Jump to content

Lenovo S820


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γιατι δεν επικοινωνεις με τον πωλητη πρωτα?Μηπως και μπορεσεις να το αλλαξεις αν οντως εχει προβλημα.Ακομα απο που το εχεις αγορασει?Σημερα ηρθε σε μενα αλλα δεν θα το πιασω στα χερια μου ακομα και μου ειπαν πως εχει το ιδιο προβλημα.to2c ετσι?

 

Εγώ το πήρα από minideal.Μίλησα μαζί τους κ μου είπαν να το στείλω πίσω,να το τσεκάρουν κ να μου στείλουν άλλο.Ή αυτό αν το φτιάξουν.Αύριο περιμένω άλλο ένα πάλι από minideal

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ το πήρα από minideal.Μίλησα μαζί τους κ μου είπαν να το στείλω πίσω,να το τσεκάρουν κ να μου στείλουν άλλο.Ή αυτό αν το φτιάξουν.Αύριο περιμένω άλλο ένα πάλι από minideal

λες να πηραμε χαλασμενη παρτιδα??το κοιταξες με adb?

Link to comment
Share on other sites

Με adb όχι δεν δοκίμασα γιατί δεν ξέρω πως να το κάνω

 

μπορει να ακουγεται χαζο..κοιταξες αν στους πολους της μπαταριας εχει ζελατινες?

Link to comment
Share on other sites

μπορει να ακουγεται χαζο..κοιταξες αν στους πολους της μπαταριας εχει ζελατινες?

Ναι είχε.Την έχω βγάλει

 

----- προσθήκη μηνύματος 91 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά θέλω να ρωτήσω στο lenovo s820 όταν φλασάρουμε από flashtool επιλέγουμε ποτέ τα preloader k MBR?Αν ναι σε ποιες περιπτώσεις?

Link to comment
Share on other sites

Ο τρόπος που θα γράψω παρακάτω δούλεψε σε εμένα.Το τηλ ήταν νεκρό,δεν φόρτιζε κτλ κ όποια ROM πήγαινα να φλασάρω από flashtool έπαιρνα error 4032 (Enable DRAM failed).

Από άλλο lenovo s820 που λειτουργούσε,με το droid tools έκανα backup την ROM κ ετοίμασα τα αρχεία για το flashtool.

Προσπάθησα να φλασάρω την ROM που πήρα backup αλλά έπαιρνα το ίδιο error.

Μετά ακολούθησα αυτή την διαδικασία :

1.Ανοίγουμε το droid tools κ ακολουθούμε την διαδικασία από το video

Μόλις τελείωσε η διαδικασία προσπάθησα να φλασάρω πάλι αλλα εδώ έπαιρνα error 8038(pmt is ready and layout has been changed)

Μόνο αυτό μου δούλεψε :

1.Ανοίγουμε το SP_Flash_Tool_v3.1316.0.150.Ανοίγουμε το scatter file από τον φάκελο του backup που φτιάξαμε/Files to Flashtool

2.Τα έχουμε όλα τσεκαρισμένα κ φορτώνουμε το recovery,cache και userdata από την Official ROM S141(Μόνο αυτά αλλάζουμε.Αν δεν δουλέψει δεν παραλείπουμε το recovery)

3.Επιλέγουμε το DA DL All With Checksum κ πατάμε firmware upgrade

4.Συνδέουμε το usb καλώδιο στο τηλ(χωρίς μπαταρία)

5.Ξεκινάει η διαδικασία

6.Όταν τελειώσει ανοίγουμε το κινητό

Μόλις ανοίξει δεν έχουμε ΙΜΕΙ :Εγώ δοκίμασα με επυτιχία αυτόν τον οδηγό http://www.androidrookies.com/2014/05/several-method-to-change-imei-for-mtk.html

Link to comment
Share on other sites

παιδιά γίνετε να περάσω cmw με το θείο(Mobileuncle Tools)? με αυτό τον τρόπο http://www.androidrookies.com/2014/04/cwm-custom-recovery-for-lenovo-s820.html ? γιατί είχα δοκιμάσει πιο παλιά με SP_Flash_Tool και δεν μου καθόταν με την καμία .. ενώ έλεγε ότι πέρασε , προσπαθούσα να μπω με το συνδιασμό στο recovery, αλλά τπτ μαύρη εικόνα είχε και αναγκαζόμουν να βγάλω μπαταρία για να το ξεκινήσω ξανά ..το κινητό δεν είναι δικό μου είναι της μάνας μου και θέλω να της περάσω άλλη rom ,γιατί έχει μερικά θεματάκια η rom που το είχα πάρει παλιά με multi language από το to2c.. Edited by vagosvts7

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ο τρόπος που θα γράψω παρακάτω δούλεψε σε εμένα.Το τηλ ήταν νεκρό,δεν φόρτιζε κτλ κ όποια ROM πήγαινα να φλασάρω από flashtool έπαιρνα error 4032 (Enable DRAM failed).

Από άλλο lenovo s820 που λειτουργούσε,με το droid tools έκανα backup την ROM κ ετοίμασα τα αρχεία για το flashtool.

Προσπάθησα να φλασάρω την ROM που πήρα backup αλλά έπαιρνα το ίδιο error.

Μετά ακολούθησα αυτή την διαδικασία :

1.Ανοίγουμε το droid tools κ ακολουθούμε την διαδικασία από το video

Μόλις τελείωσε η διαδικασία προσπάθησα να φλασάρω πάλι αλλα εδώ έπαιρνα error 8038(pmt is ready and layout has been changed)

Μόνο αυτό μου δούλεψε :

1.Ανοίγουμε το SP_Flash_Tool_v3.1316.0.150.Ανοίγουμε το scatter file από τον φάκελο του backup που φτιάξαμε/Files to Flashtool

2.Τα έχουμε όλα τσεκαρισμένα κ φορτώνουμε το recovery,cache και userdata από την Official ROM S141(Μόνο αυτά αλλάζουμε.Αν δεν δουλέψει δεν παραλείπουμε το recovery)

3.Επιλέγουμε το DA DL All With Checksum κ πατάμε firmware upgrade

4.Συνδέουμε το usb καλώδιο στο τηλ(χωρίς μπαταρία)

5.Ξεκινάει η διαδικασία

6.Όταν τελειώσει ανοίγουμε το κινητό

Μόλις ανοίξει δεν έχουμε ΙΜΕΙ :Εγώ δοκίμασα με επυτιχία αυτόν τον οδηγό http://www.androidrookies.com/2014/05/several-method-to-change-imei-for-mtk.html

 

Δεν ανεβάζεις και κάπου το backup αρχείο που έφτιαξες έτσι για να υπάρχει;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια βοηθεια αν μπορει καποιος... πηρε το αδερφακι μου ενα σ820 απο το geekbuyning και ενω δουλεψε ρολοι για καμια βδομαδα,τωρα δεν μπορει με τιποτα να πατησει στο κατω μερος της οθονης. ενω παταει καπου συγκεκριμενα , αυτο δειχνει να παταει καπου αλλου η και καθολου. συγκεκριμενα το προβλημα εντοπιζεται κατω δεξια. factory reset δεν βοηθησε καθολου, εχει κανεις καμια ιδεα περαν της προφανους?(επιστροφη κλπ κλπ)

Σε έχω δει πρωτάθλημα να παίρνεις...

...σε έχω δει στην γ' εθνική...

Link to comment
Share on other sites

Ναι να το ανεβάσω αλλά που?

yandex.ru, 4shared.com, mediafire.com

παιδια μια βοηθεια αν μπορει καποιος... πηρε το αδερφακι μου ενα σ820 απο το geekbuyning και ενω δουλεψε ρολοι για καμια βδομαδα,τωρα δεν μπορει με τιποτα να πατησει στο κατω μερος της οθονης. ενω παταει καπου συγκεκριμενα , αυτο δειχνει να παταει καπου αλλου η και καθολου. συγκεκριμενα το προβλημα εντοπιζεται κατω δεξια. factory reset δεν βοηθησε καθολου, εχει κανεις καμια ιδεα περαν της προφανους?(επιστροφη κλπ κλπ)

Αλλαγή touch panel

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποιο service εδω ελλαδα η μπορω σε ενα οποιοδηποτε που ασχολειτε με τηλεφωνα? εχει καποιος καμια προταση?

πραγματικα ευχαριστω φιλε!

Σε έχω δει πρωτάθλημα να παίρνεις...

...σε έχω δει στην γ' εθνική...

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Επίσημο service για κινητά Lenovo δεν υπάρχει, συνεπώς πρέπει να βρεις κάποιον που ασχολείται με τέτοιου είδους εγχειρήσεις...

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν ανεβάζεις και κάπου το backup αρχείο που έφτιαξες έτσι για να υπάρχει;

Ανέβασα εδώ το backup. http://www.mediafire.com/download/h0z637r463m6a0j/Lenovo+s820+Backup+Viberom+1.0+1343_ST.rar

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παιδιά. το ΣΚ μου έπεσε το κινητό και η οθόνη είναι μαύρη από πάνω για 3 εκατοστά από άκρη σε άκρη. επίσης, αρχίζει να θολώνει και να τα δείχνει όλα αχνά ώρες-ώρες. γνωρίζει κανείς για επισκευή και αν αξίζει τον κόπο?
Link to comment
Share on other sites

V2.0 version της VIBE για το S820... Την έχω κατεβάσει αλλά δεν έχω κάνει εγκατάσταση ακόμα...

 

http://www.vibeui.com/xiazai_s820_olk.html

Link to comment
Share on other sites

V2.0 version της VIBE για το S820... Την έχω κατεβάσει αλλά δεν έχω κάνει εγκατάσταση ακόμα...

 

http://www.vibeui.com/xiazai_s820_olk.html

 

Την AOSP την χρησιμοποιεί κανείς;

 

Έχω το κλασσικό θέμα με τα partitions στο κινητό. Με έχει βασανίσει και ενώ έχω ελάχιστες εφαρμογές εγκατεστημένες, έχει γεμίσει το 1gb που δίνει στην sd card (την δική του, το partition δηλαδή που έχει κάνει), ενώ όταν βάζω να κάνει install στο phone storage, ενώ έχει κάμποσα mb ελεύθερα, δεν κάνει τίποτα.

 

http://i.imgur.com/GR8rhAc.png

http://i.imgur.com/Bu3sDDZ.png

http://i.imgur.com/I4AZG4s.png

Link to comment
Share on other sites

Την AOSP την χρησιμοποιεί κανείς;

 

Για μένα η καλύτερη ROM αυτή τη στιγμή για το S820...

 

Γιατί εγώ θυμάμαι 2.33Gb και όχι 1.18?

Δεν είχα κάνει κάτι για να αλλάξω το μέγεθος των partition...

Link to comment
Share on other sites

Για μένα η καλύτερη ROM αυτή τη στιγμή για το S820...

 

Γιατί εγώ θυμάμαι 2.33Gb και όχι 1.18?

Δεν είχα κάνει κάτι για να αλλάξω το μέγεθος των partition...

 

Μήπως επειδή δεν είχα external sd και πέρασα την rom μέσα από την δική του internal, και έτσι ήταν "κρατημένο" το partition;

Link to comment
Share on other sites

Εχω ένα κινητο lenovo S820 μοντέλο. Tο παρήγγειλα απο το mini deal....To θέμα είναι ότι στον μήνα πάνω άρχισε να μου κολλάει το wifi και το κινητό σε κάποια φάση αρχιζει και τρεμουλιάζει η οθόνη , κάνει χιονάκια , σαν να τα έχουν παίξει τα pixels , το οποίο σταματάει μόνο όταν πάτησω το κουμπί power και πάει σε κατάσταση standby....και γίνεται αυτό συνέχεια. Το κινητό είναι ρουταρισμένο από τον κινέζο. Επικοινωνησα μαζί του με email και μου έστειλε νέο softwhare μέσα σε baidoo κινέζικο συννεφάκι και δεν καταλαβαίνω τίποτα. Μπαίνω σε διάφορα φόρουμ και βλέπω παρόμοια προβλήματα και έχω συμπεράνει ότι το κινητό θέλει άλλη rom...Το θέμα είναι ότι δεν έχω καταλάβει την διαδικάσία (και όσο αν δοκιμάζω δεν μου βγαίνει) αλλά και ούτε πια rom θα βάλω....Αυτη που έβαλε ο κινέζος είναι S820_S129_130513. Είναι με Ελληνικά (και στο μενού). Παίζει βέβαια να το στείλω και πίσω στην Κίνα για να το δουν και οι ίδιοι οι Κινέζοι.Απλά το κινητό θα το ξεχάσω για κάνα 2 μήνες.

Μπορεί να βοηθήσει κάποιος? Υπάρχει κανείς απο Θεσσαλονίκη για να του το δώσω? Και με πληρωμή...

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω κάτι σχετικά με το πρόβλημα που αντιμετώπισα κ έχω γράψει 2-3 σελίδες πριν.Έχω παrαραλάβει γενικά 7-8 lenovo s820.Σε όλα όταν άλλαζα ROM φλάσαρα κανονικά από flashtool όλα τα στοιχεία κ preloader κ MBR χωρίς κανένα πρόβλημα.Στα 2 τελευταία που παρέλαβα όταν φλασάρω οποιαδήποτε ROM με preloader και MBR το κινητό νεκρώνει(δεν ανοίγει,δεν φορτίζει κτλ) κ το λύνω με την διαδικασία που περιγράφω σε προηγούμενο post.Η ερώτησή μου είναι σε ποιες περιπτώσεις φλασάρουμε το preloader κ το MBR κ γιατί ενώ στα προηγούμενα κινητά δεν είχα τέτοιο πρόβλημα στα 2 τελευταία συμβαίνει αυτό.Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα σε S820.Το τηλέφωνο είναι στα χέρια μου ενάμιση μήνα και σε χρήση 20 ημέρες.Είχα ενεργοποιημένη τη αυτόματη έναρξη και σβήσιμο σε συγκεκριμένη ώρα κάθε ημέρα.Χθές το βράδυ δεν απενεργοποιήθηκε και το έκλεισα εγώ δεν έδωσα σημασία.Το πρωί δεν άνοιξε καθόλου και όταν προσπάθησα να το ανοίξω τίποτα φωτιζόταν η οθόνη αλλα τίποτα άλλο, έβγαλα έβαλα την μπαταρία αλλα τίποτα το ίδιο πράμα.Κάποια φορά στην δοκιμή αυτή πήγε να βγάλει το λογότυπο αλλα με κακή απεικόνιση και παραμορφωμένο.Το φλασάρισα πάλι την ρομ απο PC αλλά τίποτα.Στο ρεκόβερυ δεν φαίνεται αν μπαίνει γιατί η οθόνη φωτίζεται αλλά μαύρη :ninja:Σε επικοινωνία με το τσάτ του to2c.com τους είπα το πρόβλημα αλλά ρωτούσαν διάφορα αν έπεσε στο νερό, αν έπεσε κάτω κλπ.ζήτησα διεύθυνση για επιστροφή αλλα κάναν τον κινέζο για σήμερα (πέρασε και η ώρα), περιμένω μήπως απαντήσουν στο εμαίλ:(.
Link to comment
Share on other sites

Για μένα η καλύτερη ROM αυτή τη στιγμή για το S820...

 

Γιατί εγώ θυμάμαι 2.33Gb και όχι 1.18?

Δεν είχα κάνει κάτι για να αλλάξω το μέγεθος των partition...

 

 

Οντως πολυ καλη αλλα με ενα σημαντικο μειονεκτημα για μενα. Δεν λειτουργει

το φωτακι led(αναπαντητες,μηνυματα κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...