Jump to content

Κινέζικα κινητά: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, απορίες


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ευχαριστω κι εσενα TUPAC_RIP για την απαντηση. εννοείται δεν με νοιάζει η μάρκα. Ο φίλος πιο πάνω έκανε λόγο για μάρκες, αλλά καταλαβαίνω πως το είπε. Τι να κάνουμε, άλλες γυναίκες είναι κολλημένες, άλλες όχι...ευτυχώς η δική μου δεν ειναι. Το πολύ πολύ εάν στην αρχή καμια φίλη της πει τιποτε κομπλεξικο, αφού δει το Χ,Ψ κινέζικο, μετά από κανενα μηνα θα με παρακαλαει να της παραγγειλω ενα Xiaomi ή κάτι αντίστοιχο.

Επομένως, +1 για Xiaomi.

 

Απλά για να μην παρεξηγηθούν κάποια πράματα αυτό που πιστεύω/εννοώ είναι οτι κάθε προιόν έχει τον κατάλληλο πελάτη ανάλογα με τις ανάγκες του. Εγω στα ίδια λεφτά που έδωσε η κοπέλα μου για g2 mini παρήγγειλα κινέζικο. Το κινέζικο δεν το λέω υποτιμητικά.

 

Στην περίπτωση της κοπέλας σου, αν χαλάσει το κινέζικο ή αν κάτι δε δουλεύει out of the box σωστά "φταίς" ΕΣΥ που το επέλεξες αντε και (λίγο) ο κινέζος. Αν χαλάσει το "επώνυμο" φταίει η LG,Sony,Samsung κτλ κτλ :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

evansarmor ...λες να καρφωθουμε και την παθουμε απο το πουθενα ε? να εχεις υπ οψιν σου αν διαρρευσει οτιδηποτε, εισαι νο1 υποπτος λόγω της - υπο ευρεια εννοια- γειτονιας (θεσσαλονικη)...χαχα
Link to comment
Share on other sites

evansarmor ...λες να καρφωθουμε και την παθουμε απο το πουθενα ε? να εχεις υπ οψιν σου αν διαρρευσει οτιδηποτε, εισαι νο1 υποπτος λόγω της - υπο ευρεια εννοια- γειτονιας (θεσσαλονικη)...χαχα

:lol::X:X:X:X:X

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν ευχαριστώ για τον χρόνο σου. Το έχω ψάξει με τον τρόπο που αναφέρεις και κατέληξα σε αυτά λόγω της τιμής τους

αλλά και το οτι είναι αδιάβροχα και αντέχουν περισσότερο σε κάποιες δύσκολες στιγμές (για τα 3 πρώτα).

Για αυτά τα τηλέφωνα γράφει Dual SIM Card Dual Standby αλλά ρωτάω γιατί έχω ακούσει οτι κάποια τηλέφωνα ενώ γράφουν

Dual Standby, τελικά δεν είναι ταυτόχρονα ενεργές και οι δύο sim.

Όσο για τη ram, ναι είναι μικρή αλλά περισσότερο με ενδιαφέρει να αντέχει το τηλέφωνο στις κακουχίες και σε υγρό περιβάλλον.

Και μόνο που αναφέρεις οτι ψωνίζεις χρόνια απο αυτό το κατάστημα σημαίνει οτι τουλάχιστον είσαι ικανοποιημένος.

Ευχαριστώ.

Μα το λεει. Ειναι dual standby και οχι active για να λειτουργουν και οι δυο sim ταυτοχρονα.

 

http://www.gogi.in/difference-dual-active-dual-standby.html

Edited by TUPAC_RIP

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδες την βοηθεια σας γιατι εκει που κατεληξα σε ενα κινητο.....τσουπ βλεπω και ενα αλλο.......

οποτε ειμαι στα

1)xiaomi Mi3

2)meizu MX3

3)Jiayu G6

4)JIAYU S2

 

κυριο θεμα η καμερα και τιμη μεχρι 250 ευρω.

Αν εχετε και καποιο αλλο κατα νου σας ακουω:):)

 

Η γνώμη μου φίλε είναι να διαλέξεις ένα από τα δύο πρώτα :)

Αν ήμουν εγώ στην θέση σου θα διάλεγα το Meizu....

Π.Α.Ο.Κ. 1926
Link to comment
Share on other sites

Μα το λεει. Ειναι dual standby και οχι active για να λειτουργουν και οι δυο sim ταυτοχρονα.

 

http://www.gogi.in/difference-dual-active-dual-standby.html

 

Φίλε μου δείξε μου κάποιο τηλ. που γράφει active ...

Τα δικά μου το ένα γράφει Dual SIM Card Dual Standby και το άλλο σκέτο Dual SIM και δουλεύουν και οι δύο.

Και τώρα που το θυμήθηκα, παλαιότερα είχα δεί τηλέφωνα που έγραφαν: Dual SIM Card one Standby

Edited by evansarmor
Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δείξε μου κάποιο τηλ. που γράφει active ...

Τα δικά μου το ένα γράφει Dual SIM Card Dual Standby και το άλλο σκέτο Dual SIM και δουλεύουν και οι δύο.

Και τώρα που το θυμήθηκα, παλαιότερα είχα δεί τηλέφωνα που έγραφαν: Dual SIM Card one Standby

Δεν ασχολουμαι αλλα απο μια γρηγορη αναζητηση βρηκα αυτα:

HTC Desire 600

Samsung Galaxy Win

Sony XPERIA E1 Dual

 

Ποιο κινητο ειναι το δευτερο που λες οτι δουλευουν και οι δυο sim ταυτοχρονα;

Edited by TUPAC_RIP

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

http://www.coolicool.com/zte-nubia-z7-mini-4g-lte-msm8974aa-quad-core-20ghz-50-inch-1920-1080-screen-android-os-44-4g-smar-g-33761

Σε 15 μέρες σπίτι σου, με PostNL και πολύ καλό aftersales, το έχω δοκιμάσει και για αυτό στο λέω.

 

Γιατι για coolicool δεν βλεπω μονο καλα εδω μεσα γιαυτο. M PostNL δεν θα πρεπει να πληρωσω κ τον φόρο εισαγωγής αν μ το στειλους με αυτον τον τροπο. Sorrυ ειμαι λιγο άσχετος μ αυτα

Link to comment
Share on other sites

Γιατι για coolicool δεν βλεπω μονο καλα εδω μεσα γιαυτο. M PostNL δεν θα πρεπει να πληρωσω κ τον φόρο εισαγωγής αν μ το στειλους με αυτον τον τροπο. Sorrυ ειμαι λιγο άσχετος μ αυτα

Ρωτας κατι; Δεν καταλαβα.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα

Ειμαι νεος χρηστης και δεν ξερω αν γραφω στην σωστη ενοτητα

Αντιμετωπιζω το εξης προβλημα...αν μπορει καποιος να με βοηθησει θα του ημουν ευγνωμων

 

Πριν αρκετους μηνες ο αδερφος μου, επεστρεψε απο ταξιδι στο εξωτερικο και μου εφερε δωρο ενα κινητο

Απομιμηση του Samsung Galaxy S4 αλλα πολυ καλο, με ολες τις λειτουργιες και με αφησε απολυτως ικανοποιημενο

Αν δεν το ελεγα σε καποιον οτι ειναι ιμιτασιον δεν θα με πιστευε

 

Χθες το Play Store μου παρουσιασε προβλημα

Δεν μπορουσα να κατεβασω καμια εφαρμογη

 

Σημερα ηρθανε στο σπιτι μου οι φιλοι μου που ειναι "ειδικοι" και το μαστορευανε επι ωρες !!

Καταλαξηνε στο να σβησουν το Play Store και να κατεβασουν ενα αλλο

Αφου πρωτα αλλαξανε το gmail που ειχα αρχικα με εναν καινουργιο λογαριασμο gmail

 

Αποτελεσμα ολων αυτων των ενεργειων ειναι οταν προσπαθω να μπω στο Play Store που κατεβασανε στο κινητο μου να παρουσιαζεται το μηνυμα

"δυστυχως η εφαρμογη google play store εχει σταματησει"

 

Δηλαση παλι δεν μπορω να χρησιμοποιησω το συγκεκριμενο λογισμικο

Στο τελος μετα απο συμβουλιο που κανανε η αποφαση ηταν οτι

Επειδη χρησιμοποιω ιμιτασιον κινητο η Goggle ανακαλυψε το serial number του κινητου μου και μου εβαλε φραγη ολες τις εφαρμογες της.

 

Μπορει να ισχυει κατι τετοιο ?

Υπαρχει λυση να δουλεψει το Play Store ?

Παιζω και ενα game και αν το χασω χανω και ολα τα updates του παιχνιδιου και ειμαι να μου κλεισετε την μυτη να σκασω !!!

 

Οποια βοηθεια δεκτη !!!!

Edited by dimisw
Link to comment
Share on other sites

Ρωτας κατι; Δεν καταλαβα.

 

Αν με αποστολή μέσω PostNL πρεπει να πληρωσω κατι extra? κ αν το coolicool ειναι οντως αξιόπιστο γιατι δεν διαβαζω και τ καλύτερα εδώ μεσα για το συγκεκριμένο site

Link to comment
Share on other sites

Παιδες την βοηθεια σας γιατι εκει που κατεληξα σε ενα κινητο.....τσουπ βλεπω και ενα αλλο.......

οποτε ειμαι στα

1)xiaomi Mi3

2)meizu MX3

3)Jiayu G6

4)JIAYU S2

 

κυριο θεμα η καμερα και τιμη μεχρι 250 ευρω.

Αν εχετε και καποιο αλλο κατα νου σας ακουω:):)

Οσο αφορα την καμερα προς τα που να παω?Η Jiayu ειναι καλη εταιρια ή να παω προς τα δυο πρωτα ?

Link to comment
Share on other sites

Μπήκα στο φόρουμ πριν από 2-3 εβδομάδες (κακώς) , αφού είχα κάνει τη γκάφα να παραγγείλω κινητό χωρίς να γνωρίζω ότι έχει διαφορά ο τρόπος αποστολής .

Η παραγγελία έγινε στις 4/9 , με αποστολή DHL , μέσω Hong Kong 'oπου παρέμεινε μέχρι τις 27/9 (λόγω γεγονότων όπως λένε) , πήγε Λειψία Γερμανία στις

28/9 , και τελικά έφτασε Ελλάδα 29/9 , όπου το τσίμπησε το τελωνείο . Τελικά εξουσιοδότησα το DHL να το εκτελωνίσει (36 ευρώ αφού η αγοραστική του αξία

είναι κάτω από 150 ευρώ) συν 23% επί της αξίας ο φόρος . ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΩ .

Η ερώτηση είναι ,

Ποιός αποδεδειγμένα είναι ο καλύτερος τρόπος αποστολής , και αν το κινητό είναι από αυτά που κοστίζουν 300-400 δολλάρια , τι γίνεται με το τελωνείο ?

Link to comment
Share on other sites

Μπήκα στο φόρουμ πριν από 2-3 εβδομάδες (κακώς) , αφού είχα κάνει τη γκάφα να παραγγείλω κινητό χωρίς να γνωρίζω ότι έχει διαφορά ο τρόπος αποστολής .

Η παραγγελία έγινε στις 4/9 , με αποστολή DHL , μέσω Hong Kong 'oπου παρέμεινε μέχρι τις 27/9 (λόγω γεγονότων όπως λένε) , πήγε Λειψία Γερμανία στις

28/9 , και τελικά έφτασε Ελλάδα 29/9 , όπου το τσίμπησε το τελωνείο . Τελικά εξουσιοδότησα το DHL να το εκτελωνίσει (36 ευρώ αφού η αγοραστική του αξία

είναι κάτω από 150 ευρώ) συν 23% επί της αξίας ο φόρος . ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΩ .

Η ερώτηση είναι ,

Ποιός αποδεδειγμένα είναι ο καλύτερος τρόπος αποστολής , και αν το κινητό είναι από αυτά που κοστίζουν 300-400 δολλάρια , τι γίνεται με το τελωνείο ?

 

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=375316

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση είναι ,

Ποιός αποδεδειγμένα είναι ο καλύτερος τρόπος αποστολής , και αν το κινητό είναι από αυτά που κοστίζουν 300-400 δολλάρια , τι γίνεται με το τελωνείο ?

 

ΑΠΛΟ ταχυδρομείο με tracking number και να μην γράφει τι έχει μέσα.

Πληρωμή με paypal και τα χρήματά σου είναι εξασφαλισμένα.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω μπει σε τρελο τρυπακι να πουλήσω το Note 2 μου γτ εχω φαει σκαλωμα με το Zte nubia z7 mini απο τότε που τ ειδα. Τι γνωμη εχετε και απο πιο site μου προτείνετε να το πάρω? Θα είναι η πρώτη μου αγορά απο Κίνα και με λιγο ψάξιμο το Vickmall μου φαίνεται πιο γρηγορο και αξιόπιστο απο minideal to2c κτλπα. Παρακαλώ την βοήθεια σας :P

Δικός μου είσαι. Και γω κόλλησα με αυτό αλλά τελικά κατέληξα στο Honor 6 με 40 ευρώ παραπάνω. Το μεγάλο μειονέκτημα του Μίνι είναι η μπαταρία του αλλά και το γεγονός ότι δεν έχει περπατήσει πολύ.

 

Πάντως αν το πάρεις θέλω εντυπώσεις!

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΛΟ ταχυδρομείο με tracking number και να μην γράφει τι έχει μέσα.

Πληρωμή με paypal και τα χρήματά σου είναι εξασφαλισμένα.

Thanks

Το να μην γράφει τι έχει μέσα πως γίνεται ? Και γιατί paypal . Με κάρτα δεν γίνεται ?

Link to comment
Share on other sites

Thanks

Το να μην γράφει τι έχει μέσα πως γίνεται ? Και γιατί paypal . Με κάρτα δεν γίνεται ?

Γινεται αλλα αμα δε σου στειλει το κινητο ο κινεζος την πατησες, πανε τα λεφτα. Ενω το paypal σου παρεχει προστασια απο απατεωνες.

 

Οι κινεζοι ξερουν και γραφουν εξω απο το πακετο οτι κοστιζει 30$ και οτι ειναι κηπουρικα εργαλεια ή οτι ειναι δωρο για να μην το τσιμπισει το τελωνειο. Παντα μα παντα απλο ταχυδρομιο. Οχι DHL. Παντα paypal.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

εχει αγορασει κανεις κατι και να του ερθει με ems? το πιάνει τελωνειο?

Πρεπει να ειναι 25% να περασει και 75% να μην περασει.

Μην το διακινδυνεψεις.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δικός μου είσαι. Και γω κόλλησα με αυτό αλλά τελικά κατέληξα στο Honor 6 με 40 ευρώ παραπάνω. Το μεγάλο μειονέκτημα του Μίνι είναι η μπαταρία του αλλά και το γεγονός ότι δεν έχει περπατήσει πολύ.

 

Πάντως αν το πάρεις θέλω εντυπώσεις!

Και εγω σ δίλημμα ειμαι να δώσω αυτά τα 50ε παραπανω αλλα για να πάρω το z7 ομως :P Αυριο δινω το νοτε 2 μου αρα ξεκινάει απο αυριο τ ψάξιμο :D

Link to comment
Share on other sites

Γινεται αλλα αμα δε σου στειλει το κινητο ο κινεζος την πατησες, πανε τα λεφτα. Ενω το paypal σου παρεχει προστασια απο απατεωνες.

 

Οι κινεζοι ξερουν και γραφουν εξω απο το πακετο οτι κοστιζει 30$ και οτι ειναι κηπουρικα εργαλεια ή οτι ειναι δωρο για να μην το τσιμπισει το τελωνειο. Παντα μα παντα απλο ταχυδρομιο. Οχι DHL. Παντα paypal.

 

ΟΚ . Ευχαριστώ .

Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω πως από 1 εώς 7 Οκτώβρη τα κινεζάκια έχουν την εθνική τους γιορτή (μια βδομάδα; μπράβο)...

Άρα τις μέρες αυτές δεν θα γίνονται αποστολές....

Π.Α.Ο.Κ. 1926
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...