Jump to content

Sony Xperia Z1


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα,απο χθες το εχω κι'εγω (δεν ειχα σκοπο να αλλαξω το note μου αλλα μου το εδωσαν στη δουλεια :p ).Το τηλεφωνο ειναι σφαιρα και δε μασαει πουθενα.Αυτο που θα ηθελα να ρωτησω οσους το εχουν περισσοτερες μερες απο μενα ειναι πως τα παει απο μπαταρια.Το note ειναι τερας,δεν καταλαβαινει οτι και να κανεις μεσα στην ημερα.Επειδη λαμβανω πολλα email και χρειαζεται να ειμαι αρκετα στο internet θα ηθελα να μου πειτε τις εντυπωσεις σας.

 

Καλορίζικο.

Αν και είμαι στις πρώτες φορτίσεις η μπαταρία του μου φαίνεται λίγο καλύτερη απο το S4 αλλά σε καμμία περίπτωση όπως το Note...

Σίγουρα θα στρώσει περισσότερο μετά απο αναβαθμίσεις, αλλά μη περιμένεις να φτάσει τα επίπεδα του ''τέρατος''.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλορίζικο.

Αν και είμαι στις πρώτες φορτίσεις η μπαταρία του μου φαίνεται λίγο καλύτερη απο το S4 αλλά σε καμμία περίπτωση όπως το Note...

Σίγουρα θα στρώσει περισσότερο μετά απο αναβαθμίσεις, αλλά μη περιμένεις να φτάσει τα επίπεδα του ''τέρατος''.

 

Ευχαριστω.Ενεργοποιησα και το stamina και θα δω πως θα παει μετα τους πρωτους κυκλους φορτισης.Δεν περιμενω να ειναι note,απλα θελω να με βγαζει ανετα ολη την ημερα.Και αν χρειαστει να παω για ποτακι μετα τη δουλεια μην ψαχνω για φορτιστη.

Link to comment
Share on other sites

Το είδα από κοντά. το τηλέφωνο είναι πολύ όμορφο. Η κάμερα δεν μπορώ να πω ότι με εντυπωσίασε, περίμενα κάτι πιο καλό. Σε περιβάλλον με χαμηλό φωτισμό δεν έβγαλε κάτι ιδιαίτερο. Πάντως το μέγεθος του δεν με χάλασε. Και αυτό το bezel που ακούω συνέχεια δεν είναι και τόσο άσχημο όσο λένε ρε παιδιά (προσωπική άποψη πάντα). Σκεφτομαι να το πάρω. Εσείς που το πήρατε τι λέτε, αξίζει?
Link to comment
Share on other sites

Το είδα από κοντά. το τηλέφωνο είναι πολύ όμορφο. Η κάμερα δεν μπορώ να πω ότι με εντυπωσίασε, περίμενα κάτι πιο καλό. Σε περιβάλλον με χαμηλό φωτισμό δεν έβγαλε κάτι ιδιαίτερο. Πάντως το μέγεθος του δεν με χάλασε. Και αυτό το bezel που ακούω συνέχεια δεν είναι και τόσο άσχημο όσο λένε ρε παιδιά (προσωπική άποψη πάντα). Σκεφτομαι να το πάρω. Εσείς που το πήρατε τι λέτε, αξίζει?

Το μέγεθος είναι μια χαρά, εγώ έτσι την πάτησα.. Διάβαζα εδώ συνέχεια για το bezel και κατέληξα στο Ζ πριν δω το Ζ1.. Αν έπαιρνα τώρα κινητό θα ήταν η πρώτη μου επιλογή μαζί με το G2 που αν και δε μου αρέσει σαν εταιρεία η LG το κινητό αυτό με εντυπωσίασε.. Θεωρώ πως αν θες ζουμ πας μόνο 1020... αλλιώς το Ζ1 κάνει τα πάντα και συμφέρει..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρει κανείς πως μπορώ να μεγαλώσω τον αριθμό χαρακτήρων στα μηνύματα; Έχει κάνει κανείς ρουτ το κινητό; Αν ναι με ποια μέθοδο;
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειμαι στο τσακ να το παρω αυριο.το προηγουμενο τηλ μου ηταν το 5.λετε να κλαιω αυριο το μεσημερι;;;

 

Προσωπικά αν ήθελα να πάρω αυτό το κινητό θα πήγαινα να το ανοίξω και να δω με τα ματια μου πια οθόνη έχει....αν ήτανε από internet όχι,δε θα το ρίσκαρα.

Link to comment
Share on other sites

Κοίταζα στο σκρουτζ τις τιμές και ένα από τα καταστήματα που είναι sony center το αναφέρει ως z1 triluminus. (αν θυμάμαι καλά το έχει γύρω στα 650 ευρώ) δηλαδή υπάρχει με triluminus αλλά και χωρίς?
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είδα δύο διαφορετικά ζ1 σε παμπλικ και πλαισιο. Το 1ο είχε χάλια οθόνη τελείως κίτρινη, το 2ο είχε πολύ καλύτερη οθόνη από το πρώτο αλλά και πάλι όχι κάτι να πεις ουαου. Παραδίπλα το g2 έβγαζε ματιά με την οθόνη του.

 

Επίσης κάμερα τίποτα το ιδιαίτερο. Η οθόνη ίσως καλυτερεύει με κάνα update όπως στο ζ. Όσον αφορά τα περιθώρια δε σε ενοχλούν τόσο αλλά το ζ φαινόταν ακριβώς δίπλα πιο ισορροπημενο σχέδιο. Ωραία η αίσθηση του αλουμινένιου πλαισίου στο χέρι!

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το είδα και το συγκρινα με το δικό μου Ζ δίπλα δίπλα για αρκετή ώρα. Απλά θερίζει σαν εργαλείο. Η οθόνη άψογη, γωνίες θεάσεις βλέπεις τα πάντα (δεν μου αρέσει αυτό μιας και προτιμώ την ιδιωτικότητα στα μέσα συγκοινωνίας) . Κόλλημα ούτε κατά διάνοια. Με χάλασε το bezel (δεν είναι άσχημο αλλά του Ζ είναι πολύ πιο όμορφο και διακριτικό). Ποιότητα κατασκευής από άλλο πλανήτη.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα Πήγα σε media markt στο Γέρακα και είδα ένα. Η οθόνη ήταν πολύ καλή και υπό γωνία ήταν μια χαρά. Ρε παιδιά εσείς που το έχετε τι λέει από κάμερα? Τελικά είναι καλή ή όχι?
Link to comment
Share on other sites

Usb OTG υποστηρίζει το κινητό ;

 

Ναι κανονικά .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

εγω θα ηθελα απο τους φιλους που το συγκρινουν με το Z ultra κτλ να ανεβασουν μερικες φωτο να δουμε τη διαφορα με το Ζ1...πιστευω κατι θα φαινεται. εχουμε ακουσει τρομερες αντιφασεις, καμια φωτο θα βοηθουσε

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Αν ρίξει καποιος μια ματια σε πραγματικο τεστ σύγκρισης στην φωτογραφια εδω στα 13MP το lumia 1020 υπερέχει σαφεστατα, το Ζ1 ακολουθει (προσωπικα το τοποθετω λιγο πιο πισω), το S4 τι να πω βγαζει ..ρετουσαρισμενες φωτογραφιες κριμα.

Ακομα πιο ..φτιαχτες φωτογραφιες βγαζει το iphone 5s

Οι διαφορες φαινονται στοχευοντας το προσωπο της κοπελας στη μακετα

Edited by ppkmoby
Link to comment
Share on other sites

Αν ρίξει καποιος μια ματια σε πραγματικο τεστ σύγκρισης στην φωτογραφια εδω στα 13MP το lumia 1020 υπερέχει σαφεστατα, το Ζ1 ακολουθει (προσωπικα το τοποθετω λιγο πιο πισω), το S4 τι να πω βγαζει ..ρετουσαρισμενες φωτογραφιες κριμα.

Ακομα πιο ..φτιαχτες φωτογραφιες βγαζει το iphone 5s

Οι διαφορες φαινονται στοχευοντας το προσωπο της κοπελας στη μακετα

 

Ποιο είναι το καλύτερο σε αυτή τη σύγκριση που μας έδειξες;

 

http://s24.postimg.org/4qpgf1c79/image.jpg

 

EDIT: Εδώ μάλιστα (ίδια σελίδα που έβαλες) το 1020 βγάζει τα σύννεφα ...μπλε!

(από πάνω μια Canon 5D για σύγκριση)

 

http://s21.postimg.org/961g1eyef/image.jpg

 

Ο αισθητήρας του Ζ1 (RS) κατά τη γνώμη είναι πολύ καλός και μακάρι να βγάλει και το Ζ1 f (mini)

Το πρόβλημα της Σόνι φαίνεται να ναι στους αλγόριθμους επεξεργασίας (ΚΑΝΕΝΑ κινητό και λίγες κάμερες βγάζουν RAW) που ελπίζω να τους βελτιώσουν.

Edited by Logi
Link to comment
Share on other sites

Τόσο απογοήτευση ήτανε???

 

Noμίζω ότι η απογοήτευση είναι πιο πολύ αποτέλεσμα της συνεχούς προώθησης που είχε το κινητό ( θα έχει οθονάρα triluminos και tri-πάπαδο και καμερούκλα 20mpx που θα σβήνει τον ανταγωνισμό ) και βάσει υψηλότατης τιμής παρά ότι το ίδιο το κινητό πάσχει κάπου.

Απλά δεν είναι ΤΟ αστέρι που περίμεναν όλοι φέτος από τη Sony. Σίγουρα κάθε γενιά της Sony βελτιώνεται αλλά ακόμα δεν έχει βγάλει το κίλερ κινητό.

 

Σίγουρα είναι μία όαση ποιότητας δίπλα στο πλαστικό σκουπιδαριό, απλά υπάρχει μία ασυνέχεια στην εκτέλεση. Κάπου έμεινε στη μέση η προσπάθεια τους. Εγώ αυτό νιώθω.

 

Το G2 παραδίπλα είναι απλά πανάσχημο ( καλά ΄άμα το δεις πίσω παίζει να πετρώσεις όπως στη Μέδουσα ) αλλά είχε και πιο προσιτή τιμή και απίστευτη οθόνη και λένε πολύ καλά λόγια για κάμερα ( που δε πρόλαβα να τη δοκιμάσω ) και κυρίως για μπαταρία.

Απλά αυτό πάσχει αλλού ( υλικά, απλά σαχλός και εμετικός launcher κλπ ).

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αν υπήρχε καποιος τρόπος να τσεκάρει κανείς τι πανελ φοράει το κινητό απο τον σειριακό του τότε το χτυπαγα και σήμερα (ανταλλαγή με το Ζ μου και διαφορά). Πόσο σπαστικά αυτά τα lotteries!
Xperia Z5 Premium, Xperia Z2, Xperia Z4 Tablet, Asus Nexus 7 (2013) 16GB
Link to comment
Share on other sites

Πετυχα στο public στο golden hall ενα Ζ1 που μαλλον (δηλαδη κατα 99%) ειναι η σωστη οθονη που εχει και το ΖU. Και ειναι φοβερη!

Το μονο θεμα που εχει ειναι στην απεικονιση του μαυρου που αν γυρεις την οθονη για να τσεκαρεις γωνιες θεασης γινεται ασπρο. ''Ξεφευγει'' ας το πουμε το φως των backlight led.

Ειναι καιρος η sony να το γυρισει σε ips lcd και να σταματησει ολο αυτο το πανηγυρι με τις TFT..

Link to comment
Share on other sites

Πετυχα στο public στο golden hall ενα Ζ1 που μαλλον (δηλαδη κατα 99%) ειναι η σωστη οθονη που εχει και το ΖU. Και ειναι φοβερη!

Το μονο θεμα που εχει ειναι στην απεικονιση του μαυρου που αν γυρεις την οθονη για να τσεκαρεις γωνιες θεασης γινεται ασπρο. ''Ξεφευγει'' ας το πουμε το φως των backlight led.

Ειναι καιρος η sony να το γυρισει σε ips lcd και να σταματησει ολο αυτο το πανηγυρι με τις TFT..

 

Τα είπες όλα μέσα στις τρείς τελευταίες σειρές

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...