Jump to content

Κινέζικα κινητά: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, απορίες


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 12,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά, παρακαλώ την γνώμη σας γιά αυτό το τηλέφωνο.

http://www.pandawill.com/cloudfone-excite-470q-smartphone-mtk6582-android-42-1gb-4gb-47-inch-3g-gps-red-p90815.html

Είναι γιά γυναίκα και θέλει φθηνό, μόνο σε κόκκινο ή ρόζ χρώμα, τα υπόλοιπα δεν την ενδιαφέρουν και πολύ.

Ευχαριστώ.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, παρακαλώ την γνώμη σας γιά αυτό το τηλέφωνο.

http://www.pandawill.com/cloudfone-excite-470q-smartphone-mtk6582-android-42-1gb-4gb-47-inch-3g-gps-red-p90815.html

Είναι γιά γυναίκα και θέλει φθηνό, μόνο σε κόκκινο ή ρόζ χρώμα, τα υπόλοιπα δεν την ενδιαφέρουν και πολύ.

Ευχαριστώ.

 

Καλό για λίγα πράγματα, προφανώς για γυναίκα είναι οτι πρέπει, αφού το κουβαλάν στην Τζαντα τους και τα πλαστικά μέρη δεν είναι και τα καλύτερα, άρα μικρές πιθανότητες να της πέσει κάτω..!!!

 

κοίτα τα video

https://www.youtube.com/watch?v=JTrWG26bwZE

 

https://www.youtube.com/watch?v=xufM97PeIvI

Edited by mariodj

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, παρακαλώ την γνώμη σας γιά αυτό το τηλέφωνο.

http://www.pandawill.com/cloudfone-excite-470q-smartphone-mtk6582-android-42-1gb-4gb-47-inch-3g-gps-red-p90815.html

Είναι γιά γυναίκα και θέλει φθηνό, μόνο σε κόκκινο ή ρόζ χρώμα, τα υπόλοιπα δεν την ενδιαφέρουν και πολύ.

Ευχαριστώ.

 

Eγω θα έπερνα αυτο

http://www.minideal.net/xiaomi-red-rice-hongmi-1s-pink-qualcomm-8228-snapdragon-400-gps-4-7-ips-smartphone.html

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν πρόσεξες ότι φράφω γιά φθηνό φίλε μου ... :)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Σηκώνω τα χέρια ψηλά ...:blink::blink::blink::blink:........έκανα ότι μπορούσα......διάβασα όσα μπορούσα....και τελικά κατάφερα να μπερδευτώ όσο μπορούσα.....το ΜΟΝΟ που κατάφερα αυτές τις 2-3 μέρες διαβάζοντας άπειρα post εδώ μέσα ήταν να πάρω 2 αναβράζοντα για τον πονοκέφαλο.

 

Ξεκίνησα από thl 5000 ,μετά xiaomi mi3....μετά πήγα στα zopo.....μετά στα coolpad....cubot.....δεν πάει άλλο.Τώρα θα μου πείτε τι σχέση έχει το ένα με το άλλο αφού υπάρχει διαφορά 100 ευρω σε αυτά τα κινητά.....ΣΩΣΤΟ .

Ετσι και αλλιώς είμαι τόσο μπερδεμένος που ότι και να πάρω θα λέω εκ των υστέρων....γιατί δεν πήρα το άλλο.....

 

Οπότε....θα παρακαλέσω κάποιον ή κάποιους να μου πουν ΕΝΑ δοκιμασμένο,αξιόπιστο κινητό που έχει περπατήσει καλά και έχει θετικές αξιολογήσεις από τους κατόχους τους.......ένα τέτοιο κινητό δηλαδή γύρω στα 150 ευρώ και άλλο ένα (σε περίπτωση που ξεφύγω στα λεφτά)....γύρω στα 200 ευρώ.

Επίσης αυτό που δεν κατάλαβα είναι από ΠΟΥ να το παραγγείλω.Από τα κινεζομάγαζα της Ασίας ή από αυτά που λένε για κάποιες αποθήκες στην Ευρώπη όπου θα μου έρθουν γρηγορότερα και σίγουρα χωρίς τελωνείο ????

Εγώ κατάλαβα ότι από Ευρώπη δεν έχουν όλα τα μοντέλα....έχουν κάποια.....Αν λοιπόν εγώ θέλω κάποιο από αυτά που υπάρχουν και έχει μικρή διαφορά στην τιμή από ότι της Ασίας......να προτιμήσω το ευρωπαικό για να είμαι σίγουρος ότι δεν θα πληρώσω τελωνείο και ότι θα έρθει σύντομα....σωστά κατάλαβα ?.......ποιο site λοιπόν να προτιμήσω αν το πάρω από Ευρώπη ?

 

Θα είμαι σε αναμονή των απαντήσεων σας......έτσι και αλλιώς όλη μέρα στο myphone είμαι.....τα λεφτά υπάρχουν στην κάρτα......περιμένω έναν-δυο φίλους.... να μου προτείνουν συσκευή για να κάνω την παραγγελία(εγώ πλέον σήκωσα λευκή σημαία-δεν πρόκειτε να παραγγείλω μόνος μου)...........Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Επιδει θα πρεπει να είναι συστημενω 15€ το εστειλα εγω πριν 1,5 μηνα

 

Θα ηθελα να μου προτυνεται ένα τηλεφωνο....

Βασικες προιποθεσεις 2 σιμ, αποσπομενη μπαταρια (και μεγαλη αν γινεται) οπωσδηποτε, πολύ καλο gps, καλη φωτο και 5,5'....και συμφωνα με το ποσο που διαθετο οσο καλυτερο γινεται....320€ maximum

 

:p βλέπω ότι δεν έχω μόνο εγώ το ίδιο δίλλημα

Τα είχα και τα 2, τώρα έχω το Xiaomi Redmi Note και θεωρώ ότι είναι καλύτερο από το Coolpad F1..... Προτείνω λοιπόν το Xiaomi και εγώ....

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Σηκώνω τα χέρια ψηλά ...:blink::blink::blink::blink:........έκανα ότι μπορούσα......διάβασα όσα μπορούσα....και τελικά κατάφερα να μπερδευτώ όσο μπορούσα.....το ΜΟΝΟ που κατάφερα αυτές τις 2-3 μέρες διαβάζοντας άπειρα post εδώ μέσα ήταν να πάρω 2 αναβράζοντα για τον πονοκέφαλο.

 

Ξεκίνησα από thl 5000 ,μετά xiaomi mi3....μετά πήγα στα zopo.....μετά στα coolpad....cubot.....δεν πάει άλλο.Τώρα θα μου πείτε τι σχέση έχει το ένα με το άλλο αφού υπάρχει διαφορά 100 ευρω σε αυτά τα κινητά.....ΣΩΣΤΟ .

Ετσι και αλλιώς είμαι τόσο μπερδεμένος που ότι και να πάρω θα λέω εκ των υστέρων....γιατί δεν πήρα το άλλο.....

 

Οπότε....θα παρακαλέσω κάποιον ή κάποιους να μου πουν ΕΝΑ δοκιμασμένο,αξιόπιστο κινητό που έχει περπατήσει καλά και έχει θετικές αξιολογήσεις από τους κατόχους τους.......ένα τέτοιο κινητό δηλαδή γύρω στα 150 ευρώ και άλλο ένα (σε περίπτωση που ξεφύγω στα λεφτά)....γύρω στα 200 ευρώ.

Επίσης αυτό που δεν κατάλαβα είναι από ΠΟΥ να το παραγγείλω.Από τα κινεζομάγαζα της Ασίας ή από αυτά που λένε για κάποιες αποθήκες στην Ευρώπη όπου θα μου έρθουν γρηγορότερα και σίγουρα χωρίς τελωνείο ????

Εγώ κατάλαβα ότι από Ευρώπη δεν έχουν όλα τα μοντέλα....έχουν κάποια.....Αν λοιπόν εγώ θέλω κάποιο από αυτά που υπάρχουν και έχει μικρή διαφορά στην τιμή από ότι της Ασίας......να προτιμήσω το ευρωπαικό για να είμαι σίγουρος ότι δεν θα πληρώσω τελωνείο και ότι θα έρθει σύντομα....σωστά κατάλαβα ?.......ποιο site λοιπόν να προτιμήσω αν το πάρω από Ευρώπη ?

 

Θα είμαι σε αναμονή των απαντήσεων σας......έτσι και αλλιώς όλη μέρα στο myphone είμαι.....τα λεφτά υπάρχουν στην κάρτα......περιμένω έναν-δυο φίλους.... να μου προτείνουν συσκευή για να κάνω την παραγγελία(εγώ πλέον σήκωσα λευκή σημαία-δεν πρόκειτε να παραγγείλω μόνος μου)...........Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Το τηλέφωνο είναι σαν τα αυτοκίνητα, κυκλοφορούν πολλά για πολλά γούστα. Εδώ ο κάθε ένας θα σου προτείνει και θα υποστηρίξει το τηλέφωνο που έχει στην κατοχή του, δικαιολογώντας οτι αυτός έχει κάνει την καλύτερη αγορά.

 

Κοίτα μόνος σου ποιες ανάγκες σου καλύπτει το κάθε τηλέφωνο και αποφάσισε...!!!;) όλοι περάσαμε από αυτό το δίλημμα..! ένα μήνα περίπου πριν ήμουν ανάμεσα στο LG G2 και το mi3, τελικά πήρα το LG για το λόγο της εγγυήσεις...!;)

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

@pontokeras

 

2-3 ημερες ειναι λιγος χρονος για καποιον που ασχολειται πρωτη φορα με αγορα απο κινα καθως τα μοντελα ειναι πολλα. Θελει υπομονη κ χρονο και οχι μονο με γνωμες απο εδω μεσα.

 

Στα 200 και κατι ψιλα ευρω οι 90 στους 100 θα πουν mi3. Στο νημα του θα βρεις τα παντα. Εγω ανηκω στους υπολοιπους 10.

 

Στα 150 παλι οι περισσοτεροι θα πουν redmi note.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

...Το τηλέφωνο είναι σαν τα αυτοκίνητα, κυκλοφορούν πολλά για πολλά γούστα. Εδώ ο κάθε ένας θα σου προτείνει και θα υποστηρίξει το τηλέφωνο που έχει στην κατοχή του, δικαιολογώντας οτι αυτός έχει κάνει την καλύτερη αγορά.

 

Συμφωνω, ειναι η ανθρωπινη φυση αυτη, δεν μπορουμε να το αποφυγουμε...

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο είναι να κατασταλαξεις σε 2 το πολύ 3 και από εκεί και πέρα να ψάξεις για αυτά. Αν είσαι ανάμεσα σε 10 δε θα βγάλεις άκρη.
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Mορεί να μου πει κάποιος για την ποιότητα του gps του coolpad f1?

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5597216

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Τι γνώμη έχετε για το tianhe h900?

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

ξερει καποιος να μου πει για αυτο το κινητο?

5.7 Inch Star N3+ Smartphone MTK6592 Octa Core 2GB 16GB Android 4.2 3G

αν αξιζει και αν εχει προβλημα γενικα?σκεφτομαι να το παρω για αυτο

http://www.ebay.com/itm/331252637633?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649

οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, παρακαλώ την γνώμη σας γιά αυτό το τηλέφωνο.

http://www.pandawill.com/cloudfone-excite-470q-smartphone-mtk6582-android-42-1gb-4gb-47-inch-3g-gps-red-p90815.html

Είναι γιά γυναίκα και θέλει φθηνό, μόνο σε κόκκινο ή ρόζ χρώμα, τα υπόλοιπα δεν την ενδιαφέρουν και πολύ.

Ευχαριστώ.

 

Τα reviews του ειναι αρκετα καλα.Το ποσο θα αντεξει ειναι μεγαλο ερωτημα.Προσπαθησε να την πεισεις να παει σε Doogee DG310 ή THL T6s.Πολυ πιο επωνυμα.

Να και κατι ελαφρως πιο επωνυμο.

http://www.geekbuying.com/item/Leagoo-Lead-3-MTK6582-Quad-Core-1-3GHz-4-5-Inch-Android-4-4-2-OS-Smartphone-512MB-RAM-4GB-ROM-5-0MP-3G-GPS-Red-330413.html

 

@Pontokeras Coolpad F1 , Zenfone 5 , Xiaomi Redmi Note και Xiaomi Mi3 ανεβαινοντας σε λεφτα.

 

@GUZGUN και navystam Αποφυγετε τους κλωνους.Ειναι πεταμενα λεφτα.Σ αυτα τα χρηματα υπαρχουν εξαιρετικες επιλογες,καποιες τις εγραψα ακριβως απο πανω.

Edited by arisg90
Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, παρακαλώ την γνώμη σας γιά αυτό το τηλέφωνο.

http://www.pandawill.com/cloudfone-excite-470q-smartphone-mtk6582-android-42-1gb-4gb-47-inch-3g-gps-red-p90815.html

Είναι γιά γυναίκα και θέλει φθηνό, μόνο σε κόκκινο ή ρόζ χρώμα, τα υπόλοιπα δεν την ενδιαφέρουν και πολύ.

Ευχαριστώ.

 

Αυτό

http://www.vickmall.com/lenovo-s720-android-4-0-mtk6577-dual-core-3g-4-5-inch-ips-qhd-screen-8-0mp-camera-smart-phone-pink.html

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

 

Αυτό είναι χειρότερο.... Έχει 512 μνήμη σε σχέση με το 1Gb που έχει αυτό που έβαλε ο φίλος πιο πάνω...

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

@Pontokeras Coolpad F1 , Zenfone 5 , Xiaomi Redmi Note και Xiaomi Mi3 ανεβαινοντας σε λεφτα.

 

Να είσαι καλά arisg90....χαχα...η λίστα μου με σειρά προτεραιότητας για αγορά κινητού είναι ακριβώς η ίδια με την σειρά που τα είπες.

Σε αυτά έχω καταλήξει και εγώ.....Μένει να αποφασίσω ΠΟΙΟ θα είναι το ποσό που θα δώσω για κινητό...

Link to comment
Share on other sites

Και γω βρίσκομαι στην ίδια ακριβώς φάση, μόνο που ψάχνω 3-4 μήνες και όχι 2-3 μέρες:) Ξεκίνησα από 1/1s, πέρασα σε 3c, μετά Zenfone και τώρα κοιτάω το F1. Είναι πραγματική "σπαζοκεφαλιά", κάθε επιλογή που κάνεις έχει θετικά και αρνητικά.Απ΄όλα τα κινητά της "μεσαίας" κατηγορίας από άποψη τιμολόγησης κατά τη γνώμητο Coolpad F1 προσφέρει το καλύτερο vfm και το Zenfone το πλέον ισορροπημένο πακέτο (software, hardware, ευκολία χρήσης και παραμετροποίησης). Το Coolpad νομίζω πως είναι λίγο "μπελαλίδικο", αν θες να ειναι σε άψογο σε όλες τις λειτουργίες του, θέλει λίγο "πείραγμα". Εγώ είχα καταλήξει στο Zenfone - έχω ήδη πραγγείλει θήκη που βρήκα στο aliexpress σε προσφορά - αλλά τελευταία στιμή σκαρφάλωσε η τιμή 15 δολάρια:mad: Τώρα περιμένω να ξαναπέσει η τιμή....Αν συνεχίσει η άνοδος το F1 παίρνει το lead-in στην "κούρσα" Πάντως στο Zenfone to επιβεβαίωσε επίσημα η εταιρεία πως η KK είναι στα τελευταία στάδια δοκιμών.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι χειρότερο.... Έχει 512 μνήμη σε σχέση με το 1Gb που έχει αυτό που έβαλε ο φίλος πιο πάνω...

 

Ήμουν σίγουρος ότι είχε 1GB και ούτε καν το κοίταξα... έχεις δίκιο , άκυρο !

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν σίγουρος ότι είχε 1GB και ούτε καν το κοίταξα... έχεις δίκιο , άκυρο !

Δεν είναι μόνο εκεί ο περιορισμός, δεν θέλει με τίποτα οθόνη μεγαλύτερη από 4,7" ....

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Και γω βρίσκομαι στην ίδια ακριβώς φάση, μόνο που ψάχνω 3-4 μήνες και όχι 2-3 μέρες:) Ξεκίνησα από 1/1s, πέρασα σε 3c, μετά Zenfone και τώρα κοιτάω το F1. Είναι πραγματική "σπαζοκεφαλιά", κάθε επιλογή που κάνεις έχει θετικά και αρνητικά.Απ΄όλα τα κινητά της "μεσαίας" κατηγορίας από άποψη τιμολόγησης κατά τη γνώμητο Coolpad F1 προσφέρει το καλύτερο vfm και το Zenfone το πλέον ισορροπημένο πακέτο (software, hardware, ευκολία χρήσης και παραμετροποίησης). Το Coolpad νομίζω πως είναι λίγο "μπελαλίδικο", αν θες να ειναι σε άψογο σε όλες τις λειτουργίες του, θέλει λίγο "πείραγμα". Εγώ είχα καταλήξει στο Zenfone - έχω ήδη πραγγείλει θήκη που βρήκα στο aliexpress σε προσφορά - αλλά τελευταία στιμή σκαρφάλωσε η τιμή 15 δολάρια:mad: Τώρα περιμένω να ξαναπέσει η τιμή....Αν συνεχίσει η άνοδος το F1 παίρνει το lead-in στην "κούρσα" Πάντως στο Zenfone to επιβεβαίωσε επίσημα η εταιρεία πως η KK είναι στα τελευταία στάδια δοκιμών.

Για μενα το zenfone εχει απαραδεκτες διαστασεις, ειναι και παχυ και εχει και μικρη μπαταρια.

Δεν ξερω πως τα παει σαν συσκευη. Μπορει να ειναι τελεια αλλα αυτες οι διαστασεις ειναι για μενα deal breaker.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ναι η εύρεση της "καλύτερης" - "πληρεστερης" συσκευής είναι ωραίο αλλά μεγάλο ζόρι....

Εγώ διαθέτω 300€ και πάλι δυσκολεύομαι αφάνταστα να βρω αυτά που ζητάω σε 1 συσκευή...

Θέλω αρκετά μεγάλη και αποσπομενη μπαταρία (οπωσδήποτε)

2 σιμ (οπωσδήποτε)

Πολύ καλό gps (οπωσδήποτε)

Δυνατό επεξεργαστή με 2g RAM...

Αυτά που έχω σαν υποψήφια (με αρκετά λιγότερα χρήματα από αυτά που διαθετω) είναι το

Huawei g750 pro και το xiaomi redmi note.... Αλλά έχω τις αμφιβολίες μου για το GPS.... Μιας και δεν έχουν glonnas... (αν και λένε ότι έχουν)

 

Αυτή την στιγμή έχω το Kingzone K1 turbo και είμαι πολύ ευχαριστημένος από όλες τις απόψεις και θεωρώ ότι και το GPS του είναι αρκετά καλό...

Αλλά λέω να το δώσω στον αδερφό μου και να πάρω κάτι καλύτερο απλά φοβάμαι μη μου βγει όσο καλό είναι το Kingzone (το οποίο είναι και πανέμορφο)

Τι λέτε????

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...