Jump to content

ZTE V889S


myrsine22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βάζεις το αρχείο .zip όπως είναι στη sd card.

Μετά μπαίνεις recovery [power on] + [vol+]

Πατάς [install zip from sdcard] -> [choose zip from sdcard] -> [4.2.2n1.zip] -> [Yes] και το τηλέφωνο θα τρέξει το αρχείο

Όταν τελειώσει πατάς [go back] και μετά [reboot system now]. Το τηλέφωνο θα ανοίξει σε κανονική λειτουργία (εμένα δεν μπόρεσε να κάνει reboot και έβγαλα τη μπαταρία και το άνοιξα ξανά)

 

Ποση ωρα σου πηρε το πρωτο boot με την 4.2? Εβαλα το 4.2.2n1, σκαλωσε στο λογκο με τους κυκλους για παμπολη ωρα, δοκιμασα και την 4.2.2n, σκαλωσε στο λογκο της γκουγκλ...

 

καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 834
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

σε προσφορα το umi x1s στα 72 ευρω http://www.antelife.com/umi-x1s-quad-core-mtk6589-4-5-retina-screen-1280-720p-android-4-1-8mp-camera-gps-wifi-smart-phone-white.html ! Βεβαια μπορει να καναν καποιο λαθος γιατι το λευκο εχει διαφορετικη τιμη απο το μαυρο και το δολλαριο με το ευρω το ιδιο . Anyway εγω τσιμπησα ενα και στο paypal ελεγε 99 δολλαρια.... θα δειξει.......

EDIT : nvm λαθος τοπικ θα παρακαλουσα να σβηστει

Link to comment
Share on other sites

Ποση ωρα σου πηρε το πρωτο boot με την 4.2? Εβαλα το 4.2.2n1, σκαλωσε στο λογκο με τους κυκλους για παμπολη ωρα, δοκιμασα και την 4.2.2n, σκαλωσε στο λογκο της γκουγκλ...

 

καμια ιδεα?

 

– Wipe Data / Factory Reset -> delete all user data

– Wipe Cache Partition -> Wipe cache

 

χρειαζοταν κι αυτα πριν το install zip from SD. Τωρα μπουταρε κανονικα

 

 

edit:

Λοιπον πρωτες εντυπωσεις, πολυ καλυτερη η 4.2.2 απο τις προηγουμενες. Καταναλωνει πολυ λιγοτερη RAM, δεν εχει αρκετες εφαρμογες που ειχε η default (προφανως αυτο το βαζω στα συν), το antutu βγαζει σκορ 400 παραπανω (απο 8010κατι πριν, στα 8430 τωρα)

Edited by Fargdend
εντιτ
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν είδα μεγάλη διάφορα στην κατανάλωση μνημης με την νέα rom.

100 MB είχα ελεύθερα με την παλιά και 120 με την νέα.

Στην official το είχα φορτωμένο με πάρα πολλές εφαρμογές αλλά και με greenify ενώ με την νέα πολύ λιγοτερες.

Αντιμετώπισα και ένα θέμα με το play store (έκλεινε συνεχώς) ενώ δεν κατάφερα βάλω το play store services.

Η εφαρμογή locale που έβαλα για να έχω Ελληνικό μενού δεν δούλευε λόγω play store services.

Η ένδειξη μπαταρίας στις λίγες ώρες που το δουλεψα πολύ καλύτερη από την official που δείχνει ότι θέλει ακόμα και μετά την διόρθωση.

Ο ήχος ποιο καθαρός και οι φωτογραφίες καμία διαφορά.

Αν διορθώσουν το θέμα με το play store θα την ξαναβαλω έστω και με αγγλικό μενού.

Προς το παρόν γύρισα στην official με το backup που είχα πάρει πριν.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Υπάρχει δυνατότητα να πάρω backup μόνο τις εφαρμογές και τις ρυθμίσεις και να τις επαναφέρω μετα από εγκατάσταση νέας rom?

Το έχω τόσο φορτωμένο που θα μου πάρει 2 μέρες να το φέρω εκεί που θέλω αν αλλάξω rom.

Link to comment
Share on other sites

βγηκε update στην ROM 4.2.2 του needrom που λυνει το προβλημα με το πληκτρολογιο. δεν μπορω να δοκιμασω γιατι δεν θελω να χασω παλι εφαρμογες κτλ.

 

αν την βαλει καποιος ας μας πει..

 

Για την RAM επειδη αναφερθηκε η διαφορα ειναι οτι εχουν αφαιρεθει εφαρμογες και διεργασιες που καταναλωναν ασκοπα RAM.

 

Καποιος εμπειρος ισως μπορει να κανει το ιδιο και στην official αν ειναι root και ξερει τι κανει.

 

Στην ποιοτητα κλησεων παντως σε εμενα τουλαχιστον δεν υπαρχει επαφη..

Link to comment
Share on other sites

Στην ποιοτητα κλησεων παντως σε εμενα τουλαχιστον δεν υπαρχει επαφη..
Τι εννοείς;
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς;

 

Το είχε αναφέρει πιο πάνω ο φίλος πως είχε πρόβλημα στις κλήσεις. Οι συνομιλητές άκουγαν τι φωνή τους κατά την κλήση.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν είδα μεγάλη διάφορα στην κατανάλωση μνημης με την νέα rom.

100 MB είχα ελεύθερα με την παλιά και 120 με την νέα.

Στην official το είχα φορτωμένο με πάρα πολλές εφαρμογές αλλά και με greenify ενώ με την νέα πολύ λιγοτερες.

Αντιμετώπισα και ένα θέμα με το play store (έκλεινε συνεχώς) ενώ δεν κατάφερα βάλω το play store services.

Η εφαρμογή locale που έβαλα για να έχω Ελληνικό μενού δεν δούλευε λόγω play store services.

Η ένδειξη μπαταρίας στις λίγες ώρες που το δουλεψα πολύ καλύτερη από την official που δείχνει ότι θέλει ακόμα και μετά την διόρθωση.

Ο ήχος ποιο καθαρός και οι φωτογραφίες καμία διαφορά.

Αν διορθώσουν το θέμα με το play store θα την ξαναβαλω έστω και με αγγλικό μενού.

Προς το παρόν γύρισα στην official με το backup που είχα πάρει πριν.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Υπάρχει δυνατότητα να πάρω backup μόνο τις εφαρμογές και τις ρυθμίσεις και να τις επαναφέρω μετα από εγκατάσταση νέας rom?

Το έχω τόσο φορτωμένο που θα μου πάρει 2 μέρες να το φέρω εκεί που θέλω αν αλλάξω rom.

 

στην 4.2 με λιγες εφαρμογες ακομα, εχω πανω απο 200ΜΒ ελευθερα στην RAM. Με το play store δεν εχω βρει ακομα προβλημα...

για το τελευταιο που ρωτας αν και δεν το εχω κανει, υπαρχουν αυτα:

https://play.google.com/store/apps/details?id=mobi.infolife.appbackup

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.koushikdutta.backup

 

edit:

αυτο που λεει για bug σχετικα με το μικροφωνο, οντως δεν δουλεουν καποιες εφαρμογες που κανουν χρηση του μικροφωνου

Edited by Fargdend
α
Link to comment
Share on other sites

edit:

αυτο που λεει για bug σχετικα με το μικροφωνο, οντως δεν δουλεουν καποιες εφαρμογες που κανουν χρηση του μικροφωνου

 

εγω δεν εχω τετοιο προβλημα. μαλλον επηρεαζει συγκεκριμενες συσκευες.

 

παντώς αν και καλυτερη η κατασταση με την ραμ, αξακολουθει να τρωει παρα παρα πολλη..

 

σε LG (2πυρινο-512) με ιδιες εφαρμογες καταναλωνει περιπου 100mb λιγοτερα απο αυτη.

 

Μια σωστη custom θα αλλαζε το κινητο εντελως...

Edited by VeRDe
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα και την τελευταία έκδοση της 4.2.2 από needrom και κατάφερα να εγκαταστήσω σωστά το play store με το gapps το οποίο το έκανα εγκατάσταση από το recovery -> install zip from sdcard.

Το μικρόφωνο λειτουργεί κανονικά, το πρόβλημα με το keyboard διορθώθηκε αν και δεν ήταν σημαντικό γιατί απλούστατα μπορούσες να βάλεις ένα άλλο keyboard.

Το μοναδικό πρόβλημα που εντόπισα εγώ ήταν στην λήψη video. Μόλις ξεκινούσε η λήψη η εφαρμογή κλείνει αμέσως. Δοκίμασα με άλλες εφαρμογές video άλλα το ίδιο πρόβλημα. Καμία δεν δούλεψε.

Με το locale and language γύρισε μέρος του μενού στα Ελληνικά αλλά όχι όλο.

Για την διαχείριση της μνήμης βρήκα διαφορές αλλά όχι μεγάλες.

Και με τις δυο rom ( official και 4.2.2 ) έβαλα τις ίδιες ακριβώς εφαρμογές ( tomtom, facebook, instagram, gmail, tapatalk, viber, zedge, shazam, qrdroid, googless, Kingsoft Office, Flipps Media, Handcent SMS, Flipps, es explorer, εφαρμογές για καιρό ειδήσεις, τραπεζικές συναλλαγές κ.λ.π., clean master, greenify, gravity box και άλλες μικροεφαρμογές.

Επίσης αντικατεστησα το default launcher με τον GO Launcher EX και GO Locker με τρισδιάστατα εφέ και νεα wallpaper.

Με όλα αυτά φορτωμένα στην official είχα ελεύθερη μνήμη από 70 έως 100 ενώ με την 4.2.2 από 90 έως 130 mb ( μετά από reboot ).

Tελικά λόγω του προβλήματος με την κάμερα επέστρεψα στην official.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λόγω κάποιων bug στην 4.2.2n (ένδειξη μπαταρίας- κατεβαίνει το notification panel ακουμπώντας στο κάτω μέρος της οθόνης πάνω από τα soft buttons) έκανα το εξής με την stock rom:

 

Με το Link2SD αφαίρεσα ότι ακριβώς εφαρμογή συστήματος είχε αφαιρέσει και στην 4.2.2n ο Ρώσος και πλέον τρώει την ίδια RAM ενώ ταυτόχρονα γλίτωσα και από αυτά τα bug που έχει η 4.2.2n. Εφάρμοσα και τις ρυθμίσεις στο MTK Engineer και η ποιότητα των κλήσεων διορθώθηκε.

 

Αν βάλετε Greenify σας προτείνω να κάνετε τα Google Services "εφαρμογή χρήστη" ώστε να μπορεί να τα βάζει σε sleep. Θα γλυτώσετε 30-35mb RAM.

Edited by VeRDe
Link to comment
Share on other sites

Εγώ λόγω κάποιων bug στην 4.2.2n (ένδειξη μπαταρίας- κατεβαίνει το notification panel ακουμπώντας στο κάτω μέρος της οθόνης πάνω από τα soft buttons) έκανα το εξής με την stock rom:

 

Με το Link2SD αφαίρεσα ότι ακριβώς εφαρμογή συστήματος είχε αφαιρέσει και στην 4.2.2n ο Ρώσος και πλέον τρώει την ίδια RAM ενώ ταυτόχρονα γλίτωσα και από αυτά τα bug που έχει η 4.2.2n. Εφάρμοσα και τις ρυθμίσεις στο MTK Engineer και η ποιότητα των κλήσεων διορθώθηκε.

 

Αν βάλετε Greenify σας προτείνω να κάνετε τα Google Services "εφαρμογή χρήστη" ώστε να μπορεί να τα βάζει σε sleep. Θα γλυτώσετε 30-35mb RAM.

 

μηπως μπορεις να εξηγησεις πως κανουμε το google Service εφαρμογη χρηστη?

Never again UMI
Link to comment
Share on other sites

Με το Link2SD αφαίρεσα ότι ακριβώς εφαρμογή συστήματος είχε αφαιρέσει και στην 4.2.2n ο Ρώσος και πλέον τρώει την ίδια RAM ενώ ταυτόχρονα γλίτωσα και από αυτά τα bug που έχει η 4.2.2n. Εφάρμοσα και τις ρυθμίσεις στο MTK Engineer και η ποιότητα των κλήσεων διορθώθηκε.

αφαιρεσες μονο τις εφαρμογες ή εψαξες και ολα τα services που τρεχουν απο πισω να δεις ποια δεν χρειαζονται/ειναι περιτα κλπ? Αν ναι, δωσε μας την λιστα σου :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Επειδή επείγομαι για screen protector ξέρετε αν υπάρχει κάποιο online κατάστημα Ελλάδα που να έχει για το συγκεκριμένο μοντέλο;

Μήπως επίσης παίζουν τίποτα universal;

Link to comment
Share on other sites

εχω και εγω το συγκεκριμένο κινητό 889S δεν το εχω πειράξει καθόλου ειναι οπως το αγορασα ,εδω και 2 μέρες πατώντας το power on να ανοιξη ακούω μονο το αρχικό ήχο εκκινήσεις και τίποτα άλλο ,η οθόνη μαύρη ..έχω διαβάσει και τισ 41 σελίδες δεν βρήκα κατι σχετικό .είμαι ακόμα σε περίοδο εγγύησης ,απο μινιδεαλ αγοράστηκε.

ποτέ ως τώρα δεν κατάφερα να μπω σε recovery mode me power on kai vol+ δεν έκανε τίποτα μονο με power on kai vol- έμπαινε σε κατι κινέζικα αλλα απο κι και περα δεν γινοταν τιποτα

.πατώντας πάνω στην οθόνη έτσι οπως ειναι κλειστή δεν κάνει τίποτα αρα μάλλον δεν ολοκληρώνει την εκκίνηση. τι μου προτείνετε να κάνω? .να προσπαθήσω για αλλη ρομ ?αν και δεν εχω win 7 .

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

εχω και εγω το συγκεκριμένο κινητό 889S δεν το εχω πειράξει καθόλου ειναι οπως το αγορασα ,εδω και 2 μέρες πατώντας το power on να ανοιξη ακούω μονο το αρχικό ήχο εκκινήσεις και τίποτα άλλο ,η οθόνη μαύρη ..έχω διαβάσει και τισ 41 σελίδες δεν βρήκα κατι σχετικό .είμαι ακόμα σε περίοδο εγγύησης ,απο μινιδεαλ αγοράστηκε.

ποτέ ως τώρα δεν κατάφερα να μπω σε recovery mode me power on kai vol+ δεν έκανε τίποτα μονο με power on kai vol- έμπαινε σε κατι κινέζικα αλλα απο κι και περα δεν γινοταν τιποτα

.πατώντας πάνω στην οθόνη έτσι οπως ειναι κλειστή δεν κάνει τίποτα αρα μάλλον δεν ολοκληρώνει την εκκίνηση. τι μου προτείνετε να κάνω? .να προσπαθήσω για αλλη ρομ ?αν και δεν εχω win 7 .

Μια χαζη ερωτηση.......η μπαταρια ειναι φορτισμενη......?:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Μια χαζη ερωτηση.......η μπαταρια ειναι φορτισμενη......?:)

 

πολυ σωστη η ερώτηση σου .την μέτρησα με πολυμετρο εχει 3,87 βολτ αρα μάλλον ειναι κάργα ....την άφησα ολο τη βράδυ να καργαρει ...αλλα τα ιδια ...μονο τον ηχο εκκίνησης το πρωί που το δοκίμασα .

παρατήρησα ομως οτι οταν πατήσω να κάνει εκκίνηση και ακούω τον ηχο μετα βλέπω η μπαταριά ζεσταίνετε και γίνετε κατανάλωση αδειάζει δηλαδή .

Edited by xariscd
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

πολυ σωστη η ερώτηση σου .την μέτρησα με πολυμετρο εχει 3,87 βολτ αρα μάλλον ειναι κάργα ....την άφησα ολο τη βράδυ να καργαρει ...αλλα τα ιδια ...μονο τον ηχο εκκίνησης το πρωί που το δοκίμασα .

Οποτε φιλε μου,πας για φλασαρισμα.........αλλα για να καταλαβω κατι,δεν σου ανοιξε καθολου απο την στιγμη που σου ηρθε στα χερια σου,σωστα?

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Οποτε φιλε μου,πας για φλασαρισμα.........αλλα για να καταλαβω κατι,δεν σου ανοιξε καθολου απο την στιγμη που σου ηρθε στα χερια σου,σωστα?

 

οχι δουλεψε κανα 2 μηνες ξαφνικα εγιναν ολα .δεν επεσε

Edited by xariscd
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

οχι δουλεψε κανα 2 μηνες

Α μαλιστα,τοτε θα ελεγα πρωτα να ερθεις σε επαφη με το καταστημα αγορας,αλλα το πιο πιθανον θα ειναι να σου πουν να φλασαρεις εσυ την rom.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

μάλιστα ...οπότε να ετοιμάσω το πισι με win 7 να μπορεί να το αναγνωρίσει ...εχω 8,1 τωρα

Γιά δοκίμασε όπως είσαι να δεις τι θα γίνει.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

μια βοηθεια απο που ξεκιναω?

1η σελίδα 1ο post.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

εγω με 8αρια παντως φλασαρα. Ακολουθεις αυτον τον οδηγο: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2206421 , κατω κατω εχει να κατεβασεις και τα αρχεια για win8. Ακολουθωντας τα βηματα του οδηγου, (επειδη ο οδηγος ειναι για 7), οταν φτασεις στο σημειο του install, επειδη δεν εχει installer, κανεις δεξι κλικ και install σε ολα τα inf αρχεια.

 

Στο τελος, το πιο σημαντικο ειναι οτι αν ολα εχουν παει καλα, θα αναγνωριζει το τηλεφωνο στην COM θυρα για 3 δευτερολεπτα και θα το δειχνει να ξεσυνδεεται μετα. Αυτη ειναι η "φυσιολογικη" κατασταση. Στα 8, για να δεις τις COM θυρες πρεπει να πατησεις στο show hidden devices, στο device manager

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE V889S

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...