Jump to content

Meizu MX3


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να ρωτησω κατι ρε παιδια.. Δεν νιωθετε να κολλαει καπως και να μαγκωνει το δαχτυλο στην οθονη? Δεν ξερω αν φταει το οτι η οθονη μ εχει γεμισει μερικες δαχτυλιες η αν φταει το υλικο.Παντως τις ππροάλλες που χειριστηκα το nexus 5 μιας φιλης η αφη γλιστρουσε πολυ.. Ειχε ενα screen protector πανω ομως.. Λετε να οφειλεται σε αυτο?

 

Και ποια η γνωμη σας γιαυτη την θηκη;

 

http://pages.ebay.com/link/?nav=item.view&id=251358681555&alt=web

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 360
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μια χαρα ειναι η nillkin θηκη αν και θα προτιμουσα αυτην που προστατευει τις γωνιες

http://m.aliexpress.com/item/1942720945.html

 

θυμαμαι πριν βαλω την ζελατινα οτι ειχε πολυ ωραια βελουδινη αισθηση αλλα και με την ζελατινα παλι ειναι καλα. Καθαρισε την με ειδικο πανακι.

Link to comment
Share on other sites

Δες το ποστ #191 ή βαλε καποιο app οπως το gsam battery monitor.

 

Αλλο τηλεφωνο και δεν ξερω που η πωσ ξεκλειδωνει το developer option οσο και αν το ψαχνω

EVERYTHING YOU KNOW IS WRONG!
Link to comment
Share on other sites

Δες το ποστ #191 ή βαλε καποιο app οπως το gsam battery monitor.

 

Αλλο τηλεφωνο και δεν ξερω που η πωσ ξεκλειδωνει το developer option οσο και αν το ψαχνω

 

Το βρηκα τελικα ....Παντως το ui ειναι αρκετα διαφορετικο και θα χρειαστει χρονος να το συνηθισω

EVERYTHING YOU KNOW IS WRONG!
Link to comment
Share on other sites

Μια αλλη ερωτηση τωρα επειδη εινια η πρωτη συσκευη με exynos και δεν ξερω την συμπεριφορα του σε σχεση με την μπαταρια και επειδη το βλεπω να ρουφαει ξερετε αν μετα απο φορτισεις στρωνει?
EVERYTHING YOU KNOW IS WRONG!
Link to comment
Share on other sites

Μια αλλη ερωτηση τωρα επειδη εινια η πρωτη συσκευη με exynos και δεν ξερω την συμπεριφορα του σε σχεση με την μπαταρια και επειδη το βλεπω να ρουφαει ξερετε αν μετα απο φορτισεις στρωνει?

 

Ε ναι με μερικές φορτίσεις θα δείς σίγουρα βελτίωση. Αισθησή μου είναι οτι δεν καταναλώνει πολύ μπαταρία όταν δουλεύεις διάφορες εφαρμογές, αλλά σε stand by θα μπορούσε να τα πηγαίνει καλύτερα μιας και βλέπεις την μπαταρία να "πέφτει" χωρίς ιδιαίτερη χρήση του κινητού. Πάντως μια μέρα μου τη βγάζει άνετα

Link to comment
Share on other sites

Αλλη μια ερωτηση και μη με δειρετε...Οταν μπιανω στο fb messenger και παω να στειλω μηνυμα το πληκτρολογιο καλυπτει την μιση οθονη με αποτελεσμα να μην βλεπω τι πληκτρολογω στο κατω μερος και να το κανω στα τυφλα...καμια λυση γιαυτο?
EVERYTHING YOU KNOW IS WRONG!
Link to comment
Share on other sites

Τι πληκτρολογιο εχεις? και σε μενα το swiftkey με ενεργοποιημενη την μπαρα των αριθμων πιανει την μιση οθονη αλλα γραφω κανονικα...

 

Επισης πες μας αν θελεις εκδοση (m451 ή m453), αν ειναι κινεζικη ή international (αν εχει στην μπαταρια ολα αγγλικα ειναι international) και τι firmware εχει.

Link to comment
Share on other sites

Τι πληκτρολογιο εχεις? και σε μενα το swiftkey με ενεργοποιημενη την μπαρα των αριθμων πιανει την μιση οθονη αλλα γραφω κανονικα...

 

Επισης πες μας αν θελεις εκδοση (m451 ή m453), αν ειναι κινεζικη ή international (αν εχει στην μπαταρια ολα αγγλικα ειναι international) και τι firmware εχει.

 

Είτε με SwiftKey είτε με fly me το ίδιο μου κάνει.. Πιάνει τη μισή οθόνη.. την m351 έχω το κινητό είναι αγορασμένο από Γερμανό άρα έχει ιντερνασιναλ. Και πως γράφεις στα τύφλα;Και συγνώμη που σε ζαλιζω αλλά βλέπω ότι είσαι από τους πρώτους εδώ που το χεις και το γνωρίζεις καλά κάπου είδα ότι το ρουτ είναι πολύ απλό.. Αν το κάνεις χάνεις εγγύηση; Έχει ξεκλείδωτο bootloader ήδη;

Edited by navouxodonosoras
EVERYTHING YOU KNOW IS WRONG!
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρησιμοποιω το fb messenger αρα δεν μπορω να το τσεκαρω, αλλα μεσα απο το fb app μια χαρα γραφω και βλεπω.

 

Για root δες εδω

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5733087#post5733087

για εγγυηση υποτιθεται οτι την χανεις (βλ. συνημμενο) αλλα κανεις δεν σε εμποδιζει να το κανεις unroot με φλασαρισμα της rom. Τωρα αν εχουν καποιον μηχανισμο που μπορει να το δουνε οτι καποια στιγμη εγινε root δεν το γνωριζω (μπορει πχ μεσω του flyme cloud account να το καταγραφουνε). Επειδη ομως αγοραστηκε απο εδω και εχει 2ετη ελληνικη εγγυηση ειναι κριμα να την χασεις, οποτε ρωτα τον γερμανο ή καλυτερα την εδω αντιπροσωπεια. Και δεν ειναι και απαραιτητο το root μονο για κανα xposed ισως αξιζει αλλα σιγα τωρα...

 

Επισης υποτιθεται οτι ειναι ξεκλειδωτος ο bootloader αλλα δεν υπαρχει αλλη ρομ ουτε custom recovery, οποτε τι να το κανεις; ισως αργοτερα...

 

edit: επισης δεν ξερω αν το firmware που φοραει το ελληνικο ειναι "πειραγμενο" και δεν επιτρεπει το φλασαρισμα rom, εκτος της συγκεκριμενης του παροχου. Υπαρχει ενα παρομοιο θεμα με τον παροχο της Τσεχιας. Ελπιζω να μην ισχυει και εδω.

Edited by antdel_
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρησιμοποιω το fb messenger αρα δεν μπορω να το τσεκαρω, αλλα μεσα απο το fb app μια χαρα γραφω και βλεπω.

 

Για root δες εδω

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5733087#post5733087

για εγγυηση υποτιθεται οτι την χανεις (βλ. συνημμενο) αλλα κανεις δεν σε εμποδιζει να το κανεις unroot με φλασαρισμα της rom. Τωρα αν εχουν καποιον μηχανισμο που μπορει να το δουνε οτι καποια στιγμη εγινε root δεν το γνωριζω (μπορει πχ μεσω του flyme cloud account να το καταγραφουνε). Επειδη ομως αγοραστηκε απο εδω και εχει 2ετη ελληνικη εγγυηση ειναι κριμα να την χασεις, οποτε ρωτα τον γερμανο ή καλυτερα την εδω αντιπροσωπεια. Και δεν ειναι και απαραιτητο το root μονο για κανα xposed ισως αξιζει αλλα σιγα τωρα...

 

Επισης υποτιθεται οτι ειναι ξεκλειδωτος ο bootloader αλλα δεν υπαρχει αλλη ρομ ουτε custom recovery, οποτε τι να το κανεις; ισως αργοτερα...

 

edit: επισης δεν ξερω αν το firmware που φοραει το ελληνικο ειναι "πειραγμενο" και δεν επιτρεπει το φλασαρισμα rom, εκτος της συγκεκριμενης του παροχου. Υπαρχει ενα παρομοιο θεμα με τον παροχο της Τσεχιας. Ελπιζω να μην ισχυει και εδω.

 

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχει πολύ σαβούρα από εφαρμογές οπότε ναι δεν αξίζει το ρουτ αλλά με ενοχλούν οι διαφημίσεις σε, store YouTube αλλά θα το συνηθίσω.. ΜΕ ενοχλεί όμως που αφήνει μόνο 300-250mb από τη ram

ελεύθερη και δεν ξέρω αν είναι τόσο βαρύ το ui η μπορώ να πετάξω εγώ κάτι για να το ξελαφρωσω.

Edited by navouxodonosoras
EVERYTHING YOU KNOW IS WRONG!
Link to comment
Share on other sites

antdel πολύ θα μάρεσε να δώ γενικά τι ρυθμίσεις έχεις στα settings, πχ για το power save mode on ή off. Κανά tip γενικά για κάτι που σου έχει φανεί χρήσιμο/αποδοτικό και μας έχει ξεφύγει.
Link to comment
Share on other sites

@navoux...

Με τιποτα δεν εχω δει τοσο λιγη ελευθερη μνημη... με τι το εχεις φορτωσει; εχω ~1 gb μετα απο reboot και 600-700 mb με 2-3 προγραμματα και αρκετες καρτελες στον browser. ποιο firmware εχεις;

 

@flooflis

στοκ 3.8.3, οχι root πλεον, χωρις να εχω πειραξει τιποτα, power save off, συγχρονισμος flyme, 4 email, dropbox, whatsapp και δεν το ψαχνω και πολυ...

 

παντως απο σχολια σε ξενα φορουμ ορισμενοι χρηστες του mx4 που εχουν δουλεψει και το mx3 λενε οτι το δευτερο ειναι το ιδιο (καποιοι λενε περισσοτερο) smooth και γρηγορο σε καθημερινες εργασιες ενω και η αυτονομια ισως και καλυτερη. Δεν μπορω να τα επιβεβαιωσω αυτα αλλα σαφως το mx4 θα βελτιωθει πολυ σε ολα με τα επομενα firmware...

 

τωρα εχουμε να ασχοληθουμε και με το pro ομως

Link to comment
Share on other sites

@navoux...

Με τιποτα δεν εχω δει τοσο λιγη ελευθερη μνημη... με τι το εχεις φορτωσει; εχω ~1 gb μετα απο reboot και 600-700 mb με 2-3 προγραμματα και αρκετες καρτελες στον browser. ποιο firmware εχεις;

 

@flooflis

στοκ 3.8.3, οχι root πλεον, χωρις να εχω πειραξει τιποτα, power save off, συγχρονισμος flyme, 4 email, dropbox, whatsapp και δεν το ψαχνω και πολυ...

 

παντως απο σχολια σε ξενα φορουμ ορισμενοι χρηστες του mx4 που εχουν δουλεψει και το mx3 λενε οτι το δευτερο ειναι το ιδιο (καποιοι λενε περισσοτερο) smooth και γρηγορο σε καθημερινες εργασιες ενω και η αυτονομια ισως και καλυτερη. Δεν μπορω να τα επιβεβαιωσω αυτα αλλα σαφως το mx4 θα βελτιωθει πολυ σε ολα με τα επομενα firmware...

 

τωρα εχουμε να ασχοληθουμε και με το pro ομως

 

Φιλε μου notification toggle,trust go,viber ,fb ,gmail ,top eleven αυτες ειναι οι εφαρμογες που εχω ...η εκδοση ειναι η r09-425 ...σημερα εδωσα παρραγγελια για καπακι μαυρο ματ να μου ερθει απο κινα το περιμενω μεχρι 5 δεκεμβρη...

EVERYTHING YOU KNOW IS WRONG!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ με τη σειρά μου, έχω τo flyme 3.8.5 , μετά από reboot έχω 0.92 free RAM και 700 ΜΒ used.. του έχω βάλει περίπου 60+ εφαρμογές, και πάει καλά.. ενώ στην αρχή είχα βάλει το clean master για να ελέγχω την μνήμη, το έχω βγάλει τώρα και δεν έχω ξανασχοληθεί ποτέ με τη μνήμη και δεν έχει πρόβλημα, νομίζω 2 GB είναι αρκετά..

 

Αυτό με το stand by θα συμφωνήσω ότι θα μπορούσε να καίει λιγότερη μπαταρία. Το άλλο που μου έκανε εντύπωση είναι πως από μια εφαρμογή που έχω κατεβάσει, το onavo, για να μετράει τα MBs που καταναλώνει κάθε εφαρμογή, μου λέει ότι αρκετά MBs καταναλώνονται από το Android OS.. Δεν ξέρω τι ακριβώς εννοεί..

 

Όσον αφορά αυτό με το messenger, και εγώ το swiftkey έχω, μαζί με τη μπάρα με τους αριθμούς αλλά και με τη μπάρα με τα βελάκια, αλλά δεν αντιμετοπίζω το πρόβλημα που αναφέρθηκε, βλέπω κανονικά δηλαδή τι γράφω..

 

Τέλος, μετά το φόρτωμα τον εφαρμογών και την τοποθέτηση μερικών widgets, ο χρόνος για να ανοίξει όταν το έχω κλειστό, είναι περίπου 38-40 δευτερόλεπτα. Ενώ στην αρχή ήταν περίπου στα 24-26 δευτερόλεπτα. Φαντάζομαι πως η αύξηση οφείλεται στα widgets..

 

Α να πως επίσης ότι έχω πάρει και ένα xiaomi power bank 10400 mAh και τα xiaomi pistons ακουστικά, τα οποία και τα δύο με έχουν βολέψει πάρα πολύ..

 

Αυτααααά :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πάντως τι γίνεται με την μπαταρία... Δεν φτάνω με τπτ τις 4 ώρες και δεν βλέπω να στρώνει.. Πάνω που μου άρεσε σαν συσκευή και πήρα και τα ep 21 και ένα ματ καπάκι... Αλλά αν δεν δω χαιρι με την μπαταρία μάλλον θα το δώσω... Εντωμεταξυ και με το WiFi έχω κάτι θεματακια ώρες ώρες σε Σημείο που με

άλλες συσκευές λειτουργούσε κανονικά...

EVERYTHING YOU KNOW IS WRONG!
Link to comment
Share on other sites

@navoux...

 

Η εκδοση δεν ειναι αυτο που εγραψες αλλα αυτο που λεει ακριβως απο πανω, δηλ. 3.5.3 ή 3.7.3 ή καποια αλλη. Κατω απο 4 ωρες εχω δει μονο με υπερβολικη χρηση καμερας για φωτο/βιντεο. Δεν ξερω τι χρηση κανεις αλλα αν μιλαμε για νορμαλ πραγματα τοτε υποπτευομαι, και σε συνδυασμο με τα 200mb ελευθερης ram που λες οτι εχεις, οτι το firmware ειναι πειραγμενο ή/και φορτωμενο. Δεν ξερω αν τα προγραμματα που λες trust and go, notification toggle και top eleven ρουφανε την μπαταρια. Στη θεση σου θα δοκιμαζα αλλη εκδοση international firmware ή θα το γυριζα σε cn firmware πχ 3.8.3 (χανοντας τα ελληνικα και το playstore, το οποιο μπαινει ευκολα).

 

Ευτυχως η διαδικασια αλλαγης firmware ειναι παιχνιδακι στο mx3, αλλα αν δυσκολευεσαι εδω ειμαστε. Αν βγαλει firmware corrupt τοτε πιθανον ειναι "κλειδωμενο" το ελληνικο firmware.

 

Εναλλακτικα μπορεις να περιμενεις την final international version του flyme 4 που αναμενεται συντομα και μεταμορφωνει την συσκευη σε μεγαλο βαθμο.

 

το wifi ειναι αψογο σε μενα, οπως και ολα γενικα.

 

τωρα που γραφω οι ωρες οθονης ειναι 4+ με 29% να υπαρχει ακομα. Πολυ σερφαρισμα με wifi και uc browser ( λογω pro :D ) , λιγες φωτο, email, συγχρονισμοι, facebook, φωτεινοτητα 40-50%

 

edit: standby καταναλωση πολυ καλη 2-3% στο 8ωρο, οχι ομως σαν το s660 που δεν καταναλωνει τιποτα.

 

edit2: συνηθιζω να κλεινω τις εφαρμογες που δεν χρειαζομαι απο την taskbar

Edited by antdel_
Link to comment
Share on other sites

@navoux...

 

Η εκδοση δεν ειναι αυτο που εγραψες αλλα αυτο που λεει ακριβως απο πανω, δηλ. 3.5.3 ή 3.7.3 ή καποια αλλη. Κατω απο 4 ωρες εχω δει μονο με υπερβολικη χρηση καμερας για φωτο/βιντεο. Δεν ξερω τι χρηση κανεις αλλα αν μιλαμε για νορμαλ πραγματα τοτε υποπτευομαι, και σε συνδυασμο με τα 200mb ελευθερης ram που λες οτι εχεις, οτι το firmware ειναι πειραγμενο ή/και φορτωμενο. Δεν ξερω αν τα προγραμματα που λες trust and go, notification toggle και top eleven ρουφανε την μπαταρια. Στη θεση σου θα δοκιμαζα αλλη εκδοση international firmware ή θα το γυριζα σε cn firmware πχ 3.8.3 (χανοντας τα ελληνικα και το playstore, το οποιο μπαινει ευκολα).

 

Ευτυχως η διαδικασια αλλαγης firmware ειναι παιχνιδακι στο mx3, αλλα αν δυσκολευεσαι εδω ειμαστε. Αν βγαλει firmware corrupt τοτε πιθανον ειναι "κλειδωμενο" το ελληνικο firmware.

 

Εναλλακτικα μπορεις να περιμενεις την final international version του flyme 4 που αναμενεται συντομα και μεταμορφωνει την συσκευη σε μεγαλο βαθμο.

 

το wifi ειναι αψογο σε μενα, οπως και ολα γενικα.

 

τωρα που γραφω οι ωρες οθονης ειναι 4+ με 29% να υπαρχει ακομα. Πολυ σερφαρισμα με wifi και uc browser ( λογω pro :D ) , λιγες φωτο, email, συγχρονισμοι, facebook, φωτεινοτητα 40-50%

 

edit: standby καταναλωση πολυ καλη 2-3% στο 8ωρο, οχι ομως σαν το s660 που δεν καταναλωνει τιποτα.

 

3.5 είναι η έκδοση και από ότι ακούω το 4.0 είναι σαφώς καλύτερο. Δεν ξέρω αν μπορώ να περάσω το firmware άσε που δεν ξέρω τι παίζει με εγγύηση και με τα κινέζικα απ. Επισης σήμερα παρατήρησα ότι σε 6 ώρες stand by έχασε 8%.Το 4.0 αργεί; Η να κάνω πρωτα ένα factory reset?

EVERYTHING YOU KNOW IS WRONG!
Link to comment
Share on other sites

Το standby 2-3% προφανως ειναι χωρις ιντερνετ ανοιχτο σωστα; γιατι και σε μενα τοσο λεει. Που ιδοδυναμει με περιπου 250 ωρες συνολικο stand by.. Συγκριτικά με τις 400+ ωρες που λεει η μειζυ στο σιτε της δεν το λες και πολυ..
Link to comment
Share on other sites

Εκανα ενα ρεσετ αλλα δνε ειδα και πολυ διαφορα ..Εν τω μεταξυ σημερα ειδα οτι το δικο μου ειναι HK version και αυτη η εκδοση ερχεται με ξεκλειδωτο bootloader..οποτε μεχρι εδω ειμαστε καλα και απο οτι ειδα το ρουτ ειναι πανευκολο...Ψαχνω ομως να βρω αλλη εκδοση για update αλλα δεν υπαρχει μεταγενεστερη απο αυτη που εχω ηdη ενω στη CN version εχουν φτασει στην 3.7...
EVERYTHING YOU KNOW IS WRONG!
Link to comment
Share on other sites

Εκανα ενα ρεσετ αλλα δνε ειδα και πολυ διαφορα ..Εν τω μεταξυ σημερα ειδα οτι το δικο μου ειναι HK version και αυτη η εκδοση ερχεται με ξεκλειδωτο bootloader..οποτε μεχρι εδω ειμαστε καλα και απο οτι ειδα το ρουτ ειναι πανευκολο...Ψαχνω ομως να βρω αλλη εκδοση για update αλλα δεν υπαρχει μεταγενεστερη απο αυτη που εχω ηdη ενω στη CN version εχουν φτασει στην 3.7...

 

HK = international εκδοση

 

Τελευταια stable international εκδοση firmware ειναι η 3.7.3

http://downloads.meizufans.eu/mx3/firmware/3.7.3a/stable/update.zip

 

περισσοτερα εδω

http://meizufans.eu/forum/thread-flyme-3-7-3-official

 

Εφοσον δεν εισαι root κανονικα μεσα απο το system updates στα settings νομιζω θα επρεπε να κανει OTA update. Αλλιως κανεις update μεσα απο την εφαρμογη documents αφου πρωτα κατεβασεις το update.zip απο τον παραπανω συνδεσμο.

 

Γινεται και μεσα απο το recovery:

1.για να μπεις σε αυτο κανεις επανεκκινηση με πατημενο το vol up καιτο power

2.συνδεεις το κινητο με το pc με το usb καλωδιο

3.κατεβαζεις το update.zip και το αντιγραφεις στο recovery partition μεσω του windows explorer.

4. το κανεις εγκατασταση. Αν κατι δεν δουλευει καλα μετα απο αυτο ή αν βγαλει firmware corrupt ξαναδοκιμαζεις επιλεγοντας clear data στο βημα 4 (θα χασεις τις εφαρμογες που εχεις βαλει, οχι φωτο, βιντεο, μουσικη).

 

Πριν κανεις οτιδηποτε επικοινωνησε με την αντιπροσωπεια της meizu και μαθε τι γινεται με την εγγυηση και με τα ελληνικα (μηπως ειναι καστομια μονο για την ελλαδα). Εχει ηδη βγει 2η public beta του flyme 4 οποτε ειναι κοντα η τελικη.

 

@avadonmode

ναι χωρις wifi ανοικτο, αν και οταν το πρωτοπηρα χωρις συγχρονισμους ακομα επεφτε τοσο και με το wifi on. Τα νουμερα που ανακοινωνουν ολες οι εταιρειες ειναι υπο ιδανικες συνθηκες και χωρις σιμ νομιζω. Ειναι οπως οι μετρησεις καταναλωσης των αυτοκινητων, μουφα δηλαδη :lol:

Link to comment
Share on other sites

HK = international εκδοση

 

Τελευταια stable international εκδοση firmware ειναι η 3.7.3

http://downloads.meizufans.eu/mx3/firmware/3.7.3a/stable/update.zip

 

περισσοτερα εδω

http://meizufans.eu/forum/thread-flyme-3-7-3-official

 

Εφοσον δεν εισαι root κανονικα μεσα απο το system updates στα settings νομιζω θα επρεπε να κανει OTA update. Αλλιως κανεις update μεσα απο την εφαρμογη documents αφου πρωτα κατεβασεις το update.zip απο τον παραπανω συνδεσμο.

 

Γινεται και μεσα απο το recovery:

1.για να μπεις σε αυτο κανεις επανεκκινηση με πατημενο το vol up καιτο power

2.συνδεεις το κινητο με το pc με το usb καλωδιο

3.κατεβαζεις το update.zip και το αντιγραφεις στο recovery partition μεσω του windows explorer.

4. το κανεις εγκατασταση. Αν κατι δεν δουλευει καλα μετα απο αυτο ή αν βγαλει firmware corrupt ξαναδοκιμαζεις επιλεγοντας clear data στο βημα 4 (θα χασεις τις εφαρμογες που εχεις βαλει, οχι φωτο, βιντεο, μουσικη).

 

Πριν κανεις οτιδηποτε επικοινωνησε με την αντιπροσωπεια της meizu και μαθε τι γινεται με την εγγυηση και με τα ελληνικα (μηπως ειναι καστομια μονο για την ελλαδα). Εχει ηδη βγει 2η public beta του flyme 4 οποτε ειναι κοντα η τελικη.

 

@avadonmode

ναι χωρις wifi ανοικτο, αν και οταν το πρωτοπηρα χωρις συγχρονισμους ακομα επεφτε τοσο και με το wifi on. Τα νουμερα που ανακοινωνουν ολες οι εταιρειες ειναι υπο ιδανικες συνθηκες και χωρις σιμ νομιζω. Ειναι οπως οι μετρησεις καταναλωσης των αυτοκινητων, μουφα δηλαδη :lol:

Πολυτιμη η βοηθεια σου φιλε μου..Αλλα σε βλεπω να φευγεις προς mx4 :O.....Αρχιζω να πιστευω οτι τα θεματακια μου ειναι καθαρα θεμα εκδοσης ..Εντωμεταξυ σημερα παρατηρησα οτι ενω εχω 3 παυλες wifi στο youtube δεν παιζει βιντεο..Εφοσον εχει ξεκλειδωτο bootloader το δικο μου θα χρειαστει να κανω ρουτ για να περασεω το firmware?Επισης εχω την εντυπωση οτι η hk version εχει πιο αργες αλλα σταθεροτερες εκδοσεις ...κανω λαθος?και η αληθεια ειναι οτι φοβαμει μην εχει κανει καμμμια μαιμουδια ο γερμανος και δεν παιρνω οτα τα updates ..Aν δεν παιρνει και χειροκινητα την αναβαθμιση τοτε θα εχουμε θεμα ...Mολις τωρα πηρα στο τηλε εξυπηρετησης του Γερμανου και η κοπελα που μιλησα δεν ηξερα καν οτι υπαρχει η συγκεκριμενη εταιρεια και οτι πουλανε κινητο της!!!!

Edited by navouxodonosoras
EVERYTHING YOU KNOW IS WRONG!
Link to comment
Share on other sites

Εστειλα μηνυμα στην σελιδα της μειζου στο φου μπου και περιμενω απαντηση για το αν εχουν πειραξει την ρομ..Πηγα να κατεβασω το firmware αλλα το μηνυμα ηταν firmaware corrupted ...Oταν εκανα clear data εκανε επανεκινηση το κινητο αλλα δε αλλαξε κατι..Εκανα μια ερευνα μεσω es explorer για να βαλω το zip σε root directory και τελικα αποδειχτηκε οτι το κινητο δεν ειναι ρουταρισμενο..Ειπα να κανω λογαριασμο στο flyme αλλα κολλησα στην συμπληρωση των πεδιων ειδικα στον κωδικο που ενω μου βγαζει μονο 4 ψηφια για συμπληρωση και μονο αριθμους στην συνεχεια μου τον απορριπτει γιατι μου γραφει οτι θελει 6 και πανω αλφαριθμητικους χαρακτηρες

Edit:εκανα λογαριασμο στο flyme το ρουταρα εκανα αντιγραφη στον root directory το ξανατρεξα αλλα τπτ.αλλαξα δικαιωματα καταληξεισ αλλα παλι τπτ.Μηπωσ τελικα ο Γερμανοσ εχει κανει καμια αλχημεια και μεινω δια παντωs με την 3.5?

Edited by navouxodonosoras
EVERYTHING YOU KNOW IS WRONG!
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα που παρατήρησα την μπαταρία, συγκριτικά με τη δική σου antdελ, που 4:30 ώρες οθόνης και να σου έχει μείνει 30% μου φαίνεται πολύ καλά, τα δικά μου ήταν τα εξής:

 

Συνολικά 4 ώρες οθόνης, μέχρι που έφτασε 0% η μπαταρία αλλά με τις εξής διαφορές συγκριτικά με τα δικά σου.

 

Η φωτεινότητα κάποιες φορές ήταν γύρω στο 70-80 %, επειδή ήμουν κάτι από ήλιο, αλλά όχι για πολύ ώρα.. browsing μέσω του browser του flyme.. ιντερνετ όλη την ώρα ανοιχτό, αλλά όχι συνέχεια με wifi,άλλες φορές ήμουν με Wifi και άλλες με 3G, ίσως λίγο περισσότερο με το 3G της cosmote.. και τέλος εγώ έχω και το Messenger που από τι έχω διαβάσει καταναλώνει κάμποση μπαταρία..

 

Η λίγη επιπλέον φωτεινότητα, το 3G και το Messenger δικαιολογεί το 30% διαφορά στην μπαταρία λες??

Link to comment
Share on other sites

@nav..

πιθανον να ειναι signed/vendor locked το ελληνικο firmware και να αποτυγχανει ο ελεγχος κατα την εγκατασταση. Δοκιμασες μεσω recovery χωρις/με clear data; Το root παντως δεν χρειαζεται για να βαλεις firmware.

 

αν εχεις νεα απο την εδω meizu ενημερωσε μας γιατι μπορει να ειναι και αλλοι που ενδιαφερονται...αν και το flyme 4 θα το παρει, δεν μπορει..

 

ειδαλλως απευθειας επικοινωνια με mzcs@meizu.com

 

@avadon..

Εννοειται η φωτεινοτητα και το 3g επηρεαζουν, οπως και τι συγχρονισμοι και updates τρεχουν. Ολα υποκειμενικα ειναι πχ εγω μπορει να διαβαζω για αρκετη ωρα μια σελιδα και αλλος να ανοιγει συνεχως νεες σελιδες. Το swiftkey μου φαινεται ρουφαει την μπαταρια αλλα δεν εχω βρει καλυτερο για να το αντικαταστησω.

Και μιση ωρα παραπανω δεν σωνει κανεναν για αυτο καλα εκανες και πηρες powerbank.

Οσο και να το ζαλιζουμε εκτος λιγων εξαιρεσων 4-6 ωρες μ. ο. sot βγαζουν τα πιο πολλα smartphone. 5+ - 6 ωρες sot βγαζω συνηθως, μια χαρα ειμαι.

 

ΥΓ. τι λενε τα pistons; δουλευει το dirac hd με αυτα;

 

ΥΓ2. η αληθεια ειναι οτι πηγαινα για το pro κατα τις αρχες του 15 αλλα ψιλοκρυωσα λογω κουμπιου...θα δουμε ομως...και το 3αρι ειναι ωραιο, smooth και βολικο το ατιμο...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...