Jump to content

BlackBerry Z30


npatrin
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η οθόνη του είναι απίστευτη και η αίσθηση της αφής του τζαμιού είναι μοναδική. Έχει Gorilla Glass 3 .

 

:)

 

έχει όντως gorilla?

http://www.gsmarena.com/blackberry_z30-5711.php

εδώ πάντως δε φαίνεται να έχει

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 853
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα

 

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας !!!

 

Τόσο το θετικό feed back σας για την συσκευή , όσο και τα θετικά σχόλια που έχω διαβάσει το τελευταίο διάστημα στο διαδίκτυο, με οδηγούν στο να παραγγείλω το Ζ30 .

Όσο αφορά το βάρος της συσκευής ΒΒ Ζ30 , συνηθίζεται εύκολα ?? (δεδομένου ότι θεωρώ ότι είναι αρκετά βαρύ)

 

Επίσης , έχετε να προτείνετε κάποιο κατάστημα αξιόπιστο για αγορά του bb z30 ?? Για το 4G μοντέλο , ζητάω το 100-2 μοντέλο, σωστά?? ή χρειάζεται και κάποιο επιπλέον κωδικό μοντέλου ??

 

Ευχαριστώ και πάλι

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εφοσον ρωτας εμας εδω στο topic του Z30, σιγουρα ολοι θα σου πουν να αγορασεις το Z30 και οχι αδικαιολογητα!

 

Πιατευω με αυτα που περιγραφεις πως θες να κανεις στην συσκευη σου, ειναι ολα αυτα που κανει το Ζ30 καλυτερα απο καθε αλλη συσκευη και αλλο λειτουργικο.

Ισως να μην υπαρχει η πληθωρα εφαρμογων στο market της BB αλλα για επαγγελματικο σκοπο, σιγουρα θα βρεις αυτο που ψαχνεις.

 

Το M8 ειναι καλυτερο σε τεχνικα χαρακτηριστικα επειδη ειναι πιο multimedia συσκευη κατι που εσυ οπως λες δεν σε ενδιαφερει μιας και δε θα παιζεις παιχνιδια, δεν εισαι λατρης της φωτογραφιας, δε θα ακους μουσικη κλπ (πραγματα που τα κανεις ανετα παρολαυτα σε εναZ30 με πολυ καλα αποτελεσματα).

Το M8 ειναι υπερεκτιμημενο επισης απο θεμα αποδοσης ηχειων αφου σε διαφορα τεστακια στο youtube θα διαπιστωσεις μονος σου πως το Z30 εχει πιο ποιοτικο ηχο αν οχι απαραιτητα δυνατοτερο. Η καμερα του Z30 δεν ειναι κορυφη, ειναι απλα πολυ καλη.

 

Οσο αναφορα το λειτουργικο και στην συγκεκριμενη περιπτωση το BBOS 10, ειναι η νυχτα με την μερα σε σχεση με τα υπολοιπα της αγορας και αν ασχοληθεις λιγο μοναχα μαζι του, οχι μονο θα σε βολεψει με τις απιστευτες ευκολιες του και την εργονομια του, αλλα θα σε κολλησει τοσο πολυ που οποια αλλη συσκευη πιασεις στα χερια σου απο συνηθεια και μονο θα κανεις τις ιδιες κινησεις με τα δαχτυλα σου!

Να μην μιλησουμε φυσικα για την απιστευτη αυτονομια της μπαταριας του που δε θα σε απογοητευσει ποτε!!!

 

Χωρις να θελω να σε πεισω για την αγορα του Z30 θα σου προτεινα να το παρεις με κλειστα ματια! Ερχομενος και γω απο android συσκευες με καλυτερα τεχνικα χαρακτηριστικα και δυνατοτερους επεξεργαστες, κατεληξα στο συμπερασμα πως ολα αυτα ειναι για τα ματια του κοσμου (οχι απολυτα βεβαια) και φυσικα λειτουργικα οπως το android χρειαζονται τετοια χαρακτηριστικα και πορους για να δωσουν τον καλυτερο εαυτο τους. Εδω με τα blackberry δεν συμβαινει αυτο!

 

Εγω ειλικρινα μιας και μιλαω παντα για εμενα, ειμαι ενας απο τους πολυ ευχαριστημενους κατοχους BBZ30 και μαλλον δυσκολα θα ξαναγυρισω σε καποιο αλλο λειτουργικο. Φυσικα ολα ειναι στην δικη σου κριση και δικες σου αποφασεις.

 

Κατατοπιστικότατος ..

 

Σε ευχαριστώ πολύ !! Θα είμαι σύντομα στην παρέα σας

 

----- προσθήκη μηνύματος 67 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Προσωπικα δεν εχω χρησιμοποιησει το htc.κατοχος z30 και παλαιοτερα 9700/9780 galaxy s3/s4 με το z30 εχω βρει την υγεια μου.τo hub ειναι καταπληκτικο για email μηνυματα κτλ.με την τελευταια leaked μπορεις να τρεξεις εφαρμογες που πριν ηθελαν google services.

Οσο αφορα μπαταρια θα σε ικανοποιησει με το παραπανω.

το z30 ειναι στιβαρη επαγγελματικη συσκευη.τα εχει ολα.

 

σε ευχαριστώ πολύ

 

----- προσθήκη μηνύματος 56 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Είχα το Ζ10 κυρίως για επαγγελματική χρήση και ήμουν πολύ ευχαριστημένος κυρίως γιατί μπορούσα να παρακολουθώ την αλληλογραφία μου με απόλυτη άνεση. Με κούρασε η μπαταρία του γιατί έτυχε πολλές φορές να με αναγκάσει να ψάξω για πρίζα.

Έτσι άρχισα να σκέφτομαι την αντικατάστασή του και πήρα το Ζ30 γιατί δεν υπάρχει καλύτερο OS για επαγγελματική χρήση, από αυτό της ΒΒ.

Η αυτονομία της σκίζει. Με βαριά χρήση και συνέχεια συνδεδεμένο bluetooth handsfree, γυρνάω στο σπίτι με ~50%.

Η οθόνη του είναι απίστευτη και η αίσθηση της αφής του τζαμιού είναι μοναδική. Έχει Gorilla Glass 3 .

 

Για να μην μακρυγορώ, σου προτείνω να το πάρεις και να μην έχεις καμιά αμφιβολία ότι κάτι θα σε χαλάσει. Έχω το Note 3 και το έχω ως δεύτερη συσκευή και μόνο για να διασκεδάζω.

Όσο είμαι στο γραφείο ασχολούμαι μόνο με το Ζ30 μιας και όσο είχα το Note 3 ως κύρια συσκευή δεν με ικανοποίησε όσο το Ζ10, πόσο μάλλον όσο το Ζ30.

 

Ελπίζω να βοήθησα λίγο :)

 

Φίλε βοήθησες πολύ

 

Σε ευχαριστώ !!!

Edited by Montoya_f1
Θανάσης
Link to comment
Share on other sites

καλημερα

Σε γνωστο skroutzομαγαζο ενω το καταστημα αναφερει οτι ειναι 3g μοντελο , μετα απο ερωτηση μου για πιο μοντελο STA100 ειναι , μου απαντησαν το STA100-2

Ειμαι οκ για lte με το STA100-2 ?

Τι παιζει ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στη παρέα

Τελικά σήμερα το παρήγγειλα το z30 αύριο το περιμένω

Ελπίζω η μετάβαση απο android να είναι ομαλή και να μη μου κακοφανεί δεδομένου οτι

πρώτη φορά θα πιάσω στα χέρια μου bb κινητό ever.

 

Έχω ένα άγχος για τις επαφές μου αν θα μπορέσω να τις μεταφέρω εύκολα , γιατί διαβάζω για κάτι προβλήματα με το 0030 και δεν ξέρω αν έχουν λυθεί.

από αρχείο vcf στην κάρτα sd μπορώ να κάνω εισαγωγή επαφών όπως στο android?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στη παρέα

Τελικά σήμερα το παρήγγειλα το z30 αύριο το περιμένω

Ελπίζω η μετάβαση απο android να είναι ομαλή και να μη μου κακοφανεί δεδομένου οτι

πρώτη φορά θα πιάσω στα χέρια μου bb κινητό ever.

 

Έχω ένα άγχος για τις επαφές μου αν θα μπορέσω να τις μεταφέρω εύκολα , γιατί διαβάζω για κάτι προβλήματα με το 0030 και δεν ξέρω αν έχουν λυθεί.

από αρχείο vcf στην κάρτα sd μπορώ να κάνω εισαγωγή επαφών όπως στο android?

 

http://us.blackberry.com/support/transferring-to-bb10-device.html

Κυνήγα το λευκό της ζωής σου

Link to comment
Share on other sites

 

εδω λέει για την περίπτωση να έχεις και το android κινητό και το bb ταυτόχρονα συνδεμένα στο ίδιο ρουτερ

εγώ το νοτε μου το έδωσα οπότε δε μπορώ να κάνω αυτό που λέει

Link to comment
Share on other sites

οταν κανεις λογαριασμο gmail μεσα στο κινητο δεν εχει στις ρυθμισεις να επιλεξεις και τις επαφες?
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά με το που βάλεις τα στοιχεία του λογαριασμού gmail συγχρονιζονται και οι επαφες.
BB 9000 / 9780, Samsung Galaxy S III min, Samsung I9505 Galaxy S4, Note 8.0, Blackberry Z3
Link to comment
Share on other sites

καλημερα

Σε γνωστο skroutzομαγαζο ενω το καταστημα αναφερει οτι ειναι 3g μοντελο , μετα απο ερωτηση μου για πιο μοντελο STA100 ειναι , μου απαντησαν το STA100-2

Ειμαι οκ για lte με το STA100-2 ?

Τι παιζει ?

 

Αν θα μπορουσε καποιος να μου απαντήσει , διοτι θελω να δωσω παραγγελια , θα του ημουν υπόχρεος

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αν θα μπορουσε καποιος να μου απαντήσει , διοτι θελω να δωσω παραγγελια , θα του ημουν υπόχρεος

Ευχαριστω

 

Ναι το sta100-2 εχει και LTE.

Αν ηταν το sta100-1 δεν θα ειχε.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα εχω μπερδευτεί λιγο. Βλέπω στο google εικόνες του ζ30. Το κινητό βγαίνει και με οθόνη αφής και με πληκτρολόγιο ; Γιατι ψάχνω νε πληκτρολόγιο. Αν διαθέτει ειναι η μελλοντική μου αγορά !! Όμορφο και πρακτικό απο καθε άποψη
Link to comment
Share on other sites

Ναι το sta100-2 εχει και LTE.

Αν ηταν το sta100-1 δεν θα ειχε.

Σε ευχαριστω πολυ

Παντως περιεργο που δεν το γνωριζαν....ενω μου ειπαν οτι ειναι το sta100-2 μοντελο

να εισαι καλα :)

Καλησπέρα εχω μπερδευτεί λιγο. Βλέπω στο google εικόνες του ζ30. Το κινητό βγαίνει και με οθόνη αφής και με πληκτρολόγιο ; Γιατι ψάχνω νε πληκτρολόγιο. Αν διαθέτει ειναι η μελλοντική μου αγορά !! Όμορφο και πρακτικό απο καθε άποψη

Μαλλον μπερδεύτηκες λιγο απο τις φωτογραφιες ...η το μπερδεψες με το καινουργιο PassPort

Το Ζ30 ειναι καθαρόαιμο touch screen device (5 ιντσων) .

Yπαρχουν αλλα blackberry με φυσικο πληκτρολογιο , τα τελευταια με os 10 ειναι το Q10 (3.1 ιντσες) και Q5 επισης με 3.1 ιντσες.

Επισης υπαρχει το Ζ10 και αυτο καθαροαιμο touchscreen αλλα με οθονη 4.2 ιντσων

Τελος υπαρχει το Passport οπως ειπα και πιο πισω ,το οποιο εχει και αυτο φυσικο πληκτρολογιο αλλα με μεγαλη οθονη 4.5 ιντσων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα εχω μπερδευτεί λιγο. Βλέπω στο google εικόνες του ζ30. Το κινητό βγαίνει και με οθόνη αφής και με πληκτρολόγιο ; Γιατι ψάχνω νε πληκτρολόγιο. Αν διαθέτει ειναι η μελλοντική μου αγορά !! Όμορφο και πρακτικό απο καθε άποψη

 

Μαλλον το μπερδευεις με το Passport.

Το Ζ30 ειναι αφης και μονο..

Διπλασια δυστυχως τιμη στο σκρουτζ αν θες πληκτρολογιο, αλλιως περιμενε το Classic.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον το μπερδευεις με το Passport.

 

Το Ζ30 ειναι αφης και μονο..

 

Διπλασια δυστυχως τιμη στο σκρουτζ αν θες πληκτρολογιο, αλλιως περιμενε το Classic.

 

 

Κατάλαβα και λεω δεν μπορει κατι δεν μου κολλάει. Διπλάσια ;; Παει πολυ αλλα και το Ζ 30 δεν με χαλάει αν και για λόγους πρακτικότητας λιγο παραπάνω κλίνω με πληκτρολόγιο

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ

Παντως περιεργο που δεν το γνωριζαν....ενω μου ειπαν οτι ειναι το sta100-2 μοντελο

να εισαι καλα :)

 

Δεν κανει τιποτα. Παντως απ οσο γνωριζω ουτως η αλλως, μονο το STA100-2 μοντελο φερνουν στην ελλαδα.

Οπως και να εχει ειναι με lte.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κανει τιποτα. Παντως απ οσο γνωριζω ουτως η αλλως, μονο το STA100-2 μοντελο φερνουν στην ελλαδα.

Οπως και να εχει ειναι με lte.

Να είσαι καλα :)

Link to comment
Share on other sites

όπως είπα και το πρωί περιμένω με ανυπομονησία αύριο να μου έρθει το z30

επειδή προερχόμενος απο android έχω το μικρόβιο του φλασαρίσματος ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει πρίν το στήσω να βάλω κατευθείαν την τελευταία leaked 10.3.1.

να πω οτι είμαι αρχάριος στο OS BB

Link to comment
Share on other sites

όπως είπα και το πρωί περιμένω με ανυπομονησία αύριο να μου έρθει το z30

επειδή προερχόμενος απο android έχω το μικρόβιο του φλασαρίσματος ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει πρίν το στήσω να βάλω κατευθείαν την τελευταία leaked 10.3.1.

να πω οτι είμαι αρχάριος στο OS BB

 

Εγω θα σου προτεινα αρχικα να μαθεις πρωτα το λειτουργικο πως δουλευει, να το τσεκαρεις καλα, να το χειριστεις και να μαθεις τα μυστικα του, πως δουλευει και μετα απο καποιο χρονικο διαστημα (το οποιο θα κρινεις εσυ ποιο θα ειναι) να περασεις μια Leaked ετσι για να παρεις μια γευση απο αυτο που θα επακολουθησει επισημα απο το 2015 πλεον με καινουρια feautures και νεες λειτουργιες.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου προτεινα αρχικα να μαθεις πρωτα το λειτουργικο πως δουλευει, να το τσεκαρεις καλα, να το χειριστεις και να μαθεις τα μυστικα του, πως δουλευει και μετα απο καποιο χρονικο διαστημα (το οποιο θα κρινεις εσυ ποιο θα ειναι) να περασεις μια Leaked ετσι για να παρεις μια γευση απο αυτο που θα επακολουθησει επισημα απο το 2015 πλεον με καινουρια feautures και νεες λειτουργιες.

 

Δεν έχεις άδικο. απλά το λέω επειδη διάβασα οτι είναι πιο smooth και γενικά καλή αναβάθμιση.

επίσης οτι οι android εφαρμογές τρέχουν καλύτερα σε 10.3.

Ισχύει?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις άδικο. απλά το λέω επειδη διάβασα οτι είναι πιο smooth και γενικά καλή αναβάθμιση.

επίσης οτι οι android εφαρμογές τρέχουν καλύτερα σε 10.3.

Ισχύει?

 

Σιγουρα ειναι πιο smooth, πιθανοτατα να δεις καλυτερη διαχειριση της ram και ναι, το android runtime ειναι καλυτερο σε σχεση με τις 10.2.1.

Αυτα απο μονα τους ειναι αρκετα, αλλα για αρχη επειδη οπως ειπες και συ εισαι καινουριος στο blackberry os10, δωσ του μια ευκαιρια με την τωρινη του εκδοση, παιξε μαζι του, μαθε το και ανακαλυψε το γενικοτερα και μετα προχωρα αφοβα σε μια Leaked για να δεις και τα καινουρια σκηνικα.

Το σιγουρο ειναι παντως οτι η μεταβαση απο την 10.2.1 σε μια Leaked 10.3.1, απο αποψη εμφανισης και μονο με τα πιο flat εικονιδια χωρις τις σκιες, θα σου φανει το κατι αλλο!

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

έτσι θα κάνω. Το πόσο θα μείνω θα εξαρτηθεί και πώς θα τρέχουν κάποιες εφαρμογές android που θέλω οπωσδήποτε να έχω (αν τρέχουν)

Οι 10.3.1 έχουν bugs σε σύγκριση με 10.2.1?

Από τι διάβασα και με leaked έκδοση παίρνεις κανονικά official όταν βγει χωρίς downgrade,e?

Link to comment
Share on other sites

Ναι τρεχουν καλυτερα επισης η εφαρμογη sygic που κατεβασα μεσω amazon app store τρεχει κανονικα.δεν χρειαζεται πλεον google servises.υποθετω οτι αυτο ισχυει και για αλλες εφαρμογες που θελουν google services.
Link to comment
Share on other sites

Απο εχθές κάτοχος και γώ του Ζ30.

285€ με μεταφορικά απο σκρουτζομάγαζο

Η αλλαγή απο ανδροιντ μεγάλη , σιγα σιγα αρχίζω να μαθαίνω το OS

Με gmail πέρασα τις επαφές μου μια χαρά.

2-3 παραγματάκια δεν έχω βρεί.

1. πως βλέπω τα data που χρησημοποιώ, πόσα μένουν κτλ

2.πως να αλλάζω ηχο κλήσης (έχω βρει μόνο για μεμονομένες επαφές

3.στο γραφείο σήμερα είχα 2-3 αποσυνδέσεις wifi ενω ήμουν δίπλα στο ρουτερ. Τυχαίο η όχι?

4. η μέγιστη ποιότητα της κάμερας πως ορίζεται με το 4:3 η δεν έχει σχέση

Edited by lemo13
Link to comment
Share on other sites

Απο εχθές κάτοχος και γώ του Ζ30.

285€ με μεταφορικά απο σκρουτζομάγαζο

Η αλλαγή απο ανδροιντ μεγάλη , σιγα σιγα αρχίζω να μαθαίνω το OS

Με gmail πέρασα τις επαφές μου μια χαρά.

2-3 παραγματάκια δεν έχω βρεί.

1. πως βλέπω τα data που χρησημοποιώ, πόσα μένουν κτλ

2.πως να αλλάζω ηχο κλήσης (έχω βρει μόνο για μεμονομένες επαφές

3.στο γραφείο σήμερα είχα 2-3 αποσυνδέσεις wifi ενω ήμουν δίπλα στο ρουτερ. Τυχαίο η όχι?

4. η μέγιστη ποιότητα της κάμερας πως ορίζεται με το 4:3 η δεν έχει σχέση

 

Καλορίζικο!

Για το 1ο δεν μπορώ να σε βοηθήσω καθώς δεν μου έχει χρειαστεί. Απο το λίγο που κοίταξα, δεν νομίζω ότι υπάρχει by default. Μάλλον θα πρέπει να κατεβάσεις σχετική εφαρμογή.

Για το 2ο, μπαίνεις στις ρυθμίσεις (System Settings) και επιλέγεις Notifications. Στην συνεχεια, κάτω κάτω έχει customization απο όπου επιλέγεις Applications>Phone.

Για το 3ο, πριν κάνω το τελευταίο official update, μου είχε παρουσιαστεί σποραδικά. Πλέον ούτε μια φορά πουθενά. Σιγουρέψου ότι έχεις το πιο πρόσφατο update (Settings> Software Updates - εγω εχω το 10.2.1.3062)

Επίσης για το 4ο δεν έχω άποψη/γνώση πως το αλλάζεις. Χρειάζεται; :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο!

Για το 1ο δεν μπορώ να σε βοηθήσω καθώς δεν μου έχει χρειαστεί. Απο το λίγο που κοίταξα, δεν νομίζω ότι υπάρχει by default. Μάλλον θα πρέπει να κατεβάσεις σχετική εφαρμογή.

Για το 2ο, μπαίνεις στις ρυθμίσεις (System Settings) και επιλέγεις Notifications. Στην συνεχεια, κάτω κάτω έχει customization απο όπου επιλέγεις Applications>Phone.

Για το 3ο, πριν κάνω το τελευταίο official update, μου είχε παρουσιαστεί σποραδικά. Πλέον ούτε μια φορά πουθενά. Σιγουρέψου ότι έχεις το πιο πρόσφατο update (Settings> Software Updates - εγω εχω το 10.2.1.3062)

Επίσης για το 4ο δεν έχω άποψη/γνώση πως το αλλάζεις. Χρειάζεται; :rolleyes:

για το wifi και αυτή τη στιγμή αποσυνδέθηκε(ενω απο το πρωί ήταν μια χαρά) και δε μπορεί να δει το ρούτερ μου ενω λέπει άλλα. την 10.2.13062 έχω

στο BBM πως στέλνω χρονομετρημένα μυνήματα?

Είχα σε apk την εφαρμογή πλοήγησης IGO την πέρασα και δουλεύει μια χαρά:)

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...