Jump to content

GPS Setup (θα δουλέψει για όλα τα ΜΤΚ)


aiakos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα.

Έχω ένα Zopo ZP998 και τι περίεργο έχω πρόβλημα με το GPS... Καταρχήν να πω ότι έχω κάνει τα πάντα από αυτά που αναφέρονται εδώ ή σχεδόν τα πάντα (Mobile Uncle, Faster GPS, GPS TEST, GPS STATUS). Αργεί πολύ να κλειδώσει...

Θέλω να διευκρινίσω μερικά πραγματάκια:

To gps.conf το έχω τροποποιήσει όπως λέει πιο πάνω... Το gps.conf χρειάζεται για το A-GPS (δηλαδή data από κεραίες κινητής τηλεφωνίας) ή για την επικοινωνία με δορυφόρους; (Από ότι ξέρω, το A GPS χρειάζεται data ή WiFi).

Στο mobile Uncle δεν υπάρχει η επιλογή Enable EPO και Auto Download υπάρχει μόνο EPO(DOWNLOAD) και όταν το πατάω δεν βλέπω τα δεδομένα να κινούνται... Το ίδιο συμβαίνει και με το MT GPS... Σε σας υπάρχει (μιλάω για αυτούς που έχουν το ίδιο τηλέφωνο);

Πόσος χρόνος θεωρείται αποδεκτός για το κλείδωμα για τα δικά μας τηλέφωνα; Εδώ διαβάζω ότι το πρόβλημα είναι στην ακρίβεια λόγω κεραίας και όχι στο κλείδωμα... Το δικό μου αργεί πάρα πολύ όμως...

Όποιος μπορεί να βοηθήσει να το βελτιώσω παιδιά ας το κάνει...

Ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων.

 

 

Επισης αν θελεις ριξε μια ματια στην σελιδα 385 ( στο φορουμ για το inew v3)καπου στην μεση ο συμφουριτης batsilos προτεινει κατι με τα αρχεια ΕΡΟ, αλλά και με καποιο συννημενο αρχειακι.

Κατεβασε τα τοποθετησε τα οπως λεει και ισως να δεις διαφορα. Εγω τα εκανα ολα βημα βημα και ναι ειδα διαφορα.

Edited by magos13

SV 7 DMT Nikos Amateur Radio

V.H.F. REPEATER R2 XANTHIS

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 456
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εχω το Neken n6 και εχω τα γνωστα θεματα με το GPS. Ο πατερας μου εχει το ιδιο κινητο αλλα το ειχε αγορασει αργοτερα και δεν εχει καποιο προβλημα με το GPS. Μπορω να παρω τη ROM απο το κινητο του και να τη βαλω στο δικο μου και πώς? Θα λυθεί το θεμα?
Link to comment
Share on other sites

Φιλε το μονο που μπορείς να κάνεις ειναι να βάλεις μέσω flashtools την ιδια rom που εχει ο πατέρας σου και θα τις βρεις στο needrom.com. 2η λύση ειναι να παρεις backup την rom του πατερα σου με καποιο custom recovery και να το αντιγραψεις στο δικο σου κινητο και απο το δικο σου παλι με καποιο custom recovery να το κανεις restore.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πήηα να κάνω την διαδικασία τωρα που φλάσαρα καινούρια Rom και στην καρτέλα ΕΡΟ στο ΜΤΚtools δεν μου έχει τις επιλογές που λέτε,εχει όμως download.Το πατάω αλλά δεν βλέπω να κάνει κάτι.

 

Έχει κανένας καμιά ιδέα??

Now: Xiaomi Mi A1 / Xiaomi Mipad 2

Βefore: Xiaomi Redmi Note 2/Xiaomi Redmi Note 3 pro/Meizu M2 Note

Link to comment
Share on other sites

Περιπετειων συνεχεια με το GPS. Δοκιμαζοντας πανω κατω ο,τι πιθανη και απιθανη λυση υπαρχει το μονο που καταφερνω ειναι το GPS να λειτουργει για καποιες ωρες, αντε για καμια μερα το πολυ και μετα παλι κανει πολλη ωρα να λοκαρει. Μπορει να διορθωθει αυτο καπως? εχω πειραματιστει και με το mtkgps.dat και δεν καταφερα κατι. Edited by lastbaron
Link to comment
Share on other sites

ευχαρηστω πολυ για τισ πληροφοριες.αλλα μου λεει οτι μονο σε ροντετ κινιτα γινετε και μαλλον το δικο μου δεν εχει γινει ροουτ.τι κανω σε αυτη την περιπτωση?

ευχαρηστω και παλι για ολα.

 

για να κάνεις root το android σου, ο πιο εύκολος τρόπος που ξέρω είναι η εφαρμογή framaroot. όταν την κατεβάσεις και εκτελέσεις, πάτα boromir, κάνε επανεκκίνηση το κινητό σου και ανοίγοντας, λογικά θα γράφει "το android σας αναβαθμίζεται". Ψάξε όμως λίγο πληροφορίες σχετικά με το rooting, γιατί φέρνει τα άνω κάτω στο εσωτερικό του κινητού, και μπορεί να προκαλέσει βλάβες και δυσλειτουργίες στο μέλλον. Πες μου αν τα κατάφερες :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

GPS setup

 

Θα χρειαστείτε:

• Rooted κινητό

• MTK mobileuncle Tools (google play)

• FasterGPS (google play)

 

Ενεργοποιούμε το WiFi ή τα data

Εγκαθιστούμε και ανοίγουμε το MobileUncle Tools και επιλέγουμε με την σειρά:

-Engineer Mode

-Engineer Mode (MTK) (εάν δεν υπάρχει αυτή η επιλογή τότε κλείστε το mobileuncle και στον dialer του κινητού σας πληκτρολογήστε *#*#3646633#*#*)

-πάμε στην καρτέλα Location (4η στα δεξιά)

-Location Based Services

-Στην καρτέλα EPO

-Τσεκάρουμε τα: Enable EPO και Auto Download

-πατάμε το κουμπί EPO IDLE και θα δούμε ότι μετονομάζεται σε EPO DOWNLOADING (λίγο ποιο κάτω στο LOG βλέπουμε και την πρόοδο και περιμένουμε την ολοκλήρωση).

-Μόλις επανέλθει σε EPO IDLE πάμε πίσω στο μενού ένα βήμα

-μπαίνουμε στο YGPS και πάμε στην δεύτερη καρτέλα Information

-επιλέγουμε με την σειρά… HOT – FULL – AGPS restart.

 

 

Εγκαθιστούμε στο FasterGPS και εκτελούμε την εφαρμογή. Εκεί διαδοχικά επιλέγουμε Ευρώπη και Ελλάδα. Αυτό θα δημιουργήσει το αρχείο gps.conf με τα παρακάτω περιεχόμενα

 

Αυτός είναι ΕΝΑΣ από τους ελληνικούς servers.

 

Παρακάτω δίνω το δικό μου gps.conf λίγο πιο πειραγμένο. Τα περιεχόμενά του είναι

 

 

Με αυτές τις ρυθμίσεις το gps μου κλειδώνει εντός λεπτού.

 

DOWNLOAD:[ATTACH]35763[/ATTACH]

Σημείωση:

εάν βάλετε με το χέρι το gps.conf (μέσα στον φάκελο etc του root) προσέξτε να βάλετε σωστά τα permissions (ίδια με το παλιό σας που μπορείτε να μετονομάσετε για να μην χαθεί... αν και το fastergps μπορεί να το φτιαξει και πάλι)

 

Προγράμματα καταγραφής διαδρομών:

Είναι αρκετοί οι κάτοχοι κινητών mediatek οι οποίοι χρησιμοποιούν το gps τους με κάποιο πρόγραμμα καταγραφής διαδρομών όπως είναι τα Sports Tracker, Endomondo και αρκετά ακόμα. Δυστυχώς τα αποτελέσματα που βγάζουν είναι περα για πέρα εξωπραγματικά.

Για να λύσετε αυτό το πρόβημα δεν έχετε παρά να προσθέσετε την παρακάτω γραμμή στο τέλος του build.prop αρχείου στο κινητό σας.

dalvik.vm.execution-mode=int:fast

Το μόνο που θα χρειαστείτε είναι root στο κινητό σας και έναν root explorer.

Το fix αυτό προέρχεται από το xda με επισήμανση του bbbb

 

 

φίλε μου έκανα αυτά που είπες και πέτυχαν! τώρα μόνο θέλω να ξέρω το εξής : αν διαγράψω τις εφαρμογές αυτές, το gps θα λειτουργεί πάλι όπως πριν ; δηλαδη καθόλου... ή θα παραμείνουν οι αλλαγές ; σ'ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Link to comment
Share on other sites

Έχω ενα Cubot one. Το κινητό μουλάρωσε και δεν ανοίγει με τίποτα. Υπάρχει κάποιος τρόπος να το ανοίξω; Η μπαταρία είναι μετρημένη και φορτισμένη φουλ. Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Έχω ενα Cubot one. Το κινητό μουλάρωσε και δεν ανοίγει με τίποτα. Υπάρχει κάποιος τρόπος να το ανοίξω; Η μπαταρία είναι μετρημένη και φορτισμένη φουλ. Ευχαριστώ!

 

 

Είσαι σε λάθος thread. Βρες το σωστό και ρώτα εκεί σχετικά. Εδώ μιλάμε για ρυθμίσεις GPS!!!

Link to comment
Share on other sites

Στο βήμα όπου πρέπει να κάνω update το EPO, στο Log μου εμφανίζονται τα ακόλουθα:

 

startDownload result=success

EPO starting

Progress=0 (αυτή η γραμμή μου εμφανίζεται 5 φορές)

EPO update failure

EPO is idle now

 

Πήγε κάτι στραβά ;

Edited by Genius
Link to comment
Share on other sites

Στο βήμα όπου πρέπει να κάνω update το EPO, στο Log μου εμφανίζονται τα ακόλουθα:

 

startDownload result=success

EPO starting

Progress=0 (αυτή η γραμμή μου εμφανίζεται 5 φορές)

EPO update failure

EPO is idle now

 

Πήγε κάτι στραβά ;

 

Απέφυγε το βήμα αυτό και κατεβασε το MT GPS EPO Fix απο το play store.Τρέξτο κατεβασε τα EPO και συνεχισε τα αλλα βηματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
και σε μενα φιλε μου αυτο συμβαινει και με πεδευει δεν εχω βρει λυση ,σε παρακαλω αν βρεις κατι γραψε μου ,εχω κανει τα παντα αλλα το ιδιο αποτελεσμα
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

χρειάζομαι κι εγώ με τη σειρά μου τη βοήθειά σας, μιας και είμαι αρχάριος στο πείραγμα του κινητού και έχω αρχίσει και απελπίζομαι.

Έχω ένα Jiayu G4s αναβαθμισμένο σε 4.4.2 (G4S-20141022-222444-4.4) από needrom. Έβαλα εγκατάσταση και το BusyBox να υπάρχει.

Είναι τσεκαρισμένο ότι είναι rooted από Root Checker. Superuser στο ΟΝ σε Settings\Security.

Επίσης, Settings\Location είναι Mode=Location off.

Στο Mobile Uncle\Location\Location Based Services\EPO δεν υπάρχουν οι επιλογές Enable EPO και Auto Download.

Το FasterGPS δημιούργησε κανονικά το αρχείο gps.conf και με τη βοήθεια του Root Browser κατάφερα και συμπλήρωσα τις γραμμές από aiakos.

Το endomondo ή το GPS Status & Tools δεν βρήκαν ποτέ δορυφόρο.

 

Έχει κανείς καμία ιδέα ρε παιδιά;

Link to comment
Share on other sites

Mt gps κατεβάζει απο το play store και σου κανει download τα epo.Πρωτα κλειδώνεις δορυφόρους απο το unclemobile tools και μετα χρησιμοποίησε τις εφαρμογές που θες.Τέλος πρεπει να πας σε ανοιχτό χώρο όπως πλατεια η ταράτσα για να σε βρει δορυφόρος. Διάβασε και τις προηγούμενες σελίδες. Έχουν 1000απαντηθεί τα θέματα αυτά.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
ελατε ρε παιδια εχω την 4.4.2 στο ζοπο μου 998 zp και ολα λειτουργουν μια χαρα εβαλα την πλοηγηση πηγα στο χωριο μου και δεν εχασε ουτε μετρο ειναι υποδειγμα το ζοπο sygic και navigon λειτουργουν αψογα

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Στο χωριό ε; Δοκίμασε το και σε μεγάλη πόλη με στενά να καταλάβεις τι εννοούν όλοι. Και σε μένα σε μεγάλους εθνικούς δρόμους καλά δείχνει.
Link to comment
Share on other sites

Στο χωριό ε; Δοκίμασε το και σε μεγάλη πόλη με στενά να καταλάβεις τι εννοούν όλοι. Και σε μένα σε μεγάλους εθνικούς δρόμους καλά δείχνει.

 

Έχω δοκιμάσει παντού δεν χάνει πουθενά εσύ τι λες έτσι να το είπα δεν χάνει βήμα λέμε

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω...είσαι μάλλον από τους τυχερούς...Δε ξέρω τα τελευταία κινητά που βγαίνουν αν έχουν βελτιωθεί σε αυτό τον τομέα.Ελπίζω να αρχίσουν κάποια στιγμή να βάζουν κεραμικές κεραίες οι κινέζοι...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...