Jump to content

Samsung Galaxy Note 10.1 (2014 Edition)


aeroporos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι το δοκίμασα και με άλλο φορτιστή. Χθες όλο το βράδυ φόρτισε απο το 30% στο 45%.

Καλυτερα να το πας πισω και να τους πεις το προβλημα.

Ξύπνησε σ' έναν εφιάλτη αλλά δεν θυμάται να κοιμήθηκε
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

https://play.google.com/store/apps/details?id=org.vndnguyen.phoneinfo

με αυτο βλεπεις τα παντα για το ταμπλετ....τι ειναι,ποτε κατασκευαστηκε,knox κτλ.

Το δοκίμασα, όντως έχει πολλά στοιχεία για τη συσκευή. Εντάξει πχ γράφει το KNOX 0=0 το serial number κλπ αλλά δεν έχει νούμερο στο manufacturing date και στο IMEI

Edited by SAKISART2
Link to comment
Share on other sites

Το άφησα στο φορτιστή 24 ώρες και τελικά φόρτισε 100%. Πρώτη φόρτιση ήταν αυτή.

Συνήθως πόση ώρα κανει να φορτίσει ?

lg g7, lg g6, lg nexus 5x, lg g2, lg nexus 5, samsung galaxy nexus, moto defy
Link to comment
Share on other sites

Μερικές ωρες συνήθως, με τον φορτιστή των 2Α. Αποκλείεται να θέλει μια μέρα για φόρτιση, μάλλον είναι θέμα μπαταρίας.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί, είδα ότι ούτε το κινητό (nexus 5) ούτε το tablet δεν είχαν φορτίσει 100% ύστερα από 8 ώρες στους φορτιστές τους.

Το κινητό ήταν στο 83% το tablet στο 70%. Το πολύπριζο που είχα τους φορτιστές, έπαιρνε ρεύμα μέσω ενός μονόπριζου ασφαλείας για υπέρταση. Μόλις παρέκαμψα το μονόπριζο, οι συσκευές φορτίσαν πλήρως.

Περίεργο αυτό.

lg g7, lg g6, lg nexus 5x, lg g2, lg nexus 5, samsung galaxy nexus, moto defy
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί, είδα ότι ούτε το κινητό (nexus 5) ούτε το tablet δεν είχαν φορτίσει 100% ύστερα από 8 ώρες στους φορτιστές τους.

Το κινητό ήταν στο 83% το tablet στο 70%. Το πολύπριζο που είχα τους φορτιστές, έπαιρνε ρεύμα μέσω ενός μονόπριζου ασφαλείας για υπέρταση. Μόλις παρέκαμψα το μονόπριζο, οι συσκευές φορτίσαν πλήρως.

Περίεργο αυτό.

πρόσεχε με τα πολυπριζα ...μην τα κάψεις..

Link to comment
Share on other sites

Στο πολύπριζο ασφαλείας πρέπει να υπάρχει θέμα με κάποια εξάρτηματα που έχει για προστασία απο υπέρταση. Αλλαξέ το γιατί δίνει περιορισμένο ρεύμα AC.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έχω το wifi μοντέλο και η μπαταρία είναι τρομερά "ακαλιμπράριστη".. Φτάνει στο 15% και μετά πέφτει αμέσως στο 5% και ρίχνει αυτόματα την φωτεινότητα για εξοικονόμηση ενέργειας. Το θέμα είναι, πως αν εκείνη την στιγμή κλείσω το tablet και το ξανανοίξω, την δείχνει στο 25% :wacko:

 

Άλλη φορά που επιχείρησα να το αφήσω να κλείσει από μπαταρία για να το φορτίσω μετά κλειστό 100% (μέθοδος βαθμονόμησης αν δεν είσαι root από ό,τι διάβαζα), το άφηνα έκλεινε, το ξανάνοιγα και πήγαινε στο 15%. Το άφηνα πάλι να κλείσει, κρατούσε κανά 10λεπτο, έκλεινε, το ξανάνοιγα και πάλι δούλευε για κανά 5λεπτο πριν κλείσει..

 

Να πω την αλήθεια έχω μπερδευτεί κάπως με το όλο θέμα βαθμονόμηση. Υπάρχουν και apps (αν και από ό,τι κατάλαβα πρέπει να έχεις κάνει root), που σβήνουν το batterystats.bin, αλλά άλλοι λένε πως πρέπει πού και πού να αφήνεις την μπαταρία να ξελιγώνεται εντελώς στο 0% και να σβήνει, άλλοι λένε πως αυτό δεν πρέπει να γίνεται ΠΟΤΕ και πως είναι επικίνδυνο για την ζωή της μπαταρίας.. Αν βγάλουμε πάντως από την μέση την συνολική ζωή της μπαταρίας, εμένα με ενδιαφέρει σε αυτήν την φάση να μου δείχνει πόσο πραγματικά είναι...

 

 

Επίσης, άσχετη ερώτηση, επειδή έχω σκοπό σε κάποια φάση να κάνω root (για να γλιτώσω από διαφημίσεις, κάποιο bloatware κλπ) και ίσως να περάσω custom rom, αυτό σημαίνει πως θα χάσω κάποια από τα features του s-pen ή/και το multi-window; Γιατί το τελευταίο το χρησιμοποιώ αρκετά συχνά...

και σε μένα κάνει κατι τετοια περίεργα με την μπαταρία.Έλεγα να το πάω στη αντιπροσωπεία, αλλα τελικά φοβήθηκα μην το κάνουν χειρότερο.Είναι σπαστικό πάντωςνα πεφτει απο το 25 στο 15% σε 5 λεπτα, και απο το 15 στο 5% σε άλλο ενα λεπτο.2 στις 3 φορές το κάνει.Μερικές φορές δεν το κάνει και πανηγυρίζω!Τεσπα.Δεν ήξερα οτι υπάρχουν προγράμματα βαθμονόμησης θα δοκιμάσω κανένα μήπως γίνει κατι.

Link to comment
Share on other sites

και σε μένα κάνει κατι τετοια περίεργα με την μπαταρία.Έλεγα να το πάω στη αντιπροσωπεία, αλλα τελικά φοβήθηκα μην το κάνουν χειρότερο.Είναι σπαστικό πάντωςνα πεφτει απο το 25 στο 15% σε 5 λεπτα, και απο το 15 στο 5% σε άλλο ενα λεπτο.2 στις 3 φορές το κάνει.Μερικές φορές δεν το κάνει και πανηγυρίζω!Τεσπα.Δεν ήξερα οτι υπάρχουν προγράμματα βαθμονόμησης θα δοκιμάσω κανένα μήπως γίνει κατι.

 

εαν δεν ανοιξετε καπακια για αποσυνδεση μπαταριας μην περιμενετε φως.

2i6fhs-5.png
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά διστάζω γιατί και στο Note 3 που έκανα και παρόμοιο (έβγαλα δηλαδή την αποσπώμενη μπαταρία) συνεχίζει τα χαζά του.. Εκεί πέφτει από το 100% στο 95% σε 4-5 λεπτά και μετά σταθεροποιείται για ώρα... Και αντίθετα, όταν φορτίζει, πάει σφαίρα ως το 99% και μετά κάνει πόση ώρα για να πάει στο 100%...
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά διστάζω γιατί και στο Note 3 που έκανα και παρόμοιο (έβγαλα δηλαδή την αποσπώμενη μπαταρία) συνεχίζει τα χαζά του.. Εκεί πέφτει από το 100% στο 95% σε 4-5 λεπτά και μετά σταθεροποιείται για ώρα... Και αντίθετα, όταν φορτίζει, πάει σφαίρα ως το 99% και μετά κάνει πόση ώρα για να πάει στο 100%...

Μήπως έχεις καμιά θήκη με μεγάλα μαγνητάκια;

Link to comment
Share on other sites

Θα δώσω μια απάντηση σε όσους προβληματίζονται με την μπαταρία.

 

Κατά την δική μου άποψη και εμπειρία (αν ανατρέξετε στην αρχή του θέματος θα δείτε ότι ήμουνα κάτοχος ΤΡΙΩΝ galaxy note 10.1 2014 edition) η μπαταρία έχει κατασκευαστικό θέμα.

 

Στο wi-fi μοντέλο μετά από 6 - 7 μήνες είχε θέμα με drops της μπαταρίας. Από το 30 στο 10 σε δεύτερα και έπειτα με restart στα ίδια επίπεδα. Αλλάχτηκε στο service. Μετά πήρα το LTE, όλα καλά μέχρι πριν από λίγο καιρό που έκλεισε κάποιους μήνες τα ίδια. Το έκανα root, calibrate κλπ κλπ τίποτα.

 

3 συσκευές το ίδιο πρόβλημα.

 

Πήρα ipad προχθές και ξεμπέρδεψα. Δεν συμπαθώ την apple για πολλούς λόγους, αλλά έλεος με το galaxy.

-----------------------------

LG G4

-----------------------------

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις καμιά θήκη με μεγάλα μαγνητάκια;

 

Να κάτι καινούριο.. Ναι, υπάρχει smart case (αυθεντική της Samsung) που είναι μαγνητική, δηλαδή αν φέρεις το "εξώφυλλο" πίσω από το τάμπλετ και λυγίσεις την άκρη μαγνητίζει στο πίσω μέρος για να κάθεται ελαφρώς κεκλιμένο..

Link to comment
Share on other sites

Θα δώσω μια απάντηση σε όσους προβληματίζονται με την μπαταρία.

 

Κατά την δική μου άποψη και εμπειρία (αν ανατρέξετε στην αρχή του θέματος θα δείτε ότι ήμουνα κάτοχος ΤΡΙΩΝ galaxy note 10.1 2014 edition) η μπαταρία έχει κατασκευαστικό θέμα.

 

Στο wi-fi μοντέλο μετά από 6 - 7 μήνες είχε θέμα με drops της μπαταρίας. Από το 30 στο 10 σε δεύτερα και έπειτα με restart στα ίδια επίπεδα. Αλλάχτηκε στο service. Μετά πήρα το LTE, όλα καλά μέχρι πριν από λίγο καιρό που έκλεισε κάποιους μήνες τα ίδια. Το έκανα root, calibrate κλπ κλπ τίποτα.

 

3 συσκευές το ίδιο πρόβλημα.

 

Πήρα ipad προχθές και ξεμπέρδεψα. Δεν συμπαθώ την apple για πολλούς λόγους, αλλά έλεος με το galaxy.

 

Ωχ... πρέπει να σου πασάρρανε απο την ιδια παρτίδα με τις ελλατωματικές μπαταρίες συνέχεια. Απο που το πήρες;

Link to comment
Share on other sites

Ωχ... πρέπει να σου πασάρρανε απο την ιδια παρτίδα με τις ελλατωματικές μπαταρίες συνέχεια. Απο που το πήρες;

 

Ε ναι, αλλά στο τρίτο δεν ξαναπροσπαθείς...... το σουτάρεις και πας για κάτι άλλο.

 

Το ένα από Κοτσώβολο και το άλλο από Kaiser (το ένα Ελληνικό και το άλλο Γαλικό)

-----------------------------

LG G4

-----------------------------

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, παιδιά! πήρα την επίσημη θήκη της Samsung αλλά η πλευρά πάνω από την οθόνη δεν κολλάει... δεν έχει μαγνήτη ή ελαττωματικη;
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, παιδιά! πήρα την επίσημη θήκη της Samsung αλλά η πλευρά πάνω από την οθόνη δεν κολλάει... δεν έχει μαγνήτη ή ελαττωματικη;

 

Κι εμένα ΔΕΝ κάνει κάτι τέτοιο, μόνο όταν την γυρίσω πίσω στην πλάτη "κολλάει".

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

 

η καρτα http://www.e-shop.gr/samsung-mb-mp32da-eu-32gb-evo-micro-sdhc-class-10-with-adapter-p-PER.576916 στα 15 ευρω ειναι καλή για το note 2014 edition wifi? εχει καποιος να μου προτεινει μια άλλη καρτα ?

 

σαν μεγεθος ειναι υποστιριζομενη ε ? περνει και 64gb ? εκει ποια καρτα ειναι καλη στην τιμη ? λεω να βαλω μια καρτα μεσα και να εχω μερικα βιντεο/παιδικα για τα μικρα [:)]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Θελω να αγορασω ενα tablet αλλα θελω την βοηθεια σας γιατι ειμαι αναμεσα σε δυο και δεν ξερω

πιο να παρω.

το ενα ειναι το Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Wi-Fi (16GB)

και το αλλο ειναι Samsung Galaxy Note 10.1 Wifi 2014 Edition P6000 (16GB)

μεγαλες διαφορες νομιζω οτι δεν εχουν εκτος απο το πενακι και οτι το ενα ειναι με 8 και το αλλο με 4 πυρηνες.

(μαλλον δεν θα μου χρειαστει).

Τα λεφτα ειναι 30€ διαφορα μονο.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Θελω να αγορασω ενα tablet αλλα θελω την βοηθεια σας γιατι ειμαι αναμεσα σε δυο και δεν ξερω

πιο να παρω.

το ενα ειναι το Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Wi-Fi (16GB)

και το αλλο ειναι Samsung Galaxy Note 10.1 Wifi 2014 Edition P6000 (16GB)

μεγαλες διαφορες νομιζω οτι δεν εχουν εκτος απο το πενακι και οτι το ενα ειναι με 8 και το αλλο με 4 πυρηνες.

(μαλλον δεν θα μου χρειαστει).

Τα λεφτα ειναι 30€ διαφορα μονο.

Ευχαριστω.

νομίζω και τα δυο wifi έχουν το ίδιο επεξεργαστή exynos (Exynos 5 Octa 5420 CPU ,Quad-core 1.9 GHz Cortex-A15 & quad-core 1.3 GHz Cortex-A7)

Τετραπύρηνο (snapdragon 800) μόνο οι εκδόσεις lte .οι διαφορές στα δύο ταβλετ που γράφεις είναι ότι το note έχει 3 gb μνήμη και πενακι..τα άλλα είναι ίδια

Edited by alex222800
Link to comment
Share on other sites

Ναι τελικα εχεις δικιο στην σελιδα τις samsung λεει οτι ειναι και τα δυο με 8.

Μπερδευτηκα με τα χαρακτηριστηκα στο skoutz.

Αρα να προτιμησω το Samsung Galaxy Note 10.1 Wifi 2014 Edition P6000 (16GB)

που εχει και 3 ram και το πενακι ?

Ευχαριστω.

 

Σε οποιο μαγαζι μπαινω γραφουν οτι ειναι με 4 ???

Edited by pankro
Link to comment
Share on other sites

Ναι τελικα εχεις δικιο στην σελιδα τις samsung λεει οτι ειναι και τα δυο με 8.

Μπερδευτηκα με τα χαρακτηριστηκα στο skoutz.

Αρα να προτιμησω το Samsung Galaxy Note 10.1 Wifi 2014 Edition P6000 (16GB)

που εχει και 3 ram και το πενακι ?

Ευχαριστω.

 

Σε οποιο μαγαζι μπαινω γραφουν οτι ειναι με 4 ???

Ναι.. (οποίο βρεις ποιο φθηνό με snapdragon μην το σκεφτείς..Η εάν σε παίρνει οικονομικά..θα τρέχει καλύτερα..)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 10.1 (2014 Edition)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...