Jump to content

Xiaomi Red Rice (Hongmi)


orlox
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το ειπες?ε ο καλα δεν λειτουργω καθολου βρε τι εχω παθει απο το ψεκασμα που μας ριχνουν.

για πες κατι αλο σε αυτα που ρωταγα,αμα βαλω την 13 χανω τις επαφες και τα παιχνδια?υπαρχει να τα σωσω?το backup απο recovery κανει δουλεια?και τι επιλεγεις σκεφτομε να βαλω την 13 μπας και ειναι καλυτερη απο την v5.0

 

τις επαφές που τις έχεις αποθηκευμένες ;

το backup από recovery είναι πλήρες , δηλαδή οκ μπορείς να κάνεις αλλά αν κάνεις restore σε επαναφέρει στην προηγούμενη κατάσταση δηλαδή αν κάνεις backup την v5 , στο restore πάλι την v5 θα έχεις , οπότε ουσιαστικά το κάνεις για ασφάλεια κυρίως

 

για backup προγραμμάτων/ρυθμίσεων πρέπει να δοκιμάσεις προγράμματα

ή το ενσωματωμένο της miui (Και καλού κακού να αντιγράψεις τον φάκελο σε κανα Pc μη χαθεί) ή κανένα titanium backup / helium / my backup Κλπ κλπ

 

 

Τα κολλήματα ειναι απο τον επεξεργαστη ή ειναι θεμα εφαρμογης; δεν εχει κολλησει ποτέ άλλοτε

 

ε μπορεί και τα 2 :) , δεν το έχω δοκιμάσει βέβαια σε τίποτα βαριά παιχνίδια , αλλά πολλά μπορεί να φταίνε (έχει τύχει να μην παίζει καλά παιχνίδι και σε ναυαρχίδα κινητό)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημέρα παιδιά.

 

Όταν πρωτοσύνδεσα το κινητό μέσω USB στον Η/Υ, πετάχτηκε ένα popup που με ρωτούσε αν θέλω να κάνει αυτόματα mount την SD card ως USB Mass Storage. Εκεί κατά λάθος πάτησα "Yes" και από τότε, κάθε φορά που συνδέω το κινητό στον Η/Υ, έστω και απλά για φόρτιση, κάνει αυτόματα mount την SD card και την βλέπω ως drive στον Η/Υ.

 

Μήπως γνωρίζει κανείς αν γίνεται να απενεργοποιήσω το automount και πώς; Είμαι με JHBCNBA13.0 ROM. Ευχαριστώ!

στην JHBCNBA13.0 έχει αφαιρεθεί η λειτουργία USB storage,και έχουν μείνει οι MTP και

PTP.Για να την επαναφέρεις(μαζί με το Charge only) δες το παρακάτω:

http://xiaomi.eu/community/threads/fix-for-usb-connection-on-stable-13.23968/

εγώ πάντως το έκανα πιο απλά με το Qcustomshortcut,το εγκαθιστάς,και στο package βάζεις:com.android.settings ενώ στο class:com.android.settings.UsbSettings

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ρε παιδιά τι τρελά είναι αυτά που κάνει η μπαταρία. Εχθές το βράδυ ήταν στο 21%. Το κλείνω πρώτα, το βάζω να το φορτίσω και μου δείχνει 6%. Το ανοίγω το πρωί και ενώ κλειστό έλεγε, φυσικά, 100% μόλις ανοίγει 93%. Το ίδιο μου κάνει κάθε πρωί με ποσοστά που παίζουν από 93 - 96%. Τι λέτε;

λέμε ότι μάλλον θέλει calibration,έχεις αλλάξει πρόσφατα ROM?

Edited by xnikos
Link to comment
Share on other sites

τις επαφές που τις έχεις αποθηκευμένες ;

το backup από recovery είναι πλήρες , δηλαδή οκ μπορείς να κάνεις αλλά αν κάνεις restore σε επαναφέρει στην προηγούμενη κατάσταση δηλαδή αν κάνεις backup την v5 , στο restore πάλι την v5 θα έχεις , οπότε ουσιαστικά το κάνεις για ασφάλεια κυρίως

 

για backup προγραμμάτων/ρυθμίσεων πρέπει να δοκιμάσεις προγράμματα

ή το ενσωματωμένο της miui (Και καλού κακού να αντιγράψεις τον φάκελο σε κανα Pc μη χαθεί) ή κανένα titanium backup / helium / my backup Κλπ κλπ

 

 

 

 

ε μπορεί και τα 2 :) , δεν το έχω δοκιμάσει βέβαια σε τίποτα βαριά παιχνίδια , αλλά πολλά μπορεί να φταίνε (έχει τύχει να μην παίζει καλά παιχνίδι και σε ναυαρχίδα κινητό)

 

οι επαφες ειναι αποθηκευμενες στο google λογαριασμο.

καταλαβα τι ειπες.οποτε ναι μονο με titanium αφου λες απο recovery κανει ολο το συστημα συν την miui που φοραγα backup.

καλα θα δοκιμασω τις ημερομηνιες που ειπες οσο αφορα για τα πειραγμενα sms και αμα δεν δω προκοπη μπορει να παω σε v13.

Link to comment
Share on other sites

στην JHBCNBA13.0 έχει αφαιρεθεί η λειτουργία USB storage,και έχουν μείνει οι MTP και

PTP.Για να την επαναφέρεις(μαζί με το Charge only) δες το παρακάτω:

http://xiaomi.eu/community/threads/fix-for-usb-connection-on-stable-13.23968/

εγώ πάντως το έκανα πιο απλά με το Qcustomshortcut,το εγκαθιστάς,και στο package βάζεις:com.android.settings ενώ στο class:com.android.settings.UsbSettings

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

λέμε ότι μάλλον θέλει calibration,έχεις αλλάξει πρόσφατα ROM?

 

Δεν εχω αλλάξει καμμία ROM. Το παρέλαβα την Παρασκευή και έχει πάνω την multi 5.3.21.

Τι εννοείς καλιμπράρισμα;;; :confused:

Ηράκλειο
Link to comment
Share on other sites

αυτό είναι που λέμε "συννενόηση μπουζούκι"

άλλο ρωτάς εσύ,άλλο - κλασικά - καταλαβαίνει ο saouron35,κι όλα ωραία...

τέλος πάντων,αν αυτό που θέλεις είναι να κλειδώνουν και να μην ανοίγουν καθόλου μόνες τους οι εφαρμογές(freeze λέγεται),βάλε το App Quarantine,δουλεύει άψογα.

συγνώμη αν εγώ δεν κατάλαβα καλά.

 

γιατι βρε μαν αλο καταλαβαινω εγω?:lol:

ειπε οτι θελει να κλειδωσει μια εφαρμογη δεν ειπε να παγωσει.

το κλειδωμα ειναι αυτο που εχω κανει εγω με το gosms pro για να δουλεψει αυτο πρεπει να το κλειδωσεις για να δουλευει στο παρασκηνιο ωστε να ερχοντε να μυνηματα η να δουλευει σαν εφαρμογη.

 

αυτο καταλαβα οταν ειπε κλειδωμα το παλικαρι αυτο το ειπα βαση αυτο που ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια τρομερη ρομ απο το xiaomi-miui.gr τα παιδια εχουν κανει απιστευτη δουλεια στην μεταφραση αλλα και στην ρομ(twrp+su)σταθεροτατη v13 αξιζει να την φλασαρετε και να στηριξουμε την δουλεια τους!

 

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/4929-%CE%A3%CE%B5-%CE%BB%CE%AF%CE%B3%CE%B5%CF%82-%CE%BC%CE%AD%CF%81%CE%B5%CF%82-%CE%B8%CE%B1-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%AD%CF%84%CE%BF%CE%B9%CE%BC%CE%B7-%CE%B7-100-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE-MIUI-ROM/

 

κατεβαζετε την Xiaomi Hongmi WCDMA

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω αλλάξει καμμία ROM. Το παρέλαβα την Παρασκευή και έχει πάνω την multi 5.3.21.

Τι εννοείς καλιμπράρισμα;;; :confused:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.nema.batterycalibration

μπορεί βέβαια να μην έστρωσε ακόμη η μπαταρία,αφού είναι καινούργια.

Αν επιμένει έτσι,δοκίμασε το παραπάνω(διάβασε τις οδηγίες)

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν λειτουργεί το 2 step veryfication της Google στην ενσωματωμένη εφαρμογή mail (4.1) του red rice;

Παλεύω και δεν το καταφέρνω.

 

φαντάζομαι ξέρεις οτι πρέπει πρώτα να μπεις από PC και να κάνεις add τη συσκευή στην καρτέλα application specific passwords (ανεξάρτητα με ποιον client του κινητού θα μπάινεις), να σου δώσει εξιδεικευμένο password και να βάλεις αυτό στο login που θα κάνεις από το κινητό και όχι το default google password σου. Αυτή είναι η θεωρία και η πράξη σε Sony Ericsson και HTC που έχω, για το xiaomi στην πράξη δεν ξέρω αφού δεν το έχω...

Link to comment
Share on other sites

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.nema.batterycalibration

μπορεί βέβαια να μην έστρωσε ακόμη η μπαταρία,αφού είναι καινούργια.

Αν επιμένει έτσι,δοκίμασε το παραπάνω(διάβασε τις οδηγίες)

 

Σε ευχαριστώ:):)

Ηράκλειο
Link to comment
Share on other sites

Ενα θα σας πω μόνο. Το πήρα για δεύτερη συσκευή και το εχω για κυρίως τώρα.

Είναι φοβερό τηλέφωνο και η rom οπως λέει ο shinig, παρα πολυ καλη δουλειά τα παιδιά. Εύγε

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Ενα θα σας πω μόνο. Το πήρα για δεύτερη συσκευή και το εχω για κυρίως τώρα.

Είναι φοβερό τηλέφωνο και η rom οπως λέει ο shinig, παρα πολυ καλη δουλειά τα παιδιά. Εύγε

 

Έτσι είναι μονο που με χαλάει ότι βγήκε στα ίδια χρήματα αμέσως μόλις το πήρα το 1s. Δεν πειράζει όμως μια χαρά είναι και αυτό.

Ηράκλειο
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει η δυνατοτητα να βαλω διαφορετικο ηχο κλησης σε καθε επαφη. Το εψαξα λιγο αλλαδε βρηκα τιποτα!??:O
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει η δυνατοτητα να βαλω διαφορετικο ηχο κλησης σε καθε επαφη. Το εψαξα λιγο αλλαδε βρηκα τιποτα!??:O

 

θα κάνω τον κακό αλλά μάλλον δεν το έψαξες :)

 

αν πας σε μια επαφή και κατέβεις κάτω θα δεις ότι έχει επιλογή για τον ήχο κλήσης

Link to comment
Share on other sites

θα κάνω τον κακό αλλά μάλλον δεν το έψαξες :)

 

αν πας σε μια επαφή και κατέβεις κάτω θα δεις ότι έχει επιλογή για τον ήχο κλήσης

Τόσο απλο και εγω έψαχνα μέσα στις επαφές ,στους ήχους ,παντού,εκτός απο το να κάνω scroll προς τα κάτω!!!!

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

στην JHBCNBA13.0 έχει αφαιρεθεί η λειτουργία USB storage,και έχουν μείνει οι MTP και

PTP.Για να την επαναφέρεις(μαζί με το Charge only) δες το παρακάτω:

http://xiaomi.eu/community/threads/fix-for-usb-connection-on-stable-13.23968/

εγώ πάντως το έκανα πιο απλά με το Qcustomshortcut,το εγκαθιστάς,και στο package βάζεις:com.android.settings ενώ στο class:com.android...

 

Σε ευχαριστώ xnikos,τα έχω ήδη κάνει αυτά που λες κι έχω δώσει πιο πίσω σχετικό link για την ενεργοποίηση του USB Mass Storage mode.

 

Το πρόβλημά μου είναι πώς να απενεργοποιήσω το automount. Για να σου δώσω να καταλάβεις, όταν τραβάω προς τα κάτω την notification bar, ο διακόπτης που ενεργοποιεί το mounting είναι απευθείας στη δεξιά θέση, δηλαδή στο ON. Κανονικά, το default σε Android είναι όταν συνδέσεις το κινητό στον Η/Υ, στα notifications ο διακόπτης να είναι στο OFF και πρέπει ρητά ο χρήστης να τον ανοίγει. Σε αυτήν την κατάσταση θέλω να επιστρέψω.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ xnikos,τα έχω ήδη κάνει αυτά που λες κι έχω δώσει πιο πίσω σχετικό link για την ενεργοποίηση του USB Mass Storage mode.

 

Το πρόβλημά μου είναι πώς να απενεργοποιήσω το automount. Για να σου δώσω να καταλάβεις, όταν τραβάω προς τα κάτω την notification bar, ο διακόπτης που ενεργοποιεί το mounting είναι απευθείας στη δεξιά θέση, δηλαδή στο ON. Κανονικά, το default σε Android είναι όταν συνδέσεις το κινητό στον Η/Υ, στα notifications ο διακόπτης να είναι στο OFF και πρέπει ρητά ο χρήστης να τον ανοίγει. Σε αυτήν την κατάσταση θέλω να επιστρέψω.

μόλις πατάς το charge only(ενώ ήσουν συνδεδεμένος),δεν σου βγάζει για λίγο την καρτέλλα open.......automatically,ώστε να ξετσεκάρεις το remember this choise?

Link to comment
Share on other sites

ποτε θα γινει διαθεσιμο απο κινεζικα site αυτο το κινητο ρε παιδια?

 

http://www.xiaomishop.com/73-xiaomi-hongmi-red-mi-note-mtk6592-octa-core-14ghz-1gb-ram-8gb-rom-55-inch-ips-ogs-screen-13mp-smartphone.html

 

μιλαμε για τρελο value for money.

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια εχει παρει κανεις απο το ibuygou,εχω παραγγειλει εδω και ποσο καιρο.στις 10απριλιου φυγανε

Destination Country - Greece:Tracking Consuming:3151 Millisecond

Origin Country - Sweden:Tracking Consuming:0 Millisecond, Cache Time:2014/05/15 13:28:15

2014-05-05 18:55, Local mail tracking

2014-04-22 08:12, Order departed from sorting hub

2014-04-22 00:00, Posten, Direct Link, Singapore, The item has been dispatched from Sweden Post, Direct Link's international terminal for onward transport abroad.

2014-04-17 18:00, Order departed on flight from origin

2014-04-17 10:00, Order dispatched

2014-04-14 18:00, Order Shipment recorded

 

ειναι κολημενα ποσο καιρο,το βλεπω να χανω τα λεφτα μου και μαλλον πρεπει να περασαν και οι 40 ημερες να κανω μεσω pay pal να ζητησω τα λεφτα μου πισω.

εστηλα εμαιλ σε αυτους μου απαντησαν την επομενη ημερα μου ειπανε κανε υπομονη.

εντωμεταξυ στην παραγγελεια με 3δολλαρια επιπλεον ασφαλιζα και το πακετο σε περιπτωση που χαθει η δεν ερθει μαλλον,ωστε να παρω τα λεφτα πισω.

 

σας εχει αργησει τοσο πολυ σε εσας αμα εχετε παραγγειλει απο εκει?ξερω οτι ειναι αξιοπιστο μαγαζι.

Link to comment
Share on other sites

Μπες στο παυπαλ, βρες την συναλλαγή και άνοιξε case. 45 μέρες από την πληρωμή έχεις καιρό. Το παυπαλ θα σου δώσει άλλες 20 μέρες επιπλέον. Πρέπει να προλαβαίνεις οριακά.
Link to comment
Share on other sites

σας εχει αργησει τοσο πολυ σε εσας αμα εχετε παραγγειλει απο εκει?ξερω οτι ειναι αξιοπιστο μαγαζι.

 

Δεν είναι αφύσικο, δέμα με Sweden Post να κάνει 35-40 μέρες για να φτάσει!

Αν νοιώθεις ανασφαλεια (και είσαι κοντά στις 45 μερες από την παραγγελία/πληρωμή) ανοιξε dispute δια παν ενδεχόμενο και το κλείνεις οταν με το καλό παραλάβεις...

OnePlus 12 (16/512): - in the past: [iPhone 13 Pro], OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

λοιπον θελω μια βοηθεια επειδη δεν εχω ξανα κανει στο pay pal αμα μπορει καποιος με π.μ να με καθοδηγησει πως να κανω case που ειπε το παλικαρι και αμα ερθουν το κλεινω.δηλαδη δινει 20 ημερες ωστε αμα ερθει να το αποσυρω?καλα το καταλαβα?
Link to comment
Share on other sites

Ενω εχω κλειστά τα δεδομένα, πανω στην μπάρα συνεχίζει να έχει το 3G. Σας το κάνει κι εσας αυτό;
Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

μόλις πατάς το charge only(ενώ ήσουν συνδεδεμένος),δεν σου βγάζει για λίγο την καρτέλλα open.......automatically,ώστε να ξετσεκάρεις το remember this choise?

 

Όχι. Αν μπω στην οθόνη που επιλέγεις τύπο σύνδεσης και πατήσω το "Charge only", απλά χρωματίζεται η εν λόγω επιλογή αντί της πιο πριν επιλεγμένης "USB storage" και φυσικά γίνεται unmount της SD. Δε μου βγάζει κάποια καρτέλα με τη ρύθμιση που λες... :(

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε ολους!

Θα ήθελα να παρακαλέσω θερμά!

οποίο μέλος του φόρουμ έχει την ευγενή καλοσύνη να με βοηθήσει να αναβαθμίσω το ρυζάκι μου…. Έχει MIUI JHBCNAL25.0 multi , θα προτιμούσα να το κάνω ν5 English – china για να λαμβάνω κανονικά τις ενημερώσεις. Και να μην ασχοληθώ … ξανά, Η έστω να περάσω τα multI v5 ..

Προσπάθησα αρκετές φόρες από τους οδηγούς να το αναβαθμίσω σε v5 multi, κατέβασα ότι χρειαζόταν αλλά δυστυχώς δεν! τα κατάφερα….. κάποια στιγμή μου βγήκαν κάτι κινέζικα γράμματα , το κινητό δεν υπάκουε και δεν έκλεινε, και αφού με έκοψε κρύος ιδρώτας…. , τελικά αφαίρεσα τη μπαταρία… , ευτυχώς επαναλειτούργησε κανονικά! και δε το ξανά πείραξα…

Οπότε παρακαλώ όποιος μπορεί και θέλει ας μου στείλει Π.Μ.

για να μου δώσει τη πολύτιμη βοήθεια του.

.Είτε από κοντά να βρεθούμε « μένω Αθήνα»

Είτε από skype μέσω κάμερας ,αν είμαστε μακριά .

ελπίζω να βρεθεί κάποιος να με βοηθήσει Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...