Jump to content

Xiaomi Red Rice (Hongmi)


orlox
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Δν έχω καταλάβει καλά την εφαρμογή.Θα την παρακολουθήσω κανα δυο μέρες και βλέπουμε...

 

Καλημέρα, φίλε δες στα μηνύματα σου.σου έστειλα κάτι...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά να κάνω μια ερώτηση;

Έχω την MIUI -26,9,9 την ελληνική .

Υπάρχει κάποιος τρόπος ώστε να μπορώ να μπαίνω στο internet με 3g σήμα και από την SIM 2 ?

Link to comment
Share on other sites

αν μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος,μιας και ίσως είναι πιο απλός αυτός ο τρόπος.

 

Sorry για την καθυστέρηση, τώρα το είδα!

Δες εδώ μια εύκολη λύση. Απλά πρέπει να είσαι root για να κάνεις save αρχείο συστήματος :)

Edited by harut2005
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να κάνω μια ερώτηση;

Έχω την MIUI -26,9,9 την ελληνική .

Υπάρχει κάποιος τρόπος ώστε να μπορώ να μπαίνω στο internet με 3g σήμα και από την SIM 2 ?

 

Αν δεν κάνω λάθος μπορείς μόνο με την ultimate rom http://xiaomi.eu/community/threads/miui-ultimate-rom-for-wcdma-hongmi-based-on-my-fly-iq446-mod.23321/ αλλά όχι ταυτόχρονα απλά μπορείς να διαλέξεις ποιό sim slot θα έχει 3g.

Με στοκ Miui όχι δεν μπορείς..

Link to comment
Share on other sites

με 5.1.14 GTV και με πιο βαριά εφαρμογή το viber,chrome και ουσιαστικά τίποτα άλλο η ram φτάνει στα 100mb με το ζόρι ελεύθερα ενώ όταν πρωτοπέρασα την έκδοση αυτή και με facebook εγκατεστημένο είχε κοντά 190 ελεύθερα,

ο chrome τη κάνει τη δουλειά και εξαφανίζει τη ram έτσι?

 

παγωμένες αρκετές εφαρμογές που δεν λειτουργώ απο τις stock όπως πχ browser/email κτλ

greenify τρέχει νορμαλ

 

κανα τιπ n trick για καλύτερη διαχείριση?

Link to comment
Share on other sites

διαπιστωσα κατι παραξενο. Εχω μια καρτα wind στη sim slot1 και μια voafone στη sim2 καρτοκινητα και οι δυο. Στη sim1 που με ενδιαφερει λογω χρεωσεων και 3g, το σημα ειναι σχεδον παντα μια δυο σπανια τρεις μπαρες , ενω στην sim2 τερματιζει. Μεχρι και σημερα ελεγα οτι εφταιγε η wind στην περιοχη μου αλλα και ευρυτερα, αλλα πηρα ενα cubot s200 και βαζοντας και τις δυο sim τερματιζουν και οι δυο, η wind oxi παντα αλλα τελοσπαντων το σημα ειναι καλυτερο , τουλαχιστον 3 γραμμες. Και φυσικα με ακουνε καλυτερα, και δεν χανεται η συνδεση.

 

Εδω και τεσσερις μηνες, εχω την τελευταια multi που αντικατεστησε την τραγικη multi tou minideal. Και τοτε το ιδιο θεμα ειχα. ΔΕΝ εχω αλλα θεματα ουτε fc, ουτε lag, εκανα μολις wipe cache kai dalvik το θεμα παραμενει.

Οι sim ειναι καλες του 2014 απο αντικατασταση και οι δυο κανονικου κλασικου μεγεθους.

Link to comment
Share on other sites

με 5.1.14 GTV και με πιο βαριά εφαρμογή το viber,chrome και ουσιαστικά τίποτα άλλο η ram φτάνει στα 100mb με το ζόρι ελεύθερα ενώ όταν πρωτοπέρασα την έκδοση αυτή και με facebook εγκατεστημένο είχε κοντά 190 ελεύθερα,

ο chrome τη κάνει τη δουλειά και εξαφανίζει τη ram έτσι?

παγωμένες αρκετές εφαρμογές που δεν λειτουργώ απο τις stock όπως πχ browser/email κτλ

greenify τρέχει νορμαλ

κανα τιπ n trick για καλύτερη διαχείριση?

φίλε μου,πραγματικά καμία αξία δεν έχουν τα απόλυτα νούμερα.Σημασία έχει αν απελευθερώνει σωστά μνήμη όταν χρειάζεται.Έχεις δει να κοκκινίζει συχνά το widget της RAM?Αν ανοίξεις μια βαριά εφαρμογή-ενώ σου δείχνει 100mb free-το πιθανότερο είναι να δεις μετά περισσότερη free.Μόνο με ταυτόχρονη χρήση αρκετών και απαιτητικών app δικαιολογείται πρόβλημα.

το greenify κάνει δουλειά,ο chrome ναι,χρησιμοποιεί πολύ ram.Αν θες browser ταχύτατο,ελαφρύ και χωρίς ελλείψεις δοκίμασε τον CM browser.

Από ρυθμίσεις/εφαρμογές δες τι άλλο χρησιμοποιεί πολλή RAM.

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

διαπιστωσα κατι παραξενο. Εχω μια καρτα wind στη sim slot1 και μια voafone στη sim2 καρτοκινητα και οι δυο. Στη sim1 που με ενδιαφερει λογω χρεωσεων και 3g, το σημα ειναι σχεδον παντα μια δυο σπανια τρεις μπαρες , ενω στην sim2 τερματιζει. Μεχρι και σημερα ελεγα οτι εφταιγε η wind στην περιοχη μου αλλα και ευρυτερα, αλλα πηρα ενα cubot s200 και βαζοντας και τις δυο sim τερματιζουν και οι δυο, η wind oxi παντα αλλα τελοσπαντων το σημα ειναι καλυτερο , τουλαχιστον 3 γραμμες. Και φυσικα με ακουνε καλυτερα, και δεν χανεται η συνδεση.

 

Εδω και τεσσερις μηνες, εχω την τελευταια multi που αντικατεστησε την τραγικη multi tou minideal. Και τοτε το ιδιο θεμα ειχα. ΔΕΝ εχω αλλα θεματα ουτε fc, ουτε lag, εκανα μολις wipe cache kai dalvik το θεμα παραμενει.

Οι sim ειναι καλες του 2014 απο αντικατασταση και οι δυο κανονικου κλασικου μεγεθους.

αν στην sim1 έχεις ανοικτό το 3G,τότε καθόλου παράξενο δεν είναι.:)

το σήμα του 3G είναι σχεδόν παντού πιο αδύναμο από του 2G,με παράλληλα αποτελέσματα την αυξημένη κατανάλωση μπαταρίας,χειρότερη συνομιλία,περισσότερη ακτινοβολία κ.α Γι αυτό και συνιστάται να ανοίγει όταν χρειαζόμαστε αυξημένη ταχύτητα δικτύου(σερφάρισμα,streaming κτλ)

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου,πραγματικά καμία αξία δεν έχουν τα απόλυτα νούμερα.Σημασία έχει αν απελευθερώνει σωστά μνήμη όταν χρειάζεται.Έχεις δει να κοκκινίζει συχνά το widget της RAM?Αν ανοίξεις μια βαριά εφαρμογή-ενώ σου δείχνει 100mb free-το πιθανότερο είναι να δεις μετά περισσότερη free.Μόνο με ταυτόχρονη χρήση αρκετών και απαιτητικών app δικαιολογείται πρόβλημα.

το greenify κάνει δουλειά,ο chrome ναι,χρησιμοποιεί πολύ ram.Αν θες browser ταχύτατο,ελαφρύ και χωρίς ελλείψεις δοκίμασε τον CM browser.

Από ρυθμίσεις/εφαρμογές δες τι άλλο χρησιμοποιεί πολλή RAM.

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

αν στην sim1 έχεις ανοικτό το 3G,τότε καθόλου παράξενο δεν είναι.:)

το σήμα του 3G είναι σχεδόν παντού πιο αδύναμο από του 2G,με παράλληλα αποτελέσματα την αυξημένη κατανάλωση μπαταρίας,χειρότερη συνομιλία,περισσότερη ακτινοβολία κ.α Γι αυτό και συνιστάται να ανοίγει όταν χρειαζόμαστε αυξημένη ταχύτητα δικτύου(σερφάρισμα,streaming κτλ)

 

Μα και στο cubot έχω ανοικτό το 3g συνέχεια.

ΟΚ θα δοκιμασω να το κλείνω στο Redrice γιατί με ενδιαφέρουν πιο πολύ οι κλήσεις από το 3g.

Μήπως υπάρχει κανένα δοκιμασμένο ελαφρύ widget για να ανοιγοκλείνω το 3g , από την επιφάνεια εργασίας ?

ή για να κάνω toggle 3g-->2g πιό εύκολα ?

Κάτι που έχω βρει είναι μερικά MB, όχι ότι έχω θέμα αλλά ανυσυχώ για τον κώδικα που κρύβεται στα ΜΒ.

ενώ στην ουσία είναι ένα shortcut αυτό που ζητώ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μα και στο cubot έχω ανοικτό το 3g συνέχεια.

ΟΚ θα δοκιμασω να το κλείνω στο Redrice γιατί με ενδιαφέρουν πιο πολύ οι κλήσεις από το 3g.

Μήπως υπάρχει κανένα δοκιμασμένο ελαφρύ widget για να ανοιγοκλείνω το 3g , από την επιφάνεια εργασίας ?

ή για να κάνω toggle 3g-->2g πιό εύκολα ?

Κάτι που έχω βρει είναι μερικά MB, όχι ότι έχω θέμα αλλά ανησυχώ για τον κώδικα που κρύβεται στα ΜΒ.

ενώ στην ουσία είναι ένας shortcut αυτό που ζητώ.

 

βρίσκω διάφορα του στυλ: G - 3G που είναι shortcut και είναι ΟΚ , αλλά υπάρχει κάτι σε μορφή διακόπτη ?

Link to comment
Share on other sites

Που είσαι ρε kit Kat ....χάθηκες στο δρόμο????χαχα

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

με 5.1.14 GTV και με πιο βαριά εφαρμογή το viber,chrome και ουσιαστικά τίποτα άλλο η ram φτάνει στα 100mb με το ζόρι ελεύθερα ενώ όταν πρωτοπέρασα την έκδοση αυτή και με facebook εγκατεστημένο είχε κοντά 190 ελεύθερα,

ο chrome τη κάνει τη δουλειά και εξαφανίζει τη ram έτσι?

 

παγωμένες αρκετές εφαρμογές που δεν λειτουργώ απο τις stock όπως πχ browser/email κτλ

greenify τρέχει νορμαλ

 

κανα τιπ n trick για καλύτερη διαχείριση?

 

Φίλε εμένα από 380 με ανοιχτό το go sms pro +chrome πέφτει η μνήμη στα 301 μβ.Άρα Ναι τρώει πολύ ο chrome

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, γνωρίζει κάποιος να δώσει οδηγίες για τη δημιουργία sip account στο hongmi; Δεν βρήκα τέτοια δυνατότητα στις ρυθμίσεις και αναγκάστηκα να κατεβάσω εφαρμογή
Demis
Link to comment
Share on other sites

Μήπως υπάρχει κανένα δοκιμασμένο ελαφρύ widget για να ανοιγοκλείνω το 3g , από την επιφάνεια εργασίας ?

ή για να κάνω toggle 3g-->2g πιό εύκολα ?

Κάτι που έχω βρει είναι μερικά MB, όχι ότι έχω θέμα αλλά ανυσυχώ για τον κώδικα που κρύβεται στα ΜΒ.

ενώ στην ουσία είναι ένα shortcut αυτό που ζητώ.

 

βρίσκω διάφορα του στυλ: G - 3G που είναι shortcut και είναι ΟΚ , αλλά υπάρχει κάτι σε μορφή διακόπτη ?

εγώ χρησιμοποιώ το Dual Sim Control

https://play.google.com/store/apps/details?id=pt.joaormf.mtkcontrol

φτιάχνεις widget που με ένα πάτημα πχ ανοίγει το 3G+data και με άλλο γυρνάει σε 2G και κλείνει τα data ταυτόχρονα.

και φυσικά κάνει και πολλά άλλα.

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα ειναι και η v5 μην βιαζεστε για την v6 μην βγει τιποτα βαρια για το κινητο μας και σερνετε μετα και κλαιγομαστε
Link to comment
Share on other sites

μια χαρα ειναι και η v5 μην βιαζεστε για την v6 μην βγει τιποτα βαρια για το κινητο μας και σερνετε μετα και κλαιγομαστε

 

περιμένουμε την 6 κυρίως λόγω android 4.4 όπου ας πούμε θα κάνει το κινητό (για μένα φυσικά) να "αντέξει" λίγο ακόμα

 

δυστυχώς πρέπει να περιμένουμε κι άλλο για να βγει καμιά stable

Link to comment
Share on other sites

περιμένουμε την 6 κυρίως λόγω android 4.4 όπου ας πούμε θα κάνει το κινητό (για μένα φυσικά) να "αντέξει" λίγο ακόμα

 

δυστυχώς πρέπει να περιμένουμε κι άλλο για να βγει καμιά stable

 

Περιμένουμε τη v6 για να δουλέψει επιτέλους το miband στο κινητό μας! :rolleyes:

Όσοι δοκιμάσετε τη beta να ξέρετε οτι δεν θα δέχεστε εισερχόμενες κλήσεις (ενώ μπορεί σε αυτόν που σας καλεί να δείχνει οτι χτυπάει)

Link to comment
Share on other sites

Περιμένουμε τη v6 για να δουλέψει επιτέλους το miband στο κινητό μας! :rolleyes:

Όσοι δοκιμάσετε τη beta να ξέρετε οτι δεν θα δέχεστε εισερχόμενες κλήσεις (ενώ μπορεί σε αυτόν που σας καλεί να δείχνει οτι χτυπάει)

 

είπα να το πω πιο απλά :)

 

(το περιμένω να έρθει)

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα ειναι και η v5 μην βιαζεστε για την v6 μην βγει τιποτα βαρια για το κινητο μας και σερνετε μετα και κλαιγομαστε

 

 

Σε δοκιμη παντως της beta ειναι πολυ καλυτερη ετσι οπως δουλεψε για λιγο (με τα προβληματα της ομως)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,ειχα αγορασει το κινητακι πριν ενα χρονο χωρις να το κανω καποια αναβαθμιση,μια χαρα δουλευε,απλα ακουσα καλα λογια και εβαλα την ελληνικη Gt29. Απο τοτε πικρα...η μνημη γεμιζει αμεσως και πολλες εφαρμογες κλεινουν μολις τις ανοιξεις...τι κανουμε?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,ειχα αγορασει το κινητακι πριν ενα χρονο χωρις να το κανω καποια αναβαθμιση,μια χαρα δουλευε,απλα ακουσα καλα λογια και εβαλα την ελληνικη Gt29. Απο τοτε πικρα...η μνημη γεμιζει αμεσως και πολλες εφαρμογες κλεινουν μολις τις ανοιξεις...τι κανουμε?

 

Καταρχάς πρεπει να κανεις wipe πριν την εγκατάσταση, εγω συνηθίζω να κάνω και μετά εκτός απο system-data.

Να πω την αλήθεια και εμένα δεν μου έκατσε καλά η ελληνική σε θέμα ταχύτητας. Την έχω δοκιμάσει αρκετές φορές αλλα γυρίζω στην τελευταία multi 26.

Αναμένουμε μια stable V6!

Link to comment
Share on other sites

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Multi 26.0.0 (οχι ελληνικη)

Update: Περασα την xiaomi-miui-hellas_sms160mod_HM2013023_Stable29-GTV-5.2.13 σε Multi 26 και δουλευει μια χαρα.

Πρεπει ομως οπως γραφεται και στις οδηγιες να χρησιμοποιει καποιος ΜΟΝΟ ΚΕΦΑΛΑΙΑ γιατι αλλιως γυρναει στους 70 χαρακτηρες.

Edited by matzos
Link to comment
Share on other sites

Multi 26.0.0 (οχι ελληνικη)

Update: Περασα την xiaomi-miui-hellas_sms160mod_HM2013023_Stable29-GTV-5.2.13 σε Multi 26 και δουλευει μια χαρα.

Πρεπει ομως οπως γραφεται και στις οδηγιες να χρησιμοποιει καποιος ΜΟΝΟ ΚΕΦΑΛΑΙΑ γιατι αλλιως γυρναει στους 70 χαρακτηρες.

 

που την βρήκες αυτήν; -Άκυρο την βρήκα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα,

 

Δοκίμασε κανείς την 5.4.3 ?

Λύθηκε το βασικό πρόβλημα οπου δεν χτυπούσε το τηλέφωνο στις εισερχόμενες?

 

**Edit το ψάχνω λίγο μη φλασάρω άδικα, και φαίνεται να μη λειτουργεί το μικρόφωνο αυτή τη φορά στις κλήσεις!

Edited by gusS
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...