Jump to content

Sony Xperia Z1


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γειά σας παιδιά! Ενδιαφέρομαι για την αγορά του Z1 και θέλω να μάθω από τους κατόχους τα αρνητικά του (τα θετικά τα ξέρω :lol:). Χθές ήμουν έτοιμος να το παραγγείλω αλλά μόλις διάβασα κάτι για λύγισμα από τις φορτίσεις και κάτι για προβλήματα με την αδιαβροχοποίηση, μου άλλαξαν την διάθεση και είπα να το ψάξω παραπάνω. Πιστεύετε ότι θα πάρει Android L και αξίζει τα λεφτά του την δεδομένη στιγμή (γύρω στα 300€) ή να πάω για κάτι άλλο; Ελπίζω να μην σας κούρασα :O. Ευχαριστώ :).

Εγώ δεν έχω βρει κάτι αρνητικό. Στο νερό δεν το έχω βάλει για να ξέρω, αλλα για την τιμή του πιστεύω είναι πολύ καλό και λογικά θα πάρει κάποια στιγμή την L μιας και δεν έχει τρελή διαφορά στο hw σε σχέση με τα επόμενα μοντέλα, ζ2 και ζ3

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κανε υπέρβαση και πάρε το Ζ2, λιγάκι υπομονή σε μικρό διάστημα θα έχει 350 ευρώ, δεν νομίζω πώς 50 ευρώ είναι μεγάλο ποσό αν σκεφτείς πόσο καλύτερο είναι το Ζ2 από το Ζ1 ;)
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Ή στο πουλαω εγω μεταχειρισμενο!! :lol:

Εγγύηση ο Κωνσταντίνος λέμε ;)

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση ρε παιδιά. Έχω παρατηρήσει κανα 2-3 φορές όταν είμαι συνδεμενος σε wifi, αφού περάσει λίγη ώρα που το χω κλειδωμένο το κινητό, χάνει τη σύνδεση στο ίντερνετ και αφού το ξεκλειδωσω κάνει κανα 30-40" να ξανα μπει. Stamina mode το έχω απενεργοποιημενο αν αυτό βοηθάει. Επίσης το wifi το έχω ρυθμισμενο κανονικά να μην κλείνει όταν κλειδώνει το κινητό. Περίεργο μ φαίνεται. Αν έχει κανείς λύση ας την πει
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω βρει κάτι αρνητικό. Στο νερό δεν το έχω βάλει για να ξέρω, αλλα για την τιμή του πιστεύω είναι πολύ καλό και λογικά θα πάρει κάποια στιγμή την L μιας και δεν έχει τρελή διαφορά στο hw σε σχέση με τα επόμενα μοντέλα, ζ2 και ζ3

 

μια χαρά τα πάει στο νερό

 

http://i1098.photobucket.com/albums/g375/qsisvts/IMG_20140922_172000_zps7scjili4.jpg

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν το τολμώ ακόμα επειδή είναι καινούριο :Ρ σε λίγο καιρό θα κάνω μπάνιο μαζί με το κινητό για να επιβεβαιώσω ότι είναι αδιάβροχο

Link to comment
Share on other sites

Μη σας τρώει ο γλουτιαίος σας μυς!!! Είναι μεν αδιάβροχο αλλά αν δεν υπάρχει λόγος μην ρισκάρετε να τρέχετε στο service!
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω άλλη γνώμη από αυτή του αγαπητού zxr. Αφού η αδιαβροχοποίηση είναι χαρακτηριστικό (feature) του τηλεφώνου, γιατί να μην την δοκιμάσω και να δώ αν λειτουργεί κανονικά, ώστε αν υπάρξει πρόβλημα, να χρησιμοποιήσω την εγγύηση; Όπως την έχει ορίσει η ίδια η Sony, είναι χαρακτηριστικό του τηλεφώνου, το οποίο θα πρέπει να λειτουργεί κανονικά, το ίδιο με το bluetooth και το wifi για παράδειγμα. Όπως αν δεν λειτουργεί το bluetooth, θα επικαλεστώ την εγγύηση, έτσι κι αν βάλει νερό θα πρέπει να ενεργοποιήσω την εγγύηση.

Φαντάζεσαι το σκηνικό να μην έχω δοκιμάσει ποτέ το κινητό σε νερό, να πέσει νερό πάνω του από ατύχημα στα δύο χρόνια και μια μέρα και να χαλάσει; Δεν θα βρίζεις τον εαυτό σου που δεν το δοκίμασες όσο ήσουν εντός εγγύησης;

 

Για τον λόγο αυτό έβαζα το Ζ1 μου σε νερό τακτικά, αλλά πάντα σύμφωνα με τις προδιαγραφές της Sony. Τις 6 φορές δεν είχα κανένα πρόβλημα, την έβδομη φορά καταστράφηκε ολοσχερώς! Όμως είμαι εντός εγγύησης και η αποκατάσταση της βλάβης δεν θα μου κοστίσει τίποτα.

Ακόμα και όταν πάρω τη νέα συσκευή αντικατάστασης, θα την βρέξω την πρώτη ημέρα. Και θα την βρέχω τακτικά, μέχρι να λήξει η εγγύηση. Τότε θα αρχίσω να προσέχω!

My devices: Mi 10T Pro, Sony Xperia Z Ultra

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω άλλη γνώμη από αυτή του αγαπητού zxr. Αφού η αδιαβροχοποίηση είναι χαρακτηριστικό (feature) του τηλεφώνου, γιατί να μην την δοκιμάσω και να δώ αν λειτουργεί κανονικά, ώστε αν υπάρξει πρόβλημα, να χρησιμοποιήσω την εγγύηση; Όπως την έχει ορίσει η ίδια η Sony, είναι χαρακτηριστικό του τηλεφώνου, το οποίο θα πρέπει να λειτουργεί κανονικά, το ίδιο με το bluetooth και το wifi για παράδειγμα. Όπως αν δεν λειτουργεί το bluetooth, θα επικαλεστώ την εγγύηση, έτσι κι αν βάλει νερό θα πρέπει να ενεργοποιήσω την εγγύηση.

Φαντάζεσαι το σκηνικό να μην έχω δοκιμάσει ποτέ το κινητό σε νερό, να πέσει νερό πάνω του από ατύχημα στα δύο χρόνια και μια μέρα και να χαλάσει; Δεν θα βρίζεις τον εαυτό σου που δεν το δοκίμασες όσο ήσουν εντός εγγύησης;

 

Για τον λόγο αυτό έβαζα το Ζ1 μου σε νερό τακτικά, αλλά πάντα σύμφωνα με τις προδιαγραφές της Sony. Τις 6 φορές δεν είχα κανένα πρόβλημα, την έβδομη φορά καταστράφηκε ολοσχερώς! Όμως είμαι εντός εγγύησης και η αποκατάσταση της βλάβης δεν θα μου κοστίσει τίποτα.

Ακόμα και όταν πάρω τη νέα συσκευή αντικατάστασης, θα την βρέξω την πρώτη ημέρα. Και θα την βρέχω τακτικά, μέχρι να λήξει η εγγύηση. Τότε θα αρχίσω να προσέχω!

Κι εγώ μαζί σου συμφωνώ ότι αφού είναι χαρακτηριστικό της συσκευής το να είναι αδιάβροχο, πρέπει να το δοκιμάζεις για να δεις αν είναι όντως. Απλά ακόμα το χω καινούριο και δεν το ρισκάρω, αλλα σε κανα μήνα θα πέσει πολύ νερό :P

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στην αρχή κυρίως το βούτηξα τώρα δε το βουτάω χωρίς λόγο, αλλά αν έξω ρίχνει καρέκλες θα το κρατάω και θα το χρησιμοποιώ σα να μη τρέχει τίποτα και όταν είμαι στο μπάνιο αν χτυπήσει θα το σηκώσω να απαντήσω ακουμπώντας το βρεγμένος.

 

Κι εγώ επίσης είμαι της άποψης ότι το feature πρέπει να λειτουργεί αλλά δεν είναι μόνο θέμα πρέπει, ένας από τους λόγους που πήρα z εινα και ότι είναι αδιάβροχο, σκοπεύω δηλαδή έτσι κι αλλιώς να κάνω χρήση του χαρακτηριστικού, εκτός από το να το ελέγχω

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

http://www.androidcentral.com/sony-bring-lollipop-entire-xperia-z-series

 

είμαι αγγελιαφόρος χαρμόσυνων νέων..:p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Να δω για πόσο ακόμα θα έχουν κάποιοι την καραμέλα για μη υποστήριξη των συσκευών. Μέχρι και το Ζ θα πάρει.
Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποιος άλλος θέμα με το φλας; έχω την εντύπωση ότι στο κάτω μέρος της κάμερας το φως από το φλας '' μπαίνει '' στην κάμερα με αποτέλεσμα να θολωνει κάπως η φώτο. Δεν είναι μεγάλο το πρόβλημα, απλά για να ξέρω αν έχει θέμα η συσκευή μου
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω άλλη γνώμη από αυτή του αγαπητού zxr. Αφού η αδιαβροχοποίηση είναι χαρακτηριστικό (feature) του τηλεφώνου, γιατί να μην την δοκιμάσω και να δώ αν λειτουργεί κανονικά, ώστε αν υπάρξει πρόβλημα, να χρησιμοποιήσω την εγγύηση; Όπως την έχει ορίσει η ίδια η Sony, είναι χαρακτηριστικό του τηλεφώνου, το οποίο θα πρέπει να λειτουργεί κανονικά, το ίδιο με το bluetooth και το wifi για παράδειγμα. Όπως αν δεν λειτουργεί το bluetooth, θα επικαλεστώ την εγγύηση, έτσι κι αν βάλει νερό θα πρέπει να ενεργοποιήσω την εγγύηση.

Φαντάζεσαι το σκηνικό να μην έχω δοκιμάσει ποτέ το κινητό σε νερό, να πέσει νερό πάνω του από ατύχημα στα δύο χρόνια και μια μέρα και να χαλάσει; Δεν θα βρίζεις τον εαυτό σου που δεν το δοκίμασες όσο ήσουν εντός εγγύησης;

 

Για τον λόγο αυτό έβαζα το Ζ1 μου σε νερό τακτικά, αλλά πάντα σύμφωνα με τις προδιαγραφές της Sony. Τις 6 φορές δεν είχα κανένα πρόβλημα, την έβδομη φορά καταστράφηκε ολοσχερώς! Όμως είμαι εντός εγγύησης και η αποκατάσταση της βλάβης δεν θα μου κοστίσει τίποτα.

Ακόμα και όταν πάρω τη νέα συσκευή αντικατάστασης, θα την βρέξω την πρώτη ημέρα. Και θα την βρέχω τακτικά, μέχρι να λήξει η εγγύηση. Τότε θα αρχίσω να προσέχω!

 

Είναι πολύ σωστά και λογικά τα επιχειρήματά σου.

 

Δεν θα συμφωνήσω όμως στον παραλληλισμό μεταξύ αδιαβροχοποίησης και bluetooth ή wifi που αναφέρεις ως χαρακτηριστικό παράδειγμα. Κι ο λόγος είναι απλός.

Τα module που αποτελούν το bluetooth ή το wifi του κινητού είναι κυκλώματα που υλοποιεί η εταιρεία και ο χρήστης δεν έχει καμία επίδραση επάνω τους. Άρα είτε θα δουλεύουν είτε δεν θα δουλεύουν. Είναι μια απλή On/Off κατάσταση. Ακόμα κι αν πάψουν να δουλεύουν μετά από ένα χρόνο, πάλι είναι εύκολο να ισχυριστεί κανείς ότι φταίει η εταιρεία και η ποιότητά της.

 

Με την αδιαβροχοποίηση όμως δεν ισχύει αυτό. Εδώ τα πράγματα είναι πιο ρευστά γιατί υπεισέρχεται ο παράγοντας που λέγεται χρήστης. Ποιος δεν μπορεί να ισχυριστεί ότι την έβδομη φορά που σου πήρε νερό δεν έκανες κάτι λάθος εσύ; (δεν είναι επιθετικό το ύφος μου, ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ :) ). Ακόμα κι αν πούμε ότι όντως είχες κλείσει τα πάντα καλά τι μας κάνει να πιστεύουμε ότι στο παρελθόν δεν έκανες κάτι λάθος ώστε να χαλάσει η αδιαβροχοποίηση; (πχ να είχες το κινητό στην τσέπη, να έκατσες πάνω του με δύναμη με αποτέλεσμα να δημιουργηθεί ένα ασήμαντο για το μάτι κενό αλλά κερκόπορτα για το νερό)

 

Επαναλαμβάνω ότι συμφωνώ με το επιχείρημά σου ότι από τη στιγμή που πληρώνεις το χαρακτηριστικό πρέπει να δουλεύει τέλεια αλλά επειδή νερό και ηλεκτρονικά είναι από τη φύση τους ασύμβατα καλό είναι να είμαστε προσεκτικοί.

 

http://www.androidcentral.com/sony-bring-lollipop-entire-xperia-z-series

 

είμαι αγγελιαφόρος χαρμόσυνων νέων..:p

Άμα αρχίσω να σε σβήνω από παντού θα είμαι αγγελιοφόρος κακών μαντάτων;;; :p:p:lol:

Να δω για πόσο ακόμα θα έχουν κάποιοι την καραμέλα για μη υποστήριξη των συσκευών. Μέχρι και το Ζ θα πάρει.

Όπως έγραψα και σε άλλο topic ας περιμένουμε πρώτα το roll out και μετά συζητάμε. Γιατί μέχρι τότε φοβάμαι ότι θα δούμε πολλές αναδιπλώσεις και κωλοτούμπες!!! Μακάρι να κάνω λάθος και να μου το τρίβετε στη μούρη!!! Θα το αντέξω! :p

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποιος άλλος θέμα με το φλας; έχω την εντύπωση ότι στο κάτω μέρος της κάμερας το φως από το φλας '' μπαίνει '' στην κάμερα με αποτέλεσμα να θολωνει κάπως η φώτο. Δεν είναι μεγάλο το πρόβλημα, απλά για να ξέρω αν έχει θέμα η συσκευή μου

 

Εβαλες μηπως καμμια ζελατινα πισω,η καμμια θηκη σιλικονης?Αν ναι βγαλτα και ξανατραβηξε φωτο με σκετη την συσκευη και δες αν στο ξανακανει...

Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Εβαλες μηπως καμμια ζελατινα πισω,η καμμια θηκη σιλικονης?Αν ναι βγαλτα και ξανατραβηξε φωτο με σκετη την συσκευη και δες αν στο ξανακανει...

Χωρίς τη θήκη βγάζω φώτο, ζελατινα μόνο την μαμά είχα και την έβγαλα κιόλας μήπως βγάλει καλύτερα. Τα ίδια όμως, ψιλο περίεργο μ φαίνεται

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Μάλλον θα περιμένω να πέσει η τιμή του Z2 λίγο ακόμα και θα πάω εκεί! Όχι μόνο για τα λίγο καλύτερα χαρακτηριστικά αλλά γία την καταπληκτική του αυθεντική θήκη :lol:!
Koucos.
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς κανά μοντακι για να μεγαλώνουν τα εικονίδια στην γραμμή κατάστασης; το σήμα του wifi, 3g, battery percentage είναι όλα υπερβολικά μικρά. Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Πως γραφουμε με 160 χαρακτηρες μηνυματα;

το ψαχνω και δεν το βρισκω!

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Πως γραφουμε με 160 χαρακτηρες μηνυματα;

το ψαχνω και δεν το βρισκω!

Αν δεν υπαρχει στις ρυθμισεις μηνυματων επιλογη για εξοικονομηση κοστους, κατςβασε το handcent sms να κανεις τη δουλεια σου (μαζι και το greek language pack)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καμια φορα οταν παω να βγαλω φωτογραφια, μου τη βγαζει και μετα λεει οτι η καμερα δε λειτουργει και με πεταει εξω. Και μετα δεν ειναι αποθηκευμενη η φωτογραφια που εχει τραβηχτει. Ξερετε τι μπορει να παιζει; το αντιμετωπιζετε κι εσεις αυτο;
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καμια φορα οταν παω να βγαλω φωτογραφια, μου τη βγαζει και μετα λεει οτι η καμερα δε λειτουργει και με πεταει εξω. Και μετα δεν ειναι αποθηκευμενη η φωτογραφια που εχει τραβηχτει. Ξερετε τι μπορει να παιζει; το αντιμετωπιζετε κι εσεις αυτο;

Δοκίμασε να κατεβάσεις κάποια άλλη εφαρμογή να δεις αν κάνει πάλι το ίδιο. Αν το κάνει προσπάθησε μήπως φύγει το πρόβλημα με factory reset, αλλιώς στειλτο να το δουν στο σέρβις ίσως είναι πρόβλημα της κάμερας

Link to comment
Share on other sites

Της φίλης μου το Ζ1 έχει ένα μικρό θεματάκι.. το playstore δεν την αφηνει να κατεβάσει εφαρμογή ούτε και να ενημερώσει τις υπάρχουσες. Δηλαδή εκεί που κατεβάζει δείχνει μονίμως πως φορτώνει αλλά μάταια..

Τι μπορεί να φταίει;

Edited by Inevar

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί καποιος να μου πει ποιο ειναι το Ελληνικό Firmware για το Z1 ? Αυτο που μας επιτρέπει να γράφουμε με 160 χαρακτήρες..δεν θελω να βαλω αλλη εφαρμογη για μυνηματα...τωρα το τηλέφωνο μου ειναι απο Γερμανία..θελω να του περάσω το Ελληνικο Firmware...

Που το βρισκω και πως?

Χάνω εγγύηση ??

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...