Jump to content

myphone POLL: Ναι ή όχι στο root του Android και γιατί;


DJDB
 Κοινοποίηση

Έχετε προχωρήσει σε root της Android συσκευής σας;  

847 members have voted

  1. 1. Έχετε προχωρήσει σε root της Android συσκευής σας;

    • Ναι
      611
    • Όχι
      184
    • Δεν γνωρίζω / δεν απαντώ
      52


Recommended Posts

Μπορεί κάποιος σε απλά ελληνικά και όχι με ορολογίες που ούτως ή άλλως δεν αφορούν το μέσο χρήστη, να μας εξηγήσουν πρακτικά τι περισσότερο κάνουν με τις συσκευές σε root;

Πχ -δεν κολλάει η συσκευή;

-τρέχει γρηγορότερα;

-αλλάζει το interface;

Ευχαριστώ.

 

Αυτο με τις επιδοσεις εχει μια λογικη οταν εισαι root, αλλα μην φανταστεις οτι επιτυγχανεται απλα με το φλασαρισμα μιας custom rom οπως νομιζουν μερικοι... Θελει απλα να υπαρχουν καποιες γνωσεις σε αυτον τον τομεα... Απο εκει κ περα, με το root μπορεις να παραμετροποιησεις την συακευη σου στον μεγιστο βαθμο... Θετικο γι αυτους που τους αρεσει να πειραζουν...

Αν κατι παει στραβα, εχεις παλι ετοιμη την συσκευη σου σε 2 λεπτα... Εσυ αν κατι στραβωσει στην συσκευη σου, σε ποση ωρα θα την εχεις ξανα ετοιμη; φλασαρισμα official rom με odin.. Τρεχα γυρευε...

Εχεις προσβαση σε ολα τα αρχεια του συστηματος.. Μπορω να μπω στο /data/apps και να σου στειλω μια πληρωμενη εφαρμογη μου στο μπαμ..

Πολλες χρησιμες εφαρμογες καλως ή κακως απαιτουν δικαιωματα root... Δεν σου εχει τυχει να σου αρεσει μια εφαρμογη για τον α ή β λογο, αλλα δυστυχως να απαιτει δικαιωματα root στην συσκευη;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 172
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μπορεί κάποιος σε απλά ελληνικά και όχι με ορολογίες που ούτως ή άλλως δεν αφορούν το μέσο χρήστη, να μας εξηγήσουν πρακτικά τι περισσότερο κάνουν με τις συσκευές σε root;

Πχ -δεν κολλάει η συσκευή;

-τρέχει γρηγορότερα;

-αλλάζει το interface;

Ευχαριστώ.

 

θα πω μερικά παραδείγματα

ένα παράδειγμα αφαίρεση άπειρον εφαρμογών που βάζει κατασκευαστής που καθυστερούν κινητό και τρώνε μπόλικη μπαταρία (το κλασσικό bloatware που λεμε)

 

εγκατάσταση κάποιον χρήσιμον εφαρμογών που ζητάνε πλήρες πρόσβαση πχ το adfree που αφαιρεί διαφημίσεις στις εφαρμογές και όχι μόνο και χίλιες δυο άλλες εφαρμογές (να μην κάτσω και τα γράφω τώρα)

πείραγμα του framework (να αλλάξεις εμφάνιση ολου του κινητού με κάποιο mod πχ) μετά πλήρες backup τηλεφώνου ή εφαρμογών ξεχωριστά ακόμη και μόνο data των εφαρμογών, προσθήκη η τροποποίηση δυνατοτήτων πχ προσθήκη toggles στην μπάρα (δεν το έχουν όλα τα κινητά by default) ακόμη και overclock μπορώ να κάνω αλλά οκ μην πάω τόσο μακριά

 

και χίλια αλλά δύο εγώ μόνο κάποια πολύ βασικά ανέφερα

 

καλά για να κάνεις όλα αυτά θέλει έστω στοιχειώδεις γνώσεις το τι κάνεις

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

Αν έπρεπε αυθόρμητα να απαντήσω για τον κύριο λόγο που θέλω root θα έλεγα για την απεριόριστη εικαστική(και όχι μόνο) παραμετροποίηση.

Απλό παράδειγμα: έχω το display per inch στο κινητό μου(s3) στο 245.Καμιά φορά όταν πιάνω κάποιο άλλο s3 μου φαίνονται τόσο μεγάλα τα εικονίδια- πλαίσια(320 dpi) που δεν θέλω καν να το κοιτάω μου βγάζει κάτι το παπουδίστικο.

Στο βάθος όμως και αν θέλουμε να μιλήσουμε για διευκόλυνση το να είσαι root κάνει πολλά μικρά πράγματα.

Κάθε φορά που έρχομαι σε επαφή με stock σ3 μου συμβαίνουν τα εξής:

-Πατάω τις επαφές και μου τις βγάζει σε 10 δευτερόλεπτα(όταν βιάζομαι με τρελαίνει).

-Ενοχλητικά pop ups όταν πέφτει η μπαταρία

-Όταν βάζω ακουστικά η φωνή να πέφτει αυτόματα στο μισό με αποτέλεσμα να ανεβάζω συνέχεια με τα rock volumes(τι βλακεία και αυτό με το σ3)

-Όταν το βάζω να φορτίσει για πιο λόγο ανάβει αυτόματα η οθόνη? δεν κατάλαβα ότι το σήνδεσα?

-Δεν βρίσκω τον λόγο που για να δουλέψει το nfc πρέπει να ανοίξω το κινητό και μετά να το ξεκλειδώσω.Ακυρώνει την όλη ιδέα των nfc tags αφού έτσι μπορείς να βάλεις απλά ένα shortcut task στην αρχική οθόνη σου και με ένα πάτημα να εκτελούνται οι εντολές.

-Ενοχλητικές διαφημίσεις κάθε φορά που πάω να παίξω κάτι

-Να σχολιάσω την ram στο s3?

-Η να σχολιάσω οτι η μέγα samsung έχει ακόμη την πρώην ναυαρχίδα της με 4.1.2?

 

Όλα τα παραπάνω δεν υπάρχουν με root και μία σωστή rom

Τελικώς και με λίγα λόγια σε γλιτώνει από πολλά παραπανίσια καθημερινά κλίκς

halasy το s2.

δεν πράζ ρα χαζέ πάρι του s3

Link to comment
Share on other sites

Ναι στο root όχι στις custom και τους cernel.
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Υπέρ του root για μυστήριες εφαρμογές και άδειασμα αχρήστων εφαρμογών.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος σε απλά ελληνικά και όχι με ορολογίες που ούτως ή άλλως δεν αφορούν το μέσο χρήστη, να μας εξηγήσουν πρακτικά τι περισσότερο κάνουν με τις συσκευές σε root;

Πχ -δεν κολλάει η συσκευή;

-τρέχει γρηγορότερα;

-αλλάζει το interface;

Ευχαριστώ.

 

Θα σου φέρω ένα παράδειγμα : Έχω το Note 2 το οποίο φέρει 4πυρηνο επεξεργαστή στα 1.6Mhz.

Το 1.6 είναι το μέγιστο, ενώ το ελάχιστο είναι τα 200Mhz. Παρατηρείται το εξής φαινόμενο... όταν του δίνω μία εντολή, πχ να ανοίξει ένα πρόγραμμα, ο επεξεργαστής αρχίζει να προσπαθεί να εκτελέσει την εντολή αρχικά από τα 200Mhz που βρίσκεται. Σε δέκατα του δευτερολέπτου είναι υποχρεωμένος να ανεβάσει ταχύτητα για να επιταχύνει τη διαδικασία. Μπορεί να χρειάζεται όλη την επεξεργαστή για μια εντολή, αλλά πάντα ξεκινά από χαμηλά και πάντα υπάρχει μια μικρή καθυστέρηση μέχρι να ανεβάσει στροφές.

Υπάρχει ένα πρόγραμμα που παίζει μόνο με root, το SetCPU, το οποίο ανεβάζει το minimum του επεξεργαστή από τα 200... όπου θες εσύ. Εγώ το έχω στα 600Mhz. Έτσι λοιπόν ο επεξεργαστής είναι έτοιμος να δεχτεί εντολές και να τις εκτελέσει σε μεγαλύτερη συχνότητα από αυτή που ήταν αρχικά, χωρίς το μικρό lag που ανέφερα προηγουμένως. Με αυτόν τον τρόπο έχουμε πιο γρήγορα responses στο τηλέφωνο σε όλες τις εφαρμογές του.

Τώρα θα μου πεις... ναι αλλά έτσι δεν περισσότερη μπαταρία; Ενδεχομένως... αλλά δεν είμαι σίγουρος. Διότι αυτό συμβαίνει μόνο όταν το τηλέφωνο είναι με ανοιχτή οθόνη και ασχολούμαι μαζί του. Διότι μέσω του προγράμματος μπορείς να δημιουργήσεις κάποια προφίλ. Τα οποία θα λένε : Όταν η οθόνη είναι κλειστή, η minimum συχνότητα να είναι τα 200 και η maximum τα 600 (τυχαίο νούμερο, θέλοντας να πω ότι στις background υπηρεσίες η ταχύτητα να μην φτάνει πότε το μέγιστο). Η όταν φορτίζει να παίζει από τα 200 μέχρι τα 1000.

 

Έτσι κάνεις το τηλ σου πιο σπιρτόζικο.

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρω πολυ κοσμο να λεει για custom roms και kernels. Θελ να σημειωσω οτι τα παραπανω δεν εχουν καμια σχεση με την ιδιοτητα του ροοτ σε μια ρομ. Να μην μπερδευουμε το ξεκλειδωτο bootloader με το ροοτ.

Το να αλλαξεις ενα κερνελ δεν εχει καμια σχεση με το αν η ρομ που φορας ειναι ροοτ.

Προσωπικα Ψηφίζω ροοτ

Link to comment
Share on other sites

Ναι μόνο στο root με στοκ ρομ.

Δίνει ευκολίες και παραμετροποίηση.

Επίσης πετάς αχρηστα προγράμματα.

Όχι σε custom (τουλάχιστον σε note2).

Link to comment
Share on other sites

δεν βλέπω τον λόγο να πάρω μια συσκευή και να την κάνω root. Εάν η εταιρεία δεν τα έχει όλα όσα θέλω δεν την αγοράζω. εάν δεν έχει καλή υποστήριξη δεν την αγοράζω.
Link to comment
Share on other sites

Ναι στο root όχι στις custom και τους cernel.

 

+1 αλλά και πάλι λόγω θέματα εγγυήσεων προτιμώ σε ακριβές συσκευές όπως τα S4, N2, One κτλ να τα αφήνω στην ησυχία τους.

Προσωπικά έβγαλα το άχτι μου με rootαρίσματα, custom roms & kernels στο Nexus. Το Ν2 προτιμώ να το αφήσω στην ησυχία του.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Με καλυψαν ολοι οι παραπανω πιστευω..

Ναι, εχω κανει root γιατι πολυ απλα μπορω.. Σου δινει περισσοτερες επιλογες. Δε σε περιοριζει.

Τhe difference between genius & stupidity is that genius has limits...
Link to comment
Share on other sites

δεν βλέπω τον λόγο να πάρω μια συσκευή και να την κάνω root. Εάν η εταιρεία δεν τα έχει όλα όσα θέλω δεν την αγοράζω. εάν δεν έχει καλή υποστήριξη δεν την αγοράζω.

 

Το πρόβλημα είναι ότι οι εταιρείες δίνουν παραπάνω προγράμματα από όσα χρειάζεσαι. Και μιας και αναφέρεις για καλή υποστήριξη... το avatar σου απεικονίζει Windows Phone;

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς Ναί αφού υπάρχουν τόσες χρήσιμες εφαρμογές που χρειαζονται Root!!! για nandroid backup,αφαίρεση bloatware,titanium backup !!!

JIAYU S3 Advanced

LG Optimus G E975

Samsung GT-I9000 Galaxy S

"ΓΙΩΡΓΟΣ"

Link to comment
Share on other sites

Όταν είχα το optimus 2x επειδή ποτέ δεν δούλευε όπως έπρεπε το έκανα root.

Αλλά τώρα με το galaxy s4 για τις δουλείες που το χρειάζομαι δουλεύει άψογα οπότε δεν σκέφτομαι για την ώρα για root.

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρω πολυ κοσμο να λεει για custom roms και kernels. Θελ να σημειωσω οτι τα παραπανω δεν εχουν καμια σχεση με την ιδιοτητα του ροοτ σε μια ρομ. Να μην μπερδευουμε το ξεκλειδωτο bootloader με το ροοτ.

Το να αλλαξεις ενα κερνελ δεν εχει καμια σχεση με το αν η ρομ που φορας ειναι ροοτ.

Προσωπικα Ψηφίζω ροοτ

 

Πες τα χρυσόστομε! :happy:

 

Υπάρχει πολύ παραφιλολογία στο θέμα του root, στο που χρειάζεται, που δε χρειάζεται και τι σου επιτρέπει να κάνεις.

 

δεν βλέπω τον λόγο να πάρω μια συσκευή και να την κάνω root. Εάν η εταιρεία δεν τα έχει όλα όσα θέλω δεν την αγοράζω. εάν δεν έχει καλή υποστήριξη δεν την αγοράζω.

 

Το root δεν βελτιώνει τους τομείς που αναφέρεις :D

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

μέχρι τώρα μόνο root. Το S3 με μόνο 1GB RAM + Touchwiz απλά είναι σκουπίδι που σέρνεται. Έξω το touchwiz, μέσα liquidsmooth ξαφνικά πετάει, είναι stock (προσωπικά μου αρέσει) και η μπαταρία από ούτε μία μέρα στις 2 με ελαφριά χρήση, 1.5 με κανονική. Φυσικά και όλα τα προαναφερθέντα, backup κτλ κτλ.

 

Από φέτος βέβαια που η RAM είναι σχεδόν σ'όλες τις συσκευές 2GB κατά 99% δεν χρειάζεται υποθέτω αλλαγή ROM.

Link to comment
Share on other sites

Root και από μένα. Backup, Greenify, Adblock, BetterBatteyStats, ROM Customizer.

Όσον αφορά updates; Stock με Odin σε ελάχιστο χρόνο

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Samsung Galaxy S Advance. Aν η Samsung είχε δουλέψει σωστά την Jelly δεν θα έκανα root, αλλά ήταν αναγκαίο για να βελτιώσω την απόδοση της συσκευής. Τουλάχιστον η συσκευή μου δεν είναι Ελληνική και έχει επίσημο 4.1.2, γιατί οι Ελληνικές ακόμα περιμένουν...

Το tablet (Νexus 7) δεν είναι ροοταρισμένο καθώς δουλεύει άψογα....

Link to comment
Share on other sites

Ναι, γιατί μπορώ. Όταν αγοράζω μια συσκευή θέλω όλες τις δυνατότητες της, και δεν χρειάζομαι αυτόματους περιορισμούς της.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...