Jump to content

Xiaomi Red Rice (Hongmi)


orlox
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όσοι το πήραν με αγγλική-κινεζικη stable rom τα updates γίνονται κανονικά;

 

Δεν εχω διαβασει καποιον που να ανεφέρει οτι ειχε προβλημα. Εμενα το εκανε απροβληματιστα και μάλιστα απο οσο ειδα το κινητό μου δεν ειναι rooted συμφωνα με το CPU-Z

 

Σήμερα μου δόθηκε η ευκαιρία να τεσταρω το τηλ με το navigon και τα αποτελέσματα ήταν άψογα

 

Το ειχα αναφεει και εγω εδω. Το Navigon παει μια χαρα. Προσωπικα εγκατεστηα την Navigon Cosmote Edition απο το playstore. Επειδη εχω την αγγλική ROM, εγκαταστθηκε και αυτο με αγγλικό περιβάλλον και μενού :)

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Η ευγένεια σου προσφέρει πολλά ... Μην τα χάνεις!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ξανακανω παλι μια ερωτηση που εκανα πιο πριν..με τη επισημη αγγλικη-κινεζικη εστω οτι κανω ρουτ και ενοποιηση αποθηκευτικου χωρου στη συνεχεια. με τα ota τι γινεται;λογικα χανεται το ρουτ αλλα και η ενοποιηση;

 

στα τόσα που διάβασα χθες στα επίσημα forum-επειδή κι εγώ το περιμένω με την αγγλική- αναφέρεται αρκετά ξεκάθαρα ότι το root δεν χάνεται με OTA update.

για το repartitioning δεν είμαι σίγουρος πως γίνεται στο red rice,υπάρχουν νομίζω 2 τρόποι.Αν γίνεται κανονικό(όπως με meteos),αλλάζει το μέγεθος των τόμων,και πραγματικά δεν βλέπω τον λόγο να επηρεάζει το OTA,αλλά αυτό είναι απλή εκτίμηση γιατί δεν το έχω κάνει.

Link to comment
Share on other sites

ωραιος!μακαρι να μην χανεται το ρουτ με ota αν και μου φαινεται περιεργο. ενα αλλο που μου φαινεται επισης περιεργο ειναι πως ενα παιδι ανεφερε πως απλά κανοντας ρουτ και εγκαθιστωντας την εφαρμογη root browser χωρις να τροποποιησεις το αρχειο vold.fstab κανει αυτοματη ενοποιηση της internal flash με την sd. βρηκα επισης και αυτο http://xiaomi.eu/community/threads/replace-internal-memory-by-sd-card.22100/

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

ωραιος!μακαρι να μην χανεται το ρουτ με ota αν και μου φαινεται περιεργο. ενα αλλο που μου φαινεται επισης περιεργο ειναι πως ενα παιδι ανεφερε πως απλά κανοντας ρουτ και εγκαθιστωντας την εφαρμογη root browser χωρις να τροποποιησεις το αρχειο vold.fstab κανει αυτοματη ενοποιηση της internal flash με την sd. βρηκα επισης και αυτο http://xiaomi.eu/community/threads/replace-internal-memory-by-sd-card.22100/

 

αυτο το εχω κανει εγω με το αρχειο vold.fstab αλλα αν θες τιν γνωμη μου τα "μαμισιο" vold.fstab κρατα το μπακ απ

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

σε ποια συσκευη το εχεις κανει αν επιτρεπεται..το backup το κανω παντα οταν αλλαζω αρχεια συστηματος..μπορεις να τσεκαρεις και τη μεθοδο με το root browser?

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

σε ποια συσκευη το εχεις κανει αν επιτρεπεται..το backup το κανω παντα οταν αλλαζω αρχεια συστηματος..μπορεις να τσεκαρεις και τη μεθοδο με το root browser?

 

κοιτα με τον root δεν ειδα διαφορα,η μαλλων δεν την καταλαβα...απλα εκανα αυτο που ειναι ποιο σιγουρο..επισης και μεσα απο το mobile uncle tools εχει επιλογη εχω δει..ξερει καποιος πως μπορουμε να σηκωσουμε ενταση στο ηχειο

(loudspeaker)?επισης καποιος με το πως σβηνουμε θεματα η lockscreens?(για την συσκευη hongmi)

Edited by Shinig
Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

δεν εννοουσα ρουτ την ενοποιηση εννοουσα :D με το ρουτ δεν βλεπεις διαφορα απλά γινεσαι εσυ "κυριος" της συσκευης σου και οχι ενας απλος χρηστης της

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

δεν εννοουσα ρουτ την ενοποιηση εννοουσα :D με το ρουτ δεν βλεπεις διαφορα απλά γινεσαι εσυ "κυριος" της συσκευης σου και οχι ενας απλος χρηστης της

 

ναι ρε με τον root browser εννοω!!χαχα!!:lol::lol:

 

ξερω απο αντροιντ! :P

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

ωπ σορυ καταλαβα λαθος :lol:

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Μιας και επεσα πανω τους, σας το δειχνω. φαινονται καλες θηκουλες και ειναι τσαμπα!

http://gaga.aliexpress.com/250941030-1323138884-detail.html?spm=5261.7049941.1996153257.39

 

+Dust Plug & Screen Protector

Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

Δεν σύγκρινα τις δυο rom.Απλα προσπαθώ να βοηθήσω οποίον έχει παρόμοιο πρόβλημα. Το σχόλιο σου ποιον βοηθάει αυτή τη στιγμή? Αμφισβητείς τη λύση του προβλήματος? Εχεις κάνει κάτι διαφορετικό στο δικο σου hongmi?

 

...δεν αμφισβητώ κανένα. Γιατί είστε όλοι τόσο τσιτωμένοι; Απλά στο ανέφερα διότι η αρχική αναφορά στο error, αφορούσε την official αγγλική-κινέζικη rom που προέρχεται από το miui team απευθείας και όχι τη multilanguage που προέρχεται από το forum υποστήριξης.

Οπότε αν εξετάσουμε τον ισχυρισμό ότι η official rom για κάποιο λόγο "ενοχλείται" από πιθανές ρέπλικες, ίσως υπάρχει μία βάση. Ίσως πάλι όχι. Απλά εξετάζουμε όλες τις πλευρές για να συμπεράνουμε.

Link to comment
Share on other sites

...δεν αμφισβητώ κανένα. Γιατί είστε όλοι τόσο τσιτωμένοι; Απλά στο ανέφερα διότι η αρχική αναφορά στο error, αφορούσε την official αγγλική-κινέζικη rom που προέρχεται από το miui team απευθείας και όχι τη multilanguage που προέρχεται από το forum υποστήριξης.

Οπότε αν εξετάσουμε τον ισχυρισμό ότι η official rom για κάποιο λόγο "ενοχλείται" από πιθανές ρέπλικες, ίσως υπάρχει μία βάση. Ίσως πάλι όχι. Απλά εξετάζουμε όλες τις πλευρές για να συμπεράνουμε.

 

παιδια μην τρελαινομασται απλα την πατησε ενας και μας μουρλανε ολους!εγω πηρα απο μινιντιλ εκανα οοοοοολα μα οοοοοολα τα τσεκ

και ειναι οκ(εβαλα και ολα μα ολα τα recovery!rom δεν φλασσαρα γιατι βαριεμαι να ξαναστεινω!)δεν λεω οτι το μινιντιλ δινει τα καλητερα η οχι τουλαχιστον το δικο μου ειναι οκ!και που να μην ηταν απο την στιγμη που παιρνει μια ρομ εστω μουλτι η οτι αλλο θελει και εχω υποστιριξη ολα οκ!!χαρειται το τηλεφωνο που ειπαν τα παδια ποιο πισω!!:lol::D

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Μια σύντομη ερώτηση. Σε περίπτωση αγοράς με προ εγκαταστημένη την official αγγλική-κινέζικη υπάρχει τρόπος να γραφτεί μήνυμα στην Ελληνική γλώσσα? Υπάρχει τρόπος να δουλέψει ελληνικό λεξικό? Συγνώμη αλλά σχετικά καινούριος στο android.
Link to comment
Share on other sites

Μια σύντομη ερώτηση. Σε περίπτωση αγοράς με προ εγκαταστημένη την official αγγλική-κινέζικη υπάρχει τρόπος να γραφτεί μήνυμα στην Ελληνική γλώσσα? Υπάρχει τρόπος να δουλέψει ελληνικό λεξικό? Συγνώμη αλλά σχετικά καινούριος στο android.

 

Ναι φίλε μου και γράφει και διαβάζει ελληνικά εγώ με το more locale 2 έχω ελληνικά σχεδόν παντού μόνο οι ρυθμίσεις είναι αγγλικά όλες οι εφαρμογές, play store είναι στα ελληνικά.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Με το original Packing box ή μη παίζει κάτι? Πρέπει να προσέξουμε κάτι? Καλύτερα το original ώστε να έρθει σφραγισμένη η συσκευή? Καμιά σχέση με το τελωνείο? Τι λόγο έχουν αυτοί (το κατάστημα εννοω) να μην είναι γνήσια η συσκευασία? Έτσι δεν την παραλαμβάνουν?
Link to comment
Share on other sites

Ημουν ετοιμος να το παραγγειλω αλλα ρε σεις από τα πολλα βιντεο που ειδα δεν μου αρεσει η οθονη του.Σε σχεση με καποια αλλα που τα συγκρινουν η οθονη του φαινεται σαν ξεβαμμενη.....
Just Perfect...NEXUS 4
Link to comment
Share on other sites

Ημουν ετοιμος να το παραγγειλω αλλα ρε σεις από τα πολλα βιντεο που ειδα δεν μου αρεσει η οθονη του.Σε σχεση με καποια αλλα που τα συγκρινουν η οθονη του φαινεται σαν ξεβαμμενη.....

Δεν ξέρω τι εννοείς φίλε μου, εγώ πάντως που το έχω μπροστά μου σου λέω ότι η οθόνη του είναι ευκρινεστατη, 100/100 ips, άριστη χρωματική απεικόνιση, γενικά κρύσταλλο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι εννοείς φίλε μου, εγώ πάντως που το έχω μπροστά μου σου λέω ότι η οθόνη του είναι ευκρινεστατη, 100/100 ips, άριστη χρωματική απεικόνιση, γενικά κρύσταλλο.

 

μαλλον δεν το εθεσα σωστα......επειδή ειχα ένα zte v987 και η οθονη του ηταν ogs δεν εβλεπα αυτό το γκρι που κανει η οθονη του....απλα εχω δει καποια συγκριτικα τεστ στο youtube με αλλα διπλα και φαινεται ξεκάθαρα η διαφορα αλλα σε αυτά τα λεφτα ζηταω τα κερατα μου.Μια χαρα είναι απλα πως ειχα συνηθισει,ελπιζω να με καταλαβες

Just Perfect...NEXUS 4
Link to comment
Share on other sites

μαλλον δεν το εθεσα σωστα......επειδή ειχα ένα zte v987 και η οθονη του ηταν ogs δεν εβλεπα αυτό το γκρι που κανει η οθονη του....απλα εχω δει καποια συγκριτικα τεστ στο youtube με αλλα διπλα και φαινεται ξεκάθαρα η διαφορα αλλα σε αυτά τα λεφτα ζηταω τα κερατα μου.Μια χαρα είναι απλα πως ειχα συνηθισει,ελπιζω να με καταλαβες

 

Παντα θα υπαρχει κατι καλυτερο. ωστοσο η οθονη ειναι μια χαρα. Με καλα χρωματα και φωτεινά. Σε συγκριση με το Samsung S2 με amoled οθόνη που έχω ειναι και αυτό εξίσου αξιόλογο. Το S2 κοστιζε και 500 Ευρώ!

Η ευγένεια σου προσφέρει πολλά ... Μην τα χάνεις!
Link to comment
Share on other sites

Παντα θα υπαρχει κατι καλυτερο. ωστοσο η οθονη ειναι μια χαρα. Με καλα χρωματα και φωτεινά. Σε συγκριση με το Samsung S2 με amoled οθόνη που έχω ειναι και αυτό εξίσου αξιόλογο. Το S2 κοστιζε και 500 Ευρώ!

 

Ενταξει φιλοι μου με καλυψατε....τωρα εστειλα στο Minideal μνμ να δω αν είναι σε στοκ και αυριο πεφτει παραγγελια

Just Perfect...NEXUS 4
Link to comment
Share on other sites

Το εχω κανει δωρο στην γυναικα και εχθες ανακαλυψε οτι στην αναπαραγωγη των βιντεο και της ηχογρφησης ακουγεται ενας θορυβος δυνατος(τραγουδια,αναπαραγωγη βιντεο απο νετ παιζει κανονικα)μπορει να λυθει αυτο με καποιον τροπο? Edited by teobidis
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει φιλοι μου με καλυψατε....τωρα εστειλα στο Minideal μνμ να δω αν είναι σε στοκ και αυριο πεφτει παραγγελια

 

Κωστή μην φοβάσαι την οθόνη του. Και εμένα έτσι μου φάνηκε στα βίντεο αλλά έκανα λάθος. Πολύ ωραία και ευκρινεστατη ;)

 

Έβαλα 1 screen protector που μου ήρθε με το κινητό αλλά μόλις το χαϊδεύω λίγο αφήνει μια λαδιλα. Μήπως πρέπει να το βγάλω και να το έχω χωρίς? Η να βαλω άλλο μάτ? Αλλά φοβάμαι με το ματ μήπως χάσω σε ευκρίνεια.

Samsung Note 3 White :( RIP (Σπασμένη οθόνη)

Microsoft Lumia 640XL

Xiaomi Redmi Note 4 3/64

Pipo w2

Link to comment
Share on other sites

Ασε τα ματ είναι χαλια..δε κρατάνε δαχτυλιες αλλά τι να το κάνεις αμα χάνεται η μισή ευκρίνεια..

Bull όλα τα screen protectors κρατάνε λαδιλα..

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Ασε τα ματ είναι χαλια..δε κρατάνε δαχτυλιες αλλά τι να το κάνεις αμα χάνεται η μισή ευκρίνεια..

Bull όλα τα screen protectors κρατάνε λαδιλα..

 

Δηλαδη μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα. Μάλλον θα το βγάλω και θα το έχω χωρίς, gorilla είναι δεν χαράζει. Το φορούσα μήπως και πέσει και σπάσει :p αλλά τώρα που το ξανά σκέφτομαι άμα σπάσει θα πάρω το mi3 :lol:

Samsung Note 3 White :( RIP (Σπασμένη οθόνη)

Microsoft Lumia 640XL

Xiaomi Redmi Note 4 3/64

Pipo w2

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα. Μάλλον θα το βγάλω και θα το έχω χωρίς, gorilla είναι δεν χαράζει. Το φορούσα μήπως και πέσει και σπάσει :p αλλά τώρα που το ξανά σκέφτομαι άμα σπάσει θα πάρω το mi3 :lol:

 

δυστυχώς όλα χαράζουν.2 samsung έχω να το επιβεβαιώσουν αυτό...το θέμα είναι ότι χαράζουν δύσκολα.

κάλε ένα καλό screen protector να έχεις την ησυχία σου,έτσι και αλλιώς και χωρίς αυτό η οθόνη γεμίζει δαχτυλιές και πάλι.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...