Jump to content

Κινέζικα κινητά: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, απορίες


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα φίλοι μου, ψάχνω για την σύζυγο dual sim συσκευή με τα εξής δεδομένα:

  • Έως 140€
  • LTE με την 800άρα μπάντα μιας και τα δεδομένα είναι από την Wind
  • Μέγεθος έως και 5,5"
  • Να δουλεύει απροβλημάτιστα out of the box
  • Να μην χρειάζεται αλλαγές rom, root και τα συναφή
  • Καλή φωτεινότητα στην οθόνη
  • Και μιας και τις συσκευές τις κρατάει περίπου 2 χρόνια, να είναι κάτι που να μην σέρνεται λόγω λογισμικού μετά από κάνα 6μηνο

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα φίλοι μου, ψάχνω για την σύζυγο dual sim συσκευή με τα εξής δεδομένα:

  • Έως 140€
  • LTE με την 800άρα μπάντα μιας και τα δεδομένα είναι από την Wind
  • Μέγεθος έως και 5,5"
  • Να δουλεύει απροβλημάτιστα out of the box
  • Να μην χρειάζεται αλλαγές rom, root και τα συναφή
  • Καλή φωτεινότητα στην οθόνη
  • Και μιας και τις συσκευές τις κρατάει περίπου 2 χρόνια, να είναι κάτι που να μην σέρνεται λόγω λογισμικού μετά από κάνα 6μηνο

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

OUKITEL K6000 pro!

Αν ριξεις μια ματια στο νημα του, προβληματα ουσιας, μηδεν.

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

OUKITEL K6000 pro!

Αν ριξεις μια ματια στο νημα του, προβληματα ουσιας, μηδεν.

Δεν λέω αξιόλογο, αλλά 214 γραμμάρια...για γυναίκα δεν είναι ότι καλύτερο !

Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Δεν λέω αξιόλογο, αλλά 214 γραμμάρια...για γυναίκα δεν είναι ότι καλύτερο !

 

sta λεφτα που ψάχνεις νομιζω είναι μονόδρομος το ουκι προ , το βαρος του συνηθίζεται μαλον

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλοι μου, ψάχνω για την σύζυγο dual sim συσκευή με τα εξής δεδομένα:

  • Έως 140€
  • LTE με την 800άρα μπάντα μιας και τα δεδομένα είναι από την Wind
  • Μέγεθος έως και 5,5"
  • Να δουλεύει απροβλημάτιστα out of the box
  • Να μην χρειάζεται αλλαγές rom, root και τα συναφή
  • Καλή φωτεινότητα στην οθόνη
  • Και μιας και τις συσκευές τις κρατάει περίπου 2 χρόνια, να είναι κάτι που να μην σέρνεται λόγω λογισμικού μετά από κάνα 6μηνο

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

 

OUKITEL K6000 pro!

Αν ριξεις μια ματια στο νημα του, προβληματα ουσιας, μηδεν.

 

Δεν λέω αξιόλογο, αλλά 214 γραμμάρια...για γυναίκα δεν είναι ότι καλύτερο !

 

Νομίζω ότι με αυτά που ζητάς, "φωτογραφιζεις" το lenovo vibe p1.

Αλλά θα πρέπει να διευκρινιστεί τι γίνεται με την 800αρα μπάντα.

Αυτό συζητάνε και οι χρήστες του στα τελευταία μηνύματα στο θέμα του .

 

 

Στάλθηκε από το JY-S3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Δες και το redmi 3s στην international εκδοχή του.

Τα έχει όλα, δεν το σκαλίζεις καθόλου, το ανοίγεις και παίζει.

Link to comment
Share on other sites

Δες και το redmi 3s στην international εκδοχή του.

Τα έχει όλα, δεν το σκαλίζεις καθόλου, το ανοίγεις και παίζει.

Συμφωνώ

στις 5'' αυτή τη στιγμή είναι τρελό value for money

Και το χρυσό χρώμα αρέσει στις κυρίες :):)

Nokia C7 / NextWay F7 / Ainol 7 Fire / Doogee DG100 / OEM W450 / ZTE V965 / Lenovo S650 / Modecom FreeTab 1001 / Jiayu G2F / Huawei MediaPad T1 / Doogee X5 Pro / Turbo-X Hive V/ Lenovo A5500 / Blackview BV2000 / Samsung Galaxy J5 2015 / Samsung J5 2016 / Samsung J7 2017 / Huawei MediaPad T3 / Samsung A7 2018 / Samsung A41
Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια μάγκες, σκέφτομαι να πάρω το Xiaomi Mi5 64 GB από εδώ ---> http://www.geekbuying.com/item/Xiaomi-Mi5-5-15inch-FHD-Android-6-0-Type-C-3GB-64GB-4G-LTE-Smartphone-372920.html

Βασικά από Ισπανική αποθήκη για να γλιτώσω άγχος τελωνείων και τέτοια.

Αξίζει σαν κινητό? Υπάρχει κάπου αλλού φτηνότερο?

Και κάτι τελευταίο, σε περίπτωση βλάβης που τα στέλνουμε τα Xiaomi?

Ευχαριστώ... :)

Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια μάγκες, σκέφτομαι να πάρω το Xiaomi Mi5 64 GB από εδώ ---> http://www.geekbuying.com/item/Xiaomi-Mi5-5-15inch-FHD-Android-6-0-Type-C-3GB-64GB-4G-LTE-Smartphone-372920.html

Βασικά από Ισπανική αποθήκη για να γλιτώσω άγχος τελωνείων και τέτοια.

Αξίζει σαν κινητό? Υπάρχει κάπου αλλού φτηνότερο?

Και κάτι τελευταίο, σε περίπτωση βλάβης που τα στέλνουμε τα Xiaomi?

Ευχαριστώ... :)

 

Δεν έχει την 800αρα......

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλοι μου, ψάχνω για την σύζυγο dual sim συσκευή με τα εξής δεδομένα:

  • Έως 140€
  • LTE με την 800άρα μπάντα μιας και τα δεδομένα είναι από την Wind
  • Μέγεθος έως και 5,5"
  • Να δουλεύει απροβλημάτιστα out of the box
  • Να μην χρειάζεται αλλαγές rom, root και τα συναφή
  • Καλή φωτεινότητα στην οθόνη
  • Και μιας και τις συσκευές τις κρατάει περίπου 2 χρόνια, να είναι κάτι που να μην σέρνεται λόγω λογισμικού μετά από κάνα 6μηνο

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Umi max…. Έχει και 800 μπάντα…

 

Στάλθηκε από το Thl T11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Umi max…. Έχει και 800 μπάντα…

Έχει κανείς UMI?

Τί παίζει με αυτούς, διόρθωσαν το αμαρτωλό παρελθόν τους?

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς UMI?

Τί παίζει με αυτούς, διόρθωσαν το αμαρτωλό παρελθόν τους?

 

aν εισαι πολύ τολμηρός δοκίμασσε

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς UMI?

Τί παίζει με αυτούς, διόρθωσαν το αμαρτωλό παρελθόν τους?

Εγώ περιμένω απο την άλλη βδομάδα να το έχω στα χέρια μου. Από αυτά που έχω διαβάσει, δεν έχει καμία σχέση με το παρελθόν(με το zero αν θυμάμαι καλά)... Θα έχεις και ολοκληρωμένο service στην Ελλάδα (umi greece).

 

Στάλθηκε από το Thl T11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by DIM_VA
Link to comment
Share on other sites

Εγώ περιμένω απο την άλλη βδομάδα να το έχω στα χέρια μου. Από αυτά που έχω διαβάσει, δεν έχει καμία σχέση με το παρελθόν(με το zero αν θυμάμαι καλά)... Θα έχεις και ολοκληρωμένο service στην Ελλάδα (umihellas).

 

Στάλθηκε από το Thl T11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Service επι πληρωμη και όχι και εγγυηση για τηλεφωνα αγορασμένα από Κινα,ετσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Umi max…. Έχει και 800 μπάντα…

Εγώ περιμένω απο την άλλη βδομάδα να το έχω στα χέρια μου. Από αυτά που έχω διαβάσει...

Μα και σύ το προτείνεις χωρίς να το έχεις καν πιάσει στα χέρια σου?

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς UMI?

Τί παίζει με αυτούς, διόρθωσαν το αμαρτωλό παρελθόν τους?

Στα threads των συσκευώ τους εδώ, δε βλέπω άσχημα σχόλια. Ακόμα κι έτσι όμως, θα δυσκολευτώ να τους εμπιστευτώ, γιατί:

 

α) Το... αμαρτωλό παρελθόν πάει παλιότερα απ' όσο θυμούνται οι πιο πολλοί (προφανώς και το... τρανταχτό παράδειγμα είναι το τραγικό Zero...). Οι πιο παλιοί όμως θα θυμούνται συσκευές όπως τα C1, X1, X1S κλπ, συσκευές πολλά υποσχόμενες, οι οποίες όμως 2-3 μήνες μετά την αγορά τους άρχιζαν τα προβλήματα και είχαμε... δράματα.

Τέτοια μακρά... παράδοση σπάει εύκολα; Ας προσπαθήσω όμως να μην είμαι προκατειλημμένος - ο καθένας πρέπει να έχει μια ευκαρία να ανανήψει - και μακάρι η Umi να το έκανε!

 

β) Η πανσπερμία μοντέλων που έχουν βγάλει τον τελευταίο χρόνο (ή περίπου), στα πρότυπα της... Elephone.

Και τις καλύτερες των προθέσεων να έχει μια εταιρία αυτού του μεγέθους, δεν μπορεί να περιμένει κανείς ότι θα είναι σε θέση να τις υποστηρίξει σε -έστω και σχετικά μικρό- βάθος χρόνου.

 

Μακάρι να κάνω λάθος όμως - μια ακόμα καλή / αξιοπρεπής εταρία είναι προφανώς καλή για όλους μας!

Link to comment
Share on other sites

Στα threads των συσκευώ τους εδώ, δε βλέπω άσχημα σχόλια. Ακόμα κι έτσι όμως, θα δυσκολευτώ να τους εμπιστευτώ, γιατί:

α) Το... αμαρτωλό παρελθόν πάει παλιότερα απ' όσο θυμούνται οι πιο πολλοί (προφανώς και το... τρανταχτό παράδειγμα είναι το τραγικό Zero...). Οι πιο παλιοί όμως θα θυμούνται συσκευές όπως τα C1, X1, X1S κλπ, συσκευές πολλά υποσχόμενες, οι οποίες όμως 2-3 μήνες μετά την αγορά τους άρχιζαν τα προβλήματα και είχαμε... δράματα.

Τέτοια μακρά... παράδοση σπάει εύκολα; Ας προσπαθήσω όμως να μην είμαι προκατειλημμένος - ο καθένας πρέπει να έχει μια ευκαρία να ανανήψει - και μακάρι η Umi να το έκανε!

β) Η πανσπερμία μοντέλων που έχουν βγάλει τον τελευταίο χρόνο (ή περίπου), στα πρότυπα της... Elephone.

Και τις καλύτερες των προθέσεων να έχει μια εταιρία αυτού του μεγέθους, δεν μπορεί να περιμένει κανείς ότι θα είναι σε θέση να τις υποστηρίξει σε -έστω και σχετικά μικρό- βάθος χρόνου.

Μακάρι να κάνω λάθος όμως - μια ακόμα καλή / αξιοπρεπής εταρία είναι προφανώς καλή για όλους μας!

Συμφωνώ σε όλα.

Επιπλέον, με την επιθετική πολιτική τιμών που ασκούν οι πρωτοκλασάτες φίρμες (xiaomi,meizu κλπ), δεν αφήνουν περιθώρια σε εταιρείες από το κάτω ράφι να αναδειχθούν (πόσο μάλλον αν έχουν και κακό παρελθόν στη συνείδηση των αγοραστών)

Link to comment
Share on other sites

Service επι πληρωμη και όχι και εγγυηση για τηλεφωνα αγορασμένα από Κινα,ετσι δεν είναι?

Σαφώς… αλλά αν ειναι να διορθωθεί κατι με 10 ή 20 ευρώ γιατί να το στειλω ξανα στην Κινα…. Με λιγα λογια οπως το βλέπει ο καθένας…

 

Στάλθηκε από το Thl T11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μα και σύ το προτείνεις χωρίς να το έχεις καν πιάσει στα χέρια σου?

Υπαρχουν πολλα reviews και στα ελληνικα…. Μπορείς να αποκτήσεις μια πρωτη γνώμη…

Με 140€ και 800μπαντα δεν εχεις πολλες επιλογες

 

Με 20€ παραπάνω περνει το xiaomi redmi note 3 pro SE(International edition) αλλά δεν θα έχει Ελληνικα (νομιζω μονο Αγγλικα)…

Edited by DIM_VA
Link to comment
Share on other sites

Σαφώς… αλλά αν ειναι να διορθωθεί κατι με 10 ή 20 ευρώ γιατί να το στειλω ξανα στην Κινα…. Με λιγα λογια οπως το βλέπει ο καθένας…

 

Στάλθηκε από το Thl T11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Υπαρχουν πολλα reviews και στα ελληνικα…. Μπορείς να αποκτήσεις μια πρωτη γνώμη…

Με 140€ και 800μπαντα δεν εχεις πολλες επιλογες

 

Με 20€ παραπάνω περνει το xiaomi redmi note 3 pro SE(International edition) αλλά δεν θα έχει Ελληνικα (νομιζω μονο Αγγλικα)…

 

Exει ελληνικα στην developer rom

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Εχω δουλεψει UMI SUPER και MAX. Το σουπερ το χρησιμοποιω και σαν πρωτο. Exω να πω πολυ καλα λογια. Δεν εχω εμπειρια απο παλιοτερα μοντελα, οπως αλλοι, οπως λετε, αλλα κρινοντας απο τα μοντελα που εχω εγω δουλεψει, μου προκαλουν εντυπωση τα αρνητικα σχολια μερικων.

Οποσδηποτε ομως αν καποιος τα εχει δουλεψει και δεν μεταφερει απλα, οσα <ακουσε> η του <ειπανε> να σεβαστω την εμπειρια του.

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς UMI?

Τί παίζει με αυτούς, διόρθωσαν το αμαρτωλό παρελθόν τους?

Εχω το super απο τον Ιουνιο και μονο καλα λογια εχω να πω και απορω με τα σχολια που γραφουν μερικοι που προφανως τα εχουν διαβασει καπου και οι ιδιοι δεν ειχαν ποτε τους συσκευη και απλα τα αναπαραγουν Απο την το super και μετα πιστευω διορθωσε το κακο παρελθον που γραφουν καποιοι γιατι εγω δεν ειχα πριν συσκευη umi για να ξερω .Εγω σε λιγες ημερες περιμενω και το plus για συγγενικο μου προσωπο αν δεν ημουν ευχαριστημενος σιγουρα δεν θα του το προτεινα
Link to comment
Share on other sites

Εχω δουλεψει UMI SUPER και MAX. Το σουπερ το χρησιμοποιω και σαν πρωτο. Exω να πω πολυ καλα λογια. Δεν εχω εμπειρια απο παλιοτερα μοντελα, οπως αλλοι, οπως λετε, αλλα κρινοντας απο τα μοντελα που εχω εγω δουλεψει, μου προκαλουν εντυπωση τα αρνητικα σχολια μερικων.

Οποσδηποτε ομως αν καποιος τα εχει δουλεψει και δεν μεταφερει απλα, οσα <ακουσε> η του <ειπανε> να σεβαστω την εμπειρια του.

 

Εχω το super απο τον Ιουνιο και μονο καλα λογια εχω να πω και απορω με τα σχολια που γραφουν μερικοι που προφανως τα εχουν διαβασει καπου και οι ιδιοι δεν ειχαν ποτε τους συσκευη και απλα τα αναπαραγουν Απο την το super και μετα πιστευω διορθωσε το κακο παρελθον που γραφουν καποιοι γιατι εγω δεν ειχα πριν συσκευη umi για να ξερω .Εγω σε λιγες ημερες περιμενω και το plus για συγγενικο μου προσωπο αν δεν ημουν ευχαριστημενος σιγουρα δεν θα του το προτεινα

Η κόρη μου έχει το ROME σε λίγο κλείνει χρόνο, και το ταλαίπωρο εκτός από το ότι πήρα καινούρια μπαταρία γιατί το έχει "λυώσει" στην κυριολεξία, δεν έχει βγάλει τίποτα άλλο ...

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που βλέπω ότι τα καινούρια Umi αποδεικνύονται αξιοπρεπή.

Τώρα, όσο για τα σχόλια που μερικοί έχουμε διαβάσει κάπου και απλώς αναπαράγουμε χωρίς ποτέ να έχουμε τις σχετικές συσκευές, πράγματι τα διαβάσαμε, αλλά όχι στο... "Τηλέραμα".

Τα αρνητικά σχόλια εκείνα έχουν προέλθει από τα threads των συσκευών εδώ στο myphone και μπορεί ο καθένας να τα βρει με λίγο ψάξιμο.

Προφανώς και δεν έχουμε τις συσκευές και δεν μπορούμε να έχουμε *όλες* τις συσκευές που κυκλοφορούν. Το νόημα του forum εδώ είναι να μοιράζονται οι χρήστες τις εμπειρίες τους, προκειμένου και τα υπόλοιπα μέλη να μπορούν να μάθουν τι γίνεται - και ναι, να αναπαράγουν την εντύπωση -θετική ή αρνητική- που προκύπτει από τις γνώμες αυτές, εκτός και αν υποθέσουμε ότι ο κόσμος που γράφει τα τυχόν... παθήματά του με τη συσκευή που πήρε, το κάνει γιατί έχει βαλθεί να αμαυρώσει την υπόληψη του κατασκευαστή.

Με το ίδιο σκεπτικό βέβαια, και αυτοί που γράφουν θετικά σχόλια θα μπορούσαν να κατηγορηθούν ότι το κάνουν γιατί έχουν κάποιο... όφελος από αυτό - αλλά αν φτάσουμε ως εκεί, νομίζω ότι μπορούμε να παύσουμε να διαβάζουμε το φόρουμ (και να γράφουμε σ' αυτό) - κάτι θα έχει πάει *πολύ* στραβά...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...