Jump to content

Σε ποιά περιοχή της Αττικής θα θέλατε να μένατε;


meleneevi
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προσωπικά,μένω κέντρο και το σιχαίνομαι΄(Πλατεία Βικτωρίας)! Υπάρχουν φάσεις που φοβάσαι και να κυκλοφορίσεις :worry: .Θα ήθελα να μένω σε ένα σχετικά καλό προάστιο,ήσυχο με λίγο πράσινο όσο είναι δυνατόν! (Οχι τίποτα βρε παιδιά Κηφισιές,Εκάλες αλλα Μαρούσι,Ηράκλειο,Νέα Φιλαδέρφια,Νέα Ιωνία,ΑΝΤΕ Ανω Πατήσια) Εσείς είστε ευχαριστημένοι εκεί που μένετε;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 56
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εμενα Μεταξουργειο μεχρι πριν 5 χρονια,τωρα μενω Κερατεα,σε μια περιοχη που βλεπω το Λαυριο πιατο...δεν εχω προσαρμοστει πληρως αλλα παρ'ολα αυτα οταν μενεις κεντρο ειναι αλλιως...οπως και να ειναι πλεον..η Αθηνα μου αρεσει και σε αλλη περιπτωση...ακομη εκει θα ημουν!!πεστε με μαζοχα...αλλα ετσι ειναι..
Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

Ζούσα κέντρο ολόκληρη τη ζωή μου (Πλατεία Αμερικής) και τα τελευταία 3 χρόνια ζω και ελπιζω να παραμείνω στην Ανω Νεα Σμύρνη.

Καθαριότητα, καθε 2 τετράγωνα παρκα, ενα πανέμορφο άλσος, ωραια πλατεία με πληθώρα επιλογών (καφε, φαγητό, ψωνια) και το κυριότερο άνθρωποι που μπορείς να πεις μια κουβέντα.

Ειμαι 32 χρονών μεγαλωμένος 2 στενα απο τη Φυλής, πλέον οταν πάω πίσω φοβάμαι και στεναχωριεμαι για την κατάντια της γειτονιας.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα? Αντε να πείσω τους γονείς μου να φύγουν απο εκει....

Link to comment
Share on other sites

μεγαλωμένος 2 στενα απο τη Φυλής,,,

Yπονοουμενο; Τυχερουλη!!:lol:

 

Εγω μενω δυτικα προαστια. Περιπου στην ιδια περιοχη με τον εραστη..!

 

Βαισκα θα ηθελα νε μενω σε ενα σημειο της Αθηνας που σπανια καποιος εχει περασει απο εκει σε ολη τη ζωη του.

Οικισμος Γεωργιου Παπανδρεου!! Διπλα απο το Αττικο αλσος, αναμεσα στις περιοχες Νεα Φιλοθεη, Γαλατσι, Ψυχικο και Πολυγωνο. Οποιος εχει ανεβει στο οικισμο θα ξερει. Βρισκεται σε υψωμα, και ξεχνιεσαι οτι βρισκεσαι στην Αθηνα. Σαν χωριουδακι ειναι. Απο εγγληματικοτητα κτλ δεν ξερω πως ειναι, αλλα μια φορα που ειχα ανεβει μου αρεσε πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να μενω στο κεντρο της Αθηνας,οχι ομως στις κακοφημες περιοχες(π.χ. Ομονοια,Βικτωρια,Εξαρχεια κ.τ.λ.) που η εγκληματικοτητα χτυπαει κοκκινο,αλλα σε πιο high συνοικιες οπως Κολωνακι,Λυκαβηττος,Κεραμεικος. Ποτε δεν μου αρεσαν τα απομακρυσμενα προαστεια οπως Εκαλη,Βριλησια,Διονυσος κ.τ.λ. και οι ερημικες γειτονιες τους οπου ακομα και για να πας στο φαρμακειο ή στο προποτζιδικο θες αυτοκινητο.Το ονειρικο μερος για να μενω θα ηταν ενα ρετιρε-μεζονεττα(οι 2 τελευταιοι οροφοι μιας 7οροφης ή 8οροφης πολυκατοικιας συνδεδεμενοι με εσωτερικη σκαλα), σε καποια απο τις περιοχες που προανεφερα στο κεντρο,με αρκετα μεγαλη βεραντα-ταρατσα απ'οπου να εχω θεα στην Ακροπολη και ολοκληρη την Αθηνα.Μου αρεσει τρομερα η θεα της Αθηνας την νυχτα,οταν πεφτουν τα φωτα στην πολη και θα ηταν τελεια αν μπορουσα να την εχω καθε μερα στο σπιτι μου.
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά,μένω κέντρο και το σιχαίνομαι΄(Πλατεία Βικτωρίας)!,,,,,,,Θα ήθελα να μένω σε ένα σχετικά καλό προάστιο,ήσυχο με λίγο πράσινο όσο είναι δυνατόν! (Οχι τίποτα βρε παιδιά Κηφισιές,Εκάλες αλλα Μαρούσι,Ηράκλειο,Νέα Φιλαδέρφια,Νέα Ιωνία,ΑΝΤΕ Ανω Πατήσια)

 

Τωρα διαβασα κατι γραμμες σου..

Ολοκληρο Πεδιον του Αρεως δεν σου φτανει?..

Δεν λεω, εχει πολυ πολυκοσμια η Βικτωρια, και πολυπολιτισμο, αλλα αν θες να περπατισεις και να ξεχαστεις, μπορεις καλλιστα να διασχισεις (βλεπε στο χαρτη) μια νοητη γραμμη απο το Πεδιον μεχρι τα Τουρκοβουνια. Νομιζω εκει ειχα δει και προβατα μια φορα.. :ninja:

 

Μια ερωτηση: Το Κωλονακι ακομα και τωρα θεωρειται καλη περιοχη; Λεω τωρα, και εννοω τα τελευταια χρονια. Και αυτο διοτι, λογω του Συνταγματος. Οποτε γινεται πορεια, στο συνταγμα καταληγει. Και μετα ερχονται τα χημικα. Και τα χημικα εξαπλωνονται σε ολη την περιοχη. Και μια απο αυτες τις περιοχες ειναι το κωλονακι.. (Να σαι τωρα στο σπιτι και να μην μπορεις να ανοιξεις παραθυρο λογω βρωμας..).

Edited by REDHOTSTEF
Link to comment
Share on other sites

Όλη μου τη ζωή μεγάλωσα Μαρούσι.Παντρεύτηκα κ πήγα μακριά στα Μελίσσια:p

Έχω δει κάτι ωραία σπίτια στα Γλυκά Νερά όποτε θα μου άρεσε εκεί.

Όπως είναι λογικό δεν έχω μάθει στο κέντρο κ δε το προτιμώ!

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Με τίποτα δεν θα μπορούσα να φανταστώ τον εαυτό μου μακρυά από το κέντρο. Γεννήθηκα και μεγάλωσα στους Αμπελόκηπους και τα έχω όλα κάτω από το σπίτι μου 24/7.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως μένω σε προάστιο κοντά στη θάλασσα και όποτε πάω Κέντρο (σπάνια) δε βλέπω την ώρα να φύγω. Είμαι σαν ψάρι έξω από το νερό.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ μένω από πέρυσι τέτοια εποχή, απ'όταν ήρθα και στην Αθήνα, στο κέντρο, κοντά στα δικαστήρια της Ευελπίδων ... Δεν θα μπω στη διαδικασία να τη συγκρίνω με την επαρχία και μάλιστα με νησί, αλλά προτιμώ την περιοχή που μένω διότι είμαι 15 λεπτά από το Σύνταγμα, και γενικά, όπου και να βγω με παρέα (είτε είναι προς Θησείο, είτε προς Κεραμεικό κτλ), με βολεύουν οι συγκοινωνίες ...

Αν έπρεπε να αλλάξω, που το σκέφτομαι σοβαρά να το κάνω, θα διάλεγα με κλειστά μάτια Πειραιά .. Τον τελευταίο χρόνο, έχω περάσει άπειρες ώρες εκεί και δεν θα άλλαζα περιοχές όπως την Καστέλα για κανένα Πεδίον του Άρεως ... ;)

Link to comment
Share on other sites

35 χρονια πειραιας.απο ταμπουρια στο κεντρο και τωρα καλλιπολη.αθλιο το παρκαρισμα αλλα ολα κοντα σου.βολτες μικρολιμανο πασαλιμανι και αγιος ο θεος.για θεα στον προφητη ηλια.μακαρι να μπορουσα να ζησω επαρχια αλλα λογω δουλειας δυσκολο.οποτε η εναλλακτικη μου ειναι ο πειραιας.σιχαινομαι το κεντρο της αθηνας,αλλωστε.

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλωσα στο Αιγάλεω στο πατρικό μου (Αλσος,Μπαρουτάδικο περιοχή Λιούμη) και όλα τα χρόνια ήταν πολύ ήσυχη περιοχή (και ακόμα είναι),με το που παντρευτηκα πήγα πάλι σε άλσος στην Ν.Φιλαδέλφεια και είμαι ευχαριστημένος από την ποιότητα της ζωής και εδώ αλλά μην φανταστείς...μέχρι και εδώ έχουν φθάσει/εξαπλωθεί από το κέντρο λαθρομετανάστες.

 

Αν σκοπεύεις να φύγεις από Βικτωρίας γι αυτό το λόγο θα σου πώ ότι παντού υπάρχει ένας,σάν την μπύρα Μύθος ένα πράγμα.:lol:

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

εγω γεννηθηκα και μεγαλωσα και μενω Νεα Σμυρνη. ειμαι σουπερ εδω με την πλατειαρα μας και το αλσος και κοντα στη θαλασσα.

δεν αλλαζω.

Link to comment
Share on other sites

30 χρόνια Κηφισιά...δεν την αλλάζω. Ούτε για παραλιακή μεριά που μου λένε κάποιοι. Είναι πως έχεις συνηθίσει.
Link to comment
Share on other sites

Καστέλλα, Καλλίπολη, Νέα Σμύρνη με τη σειρά που τα γράφω.

Γενικότερα αν το σπίτι απέχει πάνω από χιλιόμετρο απ τη θάλασσα δεν κάνει για τίποτα..

Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα αν το σπίτι απέχει πάνω από χιλιόμετρο απ τη θάλασσα δεν κάνει για τίποτα..

Αυτο να το πεις στους κατοικους του Κερατσινίου και του Περάματου πριν 15 χρονια, πριν τα αποβλητα μεταφερθουν στο νησακι της Ψυτταλειας.. :p Η στους σκαραμαγκαδες..:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Yπονοουμενο; Τυχερουλη!!:lol:

 

Εγω μενω δυτικα προαστια. Περιπου στην ιδια περιοχη με τον εραστη..!

 

Βαισκα θα ηθελα νε μενω σε ενα σημειο της Αθηνας που σπανια καποιος εχει περασει απο εκει σε ολη τη ζωη του.

Οικισμος Γεωργιου Παπανδρεου!! Διπλα απο το Αττικο αλσος, αναμεσα στις περιοχες Νεα Φιλοθεη, Γαλατσι, Ψυχικο και Πολυγωνο. Οποιος εχει ανεβει στο οικισμο θα ξερει. Βρισκεται σε υψωμα, και ξεχνιεσαι οτι βρισκεσαι στην Αθηνα. Σαν χωριουδακι ειναι. Απο εγγληματικοτητα κτλ δεν ξερω πως ειναι, αλλα μια φορα που ειχα ανεβει μου αρεσε πολυ.

 

Πολύ ωραίο μέρος, εγώ μένω πάνω από τη βεικου και το ξέρω, όλη η Αθήνα πιάτο, αλλά εκεί φίλε μου μένουν κυρίως δικαστικοί οπότε δύσκολο να μπορούσες να πας να μείνεις, τώρα Γαλάτσι που μένω μου αρέσει πολύ η περιοχή μου και είσαι κέντρο αποκεντρο, καλύτερα από πλατεία Κολιάτσου που εμένα για 20 χρόνια, που κατεβαίνω και με πιάνει η ψυχή μου για τη διαφορά του τώρα και του τότε.

Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
Link to comment
Share on other sites

Ελευσινα μενω.μια χαρα ειναι.εκει που δε θα ηθελα με τιποτα ειναι κεντρο αθηνας.οποτε περναω απο κει και κοιταω τις πολυκατοικιες με πιανει ενα σφιξιμο.πολυ κλεισουρα.θα μου πεις ειναι και συνηθειο.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ γεννήθηκα Παπάγου αλλά μεγάλωσα κυρίως στο Διόνυσο, αν και έχω ζήσει αρκετά από τα εφηβικά μου χρόνια στο εξωτερικό. Σιχαίνομαι πραγματικά να κατεβαίνω κέντρο ή να πηγαίνω στα περισσότερα μέρη της Αθήνας, ακόμα και όταν είμαι αναγκασμένος... Γενικώς όμως, σιχαίνομαι την Αθήνα. Όταν τελειώσω τις σπουδές μου θα φύγω για εξωτερικό, βορειοδυτική Ευρώπη ή ακόμα και ανατολική Ασία. Ακόμα και το Πεκίνο είναι πολύ καλύτερο από την Αθήνα!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ γεννήθηκα Παπάγου αλλά μεγάλωσα κυρίως στο Διόνυσο, αν και έχω ζήσει αρκετά από τα εφηβικά μου χρόνια στο εξωτερικό. Σιχαίνομαι πραγματικά να κατεβαίνω κέντρο ή να πηγαίνω στα περισσότερα μέρη της Αθήνας, ακόμα και όταν είμαι αναγκασμένος... Γενικώς όμως, σιχαίνομαι την Αθήνα. Όταν τελειώσω τις σπουδές μου θα φύγω για εξωτερικό, βορειοδυτική Ευρώπη ή ακόμα και ανατολική Ασία. Ακόμα και το Πεκίνο είναι πολύ καλύτερο από την Αθήνα!

 

Εξαρτάται για ποια περιοχές του Πεκίνου αναφέρεσαι... Γενικά οι Κινέζοι δεν παλεύονται... Η Σαγκάη είναι πολύ πιο ωραία από το Πεκίνο.... Στο Πεκίνο δε μπορείς να αναπνεύσεις από τη μόλυνση και την υγρασία (δε συζητάμε για το κέντρο και την παλιά του πόλη)...

Hello !
Link to comment
Share on other sites

Εγώ μένω από πέρυσι τέτοια εποχή, απ'όταν ήρθα και στην Αθήνα, στο κέντρο, κοντά στα δικαστήρια της Ευελπίδων ... Δεν θα μπω στη διαδικασία να τη συγκρίνω με την επαρχία και μάλιστα με νησί, αλλά προτιμώ την περιοχή που μένω διότι είμαι 15 λεπτά από το Σύνταγμα, και γενικά, όπου και να βγω με παρέα (είτε είναι προς Θησείο, είτε προς Κεραμεικό κτλ), με βολεύουν οι συγκοινωνίες ...

Αν έπρεπε να αλλάξω, που το σκέφτομαι σοβαρά να το κάνω, θα διάλεγα με κλειστά μάτια Πειραιά .. Τον τελευταίο χρόνο, έχω περάσει άπειρες ώρες εκεί και δεν θα άλλαζα περιοχές όπως την Καστέλα για κανένα Πεδίον του Άρεως ... ;)

 

Έχω μεγαλώσει Περιστέρι και έχω ζήσει ως φοιτητής στον Πειραιά... Τον έχω μάθει σαν την παλάμη του χεριού μου... Αν γύριζα τώρα Ελλάδα, θα ήθελα να μείνω Καστέλλα (ή Χαϊδάρι)... Η αγορά του Πειραιά, τα εστιατόρια, οι ταβέρνες, τα bars είναι όλα κοντά σου και ταυτόχρονα έχεις ησυχία (πολύ βασικό)... Δε σχολιάζω την υπέροχη θέα που μπορεί να έχεις από την Καστέλλα (ανάλογα το σπίτι βέβαια)...

Hello !
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται για ποια περιοχές του Πεκίνου αναφέρεσαι... Γενικά οι Κινέζοι δεν παλεύονται... Η Σαγκάη είναι πολύ πιο ωραία από το Πεκίνο.... Στο Πεκίνο δε μπορείς να αναπνεύσεις από τη μόλυνση και την υγρασία (δε συζητάμε για το κέντρο και την παλιά του πόλη)...

 

Η ατμόσφαιρα δεν μου φάνηκε και πολύ χειρότερη της Αθήνας. Καλά η υγρασία του Πεκίνου δεν είναι τίποτα μπροστά στην υγρασία που αντιμετώπισα λίγες μέρες μετά στην Σένζεν. Το ίδιο το κοστούμι είχε ιδρώσει! Δεν την πάλευα καθόλου όσο έμεινα εκεί. Αν και εμένα κέντρο, αυτό που μου έκανε εντύπωση στο Πεκίνο ήταν η απίστευτη βλάστηση και τα ποτάμια. Αυτά τα σκηνικά μου αρέσουν εμένα και όχι τόσο πολύ τα λιμάνια που θεωρώ ότι μυρίζουν γενικά αρκετά και συγκεντρώνουν πολλή υγρασία...

Link to comment
Share on other sites

Απλά.....Νέα Σμύρνη!

 

Συνοπτικά οι λόγοι:

-Κοντά στο κέντρο και στις παραλιακές περιοχές!

-Συγκοινωνία (τραμ,συχνά λεωφορεία,μετρό στον νέο κόσμο που πάνε όλες οι συγκοινωνίες όπως η δημοτική)

-Κεντρικότατοι δρόμοι πολύ κοντά που σε συνδέουν με πολλές περιοχές (Ελευθερίου Βενιζέλου,Συγγρού,Αμφιθέας, Ποσειδώνος,Βουλιαγμένης)

-Αγορά (με αρκετές επιλογές μαγαζιών)

-Αρκετό πράσινο (αναλογικά με περιοχές κοντά στην Αθήνα)

-Ανάλογα αν θες ησυχία ή πολυκοσμία διαλέγεις το αντίστοιχο σημείο να μείνεις

-Μπορώ να κυκλοφορήσω όποια ώρα της ημέρας θέλω χωρίς να βλέπω τα απίστευτα ή να φοβάμαι (μην μιλήσω για το κέντρο που λέτε κάποιοι)

-Καθαριότητα

-Το καλύτερο......η μεγάλη πλατεία που συνδέεται με το Άλσος!!!!!

 

Υπάρχουν και άλλα συν αλλά μπαίνουμε σε αρκετές λεπτομέρειες!Όπως βέβαια υπάρχουν και άλλες περιοχές πολύ πιο μακριά από το κέντρο αλλά εγώ προσωπικά κοιτάζω τα πάντα (δουλειά,προσωπικά κ.α.!) για το ποια περιοχή με βολεύει!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

σε ποιο σημειο της ν.σμυρνης μενεις? εγω ειμαι στην πλατεια Β. Γεωργιου κοντα στην Αγ. Παρασκευη.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...