Jump to content

Samsung Galaxy Core (I8260)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για τη μνηνη δε ξερω γιατι εμενα το clean master μου πεταει μην οτι δεν εχω πολυ μνημη με λιγα σχετικα προγραμματα αλλα η μπαταρια μαλλον παει καλυτερα
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

με την αναβαθμιση αλλαξε ο αριθμος κατασκευης κ φυσικα η εκδοση βασικου φασματος...το wifi πλεον δεν ειναι προβλημα ενω πραγματικα μου κανει εντυπωση το οτι εχει αρκετη περισσοτερη μνημη ραμ διαθεσιμη με τις ιδιες εφαρμογες πανω...για μπαταρια ειναι πολυ νωρις ακομη..θελει 2-3 ολοκληρωμενες φορτισεις...
Link to comment
Share on other sites

με την αναβαθμιση αλλαξε ο αριθμος κατασκευης κ φυσικα η εκδοση βασικου φασματος...το wifi πλεον δεν ειναι προβλημα ενω πραγματικα μου κανει εντυπωση το οτι εχει αρκετη περισσοτερη μνημη ραμ διαθεσιμη με τις ιδιες εφαρμογες πανω...για μπαταρια ειναι πολυ νωρις ακομη..θελει 2-3 ολοκληρωμενες φορτισεις...
τη μνημη που τη βλεπουμε γιατι εγω με 5-6 προγραμμα μου μεταει οτι εχω λιγη μνημη?
Link to comment
Share on other sites

τη μνημη που τη βλεπουμε γιατι εγω με 5-6 προγραμμα μου μεταει οτι εχω λιγη μνημη?

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=ds.cpuoverlay&hl=el

 

χρησιμοποιησε αυτο,απλα κανε ρυθμισεις,για να το εχεις μονιμα στην μπαρα,καταναλωνει ελαχιστη μπαταρια κ ακομη πιο λιγη μνημη

Link to comment
Share on other sites

https://play.google.com/store/apps/details?id=ds.cpuoverlay&hl=el

 

χρησιμοποιησε αυτο,απλα κανε ρυθμισεις,για να το εχεις μονιμα στην μπαρα,καταναλωνει ελαχιστη μπαταρια κ ακομη πιο λιγη μνημη

αμα μου πεις και πως το βαζω στη μπαρα θα σε κορυφη

βασικα αν ξερεις ακριβως τι ρυθμισεις να κανω μπας και δω διαφορα γιατι βλεπω η cpu και τον παιζει μια ειναι 62 και μια παει 4 μονη της

 

http://img513.imageshack.us/img513/2313/geps.png

 

μηπως εχω λιγη ελευθερη μνημη ?στο iphone 3gs με 256 ειχα ακριβως την ιδια μνημη

Edited by Tr3LaRaS
Link to comment
Share on other sites

με την αναβαθμιση ποιός είναι ο νέος αριθμος κατασκευης κ έκδοσης βασικού φάσματος που σας βγάζει?

και μια δεύτερη ερώτηση, έχω κάνει root το core με το framaroot, superuser κτλ και όλα ΟΚ, τώρα θέλω να περάσω την αναβάθμιση, στο superuser επιλέγω το temporary unroot phone, κανω τεστ, το τηλεφωνο φαίνεται unrooted αλλά όταν πάω να κάνω την αναβάθμιση λέει οτι "το τηλέφωνο είναι τροποποιημένο και δεν είναι δυνατή η αναβάθμισή του", τί άλλο πρέπει να κάνω για να περάσω τον έλεγχο και να επιτραπεί η αναβάθμιση?

Edited by Christos68
Link to comment
Share on other sites

αμα μου πεις και πως το βαζω στη μπαρα θα σε κορυφη

βασικα αν ξερεις ακριβως τι ρυθμισεις να κανω μπας και δω διαφορα γιατι βλεπω η cpu και τον παιζει μια ειναι 62 και μια παει 4 μονη της

 

http://img513.imageshack.us/img513/2313/geps.png

 

μηπως εχω λιγη ελευθερη μνημη ?στο iphone 3gs με 256 ειχα ακριβως την ιδια μνημη

 

δες αυτα κ στελνω κ αλλα 2 screenshots

 

κ αυτα....

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

με την αναβαθμιση ποιός είναι ο νέος αριθμος κατασκευης κ έκδοσης βασικού φάσματος που σας βγάζει?

και μια δεύτερη ερώτηση, έχω κάνει root το core με το framaroot, superuser κτλ και όλα ΟΚ, τώρα θέλω να περάσω την αναβάθμιση, στο superuser επιλέγω το temporary unroot phone, κανω τεστ, το τηλεφωνο φαίνεται unrooted αλλά όταν πάω να κάνω την αναβάθμιση λέει οτι "το τηλέφωνο είναι τροποποιημένο και δεν είναι δυνατή η αναβάθμισή του", τί άλλο πρέπει να κάνω για να περάσω τον έλεγχο και να επιτραπεί η αναβάθμιση?

εγω παλι που εχω κανει την αναβαθμιση και θελω να κανω ροοτ πως το κανω ?

 

κ αυτα....
και memory γιατι εχω 149 μηπως κατι δε παει καλα ?

και επισης το ποσοστο της μπαταριας πως το δειχνει ετσι σε σενα ?

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

και memory γιατι εχω 149 μηπως κατι δε παει καλα ?

και επισης το ποσοστο της μπαταριας πως το δειχνει ετσι σε σενα ?

 

Αν εχεις 150 χωρις αλλες εφαρμογες ανοιχτες ναι ειναι θεμα...η μπαταρια ειναι φτιαγμενη με xposed framework κ wannam xposed πρεπει να εισαι ρουτ να εχεις συτα κ να παιξεις με τις επιλογες...;)

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις 150 χωρις αλλες εφαρμογες ανοιχτες ναι ειναι θεμα...η μπαταρια ειναι φτιαγμενη με xposed framework κ wannam xposed πρεπει να εισαι ρουτ να εχεις συτα κ να παιξεις με τις επιλογες...;)
παταω home button κλεινουν ολες και παει 180 μεχρι εκει

να κανω μια επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων να σβηστουν ολα μπας και στρωσει ?γιατι βαλε βγαλε προγραμματα εχει μαζεψει σκουπιδια μαλλον

κατι αλλο μπορεις να με βοηθησεις να το κανω ροοτ και ρυθμισεις επειδη ειμαι τελειως ασχετος ?

Τις εφαρμογες που εχω κατεβασει μπορω να της μεταφερω στην sd ?

Edited by Tr3LaRaS
Link to comment
Share on other sites

παταω home button κλεινουν ολες και παει 180 μεχρι εκει

να κανω μια επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων να σβηστουν ολα μπας και στρωσει ?γιατι βαλε βγαλε προγραμματα εχει μαζεψει σκουπιδια μαλλον

κατι αλλο μπορεις να με βοηθησεις να το κανω ροοτ και ρυθμισεις επειδη ειμαι τελειως ασχετος ?

Τις εφαρμογες που εχω κατεβασει μπορω να της μεταφερω στην sd ?

 

Διαβασε πρωτα τι ειναι ρουτ...υπαρχουν οδηγοι για ολα στο φορουμ...μην κανεις αν δεν διαβασεις πρωτα...απλα να ξερεις οτι με 2-3 εφαρμογες που χρειαζονται ρουτ το κινητο ειναι...αλλο κινητο...εσυ τωρα κατεβασε απο το playstore την εφαρμογη clean master κ δοτύλεψε την λιγο για να δεις για την μνημη

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε πρωτα τι ειναι ρουτ...υπαρχουν οδηγοι για ολα στο φορουμ...μην κανεις αν δεν διαβασεις πρωτα...απλα να ξερεις οτι με 2-3 εφαρμογες που χρειαζονται ρουτ το κινητο ειναι...αλλο κινητο...εσυ τωρα κατεβασε απο το playstore την εφαρμογη clean master κ δοτύλεψε την λιγο για να δεις για την μνημη
το εχω βαλει αλλα παει μεχρι 250 και μετα πεφτει παλι

αν το κανω root μετα υπαρχει προγραμμα για να βαλω ολες τις εφαρμογες στη sd ?

Link to comment
Share on other sites

το εχω βαλει αλλα παει μεχρι 250 και μετα πεφτει παλι

αν το κανω root μετα υπαρχει προγραμμα για να βαλω ολες τις εφαρμογες στη sd ?

 

Ναι...folder mount pro(το pro εχρι απεριοριστες επιλογες μεταφορας) :D

Link to comment
Share on other sites

με την αναβαθμιση ποιός είναι ο νέος αριθμος κατασκευης κ έκδοσης βασικού φάσματος που σας βγάζει?

και μια δεύτερη ερώτηση, έχω κάνει root το core με το framaroot, superuser κτλ και όλα ΟΚ, τώρα θέλω να περάσω την αναβάθμιση, στο superuser επιλέγω το temporary unroot phone, κανω τεστ, το τηλεφωνο φαίνεται unrooted αλλά όταν πάω να κάνω την αναβάθμιση λέει οτι "το τηλέφωνο είναι τροποποιημένο και δεν είναι δυνατή η αναβάθμισή του", τί άλλο πρέπει να κάνω για να περάσω τον έλεγχο και να επιτραπεί η αναβάθμιση?

 

Βαλτο στο kies εγω ετσι το εκανα ρουταρισμενο...μετα παλι ρουτ

Link to comment
Share on other sites

Την εκανα και εγω την αναβάθμιση...μονο κκαλό κανει στο κινητό... δεν παρατηρεισα κανένα παρατραγουδο!
Link to comment
Share on other sites

αν το κανω root υπαρχει περιπτωση να του κανω ζημια ?
Link to comment
Share on other sites

Ekανα και εγω την αναβαθμιση αλλα μου ηρθε σαν update και οχι απο kies.μου εκανε εντυπωση που εγραψε επεμβαση σε 72 κομματια.? ειχε τοσα θεματα η συσκευη που ηθελαν διορθωση?? να δουμε αυριο και το wifi οπου σε αρκετα μαγαζια που πηγαινα δεν συνδεοταν ενω στο σπιτι εμπαινε κανονικα...:O
Link to comment
Share on other sites

Ekανα και εγω την αναβαθμιση αλλα μου ηρθε σαν update και οχι απο kies.μου εκανε εντυπωση που εγραψε επεμβαση σε 72 κομματια.? ειχε τοσα θεματα η συσκευη που ηθελαν διορθωση?? να δουμε αυριο και το wifi οπου σε αρκετα μαγαζια που πηγαινα δεν συνδεοταν ενω στο σπιτι εμπαινε κανονικα...:O

 

Πρώτη φορά κανείς αναβάθμιση σε android; Αυτός ο τρόπος εγκατάστασης είναι ο πιο διαδεδομένος! Το kies το έχει μόνο η Samsung όπως και άλλες εταιρίες κάποια αλλά προγράμματα αλλά δεν είναι ο βασικός τρόπος!

 

Τα 72 σημεία που λες δεν έχουν σχέση με προβλήματα που είχε η συσκευή αλλά update που κάνει η Samsung στο λειτουργικό που μερικές φορές δεν μπορούμε εμείς ούτε καν να τα καταλάβουμε στην καθημερινή χρήση!

 

Η σύνδεση σε wifi καφετέριας δεν έχει να κάνει πάντα με πρόβλημα στο κινητό.... εγώ από προσκοπική μου εμπειρία κιόλας έχω να πω πως λόγο μεγάλου όγκου χρηστών το router μπλοκάρει και δεν επιτρέπει να συνδεθεί άλλη συσκευή! Έχει να κάνει πάντα με το ποσό καλό router έχει το καφέ.

 

Ελπίζω να σε βοηθησα φίλε μου.

Link to comment
Share on other sites

Αχ παιδια βοηθεια.Επεσε κατω το κινητο και γρατζουνιστηκε αρκετα το ασημι πλατικο που εχει γυρο γυρο!Αλλαζει αυτο και αν ναι ποσο στο περιπου κοστιζει?
Link to comment
Share on other sites

Ekανα και εγω την αναβαθμιση αλλα μου ηρθε σαν update και οχι απο kies.μου εκανε εντυπωση που εγραψε επεμβαση σε 72 κομματια.? ειχε τοσα θεματα η συσκευη που ηθελαν διορθωση?? να δουμε αυριο και το wifi οπου σε αρκετα μαγαζια που πηγαινα δεν συνδεοταν ενω στο σπιτι εμπαινε κανονικα...:O

 

Τα ρουτερ που ξερω εγω μεχρι ενα οριο σηκωνουν πχ 25 συνδεσεις...ο 26ος ...σπιτι του...:p οσο για την αναβαθμιση το update δεν εχει να κανει μονο με προβληματα..αλλα πρεπει να κανει καλυτερο κ οτι καλο εχει

...ελπιζω να με καταλαβες :D

Link to comment
Share on other sites

Αχ παιδια βοηθεια.Επεσε κατω το κινητο και γρατζουνιστηκε αρκετα το ασημι πλατικο που εχει γυρο γυρο!Αλλαζει αυτο και αν ναι ποσο στο περιπου κοστιζει?

 

Ανταλλακτικά για αυτό το κινητό μόνο στην αντιπροσωπία και στο eBay (που θα πρέπει να γίνεις μάστορας εσύ για να τα βάλεις)!

Ρωτά και σε αλλά μαγαζιά service κινητών για μια γνώμη!

Link to comment
Share on other sites

OFFICIAL FIRMWARE UPDATE

 

Όσοι έχετε πειράξει τη συσκευή και δεν γίνεται η αναβάθμιση είτε απευθείας από το κινητό είτε από το Kies, υπάρχει και ο τρόπος μέσω Odin, που έκανα εγώ γιατί το είχα κάνει root και είχα βάλει και CWM Recovery.

 

ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ:

1. Στη συσκευή πηγαίνετε στο "Ρυθμίσεις> Εφαρμογές> Ανάπτυξη» και από εκεί ενεργοποιήσετε τη Λειτουργία εντοπισμού σφαλμάτων USB.

2. Να έχετε εγκαταστήσει οπωσδήποτε το Samsung Kies στο PC, για να υπάρχουν οι USB drivers της συσκευής.

 

ΟΔΗΓΙΕΣ

 

 

1. Κατεβάστε το Firmware από εδώ.

2. Αποσυμπιέστε το αρχείο του firmware στην επιφάνεια εργασίας.

3. Κατεβάστε το ODIN 3.07 και αποσυμπιέστε το αρχείο zip στην επιφάνεια εργασίας.

4. Βάλτε το firmware I8260XXAMK1_I8260OXXAMJ2_I8260XXAMJ2_HOME.tar στον φάκελο με το ODIN.

5. Τώρα, εκτελέστε την εφαρμογή ODIN στον υπολογιστή σας.

6. Απενεργοποιήσετε το smartphone σας.

7. Μπείτε σε Download Mode. Για να το κάνετε αυτό πατήστε το power, volume down και home πλήκτρα μαζί.

8. Τώρα, συνδέστε τη συσκευή στον υπολογιστή μέσω USB.

9. Ενώ η συσκευή βρίσκεται σε λειτουργία Download Mode στο λογισμικό ODIN θα πρέπει να εμφανιστεί το μήνυμα "ADDED", και το ID: COM τμήμα είναι κίτρινο ή μπλε.

10. Αν το ODIN δεν αναγνωρίζει τη συσκευή, τότε θα πρέπει να αποσυνδέσετε το καλώδιο USB, κλείστε την εφαρμογή ODIN και να εγκαταστήσετε ξανά τα προγράμματα οδήγησης USB (Kies) στον υπολογιστή και πάλι. Στη συνέχεια, επαναλάβετε τη διαδικασία από την αρχή.

11. Τσεκάρετε και πατήστε το "PDA" από το ODIN, και διαλέξτε το firmware I8260XXAMK1_I8260OXXAMJ2_I8260XXAMJ2_HOME.tar.

12. Τώρα, πατήστε "START".

13. Όταν θα εμφανιστεί το μήνυμα "PASS" (θα κάνει reboot και μετά από λίγο θα εμφανιστεί) και το ID: COM γίνει πράσινο η διαδικασία εγκατάστασης τελείωσε.

 

Μπορείτε να το rootάρετε ξανά με Framaroot.

 

Αντιμετώπιση προβλημάτων:

 

Αν το Odin κολλήσει κατά τη διάρκεια της διαδικασίας:

 

Κλείσιμο ODIN

Αφαιρέστε το καλώδιο USB

Επανεκκίνηση της συσκευής.

Επανεγκατάσταση των προγραμμάτων οδήγησης συσκευών USB στον υπολογιστή.

Επαναλάβετε τη διαδικασία βήμα προς βήμα.

 

Αν το κινητό πέσει σε bootloop, τότε θα πρέπει να:

 

Επανεκκινήστε τη συσκευή σε Recovery Mode. Volume Up, Home, Power μαζί.

Από το μενού, επιλέξτε: "wipe data factory reset" και "wipe cache partition"

Τώρα, επιστρέψτε στο κύριο μενού του Recovery.

Επιλέξτε "reboot system now"

 

Υ.Γ.: ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ ΜΕ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΕΥΘΥΝΗ. ΣΕ ΜΕΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕ ΜΙΑ ΧΑΡΑ.

Galaxy Core I8260: Rom: Official 4.1.2

Galaxy S Plus I9001: Rom: CM 10.1 R8 by ADC-Team, Kernel: K^Kernel 3.4.67 v2.5 (370MB, ExUV)

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια !

πρωτη φορα γραφω στο forum κ αναρωτιεμαι (αν κ μπορει να το γραψατε) εκτος απο τ να μειωσεις την φωτεινοτητα υπαρχει κατι αλλο π μπορεις να κανεις για να εξοικονομησεις ενεργεια?

κ οσο αναφορα καπακια για το κινητο βρισκεις στο ebay μονο? με καλες τιμες?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Core (I8260)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...