Jump to content

Lenovo A760


valanths
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά δοκίμασα να παίξω ραδιόφωνο, και ενώ έπαιζε μια χαρά, ξεκουμπώνω το βύσμα των ακουστικών και απλά το αφήνω μέσα στην υποδοχή χαλαρά και αυτό συνέχιζε και έπαιζε κανονικά. Μετά πήρα ένα σκέτο βύσμα 3,5mm και το έβαλα στην υποδοχή, και πάλι έπαιζε μια χαρά. Υποθέτω λοιπόν πως η κεραία δεν είναι απαραίτητη για τη σωστή λήψη. Έχοντας διαβάσει πως το A820 παίζει ράδιο χωρίς ακουστικά, σκέφτομαι μπας και μπορούμε να κάνουμε κάποια πατέντα να κάνει το ίδιο και το δικό μας. Ψάχνοντας στο google έπεσα σε ένα θέμα για custom rom του A820 στο xda. Εκεί αναφέρει στο πρώτο post : "Additional possibility:Change of FM radio

The FM radio can be changed back to Lenovo’s one with this script. It was requested by some people due to the fact that Lenovo’s FM radio can work without connecting the earphone.

The link is here. http://data.hu/get/6494163/FM-radio-change.zip

You can install it from CWM recovery, with the same method that you used during the installation of the ROM. This script does not affect any other part of the ROM, but the FM radio."

 

Λέτε να μπορεί να προστεθεί αυτό στο δικό μας;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 948
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δυστυχώς δεν υπάρχει το AndroidDriverFiles.zip στο νετ. Μπορείς να το κάνεις upload κάπως; Το έψαξα και με google.

 

drivers για το κινητο θες ?οταν το συνδεεις με το κινητο σου ανοιγει εκτος απο τις sd και ενα cdrom...εκει ειναι οι drivers

 

Αλλιως εδω http://lenovo-forums.ru/topic/1286-%D0%B4%D1%80%D0%B0%D0%B9%D0%B2%D0%B5%D1%80%D0%B0-%D0%B8-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%BC%D0%BC%D1%8B-%D0%B4%D0%BB%D1%8F-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%88%D0%B8%D0%B2%D0%BA%D0%B8-lenovo-ideaphone-a706/ ( καντο translate )

Link to comment
Share on other sites

Όχι το αρχείο A760_点我刷机.cmd και τα υπόλοιπα δεν μπορώ να βρώ. Φαντάζομαι είναι μέσα στο AndroidDriverFiles.zip που πλέων πατάω να το κατεβάσω και δεν υπάρχει.
Link to comment
Share on other sites

Όχι το αρχείο A760_点我刷机.cmd και τα υπόλοιπα δεν μπορώ να βρώ. Φαντάζομαι είναι μέσα στο AndroidDriverFiles.zip που πλέων πατάω να το κατεβάσω και δεν υπάρχει.

 

Φίλε μου κάπου έχεις μπερδευτεί.

Αφού κατεβάσεις τη ROM που λες, την αποσυμπιέζεις και μέσα στο φάκελο έχει τα πάντα.

Και κάνεις ότι σου είπε ο φίλος aare.

Το πιο γ@μάτο πράγμα που έφερε το multitasking είναι πως πολλά μπορούν να πάνε στραβά ταυτόχρονα.:dance:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δοκίμασα να παίξω ραδιόφωνο, και ενώ έπαιζε μια χαρά, ξεκουμπώνω το βύσμα των ακουστικών και απλά το αφήνω μέσα στην υποδοχή χαλαρά και αυτό συνέχιζε και έπαιζε κανονικά. Μετά πήρα ένα σκέτο βύσμα 3,5mm και το έβαλα στην υποδοχή, και πάλι έπαιζε μια χαρά. Υποθέτω λοιπόν πως η κεραία δεν είναι απαραίτητη για τη σωστή λήψη. Έχοντας διαβάσει πως το A820 παίζει ράδιο χωρίς ακουστικά, σκέφτομαι μπας και μπορούμε να κάνουμε κάποια πατέντα να κάνει το ίδιο και το δικό μας. Ψάχνοντας στο google έπεσα σε ένα θέμα για custom rom του A820 στο xda. Εκεί αναφέρει στο πρώτο post : "Additional possibility:Change of FM radio

The FM radio can be changed back to Lenovo’s one with this script. It was requested by some people due to the fact that Lenovo’s FM radio can work without connecting the earphone.

The link is here. http://data.hu/get/6494163/FM-radio-change.zip

You can install it from CWM recovery, with the same method that you used during the installation of the ROM. This script does not affect any other part of the ROM, but the FM radio."

 

Λέτε να μπορεί να προστεθεί αυτό στο δικό μας;

 

επειδη παντα ειμουν περιεργεος το εκανα...αλλα τζιφος....αντε και πες παιζει χωρις τα ακουστικα..το θεμα ομως ειναι οτι η ληψη θα ειναι ψηλο χαλια...αν σε ενα ραδιωφωνο βγαλεις την κεραια φυσικα και θα παιζει απλα δε θα πιανει..ετσι και εδω ..προφανως με καποιο σκριπτακι απλα θα αφαιρεις την επιλογη των ακουστικων

Link to comment
Share on other sites

Να είστε καλά παιδιά. :) Άμα κολήσει το μυαλό...

Δεν είχα καταλάβει πως το A760_1_S_2_001_0824.7z είναι συμπιεσμένο αρχείο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως με το a800 που έχω για ένα μήνα, είχα το καλύτερο σήμα από όλα τα τηλέφωνα που περάσανε από τα χέρια μου και πολύ καλής ποιότητας ήχο.

 

Φιλε ποσο σου κοστησαν τα μεταφορικα;

Ειχε εγκατεστημενα Ελληνικα , ή πρεπει να το δηλωσω κατα την παραγγελεια;

Με ποιο τροπο γινονται οι πληρωμες σε αυτα τα μαγαζια; π.χ. prepaid card ?....

Link to comment
Share on other sites

Φιλε ποσο σου κοστησαν τα μεταφορικα;

Ειχε εγκατεστημενα Ελληνικα , ή πρεπει να το δηλωσω κατα την παραγγελεια;

Με ποιο τροπο γινονται οι πληρωμες σε αυτα τα μαγαζια; π.χ. prepaid card ?....

 

 

Αν κανεις αγορα πανω απο 50 δολαρια δεν εχεις μεταφορικα... το κανουν αυτοι με ελληνικα και playstore . μπορεις και με prepaid μεσω paypal. η με (VISA) οπως εκανα εγω και σε καμια εβδομαδα θα μου ειναι στα χερια!!!!:D:D:D 20 μερρες κανει να ερθει...

Link to comment
Share on other sites

επειδη παντα ειμουν περιεργεος το εκανα...αλλα τζιφος....αντε και πες παιζει χωρις τα ακουστικα..το θεμα ομως ειναι οτι η ληψη θα ειναι ψηλο χαλια...αν σε ενα ραδιωφωνο βγαλεις την κεραια φυσικα και θα παιζει απλα δε θα πιανει..ετσι και εδω ..προφανως με καποιο σκριπτακι απλα θα αφαιρεις την επιλογη των ακουστικων

 

Το θέμα είναι πως βάζοντας ένα σκέτο βύσμα 3,5mm χωρίς καλώδιο, και πιέζοντάς το ελάχιστα ίσα να κάνει επαφή ΧΩΡΙΣ να κουμπώσει, αρκεί να δείξει το σήμα των ακουστικών, τότε παίζει αρκετούς σταθμούς μια χαρά. Θα μου πεις όμως, στην τελική πάρε το βυσματάκι και άφηνέ το πάνω όποτε θες να ακους ραδιόφωνο από το ηχείο χωρίς ακουστικά. Είναι μια καλή λύση για να μην ψαχνόμαστε...

Link to comment
Share on other sites

Με την recovery εχει κανεις αλλος θεμα ή μονο εγω..?:-P ...στην αρχη πιστευα οτι κοιταγε ποια εχεις ως default sd και σου κανε mount την αλλη ως default αλλα τελικα οτι και να κανω βλεπει μονο την εσωτερικη
Link to comment
Share on other sites

Αν κανεις αγορα πανω απο 50 δολαρια δεν εχεις μεταφορικα... το κανουν αυτοι με ελληνικα και playstore . μπορεις και με prepaid μεσω paypal. η με (VISA) οπως εκανα εγω και σε καμια εβδομαδα θα μου ειναι στα χερια!!!!:D:D:D 20 μερρες κανει να ερθει...

 

Ευχαριστω φιλε

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολες και ολους , εχει κανεις δοκιμασει να βαλει αλλα ακουστικα εκτος της μαμας του(τα ακουστικα που ηρθαν μαζι στο κουτι). Φαινεται οτι βρηκα προβλημα. :mad:
Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει απλά στερεοφωνικά ακουστικά(χωρίς μικρόφωνο) από ένα ipod που είχα, και δούλευε κανονικά. Θα ψάξω να βρω και handsfree από άλλο κινητό να δοκιμάσω.

 

Βρήκα ένα bug στη rom που φοράει όταν έρχεται από minideal. Όταν το έχεις κλειδωμένο και πατήσεις το power button για να ξυπνήσει, πριν ξεκλειδώσεις την οθόνη κάτω από το λουκέτο αναγράφει τις κάρτες sim, σε slot1 και slot2. Εμένα μου γράφει καμία υπηρεσία, σαν να τις έχω απενεργοποιημένες, τη στιγμή που λειτουργούν κανονικά. Αλλά μικρό το κακό, αφού δουλεύουν...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Πέρασμα recovery στο κινητό.

 

Κατεβάστε AYTO

Αποσυμπιέστε το zip και θα έχετε ένα φάκελο με όνομα adb.

 

Αφού σιγουρευτείτε πως έχετε περάσει τους drivers του κινητού για το pc, συνδέετε το τηλέφωνο και κοιτάτε να δείτε πως η επιλογή "USB debug mode" είναι τσεκαρισμένη. Αν δεν είναι την τσεκάρετε εσείς.

 

Με το κινητό συνδεδεμένο στο pc και το USB debug mode τσεκαρισμένο, πάτε στο pc και μπαίνετε στο φάκελο που αποσυμπιέσατε.

Εκεί έχει ένα αρχείο με όνομα LenovoA760_recovery.bat . Απλά το τρέχετε.

Έτοιμο! Έχετε το καινούριο σας recovery περασμένο πλέον!

 

Από περιέργεια το recovery σε τι βοηθάει; Πώς την απεγκαθιστούμε;

 

 

Έχω δοκιμάσει απλά στερεοφωνικά ακουστικά(χωρίς μικρόφωνο) από ένα ipod που είχα, και δούλευε κανονικά. Θα ψάξω να βρω και handsfree από άλλο κινητό να δοκιμάσω.

 

Βρήκα ένα bug στη rom που φοράει όταν έρχεται από minideal. Όταν το έχεις κλειδωμένο και πατήσεις το power button για να ξυπνήσει, πριν ξεκλειδώσεις την οθόνη κάτω από το λουκέτο αναγράφει τις κάρτες sim, σε slot1 και slot2. Εμένα μου γράφει καμία υπηρεσία, σαν να τις έχω απενεργοποιημένες, τη στιγμή που λειτουργούν κανονικά. Αλλά μικρό το κακό, αφού δουλεύουν...

 

Γενικά έχει ένα θέμα με τις κάρτες γι' αυτό ίσως είναι και φθηνό. Είναι θέμα rom. Εμένα στο slot1 δεν βλέπει την q card αλλά στο slot2 δουλεύει. Δεν δοκίμασα το internet από q.

Edited by user15
Link to comment
Share on other sites

Με μια custom recovery μπορείς να πάρεις πλήρες backup της συσκευής και να το επαναφέρεις στην ίδια ακριβώς κατάσταση αν συμβεί κάτι, καθώς και να περνάς πακέτα με βελτιώσεις ή προγράμματα που χρειάζονται recovery για να εγκατασταθούν (για custom rom έχει μεγαλύτερο νόημα).

 

Με 2 κάρτες SIM της Vodafone που δοκίμασα λειτουργεί υποδειγματικά(εκτός από το μικροθεματάκι που ανέφερα). Περιμένω να μου φέρουν ένα φοιτητικό f2g για να δοκιμάσω.

Link to comment
Share on other sites

Με μια custom recovery μπορείς να πάρεις πλήρες backup της συσκευής και να το επαναφέρεις στην ίδια ακριβώς κατάσταση αν συμβεί κάτι, καθώς και να περνάς πακέτα με βελτιώσεις ή προγράμματα που χρειάζονται recovery για να εγκατασταθούν (για custom rom έχει μεγαλύτερο νόημα).

 

Με 2 κάρτες SIM της Vodafone που δοκίμασα λειτουργεί υποδειγματικά(εκτός από το μικροθεματάκι που ανέφερα). Περιμένω να μου φέρουν ένα φοιτητικό f2g για να δοκιμάσω.

 

Κατάλαβα πως έχω αρκετά να μάθω για τα ανδροιντ κινητά... :confused:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά θα χρειαστώ μια βοήθεια. Έκανα το update και μου τα γύρισε όλα στα Κινέζικα. Οι γλώσσες σε Κινέζικα και Αγγλικά. Όλα τα app είναι στα Κινέζικα. Υπάρχει περίπτωση να το επαναφέρω. (Υπόψη δεν ξέρω από rout και ιστορίες)

Help

Link to comment
Share on other sites

Πιο πισω αναφερω πως γυρνας στην εργοστισαικη ρομ..κανεις extract το zip και απο κει τρεχεις το 1ο bat ...αρκει να ειναι το κινητο σε debug mode
Link to comment
Share on other sites

Τελικα τιποτα , παρολο που εκανε επανεκινηση μονο του και τελιωσε η εργασια αλλα τιποτα. Edited by Transalpakias
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Πέρασμα recovery στο κινητό.

 

Κατεβάστε AYTO

Αποσυμπιέστε το zip και θα έχετε ένα φάκελο με όνομα adb.

 

Αφού σιγουρευτείτε πως έχετε περάσει τους drivers του κινητού για το pc, συνδέετε το τηλέφωνο και κοιτάτε να δείτε πως η επιλογή "USB debug mode" είναι τσεκαρισμένη. Αν δεν είναι την τσεκάρετε εσείς.

 

Με το κινητό συνδεδεμένο στο pc και το USB debug mode τσεκαρισμένο, πάτε στο pc και μπαίνετε στο φάκελο που αποσυμπιέσατε.

Εκεί έχει ένα αρχείο με όνομα LenovoA760_recovery.bat . Απλά το τρέχετε.

Έτοιμο! Έχετε το καινούριο σας recovery περασμένο πλέον!

-----------------------

Ρουτάρισμα.

 

Κατεβάστε AYTO

Δεν το αποσυμπιέζετε. Απλά το αντιγράφετε στην εσωτερική μνήμη του κινητού όπως είναι.

Μετά ξεκινήστε σε recovery και διαλέξτε γλώσσα τα αγγλικά.

 

Για να ξεκινήσουμε το τηλέφωνο σε recovery mode, απλά όπως είναι σβηστό πατάμε ταυτόχρονα και τα 2 πλήκτρα τις έντασης μαζί με το power και τα κρατάμε πατημένα μέχρι το κινητό να ξεκινήσει και να μπει στο recovery.

 

To recovery που βάλαμε είναι αφής.

Πατάμε Install from SD-->choose zip from sd

Διαλέγετε το αρχείο που βάλατε (Root_Lenovo_A760.zip) και το φλασάρετε.

Έτοιμοι!! Το κινητό είναι πλέον routed!

........

....

.

 

Μια βοήθεια please! Την πάτησα και εγώ με το update και τα κινέζικα!

Προσπάθησα να κάνω την παραπάνω διαδικάσία αλλά απέτυχα! Σύνδεσα το κινητό με usb σε USB debug mode, έτρεξα το αρχειάκι LenovoA760_recovery.bat, έδειξε ότι εκτελείται κανονικά. Μετά την επανεκίνηση κλείνω το κινητό, πέρασα το αρχειάκι στη memory card και πήγα να μπω σε recovery mode. Εκεί όμως με βγάζει στο κλασικό recovery που κινείσαι με τα volume buttons και όχι σε αφής. Προσπάθησα να κάνω upadate από την κάρτα διαλέγοντας το αρχείο της ROM αλλά μου βγάζει "installation abord"!

 

Τι κάνω λάθος?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείτε βρε λεβέντες, αλλά δεν πάει έτσι η κατάσταση.

 

Δεν διαβάζετε αυτά που με κόπο οι άλλοι γράφουν είτε γιατί βαριέστε είτε γιατί οτιδήποτε άλλο και μετά ζητάτε βοήθεια για κάτι που ούτε εσείς καταλαβαίνετε γιατί πήγε στραβά.

 

Έχει χιλιοειπωθεί εδώ μέσα πως η εργοστασιακή ROM έχει μόνο 2 γλώσσες,κινέζικα και αγγλικά.

Επίσης έχει γραφτεί το πως γίνεται η αναβάθμιση σε αυτή τη ROM.

Ο aare έχει γράψει πως να γυρίσετε στη ROM που είναι πολυγλωσσική και ρουταρισμένη.

Επίσης υπάρχουν τα link για όλα αυτά.

Επίσης έχει γραφτεί το πως πρέπει να εγκαταστήσετε τους drivers του κινητού στο pc και που να τους βρείτε καθώς και το τί πρέπει να κάνετε πριν ξεκινήσετε τα πειράματα.

 

Αν διαβάζατε το thread με προσοχή, τίποτα δε θα πήγαινε στραβά.

Και δε θα πήγαινε στραβά διότι ότι έχουμε γράψει το έχουμε πρώτα τεστάρει στο δικό μας κινητό.

 

Εδώ ακόμα κάποιοι ρωτούν ακόμα το από πού το πήραμε και πόσο έκανε να έρθει.Και να φανταστείτε πως οι πρώτες σελίδες του θέματος αυτού, σχεδόν μόνο αυτό έχουν σαν κύριο θέμα συζήτησης. Οκ...

 

Και τα γράφω αυτά διότι είναι κρίμα να σας μείνει το καινούριο σας κινητό στα χέρια επειδή δε θέλατε να χαλάσετε 5-10 λεπτά από το χρόνο σας για να δείτε το αν υπάρχει λόγος να κάνετε αλλαγή rom ή αν γνωρίζετε το πως να το κάνετε με ασφάλεια.

 

Τέλος πάντων.

Μόλις πέρασα και τα 3 recovery που έχω για το κινητό το ένα μετά το άλλο με τον τρόπο που σας έγραψα.Απλά για να το τριπλοτσεκάρω.

Όλα δούλεψαν μια χαρά.

Οπότε κάτι άλλο φταίει.Διαβάστε με προσοχή. Και εμείς εδώ είμαστε.

 

Δεν είναι δυνατό όμως να γνωρίζουμε τί κάνετε στραβά όταν μας λέτε πως όλα τα κάνατε σωστά.

Φίλος με παίδευε 2 μέρες με το recovery και μου ορκιζόταν πως τα έκανε όλα όπως του τα είπα.

Πού να φανταστώ πως το bat προσπαθούσε να το τρέξει από το κινητό...

Και το ξαναλέω λοιπόν. Μή δοκιμάζετε το οτιδήποτε αν δε γνωρίζετε τα βασικά. Είναι κρίμα να χαλάσετε το κινητό σας και δεν υπάρχει και λόγος να το πειράξετε αν αυτό δουλεύει μια χαρά και δε σας λείπει τίποτα.

Το πιο γ@μάτο πράγμα που έφερε το multitasking είναι πως πολλά μπορούν να πάνε στραβά ταυτόχρονα.:dance:
Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείτε βρε λεβέντες, αλλά δεν πάει έτσι η κατάσταση.

 

Δεν διαβάζετε αυτά που με κόπο οι άλλοι γράφουν είτε γιατί βαριέστε είτε γιατί οτιδήποτε άλλο και μετά ζητάτε βοήθεια για κάτι που ούτε εσείς καταλαβαίνετε γιατί πήγε στραβά.

 

Έχει χιλιοειπωθεί εδώ μέσα πως η εργοστασιακή ROM έχει μόνο 2 γλώσσες,κινέζικα και αγγλικά.

Επίσης έχει γραφτεί το πως γίνεται η αναβάθμιση σε αυτή τη ROM.

Ο aare έχει γράψει πως να γυρίσετε στη ROM που είναι πολυγλωσσική και ρουταρισμένη.

Επίσης υπάρχουν τα link για όλα αυτά.

Επίσης έχει γραφτεί το πως πρέπει να εγκαταστήσετε τους drivers του κινητού στο pc και που να τους βρείτε καθώς και το τί πρέπει να κάνετε πριν ξεκινήσετε τα πειράματα.

 

Αν διαβάζατε το thread με προσοχή, τίποτα δε θα πήγαινε στραβά.

Και δε θα πήγαινε στραβά διότι ότι έχουμε γράψει το έχουμε πρώτα τεστάρει στο δικό μας κινητό.

 

Εδώ ακόμα κάποιοι ρωτούν ακόμα το από πού το πήραμε και πόσο έκανε να έρθει.Και να φανταστείτε πως οι πρώτες σελίδες του θέματος αυτού, σχεδόν μόνο αυτό έχουν σαν κύριο θέμα συζήτησης. Οκ...

 

Και τα γράφω αυτά διότι είναι κρίμα να σας μείνει το καινούριο σας κινητό στα χέρια επειδή δε θέλατε να χαλάσετε 5-10 λεπτά από το χρόνο σας για να δείτε το αν υπάρχει λόγος να κάνετε αλλαγή rom ή αν γνωρίζετε το πως να το κάνετε με ασφάλεια.

 

Τέλος πάντων.

Μόλις πέρασα και τα 3 recovery που έχω για το κινητό το ένα μετά το άλλο με τον τρόπο που σας έγραψα.Απλά για να το τριπλοτσεκάρω.

Όλα δούλεψαν μια χαρά.

Οπότε κάτι άλλο φταίει.Διαβάστε με προσοχή. Και εμείς εδώ είμαστε.

 

Δεν είναι δυνατό όμως να γνωρίζουμε τί κάνετε στραβά όταν μας λέτε πως όλα τα κάνατε σωστά.

Φίλος με παίδευε 2 μέρες με το recovery και μου ορκιζόταν πως τα έκανε όλα όπως του τα είπα.

Πού να φανταστώ πως το bat προσπαθούσε να το τρέξει από το κινητό...

Και το ξαναλέω λοιπόν. Μή δοκιμάζετε το οτιδήποτε αν δε γνωρίζετε τα βασικά. Είναι κρίμα να χαλάσετε το κινητό σας και δεν υπάρχει και λόγος να το πειράξετε αν αυτό δουλεύει μια χαρά και δε σας λείπει τίποτα.

 

Φίλε μου, αντί να γράψεις όλο αυτό το κατεβατό θα μπορούσες απλά να παραθέσεις μερικά links. Ακόμα και να ξαναέγραφες όλη την διαδικασία πάλι λιγότερα θα έγραφες και θα βοηθούσες κιολας!

Εγώ ξεκίνησα το διάβασμα στο thred από το τέλος προς τα πίσω για να βρω μια λύση, είδα στο post σου και διάβασα κατά σειρά...Πέρασμα recovery στο κινητό > Ρουτάρισμα > Google Play. Από τη στιγμή που έγραφες ότι "υπάρχει και πιο απλή διαδικασία και είναι αυτή", που να φανταστώ ότι θέλει κάτι περισσότερο από αυτό!;

Εμένα από καθαρό κινητό, μετά το update χάθηκαν όλα και έγιναν κινέζικα, όπως το έπαθε πολύς κόσμος. Απλά μια βοήθεια ζήτησα για το τι κάνω λάθος ώστε να το επαναφέρω. Συγνώμη κιόλας δηλαδή... :X

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα τί θες να πεις φίλε μου.

Πόσο πιο απλό από το να βάλεις ένα καλώδιο και να κάνεις ένα κλικ στον Η/Υ σου?

Το πιο γ@μάτο πράγμα που έφερε το multitasking είναι πως πολλά μπορούν να πάνε στραβά ταυτόχρονα.:dance:
Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα τί θες να πεις φίλε μου.

Πόσο πιο απλό από το να βάλεις ένα καλώδιο και να κάνεις ένα κλικ στον Η/Υ σου?

 

Αν από καθαρό κινητό η διαδικασία είναι αυτή που αναφέρεις στο ποστ σου, δυστυχώς σε εμένα δεν δουλεύει. Εξήγησα την διαδικασία που έκανα και ρώτησα τι μπορεί να έκανα λάθος!

 

Σύνδεσα λοιπόν με usb το κινητό. Εγκατέστησα τους drivers μέσα από το εικονικό cd που βγάζει στον "υπολογιστή μου" (σε windows 8.1), και έβαλα usb debug mode στο κινητό. Έτρεξα το αρχείο .dat (και απλά, και ως διαχειριστής) και έγινε η διαδικασία κανονικά. Αφού έκλεισε το παράθυρο του cmd, και ενώ το κινητό είχει κάνει κάτι σαν επανεκκίνηση το έκλεισα, πέρασα στην κάρτα την rom(?) το δεύτερο αρχείο που επισυνάπτεις, και προσπάθησα να το ξεκινήσω σε recovery mode (με τα πλήκτρα του ήχου + το start). Ε από εκεί αντί να με βγάλει σε μενου που να δουλεύει το touch screen, με έβγαλε στο κλασικό που δουλεύει μόνο με τα πλήκτρα του ήχου για χειρισμό. Και ρωτάω το γιατί; Τι έκανα λάθος; Μήπως θέλει κάτι πιο πριν, όπως το να είναι ήδη ρουταρισμένο το κινητό; Δεν γνωρίζω και δυστυχώς δεν υπάρχει κάπου όλη η διαδικασία στην σειρά. Τουλάχιστον δεν την βρήκα εγώ ή δεν κατάλαβα ότι ήταν αυτό παρόλο που διάβασα όλο το θέμα! Αν απαγορεύεται να μην ξέρουμε ή να μην καταλαβαίνουμε καλύτερα να τα κλείσουμε τα forums...

Link to comment
Share on other sites

Σύνδεσα λοιπόν με usb το κινητό. Εγκατέστησα τους drivers μέσα από το εικονικό cd που βγάζει στον "υπολογιστή μου" (σε windows 8.1), και έβαλα usb debug mode στο κινητό. Έτρεξα το αρχείο .dat (και απλά, και ως διαχειριστής) και έγινε η διαδικασία κανονικά.

 

Η διαδικασία είναι ακριβώς αυτή, χωρίς να αναφέρονται τα αυτονόητα.

Δηλαδή:

Οι drivers να έχουν περαστεί επιτυχώς.

Ο Η/Υ να αναγνωρίζει το κινητό όταν το συνδέεις και να μή βγάζει κάποιο σφάλμα.

Το firewall να μήν εμποδίζει το adb.

Να μήν πατάς το "Turn on USB storage" όταν συνδέεις το κινητό.

Τα 8.1 να μην είναι το πρόβλημα. (Δε μπορώ να το ξέρω.7άρια έχω αλλά λογικά δε θα πρέπει να είναι πρόβλημα τα 8άρια).

 

Κάνε ένα restart τον υπολογιστή σου και ξεκίνα από την αρχή.

Πρόσεξε μόνο όταν συνδέεις το κινητό στον Η/Υ, να το αναγνωρίζει κανονικά.Και έχε κλειστό το firewall για σιγουριά.

Δε μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο για να σε βοηθήσω παραπέρα.

Κανονικά θα πρέπει να περάσεις το recovery χωρίς πρόβλημα.

Το πιο γ@μάτο πράγμα που έφερε το multitasking είναι πως πολλά μπορούν να πάνε στραβά ταυτόχρονα.:dance:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...