Jump to content

Κινέζικα κινητά: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, απορίες


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Elephone P2000 MTK6592 Octa πύρηνο 1.7GHz Android 4.4 Smartphone 2GB Ram 16 GB Rom 5.5 ιντσών IPS HD οθόνη NFC Διπλή 3G. 13αρα κάμερα και μπροστά 8άρα.

 

 

RBMpbMgc.JPG.thumb_400x400.jpg

 

Πως το βλέπετε; Σαν μάρκα τι λέει;

Βγαίνει γύρω στα 150 ευρώ.

Υπάρχει κάτι άλλο σε αυτά τα χρήματα με τέτοια χαρακτηριστικά;

BRAZILEIROS - Hellas

 

Video-Sakis :respect:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Elephone P2000 MTK6592 Octa πύρηνο 1.7GHz Android 4.4 Smartphone 2GB Ram 16 GB Rom 5.5 ιντσών IPS HD οθόνη NFC Διπλή 3G. 13αρα κάμερα και μπροστά 8άρα.

 

 

RBMpbMgc.JPG.thumb_400x400.jpg

 

Πως το βλέπετε; Σαν μάρκα τι λέει;

Βγαίνει γύρω στα 150 ευρώ.

Υπάρχει κάτι άλλο σε αυτά τα χρήματα με τέτοια χαρακτηριστικά;

Υπαρχει και το Coolpad F1 και το ThL T11 και το lenovo A806 και το Jiayu g4s. Καλυτερες μαρκες αλλα αυτα ειναι 5 ιντσες.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ΟΛΑ τα τηλέφωνα στην Κίνα κατασκευάζονται.

 

Ναι απλά αναρωτιέμαι μήπως οι industry leaders (apple, samsung etc) ναι μεν κατασκευάζουν στην Κίνα αλλά χρησιμοποιούν καλύτερης ποιότητας υλικά, πιο εξειδικευμένους programmers/developers με αποτέλεσμα τα κινητά τους να είναι πιο αξιόπιστα.

 

Για παράδειγμα, εγώ έπαθα ένα μπρικάρισμα στο Redmi, επειδή με rooted ROM άρχισα να απενεργοποιώ και διάγραφω ένα σωρό system apps χωρίς όμως να έχω γνώση τι πρέπει να προσέχω. Αυτό θα μπορούσα να το πάθω με κινητό πιο γνωστής εταιρίας;

Μήπως το μπρικάρισμα είναι θέμα κακής χρήσης ανξερτατήτως κινητού;

Link to comment
Share on other sites

Ναι απλά αναρωτιέμαι μήπως οι industry leaders (apple, samsung etc) ναι μεν κατασκευάζουν στην Κίνα αλλά χρησιμοποιούν καλύτερης ποιότητας υλικά, πιο εξειδικευμένους programmers/developers με αποτέλεσμα τα κινητά τους να είναι πιο αξιόπιστα.

 

Για παράδειγμα, εγώ έπαθα ένα μπρικάρισμα στο Redmi, επειδή με rooted ROM άρχισα να απενεργοποιώ και διάγραφω ένα σωρό system apps χωρίς όμως να έχω γνώση τι πρέπει να προσέχω. Αυτό θα μπορούσα να το πάθω με κινητό πιο γνωστής εταιρίας;

Μήπως το μπρικάρισμα είναι θέμα κακής χρήσης ανξερτατήτως κινητού;

Εννοειται μπορεις να το παθεις με καθε κινητο αν σβηνεις system apps. Αν δεν προσεχεις με τα ρουταρισματα και τα φλασαρισματα μπορεις να "χαλασεις" οποιαδηποτε συσκευη. Γι' αυτο παντα να διαβαζεις και να ρωτας πριν κανεις καποιο βημα. (Λιγες οι περιπτωσεις να μπρικαρεις μια συσκευη και να χριαζεται αλλαγη πλακετας ή jtag. Συνηθως ολα διορθωνονται.)

Και εννοειται οτι ολα τα κινεζικα δεν ειναι καλης ποιοτητας. Αναλογως τη μαρκα και το μοντελο. Πρεπει να διαβασεις σχολια ή να δεις κριτικες ή να πιασεις στα χερια σου το τηλεφωνο που σε ενδιαφερει για να εχεις αποψη. Δεν ειναι "Α, η Samsung ειναι ποιοτικη επειδη πουλαει ενω η Xiaomi δεν ειναι" δεν παει ετσι. Καποια μοντελα της Samsung, LG, Sony ειναι ποιοτικα και καποια οχι τοσο. Το ιδιο και με τις κινεζικες εταιριες που πλεον το επιπεδο τους ειναι πολυ ψηλο και ξεπερναει τα "ονοματα".

Το μονο που υστερουν ειναι οτι τα περισσοτερα δεν εχουν καλη καμερα τη νυχτα.

Edited by TUPAC_RIP

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το χαμηλό κόστος προέρχεται και από το quality control το οποίο κοστίζει πολύ όταν το κάνεις σε μεγάλο ποσοστό των συσκευών που παράγεις. Οι κινεζικές το κάνουν σε αρκετά χαμηλότερο ποσοστό από ότι οι επώνυμες που κατασκευαζονται στην Κίνα.
Link to comment
Share on other sites

Το χαμηλό κόστος προέρχεται και από το quality control το οποίο κοστίζει πολύ όταν το κάνεις σε μεγάλο ποσοστό των συσκευών που παράγεις. Οι κινεζικές το κάνουν σε αρκετά χαμηλότερο ποσοστό από ότι οι επώνυμες που κατασκευαζονται στην Κίνα.

Μην είσαι και τόσο βέβαιος ... πριν από λίγα χρόνια έγινε σάλος με την μεγαλύτερη εταιρεία βρεφικών ειδών η οποία όταν ανακαλύφθηκε ότι τα προϊόντα της είχαν καρκινογόνα υλικά, έβγαλε ανακοίνωση ότι δυστυχώς δεν γινόταν ποιοτικός έλεγχος γιατί είναι πολύ δύσκολο να γίνει σε Κινεζικά προϊόντα ....

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το μονο που υστερουν ειναι οτι τα περισσοτερα δεν εχουν καλη καμερα τη νυχτα.

Τώρα τελευταία άρχισε να αλλάζει αυτό, κάπου είδα καινούριο μοντέλλο με 18άρα κάμερα της SONY.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Τώρα τελευταία άρχισε να αλλάζει αυτό, κάπου είδα καινούριο μοντέλλο με 18άρα κάμερα της SONY.

Ναι, το ξερω. Ειναι 3-4 μοντελα με πολυ καλη καμερα. Γι' αυτο ειπα τα περισσοτερα.

Πιστευω οτι η ποιοτητα ανεβαινει συνεχως και αυτο ειναι πολυ καλο για μας.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το ξερω. Ειναι 3-4 μοντελα με πολυ καλη καμερα. Γι' αυτο ειπα τα περισσοτερα.

Πιστευω οτι η ποιοτητα ανεβαινει συνεχως και αυτο ειναι πολυ καλο για μας.

Το βρήκα .... :)

http://www.pandawill.com/doogee-turbo2-dg900-smartphone-gorilla-glass-shell-50-inch-fhd-mtk6592-android-44-p93398.html

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

παιδιά πιο 4g κινητό από αυτά είναι καλύτερο γενικά ?

MEIZU MX4

Huawei Honor 6

Huawei Ascend P7 WCDMA

ZTE Nubia Z7 Mini

ZTE Nubia Z7 Max

και

ONEPLUS ONE

δέχομαι και άλλες προτάσεις

 

Καμιά γνώμη παιδιά ?

Link to comment
Share on other sites

Μετά από ένα ψάξιμο που έκανα κατέληξα σ'αυτο το τηλεφωνάκι για την σύζυγο.

 

http://www.vickmall.com/thl-t6s-smartphone-mtk6582-quad-core-1-3ghz-android-4-4-1g-ram-8g-rom-5-0-inch-ips-3g-white.html

 

THL T6s.

H χρήση είναι ομιλία, facebook και καμμιά φωτό. Αυτά, όχι παράλογες απαιτήσεις.

 

Διάβασα και το θέμα του και δεν είδα κάτι αποτρεπτικό. Υπάρχει άλλο παρόμοιο σ'αυτά τα χρήματα ? Δεν θέλω να φύγω παραπάνω, αντε ακόμα 10 ευρώ.

 

Ευχαριστώ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδιά πιο 4g κινητό από αυτά είναι καλύτερο γενικά ?

MEIZU MX4

Huawei Honor 6

Huawei Ascend P7 WCDMA

ZTE Nubia Z7 Mini

ZTE Nubia Z7 Max

και

ONEPLUS ONE

δέχομαι και άλλες προτάσεις

Καμιά γνώμη παιδιά ?

Δεν εχω παρακολουθησει αρκετα τις συσκευες αυτες για να σου δωσω μια εμπεριστατομενη γνωμη. Το Meizu μου αρεσει. Για το opo νομιζω ακουσα καποιες δυσαρεσκιες.

Τσεκαρε ομως και το πολυ ωραιο και δυνατο Xiaomi Mi4 και σε πολυ καλες διαστασεις.

Απο την αλλη θα σου ελεγα οτι αφου το budget σου ειναι ψηλο να σκεφτεις και το αψογο LG G2 που πλεον ειναι στα 290€. Και 2 χρονια ελληνικη εγγυηση και το παιρνεις την ιδια μερα που θα αποφασισεις. Η αυτονομια του ειναι απο τις καλυτερες που υπαρχουν, πραμα πολυ σημαντικο. Για διαστασεις δε μιλαω. Μηδαμινα bezels, ειναι σχεδον ολο οθονη.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω παρακολουθησει αρκετα τις συσκευες αυτες για να σου δωσω μια εμπεριστατομενη γνωμη. Το Meizu μου αρεσει. Για το opo νομιζω ακουσα καποιες δυσαρεσκιες.

Τσεκαρε ομως και το πολυ ωραιο και δυνατο Xiaomi Mi4 και σε πολυ καλες διαστασεις.

Απο την αλλη θα σου ελεγα οτι αφου το budget σου ειναι ψηλο να σκεφτεις και το αψογο LG G2 που πλεον ειναι στα 290€. Και 2 χρονια ελληνικη εγγυηση και το παιρνεις την ιδια μερα που θα αποφασισεις. Η αυτονομια του ειναι απο τις καλυτερες που υπαρχουν, πραμα πολυ σημαντικο. Για διαστασεις δε μιλαω. Μηδαμινα bezels, ειναι σχεδον ολο οθονη.

 

Θα συμφωνησω μαζι σου για το G2 + αν βρεις Invite για Oneplus one να παρεις αυτο...Απο οτι βλεπω στις τελευταιες παραλαβες που εκαναν παιδια απο το φορουμ(οπως και εγω) οι παρτιδες ηταν καινουριες και δεν εμφανισαν το φαινομενο της κιτρινιλας...Μιας και ειχα το G2 στο μονο που υπερτερει ειναι οι διαστασεις..αυτονομια εχουν ιδια και σε ολα τα αλλα ειναι αρκετα πιο καλο το Oneplus...Σαν 3 επιλογη το meizu mx4 φενεται καλο αλλα ακομη δεν βγηκε στην αγορα για να δουμε τυχον αδυναμιες..και αφινω 4η επιλογη το honor 6 για τον λογο του οτι μπρος πισω ειναι κατασκευασμενο απο γυαλι και h huawei δεν το εντισε με καποια προστασια π.χ gorilla glass..οποτε είναι λιγο επιφοβο...Το xiaomi μιλωντας παντα προσωπικα δεν θα το επελεγα γιατι δεν με αρεσει το λειτουργικο του..ειχα το μι3 και δεν με αφησε καλες εντυπωσεις..

Edited by Pavletos
Link to comment
Share on other sites

 

13άρα είναι η IMX135, αυτήν που φοράνε σχεδόν όλα τα καλά κινέζικα. Τα 18 είναι με interpolation (όπως ακριβώς και στο THL5000 μου) και τα κινεζάκια τα γράφουν ετσι για να πιάσουν κάνα κώτσο.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από ένα ψάξιμο που έκανα κατέληξα σ'αυτο το τηλεφωνάκι για την σύζυγο.

 

http://www.vickmall.com/thl-t6s-smartphone-mtk6582-quad-core-1-3ghz-android-4-4-1g-ram-8g-rom-5-0-inch-ips-3g-white.html

 

THL T6s.

H χρήση είναι ομιλία, facebook και καμμιά φωτό. Αυτά, όχι παράλογες απαιτήσεις.

 

Διάβασα και το θέμα του και δεν είδα κάτι αποτρεπτικό. Υπάρχει άλλο παρόμοιο σ'αυτά τα χρήματα ? Δεν θέλω να φύγω παραπάνω, αντε ακόμα 10 ευρώ.

 

Ευχαριστώ.

Ρίξε και μιά ματιά σε αυτό, από ότι είδα έχει καλύτερα χαρακτηριστικά και πολύ όμορφο.

http://www.tmart.com/CUBOT-S208-1-16GB-Quad-core-Processor-Android-4.2.2-Cellphone-with-5.0-Screen-EU-Standard-Black_p249327.html

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=388372&highlight=CUBOT

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

(Κατα)ζητείται dual-sim, 4,7-5", τουλάχιστον quad-core με 8GB ROM, OTG, αυστηρά μέχρι 140mm ύψος (δεν κουβαλάω τσαντάκια ή πορτοφόλια, το κινητό μπαίνει συνήθως τσέπη), όσο πιο λεπτό γίνεται και τιμή μέχρι 110 ευρώ (και πολλά είναι για κινέζικο).

Τύπου Kingsing S2 ή Cubot S208. Ανεβαίνω λίγο σε τιμή εάν πρόκειται για πιο... επώνυμο (Lenovo, Huawei κτλ.)

 

Ευχαριστώ, παιδιά! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε και μιά ματιά σε αυτό, από ότι είδα έχει καλύτερα χαρακτηριστικά και πολύ όμορφο.

http://www.tmart.com/CUBOT-S208-1-16GB-Quad-core-Processor-Android-4.2.2-Cellphone-with-5.0-Screen-EU-Standard-Black_p249327.html

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=388372&highlight=CUBOT

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια, αλλά αυτό φεύγει αρκετά από το budget .

Δεν θέλω να πάω πάνω από 70-75 ευρω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

@drspiros Τo S208 ειναι αρκετα μακροστενο.Το ειχα παραγγειλει για κυρια συσκευη αλλα τα bezel πανω και κατω απο την οθονη ειναι τεραστια και το εδωσα.Το KingSing S2 φαινεται μεχρι στιγμης πολυ καλη ευκαιρια.Παρελαβα ενα προχτες και οι πρωτες εντυπωσεις ηταν παρα πολυ καλες.Εχοντας για 6 μηνες το εξαιρετικο φθηνο Κ2 της ιδιας εταιρειας,μπορω να πω πως αξιζουν τα χρηματα τους.Καπου το ειδα 105$.Στο Gearbest νομιζω.

 

@ofiole Μια χαρα ειναι το THL T6s.Θα σε καλυψει.

Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

ειμαι στην αναζητηση κινεζικου smartphone αλλα ειμαι μπερδεμενος

θελω κινητο 5 ιντσων εως 160Ε που να λειτουργει καλα χωρις να χρειαστει να το "πειραξω" (γιατι ειμαι και ασχετος :D )

ειδα το Lenovo A8 το Jiayu G4S το Asus Zenfone 5 και το XiaoMi Redmi Note που ειναι λιγο ακριβοτερο αλλα δεν εχω καταληξει ακομα

παρακαλω βοηθηστε με ή προτεινετε μου εσεις κατι γιατι εχω πελαγωσει!

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Μετά από ένα ψάξιμο που έκανα κατέληξα σ'αυτο το τηλεφωνάκι για την σύζυγο.

 

http://www.vickmall.com/thl-t6s-smartphone-mtk6582-quad-core-1-3ghz-android-4-4-1g-ram-8g-rom-5-0-inch-ips-3g-white.html

 

THL T6s.

H χρήση είναι ομιλία, facebook και καμμιά φωτό. Αυτά, όχι παράλογες απαιτήσεις.

 

Διάβασα και το θέμα του και δεν είδα κάτι αποτρεπτικό. Υπάρχει άλλο παρόμοιο σ'αυτά τα χρήματα ? Δεν θέλω να φύγω παραπάνω, αντε ακόμα 10 ευρώ.

 

Ευχαριστώ.

 

Δες αν θελεις και αυτο εγω το εχω και απο το καταστημα αυτο το πηρα και ειμαι πολυ ευχαριστημενος για τα χρηματα και αυτα που μου προσφερει το κινητακι :D

 

http://www.vickmall.com/jiayu-g2f-wcdma-smartphone-mtk6582-quad-core-1-3ghz-4-3-screen-1g-ram-4g-rom-8mp.html

Link to comment
Share on other sites

Δες αν θελεις και αυτο εγω το εχω και απο το καταστημα αυτο το πηρα και ειμαι πολυ ευχαριστημενος για τα χρηματα και αυτα που μου προσφερει το κινητακι :D

 

http://www.vickmall.com/jiayu-g2f-wcdma-smartphone-mtk6582-quad-core-1-3ghz-4-3-screen-1g-ram-4g-rom-8mp.html

 

Ευχαριστώ, το είχα δει και αυτό. Λίγο στην εμφάνιση έκανα πίσω, γιατί έχουμε και το Feiteng H9500 Που είναι σχεδόν ίδια εξωτερικά.

 

Τελικά παρηγγειλα το THL T6s από το To2c. Έδινε λίγα περισσότερα "δωράκια" από το vickmall, και εκτός αυτού έχω πάρει και άλλα 2 από εκεί και είμαι ευχαριστημένος.

 

:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδια jiayu F1 H phicomm 230w; http://www.geekbuying.com/item/Phicomm-C230W-Qualcomm-MSM8210-Dual-Core-1-2GHz-4-0-Inch-Android-4-3-OS-Smartphone-512MB-RAM-4GB-ROM-3G-GPS---Grey-329076/

 

Θελει κατι μικρο, φτηνο $80 max. Βλεπω οτι με το phicomm παιρνεις 1500 μπαταρια και μαλλον λιγότερo ποιοτική κατασκευή αλλα εχει IPS αντί την TFT του F1.

 

Επισης υπαρχει ξανα κανονικα σε στοκ το F1; γιατι πιο παλια διάβαζα οτι ειχε καταργηθεί και το ειχαν μονο eBay/Ali;

Link to comment
Share on other sites

τελικα ρε παιδια ψαχνω κ ξαναψαχνω και παλι στο coolpadf1 καταληγω..

υπαρχει αλλο (μαρκα) vfm με 2gb ram σ'αυτη την τιμη και μ'αυτην την ποιοτητα κατασκευης??

enjoy your life...:p
Link to comment
Share on other sites

Παιδια jiayu F1 H phicomm 230w; http://www.geekbuying.com/item/Phicomm-C230W-Qualcomm-MSM8210-Dual-Core-1-2GHz-4-0-Inch-Android-4-3-OS-Smartphone-512MB-RAM-4GB-ROM-3G-GPS---Grey-329076/

 

Θελει κατι μικρο, φτηνο $80 max. Βλεπω οτι με το phicomm παιρνεις 1500 μπαταρια και μαλλον λιγότερo ποιοτική κατασκευή αλλα εχει IPS αντί την TFT του F1.

 

Επισης υπαρχει ξανα κανονικα σε στοκ το F1; γιατι πιο παλια διάβαζα οτι ειχε καταργηθεί και το ειχαν μονο eBay/Ali;

Η μπαταρια του Φιλκομ ειναι για κλαματα. Εννοειτε F1, και αγνοεις ολα τα υπολοιπα στην κατηγορια του, Το παιρνεις απο εδω που εχει αποδειχτει αξιοπιστο

http://www.vickmall.com/jiayu-f1-smartphone-andoird-4-2-mtk6572-dual-core-gps-4-0-inch-2400mah-3g.html

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, το είχα δει και αυτό. Λίγο στην εμφάνιση έκανα πίσω, γιατί έχουμε και το Feiteng H9500 Που είναι σχεδόν ίδια εξωτερικά.

 

Τελικά παρηγγειλα το THL T6s από το To2c. Έδινε λίγα περισσότερα "δωράκια" από το vickmall, και εκτός αυτού έχω πάρει και άλλα 2 από εκεί και είμαι ευχαριστημένος.

 

:)

 

Καλα εκανες αφου σας αρεσε ;) Καλο να ειναι και να το απολαυσετε :)

Link to comment
Share on other sites

Καλα εκανες αφου σας αρεσε ;) Καλο να ειναι και να το απολαυσετε :)

 

Ευχαριστώ, δεν μας άρεσε ..... ΜΟΥ άρεσε !! χαχαχα, δεν το ξέρει ότι το έχω παραγγείλει, θα το δει μια μέρα μπροστά της . :lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...