Jump to content

Xiaomi Red Rice (Hongmi)


orlox
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι με ρωτας γιατι συγκεκριμενα γιαβτο κινητο;τεσπα,ρωτησα γιατι ειμαι διακοπες και θελω να δω ενα αρχειο που κατεβασα στο κινητο και δεν ανοιγει γιατι θελω πρόγραμμα τυπου word exel κ.π.λ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι με ρωτας γιατι συγκεκριμενα γιαβτο κινητο;τεσπα,ρωτησα γιατι ειμαι διακοπες και θελω να δω ενα αρχειο που κατεβασα στο κινητο και δεν ανοιγει γιατι θελω πρόγραμμα τυπου word exel κ.π.λ

 

επειδή έγραψες "Εχει βρει κανείς για το κινητο μας κανενα πρόγραμμα" :)))

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια.

Εχει βρει κανείς για το κινητο μας κανενα πρόγραμμα τυπου word;ωστε να ανοιγουμε αρχεια να διαβασουμε απο το νετ;

 

Υπάρχουν πολλές επιλογές. Για εμένα η καλύτερη δωρεάν είναι το Kingsoft Office.

Qtek 9100 (Wizard) / HTC HD2 (Leo) / Xiaomi Hongmi (RedRice)
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις πληροφοριες.

Κατι άλλο εχει δοκιμασει κανεις απο κινητο να κατεβασει τορεντ;εχω δοκιμασα να κατεβασω π.χ μια ταινια με το utorent αλλα δεν το αναγνωριζει το κινητο ωστε το προγγραμα να αρχιζει να κατεβαζει την ταινια.

 

Ρωταω γιατι ειμαι διακοπες καθ οταν γυρναω αργα το βραδυ καμια σειρα για να χαλαρωσψ θα ηθελα να δω.

Link to comment
Share on other sites

Αν ψάχνεις από γνωστό Ελληνικό tracker, ο tracker δεν υποστηρίζει καθόλου κινητές εφαρμογές
Link to comment
Share on other sites

Αν ψάχνεις από γνωστό Ελληνικό tracker, ο tracker δεν υποστηρίζει καθόλου κινητές εφαρμογές

 

Απο το kickass κατεβαζω οταν παω να φορτωσω το αρχειακι στο utorent

Μου βγαζει οτι δεν μπορει να το φορτωσει απο την sdcart

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.Εχω μια απορια.Αν παρω το κινητο πχ απο minideals,τους πω να μου βαλουν ελληνικα και δεν ζητησω να μ κανουν root αλλα ουτε κανω και γω τι θεματα θα εχω?το κινητο δεν θα ναι στα ελληνικα?πρεπει οπωσδηποτε να κανω root?
Link to comment
Share on other sites

αντι για xposed framwork μπορεις να βαλεις WSM tools για miui http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2481178 που έχει και repository από xposed

αν και νομίζω (δεν το έχω δοκιμάσει) η 2.3 υποστηρίζει miui http://en.miui.com/thread-9144-1-1.html

 

αν βρεις τρόπο για 160 χαρακτήρες στα sms πες το και εδώ

 

 

 

Είσαι γάτος .

 

---- (SMS 160 χαρακτήρων στα Ελληνικά) -----

 

Λοιπόν έβαλα το wsm tools για miui απο τα λινκ που παρέθεσες και μέσα απο το Mi-Tools /Applications που κατέβασα μέσω του wsm ,αλλαξα την ρύθμιση στο MESSAGING/Strip unicode σε Strip all unicode characters και απέκτησα 160 χαρακτήρες στα μηνύματα προς αποστολή ,με χρέωση ενός sms .

 

:!::!::!::!:

Ψ Ω Μ Ι - Κ Ι Ν Α - Τ Η Λ Ε Φ Ω Ν Ι Α . -
Link to comment
Share on other sites

Είσαι γάτος .

 

---- (SMS 160 χαρακτήρων στα Ελληνικά) -----

 

Λοιπόν έβαλα το wsm tools για miui απο τα λινκ που παρέθεσες και μέσα απο το Mi-Tools /Applications που κατέβασα μέσω του wsm ,αλλαξα την ρύθμιση στο MESSAGING/Strip unicode σε Strip all unicode characters και απέκτησα 160 χαρακτήρες στα μηνύματα προς αποστολή ,με χρέωση ενός sms .

 

:!::!::!::!:

Επειδη με ενδιαφερει και εμενα η μαμα εφαρμογη να αποκτησει 160,αμα εχεις χρονο μπορεις πιοαναλυτικα,δεν το πολυκαταλαβα.

Αμα σου ειναι ευκολο βημα προς βημα.μπας και το κανω και εγω.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι γάτος .

 

---- (SMS 160 χαρακτήρων στα Ελληνικά) -----

 

Λοιπόν έβαλα το wsm tools για miui απο τα λινκ που παρέθεσες και μέσα απο το Mi-Tools /Applications που κατέβασα μέσω του wsm ,αλλαξα την ρύθμιση στο MESSAGING/Strip unicode σε Strip all unicode characters και απέκτησα 160 χαρακτήρες στα μηνύματα προς αποστολή ,με χρέωση ενός sms .

 

:!::!::!::!:

 

παρακολούθα το λίγο όμως , γιατί αν δεν άλλαξε κάτι δεν είναι μόνιμη λύση :))

(δεν λειτουργεί 100%)

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρεα,

Σήμερα παρέλαβα το κινητό , έβαλα τη sim, έστειλα μήνυμα, έκανα κλήσεις και δέχτηκα.

Ερωτήματα:

1) Όταν απαντώ σε εισερχόμενη κλήση , η οθόνη σβήνει , μαυρίζει, πώς μπορώ να το αλλάξω αυτό;

2) Όταν ανοίγω τη συσκευή εμφανίζει το μήνυμα "permission manager is requesting SUPERUSER ACCESS" . Τί είναι αυτό; Και Τί επιλέγω; allow? deny?

3) Έχω την εντύπωση ότι ο ήχος είναι σχετικά σε χαμηλή ένταση όταν μιλάω με κάποιον. Υπάρχει τρόπος να ακούγεται πιό δυνατά;

4) Η συσκευή ήταν σε αγγλική γλώσσα , από τις επιλογές το γύρισα στα ελληνικά , μέσα στη συκευασία όμως τα φυλλάδια ήταν όλα στα κινέζικα. Υπάρχει κάποιο manual της συκευής στα αγγλικά έστω; ή σε pdf? στο google που το έψαξα λίγο δεν βρήκα.

 

Ευχαριστώ.

broken
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρεα,

Σήμερα παρέλαβα το κινητό , έβαλα τη sim, έστειλα μήνυμα, έκανα κλήσεις και δέχτηκα.

Ερωτήματα:

1) Όταν απαντώ σε εισερχόμενη κλήση , η οθόνη σβήνει , μαυρίζει, πώς μπορώ να το αλλάξω αυτό;

2) Όταν ανοίγω τη συσκευή εμφανίζει το μήνυμα "permission manager is requesting SUPERUSER ACCESS" . Τί είναι αυτό; Και Τί επιλέγω; allow? deny?

3) Έχω την εντύπωση ότι ο ήχος είναι σχετικά σε χαμηλή ένταση όταν μιλάω με κάποιον. Υπάρχει τρόπος να ακούγεται πιό δυνατά;

4) Η συσκευή ήταν σε αγγλική γλώσσα , από τις επιλογές το γύρισα στα ελληνικά , μέσα στη συκευασία όμως τα φυλλάδια ήταν όλα στα κινέζικα. Υπάρχει κάποιο manual της συκευής στα αγγλικά έστω; ή σε pdf? στο google που το έψαξα λίγο δεν βρήκα.

 

Ευχαριστώ.

 

1) είναι επιλογή και θα διαπιστώσεις ότι έτσι πρέπει να το έχεις (αλλιώς θα μιλάς και θα ακουμπάει το αυτί σου την οθόνη και θα παίζεις cundy crash χωρίς να το καταλάβεις)

Ρυθμίσεις -> Οθόνη -> Αποτροπή κατά λάθος κλήσεων (ή όπως το έχουν μεταφράσει στην δικιά σου)

2)Υποθέτω έχεις κάποια έκδοση με root , πάτα allow (το πρόγραμμα αφορά τα δικαιώματα που δίνεις στις εφαρμογές που εγκαθιστάς)

3)ενας τρόπος είναι με το πρόγραμμα mobile unkle tools , κάπου εδώ θα έχει και οδηγό με το τι να πειράξεις (πρόσεχε μπορεί να κάνεις και ζημιά)

4)και στα αγγλικά να ήταν το manual τι θα έλεγε , πήγαινε στο ρυθμίσεις ήχου για να επιλέξεις ήχο κλήσης;

έχεις smartphone που ανανεώνετε, το Manual δε θα σε βοηθήσει παραπάνω από την απλή γνώση αγγλικών (γνώμη μου βέβαια) και με απλό ψάξιμο (αν θες κάτι που δεν μπορείς να βρεις από το μενού ρυθμίσεις)

Link to comment
Share on other sites

1) είναι επιλογή και θα διαπιστώσεις ότι έτσι πρέπει να το έχεις (αλλιώς θα μιλάς και θα ακουμπάει το αυτί σου την οθόνη και θα παίζεις cundy crash χωρίς να το καταλάβεις)

Ρυθμίσεις -> Οθόνη -> Αποτροπή κατά λάθος κλήσεων (ή όπως το έχουν μεταφράσει στην δικιά σου)

2)Υποθέτω έχεις κάποια έκδοση με root , πάτα allow (το πρόγραμμα αφορά τα δικαιώματα που δίνεις στις εφαρμογές που εγκαθιστάς)

3)ενας τρόπος είναι με το πρόγραμμα mobile unkle tools , κάπου εδώ θα έχει και οδηγό με το τι να πειράξεις (πρόσεχε μπορεί να κάνεις και ζημιά)

4)και στα αγγλικά να ήταν το manual τι θα έλεγε , πήγαινε στο ρυθμίσεις ήχου για να επιλέξεις ήχο κλήσης;

έχεις smartphone που ανανεώνετε, το Manual δε θα σε βοηθήσει παραπάνω από την απλή γνώση αγγλικών (γνώμη μου βέβαια) και με απλό ψάξιμο (αν θες κάτι που δεν μπορείς να βρεις από το μενού ρυθμίσεις)

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις:clap:

broken
Link to comment
Share on other sites

ποια ειναι η πιο προσφατη εκδοση gtv για το hongmi?

επισης πως μπορω να βρω ποια εκδοση gtv τρεχω τωρα γιατι εχω ξεχασει ποια εχω βαλει?αν θυμαμαι καλα ηταν η 3.13

 

τα ota που βγαζει ο udpater τα κανουμε η μονο χειροκινητα οτι δινει το miui.gr

Edited by mightyr
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
ποια ειναι η πιο προσφατη εκδοση gtv για το hongmi?

επισης πως μπορω να βρω ποια εκδοση gtv τρεχω τωρα γιατι εχω ξεχασει ποια εχω βαλει?αν θυμαμαι καλα ηταν η 3.13

 

τα ota που βγαζει ο udpater τα κανουμε η μονο χειροκινητα οτι δινει το miui.gr

 

https://xiaomi-miui.gr/community/wsif/index.php/Entry/5857-Stable-16-0-Xiaomi-Hongmi-Redmi-1-GTV-3-15/#files

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις να μου με σιγουρια αμα το κινητο μας σηκωνει 64giga sd cart?του εχω βαλει 32αρα αλλα τιγκαρα
Link to comment
Share on other sites

 

την πέρασα και μου κάνει κάτι κουλά,με wifi και με 3g δεν ανοιγει σελίδες,βγάζει not available κτλ,με restart στρωνει,λίγο πριν είχα εγκαταστήσει adaway αν παίζει κάποιο ρόλο.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά το ξέρω ότι κάπου έχει ξανααναφερθεί αλλά με μια αναζήτηση δεν το βρήκα.. εχω κατεβασει την twrp απο το en.miui.com τη φλασάρω αλλά πάντα μπαίνω στην 3e. φοράω την τελευταία ελληνική ρομ..είναι εύκολο σε κάποιο παίδί να ανεβάσει το ζιπακι με την twrp Που δημιουργείτε μετά το φλασάρισμα της ελληνικής miui rom γιατί έκανα factory reset και δεν το εχω στην sd...ευχαριστώ..

 

edit: τελικα τα κατάφερα κανοντας flash το zip μεσα από την εσωτερική μνήμη και όχι απο την sd. φλασάρω μια aosp που βρήκα να δω τι ψάρια πιάνει..

Edited by gsir

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να εγκαταστήσω την τελευταία GTV rom.

Το κινητό είναι απείραχτο όπως ήρθε από Κίνα (rooted)

 

Πέρασα την ρομ στην sd και πηγαίνω στο Ρυθμίσεις-> Σχετ. με το τηλέφωνο-> Ενημερώσεις και εκεί με πετάει έξω.

 

Αυτός ο περιβόητος updater είναι κάπου αλλού; Παλιότερα είχα προσπαθήσει να μπω σε recovery μέσω Power on + Volume up, αλλά με έβγαλε σε ένα κινέζικο recovery (υποθέτω) που οχι μόνο δεν καταλάβαινες την γλώσσα, αλλά ούτε καν άλλαζε επιλογές.

Orange San Francisco AMOLED 512MB
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να εγκαταστήσω την τελευταία GTV rom.

Το κινητο είναι απείραχτο όπως ήρθε από Κίνα (rooted)

 

Πέρασα την ρομ στην sd και πηγαίνω στο Ρυθμίσεις-> Σχετ. με το τηλέφωνο-> Ενημερώσεις και εκεί με πετάει έξω.

 

Αυτός ο περιβόητος updater είναι κάπου αλλού; Παλιότερα είχα προσπαθήσει να μπω σε recovery μέσω Power on + Volume up, αλλά με έβγαλε σε ένα κινέζικο recovery (υποθέτω) που οχι μόνο δεν καταλάβαινες την γλώσσα, αλλά ούτε καν άλλαζε επιλογές.

 

Ο updater στις custom roms των καταστημάτων είναι πειραγμενος-κλειδωμένος,αφου δεν δίνουν και updates.

Στην recovery μπαίνεις με power + volume- (επιλέγεις recovery από τις επιλογές),και από εκεί εύκολα κάνεις install(from sd)

Link to comment
Share on other sites

Είσαι γάτος .

 

---- (SMS 160 χαρακτήρων στα Ελληνικά) -----

 

Λοιπόν έβαλα το wsm tools για miui απο τα λινκ που παρέθεσες και μέσα απο το Mi-Tools /Applications που κατέβασα μέσω του wsm ,αλλαξα την ρύθμιση στο MESSAGING/Strip unicode σε Strip all unicode characters και απέκτησα 160 χαρακτήρες στα μηνύματα προς αποστολή ,με χρέωση ενός sms .

 

:!::!::!::!:

 

Παιδιά ζητώ συγνώμη για αρχή αλλά θα εξηγήσω ...

Πήρα για έναν φίλο την συσκευή ,φλάσαρα την τελευταία Ελληνική rom και του το έδωσα .Παρατήρησα βεβαίως το θέμα με τους 160 χαρακτήρες στα sms ...

Είδα την miui ,μου γυάλισε και την έβαλα στο δικό μου ΖΤΕ 987 και είπα εκεί να δουλέψω με τα wsm tools και τα mi tools και αυτό έκανα με επιτυχία !!Συνεπαρμένος απο την επιτυχία μου ,είπα να το ανεβάσω και εδώ πιστεύωντας πως και το ίδο θα συμβεί και με το hongmi ...Το δοκίμασα βεβαίως και μετά απο κάτι μέρες και στου φίλου αλλά μάταια ...

1000 συγνώμη ,θα είμαι πιό συγκρατημένος την επόμενη φορά (αν υπάρξει) σας το υπόσχομαι ...:X:X:X

Ψ Ω Μ Ι - Κ Ι Ν Α - Τ Η Λ Ε Φ Ω Ν Ι Α . -
Link to comment
Share on other sites

θελω να περασω μια εκδοση στο κινητο ετσι ωστε μετα αυτοματα μεσω ιντερνετ απο το κινητο να περναει τις επομενες αναβαθμισεις..ποια να περασω και απο που?να μην μπαινω στην διασδικασια να περασω καποια μεσα στην καρτα και μετα ολα τα υπολοιπα...ευχαριστω Edited by nikdes
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...