Jump to content

Κινέζικα κινητά: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, απορίες


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα. Γνώμη για αυτό το κινητό? Ειναι στα αλήθεια 4g οπως λέει? Το θεωρώ καλή τιμή. --> http://www.aliexpress.com/item/Original-Coolpad-8730L-4G-LTE-Smartphone-MSM8926-Quad-Core-5-5-IPS-1280x720-Android-4-3/1893034807.html
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα. Γνώμη για αυτό το κινητό? Ειναι στα αλήθεια 4g οπως λέει? Το θεωρώ καλή τιμή. --> http://www.aliexpress.com/item/Original-Coolpad-8730L-4G-LTE-Smartphone-MSM8926-Quad-Core-5-5-IPS-1280x720-Android-4-3/1893034807.html

Μόνο Αγγλική και Κινεζική γλώσσα έχει;;

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Γνώμη για αυτό το κινητό? Ειναι στα αλήθεια 4g οπως λέει? Το θεωρώ καλή τιμή. --> http://www.aliexpress.com/item/Original-Coolpad-8730L-4G-LTE-Smartphone-MSM8926-Quad-Core-5-5-IPS-1280x720-Android-4-3/1893034807.html

 

Κάτι μου λέει οτι λειτουργεί μόνο στα δίκτυα της Κίνας. Στις φωτογραφίες έχει τη φίρμα της China Mobile και το site της Coolpad έχει δύο παραλλαγές: μία με TD-LTE/TD-SCDMA (κινέζικη) και μία με FDD LTE/WCDMA (διεθνής)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Στα χαρακτηριστικά πάντως αναφέρει κανονικά το WCDMA, που σημαίνει ότι δουλεύει κανονικά το 3G εδώ.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά παιδιά. Νέος στην παρέα.

 

Αποφάσισα για πρώτη φορά να καταφύγω στη λύση του κινέζικου κινητού λόγω του συνδυασμού τιμής και χαρακτηριστικών.

 

Κάνοντας λοιπόν μια πρώτη έρευνα, και με βάση το γεγονός ότι διαθέτω περίπου 120-130 ευρώ, κατέληξα στο Cubot GT99. Διαβάζοντας το τόπικ και βλέποντας τα reviews,το hands on video και τα σχόλια μου φάνηκε καλή επιλογή για το συγκεκριμένο ποσό.

 

Σήμερα πήρε το μάτι μου το Cubot One 4.7 MTK6589T 1.5GHz το οποίο στο focalprice είναι ελάχιστα ακριβότερο από το GT99. Τα σχόλια για αυτό ήταν ανάμικτα..

 

Ποιο από τα δυο προτείνετε (ή κάποιο άλλο);;

 

Να πω ότι γενικά είμαι προσεκτικός με τα κινητά μου (ενδεικτικά ένα ΝΟΚΙΑ 6670 το είχα για 7 χρόνια!!) ενώ και σαν χρήση δεν κάνω κάτι το εξεζητημένο.

 

Ευχαριστώ..

Αρχικώς, κοίτα σε αξιόπιστα καταστήματα. Οι Κινέζοι είναι αναξιόπιστοι κατά κανόνα και θα σου γυρίσουν την πλάτη στην 1η δυσκολία ή στο όποιο λάθος κάνουν εκείνοι. Βλέπεις, έχουν πελάτες σε όλο τον πλανήτη, δεν νοιάζονται αν χάσουν και μερικούς.

Δώσε 4-5 ευρώ παραπάνω και πάρε όχι απλώς από αξιόπιστα αλλά από τα κορυφαίας αξιοπιστίας (για κινέζικα) καταστήματα. Κατά την γνώμη μου τα VickMall και GeekBuying είναι τα πιο αξιόπιστα.

Δες το κλάμα που υπάρχει σε κάποια άλλα αξιόπιστα μαγαζιά, για κινητά που δεν έφτασαν στα χέρια του πελάτη και το μαγαζί κάνει την παλαβή. (ναι, μπηχτή για το MiniDeal είναι).

Μετά δες συγκριτικά με τα άλλα Κινέζικα της ίδιας κατηγορίας τιμής, τι προσφέρει το κινητό που σε ενδιαφέρει. Αν έχει μεγάλο επεξεργαστή και ραμ κτλ σε ίδια τιμή, κάπου αλλού κάνει εκπτώσεις.... Συνήθως στην ποιότητα. Οπότε αν δεν πας σε Lenovo, ΖΤΕ, Xiaomi, Huawei ή άλλον μεγάλο Κινέζο κατασκευαστή, πρόσεξέ το αυτό.

Από τους υπόλοιπους κατασκευαστές, προσωπικά προτείνω iOcean (κυρίως), THL, Jiayu και Zopo. Αύριο παραγγέλνω ένα iOcean X& HD για φίλο , περίπου στα χρήματα που ψάχνεις, οπότε αν θέλεις κοίταξέ το.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Στα χαρακτηριστικά πάντως αναφέρει κανονικά το WCDMA, που σημαίνει ότι δουλεύει κανονικά το 3G εδώ.

Στα χαρακτηριστικά τα αναφέρει...όλα! Και κινέζικα και ευρωπαϊκά. Είναι δυνατόν να δουλεύει σε όλα τα δίκτυα;

Link to comment
Share on other sites

Πάρε όποιο θέλεις εσύ, εδώ όπως θα δεις όλοι θα προσπαθήσουν να σε πείσουν να πάρεις από 2-3 εταιρείες. Εάν έλεγες πριν από 8 μήνες την λέξη Xiaοmi, θα σου έλεγαν να φύγεις μακρυά ...:lol:, βλέπεις τότε ήταν της "μόδας" τα ΖΤΕ.

Αναλόγως με το πόσα διαθέτεις και την χρήση γιά την οποία το θέλεις, διάβασε τα νήματα των τηλεφώνων και αποφάσισε μόνος σου ...

 

Εδω εισαι λαθος.Δεν εχουμε κανενα κερδος οταν προτεινουμε 5-6 κινητα ως τα καλυτερα στα χρηματα τους.Ισα ισα προσπαθουμε να σωσουμε καποιους οπως τον φιλο,που παει να παρει το GT99 που ειναι παλιο μοντελο απο μια μεσαια εταιρεια,οταν οι κορυφαιες Huawei,Xiaomi,Coolpad εχουν πολυ καλυτερες προτασεις με 2GB ram στα ιδια λεφτα.

Πριν 8 μηνες που λες,η ΖΤΕ με τα V967s και V987 δεν ειχε αντιπαλο στην αγορα.Η Xiaomi τοτε εβγαζε το οικονομικο Hogmi καθως μεχρι τοτε ειχε κορυφαια μεν κινητα πανακριβα δε.Λογικο ειναι να προτεινουμε ZTE.

Εννοειται πως ο καθενας που ρωταει εδω μεσα,με δικα του κριτηρια θα επιλεξει τελικα τι συσκευη θα παρει.Αλλος βαση του κοστους,αλλος βαση της εμφανισης,αλλος βαση vfm κτλ.

Αποψεις εκφραζουμε,και ειδικα οταν επιχειρηματολογουμε,αυτες οι αποψεις εχουν περισσοτερη βαρυτητα απο καποιες αλλες γενικευμενες...

Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Μου αρεσει που οταν προτεινουν οι περισσοτεροι εδω μεσα να προτιμησει καποιος επωνυμο κινεζικο οταν λενε επωνυμο αναφερονται σαν επωνυμα μαρκες οπως lenovo,huawei,zte,ακομη και την xiaomi και thl και ολοι μα ολοι ξεχνανε να αναφερουν την coolpad που ειναι η νουμερο 3 σε πωλησεις εταιρια στην Κινα και νουμερο 9 παγκοσμιος παρακαλω με ελαχιστα τηλ. σε παγκοσμια κυκλοφορια!!!!

http://online.wsj.com/news/articles/SB10001424052702304173704579261860481395236

http://www.fiercewireless.com/europe/special-reports/analyzing-worlds-14-biggest-handset-makers-q2-2013

Link to comment
Share on other sites

Μου αρεσει που οταν προτεινουν οι περισσοτεροι εδω μεσα να προτιμησει καποιος επωνυμο κινεζικο οταν λενε επωνυμο αναφερονται σαν επωνυμα μαρκες οπως lenovo (8), huawei (6), zte (5), ακομη και την xiaomi (13) και thl (15+) και ολοι μα ολοι ξεχνανε να αναφερουν την coolpad (9) που ειναι η νουμερο 3 σε πωλησεις εταιρια στην Κινα και νουμερο 9 παγκοσμιος παρακαλω με ελαχιστα τηλ. σε παγκοσμια κυκλοφορια!!!!

 

^^^Σε παρένθεση, η παγκόσμια κατάταξη, σύμφωνα με τα άρθρα που έδωσες, οπότε δεν νομίζω οτι υπάρχει θέμα - μονο η THL είναι εκτός...! Κακά τα ψέματα, την Coolpad προ 3 μηνών, κανείς εδώ δεν θα την πρότεινε προς αγορά και ακόμα και τώρα, σε μας τους Ευρωπαίους, ένα μοντέλο έχει να προτείνει...

OnePlus 12 (16/512): - in the past: [iPhone 13 Pro], OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Coolpad F1(το κορυφαιο),Xiaomi Redmi Note με 2GB ram και Lenovo A850,Jiayu G4s με 1GB ram (δεν θεωρω το G4s με 2GB ram VFM).

 

Καλημέρα φίλε μου συμφωνω και γω.. το F1 υπερτερει σε σχεση με το ΝΟΤΕ ?Σαν καλυτερο με τον 6592 πιο λές ανεξάρτητα τιμής ?

 

----- προσθήκη μηνύματος 19 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αρχικώς, κοίτα σε αξιόπιστα καταστήματα. Οι Κινέζοι είναι αναξιόπιστοι κατά κανόνα και θα σου γυρίσουν την πλάτη στην 1η δυσκολία ή στο όποιο λάθος κάνουν εκείνοι. Βλέπεις, έχουν πελάτες σε όλο τον πλανήτη, δεν νοιάζονται αν χάσουν και μερικούς.

Δώσε 4-5 ευρώ παραπάνω και πάρε όχι απλώς από αξιόπιστα αλλά από τα κορυφαίας αξιοπιστίας (για κινέζικα) καταστήματα. Κατά την γνώμη μου τα VickMall και GeekBuying είναι τα πιο αξιόπιστα.

Δες το κλάμα που υπάρχει σε κάποια άλλα αξιόπιστα μαγαζιά, για κινητά που δεν έφτασαν στα χέρια του πελάτη και το μαγαζί κάνει την παλαβή. (ναι, μπηχτή για το MiniDeal είναι).

Μετά δες συγκριτικά με τα άλλα Κινέζικα της ίδιας κατηγορίας τιμής, τι προσφέρει το κινητό που σε ενδιαφέρει. Αν έχει μεγάλο επεξεργαστή και ραμ κτλ σε ίδια τιμή, κάπου αλλού κάνει εκπτώσεις.... Συνήθως στην ποιότητα. Οπότε αν δεν πας σε Lenovo, ΖΤΕ, Xiaomi, Huawei ή άλλον μεγάλο Κινέζο κατασκευαστή, πρόσεξέ το αυτό.

Από τους υπόλοιπους κατασκευαστές, προσωπικά προτείνω iOcean (κυρίως), THL, Jiayu και Zopo. Αύριο παραγγέλνω ένα iOcean X& HD για φίλο , περίπου στα χρήματα που ψάχνεις, οπότε αν θέλεις κοίταξέ το.

 

Καλησπέρα , υπάρχουν θεματα με το MiniDeal ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου συμφωνω και γω.. το F1 υπερτερει σε σχεση με το ΝΟΤΕ ?Σαν καλυτερο με τον 6592 πιο λές ανεξάρτητα τιμής ?

 

Yπερτερει καταρχας γιατι δεν εχει miui -> one point για coolpad.

 

Κατα τα άλλα, μενει να τα δουμε στην πραξη, μιας και πολοι λιγοι εχουν αυτα τα 2 τηλεφωνα, το δε Note σχεδον κανενας ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αλλα το note απο διαστασεις και μονο πρεπει να ειναι τελειος αβολο για να χρησιμοποιειτε σαν καθημερινο τηλεφωνο, σαν μινι ταμπλετ ισος,το coolpad ειναι οριακο που εχει και πολυ συμαζεμενες διαστασεις για 5ιντσο για να δουλευεται με ενα χερι για μενσ που ειμαι 1,95, με το note θα ειναι αδυνατον να γινει αυτο.
Link to comment
Share on other sites

Yπερτερει καταρχας γιατι δεν εχει miui -> one point για coolpad.

 

Κατα τα άλλα, μενει να τα δουμε στην πραξη, μιας και πολοι λιγοι εχουν αυτα τα 2 τηλεφωνα, το δε Note σχεδον κανενας ακομα.

 

Η Coolpad είναι αυτη που κάνει τα vodafone smart ?

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους παιδιά για τις απαντήσεις...

 

Η αλήθεια είναι πως όσο συνεχίζω να ψάχνω βρίσκω κι άλλα ενδιαφέροντα μοντέλα.

 

Για παράδειγμα με λίγο παραπάνω χρήματα μπορώ να πάω στο Cubot X6 ή υο Huawei 3c που δείχνουν αρκετά καλύτερα χαρακτηριστικά...

 

Γενικά η Cubot τι θέματα έχει σαν εταιρεία;; Κάπου είχα διαβάσει (όχι εδώ) ότι είναι λίγο πλαστικούρα τα κινητά της...Ισχύει κάτι τέτοιο;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα. Θα ηθελα να αγορασω ενα κινεζικο κινητο για γυναικα. Αυτο που με ενδιαφερει ειναι να ειναι ομορφο, με καλη οθονη και αξιοπρεπη φωτογραφικη. Δεν με ενδιαφερει να εχει τοπ σπεκς απλα να ειναι απροβληματιστο κ ομορφο. Οθονη 4-4,7 με προτιμηση στις 4,3. Καθε βοηθεια για συγκεκριμενο κινητο ευπροσδεκτη.Ευχαριστω εκ των προτερων. Περιοχη τιμων: 100-150 ευρω

Φυσικα να ειναι dual sim.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα. Θα ηθελα να αγορασω ενα κινεζικο κινητο για γυναικα. Αυτο που με ενδιαφερει ειναι να ειναι ομορφο, με καλη οθονη και αξιοπρεπη φωτογραφικη. Δεν με ενδιαφερει να εχει τοπ σπεκς απλα να ειναι απροβληματιστο κ ομορφο. Οθονη 4-4,7 με προτιμηση στις 4,3. Καθε βοηθεια για συγκεκριμενο κινητο ευπροσδεκτη.Ευχαριστω εκ των προτερων. Περιοχη τιμων: 100-150 ευρω

Φυσικα να ειναι dual sim.

 

Lenovo S650.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν ξερω αλλα το note απο διαστασεις και μονο πρεπει να ειναι τελειος αβολο για να χρησιμοποιειτε σαν καθημερινο τηλεφωνο, σαν μινι ταμπλετ ισος,το coolpad ειναι οριακο που εχει και πολυ συμαζεμενες διαστασεις για 5ιντσο για να δουλευεται με ενα χερι για μενσ που ειμαι 1,95, με το note θα ειναι αδυνατον να γινει αυτο.

 

Και εγω συμφωνω μαζι σου, αλλα απο την αλλη θα ηθελα και μεγαλυτερη οθονη.

 

ΥΓ

 

Ειναι 'τελείως' και 'ίσως' (φιλικά)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους παιδιά για τις απαντήσεις...

 

Η αλήθεια είναι πως όσο συνεχίζω να ψάχνω βρίσκω κι άλλα ενδιαφέροντα μοντέλα.

 

Για παράδειγμα με λίγο παραπάνω χρήματα μπορώ να πάω στο Cubot X6 ή υο Huawei 3c που δείχνουν αρκετά καλύτερα χαρακτηριστικά...

 

Γενικά η Cubot τι θέματα έχει σαν εταιρεία;; Κάπου είχα διαβάσει (όχι εδώ) ότι είναι λίγο πλαστικούρα τα κινητά της...Ισχύει κάτι τέτοιο;;

oXι δεν ισχυει, μια χαρα ειναι. Το δικο μου εχει πεσει αρκετες φορες και δεν επαθε τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

oXι δεν ισχυει, μια χαρα ειναι. Το δικο μου εχει πεσει αρκετες φορες και δεν επαθε τιποτα.

Και το δικό μου, το πιό φθηνό το 72άρι δουλεύει 8 μήνες χωρίς το παραμικρό πρόβλημα ...

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , υπάρχουν θεματα με το MiniDeal ?

Δες εδώ το πρόβλημα του lefteris489 και την αντιμετώπιση από MiniDeal : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=373927&page=87

Μπορεί να μην εμφανίζει προβλήματα κάποιο κατάστημα και να θεωρείται έτσι αξιόπιστο, αλλά -για εμένα- είναι κορυφαίας αξιοπιστίας όταν σε βοηθάει στην περίπτωση που υπάρξει πρόβλημα.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Η Coolpad είναι αυτη που κάνει τα vodafone smart ?

Οχι.Η TCL (φτιαχνει συσκευες και για την Alcatel).Η Coolpad μαλλον δεν ενδιαφεροταν για την παγκοσμια αγορα,καθως η μεχρι προτινως γκαμα της περιελαμβανε κατα κυριως TD εκδοσεις,αποκλειστικα για την Κινεζικη αγορα και μια δυο WCDΜΑ εκδοσεις αρκετα ακριβες.Με το εξαιρετικο F1 εκανε το μπαμ και εγινε γνωστη και στους υπολοιπους,εκτος Κινας.

Καλησπερα στην παρεα. Θα ηθελα να αγορασω ενα κινεζικο κινητο για γυναικα. Αυτο που με ενδιαφερει ειναι να ειναι ομορφο, με καλη οθονη και αξιοπρεπη φωτογραφικη. Δεν με ενδιαφερει να εχει τοπ σπεκς απλα να ειναι απροβληματιστο κ ομορφο. Οθονη 4-4,7 με προτιμηση στις 4,3. Καθε βοηθεια για συγκεκριμενο κινητο ευπροσδεκτη.Ευχαριστω εκ των προτερων. Περιοχη τιμων: 100-150 ευρω

Φυσικα να ειναι dual sim.

 

Στις 4-4.3 κανεις πολλες υποχωρησεις σε ποιοτητα,καμερα κτλ.Το G2F στα χαρτια φαινεται καλη προταση με δυνατο επεξεργαστη που συνδυαζεται απο μεγαλη μνημη ram 1GB και μπαταρια,αλλα με χαμηλη αναλυση οθονης και αναλογη (φανταζομαι) καμερα.Δεν εχουμε ακομα παραλαβες στη χωρα μας,ωστε να εχουμε εικονα.

Προταση μου,το πανεμορφο Iocean X7HD με διαστασεις που εχουν κινητα με 4.5 ιντσες,παρα πολυ στενο,ιδανικο για γυναικειο χερι,με πολυ καλη οθονη και καμερα.

Επισης αυτο φαινεται δυνατο,καθως εχει ηδη περασει απ τα χερια μου το X1,αφηνοντας μου εξαιρετικες εντυπωσεις

http://www.geekbuying.com/item/BLUBOO-X2-5-0inch-MTK6592-Octa-core-Smartphone-IPS-HD-Screen-1GB-RAM-16GB-ROM-13-0MP-Android-4-2-OTG-Miracast-Pink-328315.html

Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Κανενα νεο για το THL 5000 εχουμε?

Αυτο θα ειναι το BVFM ζαν παιζει στις τιμες που εχει αρχισει να εμφανιζεται δηλαδη στα 300 δολλαρια περιπου:)

Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

Κανενα νεο για το THL 5000 εχουμε?

Αυτο θα ειναι το BVFM ζαν παιζει στις τιμες που εχει αρχισει να εμφανιζεται δηλαδη στα 300 δολλαρια περιπου:)

 

επειδη με ενδιαφερει αρκετα το thl4400 εχτες ρωτησα στο vickmall ποτε θα βγει το 5000.η selina μου ειπε δεν ξερουμε τιποτα ακομη:(

Link to comment
Share on other sites

επειδη με ενδιαφερει αρκετα το thl4400 εχτες ρωτησα στο vickmall ποτε θα βγει το 5000.η selina μου ειπε δεν ξερουμε τιποτα ακομη:(

Ποιά 300 δολλάρια;;

http://www.1949deal.com/catalogsearch/result/?q=THL+5000

http://www.pandawill.com/thl-ultrathin-4400-smartphone-50-inch-hd-gorilla-glass-android-42-mtk6582-otg-4400mah-p89112.html

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...