Jump to content

Οδηγός επιβίωσης για Flashing


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το οτι συνδεεται κ αποσυνδεεται ειναι νορμαλ. Εσυ πατα το download και μετα συνδεσε το τηλέφωνο
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 856
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το τηλέφωνο είναι τελείως νεκρό και δεν ανάβει καθόλου. Αν εννοείς download την rom, την έχω ήδη κατεβασμένη. Αν συνδεόταν όπως πριν στα windows θα καθάριζα την μπουγάδα μέσω του flashtool όπως το σύνδεσα και την πρώτη φορά για να πάρω backup την NVRAM.
Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο είναι τελείως νεκρό και δεν ανάβει καθόλου. Αν εννοείς download την rom, την έχω ήδη κατεβασμένη. Αν συνδεόταν όπως πριν στα windows θα καθάριζα την μπουγάδα μέσω του flashtool όπως το σύνδεσα και την πρώτη φορά για να πάρω backup την NVRAM.

βγάλε βάλε μπαταρία

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το έχω κάνει δεκάδες φορές. Στο flashtool το σύνδεσα χωρίς την μπαταρία συνδεδεμένη. Θα με σκάσει αυτή η ιστορία ρε να πάρει. Ένα firmware πήγα να κάνω update που είχε ήδη ενημερωθεί γιατί να γίνει brick το ρημάδι; :angry:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αυτό το μήνυμα είχα όταν επιχείρησα και το αποτυχημένο update. Το δοκίμασα πάλι και είχα μήνυμα λάθους. Αφού δεν προχώρησε το update γιατί μου brickαρε το τηλέφωνο; Νομίζω ότι αν βοηθήσει κάποιος έμπειρος μπορούμε να το επαναφέρουμε έχω την εντύπωση.

%5Bimg%5Dhttp%3A//i.imgur.com/C7RnCUw.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αυτό το μήνυμα είχα όταν επιχείρησα και το αποτυχημένο update. Το δοκίμασα πάλι και είχα μήνυμα λάθους. Αφού δεν προχώρησε το update γιατί μου brickαρε το τηλέφωνο; Νομίζω ότι αν βοηθήσει κάποιος έμπειρος μπορούμε να το επαναφέρουμε έχω την εντύπωση.

http://i.imgur.com/C7RnCUw.jpg

πιθανότατα έχει βλάβη η μνήμη

 

Αυτό το έχω κάνει δεκάδες φορές. Στο flashtool το σύνδεσα χωρίς την μπαταρία συνδεδεμένη. Θα με σκάσει αυτή η ιστορία ρε να πάρει. Ένα firmware πήγα να κάνω update που είχε ήδη ενημερωθεί γιατί να γίνει brick το ρημάδι; :angry:

Μπορεί να είναι λάθος το firmware, τι σχόλια έχουν κάνει από κει που το κατέβασες; Έχεις ξαναφλασάρει απ τον υπολογιστή, είναι σωστά οι drivers;

Link to comment
Share on other sites

πιθανότατα έχει βλάβη η μνήμη

Μη μου λες τέτοια γιατί με πιάνει τρόμος...

 

Μπορεί να είναι λάθος το firmware, τι σχόλια έχουν κάνει από κει που το κατέβασες; Έχεις ξαναφλασάρει απ τον υπολογιστή, είναι σωστά οι drivers;
Όχι πρώτη φορά flashάρω σε ΜΤΚ και δεν κατέχω πολλά. Τα πάντα τα κατέβασα από το topic της συσκευής στο xda και δεν μπορώ να πάρω όρκο ότι είναι σωστά. Στην εικόνα του flashtool πάντως μου βγάζει λάθος επεξεργαστή τον ΜΤ6737Μ ενώ η συσκευή μου φοράει τον ΜΤ6737.

 

Δοκίμασες και τις 2 roms;
Εδώ κάτι πρέπει να γίνεται όπως το βλέπω. Γίνεται μια σύγχυση με τα scatter files και προσπαθώ με δοκιμές να βρω κάποια λύση. Δεν είμαι σίγουρος ότι επιλέγω σωστά targets και από εκεί είναι πιθανό να δημιουργείται το πρόβλημα. Κάνω δοκιμές και σας ενημερώνω συνεχώς. Σας ευχαριστώ για την διάθεση σας να βοηθήσετε.

 

EDIT

 

Παιδιά βρήκα την αιτία που προκάλεσε την αναστάτωση. Είχα επιλέξει από άγνοια και απροσεξία λανθασμένο scatter file που προοριζόταν κανονικά για το custom recovery και η ζημιά έγινε. Το παλεύω τώρα να μπορέσω να το επαναφέρω.

Edited by stelakis1914
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω ένα homtom ht3 και έχει κολλήσει. Δεν το αναγνωρίζει ο υπολογιστής. Ξεκίνησα τον οδηγό. Κάνω install drive, ανοίγω flash tool, πατάω scatter loading και μετά; (πάντως συνεχίζει να μην μου αναγνωρίζει το κιν.) Edited by stdr
Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω ότι όλα πήγαν καλά και επανέφερα το τηλέφωνο στην εργοστασιακή του κατάσταση με μοναδική απώλεια τον αριθμό imei.

Το πρόβλημα προήλθε από άγνοια και απροσεξία που με οδήγησαν σε επιλογή ενός λανθασμένου scatter file που προοριζόταν κανονικά για το custom recovery. Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει στο θέμα του imei ας γράψει εδώ. Ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια σας, που με βοήθησε να μάθω τα κόλπα των ΜΤΚ επεξεργαστών με τον "σκληρό τρόπο".

Link to comment
Share on other sites

Ναι με ένα σύντομο ψάξιμο είδα ότι υπάρχουν πολλές επιλογές με μικρό βαθμό δυσκολίας. Θα το δω από αύριο.
Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα σε ένα Blackview breeze τα ΙΜΕΙ τα επανέφερα κατεβάζοντας την εφαρμογή MTK engineering mode και με τις οδηγίες από εδώ http://www.gizbeat.com/4315/how-to-fix-repair-invalid-imei-tutorial-on-mediatek-mtk-phones/

Απλως δεν ξέρω αν δουλεύει η διαδικασία σε mtk6737.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποίησα τον τρόπο που προτείνουν στο xda με χρήση του SN Writer. Δεν είναι και ότι πιο εύκολο αλλά κάνει την δουλειά σωστά και με ενδεδειγμένο τρόπο. Ως βοήθημα ακολούθησα αυτόν τον οδηγό Τέλος καλό, όλα καλά μετά από μια 24ωρη περιπέτεια.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

gbκαλησπερα παιδια , βλεπω εχει καιρο να μιλησει καποιος σε αυτο το νημα,

ελπιζω καποιος να δει το μηνιμα μου!!!!!

 

λοιποοοοοννν

ο γιος μου καταλαθος κλειδωσε το τηλεφωνο του με κωδικο τον οποιο δεν θυμοταν μετα και το πηγα σε ενα φιλο να το ξεκλειδωσουμε παρεα,

κατεβασαμε ενα firmware το ξεκλειδωσαμε με οδηγιες απο εδω μεσα ολα καλα!!!

παω σπιτη παω να κατεβασω facebook viber κλπ και μου λεει οτι δεν υπαρχει αρκετος ελευθερος χωρος!!!

λεω παει τα επεξε το τηλεφωνακι απο εχει 16g ram κοιταω στον αποθηκευτικο χωρο τι να δω?

το τηλεφωνο εχει κανει 3 partition με τον εσωτερικο χωρο να ειναι 1,14gb και απο κατω λεει αποθηκευτικος χωρος τηλεφωνου 12.29gb

βεβαια η εσωτερικη μνημη ειναι 1.14gb, δεν ξερω πως εγινε αυτο και θα ηθελα τα φωτα σας γιατι με πριζει ο γιος μου να του φτιαξω το τηλεφωνο αλλα δεν ξερω πως!!!!

αααα

το firmware λεει εκδοση κερνελ 3,4,67

αριθμος εκδοσης

p2000_20140730

 

ευχαριστω για της απαντησεις σας!!!

kathe kinito einai oraio an antapokrinete stis prosdokies sou
Link to comment
Share on other sites

gbκαλησπερα παιδια , βλεπω εχει καιρο να μιλησει καποιος σε αυτο το νημα,

 

ελπιζω καποιος να δει το μηνιμα μου!!!!!

 

 

 

λοιποοοοοννν

 

ο γιος μου καταλαθος κλειδωσε το τηλεφωνο του με κωδικο τον οποιο δεν θυμοταν μετα και το πηγα σε ενα φιλο να το ξεκλειδωσουμε παρεα,

 

κατεβασαμε ενα firmware το ξεκλειδωσαμε με οδηγιες απο εδω μεσα ολα καλα!!!

 

παω σπιτη παω να κατεβασω facebook viber κλπ και μου λεει οτι δεν υπαρχει αρκετος ελευθερος χωρος!!!

 

λεω παει τα επεξε το τηλεφωνακι απο εχει 16g ram κοιταω στον αποθηκευτικο χωρο τι να δω?

 

το τηλεφωνο εχει κανει 3 partition με τον εσωτερικο χωρο να ειναι 1,14gb και απο κατω λεει αποθηκευτικος χωρος τηλεφωνου 12.29gb

 

βεβαια η εσωτερικη μνημη ειναι 1.14gb, δεν ξερω πως εγινε αυτο και θα ηθελα τα φωτα σας γιατι με πριζει ο γιος μου να του φτιαξω το τηλεφωνο αλλα δεν ξερω πως!!!!

 

αααα

 

το firmware λεει εκδοση κερνελ 3,4,67

 

αριθμος εκδοσης

 

p2000_20140730

 

 

 

ευχαριστω για της απαντησεις σας!!!

 

 

Ποια συσκευή;

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ποια συσκευή;

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

elephone p2000

αλλα και πριν απο κανα 4μηνο παλι καναμε ενα doogee dg550 αλλα αυτον δεν τον πειραζε που εγινε 2 παρτισιον η μνημη του το ειχε μονο για τηλεφωνα

το ele ομως το θελει ο γιος μου!!!

kathe kinito einai oraio an antapokrinete stis prosdokies sou
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Προσπαθώ να βάλω custom recovery σε ένα Lenovo Tab 2 A10-F (5.0.1) αλλά όταν τελικά το συνδέω για να κάνει το SP FLASH TOOL το download σταματάει η κόκκινη μπάρα στο download DA 100% και δεν πάει παρακάτω. Κάποια στιγμή που το άφησα πολύ ώρα πέταξε αυτό το μήνυμα "BROM ERROR : S_FT_DA_NO_RESPONSE (4001) DA didn't responce data to Flash Tool! [HINT]:" Τι μπορεί να φταίει??? Edited by iosifp86
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

 

Παρακάτω θα περιγράψω τον κλασσικό τρόπο flashαρίσματος των σύγχρονων Mediatek συσκευών [6575, 6577(Τ), 6572, 6589(T/M), 8377, 8389, 6592 κλπ] μέσω υπολογιστή (εγγραφή της nand/emmc rom της συσκευής, στο εξής για συντομία: rom), όπως τα περισσότερα κινέζικα android smartphones.

 

Λίγα Λόγια

•Δεν υπάρχει εργαλείο εγκατάστασης/αναβάθμισης του λειτουργικού για τα Mediatek από υπολογιστή. Αν δεν παρέχεται επίσημο πακέτο εγκατάστασης από το stock recovery της συσκευής, ή στις περιπτώσεις των custom rom, πακέτο εγκατάστασης για custom recovery (cwm & twrp), ο μόνος τρόπος αλλαγής rom είναι με εγγραφή της στην rom από images

•Κάθε συσκευή, έχει το δικό της αρχείο scatter, το οποίο δείχνει τη δομή των partitions (τμημάτων) της μνήμης rom του. (Μην επιχειρήσετε να φλασάρετε συσκευή με scatter διαφορετικού μοντέλου)

 

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το εργαλείο sp flash tool που θα δείξω παρακάτω, προσφέρει δυνατότητα «raw» εγγραφής σε κάθε μέρος της μνήμης, δίνοτας πολλές δυνατότητες για έναν γνώστη, αλλά και δυνατότητα για κάποιον χωρίς γνώσεις και με περιέργια να αχρηστεύσει το κινητό.

Ευτυχώς εφόσον παρέχεται πλήρη πρόσβαση στη rom της συσκευής, υπάρχει πάντα τρόπος επαναφοράς ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΠΛΗΡΕΣ FIRMWARE ΤΗΣ ΣΥΣΚΕΥΗΣ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟ!

Ωστόσο.. ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΠΑΤΗΣΕΤΕ ΤΟ ΠΛΗΚΤΡΟ FORMAT!!!. Αν το πατήσετε, θα βάλετε τα κλάμματα και θα ρωτάτε πώς να σώσετε το κινητό σας, και σίγουρα δεν το θέλετε, οπότε επαναλαμβάνω, ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ FORMAT, δεν είναι επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, δεν σβήνει απλά τα δεδομένα σας, σβήνει ΟΛΗ ΤΗ ROM της συσκευής, σαν να κάνετε πλήρες format έναν σκληρό δίσκο, μια usb μνήμη κλπ. Ακόμη κι αν βρείτε το πλήρες firmware της συσκευής, δεν θα χετε IMEI, και θα χρειαστείτε άλλο ένα tutorial για να αποκτήσει η συσκευή σας IMEI και να μπορεί να κάνει κλήσεις.

•Μην φλασάρετε τα PRELOADER και MBR. Δεν υπάρχει λόγος, παρά μόνο αν χρειαστεί να κάνετε upgrade επειδή εμφανίζεται το μήνυμα PMT changed.

Πριν φλασάρετε οτιδήποτε, σιγουρευτείτε πρώτα ότι

1) αυτό που πάτε να φλασάρετε είστε απόλυτα σίγουρος πως είναι για τη δική σας συσκευή!

2) ΕΧΕΤΕ ΤΟ STOCK/ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟ/ΠΡΟΗΓΟΎΜΕΝΟ αρχείο του partition (τμήματος της μνήμης) που θα αντικαταστήσετε, διαφορετικά πρέπει να πάρετε αντίγραφο ασφαλείας για να χετε το κεφάλι σας σίγουρο (ο τρόπος περιγράφεται στις σελίδες 2 έως 14 του http://www.mediafire.com/view/?jq6jz5i9vyr8zwv)

 

Πάμε στο ψητό:

Αφού διαβάσαμε τις παραπάνω προειδοποιήσεις (δεν πιστεύω να βαριόσουν και να τα προσπέρασες, ε; :worry: Αν ναι, πήγαινε μια βόλτα πάνω^)

•Κατεβάζουμε και αποσυμπιέζουμε τα απαραίτητα αρχεία, ταχτοποιημένα σε έναν φάκελο για να μην τα ψάχνουμε

1) Flashmode Drivers (ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΓΙΑ 6595,6592,6572,6582 και γενικά όλα τα υπάρχοντα Mediatek SoC) http://www.mediafire.com/download/vb4i1qodr8c8mk4/MT6589+drivers.zip ή https://www.dropbox.com/s/xd6rjcgj6yk9p7z/VCOM.zip

2) Sp flash tool, η τελευταίες έκδοσεις: http://www.needrom.com/download/sp-flash-tool-v5-1424-00/, παλιότερη έκδοση με το προηγούμενο UI: http://www.mediafire.com/download/h65b1avcfimoxcb/SP_Flash_Tool_exe_v3.1316.0.150(1).zip

•Εγκαθιστούμε τους drivers από το πρώτο αρχείο απλά πατώντας το κατάλληλο installer (install_driver.exe για 32bit windows, installdrv64.exe για 64bit windows). Πριν απ αυτό, καλό είναι να απενεργοποιήσουμε τυχόν antivirus που (κακώς) έχουμε, για να μην εμποδίσουν την εγκατάσταση του driver

•Οδηγίες για απενεργοποίηση του Driver Signature Verification στα Windows 8.x: http://thetechnolyte.blogspot.de/2014/04/installing-vcom-drivers-in-windows-81.html

 

FLASHΑΡΙΣΜΑ

Οδηγίες για παλιότερες εκδόσεις του flash tool

Εκτελούμε το Flash_tool.exe

Φορτώνουμε στο scatter-loading δεξιά το scatter της συσκευής μας.

http://i39.tinypic.com/4i0h28.jpg

Τσεκάρουμε κάτω στον πίνακα τι θέλουμε να φλασάρουμε, και πατάμε το Download πάνω.

Κλείνουμε και συνδέουμε τη συσκευή μας ΧΩΡΙΣ ΜΠΑΤΑΡΙΑ στο USB, χρησιμοποιώντας θύρα USB της μητρικής πλακέτας, κι όχι κάποιου εξωτερικού HUB.

Αν δεν ξεκινήσει το φλασάρισμα (χρωματιστές γραμμούλες κάτω και το ποσοστό να ανεβαίνει προς το 100%), τοποθετούμε τη μπαταρία στη συσκευή.

Όταν βγει το παραθυράκι με τον πράσινο κύκλο, αποσυνδέουμε κι ανοίγουμε τη συσκευή για να δούμε τι κάναμε.

 

Οδηγίες για τις νέες εκδόσεις του Flash tool

Εκτελούμε το Flash_tool.exe

Φορτώνουμε στο scatter-loading δεξιά το scatter της συσκευής μας.

http://s21.postimg.org/j7e8kirhz/spflashtool2.png

Τικάρουμε στον πίνακα τι θέλουμε να φλασάρουμε, αν επιθυμούμε κάτι συγκεκριμένο. Αλλιώς τ αφήνουμε ως έχει. (ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Πάντα ξετικάρουμε το preloader, εκτός αν απαιτείται ή έχουμε μπρικάρει τη συσκευή με λάθος preloader).

Επιλεγουμε το mode που θέλουμε:

MOTA SIU Like: Το επιλέγουμε όταν έχουμε φορτώσει ένα firmware και θέλουμε να κάνουμε απλά αναβάθμιση στη συσκευή, σε νέα rom. Αυτό φλασάρει μόνο το σύστημα και τον kernel, αφήνοντας τα υπόλοιπα απείραχτα, καθώς και τα δεδομένα του χρήστη. Αυτή ειναι η καλύτερη επιλογή για απλή αναβάθμιση σε νέα rom. (Σημείωση: Αν περνάμε διαφορετική rom απ την προηγούμενη που είχαμε (πχ μια στοκ ενώ είχαμε miui, ή μια 4.4 ενώ είχαμε 4.2), ίσως χρειαστεί να κάνουμε μετά wipe data/factory reset, αν το κινητό δεν bootάρει, απ το recovery της συσκευής)

Format All + Download: Δε χρειάζεται να το χρησιμοποιήσουμε ποτέ.

Firmware Upgrade: Το επιλέγουμε όταν θέλουμε να φλασάρουμε όλα τα partitions, και το preloader. Μόνο σε περιπτώσεις που έχουμε μπρικάρει τη συσκευή, ή περνάμε firmware με διαφορετικό partition table της nand rom

Download only: Το επιλέγουμε όταν θέλουμε να φλασάρουμε συγκεκριμένα partitions, πχ το recovery, το system κλπ

 

Κλείνουμε και συνδέουμε τη συσκευή μας ΧΩΡΙΣ ΜΠΑΤΑΡΙΑ στο USB, χρησιμοποιώντας θύρα USB της μητρικής πλακέτας, κι όχι κάποιου εξωτερικού HUB.

Αν δεν ξεκινήσει το φλασάρισμα (χρωματιστές γραμμούλες κάτω και το ποσοστό να ανεβαίνει προς το 100%), τοποθετούμε τη μπαταρία στη συσκευή.

Όταν βγει το παραθυράκι με τον πράσινο κύκλο, αποσυνδέουμε κι ανοίγουμε τη συσκευή για να δούμε τι κάναμε.

 

Σε διάφορες συσκευές, πρέπει να φλασάρουμε τα partitions μαζί με τα checksums, αλλιώς η συσκευή δε bootάρει (πχ στα Lenovo).

Στο νέο SP Flash tool, αυτή η επιλογή μεταφέρθηκε στις ρυθμίσεις, και πρέπει κάθε φορά να την τικάρουμε ή ξετικάρουμε:

http://s28.postimg.org/8tqcyp2tp/spflashtool1.png

Καλησπέρα επειδη βλεπω οτι το κατεχεις μπορω να φλασαρω την recovery και σε vdf su6? Εβαλα δυστυχώς μια rom απο modaco η οποια δεν λειτουργεί. Η συσκευή ανοίγει κανονικα αλλα οταν προχωραω στις ρυθμισεις δεν μπορω να βαλω κωδικο wifi γιατί δεν αποκρίνεται το πληκτρολόγιο και παραβλεψη που παταω για να μπω εστω στις ρυθμισεις αυτο εξακολουθει να ψαξει wi fi.. Ξαναπροσπαθησα με τα πλήκτρα volume up-power να μπω σε recovery για να ξαναβαλω την μαμα ρομ η συσκευή απλα κανει επανεκκίνηση και ανοίγει. Με λιγα λογια εξαφανίστηκε η recovery.(twrp) οτι και να δοκιμασα δεν τα καταφερα.Προφανως πρέπει να γίνει με κάποιο flash tool αλλα δεν ξερω με ποιο. Τους drivers οταν συνδεσω την συσκευη με τα πλήκτρα volume down _power (FTM) τους διαβαζει κανονικα. Αν μπορεις να με βοηθησεις τι θα μπορουσα να κανω θα σου ήμουν ευγνώμων

Edited by pepi75
Despina!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα επειδη βλεπω οτι το κατεχεις μπορω να φλασαρω την recovery και σε vdf su6? Εβαλα δυστυχώς μια room απο modaco η οποια δεν λειτουργεί. Η συσκευή ανοίγει κανονικα αλλα οταν προχωραω στις ρυθμισεις δεν μπορω να βαλω κωδικο wifi γιατί δεν αποκρίνεται το πληκτρολόγιο και παραβλεψη που παταω για να μπω εστω στις ρυθμισεις αυτο εξακολουθει να ψαξει wi fi.. Ξαναπροσπαθησα με τα πλήκτρα volume up-power να μπω σε recovery για να ξαναβαλω την μαμα ρομ η συσκευή απλα κανει επανεκκίνηση και ανοίγει. Με λιγα λογια εξαφανίστηκε η recovery.(twrp) οτι και να δοκιμασα δεν τα καταφερα.Προφανως πρέπει να γίνει με κάποιο flash tool αλλα δεν ξερω με ποιο. Τους drivers οταν συνδεσω την συσκευη με τα πλήκτρα volume down _power (FTM) τους διαβαζει κανονικα. Αν μπορεις να με βοηθησεις τι θα μπορουσα να κανω θα σου ήμουν ευγνώμων

 

Την γνήσια ρομ την έχεις σε μορφή τέτοια ώστε να χρησιμοποιήσεις flashtool? Αν ναι τότε χρησιμοποίησε το δεύτερο flashtool. Πάρε το custom recovery (twrp) αρχείο που έχεις και μετονομασέ το σε recovery.img τότε αντικατέστησέ το με αυτό της γνήσιας ρομ. Όταν θα φορτώσεις το scatter file της ρομ στον πίνακα του flashtool με τα στοιχεία που θα εμφανιστούν θα ξετσεκάρεις τα πάντα εκτός του recovery και θα κανεις την διαδικασία κανονικά όπως αναγράφεται στον οδηγό. Με αυτό τον τρόπο θα σου περάσει μόνο το recovery.

Τώρα αν θες να βάλεις την γνήσια recovery δεν αντικαθιστάς κανένα αρχείο που προέγραψα. Απλά θα φορτώσεις πάλι το scatter file της ρομ στον πίνακα του flashtool με τα στοιχεία που θα εμφανιστούν θα ξετσεκάρεις τα πάντα εκτός του recovery και θα κανεις την διαδικασία κανονικά όπως αναγράφεται στον οδηγό.

Καλό είναι όταν πατάς download στο flashtool να διαλέγεις πάντα firmware upgrade και φυσικά ποτέ FORMAT!!!

Link to comment
Share on other sites

Την γνήσια ρομ την έχεις σε μορφή τέτοια ώστε να χρησιμοποιήσεις flashtool? Αν ναι τότε χρησιμοποίησε το δεύτερο flashtool. Πάρε το custom recovery (twrp) αρχείο που έχεις και μετονομασέ το σε recovery.img τότε αντικατέστησέ το με αυτό της γνήσιας ρομ. Όταν θα φορτώσεις το scatter file της ρομ στον πίνακα του flashtool με τα στοιχεία που θα εμφανιστούν θα ξετσεκάρεις τα πάντα εκτός του recovery και θα κανεις την διαδικασία κανονικά όπως αναγράφεται στον οδηγό. Με αυτό τον τρόπο θα σου περάσει μόνο το recovery.

Τώρα αν θες να βάλεις την γνήσια recovery δεν αντικαθιστάς κανένα αρχείο που προέγραψα. Απλά θα φορτώσεις πάλι το scatter file της ρομ στον πίνακα του flashtool με τα στοιχεία που θα εμφανιστούν θα ξετσεκάρεις τα πάντα εκτός του recovery και θα κανεις την διαδικασία κανονικά όπως αναγράφεται στον οδηγό.

Καλό είναι όταν πατάς download στο flashtool να διαλέγεις πάντα firmware upgrade και φυσικά ποτέ FORMAT!!!

Εννοεις σε zip αρχειο αν εχω την stock rom? Αν ναι την εχω οπως και την recovery οπως και την twrp μετονομασμενο σε img.To μονο που δεν μπορω να κανω ειναι να βγαλω την μπαταρια γιατι ειναι ενσωματωμενη.Αν μπορεσω και περασω την twrp μετα ξερω απο την συσκευη να ξαναφλασαρω και την stock recovery και την stock rom μεσω του twrp,αυτο ειναι το προβλημα μου οτι πλεον δεν εχω οπως σου προανεφερα..

Eντωμεταξυ οταν συνδεω την συσκευη τους φακελους της sd τους ανοιγει κανονικα οταν παταω scatter file για να βαλω την recovey ο φακελος sd που τα εχω μεσα τον δειχνει κενο.Το ιδιο κανει και στον φακελο που εχω και στο laptop μου δειχνει μονο τους drivers αλλα και μου παταω τον εναν μου βγαζει το notice μονο.Δεν ξερω τι αλλο να κανω,προφανως εχω προβλημα με τους adb παροτι ειναι περασμενοι.Το κινητο το εχω κλειστο,Το βαζω στο FTM?γιατι οπως σου προανεφερα η μπαταρια μου ειναι ενσωματωμενη.Ειναι τρελο να ανοιγει η συσκευη κανονικα και να μην μπορει να μπει στις ρυθμισεις επειδη ειναι προβληματικη η ρομ

Edited by pepi75
Despina!
Link to comment
Share on other sites

Κάνεις καποια πράματα λάθος... Καταρχάς βρες την γνησια ρομ που ειναι για flashing με το flahtool . Αντικατέστησε στον φακελο της το αρχείο recovery.img με το twrp και μετονομασε το σε recovery. Ανοιξε το flashtool,φορτωσε το scatter,ξετσεκαρε τα πάντα εκτος του recovery κι πατα upgrade firmware. Συνδεσε το κινητό στο pc κλειστό κ ξεκινα η διαδικασία. Σε 10 δευτερόλεπτα τελειωσε η διαδικασια. Το τηλέφωνο δε χρειαζεται να το βαλεις σε κανένα mode για να στο αναγνωρισει και ουτε να βγαλεις μπαταρία. Απλά συνδεσε το κλειστό με ενα usb στο pc όπως προανέφερα.
Link to comment
Share on other sites

Κάνεις καποια πράματα λάθος... Καταρχάς βρες την γνησια ρομ που ειναι για flashing με το flahtool . Αντικατέστησε στον φακελο της το αρχείο recovery.img με το twrp και μετονομασε το σε recovery. Ανοιξε το flashtool,φορτωσε το scatter,ξετσεκαρε τα πάντα εκτος του recovery κι πατα upgrade firmware. Συνδεσε το κινητό στο pc κλειστό κ ξεκινα η διαδικασία. Σε 10 δευτερόλεπτα τελειωσε η διαδικασια. Το τηλέφωνο δε χρειαζεται να το βαλεις σε κανένα mode για να στο αναγνωρισει και ουτε να βγαλεις μπαταρία. Απλά συνδεσε το κλειστό με ενα usb στο pc όπως προανέφερα.

Θα δικιμασω να ξανακατεβασω το flashable αρχειο γιατι οταν μπαινω στον φακελο δεν μου αναγνωριζει τίποτα και δεν εχω συνδεσει καν το κινητό. Δεν ξερω αν φταίει επειδή εχω windows 10 μόνο τους drivers μου εμφανιζει και αυτο οπως σου προανεφερα μόνο το notice η σεν ξερω αν το συγκεκριμενο flash tool κάνει για 10αρια..

Despina!
Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο το συνδέεις μόνο αφου εχεις πατησει firmware upgrade και ξεκινα αυτοματα η διαδικασία. Επειδή δεν εχω 10αρια windows δε μπορω να σου πω. Πάντως θυμάμαι πως πρέπει να κάνεις καποια ενεργεια στα 10αρια για να δουλεψει σωστα.

Δες εδώ τι πρέπει να κάνεις γενικώς

https://youtu.be/zkgMdoc97Eo

Στο μηνυμα που λεει να βγαλεις την μπαταρία απλά αγνοησε το μιας και το τηλεφωνο σου εχει εσωκλειστη μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο το συνδέεις μόνο αφου εχεις πατησει firmware upgrade και ξεκινα αυτοματα η διαδικασία. Επειδή δεν εχω 10αρια windows δε μπορω να σου πω. Πάντως θυμάμαι πως πρέπει να κάνεις καποια ενεργεια στα 10αρια για να δουλεψει σωστα.

Δες εδώ τι πρέπει να κάνεις γενικώς

https://youtu.be/zkgMdoc97Eo

Στο μηνυμα που λεει να βγαλεις την μπαταρία απλά αγνοησε το μιας και το τηλεφωνο σου εχει εσωκλειστη μπαταρία.

Σε ευχαριστω πολυ,ακολουθησα τα βηματα του βιντεο αλλα προφανως πρέπει πρωτα να εχω εγκαταστησει τους diivers που εχει και αυτος έτσι? Γιατί μόνο ετσι παλι τα ιδια μου κανει,δεν μου εμφανιζει απο τον φακελο που εχω την recovery κ.τ.λ στην εφαρμογή. Βλεπεις και που ρωτησα στην vdf μηπως μπορέσουν αυτοι να μου την περάσουν μου ειπαν οτι δεν αναλαμβάνουν ρουταρισμενα κινητα ..μακαρι να βρω την λύση αυτη η συσκευή παρότι είναι της Zte με εχει αγανακτησει.

Despina!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...