένει στο πράσινο android)

Οποιος μπορεί να βοηθήσει.

 

INSTALLATION

Μπαινουμε cwm recovery και επιλεγουμε

1 advanced/reboot recovery

2 wipe data factory reset

3 wipe cache partition

4 advanced/wipe dalvik cache

5 mounts and storage/format system

 

6 install zip/choose zip from external sd/ .. διαλεγουμε το MiuiV5 BladeVgr.zip

 

7 αφου τελειωσει η εγκατασταση , επιλεγουμε , reboot system now

8 περιμενουμε 3-5 λεπτα μεχρι ν'ανοιξει το τηλ...

9 ENJOY Miui V5

Κάτι δεν είναι σωστο , δε γίνεται να βλέπει τα παντα εκτός απο τα ζιπ ...

Ποιο Ρομ κατεβασες ??

Δοκίμασε αλλη κάρτα sd , τσεκαρε αν το Ρομ είναι χύμα στη κάρτα η μήπως το εβαλες σε άλλο φάκελο , επίσης ξανακατεβασε το ρομ.

Σιγουρεψου οτι διαλεγεις , choose zip from external sd , δες μήπως το εβαλες στην εσωτερική μνήμη το Ρομ δηλαδή τσεκαρε και το choose zip from internal sd η chooze zip from sd card.

Αλλιως σύνδεσε το τηλ.. ενω είσαι σε recovery και διάλεξε , mounts and storage/mount usb/ και βάλε το zip στη κάρτα σου.

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Κάτι ακόμη.

Οταν επιλέγω - reboot recovery - στο menu μου γράφει πάνω : root access is missing. Root Device ? Και κάτω στις επιλογές

-Νο

-Νο

 

κλπ

 

- Yes - Root device (/system/xbin/su)

-No

Go Back

 

Παίζει να μην έχει γίνει root ?

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εκανα από το mount format μία sdcard που δεν έχει φακέλλους μέσα και έριξα χύμα το rom : MIBladeUI_V5

Δεν βλέπει και πάλι τίποτα μέσα...

Link to comment
Share on other sites

Κάτι ακόμη.

Οταν επιλέγω - reboot recovery - στο menu μου γράφει πάνω : root access is missing. Root Device ? Και κάτω στις επιλογές

-Νο

-Νο

 

κλπ

 

- Yes - Root device (/system/xbin/su)

-No

Go Back

 

Παίζει να μην έχει γίνει root ?

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εκανα από το mount format μία sdcard που δεν έχει φακέλλους μέσα και έριξα χύμα το rom : MIBladeUI_V5

Δεν βλέπει και πάλι τίποτα μέσα...

Θα τρελαθουμε τώρα ....

Δεν μπορεί να γινεται αυτό , κάτι δεν έγινε σωστα , δε μπορω να το εξηγήσω.

Αυτό που λέει για το ροοτ δεν είναι τίποτα , απλα πατάς ΝΟ και τέλος.

Το θέμα είναι οτι σε βλέπει το ζιπ και αυτό είναι προβλημα.

Δοκίμασε να βάλεις το ζιπ μέσα σε κάποιο φάκελο μήπως το δει απο'κει.

Δε μπορω να καταλάβω γιατί γίνεται αυτό.

Ειδες και στις δυο καρτες αν βλέπει τίποτα ??

Βάλε μέσα ενα άλλο αρχείο ζιπ να δουμε αν αυτό το βλέπει.

 

Και δεν κάνουμε format την κάρτα μας απο το recovery.

Δοκίμασε αλλη κάρτα που δεν εχεις κανει format.

 

Edit

Αυτό που μπορω να κάνω , είναι να σου στείλω το backup που έχω να δουμε αν το διαβάσει και το σωσεις , δε μπορω να σκεφτώ κάτι άλλο.

 

Edit2

Μάλλον το'χω έτοιμο το backup εδώ ... https://drive.google.com/file/d/0B5XkEOxYWPdndEdCRkdKT2Nlcm8/view?usp=docslist_api

Το ξεζιπαρεις και ρίχνεις το φάκελο clockworkmod χύμα στην sd.

Μετα επιλεγεις στο recovery , backup and restore / restore / και ελπίζω να το δει και να γίνει όπως πρεπει.

 

Edit3

Για να σιγουρεψεις οτι το backup είναι απο το BladeV , άνοιξε το φάκελο clockworkmod/backup/ .. και θα δεις ενα φάκελο που έχει μια ημερομηνία , άνοιξε τον και θα δεις κάτι αρχεία , άνοιξε αυτό που λέει system... με 7zip και θα δεις ενα αρχείο build.prop , άνοιξε το με κάποιο text editor και τσεκαρε μέσα αν γράφει οτι είναι για το bladeV και θα'σαι οκ.

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Βάζω στην κάρτα χύμα το rom όπως βλέπεις και ταυτόχρονα το βάζω και στο φάκελο rom

[ATTACH]63508[/ATTACH]

 

Επιλέγω -Install Zip

[ATTACH]63505[/ATTACH]

 

Επιλέγω -choose zip from sdcard

[ATTACH]63506[/ATTACH]

 

Δεν φαίνεται τίποτα ούτε χύμα , ούτε με αφήνει να μπω στο φάκελο μιας και δεν "βλέπει" τίποτα μέσα !!!

[ATTACH]63507[/ATTACH]

 

Θα τρελαθώ ...

Link to comment
Share on other sites

Δες το προηγούμενο ποστ , έβαλα λινκ απο το backup που έχω.

Βλέπω οτι εχεις ηδη φάκελο clockworkmod , τσεκαρε το clockworkmod που θα κατεβάσεις και βάλε μέσα οποίο φάκελο δεν εχεις , λογικά θα πρεπει να ρίξεις μέσα στον υπάρχων φάκελο clockworkmod , τον φάκελο backup απο το ζιπ που θα κατεβάσεις.

Αυτό το ρομ που βλέπω στο screenshot , είναι σίγουρα ζιπ γιατί εμένα μου το βγάζει αλλιως.

Ποσά mb είναι το Ρομ που βλέπω ??

Δοκιμασες να το ξανακατεβασεις μήπως δεν κατέβηκε σωστα ??

Εχεις εγκατεστημένο winrar η 7zip στο pc σου ??

Το recovery που εχεις απο που το κατεβασες ??

Αυτον το φάκελο rom που τον βρηκες η εσύ τον εφτιαξες ??

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

gkalen ευχαριστώ πολύ.

 

Το backup είναι όντως για το blade v

Ξανακατέβασα το zip το εβαλα σε μία καινούργια sdcard και όλα καλά...

Τέλος καλό όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

gkalen ευχαριστώ πολύ.

 

Το backup είναι όντως για το blade v

Ξανακατέβασα το zip το εβαλα σε μία καινούργια sdcard και όλα καλά...

Τέλος καλό όλα καλά.

Μπράβο , χαίρομαι ...

Το πρόβλημα ηταν στη κάρτα μάλλον , δε γίνεται σε ολους μας να δουλεύουν όλα και σε σένα τίποτα.

Ωραία τώρα , ελπίζω να σ'αρεσει η miui η τεςπα οποίο Ρομ και να βάλεις θα το ευχαριστηθεις το τηλεφωνακι ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

λοιπον οι ερωτησεις πολλες.

1ον: εχεις να μου στειλεις την εργοστασιακη ρομ;

2ον: εαν κανω backup με το titanium και μετα κανω επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων, θα εχω καποιο προβλημα;

3ον: dalvik cashe μπορω να κανω συχνα; σβηνει τιποτα περιεργα αρχεια;

εχουν αρχισει και κολανε πολλα προγραμματα και γενικα σερνετε το κινητο γιαυτο θελω να κανω εργοσταστιακες και αν συνεχιζει να κανει τα ιδια να βαλω την custom και να το παω για εγγυηση

Link to comment
Share on other sites

λοιπον οι ερωτησεις πολλες.

1ον: εχεις να μου στειλεις την εργοστασιακη ρομ;

2ον: εαν κανω backup με το titanium και μετα κανω επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων, θα εχω καποιο προβλημα;

3ον: dalvik cashe μπορω να κανω συχνα; σβηνει τιποτα περιεργα αρχεια;

εχουν αρχισει και κολανε πολλα προγραμματα και γενικα σερνετε το κινητο γιαυτο θελω να κανω εργοσταστιακες και αν συνεχιζει να κανει τα ιδια να βαλω την custom και να το παω για εγγυηση

 

1. Εργοστασιακή είναι και το jellybladeV , την κανονική εργοστασιακή και το εργοστασιακό recovery , θα τα βρεις εδώ .. http://www.modaco.com/forums/topic/365062-zte-blade-v-stock-roms/

 

2. Μπορείς να επαναφερεις οτι θες με το titanium , καμμία φορα ίσως υπαρχουν προβλήματα με καποιες εφαρμογές αλλά ίσως και όχι , θα το δεις αυτό.

 

3. Wipe dalvik cache και cache κανεις όσο συχνα θες.

 

4. Οταν φοράμε custom rom δεν κάνουμε εργοστασιακή επαναφορά , αλλά φλασαρουμε το Ρομ απ'την αρχή με όλα τα wipes.

Το service δε βοηθάει σε κολλήματα του κινητού , το τηλ.. είναι μεν 4πυρηνο αλλά με αρκετα παλιό επεξεργαστή και όταν φορτωθεί αρκετά απο εφαρμογές αρχίζει και κολλωνει.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω ενα θεματακι με τις εφαρμογες και την καρτα sd. Ενω το εχω βαλει απο τις ρυθμισεις να χρησιμοποιει την εξωτερικη sd για τις εφαρμογες, καθε φορα που εγκαθιστω εφαρμογη στην sd μου τρωει και λιγο απο μνημη του τηλεφωνου, με αποτελεσμα στο τελος το τηλεφωνο να ξεμενει απο αποθηκευτικο χωρο.

 

Εκανα τα εξης

 

1)δευτερο partition ext3 στην sd

2)κατεβασα το link2sd

3)μετακινηση εφαρμογης στο τηλεφωνο (που το παει στην εσωτερικη λογικα)

4)μετα συνδεση στην sd (app, dalvic,lib)

 

αλλα δεν βλεπω να γλυτωνω καθολου χωρο. Πως μπορω να το διορθωσω αυτο?

Edited by DarksonDAP
Knight Rider, a shadowy flight into the dangerous world of a man who does not exist.
Link to comment
Share on other sites

Πάντα ενα μικρο χωρο θα καταλαμβανουν οι εφαρμογές στην εσωτερικη μνημη και ας τις εχεις στην sd. Δεν μπορει να γινει αλλιως
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω ενα θεματακι με τις εφαρμογες και την καρτα sd. Ενω το εχω βαλει απο τις ρυθμισεις να χρησιμοποιει την εξωτερικη sd για τις εφαρμογες, καθε φορα που εγκαθιστω εφαρμογη στην sd μου τρωει και λιγο απο μνημη του τηλεφωνου, με αποτελεσμα στο τελος το τηλεφωνο να ξεμενει απο αποθηκευτικο χωρο.

 

Εκανα τα εξης

 

1)δευτερο partition ext3 στην sd

2)κατεβασα το link2sd

3)μετακινηση εφαρμογης στο τηλεφωνο (που το παει στην εσωτερικη λογικα)

4)μετα συνδεση στην sd (app, dalvic,lib)

 

αλλα δεν βλεπω να γλυτωνω καθολου χωρο. Πως μπορω να το διορθωσω αυτο?

Εδώ έχω βαλει εναν οδηγό για μετακίνηση dalvik στην sd ... http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=62639042&postcount=61

Επίσης έχω γράψει σε προηγούμενο ποστ για το πως αλλάζουμε την επιλογή απο την εσωτερική στην εξωτερική κάρτα μέσω του build.prop ( ποστ #281 ).

Για δοκίμασε κι αυτά τα πραγματακια ..

Link to comment
Share on other sites

Πάντα ενα μικρο χωρο θα καταλαμβανουν οι εφαρμογές στην εσωτερικη μνημη και ας τις εχεις στην sd. Δεν μπορει να γινει αλλιως

 

οκ, απλα παρατηρω οτι με τον καιρο χωρις να μπαινοβγαζω εφαρμογες ο χωρος μειωνεται. Πχ, εχω τις ιδιες 89 εφαρμογες στην συσκευη μου χωρις να εχω πειραξει κατι αλλο, και ενω ολες ειναι στην sd, εχουν μεινει 300 μβ ελευθερα στην εσωτερικη. ΜΙΑ εφαρμογη να χρειαστει update, η μνημη φουλαρε.

 

Εδώ έχω βαλει εναν οδηγό για μετακίνηση dalvik στην sd ... http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=62639042&postcount=61

Επίσης έχω γράψει σε προηγούμενο ποστ για το πως αλλάζουμε την επιλογή απο την εσωτερική στην εξωτερική κάρτα μέσω του build.prop ( ποστ #281 ).

Για δοκίμασε κι αυτά τα πραγματακια ..

 

τα δοκιμασα αυτα αλλα οταν τα κανω λινκ στην sd το κινητο αργει τρομερα να μπουταρει και μερικες εφαρμογες δεν δουλευουν, και οταν αλλαξα την εσωτερικη σε εσωτερικη απο το bulid prop το τηλεφωνο δνε εβρισκε την μνημη. Το συγκεκριμενο μοντελο εχει την εσωτερικη, μια emulated sd με χωρο 1,5 gb και την εξωτερικη. Επισης μου δινει την επιλογη αναμεσα στην emulated και στην εξωτερικη για να μπουν οι εφαρμογες, και εγω εχω βαλει την εξωτερικη

Knight Rider, a shadowy flight into the dangerous world of a man who does not exist.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...