Jump to content

Sony Ericsson Xperia Νeo V


zxr
 Κοινοποίηση

ποια ρομ προτιμάτε neo v?  

50 members have voted

  1. 1. ποια ρομ προτιμάτε neo v?



Recommended Posts

Τελικα τι ισχυει? Αλλοι λενε για τις custom rom super κτλ. αλλοι λενε σερνεται , υπαρχει καποια καλη rom να μην κολαει το κινητο με κλειδωμενο bootloader? Τωρα ειμαι με stock ICS και root.

 

Αν θυμαμαι καλα, γιατι πλεον το δικο μου αποδημησε, η μονη ρομ που το νεο β παει σφαιρα ειναι η 2.3... που ειχε στοκ οταν το πηρα. Μονο οταν φλασαρα αυτη, το κινητο δουλευε μια χαρα χωρις κολλήματα. Απο την ic και μετα ειχε αρκετα θεματακια στον dialer και τη φωτογραφικη. Αναφορικα με τις custom απο xda ειχα δοκιμασει πραγματικα οτι υπηρχε. Στην αρχη ολες φαινονται καλες αλλα μετα απο 2-3 μερες ολες αργουνε και κολλάνε. Η σουπερτζελι εκανε random reboots,ο dialer κολλουσε μεχρι αηδιας,η φωτογραφικη το ιδιο και πολλα αλλα που δεν θυμαμαι τωρα... Ευτυχως επεσε στη θαλασσα και "αναγκάστηκα" να παρω αυτο το παλιο s4......και βρηκα την ησυχια μου....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ναι και μετα να κολαει σαν τρελο...

 

νταξ μην τα παραλεμε κιολας μια χαρα ικανοποιητικα παει εφοσον σου προσφερει κατι ομορφο οπτικα..(εχω δοκιμασει ολες και κατεληξα σε αυτην οσον αφορα το οπτικο κομματι αλλα και την ΦΟΒΕΡΗ μπαταρια,αλλιως brabus or gin2jellybean για κατι κλασικο)

 

Παιδιά τις τελευταίες 3 μέρες χρησιμοποιώ SuperJellybean 8.0, αλλά νομίζω πως έχει θέμα με την μπαταρία γιατί τελειώνει πολύ γρήγορα, ενώ έχω περάσει μέσα μόνο 7-8 εφαρμογές...Να σημειώσω πως τους τελευταίους 2-3 μήνες χρησιμοποιούσα gin2jellybean. Έχετε να προτείνετε κάποια καλύτερη(ics/jb)..? Η ultimate hd 5 αξίζει..?

 

Επίσης να σημειώσω πως πέρασα το GTA SA και με τέρμα χαμηλωμένες ρυθμίσεις παίζει αρκετά smooth με πολύ λίγα lags!! Σκυλί το κινητάκι μας!!

 

(PS ξέρετε αν μπορώ να βρω νέα πρόσοψη στην Ελλάδα σε λογική τιμή..? Γιατί βλέπω κάτι 30αρια και πονάνε τα μάτια μου...Πάντως δεν το περίμενα τόσο ανθεκτικό, γιατί εδώ και 2 χρόνια έχει κάνει αμέτρητες πτώσεις και μόνο οι γωνίες έχουν παραμορφωθεί λίγο, ενώ η οθόνη αγρατζούνιστη! Και χωρίς θήκη και screen protector!)

 

ναι οντως μετα την super jellybean 7+ αριζει και χαλαει..κατα την δικη μου αποψη δοκιμασε την 6.5 και πες μου:happy:;);)

 

Με κάπου στα 320mb πραγματικής ελεύθερης ram μόλις αρχίσεις και φορτώνεις εφαρμογές, θα αρχίσει να σέρνεται ότι κάι να κάνεις.οι πιο ελαφριές για μένα είναι η στοκ 2,3 και η ultimate 2,0.Όλες οι άλλες είναι όμορφες εμφανισιακά αλλά πολύ lag.Ένα καλό κόλπο είναι να μην χρησιμοποιείτε το app του Facebook το οποίο είναι τραγικό και καταλαμβάνει περίπου 60_70 mb ram και να το δουλεύετε από browser.Και από κει και πέρα greenify στα πάντα εκτός από ότι έχει notification πχ mail κλπ.

 

@firekostas αστα και με την ultimate hd Ολοι ξερουμε ποσο μαπε ειναι(ειδικα οσον αφορα την μπαταρια..οταν την ειχα θυμαμαι ηθελα να πεταξω το κινητο μου στο τοιχο περνωντας φορα απο μακρια) gin2jellybean,super jellybean,brabus αφτες ειναι οι καλυτερες!!!

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"

MODEL: Xiaomi Redmi 5 Plus 4/64gb

MODEL: Samsung Galaxy J5 (6)

MODEL: iPHONE 5 16GB

MODEL: iPHONE 4 16Gb

MODEL: SONY(ericsson)XPERIA Neo V, X8,k770i,k750i,k300i.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει rom που να έχω βάλει και να μην έχω βγάλει αρκετές από τις εφαρμογές συστήματος για να ελαφρυνουν. Τελευταία είχα miui 4 και τώρα honami. Λογικό να σέρνονται με >130 εφαρμογές συστήματος. Με αφαίρεση πολλών το σύστημα γίνεται πολύ αισθητά ελαφρύτερο.
Xiaomi Redmi note 9s / Xiaomi Redmi 5 plus / Microsoft Lumia 650 / Nokia Lumia 930 / Microsoft Lumia 535 / ZTE Blade III / Sony Ericsson Xperia Neo V / Samsung Galaxy 3 / Nokia 5800
Link to comment
Share on other sites

"Όπου κι αν πας, πάλι σε μένα (stock 2.3) θα γυρίσεις".

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

"Όπου κι αν πας, πάλι σε μένα (stock 2.3) θα γυρίσεις".

 

ε οχι και στοκ..gin2jellybean 2.3 ναι να πω

MODEL: Xiaomi Redmi 5 Plus 4/64gb

MODEL: Samsung Galaxy J5 (6)

MODEL: iPHONE 5 16GB

MODEL: iPHONE 4 16Gb

MODEL: SONY(ericsson)XPERIA Neo V, X8,k770i,k750i,k300i.

Link to comment
Share on other sites

 

 

@firekostas αστα και με την ultimate hd Ολοι ξερουμε ποσο μαπε ειναι(ειδικα οσον αφορα την μπαταρια..οταν την ειχα θυμαμαι ηθελα να πεταξω το κινητο μου στο τοιχο περνωντας φορα απο μακρια) gin2jellybean,super jellybean,brabus αφτες ειναι οι καλυτερες!!!

 

Αν παρατηρησες μιλαω για την 2.0 που βγηκε κανα χρονο πριν οχι αυτο το εκτρωμα που υπαρχει τωρα.Εκεινη ηταν οσο πιο απλη γινοταν και ειχες αφθονη ram ~220 mb.Το θεμα ρε παιδια ειναι οτι το κινητακι ειναι καλο χρυσο και αγιο,ακομα και εγω το ανοιγω και το λειτουργω που και που που πλεον εχω G2 και πριν Nexus 4,αλλα πλεον ειναι πολυ χαμηλων και περιορισμενων δυνατοτητων!Τι να κανουμε,η τεχνολογια εξελισσεται!Θεμα μπαταριας δεν ειχα ποτε ειδικα με Ultimate.Ασε που η μπαταρια δεν ειναι θεμα Rom αλλα Kernel.Εγω με Suave ή Lupus και OC στο 1,6 μια χαρα μπαταρια ειχα και εχω οποτε το ανοιξω :p

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα μου εχει χαλασει το βησμα φωρτησης του κηνιτου εχω δει σε καταστηματα οτι πουλανε ξεχωριστα ανταλακτικα κηνιτου και εχει βησμα για φορτιση του κινιτου μμου δεν το αγορασα ακομα . ανοιξα το κηνιτο πρωτα για να δω πως αφαιριτε το παλιο ετσι ωστε να τοποθετισω το καινουριο και παρατηρισα οτι ειναι κολιμενο στην πλακετα. Τι κανω στην προκιμενει περιπτοση?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, ΄σημερα πέρασα την Super Jelly Bean 8.0 http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=47646384&postcount=312 . με kernel http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=47642217&postcount=2630

Όλα καλά αλλά η κάμερα δείχνει ανάποδα :D

Τι έκανα λάθος ??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, ΄σημερα πέρασα την Super Jelly Bean 8.0 http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=47646384&postcount=312 . με kernel http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=47642217&postcount=2630

Όλα καλά αλλά η κάμερα δείχνει ανάποδα :D

Τι έκανα λάθος ??

 

δεν ξερω ξανα περνα την..αλλα εμενα προσωπικα ποτε δεν μου εκατσε καλα στο ματι η 8 βαλε την 6.5 και θα με θυμηθείς.

MODEL: Xiaomi Redmi 5 Plus 4/64gb

MODEL: Samsung Galaxy J5 (6)

MODEL: iPHONE 5 16GB

MODEL: iPHONE 4 16Gb

MODEL: SONY(ericsson)XPERIA Neo V, X8,k770i,k750i,k300i.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω ξανα περνα την..αλλα εμενα προσωπικα ποτε δεν μου εκατσε καλα στο ματι η 8 βαλε την 6.5 και θα με θυμηθείς.

 

Όλα πάλι απο την αρχή :( ??

 

Μήπως ευθύνεται αυτό MT15i Neo patch sjb 8.0.zip ? βλέπω ότι γράφει mt15i :X

 

Update:

Τελικά αυτό έφταιγε :) πλέον όλα μια χαρά !, αυτό που ψάχνω είναι πώς ενεργοποιώ το πλαϊνό κουμπί της κάμερας ?

Το πατάω και δεν ανοίγει τίποτα. (Η κάμερα δουλέυει μια χαρά , ανοίγει μέσα απο τα μενού )

Edited by leros2004
Link to comment
Share on other sites

Όλα πάλι απο την αρχή :( ??

 

Μήπως ευθύνεται αυτό MT15i Neo patch sjb 8.0.zip ? βλέπω ότι γράφει mt15i :X

 

Update:

Τελικά αυτό έφταιγε :) πλέον όλα μια χαρά !, αυτό που ψάχνω είναι πώς ενεργοποιώ το πλαϊνό κουμπί της κάμερας ?

Το πατάω και δεν ανοίγει τίποτα. (Η κάμερα δουλέυει μια χαρά , ανοίγει μέσα απο τα μενού )

 

Εννοειται αφου του περασες για αλλη συσκευη ρομ να ψαξεις να βρεις mt11i για neo v. αν βρω χρονο θα στο παραθεσω και εγω το βραδυ.

MODEL: Xiaomi Redmi 5 Plus 4/64gb

MODEL: Samsung Galaxy J5 (6)

MODEL: iPHONE 5 16GB

MODEL: iPHONE 4 16Gb

MODEL: SONY(ericsson)XPERIA Neo V, X8,k770i,k750i,k300i.

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται αφου του περασες για αλλη συσκευη ρομ να ψαξεις να βρεις mt11i για neo v. αν βρω χρονο θα στο παραθεσω και εγω το βραδυ.

 

Ξαναπέρασα την ρομ απο την αρχή χωρίς να φλασάρω το προαναφερθέν patch .... Χρειάζεται και κατάλληλο patch ??

Link to comment
Share on other sites

Ξαναπέρασα την ρομ απο την αρχή χωρίς να φλασάρω το προαναφερθέν patch .... Χρειάζεται και κατάλληλο patch ??

 

όχι δεν χρειάζεται κάποιο patch...!! απλώς περνάς τον kernel, μετά τη rom και τα gapps και είσαι ok..!

 

Και εγώ αυτή τη rom χρησιμοποιώ και γενικά είναι πολύ γρήγορη..Τα μόνα μειονεκτήματα της είναι ότι η μπαταρία δεν κρατάει αρκετά και ότι η εφαρμογή της κάμερας δεν με βολεύει πολύ.

 

δεν ξερω ξανα περνα την..αλλα εμενα προσωπικα ποτε δεν μου εκατσε καλα στο ματι η 8 βαλε την 6.5 και θα με θυμηθείς.

που μπορώ να βρω την 6.5 ? Βλέπω πως στη σελίδα της 8.0 έχει μόνο για αυτή και την 7.1 μόνο...

Edited by tsourakis13
Ξυπνήστε ρεεεε...
Link to comment
Share on other sites

όχι δεν χρειάζεται κάποιο patch...!! απλώς περνάς τον kernel, μετά τη rom και τα gapps και είσαι ok..!

 

Και εγώ αυτή τη rom χρησιμοποιώ και γενικά είναι πολύ γρήγορη..Τα μόνα μειονεκτήματα της είναι ότι η μπαταρία δεν κρατάει αρκετά και ότι η εφαρμογή της κάμερας δεν με βολεύει πολύ.

 

 

που μπορώ να βρω την 6.5 ? Βλέπω πως στη σελίδα της 8.0 έχει μόνο για αυτή και την 7.1 μόνο...

 

 

http://www.4shared.com/zip/q5iww9Xv/Super_Jelly_Bean_60_Neo_V.html? δεν μπορεσα με λιγο που εψαξα να την βρω κατεβασε απο το λινκ την 6.0 εξισου ΤΕΛΕΙΑ!και πες εντυπωσεις

MODEL: Xiaomi Redmi 5 Plus 4/64gb

MODEL: Samsung Galaxy J5 (6)

MODEL: iPHONE 5 16GB

MODEL: iPHONE 4 16Gb

MODEL: SONY(ericsson)XPERIA Neo V, X8,k770i,k750i,k300i.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα και καλη χρονια,ηρθε στα χερια μου το νεο ν mt11i και θελω να το κανω ρουτ βρηκα αυτον τον οδηγο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=319799 αλλα δεν ανοιγουν τα λινκ μπορει καποιος να με βοηθησει ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα και καλη χρονια,ηρθε στα χερια μου το νεο ν mt11i και θελω να το κανω ρουτ βρηκα αυτον τον οδηγο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=319799 αλλα δεν ανοιγουν τα λινκ μπορει καποιος να με βοηθησει ευχαριστω!

 

για ροοτ αναλυτικα εδω δες>> http://www.angroid.gr/tutorials/eroot-rooting-%CF%84%CE%BF-xperia-neo-v-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%AC%CE%BB%CE%BB%CF%89%CE%BD-xperia-smartphones-%CF%84%CE%BF%CF%85-2011-%CE%BC%CE%B5-%CE%AD%CE%BD%CE%B1-%CE%BA%CE%BB/

 

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!!! ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!

MODEL: Xiaomi Redmi 5 Plus 4/64gb

MODEL: Samsung Galaxy J5 (6)

MODEL: iPHONE 5 16GB

MODEL: iPHONE 4 16Gb

MODEL: SONY(ericsson)XPERIA Neo V, X8,k770i,k750i,k300i.

Link to comment
Share on other sites

http://www.4shared.com/zip/q5iww9Xv/Super_Jelly_Bean_60_Neo_V.html? δεν μπορεσα με λιγο που εψαξα να την βρω κατεβασε απο το λινκ την 6.0 εξισου ΤΕΛΕΙΑ!και πες εντυπωσεις

 

την κατεβασα και πηγα να την περασω με το CWM και δεν εγκατασταθηκε μου εβλαε μηνυμα οτι σταματησε και φυσικα το τηλεφωνο ηθελε απο την αρχη με seus να κανω επιδιορθωση ή να περασω με flatstool την ρομ και παλι ροοτ κ.λ.π γιατι εχει προβλημα η ρομ αυτη τι εγινε και δεν εγκατασταθηκε

This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

την κατεβασα και πηγα να την περασω με το CWM και δεν εγκατασταθηκε μου εβλαε μηνυμα οτι σταματησε και φυσικα το τηλεφωνο ηθελε απο την αρχη με seus να κανω επιδιορθωση ή να περασω με flatstool την ρομ και παλι ροοτ κ.λ.π γιατι εχει προβλημα η ρομ αυτη τι εγινε και δεν εγκατασταθηκε

 

χμ..δεν εχω αυτη την στιγμη και το κιν στα χερια μου..αλλα ετσι οπως ειχα το αρχειο που ειχα κατεβασει παλαιοτερα ετσι το ανεβασα..:worry: τεσπα ψαξτην καλητερα απο το google,youtube(σε κανα βιντεο παιζει να δινει και λινκ)

MODEL: Xiaomi Redmi 5 Plus 4/64gb

MODEL: Samsung Galaxy J5 (6)

MODEL: iPHONE 5 16GB

MODEL: iPHONE 4 16Gb

MODEL: SONY(ericsson)XPERIA Neo V, X8,k770i,k750i,k300i.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά. Υπάρχει κάπου σε λινκ ή ελληνική στοκ 2.3 ?

Το κινητό είναι της γυναίκας μου και όποια ρομ και περάσω έχει κολλήματα κτλ. Οπότε θα της περάσω την στοκ ρομ να ξεμπερδευω. Υπάρχει κάποιο λινκ?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και Χρόνια πολλά.

Έχω την έκδοση 4 και θέλω να περάσω την 2,3

Μπαίνω σε στον οδηγό επιβίωσης για νέους χρήστες αλλα το link που έχει για να κατεβάσω

το flashtool δεν είναι το πρόγραμμα αλλα το Update.

μπορει κάποιος να με βοηθήσει να κατεβάσω το σωστο πρόγραμμα?

Ευχαριστώ.

sehlen
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά. Υπάρχει κάπου σε λινκ ή ελληνική στοκ 2.3 ?

Το κινητό είναι της γυναίκας μου και όποια ρομ και περάσω έχει κολλήματα κτλ. Οπότε θα της περάσω την στοκ ρομ να ξεμπερδευω. Υπάρχει κάποιο λινκ?

 

καλησπέρα και Χρόνια πολλά.

Έχω την έκδοση 4 και θέλω να περάσω την 2,3

Μπαίνω σε στον οδηγό επιβίωσης για νέους χρήστες αλλα το link που έχει για να κατεβάσω

το flashtool δεν είναι το πρόγραμμα αλλα το Update.

μπορει κάποιος να με βοηθήσει να κατεβάσω το σωστο πρόγραμμα?

Ευχαριστώ.

 

Ο παρακάτω οδηγός έχει ότι χρειάζεστε!

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=327513

 

http://www.4shared.com/zip/q5iww9Xv/Super_Jelly_Bean_60_Neo_V.html? δεν μπορεσα με λιγο που εψαξα να την βρω κατεβασε απο το λινκ την 6.0 εξισου ΤΕΛΕΙΑ!και πες εντυπωσεις

 

τα gapps είναι τα ίδια από την 8.0?

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"
Ξυπνήστε ρεεεε...
Link to comment
Share on other sites

τα gapps είναι τα ίδια από την 8.0?

 

απο οτι ξερω οχι ειναι πιο ενημερωμενα στην 8 ομως κατα 99% παιζουν και στην 6.0-6.5

 

αλλα οπως ειπε ο πιο πανω δεν δουλεψε το αρχειο με την 6.0 που ανεβασα οποτε ψαξε στο google.κλητερα. :)

MODEL: Xiaomi Redmi 5 Plus 4/64gb

MODEL: Samsung Galaxy J5 (6)

MODEL: iPHONE 5 16GB

MODEL: iPHONE 4 16Gb

MODEL: SONY(ericsson)XPERIA Neo V, X8,k770i,k750i,k300i.

Link to comment
Share on other sites

Οι 1ες εντυπώσεις για την super jelly bean είναι θετικές. Κλείνω σχεδόν μια εβδομάδα και δεν έχω κανένα τρελό παράπονο ...

 

Μικρές ατέλειες που συνάντησα:

1) Αν κάνω επανεκκίνηση του κινητού, οι φάκελοι που έχω δημιουργήσει στην αρχική οθόνη δεν ανοίγουν και βγάζει μήνυμα λάθους (φαίνονται και άδειοι). Οπότε κάθε φορά που επανεκκινω φτιάχνω απο την αρχή φακέλους

 

2) Αν ανοίξω το ραδιόφωνο fm μετά δεν κλείνει η ειδοποίηση της εφαρμογής στο status bar...

 

3) Το πλαϊνό κουμπάκι για την κάμερα δεν κάνει τίποτα αν το πατήσω.. κανονικά δεν έπρεπε να ανοίγει την εφαρμογή της κάμερας ?

Link to comment
Share on other sites

Μικρές ατέλειες που συνάντησα:

1) Αν κάνω επανεκκίνηση του κινητού, οι φάκελοι που έχω δημιουργήσει στην αρχική οθόνη δεν ανοίγουν και βγάζει μήνυμα λάθους (φαίνονται και άδειοι). Οπότε κάθε φορά που επανεκκινω φτιάχνω απο την αρχή φακέλους

3) Το πλαϊνό κουμπάκι για την κάμερα δεν κάνει τίποτα αν το πατήσω.. κανονικά δεν έπρεπε να ανοίγει την εφαρμογή της κάμερας ?

 

1)Στους φακέλους μερικά εικονίδια δεν εμφανίζονται τόσο και στο μενού εφαρμογών, κάνω "Αναγκαστική διακοπή force stop" σε Xperia Launcher και τα δείχνει κανονικά.

2)Το ίδιο μόνο μια δόνηση κάνει τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia Νeo V

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...