Jump to content

Nova 4G


paulchro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πηγα την τριτη στη Βενιζέλου και μου είπε την Πέμπτη θα εχει κάρτες 4g ειπα και καλά θα φυγω αθηνα απο βδομάδα και ρώτησα ποτέ με το καλό θα έρθει και εδώ μου λεει περίπου τελη Απρίλη μετα το Πάσχα μπορει. Δεν πήγα λογο δουλειάς αυριο θα περασω το πρωι να δω αν φέραν

 

Σήμερα και εγώ πέρασα από το κατάστημα στην Βενιζέλου και άλλαξα την παλαιά μου SIM με μια νέα multi SIM 64K . Άντε να δούμε τώρα ποτέ θα αρχίσει να εκπέμπει το 4G και στην Θεσσαλονίκη .......

LG 802 G2 16 GB
Link to comment
Share on other sites

Ναι δωρεάν. Βέβαια καλού κακού ειχα πάρει και μια φωτοτυπία από την ιστοσελίδα της wind του σημείου που έλεγε ότι η αντικατάσταση της SIM θα γίνεται δωρεάν αλλά δεν χρειάστηκε να την χρησιμοποιήσω.
LG 802 G2 16 GB
Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσω να είμαι σύντομος.

H Wind διαφημίζει δωρεάν 4G μέχρι τα τέλη Απριλίου. Ομως σύμφωνα με την κοπέλα στην τηλεφωνική εξυπηρέτηση πριν από λίγο, αν δεν πιάνει κανείς 4G (για λόγους ευθύνης WIND) και έχεις "πέσει" σε 3G ΤΟΤΕ ΧΡΕΩΝΕΣΑΙ DATA. Επειδή το MY WIND δε σου δίνει τη δυνατότητα να ελέγχεις πόσα data κατέβασες, σου προτείνει η εξυπηρέτηση πελατών να βάλεις data counter στο smartphone. Ομως το counter από όσο ξέρω βέβαια δεν ξεχωρίζει 4g & 3g data. Δηλαδή δεν μπορείς να ξέρεις τι είναι τι. Αλλα αυτή τη πρόταση σου δίνουν. Δεν ξέρω αν είναι βαριά λέξη, αλλά αυτό το βλέπω σαν ΑΠΑΤΗ είτε ακούσια είτε εκούσια από πλευράς WIND. Δηλαδή έχουν καλό δίκτυο δε χρεώνεσαι data, έχουν χάλια (σε πολλά σημεία) ΧΡΕΩΝΕΣΑΙ (την ανικανότητά) τους.

Ισχύει κάτι άλλο και τόση ώρα τσάμπα έχω ανεβάσει πίεση? Αν είναι έτσι όπως τα λέω το γνωρίζει κανείς άλλος, προκειμένου μαζικά να γίνουν παράπονα προς το πάροχό μας?

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσω να είμαι σύντομος.

H Wind διαφημίζει δωρεάν 4G μέχρι τα τέλη Απριλίου. Ομως σύμφωνα με την κοπέλα στην τηλεφωνική εξυπηρέτηση πριν από λίγο, αν δεν πιάνει κανείς 4G (για λόγους ευθύνης WIND) και έχεις "πέσει" σε 3G ΤΟΤΕ ΧΡΕΩΝΕΣΑΙ DATA. Επειδή το MY WIND δε σου δίνει τη δυνατότητα να ελέγχεις πόσα data κατέβασες, σου προτείνει η εξυπηρέτηση πελατών να βάλεις data counter στο smartphone. Ομως το counter από όσο ξέρω βέβαια δεν ξεχωρίζει 4g & 3g data. Δηλαδή δεν μπορείς να ξέρεις τι είναι τι. Αλλα αυτή τη πρόταση σου δίνουν. Δεν ξέρω αν είναι βαριά λέξη, αλλά αυτό το βλέπω σαν ΑΠΑΤΗ είτε ακούσια είτε εκούσια από πλευράς WIND. Δηλαδή έχουν καλό δίκτυο δε χρεώνεσαι data, έχουν χάλια (σε πολλά σημεία) ΧΡΕΩΝΕΣΑΙ (την ανικανότητά) τους.

Ισχύει κάτι άλλο και τόση ώρα τσάμπα έχω ανεβάσει πίεση? Αν είναι έτσι όπως τα λέω το γνωρίζει κανείς άλλος, προκειμένου μαζικά να γίνουν παράπονα προς το πάροχό μας?

Απλά χρησιμοποίησε το σαν να είχες 3g Και όταν θα πιάνει 4g δεν θα σε χρεώνει, τόσο απλό είναι δεν χρειάζεται να κατεβάσεις ταινίες από το κινητό σου πράγμα που δεν έκανες πρίν...

Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείς αλλά δεν μπορώ να το δω έτσι. Ξεκινάει 4G δίκτυο και σου λέει πως αν πιάνεις, ότι κατεβάσεις τζάμπα. Αν είσαι σε περιοχή που δεν είναι καλό το σήμα, είναι επόμενο πως θα γυρίζει σε 3G πολύ συχνά. Δεν σε υποχρεώνουν να το βάλεις σε 4G. Το σκεπτικό σου μου θυμίζει τη γνωστή ιστορία με το χάρισμα του γαϊδάρου.
Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσω να είμαι σύντομος.

H Wind διαφημίζει δωρεάν 4G μέχρι τα τέλη Απριλίου. Ομως σύμφωνα με την κοπέλα στην τηλεφωνική εξυπηρέτηση πριν από λίγο, αν δεν πιάνει κανείς 4G (για λόγους ευθύνης WIND) και έχεις "πέσει" σε 3G ΤΟΤΕ ΧΡΕΩΝΕΣΑΙ DATA. Επειδή το MY WIND δε σου δίνει τη δυνατότητα να ελέγχεις πόσα data κατέβασες, σου προτείνει η εξυπηρέτηση πελατών να βάλεις data counter στο smartphone. Ομως το counter από όσο ξέρω βέβαια δεν ξεχωρίζει 4g & 3g data. Δηλαδή δεν μπορείς να ξέρεις τι είναι τι. Αλλα αυτή τη πρόταση σου δίνουν. Δεν ξέρω αν είναι βαριά λέξη, αλλά αυτό το βλέπω σαν ΑΠΑΤΗ είτε ακούσια είτε εκούσια από πλευράς WIND. Δηλαδή έχουν καλό δίκτυο δε χρεώνεσαι data, έχουν χάλια (σε πολλά σημεία) ΧΡΕΩΝΕΣΑΙ (την ανικανότητά) τους.

Ισχύει κάτι άλλο και τόση ώρα τσάμπα έχω ανεβάσει πίεση? Αν είναι έτσι όπως τα λέω το γνωρίζει κανείς άλλος, προκειμένου μαζικά να γίνουν παράπονα προς το πάροχό μας?

 

Το One προγραμμα εχεις??? Αν ναι εχεις απολυτο δικιο σε ο.τι γραφεις παραπανω !!!!

Link to comment
Share on other sites

Απλά χρησιμοποίησε το σαν να είχες 3g Και όταν θα πιάνει 4g δεν θα σε χρεώνει, τόσο απλό είναι δεν χρειάζεται να κατεβάσεις ταινίες από το κινητό σου πράγμα που δεν έκανες πρίν...

 

Τότε δε θα είχε νόημα η διαφήμιση. Θα έπρεπε να διευκρινίζεται ή αφού υπάρχει αντικειμενικά αυτό το "κενό" στο σύστημα, να παρέχουν δωρεάν όλα τα data, ή να έθεταν ακόμη πιο λογικά ένα όριο, πχ 2GBs αρκετό για δοκιμές, αλλά και προς αποφυγή υπερβολών, κατέβασμα ταινιών κλπ.

Ειδικά indoor παίζει πολύ μεταξύ 3G & 4G και κάποιες (αρκετές) φορές 2G.

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

στις καρτες Q εχουμε κει εκει 2 ειδων καρτες multisim που ειναι ιδιες και αλλες ειανι και αλλες οχι 4G ? αν ναι εχετε δει τι νουμερα πρεπει να εχουν ?
[85]IPHONE(6)3G-3GS-4-5-5s-6plus[NOKIA(42)1100 6110 6150 6210 6310i 3210 3310 3330 8210 8310 8810 8850 7650 3510 3100 5100 5140 3200 6610 6600 7200 2650 7260 6101 6230 6670 3230 6111 N71 5300 6290 6300 N76 1650 5220 6303i c2-03 202 206 301 515 225] [ERICSSON z200 v800 w800i T280i 337 388 768 788 t20 t20s t28][sHARP G400 G30i G25 G703 GX29 GX770] [PANASONIC (3)] [sAMSUNG 5522 7722 8262 9060][XIAOMI RN2-3-4-5A-5 MIMAX1-2-3 MI MIX][POCO F2-X3]
Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσω να είμαι σύντομος.

H Wind διαφημίζει δωρεάν 4G μέχρι τα τέλη Απριλίου. Ομως σύμφωνα με την κοπέλα στην τηλεφωνική εξυπηρέτηση πριν από λίγο, αν δεν πιάνει κανείς 4G (για λόγους ευθύνης WIND) και έχεις "πέσει" σε 3G ΤΟΤΕ ΧΡΕΩΝΕΣΑΙ DATA. Επειδή το MY WIND δε σου δίνει τη δυνατότητα να ελέγχεις πόσα data κατέβασες, σου προτείνει η εξυπηρέτηση πελατών να βάλεις data counter στο smartphone. Ομως το counter από όσο ξέρω βέβαια δεν ξεχωρίζει 4g & 3g data. Δηλαδή δεν μπορείς να ξέρεις τι είναι τι. Αλλα αυτή τη πρόταση σου δίνουν. Δεν ξέρω αν είναι βαριά λέξη, αλλά αυτό το βλέπω σαν ΑΠΑΤΗ είτε ακούσια είτε εκούσια από πλευράς WIND. Δηλαδή έχουν καλό δίκτυο δε χρεώνεσαι data, έχουν χάλια (σε πολλά σημεία) ΧΡΕΩΝΕΣΑΙ (την ανικανότητά) τους.

Ισχύει κάτι άλλο και τόση ώρα τσάμπα έχω ανεβάσει πίεση? Αν είναι έτσι όπως τα λέω το γνωρίζει κανείς άλλος, προκειμένου μαζικά να γίνουν παράπονα προς το πάροχό μας?

Τι πρόγραμμα έχεις?

Το myWind εμφανίζει σε realtime τα data που δικαιούσε και που καταναλώνεις...

Σου λέω με βεβαιότητα ότι έχουν παγώσει να χρεώνονται τα data σε όλους τους συνδρομητές..!!:)

Link to comment
Share on other sites

Τι πρόγραμμα έχεις?

Το myWind εμφανίζει σε realtime τα data που δικαιούσε και που καταναλώνεις...

Σου λέω με βεβαιότητα ότι έχουν παγώσει να χρεώνονται τα data σε όλους τους συνδρομητές..!!:)

Mήπως το "παγωμα" 'εχει γίνει σε αυτούς που άλλαξαν sim με νέα;Γιατί στο δικό μου καρτοκινητο που δεν άλλαξα σιμ μετραει κανονικά.Δεν έχω προσβαση σε 4G όμως εδω που είμαι.

Link to comment
Share on other sites

Mήπως το "παγωμα" 'εχει γίνει σε αυτούς που άλλαξαν sim με νέα;Γιατί στο δικό μου καρτοκινητο που δεν άλλαξα σιμ μετραει κανονικά.Δεν έχω προσβαση σε 4G όμως εδω που είμαι.

 

ναι bill σε αυτούς που άλλαξαν sim έγινε, η κοπέλα μου που βαριέται να αλλάξει χρεώνεται κανονικά

 

το ίδιο και ο πατέρας μου που δεν έχει συσκευή που υποστηρίζει 4g

 

παρόλα αυτά νομίζω ότι αξίζει να πας να ζητήσεις sim και για μελλοντική χρήση (αν δεν έχεις συσκευή με 4g), αλλά και γιατί είναι πολύ πιθανό να σταματήσει να σε χρεώνει κι εσένα

 

δεν έχει σημασία τελικά το αν είσαι σε lte ή όχι, γενικά δε χρεώνεσαι δεδομένα και σε 3g και σε 2g

 

Και για του λόγου το αληθές, από τη τελευταία μου ανανέωση... (δεν είμαι φυσικά πάντα σε lte)

 

http://i1098.photobucket.com/albums/g375/qsisvts/Screenshot_2015-03-30-09-34-43_zps5htfolap.png

 

http://i1098.photobucket.com/albums/g375/qsisvts/Screenshot_2015-03-30-09-34-52_zpspqeb73xf.png

Edited by qsis

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Σε μενα αφαιρουνται κανονικοτατα τα data , και σε φοιτητικο και σε απλο καρτοκινητο. Εχω κανει αλλαγη καρτας σε 4g και οι συσκευες μου ειναι 4g. Mονο οταν εχω καλυψη lte δεν αφαιρουνται.

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα το ίδιο. Σε 3g αφαιρούνται κανονικά τα δεδομένα και έχω αλλάξει κάρτα.
Sent from my Ulefone Power
Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο κανονικα οταν δεν ειμαι σε 4G. 90% της ημερας εχω 4G στις περιοχες που βρισκομαι, και εχω περιπου 9GB τσαμπα ιντερνετ μεχρι τωρα αν υπολογισω τη συνολικη μου χρηση - χρεωση απο τοτε που πηρα τη 4G καρτα
Link to comment
Share on other sites

τι να πω βρε παιδιά, εμένα έχει μείνει έτσι κολλημένο

 

και εκτός από τις περιοχές που κινούμαι συχνά μέσα στην αττική, το ίδιο συνέβη και σε άλλους νομούς που πήγα που δεν υπάρχει καν 4g

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

στις καρτες Q εχουμε κει εκει 2 ειδων καρτες multisim που ειναι ιδιες και αλλες ειανι και αλλες οχι 4G ? αν ναι εχετε δει τι νουμερα πρεπει να εχουν ?

 

και απαντω εγω, πηγα σε καταστημα σημερα και ζητησα να ελεξουν τις multisim που μου εδωσαν απο το καταστημα στο συνταγμα αν ηταν 4G και μου ειπε οτι δεν ηταν και μου εδωσε νεες ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ και οχι ασπρες οπως ειχα παρει απο το Συνταγμα !!!

[85]IPHONE(6)3G-3GS-4-5-5s-6plus[NOKIA(42)1100 6110 6150 6210 6310i 3210 3310 3330 8210 8310 8810 8850 7650 3510 3100 5100 5140 3200 6610 6600 7200 2650 7260 6101 6230 6670 3230 6111 N71 5300 6290 6300 N76 1650 5220 6303i c2-03 202 206 301 515 225] [ERICSSON z200 v800 w800i T280i 337 388 768 788 t20 t20s t28][sHARP G400 G30i G25 G703 GX29 GX770] [PANASONIC (3)] [sAMSUNG 5522 7722 8262 9060][XIAOMI RN2-3-4-5A-5 MIMAX1-2-3 MI MIX][POCO F2-X3]
Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείς αλλά δεν μπορώ να το δω έτσι. Ξεκινάει 4G δίκτυο και σου λέει πως αν πιάνεις, ότι κατεβάσεις τζάμπα. Αν είσαι σε περιοχή που δεν είναι καλό το σήμα, είναι επόμενο πως θα γυρίζει σε 3G πολύ συχνά. Δεν σε υποχρεώνουν να το βάλεις σε 4G. Το σκεπτικό σου μου θυμίζει τη γνωστή ιστορία με το χάρισμα του γαϊδάρου.

 

Ε ναι ρε παιδια. Μας δίνουν κάτι τσάμπα και γκρινιάζουμε κ από πάνω; Δεν λεει.

Link to comment
Share on other sites

ναι bill σε αυτούς που άλλαξαν sim έγινε, η κοπέλα μου που βαριέται να αλλάξει χρεώνεται κανονικά

 

το ίδιο και ο πατέρας μου που δεν έχει συσκευή που υποστηρίζει 4g

 

Αυτο που βγαζεις κανονες κρινοντας μονο απο 1-2 δικα σου περιστατικα, πρεπει να το δεις καποια στιγμη γιατι μπορει να την πατησει καποιος αν βασιστει μονο στα λεγομενα σου.

 

και απαντω εγω, πηγα σε καταστημα σημερα και ζητησα να ελεξουν τις multisim που μου εδωσαν απο το καταστημα στο συνταγμα αν ηταν 4G και μου ειπε οτι δεν ηταν και μου εδωσε νεες ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ και οχι ασπρες οπως ειχα παρει απο το Συνταγμα !!!

 

Και σε εμενα στο Συνταγμα μου ειχαν δωσει μια ασπρη η οποια τελικα δεν ηταν 4G. Και επεμενα στο καταστημα και τους ελεγα οτι δεν ειναι 4g αυτη που μου δινετε και μου απαντανε "εμεις αυτη δινουμε για 4g". Τελικα πηγα σε αλλο και μου εδωσε πορτοκαλι και εχει απο οτι βλεπω και την ιδια σειρα με τη δικη σου: 893009090214xxxxxx. Η ασπρη ηταν 893009090211xxxxxx.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μπορω να αλλάξω την κάρτα σήμ σε 4g από το καταστήμα στο μαρούσι ; το κεντρικό καταστήμα ; παραμένει δωρεάν η αλλαγή ; γνωρίζεται εάν έχουν σήμ ; . Τέλος θα ήθελα να ρωτήσω υπάρχει κάποια ήμερομηνια που θα δίνουν δωρεάν τήσ κάρτες σήμ ;. ή μπορω οποιασδήποτε στιγμή να πάω να την αλλάξω ;

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά παραθέτω 2 φωτό απο την νέα multi sim που άλλαξα σε κατάστημα Wind της Θεσσαλονίκης .Εσεις στην Αθήνα που έχετε αλλάξει καρτούλα sim και πιάνετε πλέον 4G για πείτε μου , έτσι είναι και η δική σας η κάρτα ? Γιατί με τις πατάτες που έγιναν απο κάποια καταστήματα της wind οσον αφορά τις αλλαγές sim στην Αθήνα φοβήθηκε το μάτι μου .......:wacko:

 

http://s28.postimg.org/b6paj4y3x/2015_03_30_07_03_46.jpg

 

http://s12.postimg.org/7i4z1wk4t/2015_03_30_07_04_23.jpg

LG 802 G2 16 GB
Link to comment
Share on other sites

Ναι, έτσι ακριβώς είναι, και ξεκινάει με τα ίδια νούμερα ο αριθμός σειράς της.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά παραθέτω 2 φωτό απο την νέα multi sim που άλλαξα σε κατάστημα Wind της Θεσσαλονίκης .Εσεις στην Αθήνα που έχετε αλλάξει καρτούλα sim και πιάνετε πλέον 4G για πείτε μου , έτσι είναι και η δική σας η κάρτα ? Γιατί με τις πατάτες που έγιναν απο κάποια καταστήματα της wind οσον αφορά τις αλλαγές sim στην Αθήνα φοβήθηκε το μάτι μου .......:wacko:

 

http://s28.postimg.org/b6paj4y3x/2015_03_30_07_03_46.jpg

 

http://s12.postimg.org/7i4z1wk4t/2015_03_30_07_04_23.jpg

Μπορείς να μας πεις από ποιο κατάστημα την πήρες αν είχαν γνώση περί αλλαγής και αν είχες γενικά κάποιο θέμα με το κατάστημα?

s7 edge 935F

LG Gpad V500

Link to comment
Share on other sites

Κατάστημα Wind στο Mall, απλά και γρήγορα χωρίς σούξου μούξου, σε 2 λεπτά έχεις τακτοποιηθεί.
Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μας πεις από ποιο κατάστημα την πήρες αν είχαν γνώση περί αλλαγής και αν είχες γενικά κάποιο θέμα με το κατάστημα?

 

Την πήρα από το κατάστημα της οδού Βενιζέλου στη Θεσσαλονίκη .Είχε προηγηθεί τηλεφωνική συνεννόηση πριν να πάω όπου με ενημέρωσαν ότι είχαν έρθει οι καινούργιες κάρτες sim για 4G . Βέβαια εγώ πήγα οργανωμένος και είχα βγάλει φωτοτυπία εκείνο το κομμάτι από την ιστοσελίδα της wind όπου ανέφερε ότι η αλλαγή θα γίνεται δωρεάν στα καρτοκινητά . Δεν είχα κανένα πρόβλημα όμως και μου την αλλάξανε δωρεάν

LG 802 G2 16 GB
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nova 4G

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...