Jump to content

Κινέζικα κινητά: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, απορίες


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εκανα μιά παραγγελία κινητό στη AliExpress στις 4 Σεπτεμβρίου , και από τις 12 Σεπτεμβρίου το δέμα είναι κολλημένο στο DHL , Hong Kong .

Σε γραπτή διαμαρτυρία μου έλαβα το παρακάτω :

 

Quote

Dear friend, because China is now the customs investigation, everyone can't send DHL, send need to delay a few days, please don't worry, we will arrange, quickly, I'm sorry, if I do bad, I apologize to you .

Unquote

 

Πρώτη φορά παραγγελία από Κίνα . Είναι συνηθισμένο το φαινόμενο ή έχω μπλέξει με λαμόγια ??

Φίλε μου δεν ξέρω εάν ισχύει αυτό που λέει ο Κινέζος, αλλά την DHL τι την ήθελες; Δεν διάβασες εδώ ότι με αυτήν την εταιρεία θα περάσει από τελωνείο και πληρώσεις οπωσδήποτε;

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εκανα μιά παραγγελία κινητό στη AliExpress στις 4 Σεπτεμβρίου , και από τις 12 Σεπτεμβρίου το δέμα είναι κολλημένο στο DHL , Hong Kong .

Σε γραπτή διαμαρτυρία μου έλαβα το παρακάτω :

 

Quote

Dear friend, because China is now the customs investigation, everyone can't send DHL, send need to delay a few days, please don't worry, we will arrange, quickly, I'm sorry, if I do bad, I apologize to you .

Unquote

 

Πρώτη φορά παραγγελία από Κίνα . Είναι συνηθισμένο το φαινόμενο ή έχω μπλέξει με λαμόγια ??

Γιατι dhl φιλε;;; Κριμα, θα πληρωσεις τελωνειο τωρα εκτος μεγαλης ποποφαρδιας.

Δες αν μπορεις να ακυρωσεις την παραγγελεια γιατι αυτοι μπορει να σου λενε και μουφιες και να μη σου το εστειλαν ακομα. Tracking number εχεις;

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

H αλήθεια είναι ότι θα προτιμούσα μέχρι 5", αλλά τόσο το όνομα όσο και τις δυνατότητες δεν τα αγνοείς! :lol:

Επ' ευκαιρία να ρωτήσω, αν η εταιρεία τηλεφωνίας υποστηρίζει μέχρι 3G, υπάρχει περίπτωση καλύτερης πλοήγησης σε συσκευή 4G?

 

Εαν σου αρεσει (και διαθετεις τσαντακι μεσης-ποδιου κτλ) ανεβα ανετα στις 5.5 και δεν θα το μετανιωσεις.

Ειναι μεγαλη ευκολια οι 5.5 ιντσες σε παιχνιδια-σερφαρισμα-πλοηγηση!!!

Αλλα αν ο παροχος δεν υποστηριζει 4G τοτε θα σε περιοριζει η καρτα σου και η συσκευη δεν μπορει να κανει κατι...

Στην καλυτερη να τρεχει με H+

Link to comment
Share on other sites

12 Σεπτεμβρίου με 24 (σήμερα) είναι πολλές μέρες

Ο tracking Nr που έχεις, επιβεβαιώνει αυτή την καθυστέρηση?

Ναι , έχει επιβεβαιωθεί , ακόμα και από την DHL στην Ελλάδα .

Φίλε μου δεν ξέρω εάν ισχύει αυτό που λέει ο Κινέζος, αλλά την DHL τι την ήθελες; Δεν διάβασες εδώ ότι με αυτήν την εταιρεία θα περάσει από τελωνείο και πληρώσεις οπωσδήποτε;

Δεν ασχολήθηκα με λεπτομέρειες . Οπως ανέφερα σε προηγούμενο ποστ , τα φόρουμ τα βρήκα κατόπιν εορτής . Σφάλμα μου αλλα δεν είναι εκεί το θέμα .

Αν κατάλαβα καλά το πρόβλημα κατ' εσένα είναι το θέμα του τελεωνείου γιατί σε ότι αγορά την καθυστέρηση αναφέρεις "Οι αποστολές από Κίνα προς Ελλάδα

μπορεί να διαρκέσουν από 10 έως 40+ ημέρες."

Γιατι dhl φιλε;;; Κριμα, θα πληρωσεις τελωνειο τωρα εκτος μεγαλης ποποφαρδιας.

Δες αν μπορεις να ακυρωσεις την παραγγελεια γιατι αυτοι μπορει να σου λενε και μουφιες και να μη σου το εστειλαν ακομα. Tracking number εχεις;

Δεν ξέρω αν γίνεται αλλά θα προσπαθήσω . Εν το μεταξύ πήρα απάντηση σε κάποια αυστηρή προειδοποίηση που τους έστειλα γιά cancelling και refund

Quote

Haven't deal with the customs problems, we can't guarantee, afraid you down, we now as soon as possible, ok?

Unquote

:lol::lol::lol:

Δεν κατάλαβα τι λένε αλλά , θα δω πως θα αρχίσω τη διαδικασία της ακύρωσης .

Link to comment
Share on other sites

Με τιποτα οτιδηποτε εχει 512MB RAM!

Οποτε καποιο απο τα Doogee. Περιμενε γνωμη απο καποιον κατοχο ή αντιπροταση.

 

 

doogee ή thl t6s ?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

http://www.phonearena.com/news/MediaTek-based-Android-phones-vulnerable-to-weird-SMS-hack_id57435

 

Σημερα έπεσα πάνω σε αυτό και ισχύει σε 2 amoi n821 n828 ένα thl t5s και ένα star s6 που έχω στην κατοχή μου

 

Το έχετε υπόψη σας;

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

παιδιά πιο 4g κινητό από αυτά είναι καλύτερο γενικά ?

MEIZU MX4

Huawei Honor 6

Huawei Ascend P7 WCDMA

ZTE Nubia Z7 Mini

ZTE Nubia Z7 Max

και

ONEPLUS ONE

δέχομαι και άλλες προτάσεις

Edited by markstam
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

θα ήθελα την βοήθειά σας

θέλω ένα φθηνό κινητό έχω καταλήξει στα παρακάτω :

1 http://www.minideal.net/doogee-dg310-smartphone-mtk6582-quad-core-android-4-4-5inch-ram-1gb-rom-8gb.html

2 http://www.minideal.net/coolpad-7236-quad-core-1-2ghz-4-5-ips-3mp-3g-dual-sim-wifi-gps-smartphone.html

3 http://www.pandawill.com/w330-smartphone-android-44-mtk6582-quad-core-45-inch-3g-gps-play-store-black-p92822.html

4 http://www.minideal.net/lenovo-a396-smartphone-quad-core-1-2ghz-dual-sim-with-4-0inch-screen.html

5 http://www.minideal.net/thl-t6s-smartphone-mtk6582-1-3ghz-quad-core-5-0-inch-ips-screen-android-4-4-3g-ultra-thin.html

6 http://www.minideal.net/doogee-dg450-smartphone-mtk6582-quad-core-android-4-2-1gb-4gb-with-4-5inch-screen-1.html

 

ποιο θα επιλέγατε;

Όπως σου είπε και ο φίλος #TUPAC_RIP#, όχι με 512.

Εγώ θα σου πρότεινα το τελευταίο, το οποίο έχει τα ίδια στοιχεία με τα άλλα, αλλά έχει μεγαλύτερη μπαταρία.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

http://www.phonearena.com/news/MediaTek-based-Android-phones-vulnerable-to-weird-SMS-hack_id57435

 

Σημερα έπεσα πάνω σε αυτό και ισχύει σε 2 amoi n821 n828 ένα thl t5s και ένα star s6 που έχω στην κατοχή μου

 

Το έχετε υπόψη σας;

Ενδιαφέρον! Έπιασε και στο δικό μου Jiayu G3S...

 

Και αυτό που λέει ο τύπος στο PhoneArena:

fear not - simply change your default messaging app to something other than the default one.

δεν πρέπει να ισχύει, γιατί έχω αντικαταστήσει τη messaging εφαρμογή με την 'πειραγμένη' (για υποστήριξη Ελληνικών) AOSP από εδώ - εκτός και αν με το "other than the default one" εννοεί κάποια εντελώς άλλη, 3rd party και όχι την 'στάνταρντ' του Android - σε οποιαδήποτε παραλλαγή της...

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον! Έπιασε και στο δικό μου Jiayu G3S...

 

Και αυτό που λέει ο τύπος στο PhoneArena:

 

δεν πρέπει να ισχύει, γιατί έχω αντικαταστήσει τη messaging εφαρμογή με την 'πειραγμένη' (για υποστήριξη Ελληνικών) AOSP από εδώ - εκτός και αν με το "other than the default one" εννοεί κάποια εντελώς άλλη, 3rd party και όχι την 'στάνταρντ' του Android - σε οποιαδήποτε παραλλαγή της...

 

σε Jiayu g4a με 6589 έπιασε, σε star f9006 με 6582 όχι

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

σε Jiayu g4a με 6589 έπιασε, σε star f9006 με 6582 όχι

Χμμ... Ακόμα χειρότερα! Έστειλα το... "=" σε ένα ThL W100, το οποίο απλώς έσβησε με το που έλαβε το μήνυμα (ούτε καν άναψε η οθόνη ή κάτι τέτοιο) και μετά ηρνείτο πεισματικά να ξανανάψει(!)

Επίσης δε φαινόταν καν να φορτίζει (δοκιμάσαμε να το βάλουμε στην πρίζα, αν και η μπαταρία ήταν περίπου στο 50% κατά τη διεξαγωγή του... πειράματος).

Τελικά συνήλθε βγάζοντας και ξαναβάζοντας την μπαταρία (ευτυχώς, γιατί η ιδιοκτήτρια είχε κάμποσα βαριά ή/και αιχμηρά αντικείμενα σε απόσταση που έφτανε το χέρι της... :wacko:)

Link to comment
Share on other sites

Χμμ... Ακόμα χειρότερα! Έστειλα το... "=" σε ένα ThL W100, το οποίο απλώς έσβησε με το που έλαβε το μήνυμα (ούτε καν άναψε η οθόνη ή κάτι τέτοιο) και μετά ηρνείτο πεισματικά να ξανανάψει(!)

Επίσης δε φαινόταν καν να φορτίζει (δοκιμάσαμε να το βάλουμε στην πρίζα, αν και η μπαταρία ήταν περίπου στο 50% κατά τη διεξαγωγή του... πειράματος).

Τελικά συνήλθε βγάζοντας και ξαναβάζοντας την μπαταρία (ευτυχώς, γιατί η ιδιοκτήτρια είχε κάμποσα βαριά ή/και αιχμηρά αντικείμενα σε απόσταση που έφτανε το χέρι της... :wacko:)

Καλά, με κινητό γυναίκας βρήκες να κάνεις πειράματα ;;;;:lol:

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

καλημερα..φιλος ψαχνει να παρει κινητο με 130Ε.τι εχετε να προτεινετε..;δεν εχω εμπειρια απο κινεζικα μοντελα για να του προτεινω.
:thanks:
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Θέλω να αγοράσω ένα κινητό από το to2c και συγκεκριμένα αυτό: http://www.to2c.com/doogee-kissme-dg580-tf-card-solution-1gb-ram-8gb-rom-smartphone-mtk6582-1-3ghz-android-4-4-wake-gesture-5-5inch.html

Είναι απαραίτητο να δώσω τα περίπου 2,50 ευρώ για να μου κάνουν root? Μπορώ να το κάνω εύκολα και μόνη μου?

Link to comment
Share on other sites

Μην τα δωσεις.Το κανεις πανευκολα σε 1 λεπτο.Μολις παραλαβουμε σε λιγες μερες τη συσκευη,που την περιμενουμε αρκετοι θα βρουμε και ποιες μεθοδοι λειτουργουν.Τσεκαρε το θεμα του.
Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Δες τι πολιτικη επιστροφων εχει το καταστημα (π.χ. το merimobiles νομιζω δινει ενα περιθωριο λιγων ημερων σε περιπτωση μη ικανοποιησης απο το προιον ή αλλαγης γνωμης) και αν υπαρχει δυνατοτητα και υπομονη αλλαξε το με το a806 που δουλευει εδω...και την επομενη φορα καλου κακου κανε μια ερωτηση εδω πρωτα...

Σε ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Ποιοι είναι οι παράγοντες που συμβάλλουν στις χαμηλές τιμές των Κινέζικων smartphones? Λένε πως τα χαμηλής ποιότητας υλικά - τα οποία κάνουν αναξιόπιστα τα Κινέζικα κινητά όπως διαδίδεται - , είναι ο κύριος παράγοντας των χαμηλών τους τιμών;

Μήπως έχει να κάνει και με το business model των εταιριών; Μάρκετινγκ; Μεσάζοντες;

Ποια η άποψη σας;

Link to comment
Share on other sites

Ποιοι είναι οι παράγοντες που συμβάλλουν στις χαμηλές τιμές των Κινέζικων smartphones? Λένε πως τα χαμηλής ποιότητας υλικά - τα οποία κάνουν αναξιόπιστα τα Κινέζικα κινητά όπως διαδίδεται - , είναι ο κύριος παράγοντας των χαμηλών τους τιμών;

Μήπως έχει να κάνει και με το business model των εταιριών; Μάρκετινγκ; Μεσάζοντες;

Ποια η άποψη σας;

ΟΛΑ τα τηλέφωνα στην Κίνα κατασκευάζονται. Απλώς οι εταιρείες ("επώνυμες") βγάζουν μεγάλο κέρδος, και ακόμη μεγαλύτερο οι εταιρείες τηλεφωνίας στην Ελλάδα που "γδέρνουν". Τώρα τελευταία που έπεσαν οι πωλήσεις τους άρχισαν να ρίχνουν τις τιμές με δήθεν "προσφορές" .....

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Ποιοι είναι οι παράγοντες που συμβάλλουν στις χαμηλές τιμές των Κινέζικων smartphones? Λένε πως τα χαμηλής ποιότητας υλικά - τα οποία κάνουν αναξιόπιστα τα Κινέζικα κινητά όπως διαδίδεται - , είναι ο κύριος παράγοντας των χαμηλών τους τιμών;

Μήπως έχει να κάνει και με το business model των εταιριών; Μάρκετινγκ; Μεσάζοντες;

Ποια η άποψη σας;

Προοριζοντε για πωληση στην κινεζικη αγορα οπου οι μισθοι ειναι πολυ μικροι οποτε και η τιμολογιση τους χαμιλη. Ενα καταστημα reseller τα αγοραζει, ανεβαζει λιγο την τιμη τους και μας τα στελνει.

Δεν ισχυει παντα οτι ειναι χαμηλης ποιοτητας υλικα. Ισα ισα αρκετα μοντελα καποιων εταιριων ειναι πιο ποιοτηκα απο αλλα αντιστιχα επωνυμα που κοτσαρουν το brandname τους πανω στη συσκευη και αυτο ειναι λογος να ανεβει η τιμη τους 100 με 150€.

Edited by TUPAC_RIP

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Προοριζοντε για πωληση στην κινεζικη αγορα οπου οι μισθοι ειναι πολυ μικροι οποτε και η τιμολογιση τους χαμιλη. Ενα καταστημα reseller τα αγοραζει, ανεβαζει λιγο την τιμη τους και μας τα στελνει.

Δεν ισχυει παντα οτι ειναι χαμηλης ποιοτητας υλικα. Ισα ισα αρκετα μοντελα καποιον εταιριων ειναι πιο ποιοτηκα απο αλλα αντιστιχα επωνυμα που κοτσαρουν το brandname τους πανω στη συσκευη και αυτο ειναι λογος να ανεβει η τιμη τους 100 με 150€.

 

Σωστότατος !!! +1000 :)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Ποιοι είναι οι παράγοντες που συμβάλλουν στις χαμηλές τιμές των Κινέζικων smartphones? Λένε πως τα χαμηλής ποιότητας υλικά - τα οποία κάνουν αναξιόπιστα τα Κινέζικα κινητά όπως διαδίδεται - , είναι ο κύριος παράγοντας των χαμηλών τους τιμών;

Μήπως έχει να κάνει και με το business model των εταιριών; Μάρκετινγκ; Μεσάζοντες;

Ποια η άποψη σας;

 

Οτι ειπαν οι προηγουμενοι ισχυει αλλα η τιμη δεν εχει σχεση μονο με την ιδια την συσκευη. Δηλαδη αν αποφασιζε η doogee(τυχαιο παραδειγμα-ατυχες ισως) να διαθεσει επισημα τις συσκευες της σε μεγαλες αγορες της Ευρωπης ή Αμερικης θα επρεπε να ξοδεψει ενα καρο χρηματα σε μαρκετινγκ, μισθους, στοκ ανταλλακτικων, "χορηγιες" σε διαφορους reviewers οποτε αναγκαστικα θα ανεβαζε αρκετα την τιμη. Στην κινα ολα αυτα ειναι ειτε φθηνοτερα ειτε ανυπαρκτα. Καποιες εταιρειες οπως η lenovo που κανει καποια βηματα για ανοιγμα εδω, η meizu που εχει φυσικα καταστηματα και ευρωπαικα παραρτηματα αλλα και η oppo με το ευρωπαικο παρακλαδι ξεχωριζουν σε αυτο τον τομεα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...