Jump to content

Κινέζικα κινητά: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, απορίες


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το gps δεν το λες και κορυφαίο αλλά την δουλειά του την κάνει!

Από αναβαθμίσεις ότι ήταν να πάρει τις πήρε,ένα αρνητικό είναι ότι δεν θα πάρει λολιποπ.

Ελληνικά έχει κανονικά 4g και στις δύο κάρτες (εναλλάξ).

[ATTACH]64155[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το gps δεν το λες και κορυφαίο αλλά την δουλειά του την κάνει!

Από αναβαθμίσεις ότι ήταν να πάρει τις πήρε,ένα αρνητικό είναι ότι δεν θα πάρει λολιποπ.

Ελληνικά έχει κανονικά 4g και στις δύο κάρτες (εναλλάξ).

[ATTACH]64155[/ATTACH]

 

ωραια σε ευχαριστω!η εταιρεια σε σχεση με doogee ,elephone τι λεει?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα ποτέ doogee και elephone αλλά πιστεύω είναι στα ίδια επιπεδα με doogee(ή elephone τώρα τελευταια άρχησε να ανεβαίνει)!

Απλά ή Kingzone είναι λίγο ότι νάναι με αναβαθμίσεις,ειδικά στο z1 στην αρχή τα είχε κάνει μαντάρα!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είμαι μεταξύ ζοπο speed 7 plus και elephone p7000 !

Μόλις είδα και το gps του ζοπο και τόσες πράσινες μπαρες δεν έχω ξανά δει!

βοηθάτε χριστιανοί...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είμαι μεταξύ ζοπο speed 7 plus και elephone p7000 !

Μόλις είδα και το gps του ζοπο και τόσες πράσινες μπαρες δεν έχω ξανά δει!

βοηθάτε χριστιανοί...

 

Ελεφον απο μενα αλλα απο που;

Αν το βρεις στο Βικμαλλ παρτο απο εκει

Μινιντιλ στο τσακιρ κεφι

Στα υπολοιπα μαγαζια με αυτα που ακογονται ... ειμαι σκεπτικος

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μια βοήθεια αν μπορεί κανείς:

 

Το κινητό σταμάτησε να φορτίζει. Ό,τι φορτιστή και να του βάλω επάνω, δείχνει ότι φορτίζει, αλλά ο δείκτης της μπαταρίας

δεν ανεβαίνει. Συνεχώς επίσης, δείχνει ότι σταματάει να φορτίζει/ξαναξεκινάει, με λίγα λόγια δεν κάνει καλή επαφή το καλώδιο φόρτισης με την θύρα micro usb του κινητού απ' ό,τι καταλαβαίνω.

 

Η μόνη λύση που βρήκα ψάχνοντας στο Google, είναι να κάνω restart, αναβάθμιση λογισμικού ή με μια καρφίτσα/οδοντογλυφίδα να σπρώξω λίγο προς τα πάνω την πλακετίτσα φόρτισης μέσα στην micro usb του κινητού. Τίποτα δεν δούλεψε.

 

Το πήγα σε 3 τεχνικούς στην γειτονιά μπας και...αλλά όλοι παντελώς άσχετοι, η λύση "θα το στείλουμε στα κεντρικά στην Αθήνα" και με κόστος από 45-70 ευρώ. Για καταστήματα τύπου Vodafone/Wind κτλ. εννοείται πως δεν υπάρχει καμιά ελπίδα, οι κοπελίτσες μέσα πέρα από το να σου προτείνουν νέο φορτιστή με 35 ευρώ για πώληση, δεν ξέρουν κάτι.

 

Καμιά ιδέα τι μπορώ να κάνω ή σε ποιον να απευθυνθώ;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είμαι μεταξύ ζοπο speed 7 plus και elephone p7000 !

Μόλις είδα και το gps του ζοπο και τόσες πράσινες μπαρες δεν έχω ξανά δει!

βοηθάτε χριστιανοί...

 

Απο αυτα τα 2,θεωρω πως το LeTV Le1 ειναι πιο ποιοτικο απο τα λιγα που εχω διαβασει.

Στα 187$ στο αριστο vickmall.http://www.vickmall.com/original-letv-one-le-1-x600-4g-fdd-lte-android-5-0-mtk6795-64-bit-octa-core-2-0ghz-5-5inch-3gb-ram-16gb-rom-13-0mp-smart-cell-phone.html

Αποψη μου ειναι να μην μπλεξεις με Elephone και Zopo.

Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Απο αυτα τα 2,θεωρω πως το LeTV Le1 ειναι πιο ποιοτικο απο τα λιγα που εχω διαβασει.

Στα 187$ στο αριστο vickmall.http://www.vickmall.com/original-letv-one-le-1-x600-4g-fdd-lte-android-5-0-mtk6795-64-bit-octa-core-2-0ghz-5-5inch-3gb-ram-16gb-rom-13-0mp-smart-cell-phone.html

Αποψη μου ειναι να μην μπλεξεις με Elephone και Zopo.

 

Συμφωνώ απόλυτα με τον συμφορίτη arisg90. Σαφώς καλύτερη επιλογή το letv.

Samsung a51-Huawei p smart z-xiaomi redmi note 8 pro-honor 8x - Samsung s7 edge-Xiaomi redmi note 4-Letv-lenovo p1-samsung note 4-Htc one m8 - lenovo z2 pro - lg g3 - samsung a5 - lenovo z2 - iphone 5s - samsung s5 - samsung grand 2 - lg g2 - asus zenfone 5 - samsung s3 - lumia 520 - samsung s4 mini - iphone 4s etc..
Link to comment
Share on other sites

Και γενικότερα, πιστεύω, υπάρχουν διάφορες αξιοπρεπέστερες (και πιο αξιόπιστες) επιλογές στην κατηγορία από Elephone και Zopo...
Link to comment
Share on other sites

Και γενικότερα, πιστεύω, υπάρχουν διάφορες αξιοπρεπέστερες (και πιο αξιόπιστες) επιλογές στην κατηγορία από Elephone και Zopo...

 

Συμφωνώ απόλυτα με τον συμφορίτη arisg90. Σαφώς καλύτερη επιλογή το letv.

 

Απο αυτα τα 2,θεωρω πως το LeTV Le1 ειναι πιο ποιοτικο απο τα λιγα που εχω διαβασει.

Στα 187$ στο αριστο vickmall.http://www.vickmall.com/original-letv-one-le-1-x600-4g-fdd-lte-android-5-0-mtk6795-64-bit-octa-core-2-0ghz-5-5inch-3gb-ram-16gb-rom-13-0mp-smart-cell-phone.html

Αποψη μου ειναι να μην μπλεξεις με Elephone και Zopo.

 

letv?ειναι γνωστοτερη απο elephone,zopo?

απλα θυμιζω τι ζηταω!

 

4g εναλλαξ και στις 2 σιμ

3giga ram

αποσπωμενη μπαταρια

sd card σε δικη της θεση

800αρα μπαντα στο 4g

5.5 ιντσες

εως 170+- 30 ευρω

 

δηλαδη δεν εχει την 800αρα στο 4g και την θεση για sd!

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη αναβαθμισεις γιοκ?anyway τελειο φαινεται αλλα δεν εχει τα 2 απαραιτητα που εγραψα για μενα παραπανω!ευχαριστω παντως θα εχω στα υποψιν την εταιρεια αυτη :)
Link to comment
Share on other sites

Η LeTV είναι γνωστότερη, αλλά όχι στα κινητά καθώς η σειρά Le One είναι τα πρώτα της smartphone.

 

Αλλά δυστυχώς δεν έχει κάρτα SD και αποσπώμενη μπαταρία

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Η LeTV είναι γνωστότερη, αλλά όχι στα κινητά καθώς η σειρά Le One είναι τα πρώτα της smartphone.

 

Αλλά δυστυχώς δεν έχει κάρτα SD και αποσπώμενη μπαταρία

Μετά από την εμπειρία με το zopo 980+ προ διετίας και, και του τωρινού Huawei honor 3c, με βάσει αυτά τα κριτήρια που ανέφερα παραπάνω έχω πελαγωσει!

σαν εμφάνιση μου αρέσει το ινοξ γύρω γύρω του elephone αλλά είδα ένα review του ζοπο speed 7 plus με GPS να έχει τόσες πράσινες μπάρες στο σήμα των δορυφόρων και με δελεασε! το μόνο που φοβάμαι στην ζοπο είναι το hardware.αλλά φαντάζομαι και η elephone υπερεκτιμημενη είναι.

ουφ κάποια άλλη;doogee εμφανισιακά δεν μου αρέσει.xiaomi,Lenovo,zte απορρίπτονται για διαφορετικούς λόγους η κάθε εταιρεία.τι μένει;

 

 

Επίσης όταν στέλνουν από EU WAREHOUSE έρχεται πιο γρήγορα το κινητό; πιο είναι το όφελος εάν το παραγγέλνω από EU WAREHOUSE?

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

Μετά από την εμπειρία με το zopo 980+ προ διετίας και, και του τωρινού Huawei honor 3c, με βάσει αυτά τα κριτήρια που ανέφερα παραπάνω έχω πελαγωσει!

σαν εμφάνιση μου αρέσει το ινοξ γύρω γύρω του elephone αλλά είδα ένα review του ζοπο speed 7 plus με GPS να έχει τόσες πράσινες μπάρες στο σήμα των δορυφόρων και με δελεασε! το μόνο που φοβάμαι στην ζοπο είναι το hardware.αλλά φαντάζομαι και η elephone υπερεκτιμημενη είναι.

ουφ κάποια άλλη;doogee εμφανισιακά δεν μου αρέσει.xiaomi,Lenovo,zte απορρίπτονται για διαφορετικούς λόγους η κάθε εταιρεία.τι μένει;

 

 

Επίσης όταν στέλνουν από EU WAREHOUSE έρχεται πιο γρήγορα το κινητό; πιο είναι το όφελος εάν το παραγγέλνω από EU WAREHOUSE?

 

Xiaomi γιατί όχι; MIUI;

 

Η Elephone δεν νομίζω ότι ήταν ποτέ πολύ σοβαρή για να την πεις υπερεκτιμημένη, απλά με το p7000 κ p8000 σίγουρα βελτιώθηκε, όχι ότι δεν θέλει να σοβαρευτεί κι άλλο.

Και το P8000 (αυτό έχω τώρα) ίσως θα μπορούσες να κοιτάξεις, που δεν έχει αποσπώμενη μπαταρία, αλλά είναι 4165mAh και κρατάει φοβερά. Αλλά έχει και αυτό τις χαζομάρες του (κακή κάμερα, όχι USB OTG) και δεν έχω δοκιμάσει το GPS.

 

Ένα κινητό που δεν έχει προταθεί και νομίζω καλύπτει πλήρως τα κριτήριά σου είναι το UleFone Be Touch 2. Έχω και το 1 και η ποιότητα κατασκευή είναι πολύ καλή. Επίσης πολύ καλή η κάμερα. Η μπαταρία του 1 είναι ψιλο-μάπα αλλά το 2 έχει 3050mAh. Επίσης δεν έχω δοκιμάσει GPS γιατί γενικά δεν το χρησιμοποιώ στην καθημερινότητά μου ιδιαίτερα

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Xiaomi γιατί όχι; MIUI;

 

Η Elephone δεν νομίζω ότι ήταν ποτέ πολύ σοβαρή για να την πεις υπερεκτιμημένη, απλά με το p7000 κ p8000 σίγουρα βελτιώθηκε, όχι ότι δεν θέλει να σοβαρευτεί κι άλλο.

Και το P8000 (αυτό έχω τώρα) ίσως θα μπορούσες να κοιτάξεις, που δεν έχει αποσπώμενη μπαταρία, αλλά είναι 4165mAh και κρατάει φοβερά. Αλλά έχει και αυτό τις χαζομάρες του (κακή κάμερα, όχι USB OTG) και δεν έχω δοκιμάσει το GPS.

 

Ένα κινητό που δεν έχει προταθεί και νομίζω καλύπτει πλήρως τα κριτήριά σου είναι το UleFone Be Touch 2. Έχω και το 1 και η ποιότητα κατασκευή είναι πολύ καλή. Επίσης πολύ καλή η κάμερα. Η μπαταρία του 1 είναι ψιλο-μάπα αλλά το 2 έχει 3050mAh. Επίσης δεν έχω δοκιμάσει GPS γιατί γενικά δεν το χρησιμοποιώ στην καθημερινότητά μου ιδιαίτερα

xiaomi κινητά δεν υποστηρίζουν την μπάντα 800 σε 4g! στο τοπικ του 8000 βάλε μου μια φώτο από ανοιχτό ουρανό με την εφαρμογή gps test να δω λίγο το σήμα του!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,μετά απο σχεδόν δύο μήνες που παρακολουθώ διάφορα θέματα περι κινητών στο site σκέφτομαι να προχωρήσω σε αγορά ενός κινητού απο κίνα.Το budget είναι περίπου στα 150 ευρώ. Επίσης ενα βασικό κριτήριο ειναι το τηλέφωνο να λειτουργει χωρίς να χρειάζεται να παρέμβω με αλλαγές rom και παρόμοιες επεμβάσεις,ειμαι τελείως άσχετος .Πριν σας κουράσω τελειως με την εισαγωγή μου θα ήθελα να μου πειτε τη γνώμη σας ανάμεσα στα :

1. CUBOT H1 4G LTE Android 5.1 Smartphone 64Bit MTK6735P Quad-Core 1.0GHz 2GB+16GB 5.5 Inch IPS HD Screen 5200mAh Battery και

2.Leagoo Elite 5 Smart Phone MTK6735 5.5 inch IPS 1280x720 Quad Core Android 5.1 4G LTE 2GB RAM 16GB ROM 4000Mah Battery.

Ισως και κάποια δική σας επιλογή,αν θέλετε.

Σας ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Το budget είναι περίπου στα 150 ευρώ. Ισως και κάποια δική σας επιλογή,αν θέλετε.

Σας ευχαριστώ πολύ.

Meizu M2 Note

OnePlus 12 (16/512): - in the past: [iPhone 13 Pro], OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

To CUBOT έχει την 800αρα στο 4G.

 

Και ανθεκτική μπαταρία.

 

Το MEIZU δεν έχει την 800

Αλλά σαν ποιότητα μάλλον είναι ανωτερο

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

xiaomi κινητά δεν υποστηρίζουν την μπάντα 800 σε 4g! στο τοπικ του 8000 βάλε μου μια φώτο από ανοιχτό ουρανό με την εφαρμογή gps test να δω λίγο το σήμα του!

Αυτό εδώ λες https://play.google.com/store/apps/details?id=com.chartcross.gpstest ?

 

Αυτό κατέβασα τελικά. Σου απάντησα εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6327232#post6327232

Edited by paris_89

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μπορώ να εγκαταστήσω το weather widget της lenovo στο κινητό μου? Έχω ένα Ecoo e04 plus. Έψαξα για το apk, αλλά δεν το βρήκα. Θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει?
Θάνος :)
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,μετά απο σχεδόν δύο μήνες που παρακολουθώ διάφορα θέματα περι κινητών στο site σκέφτομαι να προχωρήσω σε αγορά ενός κινητού απο κίνα.Το budget είναι περίπου στα 150 ευρώ. Επίσης ενα βασικό κριτήριο ειναι το τηλέφωνο να λειτουργει χωρίς να χρειάζεται να παρέμβω με αλλαγές rom και παρόμοιες επεμβάσεις,ειμαι τελείως άσχετος .Πριν σας κουράσω τελειως με την εισαγωγή μου θα ήθελα να μου πειτε τη γνώμη σας ανάμεσα στα :

1. CUBOT H1 4G LTE Android 5.1 Smartphone 64Bit MTK6735P Quad-Core 1.0GHz 2GB+16GB 5.5 Inch IPS HD Screen 5200mAh Battery και

2.Leagoo Elite 5 Smart Phone MTK6735 5.5 inch IPS 1280x720 Quad Core Android 5.1 4G LTE 2GB RAM 16GB ROM 4000Mah Battery.

Ισως και κάποια δική σας επιλογή,αν θέλετε.

Σας ευχαριστώ πολύ.

Αν το κριτηριο σου ειναι η μπαταρια τοτε πας στο Κουμποτ,

αν οχι, πας σε λιιιιγο καλυτερο.

http://www.vickmall.com/siswoo-c50-4g-lte-mtk6735-64-bit-quad-core-1-3ghz-cpu-5-0-inch-1280x720-screen-android-5-0-smartphone.html

Link to comment
Share on other sites

Αν το κριτηριο σου ειναι η μπαταρια τοτε πας στο Κουμποτ,

αν οχι, πας σε λιιιιγο καλυτερο.

http://www.vickmall.com/siswoo-c50-4g-lte-mtk6735-64-bit-quad-core-1-3ghz-cpu-5-0-inch-1280x720-screen-android-5-0-smartphone.html

 

Καλύτερο το siswoo από τη γνωστή και συμπαθητική CUBOT??

Δεν λέω πως έγινε η CUBOT Huawei ή XIAOMI....

Aλλα όχι και siswoo.....

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...