Jump to content

Sony Xperia Z1


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όταν βγάζει πρόβλημα ότι δεν βρίσκει την κάμερα κάντε ένα restart.εγώ παρατηρώ ότι στο z έχω 1-1.1 gb ram όταν το ανοίγω ενώ στο z1 έχει κοντά στα 800 κ πέφτει γρήγορα στα 300 κ,μάλλον θέλει ένα ακόμα update η 4.4.4 κ εύχομαι όταν έρθει στο z η 4.4.4 να μην τρώει τόση ram
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αποφάσισα να βγάλω τη μπροστινή αηδία και να πιάνω γυαλί (το ξεκίνησα με βελονίτσα πάνω δεξιά)

μου αρέσει που δεν έχει κανένα λογότυπο πλέον εμπρός, μου θυμίζει το παλιό μου nexus

 

http://i1098.photobucket.com/albums/g375/qsisvts/IMG_20140825_014018_zpsuw7pmx8o.jpg

 

Πεθαίνω με το σχόλιο στο κάτω μέρος των σημειώσεων!!! :lol::lol::lol:

Δεν γίνεται στα Sony να κάνουμε βιντεοκλήσεις μέσω του δικτύου (όχι μέσω internet) χωρίς να χρειαζόμαστε skype, κτλ. Μόνο τα Samsung κάνουν βιντεοκλήσεις. Κανένα άλλο Android smartphone.

Πρίν μερικές μέρες χάζευα τις επιλογές του DW Contacts (εφαρμογή τηλεφώνου που χρησιμοποιώ) μετά το τελευταίο update.

Όταν έκανα παρατεταμένο άγγιγμα πάνω σε έναν αριθμό τηλεφώνου έβγαζε επιλογή για video κλήση. Δεν ξέρω τι ακριβώς εννοεί ο ποιητής αλλά θα το δοκιμάσω και θα σας πω.

 

Υ.Γ.: Μεταφέρθηκαν τα δυο post στο Compact οπότε μην τα ψάχνετε. Κωνσταντίνε το δικό σου έφυγε γιατί έμεινε ξεκρέμαστο πλέον.:)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Πεθαίνω με το σχόλιο στο κάτω μέρος των σημειώσεων!!! :lol::lol::lol:

 

Και σε άλλο φόρουμ μου το σχολίασαν αυτό :lol: Ε τι να κάνω που οι σπουδές μου έχουν να κάνουν και με το θάνατο :p

Όλοι είμαστε απλά αριθμοί..

Edited by qsis

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Τι εγινε σας ηρθε το update??? :)

http://www.xda-developers.com/android/ftf-sony-release-open-source-files-for-latest-xperia-z1-14-4-a-0-133-update/

http://cdn-www.xda-developers.com/wp-content/uploads/2014/08/i0DMrS0.png

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

εγώ που έχω branded Τ mobile πάντως είμαι στην 108 , να ρωτήσω σε περίπτωση αναβάθμισης συνηθίζετε να ακολουθείτε κάποια διαδικασία πέρα από το να περνάτε την ΟΤΑ;

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

εγώ που έχω branded Τ mobile πάντως είμαι στην 108 , να ρωτήσω σε περίπτωση αναβάθμισης συνηθίζετε να ακολουθείτε κάποια διαδικασία πέρα από το να περνάτε την ΟΤΑ;

 

Αναλόγως την αναβάθμιση. Αν είναι major update είθισται να κάνουμε καθαρή εγκατάσταση και όχι από πάνω για να "κάτσει" καλά.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μπήκα κ γω στην παρέα σας! :) Το αγόρασα σήμερα. Φυσάει το κινητό!!! :)

Μου προτείνεται κάποια θήκη λεπτή και ποιοτική που έχετε δοκιμάσει? Κατα προτίμηση σκληρή.

Edited by BMW116i
Link to comment
Share on other sites

Μπήκα κ γω στην παρέα σας! :) Το αγόρασα σήμερα. Φυσάει το κινητό!!! :)

Μου προτείνεται κάποια θήκη λεπτή και ποιοτική που έχετε δοκιμάσει? Κατα προτίμηση σκληρή.

Που εισαι ρε αγορινα μου;;; Συναντιομαστε παλι σε ιδιο thread μετα απο ποσα χρονια!!

καλομιλητο φιλε μου!! Απο θηκουλα δεν μπορω να βοηθησω.. Εχω 3 αλλα τις αντεξα μολις μια μερα.. Η αισθηση που σου αφηνει στο χερι οταν ειναι γυμνο, δεν υπαρχει.. Για μενα αξιζει το ρισκο..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αναλόγως την αναβάθμιση. Αν είναι major update είθισται να κάνουμε καθαρή εγκατάσταση και όχι από πάνω για να "κάτσει" καλά.:)

 

υπάρχει τρόπος backup (σοβαρού backup) όπως είναι η συσκευή χωρίς root; γιατί δε το χω ψάξει

 

μέχρι τώρα δούλευα κυρίως με rooted συσκευές και clockworkmod και μόνο τέτοια backup έχω κάνει, αλλά επειδή εδώ βαριέμαι θα μείνω στοκ

 

οπότε υπάρχει τρόπος, ή θα πρέπει να ξανασετάρω το κινητό , φαντάζομαι θα υπάρχει για να προτείνετε καθαρή

 

edit

 

βλέπω στο backup και restore έχει τις επιλογές που θέλω και μπορώ να το βάλω στην sd, μια χαρά

 

edit 2

 

μιας και λέμε για sd, θα πρότεινα να φορμάρετε τη κάρτα όσοι έχετε σε exFAT που το διαβάζει μια χαρά (είναι άλλωστε υποχρεωτικό για 64GB για πάνω) για να μην έχετε τον περιορισμό των 4GB ανά αρχείο, αλλά 16

 

ανούσια πληροφορία για αρκετούς, αλλά κάποιοι μπορεί να μη το ξέρουν και να τη βάζουν μέσα όπως είναι από τη συσκευασία

αυτό μόνο με pc γίνεται, το κινητό τη κάνει format σε fat32 (αν είναι 32GB και κάτω η sd)

 

απλά επειδή πάντα μπορεί να θέλει κανείς να μεταφέρει κάνα μεγάλο αρχείο ή καμιά ταινία, να μην έχει περιορισμό

 

edit 3

 

το z1 ως κονσόλα σαλονιού :P

 

http://i1098.photobucket.com/albums/g375/qsisvts/IMG_20140830_102617_zpsxwoetarq.jpg

Edited by qsis

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Που εισαι ρε αγορινα μου;;; Συναντιομαστε παλι σε ιδιο thread μετα απο ποσα χρονια!!

καλομιλητο φιλε μου!! Απο θηκουλα δεν μπορω να βοηθησω.. Εχω 3 αλλα τις αντεξα μολις μια μερα.. Η αισθηση που σου αφηνει στο χερι οταν ειναι γυμνο, δεν υπαρχει.. Για μενα αξιζει το ρισκο..

Ευχαριστώ φίλε!!

Που παλεύαμε με το xperia mini τότε!!

Άντε, και πάλι μαζί!! :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε!!

Που παλεύαμε με το xperia mini τότε!!

Άντε, και πάλι μαζί!! :)

Μεγαλες εποχες! Το λησμονω το minaκι!

 

 

@gsis δεν υπαρχει τροπος για ολικο back up...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Άμα δηλαδή τραβήξω ένα factory reset δε θα μου επανέλθουν οι εφαρμογές με τις ρυθμίσεις τους με την υπάρχουσα εφαρμογή;

 

Δε μιλάω για backup επιπέδου cwm που κάνει backup τα πάντα, αλλά τη δουλειά σου δε τη κάνεις; ή πρέπει να σετάρεις πάλι πράγματα;

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Άμα δηλαδή τραβήξω ένα factory reset δε θα μου επανέλθουν οι εφαρμογές με τις ρυθμίσεις τους με την υπάρχουσα εφαρμογή;

 

Δε μιλάω για backup επιπέδου cwm που κάνει backup τα πάντα, αλλά τη δουλειά σου δε τη κάνεις; ή πρέπει να σετάρεις πάλι πράγματα;

 

Σε τι θες να πάρεις back up?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Στις ρυθμίσεις μου αρχικά και στις εφαρμογές μου δευτερευόντως, και αν γίνεται να μην τις κατεβάσω ξανά σε περίπτωση restore

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Στις ρυθμίσεις μου αρχικά και στις εφαρμογές μου δευτερευόντως, και αν γίνεται να μην τις κατεβάσω ξανά σε περίπτωση restore

Εγω προσωπικα τις ρυθμισεις τις ξαναπερναω. Τις εφαρμογες τι; Κανω backup με το app back up and restorw οπου κανει back up τα apk και μετα τα περνας εσυ μεσω της εφαρμογης.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οπότε δεν κατεβάζεις ξανά τις επιπλέον εφαρμογές, αν είναι έτσι μια χαρά

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Οπότε δεν κατεβάζεις ξανά τις επιπλέον εφαρμογές, αν είναι έτσι μια χαρά

Δοκιμασε το να δεις αν σε βολευει πριν ξεκινησεις τη διαφικασια.. ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε το να δεις αν σε βολευει πριν ξεκινησεις τη διαφικασια.. ;)

 

θα πάρω ένα backup να δω τι γίνεται και στη τελική απλά θα περάσω την ota από πάνω και αν δω θέμα θα χρησιμοποιήσω το restore, αλλιώς θα μείνει ως έχει

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Eκανα root το Z1 μου και οταν εσβησα ολη τη σαβουρα με titanium, εκανα επανεκκινηση και μου εμφανιστηκαν παλι ολες οι εφαρμογες που εσβησα! Δεν εσβησα κατι τρελο, τo κλασσικo bloatware.

Γιατι εγινε αυτο?

Edited by BMW116i
Link to comment
Share on other sites

Eκανα root το Z1 μου και οταν εσβησα ολη τη σαβουρα με titanium, εκανα επανεκκινηση και μου εμφανιστηκαν παλι ολες οι εφαρμογες που εσβησα! Δεν εσβησα κατι τρελο, τo κλασσικo bloatware.

Γιατι εγινε αυτο?

Πως εκανες ροοτ? Κανονικα ουτε μετα απο hard reset δε πρεπει να εμφανιζονται.

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

Με εναν οδηγο για 4.4.4.

Κατεβασα και το root checker και μου επιβεβαιωσε κιολας οτι ειμαι root. Οπως και το titanium. Δεν ξερω τι γινεται.

Link to comment
Share on other sites

Με εναν οδηγο για 4.4.4.

Κατεβασα και το root checker και μου επιβεβαιωσε κιολας οτι ειμαι root. Οπως και το titanium. Δεν ξερω τι γινεται.

Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ το link2sd για απεγκατάσταση πέρα από όλα τα άλλα που κάνει... και είναι μια χαρά.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μηπως χρειαζεται καρτα sd για να γινει root? Δεν ειχα μεσα!

 

*EDIT: Το ξαναεκανα root και όλα κομπλέ! :)

Edited by BMW116i
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν αγόρασα τελικά τη βάση φόρτισης του Z2 (DK36) και είναι μια χαρά συμβατό με τη συσκευή μας, στέκεται μια χαρά, φορτίζει μια χαρά και η γωνία που παίρνει είναι πολύ καλή για να δεις βίντεο ή να παιχνιδίσεις με το ps3 controller :)

 

το μόνο που αλλάζει σε σχέση με το Ζ2 είναι η κλίση του λόγω ελαφρώς διαφορετικού πάχους

 

γιατί να πάρει κάποιος τη βάση του Ζ2 και όχι του Ζ1;

 

γιατί του Ζ2 είναι 10€ πιο φθηνή και τη βρίσκεις πιο εύκολα αυτή τη στιγμή και για να έχεις συμβατότητα 100% αν κάποια στιγμή στο μέλλον τσιμπήσεις Ζ2

 

γιατί να πάρεις βάση γενικά; για να αποφεύγεις το άνοιξε κλείσε καθημερινά της τάπας

 

θα προτιμούσα φυσικά ασύρματη φόρτιση με pad όπως έχουν άλλοι, αλλά οκ

 

ΥΓ ορίστε και 2 φωτο: (είναι από nexus 7, σόρρυ για τη ποιότητα)

 

http://i1098.photobucket.com/albums/g375/qsisvts/IMG_20140905_153637_zpsx5jjasln.jpg

 

http://i1098.photobucket.com/albums/g375/qsisvts/IMG_20140905_154311_zpspmf7gifb.jpg

 

ΥΓ 2

 

ευχαριστώ τους τύπους στο κατάστημα της sony που πήγα, επειδή με άφησαν να πειραματιστώ πριν την αγοράσω

Edited by qsis

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα αργει περισσοτερο η φορτιση απο, τι με το συμβατικο καλωδιακι
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...