Jump to content

Samsung Galaxy Note 10.1 (2014 Edition)


aeroporos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ακριβώς το ίδιο μπήκα να ρωτήσω κι εγώ.

Προφανώς ξεστοκάρει το ΠΛΑΙΣΙΟ και η προσφορά είναι καλή. Όμως, ακόμα κι έτσι αξίζει τα λεφτά αυτά;

Περισσότερο με προβληματίζει το 16GB εσωτερική μνήμη για εγκατάσταση εφαρμογών. ΤΟ θέλω για καμιά παρουσίαση σε ταξίδια, browsing, σημειώσεις σε συνέδρια κλπ, mail και ίσως μικροεπεξεργασία αρχείων κειμένου στην ανάγκη (δηλαδή σε ταξίδι).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το μαύρο πάντως εξαντλήθηκε. Στα χρήματα αυτά νομίζω είναι πάρα πολύ καλή επιλογή. Μην ξεχνάμε είναι η έκδοση LTE με τον 800άρη. Δεν είναι το τέλειο (ποιο είναι άλλωστε) αλλά για τα λεφτά του το θεωρώ άψογο. Τώρα προφανώς αν θες να έχεις το τελευταίο μοντέλο ή χρειάζεσαι εσωτερική μνήμη πάνω από 11GB (τόσα είναι τα καθαρά) πας αλλού, αλλά το πληρώνεις και ανάλογα. Μην ξεχνάμε και το πενάκι βέβαια.

 

PS: Ουδεμία σχέση έχω με το Πλαίσιο, τη γνώμη μου λέω.

Link to comment
Share on other sites

δες pm....

Ένα copy paste το πμ και σε μένα παρακαλώ....

Galaxy Note Edge, Galaxy Note II, HTC Trophy, Nokia N900,

Galaxy Note 10.1 2014 LTE (SM-P605), Nokia Lumia 630 DS

Link to comment
Share on other sites

Σε ενημερωτικό mail που μου ήρθε λέει ότι ισχύει μέχρι Δευτέρα 9 το πρωί ή μέχρι εξάντλησης αποθεμάτων. Μπορείς να το παραγγείλεις και online χωρίς να βάλεις πιστωτική - λες απλά να στο κρατήσουν.

 

Απ' όσο ξέρω έχει GPS.

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι πολύ σοβαρά να το παραγγειλω. Έψαχναν ενα ταμπλετ με Ραμ πανω απο 2 για να μην έχει θέμα. Αλλά με προβληματίζει το οτι λένε αυτοι π το χουν οτι κολλάει. Γιατί γίνεται αυτό;

Nexus 5 root

Samsung Galaxy Note P605

Link to comment
Share on other sites

Το ταμπλετ ειναι τελειο... εγω ηθελα 32gb και το εχω σε wifi εκδοση...

Το πηρα πριν 2 μηνες. Η lte ειναι πιο δυνατη αλλα ακομα και η wifi εκδοση εχει ακριβως τα ιδια χαρακτηριστικα με το tab s. Οποιος το σκεφτεται να το παρει..... :)

Edited by serafims
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν όταν λέμε κολλήματα εννοούμε lag σε κάποια actions - δεν είναι ότι παγώνει πχ. και θέλει restart. Αυτό οφείλεται κυρίως σε δύο πράγματα:

 

- Το φορτωμένο TouchWiz της Samsung που γεμίζει τη συσκευή με ένα σωρό εφαρμογές (άχρηστες οι περισσότερες) που καταναλώνουν πόρους του συστήματος και το "μπουκώνουν". Κάποιες απ' αυτές μπορείς να τις απενεργοποιήσεις. Γενικά το TW δεν είναι και το πιο optimized software οπότε συμβάλει κι αυτό στα lags.

 

- Η μεγάλη ανάλυση της οθόνης που απαιτεί επιπρόσθετη επεξεργαστική ισχύ και δυσκολεύει κι αυτή τα πράγματα. Αν είχε περιοριστεί σε full hd ανάλυση θα ήταν πιο smooth.

 

Πάντως για να καταλάβεις τι εννοούμε lags στο συγκεκριμένο tablet πρέπει να το δεις από κοντά. Εννοείται δεν έχει το smoothness των τελευταίων iPad αλλά η απόδοσή του είναι πολύ καλή. Βέβαια αυτό είναι και σχετικό, άλλοι δεν προσέχουν καν τα lags, άλλοι ενοχλούνται πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν όταν λέμε κολλήματα εννοούμε lag σε κάποια actions - δεν είναι ότι παγώνει πχ. και θέλει restart. Αυτό οφείλεται κυρίως σε δύο πράγματα:

 

- Το φορτωμένο TouchWiz της Samsung που γεμίζει τη συσκευή με ένα σωρό εφαρμογές (άχρηστες οι περισσότερες) που καταναλώνουν πόρους του συστήματος και το "μπουκώνουν". Κάποιες απ' αυτές μπορείς να τις απενεργοποιήσεις. Γενικά το TW δεν είναι και το πιο optimized software οπότε συμβάλει κι αυτό στα lags.

 

- Η μεγάλη ανάλυση της οθόνης που απαιτεί επιπρόσθετη επεξεργαστική ισχύ και δυσκολεύει κι αυτή τα πράγματα. Αν είχε περιοριστεί σε full hd ανάλυση θα ήταν πιο smooth.

 

Πάντως για να καταλάβεις τι εννοούμε lags στο συγκεκριμένο tablet πρέπει να το δεις από κοντά. Εννοείται δεν έχει το smoothness των τελευταίων iPad αλλά η απόδοσή του είναι πολύ καλή. Βέβαια αυτό είναι και σχετικό, άλλοι δεν προσέχουν καν τα lags, άλλοι ενοχλούνται πολύ.

 

Ωραία κατάλαβα τι εννοείς. Τα ipad όμως κοστίζουν οσο 2 note κι αυτό έχει σημασία για μένα. Από κει και πέρα μέχρι τη Δευτέρα το πρωί δεν προλαβαίνω να το δω... Με root ή και custom rom δεν στρώνει αυτό; Χάνεται όντως η εγγύηση; Γτ διαβασα σε προηγούμενη απάντηση ότι καποιος έκανε ρουτ χωρίς να χαθεί η εγγύηση.

Nexus 5 root

Samsung Galaxy Note P605

Link to comment
Share on other sites

Με root ή custom rom βελτιώμεται πολύ απ' όσο λένε αλλά επειδή δεν έχω ασχοληθεί περαιτέρω δεν ξέρω να σου πω λεπτομέρειες για το αν μπορείς να rootάρεις χωρίς να χάσεις την εγγύηση κτλ.

 

Πάντως η τιμή του (μισή απ' του iPad όπως είπες κι εσύ) εννοείται ότι είναι ένας πολύ καθοριστικός παράγοντας για ένα πολύ καλό tablet.

 

Δες πάντως και κάνα βιντεάκι στο Youtube, θα σχηματίσεις εντύπωση απ' την απόδοσή του. Απλά πολλές φορές δείχνουν το WiFi only μοντέλο που έχει ελαφρώς υποδυέστερο επεξεργαστή.

 

Γιατί δεν κάνεις το άλλο; Βάλε online παραγγελία με αντικαταβολή και παραλαβή από κατάστημα προς το τέλος της εβδομάδας, πήγαινε να το δεις από κοντά Δευτέρα-Τρίτη κι αν δε σου αρέσει ακυρώνεις την παραγγελία. Έτσι δε θα χρεωθείς κάτι.

Edited by TimDeLAY
Link to comment
Share on other sites

Ωραία κατάλαβα τι εννοείς. Τα ipad όμως κοστίζουν οσο 2 note κι αυτό έχει σημασία για μένα. Από κει και πέρα μέχρι τη Δευτέρα το πρωί δεν προλαβαίνω να το δω... Με root ή και custom rom δεν στρώνει αυτό; Χάνεται όντως η εγγύηση; Γτ διαβασα σε προηγούμενη απάντηση ότι καποιος έκανε ρουτ χωρίς να χαθεί η εγγύηση.

ipad ...ΠΟΤΕ!!! κλειδωμένο !!ουτε τα βασικά δεν μπορείς να κανεις !!

η lte έκδοση ειναι καλύτερη (snapdragon 800) ...μπορείς να τo κανεις root και το knox να παραμείνει 0 !! (αν και πιστεύω οτι και στην έκδοση με exynos το root με knox=0 ειναι θεμα χρονου ... το καταφέρανε στο s6 που εχει exynos ..με ping pong root!!)

ναι με custom rom τρέχει παρα πολυ καλά (για τα μικρο lag φταίει η οθόνη ...ηθελε καλύτερη gpu !!..δεν υπάρχει συσκευή με 0 lag ....μην αρχίζετε να γραφτείτε οτι υπαρχει ...ειναι μεγαλη συζήτηση )..βοηθάει και να βάλεις αλλο launcher ...

εαν θελεις κατι με γραφίδα ειναι μονόδρομος

Link to comment
Share on other sites

Η γραφίδα πραγματικα είναι το τελευταιο π θέλω στο ταμπλετ. Δλδ υπάρχει κάτι ανάλογο; Γτ ψάχνω κάτι καλό στις 10" με 2+ Ραμ εδώ κ καιρό ... Υπολόγιζα να δώσω Μαξ 250€ αλλά μ αυτήν την προσφορά θα δώσω κ 350...

 

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις την χρήση γραφής SMS διότι δεν είναι αποδεκτή από 01/09/09 και να γράφεις τις λέξεις ολόκληρες.

Edited by truckman

Nexus 5 root

Samsung Galaxy Note P605

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά Σε αυτή την τιμή και σε 36 δόσεις δεν μπόρεσα να πω όχι κι έτσι είμαι κάτοχος ενός από χθες έχοντας τις καλύτερες εντυπώσεις

αν κάποιος φίλος θέλει να μου προτείνει κάποια θήκη ή κάποιο αξεσουάρ που φορέθηκε καλοδεχούμενο. :):)

Tech fusion
Link to comment
Share on other sites

Ειδικά Σε αυτή την τιμή και σε 36 δόσεις δεν μπόρεσα να πω όχι κι έτσι είμαι κάτοχος ενός από χθες έχοντας τις καλύτερες εντυπώσεις

αν κάποιος φίλος θέλει να μου προτείνει κάποια θήκη ή κάποιο αξεσουάρ που φορέθηκε καλοδεχούμενο. :):)

για θηκες... http://www.skroutz.gr/c/1608/thikes-tablet.html?from=catspan&keyphrase=note+10.1+2014

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά Σε αυτή την τιμή και σε 36 δόσεις δεν μπόρεσα να πω όχι κι έτσι είμαι κάτοχος ενός από χθες έχοντας τις καλύτερες εντυπώσεις

αν κάποιος φίλος θέλει να μου προτείνει κάποια θήκη ή κάποιο αξεσουάρ που φορέθηκε καλοδεχούμενο. :):)

 

Αυτό κοιτούσα τώρα και γω για θήκες. Πήρες άσπρο η μαύρο; Στο πλαίσιο δεν είχε θήκες ή δεν σ αρεσαν; Έχω παραγγείλει ήδη κι εγώ.

Nexus 5 root

Samsung Galaxy Note P605

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πήρα το μαύρο αλλά με λίγο ιστορία διότι στο τμήμα παραγγελιών Αλλα δεν είχαν μαύρο να παραδώσουν τελικά πήγα στο ίδιο πλαίσιο όπου είχαν εκεί στην αποθήκη τους, ακύρωσα την online παραγγελία και έκανα νέα επί τόπου.
Tech fusion
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά μόλις το παρήγγειλα και εγώ, παρόλο που είχα κάποιους ενδοιασμούς σχετικά με προβληματάκια που είχα διαβάσει εδώ, αλλά η προσφορά αυτή ήταν προκλητική μπορώ να πω. Ο κύριος λόγος βέβαια που προέβησα στην αγορά ήταν η χρήση της υπηρεσίας otego καθώς το ipad που έχω δεν μπορεί να στείλει sms και στο σπίτι δεν έχω wifi οτε. Ελπίζω να μην το μετανιώσω:)
Link to comment
Share on other sites

Τελικά κι εγώ προχώρησα σε παραγγελία και αναμένω τη Δευτέρα.

Είπα να παραγγείλω και μια flip case, αλλά τώρα είδα ότι φαίνεται εξαντηλέμνη στο κατάστημα που την έκανα. Αν ισχύει όντως, ή θα πάρω πάλι από ΠΛΑΙΣΙΟ μια σιλικόνης για την πλάτη και μια Sentio για να το βάζω σε τσάντες (έχω πάρει στα πιτσιρίκια και βοελύουν μια χαρά) ή θα πάω σε ακριβότερη του τύπου που ήθελα εξ αρχής.

Link to comment
Share on other sites

Και μια ερώτηση για όποιον ξέρει , το έκανα Ρουτ με την towelroot εφαρμογή .Τώρα είναι στο 4.4.2 και μου ζητάει να περάσει μια αναβάθμιση 240 Mb θα χάσω το root αν την περάσω ?
Tech fusion
Link to comment
Share on other sites

Και μια ερώτηση για όποιον ξέρει , το έκανα Ρουτ με την towelroot εφαρμογή .Τώρα είναι στο 4.4.2 και μου ζητάει να περάσει μια αναβάθμιση 240 Mb θα χάσω το root αν την περάσω ?

Λογικά , και να κατεβάσεις το update , αυτό ΔΕΝ θα εγκατασταθεί μιά και η συσκευή σου είναι τροποποιημένη.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά , και να κατεβάσεις το update , αυτό ΔΕΝ θα εγκατασταθεί μιά και η συσκευή σου είναι τροποποιημένη.[/quote

 

 

τελικά το πέρασα και μου έσβησε το root τέλος πάντων μικρό το κακό καλύτερα να το έχω Updated. μόνο και μόνο για το greenIfy το ηθελα roOted

Tech fusion
Link to comment
Share on other sites

Ε και δεν το ξανακάνεις root;

ελα μου που ειναι λιγο μπέρδεμα.... εχει μια διαδικασία (για να παραμείνει το knox 0) θελει παλιότερο kernel ....μετα ξανα τον original....

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 10.1 (2014 Edition)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...