Jump to content

Xiaomi Red Rice (Hongmi)


orlox
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

από χτες το βράδυ το ρυζάκι άρχισε να κάνει αρκετές επανεκινήσεις χωρίς λόγο . Παραλίγο να μην ξυπνήσω μάλιστα αφού είχε κάνει κλείσιμο το βράδυ και δεν χτύπησε το ξυπνητήρι . Το τηλ είναι με την τελευταία αγγλική έκδοση . Από που πρέπει να αρχίσω να ψάχνω τι μπορεί να φταίει ?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

από χτες το βράδυ το ρυζάκι άρχισε να κάνει αρκετές επανεκινήσεις χωρίς λόγο . Παραλίγο να μην ξυπνήσω μάλιστα αφού είχε κάνει κλείσιμο το βράδυ και δεν χτύπησε το ξυπνητήρι . Το τηλ είναι με την τελευταία αγγλική έκδοση . Από που πρέπει να αρχίσω να ψάχνω τι μπορεί να φταίει ?

 

καλημερα!καποια εφαρμογη ισως που κατεβασες προσφατα?

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Ναι που το λέει αυτό γιατι εγω τα κινέζικα καταστήματα πλέον δεν τα πιστευω...Το λεει ο επίσημος κατασκευαστής???Δωσε μου το link αν σου είναι εύκολο, που το βρήκες??? Στο minideal δεν λεει τίποτα πχ λεει μονο bluetooth yes (oti ;exei kai kala λες και υπήρχε περίπτωση να μην εχει σήμερα κινητό bluetooth)...Aυτο που λες ειναι σωστό αλλα πρέπει να είναι το τηλέφωνο στην νεότερη έκδοση και το εξάρτημα στην ποιο παλιά και μετά όχι ομως το ανάποδο...δηλαδη να είναι το τηλέφωνο v2 και το εξάρτημα v4....

Για το bluetooth, στη συσκευασία του κινητού (ανάμεσα στις κινεζιές) γράφει και GPS, AGPS, BT3.0HS+BT4.0LE..

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια... ειπα και εγω να αναβαθμισω το κινητακι μου μετα απο ενα προβληματακι που αντιμετωπιζω(δεν με ακουνε οι αλλοι καλα οταν μιλαω μαζι τους σαν να ακουγομαι απο πολυ βαθια)... ξεκιναω σιγα σιγα και αν ειναι καποιος εδω για λιγη βοηθεια θα ηταν ωραια...

καταρχην θελω να ρωτησω πως προτεινετε να γινει το backup... με titanium η με την εφαρμογη του κινητου??? με ενδιαφερει για το backup μονο τα παιχνιδια και τα κλειδια απο τα wifi... επαφες θα περαστουν απο το gmail κια μηνυματα δεν με ενδιαφερουν να τα κρατησω...

αν κατι ξεχναω η εχει καποιος να προτεινει να κρατησω κατι ακομα περιμενω τις ιδεες σας...

 

κατι που παρατηρησα... τα αρχεια που υπαρχουν στον οδηγο ειναι

recovery HM2013023_images_JHBCNAH4.0_4.2.zip

και miuiandroid_multi_HM2013023_WCDMA_JHBCNAL5.0_jb-4.2.zip

 

εγω εχω την miui jhbcnah1.0 λετε να υπαρξει προβλημα???

Edited by vajan07
Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρήγγειλα αυτό μπαταρία και θήκη φωρτισης

http://www.aliexpress.com/item/Free-Shipping-for-Original-New-BM41-Battery-Wall-charger-for-Xiaomi-Red-Rice-Mobile-phone-hongmi/1651752989.html

Για να δούμε τι και πως θα έρθει....

Edited by fck23
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια... ειπα και εγω να αναβαθμισω το κινητακι μου μετα απο ενα προβληματακι που αντιμετωπιζω(δεν με ακουνε οι αλλοι καλα οταν μιλαω μαζι τους σαν να ακουγομαι απο πολυ βαθια)... ξεκιναω σιγα σιγα και αν ειναι καποιος εδω για λιγη βοηθεια θα ηταν ωραια...

καταρχην θελω να ρωτησω πως προτεινετε να γινει το backup... με titanium η με την εφαρμογη του κινητου??? με ενδιαφερει για το backup μονο τα παιχνιδια και τα κλειδια απο τα wifi... επαφες θα περαστουν απο το gmail κια μηνυματα δεν με ενδιαφερουν να τα κρατησω...

αν κατι ξεχναω η εχει καποιος να προτεινει να κρατησω κατι ακομα περιμενω τις ιδεες σας...

 

κατι που παρατηρησα... τα αρχεια που υπαρχουν στον οδηγο ειναι

recovery HM2013023_images_JHBCNAH4.0_4.2.zip

και miuiandroid_multi_HM2013023_WCDMA_JHBCNAL5.0_jb-4.2.zip

 

εγω εχω την miui jhbcnah1.0 λετε να υπαρξει προβλημα???

 

...δες εδώ: http://en.miui.com/thread-12724-1-1.html και εδώ: http://xiaomi.eu/community/threads/error-installed-fail-to-update-ota-miui-1-0-kernel-3-4-5-android-4-2-2-rom-multilanguage.23076/ για πιθανά προβλήματα που θα συναντήσεις.

Σε κάθε περίπτωση μπορείς να περάσεις όποια rom θες με full wipes. Για backup η miui εφαρμογή σε καλύπτει.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά χρειάζομαι βοήθεια γιατί αρχίζω να πιστεύω ότι το μπρίκαρα για τα καλά..αρχικά πήγα να κάνω update την multi και ενώ όλα έγιναν καλά έκανα το ροοτ και μπάινοντας στο recovery ήταν το κινέζικο.στις 3 επιλογές που βγάζει διάλεξα κατά λαθος το fastboot..και πλέον το κινητό ανοίγει και μου βγάζει μόνο του factory mode και με βάζει σε κινέζικο recovery που ότι και να πάτησα κάνει τεστ στο κινητό.πχ οθόνη κ΄λαμερα ήχο led.τα πάντα.!αλλά δεν μπορώ να μπώ κανονικά στο σύστημα!υπάρχει κάποιο πρόγραμα να γίνει η επαναφορά από υπολογιστή?

 

μια αφαίρεση μπαταρίας και όλα ήρθαν στο κανονικό (με κινέζικο ακόμα recovery)

Edited by thanostek
προβλημα διορθώθηκε με αφαίρεση μπαταριας
Link to comment
Share on other sites

παιδιά χρειάζομαι βοήθεια γιατί αρχίζω να πιστεύω ότι το μπρίκαρα για τα καλά..αρχικά πήγα να κάνω update την multi και ενώ όλα έγιναν καλά έκανα το ροοτ και μπάινοντας στο recovery ήταν το κινέζικο.στις 3 επιλογές που βγάζει διάλεξα κατά λαθος το fastboot..και πλέον το κινητό ανοίγει και μου βγάζει μόνο του factory mode και με βάζει σε κινέζικο recovery που ότι και να πάτησα κάνει τεστ στο κινητό.πχ οθόνη κ΄λαμερα ήχο led.τα πάντα.!αλλά δεν μπορώ να μπώ κανονικά στο σύστημα!υπάρχει κάποιο πρόγραμα να γίνει η επαναφορά από υπολογιστή?

 

μια αφαίρεση μπαταρίας και όλα ήρθαν στο κανονικό (με κινέζικο ακόμα recovery)

 

λοιπον λογικα την κατεβασες την τελευταια μουλτι οπως εκανα και εγω και οτι και να εκανα εμενα παντα με κινεζικο recovery

ακολουθα και κατεβασε απο τον οδηγο στην πρωτη σελιδα για αναβαθμιση απο v4 σε v5 και ξεκινα απο το βημα 2)

αυτο εκανα και εγω και εχω cmw recovery

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια... ειπα και εγω να αναβαθμισω το κινητακι μου μετα απο ενα προβληματακι που αντιμετωπιζω(δεν με ακουνε οι αλλοι καλα οταν μιλαω μαζι τους σαν να ακουγομαι απο πολυ βαθια)... ξεκιναω σιγα σιγα και αν ειναι καποιος εδω για λιγη βοηθεια θα ηταν ωραια...

καταρχην θελω να ρωτησω πως προτεινετε να γινει το backup... με titanium η με την εφαρμογη του κινητου??? με ενδιαφερει για το backup μονο τα παιχνιδια και τα κλειδια απο τα wifi... επαφες θα περαστουν απο το gmail κια μηνυματα δεν με ενδιαφερουν να τα κρατησω...

αν κατι ξεχναω η εχει καποιος να προτεινει να κρατησω κατι ακομα περιμενω τις ιδεες σας...

 

κατι που παρατηρησα... τα αρχεια που υπαρχουν στον οδηγο ειναι

recovery HM2013023_images_JHBCNAH4.0_4.2.zip

και miuiandroid_multi_HM2013023_WCDMA_JHBCNAL5.0_jb-4.2.zip

 

εγω εχω την miui jhbcnah1.0 λετε να υπαρξει προβλημα???

 

παιδια εγω εκανα την αναβαθμιση σε ν5 με τον οδηγο του geokart (ευχαριστω πολυ...) και πηγαν ολα καλα..

αλλα... εχω ενα θεματακι με το play store (το οποιο μετα απο λιγο ψαξιμο ειδα οτι λυνετε ευκολα και δεν με απασχολει)

και το κυριοτερο ειναι ο λογος για τον οποιο μπηκα σε διαδικασια αναβαθμισης και ειναι το μικροφωνο...

περιμενα να στρωσει αλλα τιποτα. τα ιδια με πριν... και σε κλησεις και στην ηχογραφηση που δοκιμασα ακουγομαι απο πολυ βαθια και εχει και πολυ θορυβο... στις κλησεις μου λενε οτι που και που στρωνει αλλα την περισσοτερη ωρα ειναι χαλια...

εχει κανεις καμια ιδεα?? σκεφτηκα να πειραξω τπτ απο mut αλλα το φοβηθηκα...

Link to comment
Share on other sites

βλεπουμε τον 'Υψο στα δεξια και στο βαθος την πολη,αν δεν κανω λαθος,με την φωτο να ειναι τραβηγμενη απο το Πυργι':)

μια χαρα εισαι:)

 

τι μας κανεις βραδιατικα....

 

Από Σπαρτύλα είναι τραβηγμένες..μερικά δείγματα ακόμα..

 

auto

http://s26.postimg.org/ikt1up445/IMG_20140215_171017.jpg

 

HDR

http://s26.postimg.org/c4k34lvkl/IMG_20140215_171027_HDR.jpg

 

 

 

auto

http://s26.postimg.org/tqncvnead/IMG_20140215_171722.jpg

 

HDR

http://s26.postimg.org/q8fyd02s5/IMG_20140215_171712_HDR.jpg

 

 

 

auto

http://s26.postimg.org/ppav3qbdh/IMG_20140215_171847.jpg

 

HDR

http://s26.postimg.org/w49w0ei39/IMG_20140215_171902_HDR.jpg

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω εκανα την αναβαθμιση σε ν5 με τον οδηγο του geokart (ευχαριστω πολυ...) και πηγαν ολα καλα..

αλλα... εχω ενα θεματακι με το play store (το οποιο μετα απο λιγο ψαξιμο ειδα οτι λυνετε ευκολα και δεν με απασχολει)

και το κυριοτερο ειναι ο λογος για τον οποιο μπηκα σε διαδικασια αναβαθμισης και ειναι το μικροφωνο...

περιμενα να στρωσει αλλα τιποτα. τα ιδια με πριν... και σε κλησεις και στην ηχογραφηση που δοκιμασα ακουγομαι απο πολυ βαθια και εχει και πολυ θορυβο... στις κλησεις μου λενε οτι που και που στρωνει αλλα την περισσοτερη ωρα ειναι χαλια...

εχει κανεις καμια ιδεα?? σκεφτηκα να πειραξω τπτ απο mut αλλα το φοβηθηκα...

δες αν απο καπου απενεργοποιειται το μικροφωνο ακυρωσης θορυβου. Σε μια αλλη μου συσκευη που ειχα παρομοιο προβλημα αυτο ηταν η αιτια.

Τηλέφωνο: SAMSUNG OMNIA->HUAWEI 8800->ZTE V967S-> NUBIA Z5S MINI-> Χiaomi Mi3 16gb White->ZTE GEEK V975>XIAOMI REDMI NOTE 2->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO SE-> POCO F1

Tablet: Pipo M2 Mix->CHUWI HI8->GHUWI HI10

TVBOX:RPI3-> UGOOS AM7

Link to comment
Share on other sites

παρόλο που το κινητό μου είναι ροοτ, όταν πάω να ενεργοποιήσω το root permision ( system-->permissions-->root-->root permissions )είναι αχνό και δεν ενεργοποιείται.

Να πώ ότι έχω πατήσει στο about phone-- version 7-8 φορές και μου λέει ότι είμαι ήδη developer.

Μπορώ να ενεργοποιήσω με κάποιον τρόπο το root permissions ??

Thanx!!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Που πας ακριβώς να ενεργοποιήσεις τα root permissions; Σε ποια εφαρμογή; Για να σιγουρευτείς ότι η συσκευή σου είναι rooted βάλε το root checker.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

δεν θέλω να το ενεργοποιήσω σε μία εφαρμογή αλλά γενικά για όλο το κινητό.

το έκανα έλεγχο με root checker και μου δείχνει "the device has root access" αλλά το enable Permission manager είναι αχνό-απενεργοποιημένο και δεν ενεργοποιείται.

Και από κάτω γράφει : please switch to MIUI development version to enable root permission

(έχω πατήσει 7-8 φορές στο android version και μου γράφει "no need, you are already a developer")

Τι συμβαίνει δεν καταλαβαίνω!!

Link to comment
Share on other sites

δεν θέλω να το ενεργοποιήσω σε μία εφαρμογή αλλά γενικά για όλο το κινητό.

το έκανα έλεγχο με root checker και μου δείχνει "the device has root access" αλλά το enable Permission manager είναι αχνό-απενεργοποιημένο και δεν ενεργοποιείται.

Και από κάτω γράφει : please switch to MIUI development version to enable root permission

(έχω πατήσει 7-8 φορές στο android version και μου γράφει "no need, you are already a developer")

Τι συμβαίνει δεν καταλαβαίνω!!

 

Μulti εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Πρωτον γιατι δεν εχεις κανει update στην V5?

Δευτερον ειναι λογικο να μην εχεις προσβαση στα root perimssions,στην official μποριες να δωσεις δικαιωματε μονο μεσω της εφαρμογης που εχει εγκατασταθει κατα το ρουταρισμα(supersu,rootmaster κλπ)

Link to comment
Share on other sites

απ'οτι βλεπω εμένα εχει το superuser .

προσπάθησα να κάνω αναβάθμιση στην 5 αλλά είχα κάτι θέματα και είπα μήπως έφταιγε το root permission.

Ευχαριστώ πάντως!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα.Επιτέλους είδα φως:

Item in conta Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 15-02-2014 19:00 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

Μάλλον μεσοβδόμαδα θα το έχω ε;

(παραγγελία 15-1,shiped 20-1,Despatch No.:4025)

Link to comment
Share on other sites

Οσοι σκέφτεστε για αγορά έβαλε καλή προσφορά σήμερα το to2c. Τσεκάρετε..

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Έχω multi ρομ και θέλω να περάσω σε αγγλοκινέζικη. Είμαι αρχάριος όμως σε android κινητά και δε ξέρω πως να το κάνω. Έχω δει τους προηγούμενους οδηγούς αλλά αφορούν updates από ότι κατάλαβα.. Υπάρχει κάποιος οδηγός (ή μπορεί να μου πει κάποιος) πως να κάνω την μετάβαση?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλώστονε!

Κάπου εκεί είμαι και εγώ πάνω-κάτω! Έχει τα πάντα στο θέμα αυτό αλλά από ότι έχω καταλάβει, μάλλον δεν το χρειάζεσαι! Και εγώ θα ήθελα τα αυτόματα updates αλλά επειδή είμαι "σκιτζής" και μάλλον θα κάνω καταστροφή, το αφήνω με την μούλτι! Γνώμη μου είναι να "λυώσεις" το κινητό όπως είναι και όταν εξαντλήσεις τις δυνατότητες του και της ρομ να ψαχτείς πάλι! Καλή τύχη στη ... συναρμολόγηση !

Link to comment
Share on other sites

Έχω multi ρομ και θέλω να περάσω σε αγγλοκινέζικη. Είμαι αρχάριος όμως σε android κινητά και δε ξέρω πως να το κάνω. Έχω δει τους προηγούμενους οδηγούς αλλά αφορούν updates από ότι κατάλαβα.. Υπάρχει κάποιος οδηγός (ή μπορεί να μου πει κάποιος) πως να κάνω την μετάβαση?

Ευχαριστώ

 

Κατεβαζεις την WCDMA απο εδω http://en.miui.com/download-82.html , και απο recovery αφου κανεις ολα τα wipes την φλασαρεις...

Link to comment
Share on other sites

δες αν απο καπου απενεργοποιειται το μικροφωνο ακυρωσης θορυβου. Σε μια αλλη μου συσκευη που ειχα παρομοιο προβλημα αυτο ηταν η αιτια.

 

πως γιινεται αυτο ξερει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Καλώστονε!

Κάπου εκεί είμαι και εγώ πάνω-κάτω! Έχει τα πάντα στο θέμα αυτό αλλά από ότι έχω καταλάβει, μάλλον δεν το χρειάζεσαι! Και εγώ θα ήθελα τα αυτόματα updates αλλά επειδή είμαι "σκιτζής" και μάλλον θα κάνω καταστροφή, το αφήνω με την μούλτι! Γνώμη μου είναι να "λυώσεις" το κινητό όπως είναι και όταν εξαντλήσεις τις δυνατότητες του και της ρομ να ψαχτείς πάλι! Καλή τύχη στη ... συναρμολόγηση !

 

Ευχαριστώ και καλως σας βρηκα.! Είναι αρκετα δελεαστικό το να έχεις αυτόματα updates, οποτε λεω να την κανω την αλλαγη..

 

----- προσθήκη μηνύματος 78 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κατεβαζεις την WCDMA απο εδω http://en.miui.com/download-82.html , και απο recovery αφου κανεις ολα τα wipes την φλασαρεις...

 

Ευχαριστώ για την άμεση απαντηση.. Το θέμα είναι ότι στι recovery είναι όλα κινεζικα και δε ξερω πως να κάνω τα wipes.. Μπορείς να μου πεις πως?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...