Jump to content

Sony Xperia Z1


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Tωρα με την lollipop οταν κανεις κληση μιας επαφης, σας κανει μια μικρη καθυστερηση? Η μολις πατατε την επαφη παιρνει κατευθειαν οπως στην KitKat?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Tωρα με την lollipop οταν κανεις κληση μιας επαφης, σας κανει μια μικρη καθυστερηση? Η μολις πατατε την επαφη παιρνει κατευθειαν οπως στην KitKat?

 

Και σε εμένα το ίδιο κάνει. Επίσης καθε φορά που κάνω κλήση μου βγάζει μήνυμα << ενεργοποιήθηκε περιορισμένη προώθηση κλήσεων>> το βγάζει και σε εσάς και τι είναι αυτό;

Link to comment
Share on other sites

σημερα της κοπελας μου το κινητο ξαφνικα της βγαζει οτι εφαρμογη του ημερολογιου εχει σταματησει,ετσι δν μπορει να μπει..εκανε εκαθαριση μνημης αλλα τπτ..

της ειπα να κανει εκαθαριση δεδομενων της εφαρμογης αλλα δεν το επειχηρησε βαριοταν..

υπαρχει αυτη η επιλογη ετσι; εχει τυχει σε κανεναν αλλον; αν δεν πιασει τι κανουμε μετα ? το κινητο ειναι 15 ημερων...lollopop δν εχει περασει αν και της εχω απενεργοποιησει τις ενημερωσεις γτ με αυτα που διαβαζω εχω ψιλοφρικαρει

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δοκίμασε μέσα από τις ρυθμίσεις-εφαρμογές να βρεις την εφαρμογή του ημερολογίου και να διαγράψεις τα δεδομένα.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι, δοκίμασε μέσα από τις ρυθμίσεις-εφαρμογές να βρεις την εφαρμογή του ημερολογίου και να διαγράψεις τα δεδομένα.

 

εγινε ευχαριστω ελπιζω να πιασει....

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μπορεί κάποιος να ανεβάσει στοκ ρομ 4,4,4 η την 5,02 για να την φλασάρω γιατι δεν μπορώ απο pc companio δεν με αφήνει να κάνω το update επειδή δεν φοράω στοκ ρομ ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε από εδώ όποια θέλεις http://www.nicois.me/2013/10/XPERIA-Z1-Z1-compact-OFFICIAL-STOCK-FIRMWARE-DOWNLOAD-FTF-FILES.html" με flashtool και είσαι έτυμος, εγώ έβαλα την Central Europe που ειναι και η ελληνική.
Link to comment
Share on other sites

σημερα της κοπελας μου το κινητο ξαφνικα της βγαζει οτι εφαρμογη του ημερολογιου εχει σταματησει,ετσι δν μπορει να μπει..εκανε εκαθαριση μνημης αλλα τπτ..

της ειπα να κανει εκαθαριση δεδομενων της εφαρμογης αλλα δεν το επειχηρησε βαριοταν..

υπαρχει αυτη η επιλογη ετσι; εχει τυχει σε κανεναν αλλον; αν δεν πιασει τι κανουμε μετα ? το κινητο ειναι 15 ημερων...lollopop δν εχει περασει αν και της εχω απενεργοποιησει τις ενημερωσεις γτ με αυτα που διαβαζω εχω ψιλοφρικαρει

 

εκανα εκαθαριση δεδομενων του ημερολογιου αλλα τπτ...τι να κανω;

 

UPDATE τελικα επρεπε να ενεργοποιησω το ημερολογιο της google για να δουλεψει :/

ολα οκ

Edited by neokosmitis
Link to comment
Share on other sites

παιδες, επειδη τωρα το θυμηθηκα, εχω αυτην εδω την ρομ:

Z1_14.2.A.0.290-1276-0877_R4B_Generic GR

που δεν ξερω αν ειναι 4.4.4. ή 4.3 γιατι την εχω απο 2013, χριστουγεννα, ομως ειναι καθαρη, ελληνικη, και αν θελετε πειτε μου να την ανεβασω...

για οποιον θελει να παει σε lollipop με φλασαρισμα ελληνικης προηγουμενης, προφανως του κανει..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Mολις γυρισα απο την κοπελα μου που με πηρε πανικοβλητη λεγοντας μου οτι εσπασε η οθονη του z1 της απο μικρη πτωση και με θηκη!!

Τελικα ειχε ραγισει το digitizer. Βλεπω ομως στο ιντερνετ οτι το digitizer και η οθονη ειναι ενα κομματι και παει μαζι.

Ισχυει αυτο? Eιδα οτι στο easy service κοστιζει 100 ευρω. Δεν βρηκα κατι φθηνοτερο.

Αν ξερετε κατι αλλο πειτε μου. Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα με το XperiFirm την "C6903_Customized GR_1276-0877_14.5.A.0" την πέρασα με flashtool αλλά το Root μας άφησε χρόνους, κατάφερε κανείς να το περάσει μετά;
HTC Touch • HTC Touch Pro • HTC Desire • HTC Sensation XE • Sony Xperia Z1 • LG G4 • Xiaomi Mi A1 • Xiaomi Mi A2
Link to comment
Share on other sites

Νικο ανέβασε την να παίξει κανένας που ασχολήτε τώρα με το ροοτ όπως εγω....χαχαα

Johktsia ευχαριστώ, παιζει κανενα ρολο ποια θα κατεβάσω? γτ έχει 3

 

Επίσης Νίκο με τομ ίδιο τρόπο που ανέβασες (flashtool) περνάω οποιαδήποτε ρομ? είτε στοκ ειτε οχι?

Γιατι διαβάζω και κατι για filmwear, kernel και δεν τα καταλαβαινώ αν μπορεις στείλε ενα προσωπικό μήνυμα να μου εξηγήσεις ευχαριστω!

 

*πέρασα την παραπάνω ρομ το τηλ δουλεύει κανονικα αλλα συνεχίζει να λεει οταν πάω να κάνω αναβάθμιση οτι έχω τροποποιημένο λογισμικό......

Edited by gouti
Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα την αναβάθμιση σε Lollipop. Δεν εχω προφτάσει ακόμα να δω πως πάει, αλλά με το άνοιγμα το κινητού έπαθα σοκ.

 

Τι παχουλά ζουμπουρλούδικα εικονίδια ειναι αυτά, που γέμισαν την οθόνη και νομίζω οτι έχω κινητό 3 ιντσών; Χάλια! Το βράδυ πάω κατευθείαν για Nova launcher..

My devices: Mi 10T Pro, Sony Xperia Z Ultra

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα την αναβάθμιση σε Lollipop. Δεν εχω προφτάσει ακόμα να δω πως πάει, αλλά με το άνοιγμα το κινητού έπαθα σοκ.

 

Τι παχουλά ζουμπουρλούδικα εικονίδια ειναι αυτά, που γέμισαν την οθόνη και νομίζω οτι έχω κινητό 3 ιντσών; Χάλια! Το βράδυ πάω κατευθείαν για Nova launcher..

Μετά από λίγο θα σου αρέσουν.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει πάρει κανένας την αναβάθμιση?

 

Αρκετοί. Αν δεις και τα προηγούμενα μηνύματα υπάρχουν και σχόλια.

Link to comment
Share on other sites

παιδες, επειδη τωρα το θυμηθηκα, εχω αυτην εδω την ρομ:

Z1_14.2.A.0.290-1276-0877_R4B_Generic GR

που δεν ξερω αν ειναι 4.4.4. ή 4.3 γιατι την εχω απο 2013, χριστουγεννα, ομως ειναι καθαρη, ελληνικη, και αν θελετε πειτε μου να την ανεβασω...

για οποιον θελει να παει σε lollipop με φλασαρισμα ελληνικης προηγουμενης, προφανως του κανει..

 

οριστε και το λινκ για οποιον την θελει:

https://www.dropbox.com/s/xjj2i5toe5uwf7x/Z1_14.2.A.0.290-1276-0877_R4B_Generic%20GR.ftf?dl=0

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Κυρίως αρνητικά σχόλια από μένα για Lollipop και πολύ μεγάλο ΦΑΟΥΛ της Google που φέρνει σε Microsoft.

 

Δέχομαι ότι πολύς κόσμος να προτιμάει να βλέπει τα Notifications του στην κλειδωμένη οθόνη. Υπάρχει όμως και ο κόσμος

που προτιμάει μια κάποια διακριτικότητα. Οι επιλογές που έχει δώσει, είναι ΟΛΕΣ πλυν μία λάθος.

Επιλογή 1) Εμφάνιση ολόκληρου περιεχομένου σε κλείδωμα οθόνης.

Όποιος το θέλει αυτό, μεγειά του με χαρά του. Καλοδεχούμενο

 

Επιλογή 2) Απόκρυψη Ευαίσθητου περιεχομένου.

Δεν φτάνει που με το που διαλέγεις επιλογή να λέει "ευαίσθητο περιεχόμενο" αμέσως φαίνεται οτι πας να κρύψεις κάτι, τα Notifications που σου βγάζει γράφουν κι όλας "Κρυφό περιεχόμενο". Δεν φτάνει δηλαδή που το έτερον ήμισυ η το αφεντικό σου θα δεί φάτσα φόρα ότι έχεις mail απο κάποιον η μήνυμα στο Viber, θα τους κινέισει και το ενδιαφέρον να μάθουν τι είναι αυτό το τόσο σημαντικό "κρυφό περιεχόμενο"

Πες την επιλογή κάπως αλλιώς ρε παιδί μου. Πες την "επιλογή διαχείρισης χώρου" για το ξεκάρφωμα, και σβήσε αυτό το διαολεμένο "κρυφό περιεχόμενο". Θα χωρίσουν ζευγάρια με αυτόν τον διάολο

 

Επιλογή 3) Να μην εμφανίζονται ειδοποιήσεις.

Θα ήταν και η καλύτερη επιλογή...αν δεν ήταν ακριβώς αυτό που λέει. ΚΑΜΙΑ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ. Σου αρέσει αδερφέ να φαίνεται πάνω πάνω στην οθόνη ένα διακριτικό εικονιδιάκι να σου λέει οτι έχει μειλ, αναπάντητη, μήνυμα... Αμ ΔΕ... Η ΡΟΥΦΙΑΝΟΓΚΟΥΜΟΥΤΣΑ Η ΤΙΠΟΤΑ

 

Για τα υπόλοιπα... το Ζ1 μου φαίνεται πιο αργό και πιο δυσκίνητο από πριν. Δεν είναι επ'ουδενή τόσο άσχημο ώστε να μην είναι διαχειρίσημο, αλλά νιώθω οτι οι εφαρμογές αργούν παραπάνω να ανοίξουν, και αυτό φαινεται πολύ ξεκάθαρα και στον χρόνο που κάνει να ανοίξει η κάμερα (Σημείωση εδώ ότι πήρα την 5.0.2 μέσω ΟΤΑ και δεν έκανα καθαρή εγκατάσταση). Μπαταρία μου φαίνεται και αυτή ότι τραβάει παραπάνω και κρατάει λιγότερο. Αλλά και πάλι ίσως να φταίει το ότι δεν έκανα καθαρή εγκατάσταση.

Πολύ ευχάριστη η προσθήκη του Ultra Stamina που ουσιαστικά μετατρέπει το τηλέφωνο σου σε τηλέφωνο απ τους ολυμπιακούς τις Αθήνας... Μόνο κλήσεις, SMS και κάμερα. Αναμενόμενη διάρκεια μπαταρίας 5+ μέρες (τέλειο για εκείνα τα μακρινά οδικά ταξίδια που θες ακόμα 1 ώρα στον δρόμο και είσαι στο 10%, και θες να ‘χεις να στείλεις μήνυμα ότι έφτασες)

 

Αυτές οι εντυπώσεις μου την πρώτη μέρα λειτουργίας

Edited by anemobroxhs
Ορθογραφικά λάθη

At the edge of infinity a true man stands alone

Huawei Honor 8 64/4 - Xiaomi Note 3 Special Edition - Sony xperia Z3

Asus Nexus 7 3G 32GB - Cube iWork8 Ultimate

Link to comment
Share on other sites

Κυρίως αρνητικά σχόλεια απο μένα για Lollipop και πολύ μεγάλο ΦΑΟΥΛ της Google που φέρνει σε Microsoft.

 

Δέχομαι οτί πολύς κόσμος να προτιμάει να βλέπει τα Notifications του στην κλειδωμένη οθόνη. Υπάρχει όμως και ο κόσμος

που προτιμάει μια κάποια διακριτικότητα. Οι επιλογές που έχει δώσει, είναι ΟΛΕΣ πλυν μία λάθος.

Επιλογή 1) Εμφάνιση ολόκληρου περιεχομένου σε κλείδωμα οθόνης.

Όποιος το θέλει αυτό, μεγειά του με χαρά του. Καλοδεχούμενο

 

Επιλογή 2) Αποκρυψη Ευαίσθητου περιεχομένου.

Δεν φτάνει που με το που διαλέγεις επιλογή να λέει "ευαίσθητο περιεχόμενο" αμέσως φαίνεται οτι πας να κρύψεις κάτι, τα Notifications που σου βγάζει γράφουν κι όλας "Κρυφό περιεχόμενο". Δεν φτάνει δηλαδή που το έτερον ήμιση η το αφεντικό σου θα δεί φάτσα φόρα ότι έχεις mail απο κάποιον η μύνημα στο Viber, θα τους κινέισει και το ενδιαφέρον να μάθουν τι είναι αυτο το τόσο σημαντικό "κρυφο περιεχόμενο"

Πες την επιλογή κάπως αλλιώς ρε παιδί μου. Πες την "επιλογη διαχείρισης χώρου" για το ξεκάρφωμα, και σβήσε αυτό το διαολεμένο "κρυφο περιεχόμενο". Θα χωρίσουν ζευγάρια με αυτόν τον διάολο

 

Επιλογή 3) Να μην εμφανίζονται ειδοποιήσεις.

Θα ήταν και η καλύτερη επιλογή...αν δεν ήταν ακριβώς αυτό που λέει. ΚΑΜΙΑ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ. Σου αρέσει αδερφέ να φαίνεται πάνω πάνω στην οθόνη ένα διακριτικό εικονιδιάκι να σου λέει οτι έχει μειλ, αναπάντητη, μύνημα... Αμ ΔΕ... Η ΡΟΥΦΙΑΝΟΓΚΟΥΜΟΥΤΣΑ Η ΤΙΠΟΤΑ

 

Για τα υπόλοιπα... το Ζ1 μου φαίνεται πιο αργό και πιο δυσκίνητο απο πριν. Δεν είναι επ'ουδενή τόσο άσχημο ώστε να μην είναι διαχειρίσημο, αλλά νιώθω οτι οι εφαρμογές αργούν παραπάνω να ανοίξουν, και αυτό φαινεται πολύ ξεκάθαρα και στον χρόνο που κάνει να ανοίξει η κάμερα (Σημειώση εδώ ότι πήρα την 5.0.2 μέσω ΟΤΑ και δεν έκανα καθαρή εγκατάσταση). Μπαταρία μου φαίνεται και αυτή ότι τραβάει παραπάνω και κρατάει λιγότερο. Αλλά και πάλι ίσως να φταίει το ότι δεν έκανα καθαρή εγκατάσταση.

Πόλυ ευχάριστη η προσθήκη του Ultra Stamina που ουστιαστικά μετατρέπει το τηλέφωνο σου σε τηλέφωνο απ τους ολυμπιακούς τις Αθήνας... Μόνο κλήσεις, SMS και κάμερα. Αναμενόμενη διάρκεια μπαταρίας 5+ μέρες (τέλειο για εκείνα τα μακρινά οδικά ταξίδια που θες ακόμα 1 ώρα στον δρόμο και είσαι στο 10%, και θες να χεις να στείλεις μήνυμα οτι έφτασες)

 

Αυτές οι εντυπώσεις μου την πρώτη μέρα λειτουργίας

 

αυτο το μενου που το βρηκες για τις ειδοποιησεις?

Εμενα στο Z3c μου λεει στους "ηχους και ειδοποιησεις":

"κατα το κλειδωμα της συσκευης"--> να μην εμφανιζονται ειδοποιησειςς ή εμφανιση ολοκληρου περιεχομενου..

Το 2 το δικο σου δεν το βλεπω, αλλα στο να μην εμφανιζονται το δικο μου, σου πεταει το εικονιδιιο του Mail χωρις να φαινεται το περιεχομενο..εννοειται οτι πρεπει να ξεκλειδωσεις την οθονη για να δεις..αλλα χτυπαει ειδοποιηση, απλα δεν την βαζει πανω..

Τελος, πιο κατω, στις ειδοποιησεις εφαρμογων, μπορεις να κοψεις μερικες.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

αυτο το μενου που το βρηκες για τις ειδοποιησεις?

Εμενα στο Z3c μου λεει στους "ηχους και ειδοποιησεις":

"κατα το κλειδωμα της συσκευης"--> να μην εμφανιζονται ειδοποιησειςς ή εμφανιση ολοκληρου περιεχομενου..

Το 2 το δικο σου δεν το βλεπω, αλλα στο να μην εμφανιζονται το δικο μου, σου πεταει το εικονιδιιο του Mail χωρις να φαινεται το περιεχομενο..εννοειται οτι πρεπει να ξεκλειδωσεις την οθονη για να δεις..αλλα χτυπαει ειδοποιηση, απλα δεν την βαζει πανω..

Τελος, πιο κατω, στις ειδοποιησεις εφαρμογων, μπορεις να κοψεις μερικες.

 

Στο βγάζει εάν έχει ενεργοποιημένο κάποιο κλείδωμα οθόνης, πχ PIN η Μοτίβο

At the edge of infinity a true man stands alone

Huawei Honor 8 64/4 - Xiaomi Note 3 Special Edition - Sony xperia Z3

Asus Nexus 7 3G 32GB - Cube iWork8 Ultimate

Link to comment
Share on other sites

το μονο κακο που βλεπω ειναι οτι πλεον για να βαλω δεδομενα πρεπει να μπω σε 2 μενου, 1 μενου για να γυρισω απο gsm σε 3g( γιατι αν εχω 3g στην ομιλια παιζει και να κοβετε η ομιλια συνεχεια με τα "καλα" δικτυα της ελλαδας!) και να βγω να ενεργοποιησω τα δεδομενα. Παλια το μενου "περιαγωγη" νομιζω ειχε και μεταφορα απο gsm->3g και ακριβως απο πανω ειχε ενεργοποιηση δεδομενων, τωρα εχει μονο περιαγωγη.

ΚΑΚΟ

 

Κατα τα αλλα φαινεται το ιδιο γρηγορο με παλια

Link to comment
Share on other sites

οριστε και το λινκ για οποιον την θελει:

https://www.dropbox.com/s/xjj2i5toe5uwf7x/Z1_14.2.A.0.290-1276-0877_R4B_Generic%20GR.ftf?dl=0

 

Και με αυτη την ρομ παλι το ιδιο μου βγάζει μου έχει σπάσει τα νευρα το κολο κινητο τι ήθελα και το πείραξα....:wacko:

 

οτι έχει τροποποιημένο λογισμικο και δεν μπορεί να γίνει η εγκατάσταση.....καποιος να βοηθήσει παρακαλω....

Link to comment
Share on other sites

Και με αυτη την ρομ παλι το ιδιο μου βγάζει μου έχει σπάσει τα νευρα το κολο κινητο τι ήθελα και το πείραξα....:wacko:

 

οτι έχει τροποποιημένο λογισμικο και δεν μπορεί να γίνει η εγκατάσταση.....καποιος να βοηθήσει παρακαλω....

 

στο flashtool στο λεει αυτο???

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...