Jump to content

Sony Xperia Z1


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα.

 

Υποθετω το ιδιο ισχυει για οσα αγοραζονται απο σκρουτζομαγαζα?

 

Ακριβώς, κι εγώ από skroutzομάγαζο το πήρα. Γι' αυτό προοριζόταν για Ιταλία και δε τη είχε τα χαρακτηριστικά που ανέφερα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το Xperia Privilege δεν είναι διαθέσιμο στην Ελλάδα.

 

Αυτό δεν λύνεται μέσω προγράμματος ή μεσω vpn?

Are you with Us?
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι με την 14.1.G.2.257 η κάμερα έγινε χειρότερα; ή είναι ιδέα μου; :X

Edit: δεν έκανα clean install γιατί ήταν από OTA.Λέτε να φταίει αυτό;

Edited by chaosdoctor
Link to comment
Share on other sites

Αν ασχολείσαι με ebay ρίξε μια ματιά εκεί γιατί είναι πιο φτηνά. Φαντάσου αγόρασα στο μαγνητικούς αντάπτορες και ένα καλώδιο usb μαγνητικό και αυτό με 14€ περίπου όλα μαζί με τα μεταφορικά. Εξάλλου εφόσον έχεις γνήσιο φορτιστή το ημιταδιόν καλώδιο δε σε πειράζει.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει πάρει κανένας την ARVATO να ρωτήσει αν αλλάζονται η ζελατίνες από το Ζ1 και πόσο κάνουν.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει πάρει κανένας την ARVATO να ρωτήσει αν αλλάζονται η ζελατίνες από το Ζ1 και πόσο κάνουν.

 

Άμα μου το θυμίσεις το πρωί θα πάρω.. Θέλω να ρωτήσω και για το Ζ! Όλο το ξεχνάω..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα το λάθος και πέρασα από το MediaMarkt και δυστυχώς είχε τους νέους φακούς και τα αξεσουάρ τους. Δεν κρατήθηκα και χτύπησα τον 100άρη (Zeiss), μαζί με τη δερμάτινη θήκη του, αλλά και τη βάση/κάλυμμα για τη στήριξή του στο Ζ1. Ελπίζω να με ανταμοίψει το αποτέλεσμα!
[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα το λάθος και πέρασα από το MediaMarkt και δυστυχώς είχε τους νέους φακούς και τα αξεσουάρ τους. Δεν κρατήθηκα και χτύπησα τον 100άρη (Zeiss), μαζί με τη δερμάτινη θήκη του, αλλά και τη βάση/κάλυμμα για τη στήριξή του στο Ζ1. Ελπίζω να με ανταμοίψει το αποτέλεσμα!

Ναι αδερφέ ανέβασε και κανένα δείγμα να δούμε και εμείς! :P

Link to comment
Share on other sites

Ναι αδερφέ ανέβασε και κανένα δείγμα να δούμε και εμείς! :P

 

Δεν είχα χρόνο ούτε από το κουτί να τα βγάλω! Δύσκολη εβδομάδα. Εντυπώσεις μετά το ΣΚ...

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει πάρει κανένας την ARVATO να ρωτήσει αν αλλάζονται η ζελατίνες από το Ζ1 και πόσο κάνουν.

 

Πηρα τηλεφωνο για το Ζ και μου ειπαν οτι δεν αλλαζουν..οποτε δεν ισχυει αυτο που ειχε πει καποιος φιλος οτι τις αλλαζουν ουτε αυτο που ειχα πει εγω, οτι θα ειναι φθηνες!

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο αρκετες μερες χρησης και με το νεο firmware μπορω να πω οτι η καμερα ειναι ακομα μετρια.Και δε νομιζω να φταιει το hardware αλλα το software.Πολυ "σκουπιδι" στις φωτο και μετριες φωτογραφιες σε χαμηλο φωτισμο.Δεν ξερω πως το εχουν καταφερει αυτο αλλα το χειροτερο σημειο του τηλεφωνου ειναι αυτο που θα επρεπε να ειναι το καλυτερο.Η sony εχει να κανει ΠΟΛΥ δουλεια σε αυτο το κομματι :down:
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω πως θα στρώσουν κάποια στιγμή τα διάφορα θέματα του κινητού, απλά είναι αρχή ακόμα
Link to comment
Share on other sites

όλα τα νέα κινητά έχουν προβλήματα .Εγω πιστεύω θέμα χρόνου είναι να στρώσει το Ζ1 γτ έχει πολύ καλή κάμερα και ίσως και την καλύτερη
Link to comment
Share on other sites

Αυτο θελω κι'εγω,να το στρωσουν.Αλλα οταν εχεις ενα φωτογραφικο κινητο θελεις να τραβαει καλες φωτογραφιες απο την πρωτη στιγμη που θα βγει απο το κουτι του.Σε ολα τα αλλα ειναι αψογο.Δεν κολλαει πουθενα και η μπαταρια ειναι παρα πολυ καλη.
Link to comment
Share on other sites

 

Μακαρι να γινει γρηγορα και να δωσουν βαση και στο θεμα της φωτογραφιας.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την κάμερα, από όσα έχω διαβάσει σε διάφορα reviews, φαίνεται ότι καλύτερα να τραβάμε στα 8mp και όχι στα 20. Αυτή είναι και η default ρύθμιση της συσκευής. Μάλλον τα 20 δεν είναι πραγματικά, αλλά επιτυγχάνονται μέσω interpolation, με αποτέλεσμα χειρότερη ευκρίνεια και ῾῾πλαστικές῾῾ φωτογραφίες.

Βρήκα λίγο χρόνο και έστησα τον Zeiss εξωτερικό φακό και τράβηξα μερικές φωτό σε εσωτερικό χώρο χωρίς φλας (μη ξεχνάμε ότι έχει f1.8 ο φακός). Αν αυτές είναι υπό τέτοιες συνθήκες, φαντάζομαι τις εξωτερικές με καλό φωτισμό! Μου φαίνεται να ανταγωνίζεται αυτές της RX-100M2 (πρέπει να φοράνε και τον ίδιο φακό f1.8/x3.6). Κάτι που μου αρέσει πολύ είναι η δυνατότητα να τοποθετήσεις την κάμερα αυτή σε οποιοδήποτε σημείο μέχρι 10 μέτρα από το τηλέφωνο και έτσι να βγάλεις φωτογραφίες υπό περίεργες γωνίες (ή ακόμη και ῾῾κατασκοπικές῾῾ χωρίς να σε καταλαβαίνει κάποιος ότι τον τραβάς). Για σκεφτείτε πόσες εφαρμογές μπορεί να έχει κάτι τέτοιο...

Ένα μείον που βλέπω για την ώρα είναι οι μειωμένες (προς το παρόν) δυνατότητες της εφαρμογής PlayMemories Mobile (τουλάχιστον ως προς το εύρος ρυθμίσεων). Πιστεύω ότι θα βελτιωθεί με μελλοντικά updates.

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Πες μου σε παρακαλώ όταν καταφέρεις να το υπολογίσεις μετά από πόση ώρα θέλει φόρτιση;
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πες μου σε παρακαλώ όταν καταφέρεις να το υπολογίσεις μετά από πόση ώρα θέλει φόρτιση;

 

Σε ποιόν απευθύνεσαι; Αν σε εμένα, κρίνοντας από την RX-100M2 που φορά την ίδια μπαταρία, θα έλεγα ότι δεν πρέπει να σε απασχολεί ιδιαίτερα, χώρια που και 2η μπαταρία μπορείς να πάρεις, αλλά κυρίως μπορείς να τη φορτίζεις παντού (ακόμη και από PC/laptop) αφού η φόρτιση γίνεται μέσω microUSB.

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Σε ποιόν απευθύνεσαι; Αν σε εμένα, κρίνοντας από την RX-100M2 που φορά την ίδια μπαταρία, θα έλεγα ότι δεν πρέπει να σε απασχολεί ιδιαίτερα, χώρια που και 2η μπαταρία μπορείς να πάρεις, αλλά κυρίως μπορείς να τη φορτίζεις παντού (ακόμη και από PC/laptop) αφού η φόρτιση γίνεται μέσω microUSB.

 

Σε ευχαριστω φιλε μου.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την κάμερα, από όσα έχω διαβάσει σε διάφορα reviews, φαίνεται ότι καλύτερα να τραβάμε στα 8mp και όχι στα 20. Αυτή είναι και η default ρύθμιση της συσκευής. Μάλλον τα 20 δεν είναι πραγματικά, αλλά επιτυγχάνονται μέσω interpolation, με αποτέλεσμα χειρότερη ευκρίνεια και ῾῾πλαστικές῾῾ φωτογραφίες.

Βρήκα λίγο χρόνο και έστησα τον Zeiss εξωτερικό φακό και τράβηξα μερικές φωτό σε εσωτερικό χώρο χωρίς φλας (μη ξεχνάμε ότι έχει f1.8 ο φακός). Αν αυτές είναι υπό τέτοιες συνθήκες, φαντάζομαι τις εξωτερικές με καλό φωτισμό! Μου φαίνεται να ανταγωνίζεται αυτές της RX-100M2 (πρέπει να φοράνε και τον ίδιο φακό f1.8/x3.6). Κάτι που μου αρέσει πολύ είναι η δυνατότητα να τοποθετήσεις την κάμερα αυτή σε οποιοδήποτε σημείο μέχρι 10 μέτρα από το τηλέφωνο και έτσι να βγάλεις φωτογραφίες υπό περίεργες γωνίες (ή ακόμη και ῾῾κατασκοπικές῾῾ χωρίς να σε καταλαβαίνει κάποιος ότι τον τραβάς). Για σκεφτείτε πόσες εφαρμογές μπορεί να έχει κάτι τέτοιο...

Ένα μείον που βλέπω για την ώρα είναι οι μειωμένες (προς το παρόν) δυνατότητες της εφαρμογής PlayMemories Mobile (τουλάχιστον ως προς το εύρος ρυθμίσεων). Πιστεύω ότι θα βελτιωθεί με μελλοντικά updates.

 

Στα 8 τραβαω αλλα δε με εχει ενθουσιασει.Μενω με την ελπιδα οτι θα το φτιαξουν :p

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την κάμερα, από όσα έχω διαβάσει σε διάφορα reviews, φαίνεται ότι καλύτερα να τραβάμε στα 8mp και όχι στα 20. Αυτή είναι και η default ρύθμιση της συσκευής. Μάλλον τα 20 δεν είναι πραγματικά, αλλά επιτυγχάνονται μέσω interpolation, με αποτέλεσμα χειρότερη ευκρίνεια και ῾῾πλαστικές῾῾ φωτογραφίες.

Νομίζω ότι ο αισθητήρας είναι 20.7ΜΡ και όχι απλώς το μέγεθος του τελικού αρχείου.

 

Στο τέλος όλα είναι ζήτημα των αλγορίθμων που επεξεργάζονται μετά τη φωτογραφία.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...