Jump to content

ZTE Blade V


George6633
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας , παιδια ..

Εχω πλεον το zte blade V , στα χερια μου , τις τελευταιες 5 μερες.

 

Απο χθες λοιπον εφτιαξα και φοραω την πρωτη μου custom rom για το zte blade V .

Η ρομ δουλευει εξαιρετικα , χωρις προβληματα.

Ελπιζω οτι σε λιγες μερες θα την εχω ετοιμη και για κατεβασμα , για οσους βεβαια εχουν βαλει cwm recovery στη συσκευη τους και εννοειτε για οσους καταλαβαινουν απο custom roms , κ.λ.π.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 332
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γεια σας , παιδια ..

Εχω πλεον το zte blade V , στα χερια μου , τις τελευταιες 5 μερες.

 

Απο χθες λοιπον εφτιαξα και φοραω την πρωτη μου custom rom για το zte blade V .

Η ρομ δουλευει εξαιρετικα , χωρις προβληματα.

Ελπιζω οτι σε λιγες μερες θα την εχω ετοιμη και για κατεβασμα , για οσους βεβαια εχουν βαλει cwm recovery στη συσκευη τους και εννοειτε για οσους καταλαβαινουν απο custom roms , κ.λ.π.

 

Ωραιος ο gkalen :):):)

Ειδα την πρωτη σου custom rom,ειναι πολυ καλη.Ακομη δεν την δοκιμασα (λογω ελειψης χρονου).

Καλη συνεχεια στην προσπαθεια σου και περιμενουμε νεες προσθηκες:D

Homtom HT7
Link to comment
Share on other sites

Ωραιος ο gkalen :):):)

Ειδα την πρωτη σου custom rom,ειναι πολυ καλη.Ακομη δεν την δοκιμασα (λογω ελειψης χρονου).

Καλη συνεχεια στην προσπαθεια σου και περιμενουμε νεες προσθηκες:D

 

Αυτη ηταν απλα η πρωτη δοκιμαστικη ρομ ...

Ερχεται και συνεχεια ακομα καλυτερη.

Δεν την εβγαλα ακομη εδω στο myphone γιατι ακομα φτιαχνω πραγματακια , μολις την ολοκληρωσω θα βγει κι εδω στο myphone και θα κανω ενα πληρη οδηγο για το φλασαρισμα της.

 

Να τη βαλεις αυτη τη ρομ , ειναι πολυ καλη χωρις προβληματα , φανταζομαι εχεις περασει cwm recovery ??

Θελω λιγο χρονο ακομα για να τη βγαλω κι εδω , ισως καμμια βδομαδα με 10 μερες.

Φτιαχνω κατι για καποια παιδια στο vodafone smart 3 και ειμαι λιγο φορτωμενος τωρα.

Σε κανα δυο μερες που θα τελειωσω με το smart 3 θα αφιερωθω αποκλειστικα στο Blade V , γιατι πρεπει να τελειωσω και με το JellyBlade , για ν'αρχισω και με τη Miui ( την εχω βαλει κι αυτη αλλα εχει θεματακια , και θελω να την αρχισω απο την αρχη να δω αν γινει κατι ).

Link to comment
Share on other sites

Ξεκιναμε λοιπον ...

Ισως βεβαια δεν ειμαστε πολλοι αυτοι που πειραζουμε τα τηλ... μας , αλλα οσοι υπαρχουν , εχουν πλεον την ευκαιρια να δωσουν κατι διαφορετικο στο Blade V τους.

 

Ετοιμο λοιπον το ρομ για το Blade V και για τα παιδια του myphone .

 

JellyBlade V

Changelog

Βασισμενο στη τελευταια version για το BladeV ( UK virgin , 6/12/2013 ).

Ροοτ και busybox

Kernel , φτιαγμενο με cygwin kitchen .

Init.d και build.prop tweaks .

Ολες οι αχρειαστες εφαρμογες , φακελοι και αρχεια , διαγραφηκαν.

Μπηκαν , apex launcher , dolphin browser , setcpu , root explorer.

Πειραγμενα , framework.jar και android_policy.jar για περισσοτερα σκαλοπατια ηχου , disabling scrolling cache και vol rocker wake ( ενεργοποιηση της lockscreen με τα vol+ και vol- ).

Google edition camera και gallery , με πανοραμα και photosfere.

Αλλαγη στις καρτες, η εξωτερικη sd θα ειναι πλεον η primary και secondary η εσωτερικη sd.

Μπαταρια με % στο statusbar

7% περισσοτερη διαφανεια στο κουρτινακι

Settings.apk με εγχρωμα εικονιδια

 

Download , JellyBlade_V1

http://d-h.st/Xd7#.U4Xz5j8YbJs

 

ΠΩΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΡΟΟΤ

Κατε βαζουμε το cydia impactor, απο'δω .. http://www.doctorandroid.gr/2014/01/cydia-impactor-root-cydia-ios.html?m=1

Ειναι πολυ ευκολο το ροοτ μ'ενα κλικ, γινεται εγκατασταση του su binary.

Κανουμε extract το zip , μετα συνδεουμε το τηλ.. στο pc , με ανοιχτο τον εντοπισμο σφαλματων , ξεκιναμε το impactor , ανοιγει ενα κουτακι που λεει οτι θα γινει εγκατασταση του su binary , παταμε οκ , και ετοιμοι.

Μετα κατεβαζουμε απο το μαρκετ τις εφαρμογες, SuperSu και terminal emulator.

Κανουμε ενα reboot και αυτο ηταν, ειμαστε ροοτ, ευκολα και γρηγορα.

 

ΠΩΣ ΒΑΖΟΥΜΕ CWM RECOVERY

Αφου εχουμε κανει ροοτ και κατεβασαμε και SuperSu και terminal, ειμαστε ετοιμοι να βαλουμε και CWM recovery, που κατεβαζουμε απο'δω ... http://d-h.st/GY0#.U4XwluYt3uY

Σβηνουμε την καταληξη "v2" στο τελος, και μετα βαζουμε το recovery-cwm6033-8225.img στην sd καρτα μας.

Μετα ανοιγουμε την εφαρμογη terminal emulator και γραφουμε ...

1. su ( παταμε enter και αποδεχομαστε τα superuser permissions ).

2. dd if=/sdcard/recovery-cwm6036-8225.img of=/dev/block/platform/msm_sdcc.3/by-num/p16 ( γραφουμε κι αυτα και παταμε enter ).

3. Αυτο ηταν ειμαστε ετοιμοι, με CWM recovery στο τηλ...

 

ΠΩΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ custom ROM , JellyBlade V1

Κατεβαζουμε το ΡΟΜ και βαζουμε το zip στην sd card

1. Σβηνουμε το τηλ.. και μπαινουμε σε cwm recovery , κρατωντας συνεχως πατημενα τα πληκτρα , vol+ και power , μεχρι που θα μπουμε στο cwm recovery .

2. Επιλεγουμε , advanced και reboot recovery

3. Το τηλ.. ξαναμπαινει σε cwm recovery και ξεκιναμε τη διαδικασια εγκαταστασης

4. Wipe data factory reset

5. Wipe cache partition

6. Advanced / wipe dalvik cache

7. Mounts and storage / format system

8. Install zip / choose zip from external sd card / ... διαλεγουμε το JellyBlade_V1.zip

9. Περιμενουμε να τελειωσει η εγκατασταση και μετα επιλεγουμε reboot system now

10. Περιμενουμε 3-5 λεπτα να ξανανοιξει το τηλ...

11. Αυτο ηταν , Enjoy το τηλ... σας

 

NOTE

Στο recovery menu , κινουμαστε με τα πληκτρα φωνης πανω-κατω και με το πληκτρο power κανουμε τις επιλογες μας.

 

ΝΟΤΕ 2

Το κλασικο ... ΟΥΔΕΜΙΑ ΕΥΘΥΝΗ ΦΕΡΩ ΓΙΑ ΤΥΧΟΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΥ ΤΗΛ... ΣΑΣ , ΕΣΕΙΣ ΕΠΙΛΕΞΑΤΕ ΝΑ ΠΕΙΡΑΞΕΤΕ ΤΟ ΤΗΛ... ΣΑΣ.

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

gkalen μπραβο αγορινα με την πρωτη ευκαιρια θα την δοκιμασω :D

Nokia:3330,2100,5210,5140i,5200,6233,6120c,6220c / Panasonic:VS2 / Sony Ericsson:K750,K618,S500,K850i,W595,Xperia X8 / Sony: Xperia Sole /Samsung:Galaxy y /ZTE: Blade V, Blade V220

Current device: Xiaomi Redmi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

gkalen μπραβο αγορινα με την πρωτη ευκαιρια θα την δοκιμασω :D

 

Οταν τη βαλεις , θα πεις κι αλλα μπραβο ... :p

 

 

ΠΑΜΕ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΤΩΡΑ

Μετα απο ενα μηνα χρησης του ΖΤΕ BladeV , και αφου εβγαλα ενα ρομ για το BladeV , αποφασισα να δοκιμασω κι ενα πορτ της Miui απο το ΖΤΕ Ν909.

Πρωτοπορος στο πορτ της Miui για το ΒladeV , ειναι ο djfnz .

Αποφασισα λοιπον να ξεκινησω κι εγω ενα Miui V5 πορτ για το BladeV αλλα με παλιοτερη εκδοση , με γνωμονα τη σταθεροτητα και να προσθεσω και Ελληνικα.

Χαρη λοιπον στο Χiaomi miui hellas , βρηκα τα repos με τα ελληνικα , τα εβαλα στο ρομ μεσω του jbart tool και ολα πηγαν ρολοι.

Μετα κι απο αυτον τον προλογο , και αφου ενημερωσω ολους τους φιλους οτι δεν υπαρχει σχεση σ'αυτο το πορτ και σ'αυτο του djfnz , ξεκιναμε με τα ευχαριστηρια ....

 

THANKS

KonstaT , για το CWM recovery.

Djfnz , γιατι ηταν ο πρωτος που εκανε πορτ Miui V5 στο BladeV.

Miui Art και ολο το team του xiaomi Miui Hellas για τα greek repos και γενικα για ολη τη δουλεια που κανουν.

 

CHANGELOG

Πορτ της Miui V5 3.7.26 απο το ZTE N909 με cygwin kitchen.

Αλλαγες στο κερνελ μεσω των επιλογων της cygwin.

Root και busybox.

Modified framework.jar για περισσοτερα σκαλοπατια ηχου και ομαλοτητα στ'ανεβοκατεβασματα της φωνης.

Modified framework-ext.jar , και απενεργοποιηση του scrolling cache για καλυτερο σκρολαρισμα.

Init.d και build.prop tweaks

Swapped external sd σαν primary sd , και η internal sd σαν secondary.

Διαγραφηκαν ολες οι εφαρμογες , φακελοι και αρχεια που θεωρησα αχρειαστα.

Dolphin αντι browser , Root explorer αντι File manager

Προστεθηκε , flash player και set cpu

Προστεθηκαν στο ρομ τα gapps και ενημερωμενο Playstore , δεν χρειαζεται φλασαρισμα gapps το ρομ ειναι ετοιμο για χρηση.

Ελληνικα , προεπιλεγμενη γλωσσα.

 

DOWNLOAD , MiuiV5 BladeVgr

http://d-h.st/54g

 

INSTALLATION

Μπαινουμε cwm recovery και επιλεγουμε

1 advanced/reboot recovery

2 wipe data factory reset

3 wipe cache partition

4 advanced/wipe dalvik cache

5 mounts and storage/format system

6 install zip/choose zip from external sd/ .. διαλεγουμε το MiuiV5 BladeVgr.zip

7 αφου τελειωσει η εγκατασταση , επιλεγουμε , reboot system now

8 περιμενουμε 3-5 λεπτα μεχρι ν'ανοιξει το τηλ...

9 ENJOY Miui V5

 

Screenshots below...

[ATTACH]45658[/ATTACH]

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Οκ εντάξει δεν υπάρχεις είσαι φοβερός όσα μπράβο και να πω είναι λίγα!

Nokia:3330,2100,5210,5140i,5200,6233,6120c,6220c / Panasonic:VS2 / Sony Ericsson:K750,K618,S500,K850i,W595,Xperia X8 / Sony: Xperia Sole /Samsung:Galaxy y /ZTE: Blade V, Blade V220

Current device: Xiaomi Redmi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Φίλε gkalen ευχαριστούμε για τις τροποποιημένες Rom και τις αναλυτικές οδηγίες που μας έδωσες για το Blade V μας. Χθες έβαλα την πρώτη και είμαι ευχαριστημένος ως τώρα. Είχα όμως κάποιο πρόβλημα με τα wipe και το nandroid backup, αλλά ευτυχώς με έσωσε το titanium κι επανέφερα τις εφαρμογές μου, χάνοντας κάποια δεδομένα.

Γι αυτό θα βοηθούσε και κάποιος οδηγός backup and restore.

Και πάλι ευχαριστώ για την δουλειά που μας προσφέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε gkalen ευχαριστούμε για τις τροποποιημένες Rom και τις αναλυτικές οδηγίες που μας έδωσες για το Blade V μας. Χθες έβαλα την πρώτη και είμαι ευχαριστημένος ως τώρα. Είχα όμως κάποιο πρόβλημα με τα wipe και το nandroid backup, αλλά ευτυχώς με έσωσε το titanium κι επανέφερα τις εφαρμογές μου, χάνοντας κάποια δεδομένα.

Γι αυτό θα βοηθούσε και κάποιος οδηγός backup and restore.

Και πάλι ευχαριστώ για την δουλειά που μας προσφέρεις.

 

Να'σαι καλα , ευχαριστω !!!!

Προβλημα με τα wipes , δηλαδη??

Με το nandroid backup, τι ακριβως επαθες???

Εχω κανει και nandroid backup ( απο cwm recovery εννοουμε ) , το εχω κανει και restore και ολα ρολοι πηγαν, δεν ειχα προβλημα.

 

Δεν εβαλα οδηγιες για backup, γιατι οσοι πειραζουν τα τηλ.. τους, ξερουν τι πρεπει να σωζουν.

Το titanium ειναι μια εφαρμογη που καλυπτει καθε ειδους backup ( εφαρμογες,επαφες,λογαριασμους,ρυθμισεις,κ.λ.π. ) και αρκετα γνωστη στο κοινο, γι'αυτο δεν μου φανηκε οτι θα χρησιμευαν σε κατι οι οδηγιες για backup.

Ετσι κι αλλιως οποιος εχει titanium σημαινει οτι εχει κανει ροοτ και αρα πειραζει και το τηλ.. του, αυτοι οι χρηστες νομιζω οτι ξερουν τι πρεπει να κανουν.

Προσωπικα, δεν σωζω τιποτα, αλλα δεν σημαινει οτι δεν πρεπει να μη σωζετε κι εσεις.

 

Αυτο που ξεχασα να πω ειναι για το CWM recovery backup που ειναι πιο βασικο, γιατι ετσι μπορουμε να γυρισουμε σε στοκ ρομ της wind σε περιπτωση που πρεπει το τηλ.. να παει στο service ( μαλλον αυτο εννοεις οτι πρεπει να βαλω στις οδηγιες? ???? ).

Αν κι εκει μην εχετε προβλημα, μπορω να φτιαξω ενα ρομ που θα ειναι ακριβως το official rom της wind και ξεμπερδευουμε κι απ'αυτο, αν κι ευκολα φλασαρουμε και το ρομ της wind.

 

Για τη JellyBlade V1

Παει τζαμι, και θα πηγαινει τζαμι, δεν νομιζω οτι θα'χετε προβληματα με τη JellyBlade V , θα την ευχαριστηθει οποιος μπορει να την εχει.

 

TIP, ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΥΟ ΡΟΜ

Ανοιγουμε setcpu, επιλεγουμε min speed 320 η 480 , governor performance , επιλεγουμε set on boot και το τηλ.. γινεται πολυ smooth χωρις lags , θα τρωει λιγο παραπανω στη μπαταρια, αλλα αξιζει.

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Από όσα γνωρίζω με τα wipes καθαρίζει το κινητό και μετά γίνεται η εγκατάσταση της νέας rom. Μετά για την επαναφορά των εφαρμογών με τα δεδομένα τους, ο πιο ενδεδειγμένος τρόπος είναι μέσω του titanium ή θα πρότεινες κάποιον άλλο εναλλακτικό τρόπο?
Link to comment
Share on other sites

Από όσα γνωρίζω με τα wipes καθαρίζει το κινητό και μετά γίνεται η εγκατάσταση της νέας rom. Μετά για την επαναφορά των εφαρμογών με τα δεδομένα τους, ο πιο ενδεδειγμένος τρόπος είναι μέσω του titanium ή θα πρότεινες κάποιον άλλο εναλλακτικό τρόπο?

 

Τα wipes πρεπει να γινουν πριν την εγκατασταση custom rom ...

Και το titanium ειναι το κορυφαιο για επαναφορα δεδομενων ... προτιμω ομως να επαναφερω μονο δεδομενα και οχι και εφαρμογες μαζι , τις εφαρμογες τις κανω εγκατασταση χειροκινητα και μετα μονο τα δεδομενα με titanium.

Που ειναι το προβλημα τωρα ?

Τι οδηγιες λες οτι πρεπει να βαλω ?

Δεν εχω προβλημα στο να βαλω οδηγιες , αλλα να καταλαβω τι ακριβως θελετε.

Αν κι εσυ βλεπω δεν εχεις προβλημα , τα ξερεις τα πραματα και τα'κανες οκ.

Νομιζω οτι ειναι ευκολα τα πραγματα , και αν καποιος κολλησει η κατι δεν καταλαβαινει , εδω ειμαι να τα πουμε και θα φτιαξουμε οτι χρειαζεται.

Μiui εβαλες ???

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν καλημέρα και καλώς σας βρήκα.

Είμαι νέος χρήστης του forum και κάτοχος του ZTE blade V.Θέλω να ρωτήσω εάν βάζοντας την rom που αναφέρεται στο post #182 θα είναι ενεργοποιημένη η λειτουργία USB OTG (On The Go),διότι στην stock rom-Kernel του τηλεφώνου δεν υποστηρίζεται.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν καλημέρα και καλώς σας βρήκα.

Είμαι νέος χρήστης του forum και κάτοχος του ZTE blade V.Θέλω να ρωτήσω εάν βάζοντας την rom που αναφέρεται στο post #182 θα είναι ενεργοποιημένη η λειτουργία USB OTG (On The Go),διότι στην stock rom-Kernel του τηλεφώνου δεν υποστηρίζεται.

Ευχαριστώ.

 

Αν υποστηριζεται απο το τηλ... θα μπορει να ενεργοποιηθει.

Αν δεν υποστηριζεται , δεν μπορει να ενσωματωθει και να ενεργοποιηθει.

Δεν γνωριζω αν υποστηριζεται αυτη η λειτουργια απο το Blade V.

Αν το ξερει καποιος ας ενημερωσει ...

Link to comment
Share on other sites

Αν υποστηριζεται απο το τηλ... θα μπορει να ενεργοποιηθει.

Αν δεν υποστηριζεται , δεν μπορει να ενσωματωθει και να ενεργοποιηθει.

Δεν γνωριζω αν υποστηριζεται αυτη η λειτουργια απο το Blade V.

Αν το ξερει καποιος ας ενημερωσει ...

 

Ενοείς ότι η λειτουργία usb otg εξαρτάται απόκλειστικά από το hardware του τηλεφώνου και όχι από το λειτουργικό και τον προγραμματισμό rom-kernel; αυτό το ρωτώ διότι όπως διάβασα ψάχνοντας, η ενεργοποίηση usb otg και host control εξαρτάται

από την kernel και μάλιστα σε κάποια μοντέλα Samsung και HTC τα οποία δεν το υποστηρίζουν, βγήκαν patch ώστε να ενεργοποιηθεί αυτή η λειτουργία.

Link to comment
Share on other sites

Ενοείς ότι η λειτουργία usb otg εξαρτάται απόκλειστικά από το hardware του τηλεφώνου και όχι από το λειτουργικό και τον προγραμματισμό rom-kernel; αυτό το ρωτώ διότι όπως διάβασα ψάχνοντας, η ενεργοποίηση usb otg και host control εξαρτάται

από την kernel και μάλιστα σε κάποια μοντέλα Samsung και HTC τα οποία δεν το υποστηρίζουν, βγήκαν patch ώστε να ενεργοποιηθεί αυτή η λειτουργία.

 

Ναι, αυτο εννοω ...

Θα το κοιταξω βεβαια, αν γινεται με καποιο patch η κατι αλλο και θα ενημερωσω ..

Link to comment
Share on other sites

Τα wipes πρεπει να γινουν πριν την εγκατασταση custom rom ...

Και το titanium ειναι το κορυφαιο για επαναφορα δεδομενων ... προτιμω ομως να επαναφερω μονο δεδομενα και οχι και εφαρμογες μαζι , τις εφαρμογες τις κανω εγκατασταση χειροκινητα και μετα μονο τα δεδομενα με titanium.

Που ειναι το προβλημα τωρα ?

Τι οδηγιες λες οτι πρεπει να βαλω ?

Δεν εχω προβλημα στο να βαλω οδηγιες , αλλα να καταλαβω τι ακριβως θελετε.

Αν κι εσυ βλεπω δεν εχεις προβλημα , τα ξερεις τα πραματα και τα'κανες οκ.

Νομιζω οτι ειναι ευκολα τα πραγματα , και αν καποιος κολλησει η κατι δεν καταλαβαινει , εδω ειμαι να τα πουμε και θα φτιαξουμε οτι χρειαζεται.

Μiui εβαλες ???

Σήμερα θα δοκιμάσω την Μiui.

Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι πριν την εγκατάσταση νέας rom είναι καλό να γίνεται nandroid backup (μέσω recovery), ώστε σε περίπτωση που κάτι δεν πάει καλά ή δεν μας αρέσει η νέα rom, να μπορούμε να επαναφέρουμε το κινητό στην προτεραία κατάστασή του. Κάποιες φορές που το επιχείρησα επανήλθε στο ακέραιο, αλλά προχτές δεν γινόταν γιατί έβγαζε πρόβλημα κάποιο αρχείο (mdf5) του backup. Επανέφερα τις εφαρμογές μου από το titanium, χάνοντας κάποια δεδομένα γιατί δεν ήταν πρόσφατο το backup. Τις επανέφερα μαζικά (εφαρμογές + δεδομένα) γιατί είναι γύρω στις 200, χωρίς πρόβλημα. Λόγω περιορισμένου ελεύθερου χρόνου θα σου πω εντυπώσεις μάλλον αύριο αφού βάλω τη νέα Μiui rom. Καλημέρα σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

Οκ , θα βαλω οδηγο για nandroid backup απο recovery.

 

Για το λαθος στο md5sum

Καθε φορα που θα μπαινετε στο cwm recovery , το πρωτο πραγμα που θα κανετε ειναι ...

advanced / reboot recovery

Και μετα θα προχωρατε σε φλασαρισμα η restore η οτι αλλο κανετε τεςπα .

 

Καποιες φορες το cwm recovery δεν διαβαζει σωστα την sd , και θελει reboot recovery για να πανε ολα ρολοι.

 

Μαλλον αυριο θα βαλω καινουρια miui ( latest Miui V5-4.5.30 )...:D

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Χρήσιμες οι οδηγίες σου, ελπίζω να μη σε βάζω σε μπελά με τον οδηγό για backup. Αν θέλεις εξήγησέ μας και τις επιλογές που έχει στο advance restore from sd card.

Θα περιμένω τη νέα έκδοση Miui V5-4.5.30.

Καλό βράδυ, να είσαι καλά

Link to comment
Share on other sites

Χρήσιμες οι οδηγίες σου, ελπίζω να μη σε βάζω σε μπελά με τον οδηγό για backup. Αν θέλεις εξήγησέ μας και τις επιλογές που έχει στο advance restore from sd card.

Θα περιμένω τη νέα έκδοση Miui V5-4.5.30.

Καλό βράδυ, να είσαι καλά

 

θα μπουν ολα σε ταξη σιγα σιγα , δεν εχω πολυ χρονο τωρα ν'ασχολουμαι με το τηλ... , απο τον οκτωβρη θα εχω χρονο.

ειδες , περασε μια μερα , απ'οτι ειπα .. :X

 

MIUI V5 PORT ΑΠΟ Ν909 ( MIUI V5 4.5.30 latest )

CHANGELOG

MIUI V5 version 4.5.30 ( fixes and changelog you can find in MIUI forums )

Changes to kernel , through cygwin's options ( unsecured boot.img , busybox run parts support , edited default.prop , etc.. )

Modified , framework-ext.jar to disable scrolling cache

Deleted all useless folders and files

Swapped sd cards ( external is primary, internal is secondary ).

Init.d and build.prop tweaks

Added , dolphin browser , set cpu , root explorer

Gapps included ( NO NEED TO FLASH gapps )

 

Αυτη ειναι η Full version της ρομ , 253mb

 

DOWNLOAD

MIbladeUI V5 4.5.30gr

http://d-h.st/Pvx

 

Και αλλη μια , που ειναι 233mb , αυτη ειναι η Lite version ( εχω σβησει αρκετες εφαρμογες , να ελαφρυνει λιγο )

 

DOWNLOAD

MIbladeUI V5 4.5.30gr Lite

http://d-h.st/l5s

 

INSTALLATION

Μπαινουμε cwm recovery και επιλεγουμε

1 advanced/reboot recovery

2 wipe data factory reset

3 wipe cache partition

4 advanced/wipe dalvik cache

5 mounts and storage/format system

6 install zip/choose zip from external sd/ .. διαλεγουμε το MiuiV5 BladeVgr.zip

7 αφου τελειωσει η εγκατασταση , επιλεγουμε , reboot system now

8 περιμενουμε 3-5 λεπτα μεχρι ν'ανοιξει το τηλ...

9 ENJOY Miui V5

 

screenshots

[ATTACH]45855[/ATTACH] [ATTACH]45856[/ATTACH] [ATTACH]45857[/ATTACH]

 

[ATTACH]45858[/ATTACH] [ATTACH]45859[/ATTACH]

 

 

NOTE

ΣΤΙΣ MIUI ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΤΙΚΑΡΕΤΕ ΤΑ MICLOUD ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΧΡΕΩΣΕΙΣ.

ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ BOOT , ΑΝΟΙΓΟΥΜΕ ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ / ΠΑΤΑΜΕ ΓΙΑ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΞΕΤΙΚΑΡΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΓΙΑ ΤΑ MICLOUD

ΟΛΑ ΑΥΤΑ , AN EINAI ENΕΡΓΟΠΟΙΗΜΕΝΑ ΤΑ Micloud μηνυματα.

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Gkalen ευχαριστούμε για τη νέα έκδοση που μας προσφέρεις. Δοκίμασα την αγγλική version που είχες βάλει σε ξένο forum, αλλά επανέφερα την JellyBlade γιατί συνήθισα το μενού και τις ρυθμίσεις της.
Link to comment
Share on other sites

Gkalen ευχαριστούμε για τη νέα έκδοση που μας προσφέρεις. Δοκίμασα την αγγλική version που είχες βάλει σε ξένο forum, αλλά επανέφερα την JellyBlade γιατί συνήθισα το μενού και τις ρυθμίσεις της.

 

Ετσι ειναι η miui, θες και φροντιστηριο για να μαθεις τις τοσες ρυθμισεις που εχει, χαχα.

 

Νεα Miui V5 ( latest 4.6.6 ) , αυριο θα ειναι ετοιμη.

 

ΠΩΣ ΚΑΝΟΥΜΕ BACKUP ΤΗ ΡΟΜ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ , ΑΠΟ CWM Recovery

Το CWM, μας επιτρεπει να κανουμε backup oλοκληρης της ρομ που χρησιμοποιουμε και να την επαναφερουμε ( restore ) , οποτε θελουμε.

1. Μπαινουμε στο CWM recovery , επιλεγουμε, advanced / reboot recovery .

2. Μετα εχουμε δυο επιλογες, η θα κανουμε backup στην εσωτερικη sd η στην εξωτερικη, προτιμαμε συνηθως την εξωτερικη γιατι εχει περισσοτερο χωρο.

3. Επιλεγουμε , backup , τ'αφηνουμε να τελειωσει και ειμαστε κομπλε.

4. Στη καρτα μας θα βρουμε ενα φακελο clockworkmod, τον οποιο θα φυλαξουμε για οταν χρειαστει να κανουμε restore ( επαναφορα )

Αυτο ηταν , τελειωσαμε..

 

ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ADVANCED RESTORE

Το advanced restore ειναι, επαναφορα συγκεκριμενου τμηματος ενος backup.

Δηλαδη π.χ. , μπορουμε να επιλεξουμε να κανουμε restore μονο το system αντι για ολοκληρο το ρομ.

Το καλυτερο παντα ομως ειναι να κανουμε restore ολοκληρο το ρομ.

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο, gkalen! Φοβερή η δουλειά που έκανες πάνω στη Miui V5 (4.5.30)! Περιμένω την αυριανή Miui V5 (4.6.6 ) για δοκιμή! Και πάλι μπράβο για το κόπο σου φίλε, εξαιρετική δουλειά!

Used: LG G2 - Nexus 5 - Motorola moto g (2014) - Samsung Galaxy S5 - LG G3 32Gb - LG G Flex 2 - LG G3 16Gb - Samsung Galaxy S6 32Gb - LG G4 32 Gb - Xiaomi redmi note 3 pro - Huawei P9 - Huawei P9 lite - Honor 7 lite - Samsung S7 edge -

Samsung S8 - Xiaomi Redmi Pro - Honor 8 - Samsung S7 - Honor 8 pro - Xiaomi Mi Mix 2 - Samsung Note 8 - Xiaomi redmi note 5 - Huawei P20 pro Now: Xiaomi mi8

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο, gkalen! Φοβερή η δουλειά που έκανες πάνω στη Miui V5 (4.5.30)! Περιμένω την αυριανή Miui V5 (4.6.6 ) για δοκιμή! Και πάλι μπράβο για το κόπο σου φίλε, εξαιρετική δουλειά!

 

Εμφανιζονται κι αλλοι , καλο αυτο ... :p

Να'σαι καλα .. ναι , παει μια χαρα η Miui και ειναι ευχαριστο αυτο.

 

Παμε λοιπον .. :cool:

 

MIbladeUI V5-4.6.6gr

Changelog

Διαφορετικο πορτ αυτη τη φορα με το JellyBlade σαν βαση , θελω να πιστευω οτι θα γινει πιο γρηγορο και smooth ακομα.

Dolphin αντι browser

Οτι αλλο ειχε και η 4.5.30 απο αλλες μοντες.

 

DΟWNLOAD

MIbladeUI_V5-4.6.6gr

http://d-h.st/PQL

 

 

Installation

Οπως εχουμε γραψει και προηγουμενως , μη τα ξαναγραφουμε.

 

Screenshots

[ATTACH]46030[/ATTACH]

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

UPDATE Miui V5 4.6.13

Changelog

Updated egl drivers

Το πορτ ολοκληρωθηκε σχεδον , θα δοκιμασω κατι αλλαγες στο κερνελ και βλεπουμε.

Το ρομ πλεον ειναι σφαιρα , stable , smooth , οτι καλυτερο μπορει να υπαρχει.

 

 

Download

MIbladeUI V5-4.6.13

http://d-h.st/N9h

 

ENJOY!!!!!!

[ATTACH]46256[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

UPDATE Miui V5 4.6.13

Changelog

Updated egl drivers

Το πορτ ολοκληρωθηκε σχεδον , θα δοκιμασω κατι αλλαγες στο κερνελ και βλεπουμε.

Το ρομ πλεον ειναι σφαιρα , stable , smooth , οτι καλυτερο μπορει να υπαρχει.

 

 

Download

MIbladeUI V5-4.6.13

http://d-h.st/N9h

 

ENJOY!!!!!!

[ATTACH]46256[/ATTACH]

 

Καλησπερα:)

 

Σημερα δοκιμασα την συγκεκριμενη εκδοση και δεν ειχε ελληνικα,μηπως ανεβηκε λαθος αρχειο?

Ειχα κρατησει αντιγραφο ασφαλειας και ξαναεπεστρεψα στην πρωτη εκδοση που ειχα περασει και ειχε ελληνικα.

Homtom HT7
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...