Jump to content

Xiaomi Red Rice (Hongmi)


orlox
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

από την στιγμή που αναβάθμισα σε v.6, έχω κάποιες φορές ένα τρεμόπαιγμα στην οθόνη.

έχει παρατηρήσει κανείς κάτι παρόμοιο?

 

Τι τρεμόπαιγμα το έχω και γω κάποιες σπάνιες φορές(1 φορά τον μήνα,το αφήνω στην ησυχία του για 5 λεπτα και στρώνει) αλλά έχω μείνει στην v5.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ήδη ρουτ.

Πήγαινε Κέντρο ασφαλείας-Δικαιώματα-Προνόμια ρουτ και όταν μια εφαρμογή ζητάει δικαίωμα ρουτ την τσεκάρεις από κει.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ήδη ρουτ.

Πήγαινε Κέντρο ασφαλείας-Δικαιώματα-Προνόμια ρουτ και όταν μια εφαρμογή ζητάει δικαίωμα ρουτ την τσεκάρεις από κει.

Οκ ευχαριστώ.!

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα τελικά την Ελληνική gtv 5.8.27.ρυθμίζοντας τα animations κ τα παράθυρα στο 5x η αλήθεια είναι ότι πάει σφαίρα. Δεν μου άρεσε. 1)τρώει πιο πολύ ραμ αλλά δεν δείχνει κολλήματα. 2)μου έχει μείνει πιο λίγος εσωτερικός χώρος αποθήκευσης παρόλο που εχω βάλει πιο λίγες εφαρμογές από πριν. Το θέμα μου είναι ότι όλο κατεβαίνει ή χωρητικότητα χωρίς όμως να ξέρω για ποιον λόγο αν κ εψαξα τα πάντα, από κάπου μαζεύει cache τα οποία δεν μπορώ να βρω.3)νομίζω ότι ρουφάει πιο πολύ μπαταρία.. Ή Ρομ περαστικε με καθαρή εγκατάσταση με όλα τα wipe τριπλά κ χωρίς backup, όλα από την αρχή. Έχει κανένας παρόμοια θέματα?
Link to comment
Share on other sites

Παλικάρια είναι λίγο ξενέρωτη η ερώτηση αλλά η θήκη μου έγινε τελείως χάλια και όσο κι αν ψάχνω δεν βρίσκω με παραθυράκι. Μήπως έχει πέσει κάτι τέτοιο στην αντίληψή σας;
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα τελικά την Ελληνική gtv 5.8.27.ρυθμίζοντας τα animations κ τα παράθυρα στο 5x η αλήθεια είναι ότι πάει σφαίρα. Δεν μου άρεσε. 1)τρώει πιο πολύ ραμ αλλά δεν δείχνει κολλήματα. 2)μου έχει μείνει πιο λίγος εσωτερικός χώρος αποθήκευσης παρόλο που εχω βάλει πιο λίγες εφαρμογές από πριν. Το θέμα μου είναι ότι όλο κατεβαίνει ή χωρητικότητα χωρίς όμως να ξέρω για ποιον λόγο αν κ εψαξα τα πάντα, από κάπου μαζεύει cache τα οποία δεν μπορώ να βρω.3)νομίζω ότι ρουφάει πιο πολύ μπαταρία.. Ή Ρομ περαστικε με καθαρή εγκατάσταση με όλα τα wipe τριπλά κ χωρίς backup, όλα από την αρχή. Έχει κανένας παρόμοια θέματα?

 

Μήπως είναι ενεργή η επιλογή για "τοπικά αντίγραφα" στο Ρυθμίσεις> Πρόσθετες ρυθμίσεις> Αντίγραφα & Επαναφορά;

Edited by Silvester
Link to comment
Share on other sites

Θέλει άλλο apk. Εγώ πριν κάνω την αναβάθμιση σε 5.8.6 (https://xiaomi-miui.gr/community/wsif/index.php/Entry/5959-5-8-6-Xiaomi-Hongmi-Redmi-1) πήρα από το update.zip που βρήκα στο http://en.miui.com/thread-99836-1-1.html το αρχείο system/priv-app/miui-camera.apk και το αντικατέστησα στην rom της αναβάθμισης. Έτσι η κάμερα δουλεύει μια χαρά και έχω τα πλεονεκτήματα της modded.

 

Αφού κατέβασα μερικά #@! θυμήθηκα ότι είχες ψάξει το θέμα. Σ' ευχαριστώ για το κόπο που μου γλύτωσες :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αφού δεν ενημερώνει κανείς το νήμα, ας πάρω το θάρρος να το κάνω.

Είχα μείνει πολύ καιρό με gtv stable 3.18 γιατί δούλευε μια χαρά και δεν είχα χρόνο για πειραματισμούς. Τελευταία μου έχασε 2 φορές την sd γιατί πιθανότατα καταστρεφόταν το σύστημα αρχείων (δεν την έβλεπε ούτε το pc) . Αφού παιδεύτηκα με διάφορες εφαρμογές για recovery, η λύση δόθηκε πανεύκολα με το chckdsk των Windows, που επιδιόρθωση την κάρτα.

 

Έτσι αποφάσισα να περάσω μια τελευταία rom και δοκίμασα την τελευταία stable 29 GTV, αλλά τα βρήκα σκούρα. Εδώ η περιπέτεια https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/9727-Πρόβλημα-με-xiaomi-miui-hellas-4-2-2-HM2013023-Stable29-GTV-5-2-13/

 

Παρά την άμεση βοήθεια των ανθρώπων του xiaomi-miui.gr, επειδή δε μπορούσα να μείνω χωρίς κινητό ούτε μέρα, δοκίμασα την τελευταία dev gtv 5.9.10, με την οποία πήγαν όλα καλά και μέχρι στιγμής είναι απροβλημάτιστη, όμορφη και γρήγορη.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα v 6 stable βγηκε??
Link to comment
Share on other sites

Άσε την 6 , πήγαμε στην 7 :))

 

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!!!Πλακα κανεις που ζω????Μπορει καποιος να,μου πει ποια ειναι???να,μου δωσει λινκ....και τον τροπο που την αναβαθμιζω....τελος αν ξερει καποιος αν υπαρχει ακομα καπιταλ κοντρολ στο paypal για αγορες απεξω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Πάντως μου κάνει εντύπωση πως μετά από σχεδόν δύο χρόνια με καθημερινές φορτίσεις και σκληρή χρήση η μπαταρία βγάζει ακόμη 5 με 5μισή ώρες οθόνη χωρίς σημάδι κόπωσης.
Link to comment
Share on other sites

Είμαι ακόμα με v5, λέω να βάλω την 7 από το ελληνικο φορουμ, εχω το Twrp recovery 2.5.0.0, κάπου διάβασα ότι για να μπει ή νεα ρομ επειδή είναι βασισμενη σε κιτκατ, πρέπει να αλλάξω τη ρεκοβερυ σε 2.8.0.0 , ισχύει ? Ή να την περάσω απευθείας, στην εσωτερική SD να κανω τα wipes και να την φλασαρω, και μετά πάλι wipes ?

Από ότι διάβασα ή νέα Ρομ θα έχει νέο αναβαθμισμένο ρεκοβερυ.

 

Αν μπορεί κανείς να ανεβάσει κάποια έγκυρα λινκ για σωστά αρχεία θα με βοηθουσε πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είναι οι ελληνικές: https://xiaomi-miui.gr/community/wsif/index.php/Entry/5959-5-9-26-Xiaomi-Hongmi-Redmi-1/#files

Έβαλα την 5.9.17 (όχι την modded) και την κρατάω μέχρι να βγει stable v7 . Μου αρέσει πολύ.

Κι εγώ με την ίδια twrp την πέρασα (25.0.0).

Πρώτα πάρε ένα backup από twrp του τηλεφώνου όπως το έχεις τώρα, ώστε να μπορείς να το επαναφέρεις αν δε σου αρέσει η νέα ρομ. Μετά κάνε wipes ενώ είσαι στη recovery και πέρνα την καινούργια κατευθείαν (χωρίς boot). Όλα τα έκανα από twrp.

Καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ακόμα με v5, λέω να βάλω την 7 από το ελληνικο φορουμ, εχω το Twrp recovery 2.5.0.0, κάπου διάβασα ότι για να μπει ή νεα ρομ επειδή είναι βασισμενη σε κιτκατ, πρέπει να αλλάξω τη ρεκοβερυ σε 2.8.0.0 , ισχύει ? Ή να την περάσω απευθείας, στην εσωτερική SD να κανω τα wipes και να την φλασαρω, και μετά πάλι wipes ?

Από ότι διάβασα ή νέα Ρομ θα έχει νέο αναβαθμισμένο ρεκοβερυ.

 

Αν μπορεί κανείς να ανεβάσει κάποια έγκυρα λινκ για σωστά αρχεία θα με βοηθουσε πολύ...

έτσι είχα διαβάσει κι εγώ αλλά όσες έβαλα πάνω από 2.5.0.0 δεν δούλευαν σωστά.

μια χαρά περνάει η kitkat με αυτήν,αυτή περιλαμβάνεται και στις ελληνικές ROM.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ που χω την μαμησια recovery.3e πως θα αναβαθμισω σε αλλο recovery ( με uncle tool) και πια να βάλω?ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ που χω την μαμησια recovery.3e πως θα αναβαθμισω σε αλλο recovery ( με uncle tool) και πια να βάλω?ευχαριστώ

εάν έχεις σκοπό να αναβαθμίσεις σε v.7,βάλτην καλύτερα απ' ευθείας με την 3e.

η ελληνική v.7 θα σου αλλάξει και την recovery σε TWRP.

εκτός κι αν θέλεις να πάρεις πρώτα nandroid backup,που γίνεται πιο εύκολα με TWRP.

Link to comment
Share on other sites

εάν έχεις σκοπό να αναβαθμίσεις σε v.7,βάλτην καλύτερα απ' ευθείας με την 3e.

η ελληνική v.7 θα σου αλλάξει και την recovery σε TWRP.

εκτός κι αν θέλεις να πάρεις πρώτα nandroid backup,που γίνεται πιο εύκολα με TWRP.

 

Βασικά δε το ήξερα...Οχι εγω κανω απο το backup xiaomi επαφες και καποιες εφαρμογες και αυτο ειναι.πια ειναι η τελευταία ελληνική.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δε το ήξερα...Οχι εγω κανω απο το backup xiaomi επαφες και καποιες εφαρμογες και αυτο ειναι.πια ειναι η τελευταία ελληνική.

λίγο παραπάνω δεν σου δίνουν το link?:confused:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...