Jump to content

Meizu MX3


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βρήκα αυτό : http://biesie.com/product/product&product_id=256

 

που μάλλον εξηγεί πως βρήκαν τα κινεζομαγαζα την ελληνικη γλωσσα στο flyme os. Τώρα το κατα ποσο έχει γίνει καλη δουλεια στην μεταφραση δεν το γνωρίζω...

 

Edit: έγινε root πανεύκολα. Πρώτα δημιουργείς ένα λογαριασμό στο flyme.cn(μέσα από τις ρυθμισεις) και μετά ενεργοποιεις απλά την επιλογή open system privileges, reboot και έτοιμος. Υπόθεση ενός λεπτού.

Μέσα από το App center της Meizu έγινε εγκατάσταση του Google play και μέσω αυτού των υπολοίπων gapps.

Πληκτρολόγιο με ελληνικά έβαλα το SwiftKey.

Ένα σχόλιο για την μπαταρία αν και είναι νωρίς, δείχνει να κρατάει αρκετά καλά. Και το λέω αυτό συγκρίνοντας το με ένα από τα καλύτερα στον τομέα αυτό. Έχω ενεργοποίησει και το power save.

Edited by antdel_
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 360
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θα ήθελα να ρωτήσω,κάνοντας το τηλ root όταν θα βγει update για το flyme θα γίνει; η πρέπει να το κάνουμε unroot πρώτα;
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ αλλά πως θα καταλάβω ότι μου έχουν αλλάξει recovery(δεν είμαι πολύ σχετικός).ενα jailbrake έχω κάνει όλο κ όλο.
Link to comment
Share on other sites

Update... μετά από μερικές ώρες ενασχόλησης μπορώ να πω οτι:

Η μπαταρία ανταπεξερχεται απρόσμενα καλά για πρώτη φόρτιση, 5 ώρες οθόνη και είναι ακόμα στο 23%. Χωρίς σιμ και data ακόμα, WiFi & GPS & NFc ανοικτά, φωτεινότητα στη μέση λόγω κλειστού χώρου. Με πολύ σκάλισμα, εγκατάσταση Google play και gapps, browsing, email και φωτογραφίες για δοκιμή.

Το λογισμικό θέλει μια περίοδο προσαρμογής, ειδικά ο χειρισμός του home button και της smartbar, αλλά είναι πολύ smooth. Εν αναμονή flyme 4 μπορώ να παραπονεθω μόνο για τον task manager που δεν εμφανίζει προεπισκοπησεις των εφαρμογών πάρα μόνο εικονίδια (ελπίζω να φτιαχτει). Επίσης η επίστρωση της οθόνης αφήνει μια πολύ καλή αίσθηση στην αφή. Εν ολίγοις οι μικρές λεπτομέρειες είναι που κάνουν την διαφορά και όχι τα φουσκωμένα σπεκς.

 

ΥΓ: μου έχει σπάσει τα νεύρα αυτό το SwiftKey, πολλές δυνατότητες αλλα στην πράξη...

Το flyme keyboard είναι καλύτερο αλλά δεν έχει ελληνικά.

 

Edit: 6 ώρες και 6 λεπτά οθόνης ως το 7% τελικά.

Edited by antdel_
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
ΥΓ: μου έχει σπάσει τα νεύρα αυτό το SwiftKey, πολλές δυνατότητες αλλα στην πράξη...

 

Τι πρόβλημα αντιμετωπίζεις στην πράξη;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Τι πρόβλημα αντιμετωπίζεις στην πράξη;

 

Οκ το ελυσα απενεργοποιωντας την αυτοματη διορθωση καθως μου χαλουσε παρα πολλες λεξεις. Καλοι οι αυτοματισμοι αλλα οχι για ολους. Θα προτιμουσα παλι το flyme keyboard αν ειχε ελληνικα.

Link to comment
Share on other sites

Το πήγαν στα 290$ το 32GB (merimobiles).Καθόλου άσχημα, ίσως το φθηνότερο επώνυμο στα 32GB.

 

Λογικο ειναι, σε λιγες ημερες(2/9) ανακοινωνεται ο διαδοχος(ή οι διαδοχοι). Βλεπω μονο λευκο το εχουν, ετσι ηταν και σε μενα αλλα τους ζητησα αν βρεθει μαυρο να το στειλουν οπως και εγινε. Αν καποιος δεν ειναι αριθμολαγνος(δηλαδη μπορει να κοιμηθει το βραδυ αν το τηλεφωνο του εχει antutu κατω απο 30000) τοτε μπορω πλεον να πω οτι ειναι στις 2-3 τοπ επιλογες περιξ των 5" μεταξυ 200-300 ευρω αναλογως χωρητικοτητας ρομ. Μεχρι να το πιασω στα χερια μου ειχα τις αμφιβολιες μου αλλα οχι πλεον.

 

Αψεγαδιαστο, μασιφ, ξεκουραστο με ωραια αισθηση στο χερι απο το κυρτο πισω μερος, μεταλο στο σκελετο και περιμετρικα (οχι απομιμηση).

Αυτονομια στη 2η φορτιση 7ωρες οθονη με power save mode που ομως δεν υπαρχει εμφανης διαφορα στη χρηση. Διευκρινιζω οτι δεν ασχολουμαι με παιχνιδια. Standby καταναλωνει γυρω στο 2.5 με 3% στο 7ωρο. Με εντονη χρηση σιγουρα μια ολοκληρη ημερα, με νορμαλ 2 και με ελαφρια 3. Βεβαια ολα αυτα ειναι υποκειμενικα καθως ο καθενας εχει τα δικα του μετρα συγκρισης. Παντως δεν ειναι η αυτονομια σε καμμια περιπτωση λογος απορριψης του κινητου.

Παρατηρω πχ στην εντονη χρηση της καμερας μια καπως αυξημενη θερμοκρασια στο πισω πανω μερος αλλα εκει δεν ακουμπαει το χερι και δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο.

 

Το flyme φαινεται πολυ μελετημενο, σταθεροτατο και η smartbar ξερει ποτε να φευγει απο τη μεση (εξου και smart) ενω προσφερει περισσοτερες επιλογες απο τα κλασικα 3 capacitive ή onscreen buttons. Το home button εχει πολλες λειτουργιες και θελει εκμαθηση γιατι μπορεις να κανεις αλλα αντι αλλων. Οσοι λατρεις των updates (αλλη μανία και αυτη) δεν θα μεινετε παραπονεμενοι καθως επισημες ή πειραματικες ενημερωσεις βγαινουν συνεχως και το flyme 4 ειναι προ των πυλων.

 

Φωτογραφικη: πολυ καλη για αυτο που ειναι, δηλαδη φωτογραφικη κινητου. Φυσικα χρωματα, πολυ καλες μακρο, πολυ γρηγορο κλειστρο. Μανουαλ ρυθμισεις, burst shooting και φυσικο shutter τα κουμπια ρυθμισης του ηχου. Για οσους βλεπουν "μονο" 8mp και προσπερνανε θα πρεπει να το ξανακοιταξουν (ή να περιμενουν τα 20mp του mx4). Εγω δεν χρειαζομαι κατι παραπανω. Νυχτερινες φωτο δεν ασχολουμαι καν με κινητα.

 

Μερικες δοκιμαστικες φωτο(δεν ξερω αν το photobucket κανει καποιου ειδους συμπιεση) :

http://s1383.photobucket.com/user/Antdel/media-full/Mobile%20Uploads/P40823-140731_zpsb36391fa.jpg.html

 

http://s1383.photobucket.com/user/Antdel/media-full/Mobile%20Uploads/P40823-141439_zpsc30a77d1.jpg.html

 

http://s1383.photobucket.com/user/Antdel/media-full/Mobile%20Uploads/P40823-140504_zps0bcbb609.jpg.html

 

http://s1383.photobucket.com/user/Antdel/media-full/Mobile%20Uploads/P40823-140434_zpsc60d3bc0.jpg.html

 

http://s1383.photobucket.com/user/Antdel/media-full/Mobile%20Uploads/P40823-140426_zps7f28d813.jpg.html

 

http://s1383.photobucket.com/user/Antdel/media-full/Mobile%20Uploads/P40823-141820_zps9d84d70b.jpg.html

 

http://s1383.photobucket.com/user/Antdel/media-full/Mobile%20Uploads/P40823-141537_zps194a8e55.jpg.html

 

http://s1383.photobucket.com/user/Antdel/media-full/Mobile%20Uploads/P40823-142144_zps0d50a48d.jpg.html

 

http://s1383.photobucket.com/user/Antdel/media-full/Mobile%20Uploads/P40823-141840_zps3e090465.jpg.html

 

EDIT: και ομως κατι κανει το photobucket και τις αλλοιωνει λιγο (ή κατι δεν επελεξα καπου) γιατι στο κινητο φαινονται πιο λεπτομερεις οι φωτογραφιες, τελως παντων.

Edited by antdel_
Link to comment
Share on other sites

4.2 αλλα ειναι αρκετα αλλαγμενη.

Εχει βγει και η κιτκατ πειραματικα μεν (beta) κανονικα δε οπως βλεπω και στα ξενα φορα απο τους χρηστες.

Το flyme 4 λογικα θα ειναι επανω στην κιτκατ εξαρχης.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τους ρώτησα αυτό . Hi, please can you confirm me that you can develop GREEK FIRMWARE on "Meizu MX3" I mean greek language in flyme os.: Hi, Is this phone available ye...

Και μου απάντησαν

"Support NinJa (Merimobiles.com)

Aug 20 20:40

 

Hi Mihalis,

 

We can install Greek language when phone is rooted. Just add "root firmware install" in the accessories option and then leave your language request in the comment box found at the final step of order."

Άντε να φεύγει το 4s για να πάω κ γω για το mx3-4αν ειναι μέχρι 5,1.

 

Σε παρομοια ερωτηση μου προς το tech support του merimobiles μου απαντησαν χθες αυτο:

 

"Hello,

 

Have you tried installing morelocale2 from google playstore already?

 

If not please try it so you can get Greek language. Though I don't think you can get full Greek.

 

If you don't get full Greek let me know or you can contact this member from myphone.gr and ask for a picture of the "about phone" found in the settings of his phone so we can check it.

 

It's because this meizu phone is delicate and doesn't really support custom ROMs.

 

Regards,

 

Ace

merimobiles"

 

 

Οποτε δεν βαζουν καποια custom rom αλλα το morelocale που προφανως δεν θα προσφερει πληρης ελληνικα παντου. Επειδη ο giannisdimitriou το εχει παρει απο το ibuygou ισως αυτοι να κανουν κατι διαφορετικο και καλυτερο. Θα το εκτιμουσαμε αν εβαζε ενα screenshot ή μια αναφορα του about phone οπου φαινεται η εκδοση του λογισμικού.

 

Μου αρεσε ο ορος "delicate" παντως :)

 

Κατα τα αλλα η συσκευη ειναι απολαυση τοσο στο πιασιμο οσο και στη χρηση, οποιος διαβαζει το νημα και το σκεφτεται να μην το σκεφτεται καθολου. Ειδικα τωρα που πηγε σε ακομα χαμηλοτερη τιμη. Σιγουρα δεν ειναι το τελειο κινητο αλλα και πιο ειναι; Εν καιρω αναλυτικο review-εντυπωσεις.

 

Επισης υπαρχουν οπως ειπα και σε προηγουμενο ποστ 2 εκδοσεις, η κινεζικη που πουλανε τα γνωστα μας online shops, και η international (ή του hong kong) η οποια πωλειται αρκετα ακριβοτερα σε αλλα λιγοτερα γνωστα μαγαζια οπως το liaow.com.

Δεν εχουν διαφορες στο υλικο-λογισμικο, απλα η κινεζικη version εχει κλειδωμενο boot loader και δε φερει το λογοτυπο CE, ενω παιρνει πρωτη τις αναβαθμισεις. Δικτυα και λοιπα ολα ιδια.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε για όλα όσα μοιράζεσαι για αυτό το τηλ,αν κανείς κάτι με τα Ελληνικά ενημέρωσε μας!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Εγκατεστησα το morelocale2 και οπως το περιμενα η κατασταση ειναι μικτη, δηλαδη τα μενου του συστηματος και καποιες εφαρμογες ειναι στα αγγλικα ενω αλλες στα ελληνικά. Δεν ειναι λυση αυτη για οποιον δεν το εχει καθολου με τα αγγλικα, αναμενουμε επομενως τον επισημο εξελληνισμο(φθινοπωρο;) ή καποια καστομιά που ενδεχομενως εκανε το ibuygou. Παραθετω μερικα screenshot. Edited by antdel_
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Φιλε antdel θα παρω το mx3 τελικα.

επειδη δεν εχω ξαναπαρει απο κινεζικο μπορεις σε παρακαλω να μου δωσεις λιγες πληροφοριες εστω και σε pm θα το παρω απο merimobiles.

τι πρεπει να προσεξω,ποια μεθοδο να ζητησω για post για να μην εχουμε θεμα τελωνειου και σε ποσες μερες ερχεται...

μενω επαρχια θα ερθει με απλο ταχυδρομειο;

δεν εχει κανενα θεμα ο συγκεκριμενος επεξεργαστης που αναφερουν τα παιδια ετσι;

ευχαριστω για τις πληροφοριες εκ των προτερων.θα περιμενω να μου πεις

 

Επισης θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει θηκη για το meizu mx3 και earphones?

Χαλεπόν Εαυτόν Γνώναι
Link to comment
Share on other sites

Φιλε antdel θα παρω το mx3 τελικα.

επειδη δεν εχω ξαναπαρει απο κινεζικο μπορεις σε παρακαλω να μου δωσεις λιγες πληροφοριες εστω και σε pm θα το παρω απο merimobiles.

τι πρεπει να προσεξω,ποια μεθοδο να ζητησω για post για να μην εχουμε θεμα τελωνειου και σε ποσες μερες ερχεται...

μενω επαρχια θα ερθει με απλο ταχυδρομειο;

δεν εχει κανενα θεμα ο συγκεκριμενος επεξεργαστης που αναφερουν τα παιδια ετσι;

ευχαριστω για τις πληροφοριες εκ των προτερων.θα περιμενω να μου πεις

 

Επισης θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει θηκη για το meizu mx3 και earphones?

 

εχεις ηδη p.m.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Ευχαριστω δεν το προσεξα ηταν αργα χθες και ειχα μπει απο κινητο.

Ευχαριστω και για την διορθωση στο tread.

Χαλεπόν Εαυτόν Γνώναι
Link to comment
Share on other sites

Μια που η meizu ειναι στο επικεντρο λογω mx4 ειπα να ανεβασω ορισμενα δειγματα απο την φωτογραφικη του mx3, κυριως κοντινες...

 

για να φανουν στην αρχικη τους μορφη χωρις συμπιεση πρεπει να προβληθει η κανονικη μορφη του site (request desktop site ON στις επιλογες του chrome) και απο τις τρεις τελιτσες κατω δεξια στη γωνια να επιλεχθει το Show Original.

 

Μερικες ισως δεν εχουν καλη εστιαση λογω δυνατου αερα.

 

https://www.dropbox.com/sh/hp86sepdm7uv8ub/AACVFYMaOYwiMBqk6fuK1rara?dl=0

 

Γενικα υπερευχαριστημενος σε ολα, το προτεινω ανεπιφυλακτα, ενω η αυτονομια εχει σταθεροποιηθει μεταξυ 4.5 ωρων οθονης με πολυ βαρια χρηση κ ολα ανοιχτα ως και 7 ωρες με φωτεινοτητα 35-40% και browsing μεσω wifi.

Link to comment
Share on other sites

Επείδη θέλω αγοράσω κινητό αυτές τις μέρες, μπορεί κάποιος που να είναι κάτοχος του meizu mx3 να πει μια συνολική άποψη για το κινητό? Ενώ έχω την αίσθηση ότι είναι φοβερό value for money, παρ'όλαυτα βλέπω πως μέχρι να βγει το Mx4 η meizu δεν αναφαίροταν και πολύ. Επίσης να πω ότι είμαι της άποψης ότι σε αυτή την κατηγορία κινητών, όλα ικανοποιούν τις ανάγκες σου, δηλαδή μικρές διαφορές στα specs στη χρήση του κινητού νομίζω πως δεν τις καταλαβαίνεις..

 

Από άποψη κατασκευής κλπ πως είναι? Από το λίγο που την έψαξα μου φάνηκε πολύ αξιόπιστη, χωρίς ελλατοματικά μοντέλα κλπ..

Link to comment
Share on other sites

Επείδη θέλω αγοράσω κινητό αυτές τις μέρες, μπορεί κάποιος που να είναι κάτοχος του meizu mx3 να πει μια συνολική άποψη για το κινητό? Ενώ έχω την αίσθηση ότι είναι φοβερό value for money, παρ'όλαυτα βλέπω πως μέχρι να βγει το Mx4 η meizu δεν αναφαίροταν και πολύ. Επίσης να πω ότι είμαι της άποψης ότι σε αυτή την κατηγορία κινητών, όλα ικανοποιούν τις ανάγκες σου, δηλαδή μικρές διαφορές στα specs στη χρήση του κινητού νομίζω πως δεν τις καταλαβαίνεις..

 

Από άποψη κατασκευής κλπ πως είναι? Από το λίγο που την έψαξα μου φάνηκε πολύ αξιόπιστη, χωρίς ελλατοματικά μοντέλα κλπ..

 

Στα προηγουμενα ποστ εχουν αναφερθει αρκετα πιστευω...και αφου δεν υπαρχουν πολλοι ενεργοι κατοχοι εδω στο myphone θα πω περιληπτικα τα εξης:

 

Για να μην το φιλοσοφησω πολυ θεωρω οτι στα χρηματα αυτα δηλ. 200+ δεν θα βρεις κατι καλυτερο σε design και ποιοτητα κατασκευης(παμε σε επιπεδο m8/m7 ισως και κανα ακριβο νοκια, σονυ). Αν ειχε μεταλλικο πισω καπακι(εχει καποια στο ali) θα ηταν ονειρο.

 

Επισης ειναι ο ορισμος του σλικ, δεν εξεχει τιποτα, δεν κουραζει στο χερι ποτε. Κατι που δεν δινουν σημασια πολλοι σπεκολαγνοι και ειναι απο τα μεγαλυτερα ατου ειναι το aspect ratio 15:9 που προσφερει φαρδυτερη οθονη απο τα κλασικα 5-5.2 ιντσων. Για παραδειγμα η οθονη του ειναι σχεδον μισο εκατοστο φαρδυτερη του s5 ενω ειναι μισο χιλιοστο λεπτοτερο και ολο αυτο λογω ελαχιστων bezels. Ειναι φαρδυτερη και απο του g2, προσφεροντας ετσι ξεκουραστο browsing χωρις να πρεπει να ανεβεις σε 5.5".

 

http://www.phonearena.com/phones/size/HTC-One,LG-G2/phones/7678,7969#/phones/size/LG-G2,Samsung-Galaxy-S5,Meizu-MX3/phones/7969,8202,8291

 

Πολυ ωραια καμερα, κορυφαιος ηχος με καλα ακουστικα(το ηχειο ειναι πολυ καλο αλλα οχι κορυφαιο), σταθεροτατο λογισμικο με ομορφο UI, smooth, επισημο 4.4.4, υποστηριξη για χρονια, αψογοτατο gps, αψογοτατο σημα wifi, πολυ καλη αυτονομια(οχι κορυφαια ομως), τι αλλο θελει καποιος; snapdragon; antutu score; ας παρει κατι αλλο αλλα να μην τα βαλει διπλα διπλα...

 

Αν τωρα με ρωτησεις αν πρεπει να παρεις το mx4 θα σου ελεγα παρτο αν χρειαζεσαι τα χαρακτηριστικα του και μπορεις να ανεβεις λιγο σε χρηματα. Μιλαμε για 70-80 ευρω διαφορα περιπου το 32αρι ΑΝ ειναι αυτη που λενε η τιμη, που πιστευω θα ειναι. Ειναι και λιγο μεγαλυτερο αν σε ενδιαφερει αυτο απο αποψη φορητοτητας.

Link to comment
Share on other sites

μάλλον αυτό θα προτιμήσω γιατί πραγματικά φαίνεται πανέμορφο και η φαρδύτερη οθόνη πρέπει να αξίζει πολύ.. ήμουν ανάμεσα σε αυτό και το mi3 αλλά λέω να προτιμήσω αυτό, και το λογισμικό του φαίνεται πολύ καλό,όμορφο,εύχρηστο..

 

Μπαταρία και ηχεία όταν λες δεν είναι κορυφαίο τι εννοείς? γιατί έχω προσέξει ότι εδώ στο myphone στο θέμα κορυφαίου είστε πολύ αυστηροί.. η μπαταρία σου βγάζει σίγουρα μια μέρα χώρις να έχεις ανοιχτά wifi κλπ όλη την ώρα αλλά να τα ανοίγεις μόνο όταν θες να τα χρησιμοποιήσεις?

 

Τέλος το meizu mx4 φαίνεται όντως εξαιρετικό, αλλά νομίζω πως και το Mx3 μου αρκεί και με το παραπάνω..

 

Edit: όσον αφορά την οθόνη, έχει gorilla glass ή κάποια τέτοια προστασία? ή μόλις σου πέσει κάτω γίνεται κομμάτια ?

Edit2: επίσης διάβασα ότι στο φως της μέρας δυσκολεύεσαι να δεις την οθόνη, ισχύει?

 

Ευχαριστώ για την απάντηση σου.. :)

Edited by Avadonmod
Link to comment
Share on other sites

μάλλον αυτό θα προτιμήσω γιατί πραγματικά φαίνεται πανέμορφο και η φαρδύτερη οθόνη πρέπει να αξίζει πολύ.. ήμουν ανάμεσα σε αυτό και το mi3 αλλά λέω να προτιμήσω αυτό, και το λογισμικό του φαίνεται πολύ καλό,όμορφο,εύχρηστο..

 

Μπαταρία και ηχεία όταν λες δεν είναι κορυφαίο τι εννοείς? γιατί έχω προσέξει ότι εδώ στο myphone στο θέμα κορυφαίου είστε πολύ αυστηροί.. η μπαταρία σου βγάζει σίγουρα μια μέρα χώρις να έχεις ανοιχτά wifi κλπ όλη την ώρα αλλά να τα ανοίγεις μόνο όταν θες να τα χρησιμοποιήσεις?

 

Τέλος το meizu mx4 φαίνεται όντως εξαιρετικό, αλλά νομίζω πως και το Mx3 μου αρκεί και με το παραπάνω..

 

Edit: όσον αφορά την οθόνη, έχει gorilla glass ή κάποια τέτοια προστασία? ή μόλις σου πέσει κάτω γίνεται κομμάτια ?

Edit2: επίσης διάβασα ότι στο φως της μέρας δυσκολεύεσαι να δεις την οθόνη, ισχύει?

 

Ευχαριστώ για την απάντηση σου.. :)

 

Καταρχην το οτι δεν ακουγοταν η εταιρεια πολυ εδω δεν λεει και τιποτα...το κεντρο του κοσμου δεν ειναι η Ελλαδα των 12 εκατομ. Μονο τα φυσικα καταστηματα της meizu στην κινα φτανουν τα 800...οταν ολοι πουλανε μονο μεσω απροσωπων ιστοσελιδων.

 

Το εξωτερικο ηχειο ειναι αυτο που ειπα, δηλαδη πολυ καλο αλλα οχι στα επιπεδα m7/m8 που θεωρουνται οι μετρ. Ο ηχος σε καλα ακουστικα ομως συμφωνα και με οσα (πολλα) ριβιους εχω διαβασει/δει ειναι στα επιπεδα m7/m8 ισως και ελαχιστα καλυτερος. Υποψιν οτι η meizu ξεκινησε αρχικα ως κατασκευαστης mp3 players. Τα καλα ακουστικα προφανως χρειαζονται για να αποδωσουν σωστα τον ηχο που παραγεται απο το ξεχωριστο wolfson audio chip και το dirac hd . Προσωπικα εγω τα εχω δοκιμασει πολυ λιγο με δανεικα καλα ακουστικα γιατι δεν εχω.

 

Το θεμα με την μπαταρια ειναι πολυ υποκειμενικο....δεν το μετραμε σε ημερες γιατι ο καθενας κανει αλλη χρηση...εγω το χρησιμοποιω για ιντερνετ, λιγο facebook, λιγο twitter, μπορει youtube, λιγες κλησεις μικρης διαρκειας.Με wifi συνεχεια ανοικτο βγαζω μινιμουμ 5 ωρες οθονης ενω εχω δει μεχρι και 7 ωρες. Αν τωρα τραβας πολυ ωρα φωτο/βιντεο εκει βγαζει γυρω στις 3.5 - 4.5 ωρες. Με browsing μεσω data πεφτει γυρω στο μισαωρο σε σχεση με wifi αναλογως την ισχη του σηματος. Ολα αυτα με φωτεινοτητα λιγο κατω απο τη μεση, αν πας τερμα φωτεινοτητα υπολογισε λιγοτερο. Βαζεις το wifi να απενεργοποιειται μονο του και power save mode αν θες, κλεινεις και καποιους συγχρονισμους. Σε σχεση με τον "σκυλο" s660 των 3000mah και του qHD 1-1.20 ωρα λιγοτερο με την ιδια χρηση.

 

Σε παραλια κατω απο τον ηλιο μεσημερι με τερμα φωτεινοτητα εισαι οκ, ασε τι λενε. Gorilla glass 2 (αν και στο λινκ κατω λεει 3) απο την sharp, διαβαζουμε και λιγο πριν ρωτησουμε...

 

http://www.corninggorillaglass.com/products-with-gorilla/MEIZU/MEIZU-MX3

 

Δεν μου εχει πεσει για να το τεσταρω. Εσωτερικο συσκευης καλυτερο απο το εξωτερικο, σαν ακριβο αυτοκινητο.

 

Σε δοκιμη gps με συνεχεια ανοικτη οθονη εξεπλαγην με την αντοχη της μπαταριας και με την απουσια θερμανσης της συσκευης. Κλειδωμα δορυφορων πριν καν ανοιξει η εφαρμογη(εχει και glonass) που λεει ο λογος και ακριβεια. Επισης δεν εχει fm ραδιοφωνο, μονο μεσω internet.

 

Δεν εχει σχεση με το μι3 σε design, ειναι αλλου...εχω περιεργαστει σχεδον ολα τα κινητα της ελληνικης αγορας δεν εχω βρει κατι αντιστοιχο μονο το htc και αυτο εχει μεγαλα bezels και στενη οθονη.

 

Μπορεις να το παλεψεις παντως για το mx4 εστω 16αρι μια που ηδη θα αρχισει να κυκλοφορει και δεν βλεπω προς το παρον περαιτερω πτωση τιμης του mx3...

 

τα στατιστικα οθονης και τα δειγματα φωτογραφικης στο dropbox τα ειδες σε προηγουμενα ποστ;

 

ειπα να κανω και πληρες ριβιου αλλα με επιασε η βαρεμαρα, ελπιζω να σε καλυψα.

Link to comment
Share on other sites

με κάλυψες ναι, και σε ευχαριστώ πολύ.. μεγάλο μείον για μένα που δεν έχει FM radio μιας και ακούω πολύ (τι να κάνουμε η θεσσαλονίκη έχει φοβερούς σταθμούς.. ) και ίσως αυτό να με κινήσει προς την αγορά του χιαομι, αν και μου αρέσει περισσότερο το μειζυ, θα αποφασίσω και θα δω.. και θα το σκεφτώ και για το mx4, και το ότι δεν είναι δοκιμασμένο κινητό, φαντάζομαι δεν θα αποτελέσει πρόβλημα, σίγουρα θα έχει κάνει πολή καλή δουλειά η meizu.. 60 ευρώ παραπάνω για το mx4, για κατα πολύ καλύτερη camera + LTE και καλύτερη μπαταρία θεωρώ πως αξίζει.. Edited by Avadonmod
Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα αξιζει και απο οτι βλεπω σε καποια σπεκ(οχι απο το επισημο site ομως) εχει fm radio. Αρκει βεβαια να ειναι αυτη η τιμη που λενε.

 

Για την καμερα κραταω μια επιφυλαξη σε χαμηλο φωτισμο λογω f2.2 αντι f2.0 και μικροτερου μεγεθους πιξελ αλλα σιγουρα σε λεπτομερεια στο ζουμ θα ειναι καλυτερη οπως και να εχει. Σε αυτονομια πρεπει να το δουμε στην πραξη λογω μεγαλυτερης οθονης και mtk6595 που ειναι αγνωστη ποσοτητα ακομα σε καταναλωση.

 

Σε οποιο απο τα 2 καταληξεις θα μεινεις υπερευχαριστημενος...

 

edit: απο συζητηση σε αλλο τοπικ φαινεται οτι συνεχιζεται και στο mx4 η παραδοση που θελει τα meizu να μην εχουν fm radio.

Edited by antdel_
Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση που στο to2c το έχει 270 $ ενώ στο minideal 299 $.. γιατί τέτοια διαφορά ? και τα δύο είναι η 16 GB έκδοση..

 

Επίσης flyme 4 θα πάρει το mx3?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...