Jump to content

ZTE V889S


myrsine22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

σκεφτομαι να του περασω την MIUI V5 http://www.needrom.com/download/v889s-miui/ .

 

η διαδικασια ποια ειναι???την περναμε οπως την official??την εχει περασει κανενας???

 

θα αντιμετωπισω καποιο προβλημα ???

 

υ.γ. οσων αφορα τον ηχο που ακουνε οι αλλοι οταν μιλατε στο τηλ. απλα απενεργοποιηστε το 3g και την συνδεση δεδομενων και ξαναδοκιμαστε.

Edited by bill27
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 834
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα παιδια .

Θελω βοηθεια γιατι πριν μερικες μερες το κιν της γυναικας εφαγε φλασια και ξαναγυρισε για καποιον δικο του λογο στις εργοστασιακες ρυθμισεις . Το ξανασεταρισα ξανα ολα καλα . Αυτο που δεν βγαζει το ονομα αλλα μονο τον αριθμο στις κλησεις εχω φαει σκαλωμα κ δεν το βρισκω . Το κανω μεσω gravity ? η με καποιον αλλο τροπο ..(με καποιο αρχειακι μεσω sd η αυτο ηταν για το 967 ) δεν μπορω να θυμηθω......

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα παιδια. Μετα απο μηνες ταλαιπωρια με minideal (πονεμενη ιστορια η εγγυηση που εχουν τα κινεζομαγαζα), ελεησαν και εστειλαν αντικατασταση αυτου του κινητου της φιλης μου, το οποιο ειχε παρουσιασει προβλημα με το power button και εφτασε σταδιακα απο μερικες φορες στο να μην ανοιγει καθολου.

Anyway, ηρθε το καινουργιο, δεν ειχαν ανοιξει την συσκευασια και λεω ωραια, θα σταματησει η γκρινια και κοροιδια της φιλης μου.

Αμ δε, λογαριαζα χωρις τον ξενοδοχο, λοιπον, το νεο κινητο, δεν ανοιγει καν!

Αυτο τουλαχιστον, δεν ανοιξε ουτε μια φορα. Ηρθε defoa. Ειτε στο ρευμα, ειτε οχι.

(Το πλαστικο στην επαφη της μπαταριας εχει αφαιρεθει).

Το να πληρωσω 2η φορα συστημενο για Κινα, δεν υπαρχει περιπτωση, οχι μονο γιατι ειναι φθηνο και παλιο πλεον αλλα και γιατι πιθανοτατα δεν θα το στειλουν καν πισω.

Εχετε καμια ιδεα πριν το πεταξω απο το παραθυρο ?!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Μετα απο μηνες ταλαιπωρια με minideal (πονεμενη ιστορια η εγγυηση που εχουν τα κινεζομαγαζα), ελεησαν και εστειλαν αντικατασταση αυτου του κινητου της φιλης μου, το οποιο ειχε παρουσιασει προβλημα με το power button και εφτασε σταδιακα απο μερικες φορες στο να μην ανοιγει καθολου.

Anyway, ηρθε το καινουργιο, δεν ειχαν ανοιξει την συσκευασια και λεω ωραια, θα σταματησει η γκρινια και κοροιδια της φιλης μου.

Αμ δε, λογαριαζα χωρις τον ξενοδοχο, λοιπον, το νεο κινητο, δεν ανοιγει καν!

Αυτο τουλαχιστον, δεν ανοιξε ουτε μια φορα. Ηρθε defoa. Ειτε στο ρευμα, ειτε οχι.

(Το πλαστικο στην επαφη της μπαταριας εχει αφαιρεθει).

Το να πληρωσω 2η φορα συστημενο για Κινα, δεν υπαρχει περιπτωση, οχι μονο γιατι ειναι φθηνο και παλιο πλεον αλλα και γιατι πιθανοτατα δεν θα το στειλουν καν πισω.

Εχετε καμια ιδεα πριν το πεταξω απο το παραθυρο ?!

φιλε και το δικο μου δεν ανοιγε για μια μερα και εφταιγε η υγρασια και

ανοιξα το τηλ.εβγαλα μπαταρια και με ενα πιστολακι στην πρωτη σκαλα του θερμου αερα

το φυσηξα για κανα 10 λεπτο,αλλα οχι να καει απλα να ζεσταθει καπως....δοκιμασε δεν εχεις να χασεις κατι.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

ειχα προβλημα με τις επαφες δε μπορουσα να προσθεσω νεα

καπου ειδα ν αντικαταστησω το phone.apk στο system

το εκανα κ απο τοτε δε βλεπει τις σιμ

εκανα επαναφορα εργοστασιακων παλι τιποτε

καμια βοηθεια?? ευχαριστω

 

edit το εκανα ειχε χασει τα IMEI

Edited by soullis
Link to comment
Share on other sites

λιγο βοηθεια ρε παιδια...το κινητο ενω δουλευουνε ολα μια χαρα οταν πας να κανεις κλησεις την στιγμη που πατας το πρασινο κουμπι για κληση κλεινει η οθονη(μαυριζει) και δεν μπορεις να κανεις τιποτα μεχρι να τερματισει την κληση ο αλλος χρηστης.πρωτη φορα βλεπω τετοιο πραμα.το φλασαρα την ρομ,δοκιμασα αλλο dialer ακομα και με bluetooth τα ιδια..καμια ιδεα?

 

πσσσσσ...γυναικες ρε π... μου.ειχε κολησει αυτοκολητο λουλουδακι ακριβως πανω στο proximity sensor!!!!ευτυχως δεν του εβαλε και κανενα σεμεδακι..

Edited by aelarav
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
φιλε και το δικο μου δεν ανοιγε για μια μερα και εφταιγε η υγρασια και

ανοιξα το τηλ.εβγαλα μπαταρια και με ενα πιστολακι στην πρωτη σκαλα του θερμου αερα

το φυσηξα για κανα 10 λεπτο,αλλα οχι να καει απλα να ζεσταθει καπως....δοκιμασε δεν εχεις να χασεις κατι.

Thanks man, το δοκιμασα τοτε και τιποτε.

Ξαναμπηκα μηπως υπαρχει καμια αλλη ιδεα... και θεωρησα σωστο να σου απαντησω για ευχαριστω.

 

ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΜΑΓΚΕΣ :-)

Link to comment
Share on other sites

Thanks man, το δοκιμασα τοτε και τιποτε.

Ξαναμπηκα μηπως υπαρχει καμια αλλη ιδεα... και θεωρησα σωστο να σου απαντησω για ευχαριστω.

 

ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΜΑΓΚΕΣ :-)

 

Να καθαρίσεις καλά τις επαφές της μπαταρίας και το κινητού.

Να το βάλεις στην πρίζα και να το αφήσεις κάποια ώρα μήπως είναι άδεια η μπαταρία.

Να δοκιμάσεις άλλη μπαταρία για το τηλέφωνο και τη μπαταρία σου σε άλλο τηλέφωνο για να δεις πιο από τα δύο φταίει. Αν δεν έχεις άλλο (το πιο πιθανό) να γράψεις στο forum που μένεις και να ζητήσεις από κάποιον που μένει κοντά να σε εξυπηρετήσει.

Να το συνδέσεις έτσι όπως είναι στο PC να δεις αν αντιδρά το PC.

Να περάσεις ξανά τη rom με flashtool.

Link to comment
Share on other sites

Πλέον είμαι σίγουρος πως το κινητό μου έχει πρόβλημα στις ενδείξεις. Όπως το βλέπω (χωρίς να έχω ιδιαίτερη εμπειρία), νομίζω πως το software δεν "συνεργάζεται" με το hardware. Πέραν της μπαταρίας, η οποία μπορεί να ξεφορτήσει και σε ένα μισάωορο μόνο με την οθόνη ανοιχτή και να φορτήσει στο 100% σε άλλο τόσο, έχει πρόβλημα και με τις ενδείξεις της μνήμης RAM και του αποθηκευτικού χώρου. Ενώ υπάρχουν πάνω από 100MB ελεύθερα, αρνείται να κατεβάσει εφαρμογές 5 και 10 MB, ενώ κλείνει αυτόματα σχεδόν όποια εφαρμογή ανοίξω με την ένδειξη "LOW MEMORY" πάνω δεξιά, παρ' όλο που έχω αδειάσει το 40% της RAM και η εφαρμογή απαιτεί πολύ λιγότερο από αυτό για να τρέξει.

Πιθανολογώ πως φταίει το γεγονός ότι δεν επέλεξα να μου το κάνουν root όταν το αγόρασα, αλλά υπάρχει κάτι - οτιδήποτε που να μπορώ να κάνω; Πιστεύω πως είναι κρίμα να έχω κινητό με αυτό το hardware (που για αυτά που κάνω εγώ είναι επαρκές και με το παραπάνω) και να μην μπορώ να το αξιοποιήσω.

Να τονίσω πως δεν έχω ιδέα από roots και άλλα "πειράγματα" σε mobile software.

Επίσης, έχω ήδη κάνει επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, αλλά αν κάποιος νομίζει ότι μπορεί να βοηθήσει, δεν με πειράζει να ξανακάνω.

Link to comment
Share on other sites

Πλέον είμαι σίγουρος πως το κινητό μου έχει πρόβλημα στις ενδείξεις. Όπως το βλέπω (χωρίς να έχω ιδιαίτερη εμπειρία), νομίζω πως το software δεν "συνεργάζεται" με το hardware. Πέραν της μπαταρίας, η οποία μπορεί να ξεφορτήσει και σε ένα μισάωορο μόνο με την οθόνη ανοιχτή και να φορτήσει στο 100% σε άλλο τόσο, έχει πρόβλημα και με τις ενδείξεις της μνήμης RAM και του αποθηκευτικού χώρου. Ενώ υπάρχουν πάνω από 100MB ελεύθερα, αρνείται να κατεβάσει εφαρμογές 5 και 10 MB, ενώ κλείνει αυτόματα σχεδόν όποια εφαρμογή ανοίξω με την ένδειξη "LOW MEMORY" πάνω δεξιά, παρ' όλο που έχω αδειάσει το 40% της RAM και η εφαρμογή απαιτεί πολύ λιγότερο από αυτό για να τρέξει.

Πιθανολογώ πως φταίει το γεγονός ότι δεν επέλεξα να μου το κάνουν root όταν το αγόρασα, αλλά υπάρχει κάτι - οτιδήποτε που να μπορώ να κάνω; Πιστεύω πως είναι κρίμα να έχω κινητό με αυτό το hardware (που για αυτά που κάνω εγώ είναι επαρκές και με το παραπάνω) και να μην μπορώ να το αξιοποιήσω.

Να τονίσω πως δεν έχω ιδέα από roots και άλλα "πειράγματα" σε mobile software.

Επίσης, έχω ήδη κάνει επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, αλλά αν κάποιος νομίζει ότι μπορεί να βοηθήσει, δεν με πειράζει να ξανακάνω.

 

Θα σου πρότεινα να μην ξανακάνεις επαναφορά αλλά να περάσεις τη rom από την αρχή + να αυξήσεις το χώρο για τις εφαρμογές από 500Mb που είναι από τη "μάνα" ΖΤΕ σε 1 Gb (Repartition). Αν έχεις πρόβλημα software με αυτό το τρόπο θα "στρώσει". Οδηγίες και αρχεία στο post #428.

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να μην ξανακάνεις επαναφορά αλλά να περάσεις τη rom από την αρχή + να αυξήσεις το χώρο για τις εφαρμογές από 500Mb που είναι από τη "μάνα" ΖΤΕ σε 1 Gb (Repartition). Αν έχεις πρόβλημα software με αυτό το τρόπο θα "στρώσει". Οδηγίες και αρχεία στο post #428.

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ

 

Θέλω να τον ακολουθήσω αλλά είμαι αρκετά άσχετος. Πρώτα απ' όλα, τι είναι flashάρισμα και τι εννοείς πως πρέπει να διαβάσω τον οδηγό πριν ξεκινήσω; Να ξέρω τι λέει ή να ακολουθήσω τις οδηγίες και να κάνω ό,τι λέει.

 

Επίσης, απ' όσο θυμάμαι σε άλλο μου ποστ, δεν μπορούσα να μπω σε recovery mode. Πατούσα τα κουμπιά που έγραφε, αλλά δεν γινόταν κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Να υποψιαστώ πως το έχεις πάρει από nimideal γιατί και εμένα όταν είχα πάρει από εκεί δεν μπορούσαν να μπουν σε recovery.

"flashάρισμα" σημαίνει να αλλάξεις κάτι ή όλο το λογισμικό με το πρόγραμμα-εργαλείο flashtool.

Είναι καλό να διαβάζουμε τον γενικό οδηγό για το flashtool για να έχουμε μια ιδέα τι είναι και τι κάνει. Δεν είναι και 100% απαραίτητο αν δεν σκοπεύεις να ασχοληθείς γενικός με το "άθλημα". Τον οδηγό στο post #428 το έχω γράψει πολύ αναλυτικά επίτηδες για να μπορεί να τον ακολουθήσει "τυφλοσούρτη" και κάποιος άσχετος. Όπως θα το ήθελα και για τον εαυτό μου τότε που ήμουν και εγώ άσχετος. Θα σου το γράψω και μια φορά ειδικά για εσένα για να μην μπερδεύεσαι με το backup-recovery αφού δεν μπορείς να μπεις σε recovery και θέλεις να περάσεις τη rom από την αρχή.

Για να ξέρεις, όπως σε κάθε επέμβαση, και αυτή έχει ένα μικρό ρίσκο κάτι να πάει στραβά. Προσωπικά το έχω κάνει πάρα πολλές φορές και μόνο μια φορά έτυχε σε ένα τηλέφωνο να χάσει το IMEI. Το έχω κάνει πάντα σε Win7 και δεν ξέρω με άλλη έκδοση Windows.

Μετά από αυτό θα χαθούν τα πάντα από το τηλέφωνο οπότε αυτά που δεν θέλεις να τα χάσεις πρέπει να τα κάνεις backup. Τις επαφές να τις περάσεις στο gmail. Αν θέλεις Sms και εφαρμογές με κάποιο .apk

 

1 - Κατεβάζουμε τη Rom από εδώ https://mega.co.nz/#!h0UkFYJD!TY0M5WpzFKSog6iTOx2xARbu_qZp9cOmocgVIUtTjXM . Είναι ένα αρχείο .zip

2 - Δημιουργούμε στο Η/Υ ένα φάκελο (πχ. [Zte_v889s_multilinguage_rom]) και αποσυμπιέζουμε εκεί το αρχείο .zip

3 - Κατεβάζουμε το sp flash tool από εδώ https://mega.co.nz/#!slUinbyK!QEgoAhrN2AyLiC9iS48-wEY_otYfxgYgiqIFIwom8SE Είναι ένα αρχείο .zip Το αποσυμπιέζουμε στον υπολογιστή μας. Θα δημιουργήσει ένα φάκελο [sP_Flash_Tool_v3.1244.0.sn85]

4 - Τρέχουμε το Flash_tool.exe που θα βρούμε μέσα στο φάκελο [sP_Flash_Tool_v3.1244.0.sn85]

5 - Στα δεξιά πατάμε στο [scatter-loading]

6 - Στο πλαίσιο που μας ανοίγει βρίσκουμε στο φάκελο της Rom που δημιουργήσαμε (πχ. το [v889s_rom_multilinguage_rom]) το αρχείο

[MT6577_Android_scatter_emmc.txt] Το επιλέγουμε και πατάμε [Άνοιγμα]. Από κάτω θα εμφανιστούν όλα τα αρχεία της rom.

7 - Στα αριστερά ελέγχουμε αν είναι επιλεγμένα όλα τα αρχεία. Λογικά θα είναι αλλά αν δεν είναι επιλέγουμε (τσεκάρουμε) όλα τα αρχεία.

8 - Ελέγχουμε να είναι επιλεγμένη η επιλογή [Download Only]. Στην περίπτωση σου μας κάνει και το [Firmware Upgrade]. Ποτέ δεν επιλέγουμε [Format].

9 - Πατάμε το κουμπί [Download]

10 - Σβήνουμε το τηλέφωνο και ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΤΗ ΜΠΑΤΑΡΙΑ

11 - Συνδέουμε στο υπολογιστή το τηλέφωνο ΧΩΡΙΣ ΜΠΑΤΑΡΙΑ

12 - Ο υπολογιστής αναγνωρίζει(***) το τηλέφωνο και αρχίζει να φορτώνει η Rom(***).

Θα πάρει 5-6 λεπτά. Όταν τελειώσει βγάζει ένα πράσινο κύκλο.

(***)Αν δεν το αναγνωρίσει με την πρώτη το βγάζουμε και ξανασυνδέουμε . Αν βγάλει κάποιο μήνυμα πατάμε [OK], ξαναπατάμε το κουμπί [Download] και μετά ξανασυνδέουμε στον υπολογιστή το τηλέφωνο ( πάντα ΧΩΡΙΣ ΜΠΑΤΑΡΙΑ)

13 - Αποσυνδέουμε το τηλέφωνο από τον υπολογιστή. Βάζουμε τη μπαταρία και το ανοίγουμε. Θα πάρει μερικά λεπτά για το πρώτο άνοιγμα.

 

Μετά από αυτό λογικά το τηλέφωνο μπαίνει σε recovery οπότε μπορείς να κάνεις και την αύξηση του χώρου για τις εφαρμογές.

Γράψε αποτελέσματα :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, από minideal το πήρα και σκέφτηκα -ο άσχετος- "τι να το κάνω μωρέ το root, που θα μου χρειαστεί". :lol:

Σε ευχαριστώ πολύ για τον κόπο σου. Ξεκινάω αμέσως κρατώντας backup και αν έχω κάποια απορία θα την προσθέσω με edit.

 

Edit:

Στο 8, δεν μπορώ να βρω καμία επιλογή Download Only, ούτε Firmware Update, μόνο αυτά που σημείωσα. Μήπως είναι το κουτάκι πάνω-πάνω;

http://i.imgur.com/hm5u9Jr.png

 

Κοίταξα και τον άλλο σου οδηγό, αλλά εκεί νομίζω πως δεν το αναφέρεις καθόλου.

Edited by DaDiRa
Link to comment
Share on other sites

Ναι, από minideal το πήρα και σκέφτηκα -ο άσχετος- "τι να το κάνω μωρέ το root, που θα μου χρειαστεί". :lol:

Σε ευχαριστώ πολύ για τον κόπο σου. Ξεκινάω αμέσως κρατώντας backup και αν έχω κάποια απορία θα την προσθέσω με edit.

 

Edit:

Στο 8, δεν μπορώ να βρω καμία επιλογή Download Only, ούτε Firmware Update, μόνο αυτά που σημείωσα. Μήπως είναι το κουτάκι πάνω-πάνω;

Κοίταξα και τον άλλο σου οδηγό, αλλά εκεί νομίζω πως δεν το αναφέρεις καθόλου.

 

Αυτά που σημειώνεις είναι. Τα έγραψα χωρίς να έχω μπροστά το πρόγραμμα για αυτό και δεν τα έγραψα ακριβός. Τελευταία έχω δουλέψει και άλλη έκδοση που τα έχει λίγο διαφορετικά.

"Download Only" = "Download" και "Firmware Update" = "Firmware Upgrade". Πάτα ένα από αυτά τα δύο. Το "DA DL All with Check Sun" δεν είναι ανάγκη να το επιλέξεις.

Δεν έχει σχέση που δεν ζήτησες root από minideal. Και να ζήταγες το ίδιο θα ήταν. Έχει θέμα η δική τους έκδοση rom.

Καλή επιτυχία

Edited by vasilk
Link to comment
Share on other sites

Συμβαίνει το εξής:

Όταν συνδέω το κινητό (χωρίς μπαταρία) αρχικά αρχίζει να κάνει τον ήχο των windows όταν συνδέεις εξωτερική συσκευή και στη συνέχεια όταν αποσυνδέεις επανλαμβανόμενα όσο προσπαθεί να αναγνωρίσει τη συσκευή. Μετά αποτυγχάνει να την αναγνωρίσει και συνεχίζει αν κάνει το ίδιο, μόνο που αλλάζει ο ήχος από αυτόν που κάνει όταν συνδέεις τη συσκευή σε έναν άλλον.

Στην αρχή νόμιζα πως φταίει το καλώδιο, αλλά δοκίμασα και με δεύτερο καλώδιο και συνέβη το ίδιο. Το συνέδεσα σε διαφορετική θύρα και έκανε αυτό που περιέγραψα ξανά από την αρχή.

 

Edit1: Μην μπεις στο κοπο να απαντησεις, καταφερα να το κανω απο αλλο υπολογιστη. Περιμενω να τελειωσει τωρα.

Edit2: Έτοιμο. Σ' ευχαριστώ πολύ!

Τώρα φαντάζομαι πως ακολουθώ τους οδηγούς repartition και διόρθωσης ένδειξης της μπαταρίας. Θα ξεκινήσω από τον δεύτερο γιατί με καίει πιο πολύ. Αν έχω απορίες (που θα έχω), θα ξαναποστάρω.

 

Εδώ και μια ώρα που έχω τελειώσει με τους οδηγούς και το χρησιμοποιώ δουλεύει άψογα! Έχω κατεβάσει τις εφαρμογές που χρειάζομαι χωρίς ενοχλητικά μηνύματα, και δοκίμασα μάλιστα να τρέξω το Dead Space, για να δω αν το κλείνει και φυσικά το τρέχει χωρίς πρόβλημα. Η μπαταρία επίσης, κατεβαίνει με κανονικούς ρυθμούς. Τελικά δεν ήταν τόσο δύσκολο όσο περίμενα. Πραγματικά ευχαριστώ και εσένα για τις οδηγίες και τον inka για την λύση της μπαταρίας, γιατί τόσο καιρό το χρησιμοποιούσα μόνο για ξυπνητήρι και κλήσεις. :clap:

Καλή πρωτοχρονιά.

Edited by DaDiRa
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Έχω ένα V889s από MiniDeal (το πρώτο μου smartphone) και ειλικρινά δεν ξέρω τι να κάνω. Αφού διαπίστωσα ότι η μνήμη του είναι μικρή, εγκατέστησα ένα App manager και πάνω στον ζήλο μου για περισσότερη μνήμη διέγραψα μέρος του συστήματος και τώρα κάποια πράγματα δεν δουλέυουν. Προσπάθησα να κάνω την διαδικασία του Post 428 αλλά ο υπολογιστής δεν "βλέπει" το κινητό. Προσπάθησα να φορτώσω μιά άλλη RΟΜ μέσω SD με power on και volume+ αλλά δεν μπαίνει σε revovery. Υπάρχει ελπίδα?

Ευχαριστώ πολύ.:cry:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Έχω ένα V889s από MiniDeal (το πρώτο μου smartphone) και ειλικρινά δεν ξέρω τι να κάνω. Αφού διαπίστωσα ότι η μνήμη του είναι μικρή, εγκατέστησα ένα App manager και πάνω στον ζήλο μου για περισσότερη μνήμη διέγραψα μέρος του συστήματος και τώρα κάποια πράγματα δεν δουλέυουν. Προσπάθησα να κάνω την διαδικασία του Post 428 αλλά ο υπολογιστής δεν "βλέπει" το κινητό. Προσπάθησα να φορτώσω μιά άλλη RΟΜ μέσω SD με power on και volume+ αλλά δεν μπαίνει σε revovery. Υπάρχει ελπίδα?

Ευχαριστώ πολύ.:cry:

 

Αφού το έχεις πάρει από Minideal 99% δεν θα μπορείς ούτε να μπεις recovery και ούτε να εγκαταστήσεις άλλο recovery. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να εγκαταστήσεις τη rom από την αρχή. Με win7 που το έχω δοκιμάσει πολλές φορές είναι σχετικά εύκολη διαδικασία. Το συνδέεις με το PC και το αναγνωρίζει μόνος του. Ακολούθησε τα βήματα που γράφω στο πιο πάνω post #812 και διάβασε τα post #813, #814, #815. Όπως γράφω στο βήμα 12, αν δεν πιάσει με την πρώτη συνδέεις - αποσυνδέεις και προσπαθείς ξανά και ξανά. Δοκιμάζεις σε άλλη θύρα USB και αν δεν γίνετε με τίποτα δοκιμάζεις σε άλλο PC. Ο φίλος πιο πάνω τελικά τα κατάφερε σε άλλο PC. Να θυμάσαι πως μετά από αυτό όλα χάνονται και το τηλέφωνο γίνεται "καινούργιο".

Πάντως για πρώτο android νομίζω είναι η κατάλληλη επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σε όλους! Χθες ο βράδυ το κίνητο έσβησε λόγω μπαταρίας. Το βάζω στο φορτιστή και δν φόρτιζε καθόλου έπειτα από 2 ώρες. Εν τέλει το αφήνω όλο το βράδυ, ξυπνάω σήμερα, βλέπω το κόκκινο λαμπάκι μόνιμα αναμμένο, "ωραία" λέω, πάω να το ανοίξω τίποτα. Βγάζω, ξαναβάζω την μπαταρία ακούγεται μόνο ο ήχος και από εικόνα τίποτα.

Στο pc δεν φορτίζει ούτε αναγνωρίζεται ως συσκευή (λογικό; θα μου πεις). Τι να κάνω βρε παιδιά;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους! Χθες ο βράδυ το κίνητο έσβησε λόγω μπαταρίας. Το βάζω στο φορτιστή και δν φόρτιζε καθόλου έπειτα από 2 ώρες. Εν τέλει το αφήνω όλο το βράδυ, ξυπνάω σήμερα, βλέπω το κόκκινο λαμπάκι μόνιμα αναμμένο, "ωραία" λέω, πάω να το ανοίξω τίποτα. Βγάζω, ξαναβάζω την μπαταρία ακούγεται μόνο ο ήχος και από εικόνα τίποτα.

Στο pc δεν φορτίζει ούτε αναγνωρίζεται ως συσκευή (λογικό; θα μου πεις). Τι να κάνω βρε παιδιά;

 

Δοκιμάζεις άλλο φορτιστή, άλλο καλώδιο και του δίνεις λίγο χρόνο να φορτιστεί. Αν δεν γίνει κάτι δοκιμάζεις με άλλη μπαταρία και την μπαταρία σου σε άλλο τηλέφωνο. Ψάχνεις για κάποιον που το έχει και είναι κοντά σου. Μετά απο αυτό θα ξέρεις αν φταίει το τηλέφωνο ή η μπαταρία και πράττεις ανάλογα.

Link to comment
Share on other sites

3 φορτιστές και 2 καλώδια. Δυστυχώς δεν ξέρω κάποιο/α να έχει το ίδιο τηλέφωνο. Δοκίμασα hard reset με power button+volume down και ξεκίνησε. Δε νομίχω να είναι θέμα μπαταρίας.
Link to comment
Share on other sites

3 φορτιστές και 2 καλώδια. Δυστυχώς δεν ξέρω κάποιο/α να έχει το ίδιο τηλέφωνο. Δοκίμασα hard reset με power button+volume down και ξεκίνησε. Δε νομίχω να είναι θέμα μπαταρίας.

 

Για δώσε περισσότερες λεπτομέρειες για το hard reset

Link to comment
Share on other sites

ΔΕν υπάρχουν. :)

Ποτέ δεν ολοκληρώθηκε καθώς σταμάτησε από μόνο του.

 

Μπορεί να σταμάτησε και λόγο μπαταρίας. Όταν δοκιμασες άλλο φορτιστη του έδωσες λίγο χρόνο? Μερικά λεπτά έστω. Δοκιμασες να το ανοίξεις ενώ είναι στην πρίζα?

Αν πιστεύεις πως δεν είναι θέμα μπαταρίας αλλά τηλεφώνου μπορείς να δοκιμάσεις να περάσεις τη rom από την αρχή με flashtool. Δεν θέλει μπαταρία και θα λύσει το πρόβλημα αν είναι θέμα software. Φυσικά θα χάσεις τα πάντα.

ΥΓ. Ξέρω κάποιον που έχει το ίδιο τηλέφωνο.

Edited by vasilk
Link to comment
Share on other sites

Όλα όσα λες τα έκανα. Και να το φλασάρω προσπάθησα, μα δεν το "βλέπουν" τα windows. Κοινώς, δεν μπορώ να κάνω τίποτα......

 

ΥΓ: Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

EDIT: Ακυρο αφηστε το.. διαβασα μια λυση ειναι reconnecting the LCD cables to the screen display. Και το ανοιξα και απο οτι βλεπω μια καλωδιοταινια χαλασε εχει τρυπουλα. Μαλλον στην προσπαθεια μου να το κλεισω το τρυπησα και χαλασε η οθονη. GREAAAAAT! :D xD

 

 

Καλησπερα παιδια βοηθεια μου χαλασε το Zte. Το ανοιγω και μου βγαζει ασπρη οθονη, ο ηχος που ανοιγει ακουγεται αλλα δεν βλεπω τιποτα.

Το ανοιξα το κινητο για να φτιαξω το κουμπι volume που ειχε χαλασει.. αλλα ξεχασα να βγαλω την sd card και ετσι οπως το ανοιξα κουνηθηκε εκει που μπαινει η sd καρτα.

Δεν ξερω αν φταιει αυτο και μετα επαθα ασπρη οθονη.

 

Το συνδεω με τον υπολογιστη και το βλεπει μια χαρα και την sd καρτα. ( εν τω μεταξυ για να το δει το pc αφου πατησω τυφλά στην οθονη το ενεργοποιηση εκει που θυμαμαι οτι ηταν )

 

Φτιαχνεται?? Τι μπορω να κανω? οποιος ξερει αυτο το προβλημα ας με βοηθησει βημα προς βημα τι κανω :/

Edited by SpyrosMP
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE V889S

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...