Jump to content

Samsung Galaxy Note 10.1 (2014 Edition)


aeroporos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χρειάζεσαι ένα καλώδιο MHL σε HDMI

 

το εχω. και μαλιστα εχει και ρευμα επανω. το εβαλα αλλα δεν παιζει και μαλιστα στην διαδικασια την τηλεωραση την βλεπει με αλλο ονομα απο αυτο που εχει.

πρεπει να ακολουθηθεί μια συγκεκριμενη διαδικασια ?

επισης, χρειαζεται και ρευμα για να παιξει ?

Edited by geioannou
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

το εχω. και μαλιστα εχει και ρευμα επανω. το εβαλα αλλα δεν παιζει και μαλιστα στην διαδικασια την τηλεωραση την βλεπει με αλλο ονομα απο αυτο που εχει.

πρεπει να ακολουθηθεί μια συγκεκριμενη διαδικασια ?

επισης, χρειαζεται και ρευμα για να παιξει ?

1 : Βεβαιώσου ότι έχεις πάρει το σωστό καλώδιο ! Δεν κάνουν όλα... Αυτά με 5pin Δεν δουλεύουν ,χρειάζεται με 11 pin adapters !! Ναι χρειάζεται και ρεύμα !!

2: Εισαι root ; έχεις custom rom; ποιο ταμπλέτες,έκδοση έχεις ;

Edited by alex222800
Link to comment
Share on other sites

πηρα ενα καλωδια hml απο το ιντερνετ μεσω κινας. ελεγε πως κανει για το συγκεκριμενο ταμπλετ.

δεν ειμαι root γιατι εχω επανω otetv go και απο οσο ξερω αμα γινει root δεν παιξει.

εχω custom rom το ταμπλετ που εχω ειναι αυτο αυτης της ενοτητας το SM-P605

 

οταν λες 5pin η 11pin εννοεις το οτι η mini usb υποδοχη που θα μπει στο ταπλετ, να εχει 11pin ?

γιατι εαν ειναι ετσι, τωρα που το ειδα εχει 5in !!

Edited by geioannou
Link to comment
Share on other sites

πηρα ενα καλωδια hml απο το ιντερνετ μεσω κινας. ελεγε πως κανει για το συγκεκριμενο ταμπλετ.

δεν ειμαι root γιατι εχω επανω otetv go και απο οσο ξερω αμα γινει root δεν παιξει.

εχω custom rom το ταμπλετ που εχω ειναι αυτο αυτης της ενοτητας το SM-P605

 

οταν λες 5pin η 11pin εννοεις το οτι η mini usb υποδοχη που θα μπει στο ταπλετ, να εχει 11pin ?

γιατι εαν ειναι ετσι, τωρα που το ειδα εχει 5in !!

Ναι στο USB .... καλώδια που κάνουν για s4,s5 κάνουν και για το note 10.1 2014

Ενα ιμιτασιόν που έχω μου δουλεύει κανονικά ...και σε s4 και στο note 10.1 2014

 

Μην περιμένεις να δουλέψει το otego , novago αν συνδέσεις το ταμπλετ στην TV με MHL !!!!!!!

Edited by alex222800
Link to comment
Share on other sites

Ναι στο USB .... καλώδια που κάνουν για s4,s5 κάνουν και για το note 10.1 2014

Ενα ιμιτασιόν που έχω μου δουλεύει κανονικά ...και σε s4 και στο note 10.1 2014

 

Μην περιμένεις να δουλέψει το otego , novago αν συνδέσεις το ταμπλετ στην TV με MHL !!!!!!!

 

για να βλεπω καμια ταινια θελω στην TV.

Δηλαδη, εμενα που η πλευρα που θα πρεπει να καρφωθει στο ταμπλετ, εχει πεντε pin που τα βλεπω και τα μετραω, επιβεβαιωμενα εχω λαθος hml ?

Link to comment
Share on other sites

για να βλεπω καμια ταινια θελω στην TV.

Δηλαδη, εμενα που η πλευρα που θα πρεπει να καρφωθει στο ταμπλετ, εχει πεντε pin που τα βλεπω και τα μετραω, επιβεβαιωμενα εχω λαθος hml ?

Ναι πρέπει να έχεις λάθος καλώδιο .

http://blog.clove.co.uk/2014/02/05/mhl-adapter-samsung-galaxy-need/

Link to comment
Share on other sites

κριμα. περιμενα δυο μηνες περιπου για να ερθει. ελλαδα εχει πανω απο 10€ !!!

αντε να περιμενω παλι!!!!

να ρωτησω κατι αλλο ομως επι της ευκαιριας! πως ξερουμε καθε συσκευη τι καλωδιο θελει?

δηλαδη αν θελει 5 η 11 pin-ο ?

το ρωταω γιατι εχω και ενα mls android και ουτε σε αυτο παιζει!

Link to comment
Share on other sites

κριμα. περιμενα δυο μηνες περιπου για να ερθει. ελλαδα εχει πανω απο 10€ !!!

αντε να περιμενω παλι!!!!

να ρωτησω κατι αλλο ομως επι της ευκαιριας! πως ξερουμε καθε συσκευη τι καλωδιο θελει?

δηλαδη αν θελει 5 η 11 pin-ο ?

το ρωταω γιατι εχω και ενα mls android και ουτε σε αυτο παιζει!

Το είχα αγοράσει από ένα κινέζικο μαγαζί στην Αθήνα ,στο κέντρο, 7 η 8 ευρώ πριν χρόνια ...

Άνοιξε το δεύτερο link..blog.clove ..στα εξηγεί .....

 

3rd Generation (2013 / 2014) (MHL 2.0)

Samsung 3rd Generation MHL adapter

The 3rd Samsung MHL adapter for smartphones & tablets. Released in 2013 for the Samsung Galaxy S4, this adapter has an 11 pin layout. External power is no longer required for compatible MHL 2.0 devices, although it can be used to avoid excess battery drain.

External power is still required for compatible earlier Samsung phones that do not use MHL 2.0.

 

Samsung Galaxy Note 10.1 (2014 edition) (SM-P6xx): MHL compatible. 3rd generation

Edited by alex222800
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά την ταμπλεταρα μας αν θελω να την πουλήσω τι τιμή να ζητησω;

 

Στάλθηκε από το Mi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα ήθελα βοήθειανα περασω την ττελευταί stable rom που μπορω να την βρω και μμέχρι τι έκδοση Android έχει βγει? Έχω το Sam Galaxy note 10.1
Link to comment
Share on other sites

Την εχει βαλει κανεις παιζει καλα?

Έχω την rom για το p605 από την πρώτη μέρα (βασικά πριν κυκλοφορήσει για το p605)

https://forum.xda-developers.com/galaxy-note-10-2014/development/rom-6-0-1-touchwiz-t3622310

Έδωσε στο ταμπλετ καινούργια πνοή ...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε επειδη δε κατεχω και πολυ απο αυτα μπορεις να με βοηθησεις να την περασω? Πολυ παλια ειχα περασει καποια αλλα δε θυμαμαι τον τροπο κτλπ...

Επισης πρεπει να ειμαι ροοτ για να την εχω?

Edited by Carpe_Diem
Link to comment
Share on other sites

Φιλε επειδη δε κατεχω και πολυ απο αυτα μπορεις να με βοηθησεις να την περασω? Πολυ παλια ειχα περασει καποια αλλα δε θυμαμαι τον τροπο κτλπ...

Επισης πρεπει να ειμαι ροοτ για να την εχω?

Εάν έχεις το p605 ...

Δεν χρειάζεται να είσαι root!!!!

Πρέπει να είσαι σε Android 5.1.1 (η εγγύηση θα χαθεί !!)

1: κατέβασε την Rom (αντέγραψε την στην εσωτερική η σε κάποια Micro sd card ,καλύτερα στην sd card)

https://drive.google.com/file/d/0B-6nm7Jks0W5TzdnaXRMYTJmdUE/view?usp=sharing

2: Drivers για το pc ...download και εγκατάσταση https://samsungusbdriver.com/download/samsung-driver-v1-5-61-0

3: Κατέβασε την custom recovery https://androidfilehost.com/?fid=745425885120748191

Το κάνεις εγκατάσταση με odin .Χρειάζεται να μπεις σε Download Mode...

Σβήνεις το ταμπλέτες και το ανοίγεις σε download Mode (για download Mode πατάς συγχρόνως Vol Down+Power )

Ανοιξε το odin ,στη θέση AP (ξεκλικαρε το auto reboot) επιλέγεις το αρχείο που κατέβασες από το Androidfilehost ..

4 : Σύνδεση του ταμπλέτ με pc με καλώδιο USB (χρησιμοποίησε το αυθεντικό καλώδιο USB που έρχεται με το ταμπλέτες )

5: πάτα start

Αφού τελειώσει η διαδικασία με odin ΔΕΝ θα κάνει restart (αφού έχεις ξεκλικαρει το auto reboot ) ..βγάζεις το USB και πατα Power + Volume Up για να μπεις Κατευθείαν στο recovery !!!!

Βρίσκεις το φάκελο που έχεις αντιγράψει το zip αρχείο της Rom που κατέβασες και το κάνεις εγκατάσταση (κάνε και ένα full wipe πριν )

Υπάρχει η πιθανότητα να μην πετύχει με την πρώτη ...ξανάκανε την διαδικασία με odin (αναφέρομαι μόνο για την διαδικασία για την custom recovery )

Υπάρχουν πολλά video στο YouTube για το πως περνάμε με odin το twrp (σε όλες τις Samsung συσκευές η διαδικασία είναι ίδια

https://forum.xda-developers.com/galaxy-note-10-2014/development/rom-6-0-1-touchwiz-t3622310

https://forum.xda-developers.com/galaxy-note-10-2014/development/recovery-unofficial-twrp-3-1-1-0-t3635803

Edited by alex222800
Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταίο καιρό για να φορτίσει το ταμπλετάκι πρέπει να είναι ανοιχτό και να τρέχει κάποιο πρόγραμμα αναπαραγωγής ήχου, στο mute ευτυχώς :wacko: ...

Εάν είναι τελείως κλειστό αργεί πολύ για να φορτίσει και παράλληλα αναβοσβήνει η οθόνη ευτυχώς σε αργό ρυθμό ...

Εάν τώρα είναι ανοιχτό, ξεκινάει τη φόρτιση και μόλις σβήσει η οθόνη σταματάει να φορτίζει :wacko: ...

Το γεγονός αυτό, με ανάγκασε να αλλάξω μπαταρία, ελπίζοντας πως φταίει αυτή, αλλά το πρόβλημα παραμένει . Γνωρίζει κανείς τι μπορεί να συμβαίνει ή κάποια λύση στο πρόβλημα.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τυχόν βοήθεια . :O

Edited by xalbag
Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα μου έκανε τέτοια και τελικά έφταιγε το καλώδιο φόρτισης.
lg g7, lg g6, lg nexus 5x, lg g2, lg nexus 5, samsung galaxy nexus, moto defy
Link to comment
Share on other sites

Εχω το P600 μοντελο απο Αυστραλια και εχει κατι χαζοιδιαιτεροτητες. Υπαρχει καποια καλη custom rom?

 

Eπισης αν θελω να περασω την Ελληνικη official 5.1.1 δεν θα υπαρξει καποιο θεμα ετσι?

Edited by ardi21
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Εάν τώρα είναι ανοιχτό, ξεκινάει τη φόρτιση και μόλις σβήσει η οθόνη σταματάει να φορτίζει :wacko: ...

Το γεγονός αυτό, με ανάγκασε να αλλάξω μπαταρία, ελπίζοντας πως φταίει αυτή, αλλά το πρόβλημα παραμένει . Γνωρίζει κανείς τι μπορεί να συμβαίνει ή κάποια λύση στο πρόβλημα.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τυχόν βοήθεια . :O

Πάνω κάτω το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ. Για δύο χρόνια (μετά την αγορά) η μπαταρία δούλευε κανονικά και φόρτιζε μια χαρά, μετά ξεκίνησε τα κουλά. Δηλαδή: Φόρτιζε όταν η οθόνη ήταν ανοιχτή... Η φόρτιση σταματούσε όταν έσβηνε η οθόνη (stand by mode). Βέβαια βάζοντας και βγάζοντας το καλώδιο (micro usb) 5, 10 και καμιά φορά 20 φορές, μπορεί να το κατάφερνα να φότιζε και σε stand by mode (δηλαδή με σβηστή την οθόνη). Επίσης να αναφέρω ότι καθώς έβαζα και έβγαζα το καλώδιο μερικές φορές μου έβαζε ένα κόκκινο Χ πάνω από το σύμβολο της μπαταρίας, δείτε :

 

http://i705.photobucket.com/albums/ww54/Axilleas/ASXETA/Image%201_zpsqkwhqtb3.jpg

 

Πριν ένα μήνα έσβησε το tablet και δεν ξανάνοιξε. Αγόρασα καινούρια μπαταρία και την άλλαξα. Περίμενα τα προβλήματα που είχα πριν θα σταματούσαν. Αλλά γελάστηκα, τα προβλάματα συνεχίζουν όπως και πριν. Δηλαδή δεν φορτίζει με σβηστή την οθόνη.

Κάτι άλλο περίεργο που μου βγάζει τώρα, καπου κάπου όχι συνέχεια, (πέρα από το κόκκινο Χ) είναι ένα θαυστικό «!».

 

http://i705.photobucket.com/albums/ww54/Axilleas/ASXETA/Image%202_zpszutgqjd8.jpg

 

Ξέρει κανείς τι σημαίνουν αυτά τα σύμβολα;

Edited by Axilleas_
Link to comment
Share on other sites

Πάνω κάτω το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ. Για δύο χρόνια (μετά την αγορά) η μπαταρία δούλευε κανονικά και φόρτιζε μια χαρά, μετά ξεκίνησε τα κουλά. Δηλαδή: Φόρτιζε όταν η οθόνη ήταν ανοιχτή... Η φόρτιση σταματούσε όταν έσβηνε η οθόνη (stand by mode). Βέβαια βάζοντας και βγάζοντας το καλώδιο (micro usb) 5, 10 και καμιά φορά 20 φορές, μπορεί να το κατάφερνα να φότιζε και σε stand by mode (δηλαδή με σβηστή την οθόνη). Επίσης να αναφέρω ότι καθώς έβαζα και έβγαζα το καλώδιο μερικές φορές μου έβαζε ένα κόκκινο Χ πάνω από το σύμβολο της μπαταρίας, δείτε :

 

http://i705.photobucket.com/albums/ww54/Axilleas/fb3cf1b5-a4b7-4fd2-b8e0-92106a517e5f_zpsfeot7yhz.jpg

 

Πριν ένα μήνα έσβησε το tablet και δεν ξανάνοιξε. Αγόρασα καινούρια μπαταρία και την άλλαξα. Περίμενα τα προβλήματα που είχα πριν θα σταματούσαν. Αλλά γελάστηκα, τα προβλάματα συνεχίζουν όπως και πριν. Δηλαδή δεν φορτίζει με σβηστή την οθόνη.

Κάτι άλλο περίεργο που μου βγάζει τώρα, καπου κάπου όχι συνέχεια, (πέρα από το κόκκινο Χ) είναι ένα θαυστικό «!».

 

και μένα οταν σβήσει η οθόνη σταματάει την φόρτιση το σβήνω κ φορτίζει,μπαταριά έχει την μαμά,

δεν μου βλέπει κ το usb stik μόλις το κουμπώνω γράφει οτι συνδέθηκε κ το πετάει εκτός

καλώδια κ φορτιστές δοκίμασα το ιδιο, κάτι άλλο φταίει αποτι βλέπω δεν ρώτησα στη σαμι ακόμα.

μιας κ κάνω τις ίδιες ενέργειες με σένα σε λίγο δεν θα ξανανοίξει όταν το σβήσω :O

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, μιας και πλέον πήρα νέα ταμπλέτα (samsung galaxy tab A 10.1 with S-pen) θέλω να δώσω το NOTE στην κόρη μου οπότε θέλω να κάνω ένα πλήρες reset και να είναι όπως όταν βγήκε από το κουτί (προφανώς τα OS updates θα είναι εγκατεστημένα). H συσκευή είναι rooted πρέπει να προσέξω κάτι (δεν μ ενδιαφέρει αν θα παραμείνει rooted ή όχι); αρκεί μόνο να κάνω μέσα από το μενού της συσκευής factory data reset ; ή μήπως πρέπει να το κάνω από το recovery menu; Επίσης, παίζει να φάει κάνα κόλλημα λόγω root;

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

 

Sent from my SM-P600 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πάνω κάτω το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ. Για δύο χρόνια (μετά την αγορά) η μπαταρία δούλευε κανονικά και φόρτιζε μια χαρά, μετά ξεκίνησε τα κουλά. Δηλαδή: Φόρτιζε όταν η οθόνη ήταν ανοιχτή... Η φόρτιση σταματούσε όταν έσβηνε η οθόνη (stand by mode). Βέβαια βάζοντας και βγάζοντας το καλώδιο (micro usb) 5, 10 και καμιά φορά 20 φορές, μπορεί να το κατάφερνα να φότιζε και σε stand by mode (δηλαδή με σβηστή την οθόνη). Επίσης να αναφέρω ότι καθώς έβαζα και έβγαζα το καλώδιο μερικές φορές μου έβαζε ένα κόκκινο Χ πάνω από το σύμβολο της μπαταρίας, δείτε :

 

http://i705.photobucket.com/albums/ww54/Axilleas/ASXETA/Image%201_zpsqkwhqtb3.jpg

 

Πριν ένα μήνα έσβησε το tablet και δεν ξανάνοιξε. Αγόρασα καινούρια μπαταρία και την άλλαξα. Περίμενα τα προβλήματα που είχα πριν θα σταματούσαν. Αλλά γελάστηκα, τα προβλάματα συνεχίζουν όπως και πριν. Δηλαδή δεν φορτίζει με σβηστή την οθόνη.

Κάτι άλλο περίεργο που μου βγάζει τώρα, καπου κάπου όχι συνέχεια, (πέρα από το κόκκινο Χ) είναι ένα θαυστικό «!».

 

http://i705.photobucket.com/albums/ww54/Axilleas/ASXETA/Image%202_zpszutgqjd8.jpg

 

Ξέρει κανείς τι σημαίνουν αυτά τα σύμβολα;

 

Ρώτησα την Samsung και μου έδωσαν αυτή την απάντηση:

http://i705.photobucket.com/albums/ww54/Axilleas/ASXETA/Screenshot-2018-2-27%20Re%20What%20mean%20those%20symbols%20Red%20X%20and%20exclamat%20-%20Samsung%20Community%20-%20274452_zpsluo5ut21.png

Το κόκκινο Χ σημαίνει πως η μπαταρία δυσλειτουργεί και το θαυμαστικό σημαίνει πως η μπαταρία είναι σε χαμηλά επίπεδα.

Σαν λύση μου πρότειναν factory reset.

Ερώτηση: factory reset και hard reset είναι το ίδιο;

Εσείς τι λέτε; Να το κάνω; Τί έχω να χάσω αν κάνω factory reset ;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εχω το P600 μοντελο απο Αυστραλια και εχει κατι χαζοιδιαιτεροτητες. Υπαρχει καποια καλη custom rom?

 

https://forum.xda-developers.com/galaxy-note-10-2014/development/marshmallow-rom-t3620517

 

ΒΆΛΤΕ ΤΗ ΚΑΙ ΈΧΕΤΕ ΚΑΙΝΟΎΡΓΙΟ ΝΌΤΕ 10.1!!! Απίστευτη μπαταρία! Εξαιρετικη λειτουργία! Και λειτουργούν όλα τέλεια...

Edited by dimirass
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 10.1 (2014 Edition)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...