Jump to content

GPS Setup (θα δουλέψει για όλα τα ΜΤΚ)


aiakos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πρέπει να είσαι root. Αν γονείς root θα μπορείς να εγκαταστήσεις εφαρμογές που σου δίνουν πρόσβαση στο engineer mode.
Είμαι root και έχω εγκαταστήσει εφαρμογές που σου δίνουν πρόσβαση στο engineer mode,άλλα όλες μου γραφούν οτι δεν υπάρχει engineer mode εγκατεστημένο.

 

Αν εισαι ρουτ δοκιμασε και το faster gps
Το έχω δοκιμάσει αλλά δεν κανει δουλειά
Apple Iphone 11 Black/Ipad mini 4 space gray
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 456
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Βασικά δε χρειάζεται το engineer mode. Απλά χρειάζεσαι ένα τροποποιημένο αρχείο GPS. Θα στο ανεβάσω αργότερα στη μετά γιατί τώρα είμαι από κινητό. Και από τη στιγμή που θα βάλουμε αυτό το αρχείο δε θα πρέπει να ξαναχρησιμοποιησεις το faster GPS γιατί το σβήνει και δημιουργεί δικό του.
Link to comment
Share on other sites

μολις πηρα ενα iocean x7hd και μετ απο πολυ κοπο καταφερα να βαλω navigation προγραμμα. εκανα λοιπον την διαδικασια και με mobile uncle kai faster gps kai mt gps kai γενικα με οποιον οδηγο βρηκα ομως καθησα εξω 5 λεπτα και το gps δεν κλειδωσε!! Να προσθεσω οτι δοκιμασα μια φορα με δεδομενα και μια χωρις.

Επισης να πω πως δεν ειναι το πρωτο κινητο με μτκ, εχω εδω και ενα χρονο το thl w100 και το gps του ειναι κομπλε χωρις να εχω ακολουθησει καμια διαδικασια. απλα το ανοιγω και παιζει!!!

Link to comment
Share on other sites

Στο htm h9500+ που εχω προσπαθώ να βαλω το ndrive αλλα τιποτα, το εγκαθιστά κανονικά αλλα οταν ανοιγη η εφαρμογή εχει μια λευκη οθονη, τι μπορει να φταιει?
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα JIAKE JK11. Έκανα root με το Vroot πανεύκολα. Εγκατέστησα και το FasterGPS και το Mobileuncle Tools. Έκανα όλα όπως περιγράφονται εδώ, εκτός από το να αντικαταστήσω το conf αρχείο. Αυτό το τελευταίο, αν κατάλαβα καλά, απλά επιταχύνει τη διαδικασία. Άφησα το κινητό στο μπαλκόνι για 10 λεπτά και δεν κλειδώνει τίποτα!!! Όπως ακριβώς και πριν κάνω τη διαδικασία. Καμιά ιδέα;

 

Edit: Σε 15', view 1, in use 1, με το GPS test!!!! Δεν είναι λογικό, έτσι δεν είναι;

Edited by yyyy
Link to comment
Share on other sites

Οταν χρησιμοποιείς πειραγμένο αρχείο gps.conf μην εγκαθιστας το faster gps γιατι το ξαναλλαζει σε default εντολες.Οποτε δοκιμασε να αλλαξεις αυτο το αρχειο κ μη βαζεις το faster gps.Δοκιμασε σε ταράτσα η σε καποιο σημειο που δεν εχεις γυρω σου κτιρια.Παραδειγμα σε μια πλατεια.Την πρωτη φορα κανει 10 περιπου λεπτα.Μετα θα κλειδωνει εντος 30 δευτερολέπτων.
Link to comment
Share on other sites

Οταν χρησιμοποιείς πειραγμένο αρχείο gps.conf μην εγκαθιστας το faster gps γιατι το ξαναλλαζει σε default εντολες.Οποτε δοκιμασε να αλλαξεις αυτο το αρχειο κ μη βαζεις το faster gps.Δοκιμασε σε ταράτσα η σε καποιο σημειο που δεν εχεις γυρω σου κτιρια.Παραδειγμα σε μια πλατεια.Την πρωτη φορα κανει 10 περιπου λεπτα.Μετα θα κλειδωνει εντος 30 δευτερολέπτων.

 

Είμαι τελευταίο όροφο, 5ο και με μεγάλη απόσταση από τα κτήρια απέναντι. Δε νομίζω στην ταράτσα να έχει διαφορά!

Απεγκατέστησα το faster gps. Ποιο conf να βάλω καλύτερα, το αρχικό στην πρώτη σελίδα του νήματος ή του rosmodelo;

Ευχαριστώ για τη βοήθεια!

 

Επίσης δοκίμασα με το παλιό μου lg e400, το gps test. Σε λίγα δευτερόλεπτα πιάνει 7-9 δορυφόρους, με ακρίβεια 6-9 μέτρα!

 

Δοκίμασα να αλλάξω και το mtkgps.dat. Έχω δοκιμάσει πια τα πάντα. Αυτή τη στιγμή το κινητό είναι στο μπαλκόνι. Τρέχει το GPS Test για 15 λεπτά και έχει in view 8, in use 0!!!!!! Αυτό τι σημαίνει; Βλέπει τους δορυφόρους αλλά δεν μπορεί να κλειδώσει κανέναν; Τι μπορώ να κάνω;

Edited by yyyy
Link to comment
Share on other sites

Του rosmodelo βαλε αλλα πρόσεξε γιατι πρεπει να αλλαξεις μια λεπτομέρεια που ο ιδιος παρέλειψε αλλά λεει πως να το κάνεις. Αν εχεις θεμα μπορω να σου στειλω το δικο μου.Σιγουρα δε το κανεις σωστά.Μην απογοητευεσαι. Και εγω απο την ιδια φωτια περασα....θα λειτουργησει στο τελος.
Link to comment
Share on other sites

Του rosmodelo βαλε αλλα πρόσεξε γιατι πρεπει να αλλαξεις μια λεπτομέρεια που ο ιδιος παρέλειψε αλλά λεει πως να το κάνεις. Αν εχεις θεμα μπορω να σου στειλω το δικο μου.Σιγουρα δε το κανεις σωστά.Μην απογοητευεσαι. Και εγω απο την ιδια φωτια περασα....θα λειτουργησει στο τελος.

 

Σ' ευχαριστώ για τη βοήθεια. Τα έχω κάνει όλα, πολλές φορές, πολύ προσεκτικά! Τίποτα! Και το conf του rosmodelo, με την αλλαγή που λέει (αν και στον ftp server έχει ανεβάσει το σωστό). Όλα σωστά, αλλά φως δεν είδα...

 

Έκανα reset to default το τηλέφωνο, να τα πάρω όλα από την αρχή. Παρατήρησα ότι το SuperUser έμεινε εγκατεστημένο, άρα να υποθέσω ότι είμαι ήδη rooted; Έφυγε και μια κινέζικη εφαρμογή που είχε μπει μαζί με το SuperUser όταν έκανα το rooting με το Vroot!

 

Στο gps.conf, εκτός από τα permissions σε 0644, θέλει και το ownership από system/root σε root/root;

 

Άντε φτου κι απ' την αρχή τώρα. Θα βάλω χειροκίνητα το conf του rosmodelo (με permissions κλπ). Θα βάλω και το Mobileuncle και θα κάνω τις ρυθμίσεις της πρώτης σελίδας. Και θα δω. Έτσι όπως είναι τώρα, δεν πιάνει τίποτα!!!

 

Στο gps.conf, εκτός από τα permissions σε 0644, θέλει και το ownership από system-root σε root-root;

Edited by yyyy
Link to comment
Share on other sites

παιδια μην παιδεύεστε άδικα βαλτε το faster gps , απλα στις ρυθμίσεις βάλτε ΑΣΙΑ κ χώρα ΚΙΝΑ ή ΙΝΔΟΝΗΣΊΑ. το μόνο μειονέκτημα οι ρυθμίσεις χάνονται με κάθε restart ,δεν τρέχει κ τίποτε ξανατρέχουμε το faster κ όλα καλά ,κλειδώνει τους δορυφόρους γρήγορα. Ούτε ιντερνετ ουτε 3g θέλει
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ για τη βοήθεια. Τα έχω κάνει όλα, πολλές φορές, πολύ προσεκτικά! Τίποτα! Και το conf του rosmodelo, με την αλλαγή που λέει (αν και στον ftp server έχει ανεβάσει το σωστό). Όλα σωστά, αλλά φως δεν είδα...

 

Έκανα reset to default το τηλέφωνο, να τα πάρω όλα από την αρχή. Παρατήρησα ότι το SuperUser έμεινε εγκατεστημένο, άρα να υποθέσω ότι είμαι ήδη rooted; Έφυγε και μια κινέζικη εφαρμογή που είχε μπει μαζί με το SuperUser όταν έκανα το rooting με το Vroot!

 

Στο gps.conf, εκτός από τα permissions σε 0644, θέλει και το ownership από system/root σε root/root;

 

Άντε φτου κι απ' την αρχή τώρα. Θα βάλω χειροκίνητα το conf του rosmodelo (με permissions κλπ). Θα βάλω και το Mobileuncle και θα κάνω τις ρυθμίσεις της πρώτης σελίδας. Και θα δω. Έτσι όπως είναι τώρα, δεν πιάνει τίποτα!!!

 

Στο gps.conf, εκτός από τα permissions σε 0644, θέλει και το ownership από system-root σε root-root;

 

Φιλε μου βασική προϋπόθεση που μπορεί να σου ξέφυγε ειναι πως όταν κανεις όλες τις ρυθμίσεις και πριν ψαξεις για δορυφόρους να κανεις ενα restart το τηλέφωνο για να βάλει σωστά τις ρυθμισεις σε λειτουργία.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου βασική προϋπόθεση που μπορεί να σου ξέφυγε ειναι πως όταν κανεις όλες τις ρυθμίσεις και πριν ψαξεις για δορυφόρους να κανεις ενα restart το τηλέφωνο για να βάλει σωστά τις ρυθμισεις σε λειτουργία.

 

Έτσι το έχω κάνει :(

Ξαναδοκιμάζω άλλη μία. Το GPS πρέπει να είναι κλειστό ή ανοιχτό όταν κάνω τις ρυθμίσεις στο mobileuncle; Το έχω κλειστό...

 

----- προσθήκη μηνύματος 46 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

παιδια μην παιδεύεστε άδικα βαλτε το faster gps , απλα στις ρυθμίσεις βάλτε ΑΣΙΑ κ χώρα ΚΙΝΑ ή ΙΝΔΟΝΗΣΊΑ. το μόνο μειονέκτημα οι ρυθμίσεις χάνονται με κάθε restart ,δεν τρέχει κ τίποτε ξανατρέχουμε το faster κ όλα καλά ,κλειδώνει τους δορυφόρους γρήγορα. Ούτε ιντερνετ ουτε 3g θέλει

 

Δε δούλεψε :(

 

Ξαναέκανα τα πάντα από την αρχή και πάλι τίποτα :(

 

Ξάχνοντας στο internet για "mtk6582 gps fix" βρήκα αυτό το άρθρο: "GPS Not Working On MTK6592 MTK6582 MTK6589 MTK6577 MTK6575!". Τα ίδια πράγματα είναι βασικά και τα είχα όλα ενεργοποιημένα όπως λέει. Το μόνο που άλλαξα, ήταν ότι άφησα το gps.conf όπως το έφτιαξε το Faster GPS. Κάνω reboot. Πάω στην ταράστα και σε 5 λεπτά έχει in view 9 και in use 4, με ακρίβεια 4 μέτρων!!!!!!!!!!!!!

 

Το είχα δει και παλιότερα αυτό, αλλά όταν δοκίμαζα κάποιο πρόγραμμα μετά από πολύ ώρα, δεν ξανακλείδωνε με τίποτα!! Για να δούμε τώρα...

Edited by yyyy
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ.

Εχω ενα κινητο που δεν ξερω τι μαρκα ειναι. ( model N7200 - Android 4.2.1 - CPU quad-core MT6589 CORTEX-A6).

Οι οδηγιες ηταν οι σωστες.

Το GPS λειτουργει τωρα.

Και παλι ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Το είχα δει και παλιότερα αυτό, αλλά όταν δοκίμαζα κάποιο πρόγραμμα μετά από πολύ ώρα, δεν ξανακλείδωνε με τίποτα!! Για να δούμε τώρα...

 

Και πάλι τα ίδια. Το βράδυ που το δοκίμασα, δεν έβλεπε και δεν κλείδωνε κανένα δορυφόρο!!!

Έχετε καμιά ιδέα γιατί να δουλεύει μια φορά κανονικά και μετά τίποτα;

Link to comment
Share on other sites

Ωραία,τότε δοκίμασε να αλλάξεις περιοχή.Δοκιμασε το αλλού.Ίσως να φταίει το σημειο που είσαι.Δε μου λες κατι....τα epo files τα κατεβασες;;;Μήπως γι'αυτο δε σου πιάνει;
Link to comment
Share on other sites

Ωραία,τότε δοκίμασε να αλλάξεις περιοχή.Δοκιμασε το αλλού.Ίσως να φταίει το σημειο που είσαι.Δε μου λες κατι....τα epo files τα κατεβασες;;;Μήπως γι'αυτο δε σου πιάνει;

 

Ναι, τα έχω κατεβάσει... Σήμερα το πρωί πήγα μια βόλτα για περίπου 40 λεπτά, ήμουν σε ανοιχτό τελείως χώρο, παραλιακά, και δεν κλείδωσε ούτε έναν!!! :(

Link to comment
Share on other sites

Νέες δοκιμές: Βρήκα αυτή τη λύση. Πράγματι έσβησα το epo.dat, το mktgps.dat όχι (το έσβηνα, αλλά όταν ξανάμπαινα στο φάκελο εμφανιζόταν πάλι) και το gps.conf. Restart. Απενεργοποίηση AGPS και EPO, βγαίνω στο μπαλκόνι και σε 5 λεπτά κλείδωσε 5 δορυφόρους!!! Τρελό; Για να δούμε αν αύριο το πρωί που θα το ξαναδοκιμάσω θα βρει πάλι ή ήταν η πρώτη φορά που δούλεψε, όπως τις προηγούμενες...
Link to comment
Share on other sites

Επίσης και αυτό δουλεύει καλά.

http://www.chinasmartphonereview.com/gps-test-and-fix-for-mt6592-octa-core/

Το δοκίμασα και σε 3 sec κλειδωσε!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης και αυτό δουλεύει καλά.

http://www.chinasmartphonereview.com/gps-test-and-fix-for-mt6592-octa-core/

Το δοκίμασα και σε 3 sec κλειδωσε!

 

Θα το δοκιμάσω κι αυτό. Σε ποιο κινητό; Chip; ΜΤΚ6xxx;

Ευχαριστώ για όλη τη βοήθεια ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω 8πυρηνο το thl t100s με επεξεργαστη τον 92 αλλα κανει και για 89 κ 82.
Link to comment
Share on other sites

δοκιμασα το mtk fix gps, έχω κάνει ότι γράφει στην πρώτη σελίδα, διέγραψα το epo.dat, τροποποίησα το mtkgps.dat. Έχω δοκιμάσει πια τα πάντα. ωστόσο όποτε το ανοίγω είτε απο το mobileunce tool μου εμφανίζει πολλούς δορυφότους αλλά δεν εμφανίζει στην κάτω μπάρα να κλειδώνει κανένα, το ίδιο συμβαίνει και με το sygic, μου εμφανίζει τη θέση μου αλλά στην κάτω μπάρα δεν δεν εμφανίζει καθόλου δορυφόρους.

έχετε να προτείνετε κάποια λύση, η συσκευή είναι jiayu g4s

επίσης εμφανίζει συνεχως το μήνυμα ''si request received for up session''

Edited by sakis75
Link to comment
Share on other sites

δοκιμασα το mtk fix gps, έχω κάνει ότι γράφει στην πρώτη σελίδα, διέγραψα το epo.dat, τροποποίησα το mtkgps.dat. Έχω δοκιμάσει πια τα πάντα. ωστόσο όποτε το ανοίγω είτε απο το mobileunce tool μου εμφανίζει πολλούς δορυφότους αλλά δεν εμφανίζει στην κάτω μπάρα να κλειδώνει κανένα, το ίδιο συμβαίνει και με το sygic, μου εμφανίζει τη θέση μου αλλά στην κάτω μπάρα δεν δεν εμφανίζει καθόλου δορυφόρους.

έχετε να προτείνετε κάποια λύση, η συσκευή είναι jiayu g4s

επίσης εμφανίζει συνεχως το μήνυμα ''si request received for up session''

 

το ιδιο και σε εμενα δοκιμασα τα παντα τι ygps τι epo τι config αρχεια σχεδον τα παντα βιντεακια που u tube

το πιο πιθανον ειναι να εχει προβληματα η εσωτερικη κεραια σου οπως μαλλον και η δικια μου , οποτε λογικα θα πρεπει καποιος που γνωριζει να το ανοιξει το κινητο σου και να ελεγξχει και να το επιδιορθωσει

 

αφηνω ενα μικρο παραθυρακι , να ειναι software η ζημια γιατι κατι τετοια μου εκανε και το inew v3 και βρηκα μια rom με gps fix την flash αρα και δουλεψε , αλλα δυστυχως για αυτο που εχω τωρα δεν υπαρχει κατι τετοιο , αυτα παθαινεις με τα κωλο κινεζικα

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο και σε εμενα δοκιμασα τα παντα τι ygps τι epo τι config αρχεια σχεδον τα παντα βιντεακια που u tube

το πιο πιθανον ειναι να εχει προβληματα η εσωτερικη κεραια σου οπως μαλλον και η δικια μου , οποτε λογικα θα πρεπει καποιος που γνωριζει να το ανοιξει το κινητο σου και να ελεγξχει και να το επιδιορθωσει

 

αφηνω ενα μικρο παραθυρακι , να ειναι software η ζημια γιατι κατι τετοια μου εκανε και το inew v3 και βρηκα μια rom με gps fix την flash αρα και δουλεψε , αλλα δυστυχως για αυτο που εχω τωρα δεν υπαρχει κατι τετοιο , αυτα παθαινεις με τα κωλο κινεζικα

 

διάβασε σε site του εξωτερικού ότι ενδέχεται να μην κάνει καλή επαφή η κεραία του gps και να θέλει ένα μικρό σπρώξιμο ώστε να πιάσουν οι επαφές. αυτό εννοείς???

ωστόσο με προβληματίζει ότι βλέπει τους δορυφόρους αλλά δεν τους κλειδώνει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Με το που μπαινεις εχει αυτη την επιλογη-->(power gps search) και αν πατησεις σε βγαζει το gps.conf και σου λεει απο πανω set gps.

Εδω τι κανουμε;

Κανουμε gps.set η το αφηνουμε οπως εχει;

Sony Xperia x10 mini->Jiayu G4S->Microsoft Lumia 640 DS->Xiaomi Mi4->Xiaomi Redmi Note 5 AI
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το gps δουλεψε με το gps.conf του rosmodelo και τις οδηγίες που περιγράφει μέσα στο αρχείο που έχει επισυνάψει.

ευχαριστούμε πολύ

ωστόσο παρότι έκανα την διόρθωση στο build.prop που περιγράφεται στην πρώτη ανάρτηση με το sygic έχω μια απόκλιση 20-30 μέτρα απο την θέση μου, είναι φυσιολογικό???

αυτό μόνο με gps και wifi ανοικτά χωρίς data και 3g

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...