Jump to content

ZTE V975 geek


venividivici
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με το πρόβλημα που είχες με τις SD που γινόντουσαν dismount τι έκανες τελικά;
Ακομα το ψαχνω το θεμα. Σιγουρα δεν φταινε οι καρτες, μια που προκειται για δυο διαφορετικες, αλλα ουτε μαλλον και το τηλεφωνο αφου το προβλημα εμφανιζεται και στα δυο (εκτος αν ειμαι τοοοσο γκαντεμης..) Σημειωτεο οτι κανεις αλλος δεν ανεφερε το ιδιο προβλημα και εκτος αυτου προκειται για δυο συσκευες απο διαφορετικα μαγαζια.

Εκεινο που εκανα εδω και δυο εβδομαδες και δεν εχει γινει καθολου dismount ουτε στο ενα ουτε στο αλλο τηλεφωνο, ειναι εκκαθαριση (format) της καρτας και τοποθετηση της τελειως αδειας ξανα μεσα. Πριν, αντεγραφα ολα τα περιεχομενα στο pc, την εκανα format, τα ξαναπερνουσα ολα απο το pc στην καρτα και μετα την ξαναεβαζα μεσα. Κι οταν λεω ολα, εννοω οτι εκανα copy paste μαζι με τα δικα μου αρχεια και εκεινους τους ασχετους φακελλους που δημιουργει το τηλεφωνο μονο του μεσα στην καρτα. Θα περιμενω λιγο καιρο ακομη να σιγουρευτω οτι δεν το κανει και μετα θα αρχισω να φορτωνω εναν εναν τους προσωπικους μου φακελλους (φωτο, μουσικη, βιντεο κλπ). Ισως καποιος απο αυτους τους ασχετους που προφανως θα υπαρχει και στις δυο καρτες, εκανε τα τηλεφωνα να..ζαβλαμαδιαζουν και οχι ενας απο τους προσωπικους, αφου αυτοι ειναι διαφορετικοι σε καθε καρτα. Θα δουμε..

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αρχίζω να σχηματίζω καλύτερη εικόνα για το κινητό, θα τα γράψω μαζεμένα εντός ημερών.

 

Έχω ένα πρόβλημα όμως και έχω σαλτάρει. Δε δουλεύει το scheduled power-up/shutdown. Το firmware μου είναι το μανίσιο B06, με ξηλωμένες τις Κινέζικες εφαρμογές και απενεργοποιημένες τις Shogo input, ZTE_Weather και μία ακόμα με ένα λευκό αστεράκι σε μπλε φόντο (ονομασία είναι κινέζικη, δε βγάζω άκρη).

 

Είναι rooted και με εγκατεστημένες gapps. Το play store παίζει κανονικά. Επίσης παίζει και το greenify.

 

Τι μπορεί να συμβαίνει με αυτό; Με έχει σαλτάρει...

 

EDIT: Το ξυπνητήρι με κλειστό το κινητό λειτουργεί κανονικά! Ανάβει το κινητό, χτυπάει, όλα κομπλέ. Ο τερματισμός ίσως τα χαλάει;

Edited by carmik
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα πρόβλημα όμως και έχω σαλτάρει. Δε δουλεύει το scheduled power-up/shutdown. Το ξυπνητήρι με κλειστό το κινητό λειτουργεί κανονικά! Ανάβει το κινητό, χτυπάει, όλα κομπλέ. Ο τερματισμός ίσως τα χαλάει;
Υποθετω το shedule off λειτουργει κανονικα. Βαλε το ξυπνητηρι να χτυπαει την ωρα που θελεις αλλα το shedule on θα το προγραμματισεις πριν το ξυπνητηρι, τουλαχιστον 5 λεπτα (η οσο θελεις παραπανω). Ετσι θα δουλεψει. Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Με κάρτα vodafone cu κλείνω wifi ανοίγω data και δεν γίνεται τίποτα! Δεν εμφανίζει βελάκια μικρά στην μπάρα! Μηπως η συσκευη είναι ελαττωματική; Υπάρχει περίπτωση να βγει καποιο update;

 

Έχεις βάλει στις ρυθμίσεις το apn της Vodafone?

Link to comment
Share on other sites

Υποθετω το shedule off λειτουργει κανονικα. Βαλε το ξυπνητηρι να χτυπαει την ωρα που θελεις αλλα το shedule on θα το προγραμματισεις πριν το ξυπνητηρι, τουλαχιστον 5 λεπτα (η οσο θελεις παραπανω). Ετσι θα δουλεψει.

Μανιτάρι μαγικό: ξαφνικά άρχισε να δουλεύει! :X

 

Σημαντική ερώτηση: όσοι το έχετε, ΧΩΡΙΣ screen protector αλλά το προσέχετε, έχετε αρχίσει να βλέπετε γρατζουνιές; Αν δεν είναι gorilla, βλέπετε γρατζουνιές και με το απλό σύρσιμο του δακτύλου πάνω του ύστερα από κάμποση χρήση;

 

Ρωτάω γιατί το screen protector του minideal θα πρέπει να τοποθετηθεί από nano-robot για να πιάσει το ακριβές σημείο και να μην έχει διάκενα αέρα. Υπερμεγέθες, με αποτέλεσμα ο protector να μην πατάει κατά μήκος της ακμής...

 

Είμαι πολύ προσεκτικός στη χρήση των κινητών και αν και δεν έχω θήκη που ανήκει σα βιβλίο, το προηγούμενο Galaxy S (με Gorilla glass) έχει οθόνη όπως αγοράστηκε: ούτε παραμικρή γρατζουνιά! Αλλά, το αρχείο HTC Magic που είχα και επίσης το πρόσεχα, η οθόνη του μετά από ένα χρόνο χωρίς screen protector είχε γίνει σαν το γάμο του Καραγκιόζη.

 

Ιδού λοιπόν το δίλημμα: δεν πρόκειται ξαναλέω να βάλω το κινητό σε τσέπες με κέρματα ή σε τσάντες με κλειδιά. Αλλά μήπως θα γρατσουνιστεί και μόνο με το δάχτυλο; Αν ναι, έχετε να προτείνετε κάποιο protector που οι ρημαδο διαστάστεις του να ταιριάζουν;

 

Και κάποια σχόλια για το κινητό μετά από 3-4 μέρες χρήσης:

* εξωφρενικά γρήγορο

* η μπαταρία του όμως στεγνώνει πολύ γρηγορότερα με το Samsung Galaxy S που είχα, με ίδια χρήση με το τελευταίο. Δλδ, ελάχιστο Internet, apps κτλ, αλλά με καμμιά ωρίτσα τρέξιμο με κάποιο GPS το 975 μου έδωσε περίπου 1.5 μέρες, ενώ το GalaxyS πήγαινε άνετα μια ακόμα μέρα.

* όμορφες φωτογραφίες για την τιμή!

* η αυτόματη φωτεινότητα είναι για τα μπάζα: ενεργοποίησή της έχει ως αποτέλεσμα μια υπερφωτεινή οθόνη, η οποια μάλλον φταίει και για το χάλι με την μπαταρία

* έχοντας δοκιμάσει τη διάφανη ΙΜΑΚ θήκη καθώς και την τζαμπαντάν τζελ που δίνει το minideal, προτίμησα τη δευτερη με τα μπούνια. Αποσβαίνει καλύτερα τους κραδασμούς, πιάνεται στιβαρότερα.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις βάλει στις ρυθμίσεις το apn της Vodafone?

 

Τώρα το θυμήθηκα, φίλος με Vodafone είχε και αυτός το ίδιο πρόβλημα, βάλτε το APN κια θα δουλέψει κανονικότατα. :happy:

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

βασικά επειδή η συσκευή δεν έρχεται για την Ελλάδα, δεν έχει κανένα apn περασμένο. Σε wind και Cosmote που ετυχε να δω απλά περνας τα apn και δεν εχεις πρόβλημα. Στο cosmote πήρα και ένα τηλ γιατί για κάποιο λόγο δεν έπιασε με την πρώτη και όλα καλά.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εγώ παρέλαβα σήμερα και έπαιξα λίγο, κυρίως με την φωτογραφική. GPS και τέτοια δεν κοίταξα επειδή το έβαλα να φορτίζει, αύριο.

 

Όντως το φλας είναι δυνατό και φωτίζει περισσότερο το σημείο που είναι πιο κοντά στον φακό με αποτέλεσμα ασπρίλα εκεί. Προσωπικά είμαι πλήρως συνειδητοποιημένος και δεν με ένοιαζε καν η φωτογραφική σε κινητό από την Κίνα (ούτε και με το παλιό μου έβγαζα). Δύσκολα ούτως ή άλλως να βγάλεις βράδυ (μέσα σε μπαρ πχ) σε επίπεδο iPhone, Galaxy, Sony, Nokia 1020.

 

Η λύση που προτείνω εγώ αν ΠΡΕΠΕΙ να βγάλετε Βραδυνή με φλας είναι να πάτε στις ρυθμίσεις και εκεί που λέει ISO να το πάτε από το Auto στο 100 ή βαριά 200. Θα δείτε ότι το πρόβλημα (στα 100) σχεδόν εξαφανίζεται. Μειώνεται και η φωτεινότητα της φωτογραφίας αλλά αυτό δε μας πειράζει γιατί είχαμε πολλή anyway. Πετάς μετά τη φωτο και σε ένα πρόγραμμα να φτιάξεις λίγο levels και contrast και είναι έτοιμη για social media...

 

Επίσης τα capacitive button θέλουν λίγο πιο ψηλά πίεση από εκεί που είναι το εικονίδιο για να πιάσει το touch. Συνηθίζεται εύκολα γιατί είναι πιο κοντά στην οθόνη, αν ήταν πιο κάτω (μακριά από την οθόνη) θα με ενοχλούσε. Η notification bar κατεβαίνει πένα εμένα δεν έχει πρόβλημα και δεν του έχω βγάλει ακόμα το γομάρι screen protector που έχει από το εργοστάσιο... :cool:

 

Πάμε τώρα να δούμε πως θα κάνουμε το menu και τα notifications μαύρα γιατί αυτή η ασπρίλα είναι banal... :)

Edited by mindtrapper
Link to comment
Share on other sites

Google+ έχει καταφέρει κανείς να του περάσει; Με youtube, gmail, calendar δεν έχω πρόβλημα, αλλά με το google+ ούτε με σφαίρες. Στο play.google.com το αναφέρει ότι δεν είναι συμβατό με τo V975...

 

EDIT: και κάτι άλλο, ποου στην ευχή είναι κρυμμένο τα Development options, όπως το USΒ debugging κτλ;

Edited by carmik
Link to comment
Share on other sites

Οριστε και ενα hands on by me :p

Ειναι το πρωτο μου βιντεακι και να πω οτι στο τελος της παρουσιασης επεσε η καμερα απο μπαταρια.

 

https://www.youtube.com/watch?v=1fCkigLqtPg&feature=youtu.be

Τα κινητα μου: Motorola Krzr K1m, Samsung SGH-U600, Nokia 2710, Vodafone joy 845, Samsung gte1182, Zte v889s, Zte Geek v975, Xiaomi mi3, Xiaomi Redmi note 3 pro

Xiaomi σημαινει κεχρι

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το θυμήθηκα, φίλος με Vodafone είχε και αυτός το ίδιο πρόβλημα, βάλτε το APN κια θα δουλέψει κανονικότατα. :happy:

 

βασικά επειδή η συσκευή δεν έρχεται για την Ελλάδα, δεν έχει κανένα apn περασμένο. Σε wind και Cosmote που ετυχε να δω απλά περνας τα apn και δεν εχεις πρόβλημα. Στο cosmote πήρα και ένα τηλ γιατί για κάποιο λόγο δεν έπιασε με την πρώτη και όλα καλά.

 

Παίδες ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια! Λύθηκε το θέμα με τα DATA :)! Τώρα μενει μόνο το wifi :p Εσάς ε'ιναι δυνατό το σήμα; Της αδερφής μου στο δωμάτιο της με κλειστή και το ρούτερ 3 μέτρα στο δίπλα δωμάτιο με ανοιχτή πόρτα και έχει θέματα! Στα σύνθετα στο WIFI γράφει κάτι για εύρος ζώνης 2ghz και 5ghz! Παίζει καποιο ρόλο;

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να αλλάξεις το κανάλι εκπομπής του WiFi από τις ρυθμίσεις του ρούτερ

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες τα capative button φωτίζουν σε εσάς? Εμένα μονο κατα την ενεργοποίηση ανάβουν! Επίσης παρότι εχω superuser τα root checker λένε πως δεν έχω Ρουτ! Απο minideal παρέλαβα! Έχει την εκδοση b03, αξίζει η αναβάθμιση σε b06?
Link to comment
Share on other sites

Ούτε το δικό μου είναι ροοτ! Για τα κουμπιά αφής παρατήρησα ότι ανάβουν αυτόματα όταν έχει πολύ φως! Όταν έχει δεν ανάβουν καθόλου. Ουτε οταν τα πατας!
Link to comment
Share on other sites

Οριστε και ενα hands on by me :p

Ειναι το πρωτο μου βιντεακι και να πω οτι στο τελος της παρουσιασης επεσε η καμερα απο μπαταρια.

 

https://www.youtube.com/watch?v=1fCkigLqtPg&feature=youtu.be

 

πολύ καλή προσπάθεια φίλε, εξαιρετικό βίντεο!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες τα capative button φωτίζουν σε εσάς? Εμένα μονο κατα την ενεργοποίηση ανάβουν! Επίσης παρότι εχω superuser τα root checker λένε πως δεν έχω Ρουτ! Απο minideal παρέλαβα! Έχει την εκδοση b03, αξίζει η αναβάθμιση σε b06?
Οχι, δεν αναβουν μονιμα.

Το minideal στελνει root. Ειναι πιθανον να εκανε εξαιρεση σε σενα, απο τους Κινεζους ολα να τα περιμενεις. Αν οι root checkers λενε non rooted, τοτε δεν ειναι. Θα το καταλαβεις περνωντας διαφορες εφαρμογες. Κι αν δεν ειναι, στην αρχη του νηματος εχει οδηγιες, εγγυημενα σου λεω οτι ειναι πανευκολο, μια που εγω τελειως ασχετος με αυτα, ημουν ο πρωτος εδω που το ρουταρα..:D

Οσο για την ρομ, κανε ενα root για την ωρα να το χαρεις λιγο καιρο, η Β03 δουλευει εξ ισου καλα απ οτι θυμαμαι και αργοτερα περνας την Β06.

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

* έχετε να προτείνετε κάποιο protector που οι ρημαδο διαστάστεις του να ταιριάζουν;

* η μπαταρία του όμως στεγνώνει πολύ γρηγορότερα με το Samsung Galaxy S που είχα, με ίδια χρήση με το τελευταίο. Δλδ, ελάχιστο Internet, apps κτλ, αλλά με καμμιά ωρίτσα τρέξιμο με κάποιο GPS το 975 μου έδωσε περίπου 1.5 μέρες, ενώ το GalaxyS πήγαινε άνετα μια ακόμα μέρα.

* η αυτόματη φωτεινότητα είναι για τα μπάζα: ενεργοποίησή της έχει ως αποτέλεσμα μια υπερφωτεινή οθόνη, η οποια μάλλον φταίει και για το χάλι με την μπαταρία

* έχοντας δοκιμάσει τη διάφανη ΙΜΑΚ θήκη καθώς και την τζαμπαντάν τζελ που δίνει το minideal, προτίμησα τη δευτερη με τα μπούνια. Αποσβαίνει καλύτερα τους κραδασμούς, πιάνεται στιβαρότερα.

* Ψαξε στο Aliexpress να βρεις πωλητη που δινει screen protectors δεκαδα γυρω στα 3 Ευρω. Ταιριαζουν μια χαρα και περιμετρικα ειναι περιπου μισο χιλιοστο στενωτερα ωστε να μην προεξεχουν και ερχονται ακριβως. Αυτος που το πηρα εγω και το εχω αναφερει σε προηγουμενο ποστ μου το εχει out of stock.

* Για την μπαταρια, η γνωμη μου, που την εχω ξαναπει και οταν το πρωτοαγορασα, μου φαινεται ικανοποιητικη για 2300. Εχει λιγο μικροτερη διαρκεια σε σχεση με το πρωην G3S που ηταν 2750.

* Μαλλον δεν ξερεις πως ειναι για τα μπαζα αυτοματη φωτεινοτητα. Ρωτα καποιον ιδιοκτητη G3S να σου πει. Συμφωνοι, η ρυθμιση της ειναι λιγο ψηλα, αλλα δεν εχουμε ολοι την ιδια ευαισθησια στα ματια και ουτε το ξερουν αυτο φυσικα οι Κινεζοι. Εγω βρισκω να λειτουργει ικανοποιητικωτατα.

* Οσον αφορα την διαφανη IMAK και την free silicon που δινει το minideal, μη συγκρινεις τα ανομοια. Η πρωτη ειναι σκληρο πλαστικο, διαφανης, δειχνοντας την ομορφη πλατη του κινητου, λεια και "κλειδωνει" πανω στο κινητο, η του minideal ειναι soft, αδιαφανης, αγρια στην αφη και δεν λεει τιποτα σε εμφανιση και ειναι απλα και μονον για προστασια. Αλλη η χρηση της μιας και αλλη της αλλης. Και οι δυο παντως παρεχουν προστασια σε μικροχτυπηματα. Ισως η silicon κατι παραπανω.

 

Γενικα θα ελεγα εισαι πολυ αυστηρος και συγκρινεις μαλλον ενα φτηνο αλλα τιμιο Κινεζικο κινητο με επωνυμα αλλη κατηγοριας.

 

Οσον αφορα το development options που ρωτησες, πατα επανειλημμενα την επομενη επιλογη κατω απο το accessibility (στα settings) μεχρι να σου πει κατι σαν "you are a developer now" οποτε θα ανοιγει

 

Πως είναι δυνατόν να έχω το superuser και οι root checkers να λένε no root?
κι ομως ειναι και δεν εισαι ο πρωτος που εχει παρατηρηθει αυτο το φαινομενο. Περνα μερικες εφαρμογες απο το store (πχ ES File Explorer) και θα διαπιστωσεις πραγματικα αν ειναι root. Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα και εγω σε 9 μερες απο το to2c.com

 

Στοιχεία Για Αριθμό Αποστολής : RF226348xxxSG

 

Κατασταση Ημερομηνια Ωρα Περιοχη

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 30-04-2014 14:37 IPS

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 07-05-2014 12:24 IPS

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 08-05-2014 08:31 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 09-05-2014 02:57 Μ.Δ. ΛΑΡΙΣΑΣ

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ RECEPTION ΣΤΑΘΜΟΥ 09-05-2014 07:09 ΛΑΡΙΣΑ Κ Δ

ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ 09-05-2014 08:09 Μ.Δ. ΛΑΡΙΣΑΣ

 

απο την συσκευη δεν εχω καποιο παραπονο,

επιβεβαιωνω και εγω οτι τα 3 buttons θελουν λιγα χιλιοστα παραπανω απο το led πατημα για να κανουν επαφη.

και οτι η καμερα σε σκοταδι με φλας δινει εναν ασπρο τονο λογο του οτι δεν εχει απομονωθει σωστα ο φακος απο το φλας,

Για την τιμη του ειναι η καλυτερη επιλογη κατα την γνωμη μου , διαχειριση μπαταριας πολλή καλή , θα το δω και τις επομενες μερες που θα στρωσει και η μπαταρια με 5-10 φορτισεις.

Εχω βαλει απο την πρωτη στιγμη την custom rom geek v2

 

Αυτα τα ολιγα

Link to comment
Share on other sites

Η Β03 που φοράει μαμά γίνεται σωστό backup με το CWM; Θέλω να την κρατήσω έτσι όπως είναι απείραχτη πριν περάσω στην Β06, την Geek V2 και την Belarus. Έχει δοκιμάσει κανείς να την κάνει restore με επιτυχία;
Link to comment
Share on other sites

Γενικα θα ελεγα εισαι πολυ αυστηρος και συγκρινεις μαλλον ενα φτηνο αλλα τιμιο Κινεζικο κινητο με επωνυμα αλλη κατηγοριας.

Δεν είμαι, πίστεψέ με! Ξέρω τι να περιμένω και ειλικρινά πιστεύω ότι έχω κάνει την αγορά του αιώνα με το συγκεκριμένο. Απλά καταγράφω εδώ για τους ιδιοκτήτες και μη τι έχω δει.

 

Τα σχόλιά σου και οι πληροφορίες σου ήταν κατατοπιστικότατες. Λυπάμαι που δεν έχουν βρει ανταπόκριση άλλα ερωτήματα εδώ, ίσως τα ξαναγράψω κάπου ως ερωτήσεις προς επίλυση.

 

* Ψαξε στο Aliexpress να βρεις πωλητη που δινει screen protectors δεκαδα γυρω στα 3 Ευρω. Ταιριαζουν μια χαρα και περιμετρικα ειναι περιπου μισο χιλιοστο στενωτερα ωστε να μην προεξεχουν και ερχονται ακριβως. Αυτος που το πηρα εγω και το εχω αναφερει σε προηγουμενο ποστ μου το εχει out of stock.

Ψάχνοντας τα μηνύματά σου είδα ότι μάλλον μιλάς για αυτό http://www.aliexpress.com/item/10X-New-CLEAR-LCD-V975-Screen-Protector-Guard-Cover-Film-For-ZTE-V975-Geek/1222367310.html σωστά; Τα παράγγειλα ήδη, ωραίος φίλε! :)

 

* Για την μπαταρια, η γνωμη μου, που την εχω ξαναπει και οταν το πρωτοαγορασα, μου φαινεται ικανοποιητικη για 2300. Εχει λιγο μικροτερη διαρκεια σε σχεση με το πρωην G3S που ηταν 2750.

Έλπιζα να τραβάει λίιιιγο παραπάνω. Αλλά στα λεφτά του είμαι μια χαρά.

 

* Μαλλον δεν ξερεις πως ειναι για τα μπαζα αυτοματη φωτεινοτητα. Ρωτα καποιον ιδιοκτητη G3S να σου πει. Συμφωνοι, η ρυθμιση της ειναι λιγο ψηλα, αλλα δεν εχουμε ολοι την ιδια ευαισθησια στα ματια και ουτε το ξερουν αυτο φυσικα οι Κινεζοι. Εγω βρισκω να λειτουργει ικανοποιητικωτατα.

Εδώ θα διαφωνήσω, είναι τόσο φωτεινό που θα την κάψει γρήγορα την οθόνη στο αυτόματο. Συμβουλή μου: βάλτο χειροκίνητα στο 30-40% και άφησέ το εκεί.

 

* Οσον αφορα την διαφανη IMAK και την free silicon που δινει το minideal, μη συγκρινεις τα ανομοια. Η πρωτη ειναι σκληρο πλαστικο, διαφανης, δειχνοντας την ομορφη πλατη του κινητου, λεια και "κλειδωνει" πανω στο κινητο, η του minideal ειναι soft, αδιαφανης, αγρια στην αφη και δεν λεει τιποτα σε εμφανιση και ειναι απλα και μονον για προστασια. Αλλη η χρηση της μιας και αλλη της αλλης. Και οι δυο παντως παρεχουν προστασια σε μικροχτυπηματα. Ισως η silicon κατι παραπανω.
Ναι, το έχω στα όπα-όπα βασικά και η gel είναι ότι πρέπει. Συν ότι πάω για τρέξιμο και η διάφανη θα γλυστράει εύκολα.

 

Ξανά αυτές τις πληροφορίες τις έδωσα για να μπορεί να κρίνει κάποιος αν χρειάζεται την imak ή όχι. ΔΕΝ είναι γκρίνια ;)

 

Οσον αφορα το development options που ρωτησες, πατα επανειλημμενα την επομενη επιλογη κατω απο το accessibility (στα settings) μεχρι να σου πει κατι σαν "you are a developer now" οποτε θα ανοιγει

Κάτι δεν κάνω σωστά. Εννοείς να πατήσω το ZTE Hotline παρατεταμένα (είναι κάτω από τα accessibility);

 

 

Και κάποιες πρόσθετες ερωτήσεις για προβλήματα/απορίες:

1) Το πιο σημαντικό, γιατί δε μου δουλεύει με την ρουταρισμένη B06 μου το scheduled shutdown; Σε εσάς δουλεύει και αν ναι, με ποια ROM (rooted ή μη);

 

2) Ένα bug: αν στη λίστα εφαρμογών διαλέξεις να εμφανίζονται κατά συχνότητα χρήσης (εξαιρετικά χρήσιμο), μετά από επανεκκίνηση, ξεχνά το πόσες φορές έχει χρησιμοποιηθεί κάθε εφαρμογή και τις εμφανίζει πάλι σε άσχετες θέσεις

 

3) Ερώτηση: τι κερδίζεις/χάνεις με το fast boot;

 

4) Τέλος: μπορώ να έχω shortcut όχι σε επαφή, αλλά κατευθείαν στο νούμερό της; Με ενδιαφέρει με ένα κλικ, κατευθείαν να καλεί.

Edited by carmik
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι, πίστεψέ με! Ξέρω τι να περιμένω και ειλικρινά πιστεύω ότι έχω κάνει την αγορά του αιώνα με το συγκεκριμένο. Απλά καταγράφω εδώ για τους ιδιοκτήτες και μη τι έχω δει. .
Σιγουρα ειναι Η ΑΓΟΡΑ, εγω σε ενα εξαμηνο χτυπησα τρια άλλα κινητα και τα πουλησα κατ ευθειαν. Απο το 975 πηραμε στην οικογενεια 2..:rolleyes: Η συζητηση σιγουρα βοηθαει καποιους..

Τα σχόλιά σου και οι πληροφορίες σου ήταν κατατοπιστικότατες. Λυπάμαι που δεν έχουν βρει ανταπόκριση άλλα ερωτήματα εδώ, ίσως τα ξαναγράψω κάπου ως ερωτήσεις προς επίλυση..
Σιγουρα για καποιες ερωτησεις δεν ειναι γνωστη η λυση τους οποτε πανε στον βροντο..:(

Ψάχνοντας τα μηνύματά σου είδα ότι μάλλον μιλάς για αυτό http://www.aliexpress.com/item/10X-New-CLEAR-LCD-V975-Screen-Protector-Guard-Cover-Film-For-ZTE-V975-Geek/1222367310.html σωστά; Τα παράγγειλα ήδη, ωραίος φίλε! :).
Ναι, αυτος, βλεπω ξαναστοκαρισε. Στην αρχη μου φανηκαν ψιλομαπα, αλλα διαπιστωσα οτι..εφταιγε οτι ημουν ασχετος στο περασμα..(στα 3 προηγουμενα android μου δεν προλαβα να περασω films, τα σουταρα κατ ευθειαν:lol:)

Έλπιζα να τραβάει λίιιιγο παραπάνω. Αλλά στα λεφτά του είμαι μια χαρά..
Νταξ, σε γενικες γραμμες καλη ειναι. Εγω δεν ειμαι και πολυ μπαταριοφαγος :lol:

Εδώ θα διαφωνήσω, είναι τόσο φωτεινό που θα την κάψει γρήγορα την οθόνη στο αυτόματο. Συμβουλή μου: βάλτο χειροκίνητα στο 30-40% και άφησέ το εκεί..
Ε, θα την ηθελα κι εγω κανα 30% πιο κατω, αλλα τουλαχιστον η Α/Φ λειτουργει.. Τι εννοεις ομως "θα καψει την οθονη"? (Δεν ειμαστε για τετοια τωρα, αν το εννοεις αυτο..:()

Ναι, το έχω στα όπα-όπα βασικά και η gel είναι ότι πρέπει. Συν ότι πάω για τρέξιμο και η διάφανη θα γλυστράει εύκολα..
Η ΙΜΑΚ θελει προσοχη γι αυτο το λογο, να μη φυγει απο το χερι, τωρα που ιδρωνουν κιολας.. Τι να κανουμε, η μοστρα της πλατης εχει και το τιμημα της..:(

Κάτι δεν κάνω σωστά. Εννοείς να πατήσω το ZTE Hotline παρατεταμένα (είναι κάτω από τα accessibility); .
Το θυμηθηκα. Πας Settings/about phone και χτυπας με το δαχτυλο το build number επανειλημμενα, οχι παρατεταμενα, μεχρι να σου πει you are a developer now, οποτε εμφανιζονται τα υπολοιπα. Σε ολα τα androids ετσι γινεται.

1) Το πιο σημαντικό, γιατί δε μου δουλεύει με την ρουταρισμένη B06 μου το scheduled shutdown; Σε εσάς δουλεύει και αν ναι, με ποια ROM (rooted ή μη);.
Σ' εμενα δουλευει κανονικα με την Β06.(root). Μονο οταν ενεργοποιουσα παραλληλα και το ξυπνητηρι και η αποσταση τους ειναι κοντα, παθαινει ζαβλαμα. Σου ειπα ομως πως να το λυσεις.

2) Ένα bug: αν στη λίστα εφαρμογών διαλέξεις να εμφανίζονται κατά συχνότητα χρήσης (εξαιρετικά χρήσιμο), μετά από επανεκκίνηση, ξεχνά το πόσες φορές έχει χρησιμοποιηθεί κάθε εφαρμογή και τις εμφανίζει πάλι σε άσχετες θέσεις.
Σ' εμενα δεν συμβαινει αυτο, οι πιο συχνα χρησιμοποιουμενες εφαρμογες πηγαινουν μπροστα και μενουν εκει μεχρι σιγα σιγα να ανακυκλωθουν. Δεν τις χανει.

3) Ερώτηση: τι κερδίζεις/χάνεις με το fast boot;

Μπορώ να έχω shortcut όχι σε επαφή, αλλά κατευθείαν στο νούμερό της; Με ενδιαφέρει με ένα κλικ, κατευθείαν να καλεί.

Αυτα ειναι ερωτησεις που φαινεται δεν υπαρχει καποιος να τις γνωριζει...:(

 

Ρε παιδες, καμμια δευτερη μπαταρια πηρες κανεις σας απο καπου? Ειναι καλο για ταξιδι να εχουμε μια δευτερη..

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Το περιμενω και γω απο μερα σε μερα απο minideal...

Ηθελα να ρωτησω αν δεχεται cyanogenmod. Το περασα στο nexus s που εχω τωρα και μου αρεσε παρα πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτος, βλεπω ξαναστοκαρισε. Στην αρχη μου φανηκαν ψιλομαπα, αλλα διαπιστωσα οτι..εφταιγε οτι ημουν ασχετος στο περασμα..(στα 3 προηγουμενα android μου δεν προλαβα να περασω films, τα σουταρα κατ ευθειαν:lol:)

Ελπίζω να τα πάω καλύτερα στο πέρασμα, με κακόμαθε το Gorilla γυαλί του SGS :lol:

 

Ε, θα την ηθελα κι εγω κανα 30% πιο κατω, αλλα τουλαχιστον η Α/Φ λειτουργει.. Τι εννοεις ομως "θα καψει την οθονη"? (Δεν ειμαστε για τετοια τωρα, αν το εννοεις αυτο..:()

Θα μικρύνει η διάρκεια ζωής της, αλλά το βασικότερο είναι ότι με χαμηλοτερη φωτεινότητα λογικά θα δεις μεγαλύτερη διάρκεια στην μπαταρία.

 

Το θυμηθηκα. Πας Settings/about phone και χτυπας με το δαχτυλο το build number επανειλημμενα, οχι παρατεταμενα, μεχρι να σου πει you are a developer now, οποτε εμφανιζονται τα υπολοιπα. Σε ολα τα androids ετσι γινεται.

Άψογος :respect:

 

Σ' εμενα δουλευει κανονικα με την Β06.(root). Μονο οταν ενεργοποιουσα παραλληλα και το ξυπνητηρι και η αποσταση τους ειναι κοντα, παθαινει ζαβλαμα. Σου ειπα ομως πως να το λυσεις.

Δεν είχα προλάβει να απαντήσω σε αυτό που μου είχες γράψει. Δε χρησιμοποιώ ξυπνητήρι, αλλά το πρόβλημά μου είναι ότι δε δουλεύει το scheduled power-off. Αν δε δούλευε το power on ούτε που θα με ένοιαζε, θα το άναβα χειροκίνητα. Αλλά το σβήσιμο με ενδιαφέρει ρε γμτ...

 

Σ' εμενα δεν συμβαινει αυτο, οι πιο συχνα χρησιμοποιουμενες εφαρμογες πηγαινουν μπροστα και μενουν εκει μεχρι σιγα σιγα να ανακυκλωθουν. Δεν τις χανει.

Θα τρελαθώ, τις κρατάει δλδ στη σειρά και μετά από επανεκκίνηση; Έχεις fast boot αναμμένο; Να πάρει, να του πατήσω κανά factory wipe;

Edited by carmik
Link to comment
Share on other sites

Θα τρελαθώ, τις κρατάει δλδ στη σειρά και μετά από επανεκκίνηση; Έχεις fast boot αναμμένο; Να πάρει, να του πατήσω κανά factory wipe;
Ναι, τις κραταει, δεν επηρεαζεται απο την επανεκκινηση. Οχι, fast boot δεν εχω ενεργοποιημενο, δεν υπαρχει λογος, αφου ανοιγει και κλεινει με το schedule ας κανει και ενα τεταρτο να ανοιξει, δεν με νοιαζει..

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...