Jump to content

ZTE V975 geek


venividivici
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

παιδια ημουν ετοιμος να το παραγγειλω αλλα μετα τα τελευταια παραπωνα!κολλαω λιγο!τι γνωμη εχετε;

 

Γ@μ@ε! το κινητακι

Τα κινητα μου: Motorola Krzr K1m, Samsung SGH-U600, Nokia 2710, Vodafone joy 845, Samsung gte1182, Zte v889s, Zte Geek v975, Xiaomi mi3, Xiaomi Redmi note 3 pro

Xiaomi σημαινει κεχρι

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα σε ολους.Κατοχος του GEEK και εγω εδω και μια βδομαδα απο minideal το οποιο ηρθε unroot παρολο που το ειχα ζητησει.

ΘΕΤΙΚΑ

-Πολυ καλη οθονη,3g(πρεπει να βαλεις apn),gps,ταχυτητα,φωτογραφικη την ημερα(στην νυχτερινη ληψη με φλας επιβεβαιωνω μια λευκη θολουρα στο 1/5 της φωτο απο την μερια του φλας).

-Μετρια αυτονομια,παρατηρησα σκαλοπατι απο 13% στο 10%(μικρο το κακο).Στα κατω πληκτρα πρεπει να πατας λιγο πιο πανω(το συνηθιζεις).

ΑΡΝΗΤΙΚΑ

WIFI.Εδω δυστυχως υπαρχει θεμα.Μετριο ως αδυναμο θα το χαρακτηριζα.Oταν δεν πιανει σε αποσταση 10-12 μετρων με εναν τοιχο ενδιαμεσα δεν μπορω να το χαρακτηρισω διαφορετικα.Για την ακριβεια δειχνει 2 μπαρες στο σημα,αλλα δεν παιζει μπαλα.Σε παλιοτερο post καποιος εδω ειπε οτι το ελυσε το θεμα με το wifi fixer.Το δοκιμασα αλλα και παλι δεν.......Απο οσο το εψαξα υπαρχουν τετοιες αναφορες απο αρκετους και θα ηθελα να ρωτησω αν τελικα ειναι γενικοτερο το φαινομενο(ετσι ειναι η κατασκευη του) ή απλα ετυχε σε μερικα κομματια.Επισης αν καποιος εχει βρει καποια λυση για αυτο(hardware ή software) ή εχει καποια αλλη ιδεα.Υποψιν οτι εχει δοκιμαστει σε πολλα δικτυα,και διπλα σε αλλα κινητα και tablets.Και επειδη σε 10-15 μερες ληγει η καλυψη που εχουμε απο το paypal, καθε ιδεα ή συμβουλη ευπροσδεκτη.

 

-Μηπως ξερει καποιος αν μπορουμε να κανουμε το μενου να εχει μαυρο φοντο και οχι αυτο το λευκο που εχει?

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Edited by EXILES
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα σε ολους.Κατοχος του GEEK και εγω εδω και μια βδομαδα απο minideal το οποιο ηρθε unroot παρολο που το ειχα ζητησει.

ΘΕΤΙΚΑ

-Πολυ καλη οθονη,3g(πρεπει να βαλεις apn),gps,ταχυτητα,φωτογραφικη την ημερα(στην νυχτερινη ληψη με φλας επιβεβαιωνω μια λευκη θολουρα στο 1/5 της φωτο απο την μερια του φλας).

-Μετρια αυτονομια,παρατηρησα σκαλοπατι απο 13% στο 10%(μικρο το κακο).Στα κατω πληκτρα πρεπει να πατας λιγο πιο πανω(το συνηθιζεις).

ΑΡΝΗΤΙΚΑ

WIFI.Εδω δυστυχως υπαρχει θεμα.Μετριο ως αδυναμο θα το χαρακτηριζα.Oταν δεν πιανει σε αποσταση 10-12 μετρων με εναν τοιχο ενδιαμεσα δεν μπορω να το χαρακτηρισω διαφορετικα.Για την ακριβεια δειχνει 2 μπαρες στο σημα,αλλα δεν παιζει μπαλα.Σε παλιοτερο post καποιος εδω ειπε οτι το ελυσε το θεμα με το wifi fixer.Το δοκιμασα αλλα και παλι δεν.......Απο οσο το εψαξα υπαρχουν τετοιες αναφορες απο αρκετους και θα ηθελα να ρωτησω αν τελικα ειναι γενικοτερο το φαινομενο(ετσι ειναι η κατασκευη του) ή απλα ετυχε σε μερικα κομματια.Επισης αν καποιος εχει βρει καποια λυση για αυτο(hardware ή software) ή εχει καποια αλλη ιδεα.Υποψιν οτι εχει δοκιμαστει σε πολλα δικτυα,και διπλα σε αλλα κινητα και tablets.Και επειδη σε 10-15 μερες ληγει η καλυψη που εχουμε απο το paypal, καθε ιδεα ή συμβουλη ευπροσδεκτη.Ευχαριστω εκ των προτερων.

 

Αν διαβασες πιο πανω εχω και γω το θεμα με το wifi. Μου εστειλαν κατι αρχεια για να κανω update στην Β04 αλλα δεν τα εχω καταφερει οπως εγραψα πιοωπανω και περιμενω απαντηση τους. Θα σας ενημερωσω αν στρωσει το προβλημα. Στειλτους ομως και συ μηνυμα οτι εχεις αυτο το προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ τη γνώμη μου κάτοχος 2 ημερών.

Προσωπικα δεν έχω κανένα παράπονο απο το κινητό,για εμένα που είμαι ένας μέσος χρήστης είναι εκπληκτικό προς το παρόν!!!

Πολύ γρήγορο,δε κολλάει πουθενά, το wifi του είναι μια χαρά,πιάνει παντού και κατεβάζει γρήγορα. Η μπαταρία του,στην αρχή με είχε απογοητεύσει...αλλά σήμερα παει μια χαρά,ίσως να ήθελε στρώσιμο.

Φοράει τη ΒΟ3 και το πήρα απο minideal

επίσης ξέχασα να προσθέσω και 2 bags που έχω εντοπίσει:

1. τα captive keys φωτίζουν όποτε θέλουν

2. όταν μιλάω με τα ακουστικά δεν λειτουργεί ο ήχος του ακουστικού ο οποίος είναι πολύ δυνατός.

Edited by Dimeos
Link to comment
Share on other sites

Ναι διαβασα.b03 φορας?

Ναι ετσι μου ηρθε απο minideal.Τωρα προσπαθω να αλλαξω σε b04. Τωρα δε μπορω αλλα μεχρι το βραδυ αν θες μπορω να σου στειλω τις οδηγιες και τα λινκ που μου στειλαν για να προσπαθησεις μηπως μπορεσεις εσυ να το κανεις. Ο κινεζος μαλλον θα μου απαντησει Δευτερα τωρα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια σκεφτομαι να το αγορασω απκ minideal πιστευω οτι αξιζει

Τωρα εχω το inew v3 και το εχω βαρεθει πιστευω το zte θα εχει καλυτερεσ απιδοσεισ??

Link to comment
Share on other sites

Ναι ετσι μου ηρθε απο minideal.Τωρα προσπαθω να αλλαξω σε b04. Τωρα δε μπορω αλλα μεχρι το βραδυ αν θες μπορω να σου στειλω τις οδηγιες και τα λινκ που μου στειλαν για να προσπαθησεις μηπως μπορεσεις εσυ να το κανεις. Ο κινεζος μαλλον θα μου απαντησει Δευτερα τωρα...

 

Βάλε τα δημόσια εδώ να δοκιμάσουμε και εμείς. Θα ήθελα να τεστάρω και την Β04...

Link to comment
Share on other sites

Εχει δουλεψει κανεις το GEEK Software download tool? Μου το εστειλε ο κινεζος για περασω την Β04 Firmware. Κανω τα βηματα οπως λενε οι οδηγιες αλλα crasharei μολις παταω το κατω δεξια τετραγωνο κουμπι

Ευχαριστω

Ρε παιδια, εσεις που θελετε να εγκαταστησετε αλλη ΡΟΜ γιατι παιδευεστε με Κινεζικες οδηγιες? Στην αρχη του νηματος γραφονται ολα.

Πρωτα πρωτα εγκαταστηστε CWM Recovery, ειναι ενα θαυμασιο εργαλειο απαραιτητο για την εγκατασταση αλλα και για πολλες αλλες χρησεις. Μετα, πατε settings/system updates/software update και αφηστε το να κατεβασει την Β06 official μονο του η κατεβαστε την εσεις με το PC και καντε την εγκατσαταση. Καντε μετα root, βαλτε και Googleplay και τελειωσατε.

Αν τα κανετε βημα βημα και οχι βιαστικα δεν ειναι δυσκολο. Κι εγω ημουν τελειως ασχετος οταν το ξεκινησα και μαλιστα τοτε δεν υπηρχαν οδηγιες στο forum.

Προφανως με την B06 θα διορθωθουν τα προβληματα με το WiFi. Απο εμας παντως ολους που πηραμε απο την πρωτη φουρνια (αρχες του ετους) κανενας δεν παραπονεθηκε για τετοιο προβλημα και 99% ειναι προβλημα ΡΟΜ.

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Guidman ευχαριστω για τη βοηθεια. Αν δε τα χεις ξανακανει σου φαινονται βουνο...

Εβαλα το cmw...

Οταν παταω ενημερωση λογισμικου απο τα settings μου λεει οτι ειμαι ενημερωμενος. Δεν κατεβαζει κατι...

Απο τον οδηγο δεν καταλαβα ποια ειναι η B06. Βλεπω Λευκορωσιας και κινεζικη...

Σορυ αν ρωταω χαζομαρες...

 

 

Να κατεβασω την costom rom geek rom v2?

 

edit...

 

Λοιπον κατεβασα την πιο πανω ρομ. Ακολουθησα τη διακασια του tutorial, αφου εκανα ολα τα wipe μετα πατησα update from sdcard/choose update from sdcard/geek rom v2.zip. Η διαδικασια ξεκινησε Installing update....finding folder....opening folder και αμεσως πολυ γρηφορα με ξαναπεταει στο αρχικο μενου. Πατησα reboot αλλα απο οτι καταλαβα δεν ειχε περαστει καινουργια γιατι στα settings βλεπω Β03 ακομα...

Λιγο help...

 

edit στο edit...

 

Το ξανακατεβασα και ξαναδοκιμασα. Τωρα παιρνω το εξης μυνημα e:can't open /sdcard/geekrom.zip

(bad)

 

 

Παιδια το ξερω ειμαι offtopic μη κραξετε...

Edited by spaka
Link to comment
Share on other sites

Η Κινεζικη που ρωτας ειναι η B06 official.

Ομως..κι εγω πρεπει να τα σκαλισω για να τα ξαναθυμηθω..

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον περασα την Custom Geek V2.zip που υπαρχει στο tutorial του romanos. Η ιδια με αυτη που δινεις δεν ειναι?

Ειναι B06 παντως. Αλλα... το προβλημα μου δε λυθηκε. Παλι με 3 κουτακια σημα δε μπορω να σερφαρω. Μονο αν εχω 4/4 μπαινει ιντερνετ.

 

Ελατωματικη συσκευη ή δοκιμαζω και κατι αλλο?

 

To link λεει οτι δεν υπαρχει το αρχειο μεσα...

Link to comment
Share on other sites

Οχι, αυτη ειναι η custom B06, εγω μιλαω για την official Β06 (την Κινεζικη).

Για το wifi τι να πω..δυσκολο μου φαινεται να ειναι hardware problem. Τι διαβολο, η τελευταια φουρνια κατασκευαστηκε διαφορετικα? Θα τρελλαθουμε..

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

The folder '/B06 Official+root+Google play CWM backup' does not exist.

 

Αυτο λεει στο dropbox που παταω...

 

edit

 

oκ κατεβαινει

Edited by spaka
Link to comment
Share on other sites

Το ξανακατεβασα και ξαναδοκιμασα. Τωρα παιρνω το εξης μυνημα e:can't open /sdcard/geekrom.zip
Απ οτι θυμαμαι με το update.zip θα γινει η εγκατασταση, μπες τερμα μεσα.. (μιλαω για την official B06)

Εχει μηνες που τα εκανα και ταχω ψιλοξεχασει, sorry..

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Απ οτι θυμαμαι με το update.zip θα γινει η εγκατασταση, μπες τερμα μεσα..

 

Τελικα κατεβαινει το backup η κανω παπαρ-ές? Ειναι μεγαλο, (840Mb) , θα παρει ωρα..

Εχεις περασει CWM recovery η εχεις custom?

 

Το θεμα που μου εβγαζε ακαταληλη τη ρομ το ελυσα. Κατεβασα το spformatter και εκανα full format και επισης κατεβασα τη ρομ κατευθειαν στο κινητο. Ετσι δουλεψε.

Τωρα κατεβαζω και τη δικια σου να δοκιμασω. Τι διαφορετικο πρεπει να κανω τωρα? οσο αφορα το Backup που λες. μολις τελειωσει το Install της ρομ πρεπει να πατησω και τιποτα αλλο?

 

το λινκ κατεβαινει οκ

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα που μου εβγαζε ακαταληλη τη ρομ το ελυσα. Κατεβασα το spformatter και εκανα full format και επισης κατεβασα τη ρομ κατευθειαν στο κινητο. Ετσι δουλεψε.
Αν εννοεις την custom, αυτη εχει ενσωματωμενο Root και Gapps.

Με εναν App. Uninstaller να σβησεις τις Κινεζιες (με προσοχη)

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Το κατέβασα το backup αλλά δε ξέρω να το περναω.

Δε νομιζω όμως να λύσω το πρόβλημα

μου. Αν ηταν θέμα software θα εβρισκα και αλλες περιπτωσεις στο ίντερνετ. Φοβάμαι οτι πήραμε ελατωματικη παρτίδα...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε εβγαλες τη ζελατινα απο την μπαταρια? Απο αυτα που λες ειναι σημα καμπανα οτι δεν εχεις βγαλει την ζελατινα απο την επαφη

Εννοείται ότι έβγαλα την ζελατινα...

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω όμως να λύσω το πρόβλημα μου. Αν ηταν θέμα software θα εβρισκα και αλλες περιπτωσεις στο ίντερνετ. Φοβάμαι οτι πήραμε ελατωματικη παρτίδα...

Προβλημα hardware? Απιθανο αλλα οχι αδυνατο..Περνα την official και κανε μια τελευταια προσπαθεια. Τι εκαναν, δεν εβαλαν καλη κεραια, τι να πω..Το δικο μου πιανει wifi απο..παντου, οπου υπαρχει..Δεν μπορω να φανταστω τι τρεχει..

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Την oficial απο που την κατεβαζω. Εχεις λινκ;

Η λήψη του wifi όσο αφορα τα κουτάκια πανω είναι πολύ καλη. Αλλά νομιζω οτι είναι μουφα αφού αργεί να μπει οπουδήποτε.Καλά δε μιλάμε για youtube...με τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Για ξεκαθαριζουμε τα πραγματα, εχουμε official ROMS B03, B04 και Β06 που ειναι και η τελευταια Κινεζικη. Απο κει και περα εχουμε την B06 Custom και αυτην της Λευκορωσιας. Αλλες δεν υπαρχουν. Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

md5 mismatch! μου βγαζει στο restore...

 

edit

 

οκ αυτο λυθηκε...

 

edit στο edit

 

Οταν τελειωνει μετα απο ωρα το backup μου βγαζει error while restoring /system και τωρα απο οτι βλεπω δε bootαρει

Edited by spaka
Link to comment
Share on other sites

Οταν τελειωνει μετα απο ωρα το backup μου βγαζει error while restoring /system και τωρα απο οτι βλεπω δε bootαρει

Τι να πω, γιατι σε σενα βγαζει error.. δεν ξερω..

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...