Jump to content

Sony Xperia Z1


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα παιδες, σημερα ετυχε να το αφησω κανα δεκαωρο συνδεδεμενο στο wifi χωρις ομως να του κανω αλλη χρηση. Διαπιστωσα πως η μπαταρια επεσε καπου 17% (97%-70%) και μου φανηκε αρκετο. Κοιταξα στη διαχειρηση ενεργειας και μου εβγαλε πως το Taxibeat χρησιμοποιησε το 62% (!) της ενεργειας και δεν καταλαβαινω πως, αφου το Gps ηταν κλειστο. Το battery doctor δεν ειχε την ιδια αποψη και μου εβγαλε οτι το android system "εφαγε" αρκετη μπαταρια. Εχω το κινητο καπου επτα μηνες και του κανω αρκετη χρηση, το φορτιζω σχεδον καθε μερα. Πιστευετε πως το 17% ειναι πολυ σε καταναλωση σε τοσες ωρες και σε standby κατασταση;

Σας ευχαριστω, περιμενω τις διαφωτιστικες αποψεις σας...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπερα παιδες, σημερα ετυχε να το αφησω κανα δεκαωρο συνδεδεμενο στο wifi χωρις ομως να του κανω αλλη χρηση. Διαπιστωσα πως η μπαταρια επεσε καπου 17% (97%-70%) και μου φανηκε αρκετο. Κοιταξα στη διαχειρηση ενεργειας και μου εβγαλε πως το Taxibeat χρησιμοποιησε το 62% (!) της ενεργειας και δεν καταλαβαινω πως, αφου το Gps ηταν κλειστο. Το battery doctor δεν ειχε την ιδια αποψη και μου εβγαλε οτι το android system "εφαγε" αρκετη μπαταρια. Εχω το κινητο καπου επτα μηνες και του κανω αρκετη χρηση, το φορτιζω σχεδον καθε μερα. Πιστευετε πως το 17% ειναι πολυ σε καταναλωση σε τοσες ωρες και σε standby κατασταση;

Σας ευχαριστω, περιμενω τις διαφωτιστικες αποψεις σας...

 

το οτι ειχες κλειστο gps δεν λεει κατι..ισα ισα που δεν σε εντοπιζε και εψαχνε συνεχεια, σα να πας σε ενα σημειο χωρις σημα και να το αφησεις ανοιχτο, θα τη λιωσεις τη μπαταρια.

Παρολα αυτα εγω με ολα ανοιχτα δε θυμαμαι να εχανα πανω απο 5%..και συνηθως πριν το αφησω ανοιχτο, το εκλεινα, τοανοιγα και δεν ετρεχε και καμια εφαρμογη πισω. μπορεις να τις κλεισεις και με τον τροπο που εχει το κινητο, απλα προτιμουσα να το κλεινω. Δοκιμασε να κλεισεις τα παντα και να δεις ποσο σου τρωει..και μετα σβησε το taxibeaτ αν ξανα φαει, να δεις αν αυτο οντως φταιει.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει συνδεθεί κάποιος στο LTE της wind με το Ζ1; Σαν κάτοχος f2g έβαλα άλλη sim όπως όφειλα, αλλά μέχρι στιγμής συνεχίζω και βλέπω H+

 

Πρέπει να κάνω κάτι παραπάνω;

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει συνδεθεί κάποιος στο LTE της wind με το Ζ1; Σαν κάτοχος f2g έβαλα άλλη sim όπως όφειλα, αλλά μέχρι στιγμής συνεχίζω και βλέπω H+

 

Πρέπει να κάνω κάτι παραπάνω;

Το επελεξες απο τις ρυθμισεις;

επισης, εισαι σιγουρος οτι στην περιοχη σου πιανει 4G;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως είδα 4G στον Πειραιά , χωρίς να αλλάξω κάρτα.

-Αγγελίες επιτρέπονται μόνο στο Buy&Sell.

-οκ, δεν θα το ξανακανω !!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως είδα 4G στον Πειραιά , χωρίς να αλλάξω κάρτα.

Οχι μην γελιεστε...η 4g sim cards είναι καθαρά για θέμα χωρητικοτητος και τοποθετησης μεγαλυτερων ονοματεπωνυμων. Δεν συσχετιζονται καθόλου με την υπηρεσία 4G.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

η wind μου είπε να την αλλάξω και την άλλαξα, αφού ήταν δωρεάν (μιας και έχω f2g και λέει ξεκάθαρα ότι πρέπει να αλλάξουμε) παρόλα αυτά δεν είδα πουθενά σε διάφορα σημεία της αττικής (το επέλεξα φυσικά από τις ρυθμίσεις)

 

μάλλον θα μας το ενεργοποιεί σταδιακά στους χρήστες, δε βρίσκω άλλη εξήγηση αφού τουλάχιστον σε όσους έχουν σύνδεση δουλεύει ήδη και μου λέτε ότι κι εσείς που έχετε Ζ1 σας δουλεύει..

 

άρα κάνω υπομονή

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

το γραφει και στην σελιδα της wind ότι πρεπει να αλλαξεις καρτα sim και μου το ειπαν σε 2 καταστήματα. απλα και στα 2 που πηγα μου ειπαν ότι δεν εχουν ακομα τις νεες καρτες για 4G και περιμενουν από βδομαδα να τους στειλει η wind.
XPERIA Z1
Link to comment
Share on other sites

δεν έλεγε για όλους, σίγουρα έλεγε για όσους έχουν κάρτα

 

το θέμα είναι ότι 4G δεν έχουμε δει ακόμα και δε νομίζω να μην υποστήριζει της μπάντες το Ζ1 όπως αρχικά νόμιζα, απλά σε κανένα με κάρτα δε του το έχουν ενεργοποιήσει προς το παρόν, δε βρίσκω άλλη λογική εξήγηση

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Ενός φίλου μου το Ζ1 έχει διαρροή φλας, με την έννοια ότι δημιουργείται ένα τόξο θολούρας στις φωτο που βγάζει. Ξέρετε αν διορθώνεται;

Παρατηρησα επίσης οτι το φλας του Ζ1 ειναι πιο κοντά στον φακό από ότι το φλας του Ζ2 μου. ( Μαλλον για αυτο το κατεβασαν πιο κατω)

Edited by Inevar

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ενός φίλου μου το Ζ1 έχει διαρροή φλας, με την έννοια ότι δημιουργείται ένα τόξο θολούρας στις φωτο που βγάζει. Ξέρετε αν διορθώνεται;

Παρατηρησα επίσης οτι το φλας του Ζ1 ειναι πιο κοντά στον φακό από ότι το φλας του Ζ2 μου. ( Μαλλον για αυτο το κατεβασαν πιο κατω)

 

Μήπως του έχει πέσει και έχει κενο;; αλλιώς σέρβις. 3 Ζ1 άλλαξα και ήταν άψογα.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Το lolipop ποτε θα του δουμε; Ελεγαν για αρχες του ετους

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

για αρχές του έτους αν έλεγαν θα έλεγαν για Ζ3 και άντε Ζ2.. εμείς εκτιμώ θα περάσουμε και το πάσχα αλλά θα έχουμε λογικά μέχρι το καλοκαίρι

 

πάντως δεν αγχώνομαι αν και ήδη δουλεύω το lollipop σε άλλη συσκευή και ξέρω τι να περιμένω, μιας και με την 4.4.4 κάνεις τα πάντα και είναι και αρκετά σταθερή η τελευταία rom της συσκευής μας (και ικανοποιητικά γρήγορη)

 

οποτεδήποτε είχα θέματα ήταν εξ'αιτίας άλλων εφαρμογών και αυτό φαινόταν όταν έστρωναν με update δικό τους

 

οπότε ας έρθει, δε θα με χάλαγε (αρκεί να ήταν προσεγμένη), αλλά δεν καίγομαι κιόλας ώστε να είμαι τέρμα ανυπόμονος

 

ευτυχώς το android έχει ωριμάσε σε τέτοιο βαθμό που δε χρειάζεται να τρελαινόμαστε για τα updates όπως στο παρελθόν

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Γειας σας παληκαρια.εχω ενα z1 και αλλαξα την οθονη (βασικα αλλαζω εδω και ενα χρονο περιπου σε κινιτα διαφορα)αλλα σε z1 πρωτη φορα.την αλλαζω που λετε και δεν μου αναβει καθολου η οθονη,ενω το κινητο αναβει τουλαχιστον ετσι ακουγετε,οταν παταω και το κουμπι της καμερας μια χαρα κανει οτι βγαζει φοτο...δεν ξερω πρωτη φορα μου συμβαινει κατι τετοιο.εχει συναντησει κανεις κατι παρομοιο?:(:(
Link to comment
Share on other sites

πως μπορουμε να αυξησουμε την ενταση του ακουστικου κατα τη διαρκεια της κληση, του ηχειου και του handsfree; Δουλευω σε θορυβωδες περιβαλλον και το εχω μεγαλη αναγκη

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι πρέπει να πάρεις κάποιο handsfree που να χώνει τον ήχο μες στο αυτί σου

 

εγώ αν και δεν έχω και τόσο παράπονο μιας και δε βρίσκομαι σε τόσο δυνατό περιβάλλον, την έχω καταβρεί στην οδήγηση (που τελοσπάντων έχει θόρυβο μιας και πάω πάντα με ανοικτό παράθυρο) με αυτό

 

 

τουλάχιστον σε σχέση με κάτι σαβουρο-samsung αντίστοιχου κόστους που έχω δοκιμάσει έχει φοβερή διαφορά και απίστευτη αυτονομία

το έχω φορτίσει μια φορά στους 6 μήνες ( το ανοιγω βέβαια μόνο στην οδήγηση)

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ξερει κανεις ποιες αλλαγες πρεπει να κανουμε στο mixer_paths.xml ετσι ωστε να αυξηθει η ενταση του ακουστικου και του handfree κατα τη διαρκεια της κλησης;

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

ναι το διάβασα κι εγώ, για να δούμε τι θα δούμε

 

το lollipop της sony πάντως στις άλλες δύο ναυαρχίδες φαίνεται αρκετά σωστό, καθαρό και όμορφο

 

είναι πολύ κοντά στο aosp χωρίς περιττές βλακείες

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.χαλασε σε ενα φιλο μου το πορτακι της usb κ δεν κλεινει καλα οποτε εχει θεμα με την αδιαβροχοποιηση.σε αυτην την περιπτωση τι κανει;Το παει στην σονυ;ξερουμε αν χανεται η εγγυηση απο αυτο;

κοστος;μπορει να βρει απο αλλου κ αν ναι ειναι σιγουρο οτι θα παραμενει αδιαβροχο το κινητο;

ευχαριστω

Edited by aekfc212

Huawei x5

Zte carl

Huawei y210

Samsung e1182

Zte v967s

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.χαλασε σε ενα φιλο μου το πορτακι της usb κ δεν κλεινει καλα οποτε εχει θεμα με την αδιαβροχοποιηση.σε αυτην την περιπτωση τι κανει;Το παει στην σονυ;ξερουμε αν χανεται η εγγυηση απο αυτο;

κοστος;μπορει να βρει απο αλλου κ αν ναι ειναι σιγουρο οτι θα παραμενει αδιαβροχο το κινητο;

ευχαριστω

 

εαν χαλασε το λαστιχο, το αλλαζουν στην αρβατο..Ενας που το ειχε αλλαξει απο ebay μονος, οταν το εβρεξε, μπηκε νερο και χαλασε..

Γιαυτο θα ελεγα οτι καλυτερο ειναι να παει στη σονυ ακομα και αν πρεπει να πληρωσει 50 ευρω..

Λεω 50 γιατι αν πρεπει να ανοιχτει το κινητο για αλλαγη στην ταπα, και οχι στο λαστιχο, τοτε θα εχει καποιο κοστος για μονωση παλι..ομως σε αυτη την περιπτωση, τους ζητας-ρωτας εγγυηση ειτε εχεις ειτε οχι, και το βουτας νερο μολις παραλαβεις.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

για να διευκρινησω αυτο που εχει χαλασει έιναι το λαστιχακι της στεγανοποιησης στο πορτακι.το λαστιχακι που το συγκρατει δουλευει κανονικα.ουτε απο την πλευρα του κινητου υπαρχει θεμα.

ουσιαστικα χρειαζεται αλλαγη το πορτακι για να γινει σωστα η δουλεια.

εινάι λογικο να θελει πενηντα ευρω για αλλαγη σε οποιοδηποτε πορτακι;δηλαδη για οθονη ποσο θα παρουν η για κατι που χρειαζεται ανοιγμα το κινητο.ελεος με τις αντιπροσωπειες

Huawei x5

Zte carl

Huawei y210

Samsung e1182

Zte v967s

Link to comment
Share on other sites

για να διευκρινησω αυτο που εχει χαλασει έιναι το λαστιχακι της στεγανοποιησης στο πορτακι.το λαστιχακι που το συγκρατει δουλευει κανονικα.ουτε απο την πλευρα του κινητου υπαρχει θεμα.

ουσιαστικα χρειαζεται αλλαγη το πορτακι για να γινει σωστα η δουλεια.

εινάι λογικο να θελει πενηντα ευρω για αλλαγη σε οποιοδηποτε πορτακι;δηλαδη για οθονη ποσο θα παρουν η για κατι που χρειαζεται ανοιγμα το κινητο.ελεος με τις αντιπροσωπειες

 

αν εχει χαλασει το λαστιχο, αυτο αλλαζει απο μονο του, και δεν ξερω ποσο κανει. Εσυ λες λαστιχακι και μετα λες οτι χρειαζεται αλλαγη το πορτακι, που δεν βρισκω το λογο..

Το πορτακι παρολα αυτα, δεν αλλαζει τοσο απλα αφου πρεπει να ανοιχτει το κινητο που σημαινει να χασει τη στεγανοποιηση του εργοστασιου..γιαυτο λεω οτι μπορει να θες και 50 ευρω..

Παρολα αυτα, αν δεν εχει κανει κατι που να το χαλασε, ας το παει στο σερβις και ας ζητησει να τον καλυψει η εγγυηση..Εκτος αν φαινεται καποιο σημαδι απο χτυπημα εκει και ενδεχομενως του πουν οτι το χαλασε.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...