Jump to content

Neken N6


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολη τη παρεα.Σκεφτομαι να παρω κι εγω ενα σμαρτφον για πρωτη φορα κι εχω πεσει με τα μουτρα στα διαφορα φορα να διαβαζω.Εχω καταληξει σε καποια ,ενοειται προς κινα μερια κι επεσε το ενδιαφερον μου επισης στο Νεκεν Ν6 που δεν εχει αναφερθει απο καποιο ατομο να το εχει ή να το εχει διαβασει καπου γι αυτο ανοιγω λοιπον αυτη την ενοτητα για το εν λογο.Τη γνωμη σας παρακαλω και τα φωτα των ειδικων αν γινετε.Στο μινιντιλ το βρηκα 250$ και στο ebay μπορω και 190$

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 126
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Απο τα καλυτερα κινητα! turbo ονομα και πραγμα!

13MP Camera πισω

8MP Camera μπροστα

WIFI Αψογο

3G

GPS Πολυ καλο

Στοιβαρη κατασκευη καταλαβαινεις αμεσως οτι κρατας ποιοτικο κινητο στα χερια σου

Μπαταρια πολυ καλη 2000mph

Γενικα πεταει το κινητο,μπραβο στους Κινεζους για αλλη μια φορα!!!

Edited by apostolisrec
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Λοιπόν το NEKEN N6 τα σπάει στην κυριολεξία. Ο λόγος που το αγόρασα ήταν γιατί είναι κομψό, και είδα ότι έχει FULL HD 1080P βίντεο. Πραγματικά έπαθα πλάκα με την ποιότητα βίντεο. Δες http://www.youtube.com/watch?v=AViK_XMhZLs αυτό που είναι από προπόνηση σε ποδοσφαιρο, και άλλο ένα που είναι απο νυχτερινή λήψη με σκοτεινό φόντο http://www.youtube.com/watch?v=St9xSfMu0h4. Ιδιως στο δεύτερο βίντεο θα έπρεπε κανονικά να ανεβάσω συγκριτικό με κανονική κάμερα για να καταλάβεις ότι είναι άπεχτο. Και μέσα στο σπίτι με τον απλό φωτισμό τραβάει καλύτερα και από την nikon coolpix που έχω αγοράσει. Βέβαια μιλάω για το βίντεο και όχι για την φώτο η οποίες είναι πολύ καλές, σε επίπεδο iphone 4. Τις φωτογραφικές μηχανές δεν τις φτάνουν ακόμα τα κινητά. Ένα αβαντάς που έχει είναι ότι ταυτόχρονα με το βίντεο μπορείς να τραβάς και φωτογραφίες. Όσον αφορά την ταχύτητά του, είναι ένα κλασσικό τετραπύρηνο 1,5gh που αν του φορτώσεις χαζες εφαρμογες κάπου θα αρχίσει να κολλάει αλλά δεν είναι θέμα τηλεφώνου πιστέυω. Είναι καθαρά android και εφαρμογών.

Την πρώτη βδομάδα που το πήρα μου έπεσε σε κουβά γεμάτο νερό. Δεν ξέρω πως τα κατάφερα, αλλά εκεί που νόμιζα ότι θα το κλαίω, του έβγαλα μπαταρίες , καρτες κλπ, και το έβαλα σε ένα κλειστό μπολάκι ρύζι για να απορροφήσει την υγρασία. Δουλευέι μια χαρά .

Αυτό που δεν με ικανοποιεί είναι το GPS που δεν ξέρω αν έπαθε βλάβη απο την βουτιά ή δεν είναι τόσο έμπιστο απο την μάνα του. Αργεί να βρει δορυφόρους και AGPS (γύρω στα 5 λεπτά) και έχει απόκληση 20 μέτρα.

Το κινητό έρχεται μαζί με ζελατίνα προστασίας, αλλά μειονέκτημα είναι ότι δεν βρίσκω θήκη για να το βάλω. Μόνο την μαμίσια μεσω http://www.mobile-phones.cn/neken-flip-leather-case-cover-p-15101.html. Από μπαταρία είναι απλά καλό. Αν παίζεις παιχνιδάκια κρατάει ....4 ώρες. Αν το έχεις standby χαλαρά κρατάει 20 ώρες.

Πάντως θα σε συμβούλευα να δεις και το ZOPO zp980 http://www.minideal.net/zopo-zp980-5-inch-1080p-441ppi-retina-screen-1-5ghz-cpu-2gb-ram-32gb.html

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω εντυπωσεις απο το κινητο και καμια αξιοπιστη σελιδα για παραγγελια.Ηδη την πατημα μια φορα και ετρεχα με paypal γιἀυτο ρωταω :)
Link to comment
Share on other sites

http://www.pandawill.com/neken-n6-smartphone-android-42-mtk6589t-quad-core-50-inch-ips-fhd-screen-1gb-16gb-p79104.html

 

Εχει παραγγείλει κανείς απ το παραπάνω? Το ξέρουμε??

Παντασουζα
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας λοιπόν μετά απο 2 μήνες χρήσεις εχω να πω ΑΞΊΖΕΙ ΜΈΧΡΙ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΕΥΡΌ το πηρα απο e-bay απο την neken-mobile μου βγήκε 211 ευρό και η παράδοση ήταν απο dhl σε 4 εργάσιμες

παραθέτω 2 φωτογραφίες ενα απο βαθμολογία του προγράμματος AnTuTu το βγάζει καλύτερο απο το S3 και το xperia Z σε ram multitask και άλλα

http://imageshack.us/a/img571/8148/k1ov.png

http://imageshack.us/a/img689/3962/vwm3.jpg

 

η ανάλυση ειναι απο την οθόνη του κινητού και η αλλη απο την καμερα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα Έχω στην κατοχή μου το Neken N6 μια εβδομάδα Πολύ καλό και αξίζει τα λεφτά του Τέλεια Οθόνη πολύ καλή φωτογραφία και βίντεο Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι ότι όταν βάζω στην προτίμηση δικτύου μόνο WCDMA δεν συνδέεται και δεν κάνει αναζήτηση δικτύου Όταν το βάλω GSM/WCDMA συνδέεται και δουλεύει σφαίρα (ιντερνέτ και mms )

Δεν είναι σοβαρό πρόβλημα αλλά θα ήθελα να μάθω γιατί το κάνει και αν το κάνουν και άλλα κινέζικα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Απέκτησα το συγκεκριμένο Neken N6 μέσω ebay και το παρέλαβα περίπου πριν από μία εβδομάδα. Από την ανάγνωση της σελίδας του ebay μου έδινε την εντύπωση πολύ καλής συσκευής, πολύ ανώτερης από άλλες αντίστοιχες κινεζικες κατασκευές, και πραγματικά είναι πάρα πολύ αξιόλογο. Το τηλεφωνο ηρθε μέσω dhl σε συντομο διάστημα δεδομένης της απόστασης (περ. 14 ημέρες) με το γνωστό εξοπλισμό, αν και θα περίμενα και μια 2η μπαταρία όπως συνηθίζει η Κίνα. Το τηλέφωνο είναι κατα τη γνωμη μου γρήγορο και με εξαιρετικη οθόνη ενώ εντυπωσιακά καλή η κάμερα, σημείο όπου συνήθως οι κινέζοι δεν τα πάνε καλά.

Το ατυχές της ιστορίας είναι ότι μου παρουσίασε πρόβλημα στη λειτουργία μάλλον του proximity sensor, διότι όταν καλείς, η οθόνη δεν συμπεριφέρεται ανάλογα με την απόσταση που κρατάς τη συσκευή, και μάλιστα πολλές φορές ξεκινά την κλήση με τελειως σβηστη οθόνη, πράγμα εκνευριστικό διότι δεν έχεις dialpad ή δυνατότητα ανοικτης ακρόασης, ενω δεν μπορείς να τερματίσεις την κλήση παρα μονο με το power button. Εχω ηδη επικοινωνήσει με τους πωλητες (οι οποίοι μέχρι στιγμής ειναι άκρως εξυπηρετικοί) και μου ειπαν ότι θα συνεννοηθουν με την υποστήριξη της κατασκευαστριας, οπότε αναμενω σχετικα - αν και δεν περιμενω να μπορούν να γινουν και πολλά ....

Link to comment
Share on other sites

http://www.pandawill.com/neken-n6-smartphone-android-42-mtk6589t-quad-core-50-inch-ips-fhd-screen-1gb-16gb-p79104.html

Γιατί τόσο κατεβασμένη η τιμή? Προσφορά ή παίζει τπτ 'αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Το ατυχές της ιστορίας είναι ότι μου παρουσίασε πρόβλημα στη λειτουργία μάλλον του proximity sensor, διότι όταν καλείς, η οθόνη δεν συμπεριφέρεται ανάλογα με την απόσταση που κρατάς τη συσκευή, και μάλιστα πολλές φορές ξεκινά την κλήση με τελειως σβηστη οθόνη, πράγμα εκνευριστικό διότι δεν έχεις dialpad ή δυνατότητα ανοικτης ακρόασης, ενω δεν μπορείς να τερματίσεις την κλήση παρα μονο με το power button. Εχω ηδη επικοινωνήσει με τους πωλητες (οι οποίοι μέχρι στιγμής ειναι άκρως εξυπηρετικοί) και μου ειπαν ότι θα συνεννοηθουν με την υποστήριξη της κατασκευαστριας, οπότε αναμενω σχετικα - αν και δεν περιμενω να μπορούν να γινουν και πολλά ....

 

Δοκίμασε να κάνεις calibration σε φωτεινό μέρος και θα λυθεί το πρόβλημά σου. Settings-->Display-->Proximity Sensor Calibration.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Δοκίμασε να κάνεις calibration σε φωτεινό μέρος και θα λυθεί το πρόβλημά σου. Settings-->Display-->Proximity Sensor Calibration.

 

μακάρι να ήταν έτσι εύκολο ....

τελος παντων, ο κινέζος που επικοινώνησα (εχοντας εξηγησει το ζήτημα) με συμβούλευσε να βγάλω το εύκαμπτο καπάκι (λαστιχάκι) επανω από τον αισθητήρα και θα λυνόταν το πρόβλημα. Κάτι που έγινε, χωρίς όμως αποτέλεσμα: το πρόβλημα παρέμεινε. Εν τέλει τη λυση την εδωσε η αναβάθμιση της ROM με μια νεότερη η οποία λύνει το πρόβλημα αυτο (και καποια αλλα). Το τηλεφωνάκι λοιπόν πλέον λειτουργει κανονικά !

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα το Neken Ν6 εδώ και 2 βδομάδες.

151Ε απο το FocalPrice.

έκανε ένα μήνα να φτάσει με απλό ΕΛΤΑ φυσικά.

 

κατευθείαν να πω κάτι που με σάλταρε. ανοίγοντας καπάκι μπαταρίας, στη βάση που λέει και το ΙΜΕΙ, βλέπω να λέει SAR 2.0 κεφάλι και 0.315 σώμα.

πολύ καλά specs για κινητό σε τέτοια λεφτά, αλλά με τέτοιο SAR μπορώ να πω πως το λιγότερο μούδιασα, μάλλον θα μουδιάσω και .. κυριολεκτικά !

 

Η λογική λέει πως αυτό φτάνει ψηλά όταν βάλεις ΚΑΙ τις δύο SIM μέσα, ελπίζω για το καλό μου να το επιβεβαιώσει κάποιος αν το έψαξε.

Λογικά με μια κάρτα μέσα το SAR θα είναι 1.0 κεφάλι και 0.16 περίπου σώμα.

Απο κεί και πέρα, μου κάνει εντύπωση που ΑΝΕΦΕΡΑΝ σαν εταιρία το SAR μιας και άλλο δύο κινητά κινέζικα που πήρα, δεν το λέγανε.

 

 

ΚΑτα τα άλλα,

παίζει με 50fps υπάρχει περίπτωση να το πάμε στα 60 με custom ROM? Κάποιος πριν λίγο έγραψε για αναβάθμιση λειτουργικού, μήπως το είδες να παίζει πιο γρήγορα; Μπορείς να δείς με κάνα πρόγραμμα fps test αν τρέχει 50 ή 60;

 

 

ΑΝ ΤΡΕΞΕΙ στα 60fps και το SAR είναι έστω 1.0, το προτείνω σαν κινητό ανεπιφύλακτα για τα λεφτά αυτά.

 

btw,

αν επιτρέπεται λίγο εκτός θέματος, να προτείνω κινητό,

έχω πάρει το Newman NM890, και το Freelander I30 απο το Focal Price.

Είναι με 6589, HD Ανάλυση. Προτείνω ανεπιφύλακτα το δεύτερο. Έρχεται με καλή ROM 4.2.1 60fps και όλα τα καλά, και είναι ΑΨΕΓΑΔΙΑΣΤΟ.

 

ΑΝ δεν κολλάτε που ΔΕΝ είναι FullHD και δεν είναι 6589Τ τότε σίγουρα αυτό προτείνω, και είναι και πιο κομψό απο το NewmanNM890, που ήθελε και ROM για να παίξει τέλεια.

iR@klisvel
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
μακάρι να ήταν έτσι εύκολο ....

τελος παντων, ο κινέζος που επικοινώνησα (εχοντας εξηγησει το ζήτημα) με συμβούλευσε να βγάλω το εύκαμπτο καπάκι (λαστιχάκι) επανω από τον αισθητήρα και θα λυνόταν το πρόβλημα. Κάτι που έγινε, χωρίς όμως αποτέλεσμα: το πρόβλημα παρέμεινε. Εν τέλει τη λυση την εδωσε η αναβάθμιση της ROM με μια νεότερη η οποία λύνει το πρόβλημα αυτο (και καποια αλλα). Το τηλεφωνάκι λοιπόν πλέον λειτουργει κανονικά !

 

Καλησπέρα , αγόρασα κι εγώ το Neken n6 πρίν δύο εβδομάδες και επειδή έχω πρόβλημα με το gps (κάποιες φορές δεν εντοπίζει καθόλου σήμα , κάποιες άλλες είναι εντάξει και κάποιες άλλες σα να μπερδεύεται) θα ήθελα να μου πείς πως έκανες την αναβάθμιση της RΟΜ ή αν έχεις κάποια 'αλλη λύση να μου προτείνεις! Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα και Χρόνια Πολλά!

Αποφάσισα το δεύτερο κινεζάκι μου να είναι ένα Neken N6 και θα ήθελα να ρωτήσω πραγματάκια αν έχει κάνει κανείς :

 

1) Root

2) Τι firmware φοράει το δικό σας ?

3) Έχει περάσει κανείς σας Miui Rom ?

 

Το τηλεφωνάκι πετάει και αν δεν ήταν κιόλας Full HD αλλά με ανάλυση οθόνης HD θα πήγαινε ακόμα πιο γρήγορα !

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα το Neken Ν6 εδώ και 2 βδομάδες.

151Ε απο το FocalPrice.

έκανε ένα μήνα να φτάσει με απλό ΕΛΤΑ φυσικά.

 

κατευθείαν να πω κάτι που με σάλταρε. ανοίγοντας καπάκι μπαταρίας, στη βάση που λέει και το ΙΜΕΙ, βλέπω να λέει SAR 2.0 κεφάλι και 0.315 σώμα.

πολύ καλά specs για κινητό σε τέτοια λεφτά, αλλά με τέτοιο SAR μπορώ να πω πως το λιγότερο μούδιασα, μάλλον θα μουδιάσω και .. κυριολεκτικά !

 

Η λογική λέει πως αυτό φτάνει ψηλά όταν βάλεις ΚΑΙ τις δύο SIM μέσα, ελπίζω για το καλό μου να το επιβεβαιώσει κάποιος αν το έψαξε.

Λογικά με μια κάρτα μέσα το SAR θα είναι 1.0 κεφάλι και 0.16 περίπου σώμα.

Απο κεί και πέρα, μου κάνει εντύπωση που ΑΝΕΦΕΡΑΝ σαν εταιρία το SAR μιας και άλλο δύο κινητά κινέζικα που πήρα, δεν το λέγανε.

 

 

ΚΑτα τα άλλα,

παίζει με 50fps υπάρχει περίπτωση να το πάμε στα 60 με custom ROM? Κάποιος πριν λίγο έγραψε για αναβάθμιση λειτουργικού, μήπως το είδες να παίζει πιο γρήγορα; Μπορείς να δείς με κάνα πρόγραμμα fps test αν τρέχει 50 ή 60;

 

 

ΑΝ ΤΡΕΞΕΙ στα 60fps και το SAR είναι έστω 1.0, το προτείνω σαν κινητό ανεπιφύλακτα για τα λεφτά αυτά.

 

btw,

αν επιτρέπεται λίγο εκτός θέματος, να προτείνω κινητό,

έχω πάρει το Newman NM890, και το Freelander I30 απο το Focal Price.

Είναι με 6589, HD Ανάλυση. Προτείνω ανεπιφύλακτα το δεύτερο. Έρχεται με καλή ROM 4.2.1 60fps και όλα τα καλά, και είναι ΑΨΕΓΑΔΙΑΣΤΟ.

 

ΑΝ δεν κολλάτε που ΔΕΝ είναι FullHD και δεν είναι 6589Τ τότε σίγουρα αυτό προτείνω, και είναι και πιο κομψό απο το NewmanNM890, που ήθελε και ROM για να παίξει τέλεια.

αδερφε δυστυχως δεν λειτουργει ετσι το σαρ,

δλδ εχεις μια κεραια και οποτε μια απο τις καρτες ή η μια που εχεις,

δεν πιανει απλα εκπεμπει φουλ

20ν το 2 ειναι υπερβολικα παραπανω απο το 0.7-.8 που λεμε

για τα 6589..

 

αν ηταν 2 θα εχεις διαρκως μουδιασμα..δε νομιζω,απλα θα γραφει το 2 ως μεγιστο μωρε λεω γω:)

 

οι ιδιοκτητες,με Mobileuncle fix και epo το gps τι λεει??

Edited by mertaghon2

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
μακάρι να ήταν έτσι εύκολο ....

τελος παντων, ο κινέζος που επικοινώνησα (εχοντας εξηγησει το ζήτημα) με συμβούλευσε να βγάλω το εύκαμπτο καπάκι (λαστιχάκι) επανω από τον αισθητήρα και θα λυνόταν το πρόβλημα. Κάτι που έγινε, χωρίς όμως αποτέλεσμα: το πρόβλημα παρέμεινε. Εν τέλει τη λυση την εδωσε η αναβάθμιση της ROM με μια νεότερη η οποία λύνει το πρόβλημα αυτο (και καποια αλλα). Το τηλεφωνάκι λοιπόν πλέον λειτουργει κανονικά !

 

καλη χρονια σε ολους. εχω μια εβδομαδα το neken n6 και σβηνει η οθονη οταν κανω κλησεις. πως γινεται η αναβαθμιση της ROM γιατι ειμαι ασχετος με αυτα; ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ακριβως το ιδιο θεμα με τις κλησεις!Με το που παταω να παρω τηλεφωνο,σβηνει η οθονη!Δλδ αναπαντητη να θελω να κανω,δεν μπορω!Που μπορω να βρω το update για την rom και πως μπορω να το κανω εγκατασταση?Ευχαριστω εκ των προτερων για την βοηθεια!
Link to comment
Share on other sites

το παρήγγειλα εις διπλούν παιδιά το ένα με ρουτ το άλλο χωρίς.

το με ρουτ μάλιστα μου είπαν ότι δε παίρνει ελληνικά οπότε θα χω αγγλικά.

εσείς το έχετε με ελληνικά?

θα σας πω για το πρόβλημα με τις κλήσεις μόλις τα πάρω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Σκέφτομαι και εγώ να αγοράσω το εν λόγω κινητό αλλά με προβληματίζει το τελωνείο.

Γιατί έχω ακούσει τρελά πόσα επιπλέον..

Αν μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει θα το εκτιμούσα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Μη σε προβληματίζει.

να επιλέξεις απλό ταχυδρομείο και όχι courier ems fedex κτλπ.

αν εχει ειδικά singapore post που δε περνάει τελωνείο κατά το 99%.

και βέβαια προτίμησε μεγάλα κινέζικα αξιόπιστα μαγαζιά όπως merimobiles-geekbuying κτλπ

 

 

Καλησπέρα σε όλους.

 

Σκέφτομαι και εγώ να αγοράσω το εν λόγω κινητό αλλά με προβληματίζει το τελωνείο.

Γιατί έχω ακούσει τρελά πόσα επιπλέον..

Αν μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει θα το εκτιμούσα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

το παρήγγειλα εις διπλούν παιδιά το ένα με ρουτ το άλλο χωρίς.

το με ρουτ μάλιστα μου είπαν ότι δε παίρνει ελληνικά οπότε θα χω αγγλικά.

εσείς το έχετε με ελληνικά?

θα σας πω για το πρόβλημα με τις κλήσεις μόλις τα πάρω.

 

εμενα εχει ελληνικα

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μη σε προβληματίζει.

να επιλέξεις απλό ταχυδρομείο και όχι courier ems fedex κτλπ.

αν εχει ειδικά singapore post που δε περνάει τελωνείο κατά το 99%.

και βέβαια προτίμησε μεγάλα κινέζικα αξιόπιστα μαγαζιά όπως merimobiles-geekbuying κτλπ

 

μεσω ebay εγω δεν πληρωσα τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Μη σε προβληματίζει.

να επιλέξεις απλό ταχυδρομείο και όχι courier ems fedex κτλπ.

αν εχει ειδικά singapore post που δε περνάει τελωνείο κατά το 99%.

και βέβαια προτίμησε μεγάλα κινέζικα αξιόπιστα μαγαζιά όπως merimobiles-geekbuying κτλπ

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σου και για τις πληροφορίες που μου έδωσες! ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...