Jump to content

Sony Xperia Z1


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετά από 3 μέρες που έχω το z1 έχω να πώ ότι το κινητό από ταχύτητα δεν παίζεται. Η οθόνη του είναι μια χαρά. Σε σχέση με το nexus 7 fhd που έχω μπορώ να πω οτι το z1 αποδίδει καλυτερα τα χρώματα αλλά χειρότερα το άσπρο και το μαύρο. Οι γωνίες θέασης σε κινητό δεν με απασχολούν.

Στο θέμα της κάμερας όμως υπάρχει σοβαρό θέμα όταν βγαζεις φωτογραφία σε εσωτερικό χώρο με σχετικά χαμηλό φωτισμό. Οι φωτογραφίες είναι κακές και δεν με απασχολεί αν φταίει ο φακός η το software.Επίσης το κινητό δεν είναι dslr να ψαχνεις μια ώρα για χειροκίνητες ρυθμίσεις,θέλεις να βγαζει καλές φωτογραφίες γρήγορα και το z1 σε εσωτερικούς χώρους αυτό δυσκολεύεται να το κανει...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παρατήρησα 2 πράγματα στο κινητό :

1. Στο κάτω bezel του κινητού δεξιά και αριστερά όταν το πιέσω λίγο κάνει κύματα στην οθόνη και μου φάνηκε περίεργο γιατί δεν το κάνει αλλού και

2. Όταν μιλάω και το κινητό το στηρίζω στον ώμο μου γιατί μπορεί τα χέρια μου να είναι απασχολημένα με κάτι, ο συνομιλητής μου δεν με ακούει καθόλου καλά.

Είναι νορμάλ αυτά; Τα έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος; Ρωτάω γιατί πριν δεν τα είχα προσέξει και προχθές μου έπεσε το κινητό και μήπως προκλήθηκαν από το πέσιμο.

1. Το κάνει σε όλα.

2. Αν το βάζεις στον ώμο σου, κλείνεις το πίσω μικρόφωνο. Μπορείς να το απενεργοποιησεις μέσα από το μενού

Δημοσθένης Θεοχαρίδης
Link to comment
Share on other sites

1. Το κάνει σε όλα.

2. Αν το βάζεις στον ώμο σου, κλείνεις το πίσω μικρόφωνο. Μπορείς να το απενεργοποιησεις μέσα από το μενού

 

Μπορείς να μου πεις ποια ρύθμιση ακριβώς είναι γιατί δεν μπορώ να τη βρω;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου πεις ποια ρύθμιση ακριβώς είναι γιατί δεν μπορώ να τη βρω;

ρυθμίσεις -> ρυθμίσεις κλήσης -> εξάλειψη θορύβου μικροφ.

Δημοσθένης Θεοχαρίδης
Link to comment
Share on other sites

παιδες, απο οταν πηραμε την τελευταια αναβαθμιση, δεν ασχοληθηκαμε με την ρυθμιση της οθονης..εχει παιξει κανεις με το white balance για καλυτερα αποτελεσματα στις ξεθωριασμενες??

εγω βρηκα ενα σετ ρυθμισεων σε 20-30-55 οπως ειναι (rgb) , αλλα ειδα μικρη διαφορα, και τα πηγα 100-150-200, οπου ειδα βελτιωση στο μπλε, αλλα γενικα δεν μπορω να καταλαβω αν ειναι καλυτερα ή χειροτερα! θα το συγκρινω αυριο και με το Ζ1 compact Που εχει καλα χρωματα να δω διπλα διπλα..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Καλοί μου φίλοι καλημέρα,

 

Δυστυχώς δεν θα ήθελα να ήμουν εγώ αυτός που ανοίγω αυτό το topic αλλά η τύχη είχε άλλα σχέδια για μένα. Είμαι κάτοχος ενός xperia Z1 και πολύ ευχαριστημένος με τη συσκευή μου. Μέχρι εχθές που μου έπεσε απο την τσέπη του παλτού μου, με την οθόνη προς τα κάτω και έσπασε ο digitizer!!!! Τα καντήλια? αμέτρητα....με έπιασε παράπονο!!!!!! Επικοινώνησα μόλις πριν λίγο με τη sony, κακά τα μαντάτα, αλλάζουν και digitizer και οθόνη μαζί, συνολικό κόστος 280€ συν 23% ΦΠΑ, δηλαδή όλα μαζί 344,40€ plus μια εβδομάδα και για να γίνει η επισκευή....κλαίω με μαύρο δάκρυ!!!! Τι προτείνετε να κάνω? μπορώ να το βρω με 425€ καινούριο στα γύρω μαγαζιά της ομόνοιας. Προς το παρόν το δουλεύω με ένα μίνι usb πληκτρολόγιο (αστείο θέαμα με καλώδια κλπ). Να είστε καλά όλοι, ακούω προτάσεις.....

Edited by taxiarxos21
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Εσπασε το digitizer απο το Ζ1 ενος φιλου. H οθονη απο οτι μου ειπε δεν εχει παθει κατι.

Το εχει αλλαξει κανεις με καποιο απο ebay και αν ειναι ευκολο ενα λινκ με αυτο που πηρε. Βλεπω οτι οι τιμες παιζουν απο 7-8€ και ανω.

Το κινητο ειναι 3 μηνων.

Ευχαριστω

 

Βρηκα αυτο :

 

http://www.ebay.co.uk/itm/for-Sony-Xperia-Z1-C6903-C6906-Honami-Touch-Screen-Digitizer-Repair-Part-ZVLT611-/400620929449?pt=UK_Replacement_Parts_Tools&hash=item5d46de41a9

Edited by magicmixball
Link to comment
Share on other sites

Καλοί μου φίλοι καλημέρα,

 

Δυστυχώς δεν θα ήθελα να ήμουν εγώ αυτός που ανοίγω αυτό το topic αλλά η τύχη είχε άλλα σχέδια για μένα. Είμαι κάτοχος ενός xperia Z1 και πολύ ευχαριστημένος με τη συσκευή μου. Μέχρι εχθές που μου έπεσε απο την τσέπη του παλτού μου, με την οθόνη προς τα κάτω και έσπασε ο digitizer!!!! Τα καντήλια? αμέτρητα....με έπιασε παράπονο!!!!!! Επικοινώνησα μόλις πριν λίγο με τη sony, κακά τα μαντάτα, αλλάζουν και digitizer και οθόνη μαζί, συνολικό κόστος 280€ συν 23% ΦΠΑ, δηλαδή όλα μαζί 344,40€ plus μια εβδομάδα και για να γίνει η επισκευή....κλαίω με μαύρο δάκρυ!!!! Τι προτείνετε να κάνω? μπορώ να το βρω με 425€ καινούριο στα γύρω μαγαζιά της ομόνοιας. Προς το παρόν το δουλεύω με ένα μίνι usb πληκτρολόγιο (αστείο θέαμα με καλώδια κλπ). Να είστε καλά όλοι, ακούω προτάσεις.....

 

 

 

An θες μια γνωμη βαλε καμια αγγελία και πούλα το με τη βλάβη που έχει ...

Και οτι βγάλεις και μετα πάρε το καινούργιο.οπως και να χει πιο λιγα θα δώσεις

και για κανένα λογο μην κάνεις αλλαγη μονος ασου και χασεις το αδιαβροχο

Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη παιζει?έχει σπάσει μονο το digitizer η και η οθόνη?Σε καμία περίπτωση μην το πας στη sony!

Μπορείς να το φτιάξεις πολύ πιο φθηνά

Edited by moure
Link to comment
Share on other sites

Καλοί μου φίλοι καλημέρα,

 

Δυστυχώς δεν θα ήθελα να ήμουν εγώ αυτός που ανοίγω αυτό το topic αλλά η τύχη είχε άλλα σχέδια για μένα. Είμαι κάτοχος ενός xperia Z1 και πολύ ευχαριστημένος με τη συσκευή μου. Μέχρι εχθές που μου έπεσε απο την τσέπη του παλτού μου, με την οθόνη προς τα κάτω και έσπασε ο digitizer!!!! Τα καντήλια? αμέτρητα....με έπιασε παράπονο!!!!!! Επικοινώνησα μόλις πριν λίγο με τη sony, κακά τα μαντάτα, αλλάζουν και digitizer και οθόνη μαζί, συνολικό κόστος 280€ συν 23% ΦΠΑ, δηλαδή όλα μαζί 344,40€ plus μια εβδομάδα και για να γίνει η επισκευή....κλαίω με μαύρο δάκρυ!!!! Τι προτείνετε να κάνω? μπορώ να το βρω με 425€ καινούριο στα γύρω μαγαζιά της ομόνοιας. Προς το παρόν το δουλεύω με ένα μίνι usb πληκτρολόγιο (αστείο θέαμα με καλώδια κλπ). Να είστε καλά όλοι, ακούω προτάσεις.....

 

Η οθόνη παιζει?έχει σπάσει μονο το digitizer η και η οθόνη?Σε καμία περίπτωση μην το πας στη sony!

Μπορείς να το φτιάξεις πολύ πιο φθηνά

Η οθόνη παιδιά παίζει κανονικά!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω κοιταξει τιμες αλλα θα ελεγα να το πας καπου αλλου να το φτιαξεις.Το κινητο σου θα καταληξει πιθανοτατα στην arvato που χρεωνουν οτι θελουν...ρωτα σε καποιο μαγαζι που να αναλαμβανει επισκευες (οχι voda,Γερμανο κλπ,και αυτοι arvato νομιζω τα στελνουν).
Link to comment
Share on other sites

παιδες, απο οταν πηραμε την τελευταια αναβαθμιση, δεν ασχοληθηκαμε με την ρυθμιση της οθονης..εχει παιξει κανεις με το white balance για καλυτερα αποτελεσματα στις ξεθωριασμενες??

εγω βρηκα ενα σετ ρυθμισεων σε 20-30-55 οπως ειναι (rgb) , αλλα ειδα μικρη διαφορα, και τα πηγα 100-150-200, οπου ειδα βελτιωση στο μπλε, αλλα γενικα δεν μπορω να καταλαβω αν ειναι καλυτερα ή χειροτερα! θα το συγκρινω αυριο και με το Ζ1 compact Που εχει καλα χρωματα να δω διπλα διπλα..

 

Εγώ όλα τα έχω μηδέν εκτός από το μπλε που το έχω στο 30 με 35. Παίζω κάπου ενδιάμεσα. Το άσπρο δείχνει πολύ καλύτερα έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όλα τα έχω μηδέν εκτός από το μπλε που το έχω στο 30 με 35. Παίζω κάπου ενδιάμεσα. Το άσπρο δείχνει πολύ καλύτερα έτσι.

 

ναι τελικα το να τα ανεβασεις ολα ειναι βλακεια, γινεται μουντο ολο το κινητο.. ανεβασα το μπλε στο 15 αλλα τελικα νομιζω μπουρδες, το πανε ειναι τετοιο που ο,τι και να κανουμε δεν αλλαζει το πραγμα..αν δεις καλο πανελ θα καταλαβεις για τι αποδοση του μπλε μιλαμε...

τωρα για το λευκο οκ, μικρη η διαφορα. πιο πολυ στα χρωματα φαινεται.απο εκει και περα δεν το ζαλιζω αλλο, δε με ενοχλει και τοσο..ειναι σα να μην αλλαξε τιποτα απο τα παλιοτερα κινητα που ειχα, και αν δεν ειχα δει το καλο πανελ δε θα το ειχα καταλαβει. οταν ερθει η ωρα για την επομενη συσκευη απλα ελπιζω ναμαι πιο τυχερος, ο,τι και ναναι αυτη.. (ακομα και το Ζ1 compact που ηδη πηρα για τον πατερα μου και σκεφτομαι να χτυπησω μεχρι το καλοκαιρι και εγω)

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Ψάχνω να βρω απο αγγελία, εδώ και στη Χρυσή Ευκαιρία, κάποιο Ζ1. Υπάρχει κάποιος τρόπος να μπορώ να καταλάβω από τη δοκιμή που θα κάνω πριν το πάρω, αν είναι το "καλό" πάνελ ή το "υποδεέστερο"? (δεν έχω δει κανένα από τα 2 για να έχω μέτρο σύγκρισης και φοβάμαι μην την πατήσω). Υπάρχει κάποιο στοιχείο που να "προδίδει" τι πανελ "φοράει", ή είναι τελείως ρουλέτα? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Ψάχνω να βρω απο αγγελία, εδώ και στη Χρυσή Ευκαιρία, κάποιο Ζ1. Υπάρχει κάποιος τρόπος να μπορώ να καταλάβω από τη δοκιμή που θα κάνω πριν το πάρω, αν είναι το "καλό" πάνελ ή το "υποδεέστερο"? (δεν έχω δει κανένα από τα 2 για να έχω μέτρο σύγκρισης και φοβάμαι μην την πατήσω). Υπάρχει κάποιο στοιχείο που να "προδίδει" τι πανελ "φοράει", ή είναι τελείως ρουλέτα? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

γενικα αν δεν εχεις δει δεν ξερω αν θα το καταλαβεις, αλλα το μπλε, πχ στο εικονιδιο του FB ειναι εντονο μπλε, στα καλα πανελ, ενω στα αλλα ειναι πιο ξεθωριασμενο. στο μπλε κανει μπαμ δηλαδη.για μενα πηγαινε σε κανα πλαισιο κλτ, δεν το Z1 compact Που μεχρι στιγμης εχει καλες οθονες και δες και ενα Ζ1. αν εχουν ιδια χρωματα πιθανον εκεινο το Ζ1 να εχει καλη οθονη, αν εχει το compact καλυτερα, ετσι θα πρεπει ναναι του Ζ1..

Γενικα να ξερεις δυσκολα θα βρεις καλη οθονη, το ειχα ψαξει και εγω, μονο μερικα ελληνικα ηταν οκ..απο σκρουτζομαγαζα τα πιο πολλα ηταν το ιδιο..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα.. καλή μου τύχη! Ευχαριστώ πολύ!

 

Κανε μια γυρα, στο πλαισιο της γλυφαδας το Ζ1 που ειχε ηταν με καλη οθονη, τουλαχιστον πριν ενα μηνα που πηγα εγω. αν περασεις εκει θα δεις πως ειναι...και θα εχεις μια αποψη.. παρολα αυτα αν δεν δεις διαφορα με καποιο αλλο Ζ1 θα καταλαβεις οτι ειναι ασημαντη η διαφορα. αν παλι παρεις εσυ ενα Ζ1 και δεις διαφορα...

Εγω πχ αν το επαιρνα απο το πλαισιο γλυφαδας που ειχαν καλο δειγμα, και ειχε χαλια χρωματα, θα τους το εδειχνα επι τοπου (εννοειται πως θα το ανοιγα μπροστα τους) και θα τους ελεγα, θελω αλλο...DOA

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα αξίζει να το φτιάξεις με τον ένα η με τον άλλο τρόπο είναι πολύ καλό κινητό το Ζ1 κια φου το έχεις ευχαριστηθει....τώρα αν θα το φτιάξεις στη σονυ η σε κάποιον έξω δική σου επιλογή πάντως σιγουρα δεν αξίζουν γερμανος κλπ τετοιοι και ακριβοι και δεν ειναι εξουσιοδοτημένοι...η sony η σε κάποιον no name τεχνικό (εγώ αν είχα τόσο καλό κινητό θα το πήγαινα στη sony)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ένα πρόβλημα με το κινητό μου το πείρε ο μικρός και μου χάλασε το φίλτρο που είναι στο ηχείο κάτω ξέρει κανένας αν γίνεται αλλαγή.
Link to comment
Share on other sites

Οποτε μπεις στο facebook υπάρχει σελίδα sony mobile gr η κάπως έτσι που ρωτάς και σου απαντάνε αμέσως τεχνικοί της sony

 

https://www.facebook.com/sonymobilegr?fref=ts

 

αν και το πιο πιθανο ειναι να του πουν να περασει απο σονυ μερια (του τεστην arvato)

Ακομα και για το κοστος πιστευω καλυτερα να ριξεις εκει ενα τηλ. ολα φτιαχνονται..τωρα αν απλα σου εχωσε τη γριλια λιγο πιο μεσα, δε νομιζω να επηρεαζει σε κατι, ετσι και αλλιως περναει νερο μεσα της.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Κάπου είδα ότι το S4 μετά την αναβάθμιση σε KitKat παρουσίασε ζητήματα με την εξωτερική κάρτα (http://www.gottabemobile.com/2014/02/22/samsung-galaxy-s4-note-3-android-4-4-problem-hits-micro-sd-card/). Ο κώδικας της Google, λέει, απενεργοποιεί την πρόσβαση των εφαρμογών (πχ file managers, image editors κλπ) στην δευτερεύουσα μνήμη και δεν επιτρέπει την πλήρη διαχείριση των εκεί αρχείων, παρά μόνο με συγκεκριμένους περιορισμούς. Κι αυτό το κάνει για να επιβάλει την χρήση των clouds (Google Drive κλπ) και να αναγκάζει το χρήστη να αποθηκεύει τα αρχεία του εκεί και να μη "φορτώνει" τη συσκευή... Στην Βαρκελώνη κάποιοι διαπίστωσαν ότι το ίδιο θέμα υπάρχει και στο S5 (σχόλια εδώ: http://www.engadget.com/2014/02/24/amsung-galaxy-s5-vs-the-competition/) και σιχτιρίζουν τη Samsung που δεν πάτησε πόδι στην Google και δέχτηκε έτσι να αχρηστεύεται ουσιαστικά η υποδοχή της micro SD, η οποία πλέον θα χρησιμεύει μόνο για να αποθηκεύονται τα GB των παιχνιδιών... Ξέρουμε τι θα γίνει με τη Sony; Θα "σπάσει" τον κώδικα της Google ή θα περιμένουμε τους developers;
Link to comment
Share on other sites

μια γρήγορη ερώτηση,

έβαλα την τελευταία ελληνική ftf και από τότε όποιος με παίρνει τηλέφωνο ή παίρνω εγώ, είναι ενεργοποιημένη η ανοιχτή ακρόαση από προεπιλογή... δεν έχω βρει κάτι στις ρυθμίσεις. Ξέρει κανείς πως αλλάζει;

 

update:

 

όταν φορτίζει από την μαγνητική επαφή είναι ενεργοποιημένη η ανοιχτή ακρόαση....sorry τώρα μόλις μου ήρθε το μαγνητικό κινέζικο καλώδιο δεν το ήξερα!

Edited by ditheo
Δημοσθένης Θεοχαρίδης
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...