Jump to content

Κινέζικα κινητά: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, απορίες


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

...γενικά στάνταρ δεν είναι ο MP2, αλλά για τον 6582 τουλάχιστον δεν αναφέρεται παντού ως MP2 στα 500Mhz;

 

σαν να μου φαίνεται οτι έχεις δίκιο σε αυτό που λές, αυτό έψαχνα/ψάχνω τώρα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

σαν να μου φαίνεται οτι έχεις δίκιο σε αυτό που λές, αυτό έψαχνα/ψάχνω τώρα

 

...στην πλειοψηφία των περιπτώσεων αναφοράς και συγκριτικών αναφέρεται ως MP2, αλλά υπάρχουν μεμονωμένες αναφορές μοντέλων με 6582 όπου τον αναγράφουν απλό MP. Άντε να βγάλεις άκρη. Ακόμα και σε site της Mediatek, η καινούρια σειρά δεν αναφέρεται.

Πάντως είδα αναφορά κάπου ότι ακόμα και διπύρηνος ο Mali-400MP2 υπολείπεται σε επιδόσεις του μονοπύρηνου Power VR SGX544MP. Πιθανολογείται ότι ο Μali-450MP4 θα τον ξεπερνά μόνο.

Edited by emxa2k
Link to comment
Share on other sites

Όχι, έχεις δίκιο ρε συ, οι 6582 με MP2 συνταιριάζονται.

Τώρα σε ένα πολωνικό forum :lol: κουτσα στραβά καταλάβαινα να λένε(παρατηρώντας ανισότητες, ξέρεις Α>Β>Γ>Δ>.... , οτι ο 544 ο μονοπύρηνος είναι πιο ισχυρός από τον Mali400MP2.....

 

Δεν μπορώ άλλο ,παραδίνομαι:knife:

 

Καλός είμαι και του λόγου μου. Λέω οτι δεν παίζω παιχνίδια και δεν με απασχολούν τα γραφικά ,αλλά ...εκεί εγώ.Τελικά ποιο κινητό από τα δύο να πάρω πάλι δεν κατέληξα:lol:

 

EDIT: με πρόλαβες! έχε χάρη να το διάβασες κι εσύ σε πολωνικό site, xaxaxaxaxaxa

Link to comment
Share on other sites

Όχι, έχεις δίκιο ρε συ, οι 6582 με MP2 συνταιριάζονται.

Τώρα σε ένα πολωνικό forum :lol: κουτσα στραβά καταλάβαινα να λένε(παρατηρώντας ανισότητες, ξέρεις Α>Β>Γ>Δ>.... , οτι ο 544 ο μονοπύρηνος είναι πιο ισχυρός από τον Mali400MP2.....

 

Δεν μπορώ άλλο ,παραδίνομαι:knife:

 

Καλός είμαι και του λόγου μου. Λέω οτι δεν παίζω παιχνίδια και δεν με απασχολούν τα γραφικά ,αλλά ...εκεί εγώ.Τελικά ποιο κινητό από τα δύο να πάρω πάλι δεν κατέληξα:lol:

 

...χαχαχα :lol: Ποιά ήταν η αρχική απορία; :p

Α ναι! Πρέπει να αποφασίσεις αν θέλεις να δώσεις βαρύτητα στην εμφάνιση ή στα χαρακτηριστικά κυρίως. Συνολικά, το πρώτο κερδίζει στα σημεία.

Σε τελική ανάλυση, φτιάξε ένα πινακάκι με τα υπέρ και κατά του καθενός και άθροισε σημεία για να αποφασίσεις. :-P

 

EDIT: Το διάβασα σε σχόλιο στο gizchina.

Edited by emxa2k
Link to comment
Share on other sites

...χαχαχα :lol: Ποιά ήταν η αρχική απορία; :p

Α ναι! Πρέπει να αποφασίσεις αν θέλεις να δώσεις βαρύτητα στην εμφάνιση ή στα χαρακτηριστικά κυρίως. Συνολικά, το πρώτο κερδίζει στα σημεία.

Σε τελική ανάλυση, φτιάξε ένα πινακάκι με τα υπέρ και κατά του καθενός και άθροισε σημεία για να αποφασίσεις. :-P

 

EDIT: Το διάβασα σε σχόλιο στο gizchina.

 

xaxa,αυτό θα κάνω.Η στο τέλος θα το ρίξω κλήρωση!

Link to comment
Share on other sites

Τον MTK6582 ως επι το πλείστον τον βλεπουμε σε κινητά με ανάλυση 960x540, ενώ τον MTK6589T συνήθως σε 1920x1080, γι αυτό στο antutu βλέπεις μεγαλύτερο σκορ 3D στον MTK6582. Και μόνο που η Mediatek προορίζει τον MTK6582 για κινητά έως 1280x720 δείχνει πως ειναι κατώτερος στα γραφικά απ τον MTK6589T. Είναι καλύτερος όμως απ τον MTK6589.

Όσο αφορά τους πυρήνες, ο PowerVR SGX544 είναι ταχύτερος και πιο σύγχρονος απ τον παμπάλαιο Mali-400

Link to comment
Share on other sites

Σταύρο εσύ πώς το βλέπεις το παρακάτω διλληματάκι μου,κατά που θα έγερνες στη θέση μου;Αν μου πεις "πουθενά" θα με στείλεις πάλι στο βασανιστικό και ψυχοφθόρο ψάξιμο....

" Ιδού το δίλημμα τώρα με εμένα.

Από τη μία

Ulefone N9599T 5.7'', 6589T, απλή Flip χωρίς παραθυράκι, γραφίδα, 3800mah, 13 Mpixel, υποδοχές για 2 κανονικές SIM (ευκολία), σχεδιασμός κλασικούρα α αλα Note.

Από την άλλη

Ulefone P6 6.0'', 6582 , Smart Flip με παραθυράκι(και πανέμορφη),χωρίς γραφίδα, μόλις 2800mah, 8 Mpixel, 2 SIM αλλά η δεύτερη micro,σχεδιασμός πανέμορφος

 

Και τα δύο με HD οθόνη, OTG , Air Gesture , και τα δύο παίζουν εκεί γύρω στα 190 δολλάρια από το Pandawill, παραπάνω δε θέλω να διαθέσω.

 

Τι να προτιμήσω , επιδόσεις ή λιγότερες επιδόσεις αλλά πολύ ομορφότερη εμφάνιση; "

 

EDIT ,και με μεγάλα γράμματα EDIT : Αγαπητέ Σταύρο να αναφέρω πάλι, και γίνομαι βαρετός, οτι δεν παίζω παιχνίδια και οι επιδόσεις στα γραφικά δεν είναι κι ο απόλυτός μου αυτοσκοπός.

Edited by atsalakwtos
Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα λυθούν οι απορίες σας από τους παρακάτω πίνακες ως ένα βαθμό.

 

http://kyokojap.myweb.hinet.net/gpu_gflops/

Link to comment
Share on other sites

Τον MTK6582 ως επι το πλείστον τον βλεπουμε σε κινητά με ανάλυση 960x540, ενώ τον MTK6589T συνήθως σε 1920x1080, γι αυτό στο antutu βλέπεις μεγαλύτερο σκορ 3D στον MTK6582. Και μόνο που η Mediatek προορίζει τον MTK6582 για κινητά έως 1280x720 δείχνει πως ειναι κατώτερος στα γραφικά απ τον MTK6589T. Είναι καλύτερος όμως απ τον MTK6589.

Όσο αφορά τους πυρήνες, ο PowerVR SGX544 είναι ταχύτερος και πιο σύγχρονος απ τον παμπάλαιο Mali-400

Παρόλα αυτά και στον 8πυρηνο επέλεξαν πάλι να βάλουν mali gpu.Βέβαια ο υπερχρονισμός στα 700mhz μου ακούγεται πολύ υψηλός και θα ήθελα να δω πως θα τα πηγαίνει με θερμοκρασίες γιατι θυμάμαι απο τα galaxy s2/note που δεν ήταν και τόσο υψηλά χρονισμένη η gpu ότι με λίγο παραπάνω χρήση σε παιχνίδια κυρίως,το κινητό ζεμάταγε

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα και καλή χρονιά.

Ενδιαφέρομαι για κινητό (4,7 ιν) και καλά χαρακτηριστικά. Έχω καταλήξει ανάμεσα στα Lenovo S650 και Xiaomi Red Rice. Μια βοήθεια και από σας παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα και καλή χρονιά.

Ενδιαφέρομαι για κινητό (4,7 ιν) και καλά χαρακτηριστικά. Έχω καταλήξει ανάμεσα στα Lenovo S650 και Xiaomi Red Rice. Μια βοήθεια και από σας παρακαλώ.

 

Κανένα φτηνο ρε παιδια μέχρι 60-70 ευρω. σε 4-4,5 ιντσες χωρίς θεμα με τη γλώσσα ??

Link to comment
Share on other sites

Γειαα σας παιδιά είχα ξαναανοίξει τέτοιο θέμα άλλα δεν βρήκα λύση στο πρόβλημα που έχει το κινητό μου. Όπως είχα πει αγόρασα ένα κινητό το οποίο το έβαλα να φορτίζει και πήγε 100% μετά όταν το άνοιξα μου κράτησε 10 λεπτά και μου έβγαλε μήνυμα που λέει Battery over temperature, Please remove your battery. Τι να κάνω;; πάτησα απόρριψη αλλά μετά από 2 λεπτά έσβησε.. και τώρα μόλις το ανοίγω βγάζει τα γράμματα που λένε Android και μετά σβήνει..

 

Απαντήστε μου pleasee :(:(

Link to comment
Share on other sites

Γειαα σας παιδιά είχα ξαναανοίξει τέτοιο θέμα άλλα δεν βρήκα λύση στο πρόβλημα που έχει το κινητό μου. Όπως είχα πει αγόρασα ένα κινητό το οποίο το έβαλα να φορτίζει και πήγε 100% μετά όταν το άνοιξα μου κράτησε 10 λεπτά και μου έβγαλε μήνυμα που λέει Battery over temperature, Please remove your battery. Τι να κάνω;; πάτησα απόρριψη αλλά μετά από 2 λεπτά έσβησε.. και τώρα μόλις το ανοίγω βγάζει τα γράμματα που λένε Android και μετά σβήνει..

 

Απαντήστε μου pleasee :(:(

 

μαλλον για πεταμα η μπαταρια...σενα thl ειχα ακριβως το ιδιο θεμα αλλα εμενα λειτουργουσε σχετικα κανονικα αλλα μπορει ναταν στο 1% και να με κρατουσε κανα 3 ωρο...γενικως ηταν οτι ναναι μεχρι που νεκρωσε τελειως...κ επειδη εχω ακουσει κ αλλα για thl μπορει να μας πουν οι κατοχοι αν ειναι ευχαριστημενοι απο μπαταριες των THL ΚΑΘΟΤΙ ΨΗΝΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΟ Τ100S

Link to comment
Share on other sites

Τώρα δεν μπορώ να το ανοίξω.. τι να κανω;;

 

μίλα με το κατάστημα από το οποίο το αγόρασες.Θέμα μπαταρίας είναι.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Θα τη βραχυκύκλωνα για λιγο με ενα συρματάκι μπας και συνέλθει.Αν είχες ενα πολύμετρο να τη μετρήσεις πρωτα καλό θα ηταν Edited by minotavros
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πολύμετρο:/ φίλε μου το παράγγειλα από κίνα.. και ξέρεις τώρα θα θέλει 2 βδομάδες ίσως και περισσότερο να έρθει η μπαταρία :/ .. μόλις τώρα άνοιξε μόνο του και έκανε ένα σφύριγμα ότι και καλά έχω μήνυμα στο gmail.. πφφφ..:/
Link to comment
Share on other sites

παιδιά ανάμεσα στο Lenovo p780 και το g4 ποιο προτείνεται?

To g4 είναι πιο όμορφο, αλλά με 1280χ720 ανάλυση οθόνης θα έχεις ενα μικροπρόβλημα θεωρώ με την μπαταρία, η οποία είναι μόλις 1850mAh.

Eγω θα πήγαινα προς lenovo μεριά και απο πλευράς χαρακτηριστικών(4000mAh μπαταρία και 5,0'' οθόνη) αλλά και σαν brand name είναι πολύ καλύτερη απο την JIAYU.

Link to comment
Share on other sites

Σωστό αυτό με το brand name, αλλά αυτό το lenovo δεν έχει διαστάσεις 143 x 73 x 9.9 mm και είναι και χωρίς gorilla glass, κάμερα 8mp, ίδια ανάλυση οθόνης και 1,2mhz επεξεργαστή?? :confused:

Θα μου πείτε το θέμα με τις διαστάσεις είναι πλέον σχετικό, αλλά είναι ένα ολόκληρο εκατοστό μεγαλύτερο από το το Jiayu, το οποίο είναι πολύ μαζεμένο.

Και όσον αφορά την μπαταρία του jiayu εννοείται επιλέγεις την 3000mah αντί της 1850mah....δε χαμπαριάζει τίποτα.

Αν πέσεις σε καλή παρτίδα jiayu, είναι ελκυστική σαν πρόταση, αλλά οπωσδήποτε και το lenovo είναι lenovo. ;)

Υπάρχει και κάμποση διαφορά στην τιμή, η οποία στις μέρες μας.......μετράει!

Link to comment
Share on other sites

η διαφορά στην τιμή είναι μόνο 30 ευρώ, εννοείται πως μιλάμε για 3000mAh μπαταρία το οποίο το βρίσκω στο to2c 242$

 

Όχι ρε φίλε δεν είναι πιο ακριβό το G4......το lenovo είναι 35$ πιο ακριβό στο minideal!!!:lol

Η τιμή που αναφέρεις, αφορά την έκδοση 2GB/32GB και αν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος που θέλεις αυτή την έκδοση, τότε ναι...η διαφορά είναι όπως τα λες.

 

Η τιμή πάντως για το G4 1GB/4GB στο to2c είναι 195.99$ και νομίζω είναι η πιο φθηνή τιμή από όλα τα sites:

http://www.to2c.com/jiayu-g4-mtk6589t-quad-core-1-5ghz-4-7-inch-hd-ips-retina-screen-android-4-2-13mp-camera-1g-4g-smartphone.html

 

Αν τελικά το παραγγείλεις από κει, να τους επισημάνεις 63 φορές να βάλουν την 3000mAh γιατί στα χαρακτηριστικά ναι μεν γράφει αυτή, αλλά σε συνομιλία που είχα μαζί τους προέκυψε ότι το στέλνουν με την 1850mah....Δε μπορώ να καταλάβω γιατί.

Η παρτίδα που παρήγγειλα πριν ένα μήνα και το έχω ήδη στα χέρια μου (1GB/4GB) είναι πολύ καλή πάντως. ;)

Edited by demakhs
Link to comment
Share on other sites

Περίμενε, από την στιγμή που άνοιξες υπόθεση στο Paypal είσαι καλυμμένος, το Paypal θα σου στείλει μήνυμα όταν θα πλησιάζουν οι ημέρες γιά να "κλείσει". Εάν το τηλέφωνο φθάσει στον προορισμό του και σου επιστρέψουν τα χρήματα μέσω Paypal, τότε θα κλείσει αυτομάτως.

Προς το παρόν ... υπομονή και Καλή Χρονιά ! :)

 

Καλημέρα

 

Τι κάνω τωρα ?

Το τηλέφωνο εφτασε στην κίνα αλλά δεν το παραλαμβάνουν

 

Εχω δικαιωμα μεχρι τις 19/01/2014 να κάνω claim

 

 

16.12.2013 08:31 ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΕΛΤΑ Accepted from sender

16.12.2013 11:00 ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΕΛΤΑ Left postal office

16.12.2013 16:34 Μ.Δ. ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ Left postal office

19.12.2013 01:56 Athens Amu Send item abroad (Export) China

05.01.2014 09:52 Beijing Import (Item arrived at country of destination)

12.01.2014 15:43 518031 Unsuccessful delivery attempt. Retained at Office

12.01.2014 15:43 Ips Unsuccessful delivery attempt. Recipient absent

中国邮政: RE223892350GR

E-mail: feedback@chinapost.com.cn, Phone: 8610 11185

Track at official postal site

Date Zipcode Location Event Weight Additional

19.12.2013 01:56 Athens Amu Send item abroad (Export) China

05.01.2014 09:52 Beijing Import (Item arrived at country of destination)

12.01.2014 15:43 518031 Unsuccessful delivery attempt. Retained at Office

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνεις υπομονή να το παραλάβουν, μπορει να αργησουν και μια βδομάδα. Στις 18 κάνε claim φυσικά και δώσε το tracking σου
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

Τι κάνω τωρα ?

Το τηλέφωνο εφτασε στην κίνα αλλά δεν το παραλαμβάνουν

 

Εχω δικαιωμα μεχρι τις 19/01/2014 να κάνω claim

 

 

16.12.2013 08:31 ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΕΛΤΑ Accepted from sender

16.12.2013 11:00 ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΕΛΤΑ Left postal office

16.12.2013 16:34 Μ.Δ. ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ Left postal office

19.12.2013 01:56 Athens Amu Send item abroad (Export) China

05.01.2014 09:52 Beijing Import (Item arrived at country of destination)

12.01.2014 15:43 518031 Unsuccessful delivery attempt. Retained at Office

12.01.2014 15:43 Ips Unsuccessful delivery attempt. Recipient absent

中国邮政: RE223892350GR

E-mail: feedback@chinapost.com.cn, Phone: 8610 11185

Track at official postal site

Date Zipcode Location Event Weight Additional

19.12.2013 01:56 Athens Amu Send item abroad (Export) China

05.01.2014 09:52 Beijing Import (Item arrived at country of destination)

12.01.2014 15:43 518031 Unsuccessful delivery attempt. Retained at Office

 

Επειδη τα εχω περασει τα ιδια θα στειλεις μεσω του contact us στο paypal αυτο το αντιγραφο και θα εξηγησεις οτι το κινητο εχει φτασει,καλυτερα να τους τηλεφωνησεις κιολας μετα,εμενα μου εδωσαν τα χρηματα 2 φορες με τετοια περιπτωση ακομα κι αν δεν ειχε παραλαβει ο εμπορος το δεμα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...