Jump to content

Xiaomi Red Rice (Hongmi)


orlox
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ενδιαφέρον! δεν υπάρχει σε κανένα site,και στο update μου βγάζει ακόμη την v.17:confused:

 

Το τσέκαρα και εγώ και όντως στη επίσημη σελίδα με ολες τις διαθέσιμες ρομ για τις συσκευές δεν υπήρχε ακόμα διαθέσιμη η 23

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ενδιαφέρον! δεν υπάρχει σε κανένα site,και στο update μου βγάζει ακόμη την v.17:confused:

 

είναι beta

 

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:tDM27xNbMNYJ:en.miui.com/thread-45901-1-1.html+&cd=1&hl=el&ct=clnk&gl=gr

Edited by kodorevi8ulis
Link to comment
Share on other sites

 

Τώρα είναι που θα τρελαθούμε εντελώς... Πότε δήλωσα εγώ ότι θέλω να γίνω τεστερ ? Στις φώτο που έβαλα stable δεν γράφει ρε παιδιά ?

 

Δοκίμασε κανείς αυτή εδώ ? http://en.miui.com/thread-22893-1-1.html

Είχα την εντύπωση πως είχε βγει μόνο για το ΜΙ3 & ΜΙ4

Edited by Jokey5
Link to comment
Share on other sites

Καμια ιδεα?

 

Κι εγώ το νοιώθω αργό και κολλάει (λαγκάρει απίστευτα) με την τελευταία ρομ και περιμένω την καινούρια μπας και στρώσει. Έσβησα 5-6 εφαρμογές γιατί νόμισα ότι το πολυφόρτωσα αλλά δεν έστρωσε.

3 ίσως και 4 φορές έμεινε σε μαύρη οθόνη και δεν έκανε τίποτα (κρατάω το power πατημένο 8" για να κάνει επανεκκίνηση)

Link to comment
Share on other sites

Πως τις έκανες μεταφορά με πιο πρόγραμμα!

 

Με το Link2SD ακολούθησα τον οδηγό από σελίδα 280, post 4197, πρέπει να είσαι ροοτ βέβαια. Δοκίμασετο δουλεύει, υπόψην εγώ είμαι με την 5.0 αγγλική έκδοση ακόμη γιατί δεν γνωρίζω άν έχει βγεί root για τις καινούργιες.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια χρειαζομαι επειγοντως τη βοηθεια σας! Παρελαβα σημερα για μια φιλη μου το xiaomi hongmi 1s και δεν ανοιγει. Κολλαει και στην οθονη φαινεται μια εικονα του android και γραφει απο κατω fastboot. Τι κανω;
Link to comment
Share on other sites

Παιδια χρειαζομαι επειγοντως τη βοηθεια σας! Παρελαβα σημερα για μια φιλη μου το xiaomi hongmi 1s και δεν ανοιγει. Κολλαει και στην οθονη φαινεται μια εικονα του android και γραφει απο κατω fastboot. Τι κανω;

το fastboot είναι μια λειτουργία κατά την οποία εγκαθιστάς την εργοστασιακή ROM μέσω υπολογιστή με την χρήση του MiPhone.Κανονικά μπαίνεις σε fastboot πατώντας παρατεταμένα το power+volume-

Αν εσένα κολλάει εκεί ακολούθα τις οδηγίες από εδώ για να το επαναφέρεις(σε εργοστασιακή κατάσταση):

http://en.miui.com/forum.php?mod=viewthread&tid=23234&page=1#pid459792

Link to comment
Share on other sites

Kαμια ιδεα εδω? Να ξαναπερασω TWRP?

Αφού το κινητό σου την δουλεύει χωρίς πρόβλημα την sd γιατί θέλεις να την βλέπει και στο recovery;

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Για backup/restore και φλασαρισματα

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Είμαι κάτοχος ενός (απλού) Redmi το οποίο είχα αγοράσει από το minideal πριν περίπου 6 μήνες, με αγγλική γλώσσα.

 

Στην καρτέλα about phone αναφέρει μεταξύ άλλων τα εξής:

 

Model number : HM 1W

MIUI Version 4.2.2 HM2013023

Kernel version 3.4.5

 

Το τηλέφωνο είναι πάρα πολύ καλό, αλλά τον τελευταίο καιρό έχει αρχίσει να ψιλοτρελένεται. Συγκεκριμένα:

 

• Όταν επιχειρώ να κατεβάσω και να αποθηκεύσω ένα αρχείο (πχ ένα μικρό pdf) στην κάρτα SD αποτυγχάνει, ενώ εάν επιλέξω να αποθηκευτεί στην μνήμη του τηλεφώνου κατεβαίνει κανονικά.

 

• Διάφορα αρχεία από την SD δεν σβήνονται μέσω του τηλεφώνου

 

• Η πυξίδα έχει σταματήσει να λειτουργεί, και μαζί με αυτή φυσικά όλες οι εφαρμογές που την χρησιμοποιούν είναι μη λειτουργικές.

 

Επίσης το τηλέφωνο είχε και ορισμένα χούγια από την ημέρα που το παρέλαβα όπως :

 

• Όταν είμαι σε HSDPA ή 3G και η στάθμη του σήματος πέσει και πάει να κάνει την εναλλαγή σε GPRS, αυτή δεν γίνεται αμέσως αλλά πέφτει όλο το δίκτυο για 10-15 δευτερόλεπτα και ύστερα κλειδώνει σε GPRS. Φυσικά αν είμαι σε κλήση εκείνη την ώρα η κλήση διακόπτεται .

 

• Δεν κάνει update

 

1.Για τα θέματα με την SD πιστεύω ότι εφόσον δεν έχει κάποιο πρόβλημα η κάρτα σαν κάρτα, με ένα format θα στρώσει. Θέλω να μου προτείνετε ένα αξιόπιστο πρόγραμμα για PC που να ψάχνει την κάρτα για σφάλματα και να κάνει και ένα format τις προκοπής (τι filesystem και λοιπές ρυθμίσεις πρέπει να βάλω;)

 

2. Μιας και θα φορμάρω την κάρτα σκέπτομαι να αλλάξω και rom και να κάνω μία καθαρή εγκατάσταση. Ποια ROM προτείνετε η οποία να διορθώνει το πρόβλημα με τις διακοπές στο δίκτυο και να είναι συνάμα και σταθερή; Ίσως την original? Τα Ελληνικά δεν με ενδιαφέρουν προτιμώ τα Αγγλικά, αλλά αν αξίζει τόσο πολύ κάποια Ελληνική την βάζω δεν έχω πρόβλημα.

 

Αν είναι εύκολο δώστε ένα link με την rom που προτείνετε και της οδηγίες της και θα την βρώ την άκρη.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Για pc το Minitool ειναι ευκολο και εχει ολες τις επιλογες για file systems.

Αμα σκεφτεσαι και για custom rom αυτη ειναι πολυ smooth και χωρις προβλήματα. Βαζεις 4.8.22 full και κανεις update σε -> 4.8.27 και -> 4.8.30

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

FAT32.

Νομιζω γινονται και ota. Εγω τα ειχα φλασαρει απτην καρτα. Αν ειναι πανω απο 100ΜΒ, μην τα κανεις οτα, θα μπρικαρει το τηλεφωνο

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Bρηκα ενα προγραμμα που καθιστα το ext4 file system των linux ορατο σε windows. Αυτο θα μπορουσε να ειναι μια εναλλακτικη για το FAT32, καθως δεν υπαρχει αλλη επιλογη, αλλα ενω λεει free download μετα ζηταει registration

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου η καλύτερη λύση είναι με το flashtool ώστε να έχεις την ορίτζιναλ αφού θα στήσεις το τηλέφωνο από την αρχή
Link to comment
Share on other sites

Η stock rom λέει τίποτα;

Ποια είναι η τελευταία και από πού την κατεβάζουμε;

http://en.miui.com/download-82.html#131

σε μένα δουλεύει άψογα τόσους μήνες:)

*format με το επίσημο εργαλείο του SD Association:

https://www.sdcard.org/downloads/formatter_4/

*την πυξίδα την καλιμπράρισες?

*αν έχεις την official αλλά άλλαξες recovery,δεν κάνει OTA update είναι normal

(μπορεί να φταίει και το root ή τα google apps)

αν έχεις multi (στο post σου δεν γράφεις σωστά την miui version),δεν έχει ΟΤΑ.

*συμφωνώ με τον Jokey5 για το flashtool

Edited by xnikos
Link to comment
Share on other sites

http://en.miui.com/download-82.html#131

σε μένα δουλεύει άψογα τόσους μήνες:)

*format με το επίσημο εργαλείο του SD Association:

https://www.sdcard.org/downloads/formatter_4/

*την πυξίδα την καλιμπράρισες?

*αν έχεις την official αλλά άλλαξες recovery,δεν κάνει OTA update είναι normal

(μπορεί να φταίει και το root ή τα google apps)

αν έχεις multi (στο post σου δεν γράφεις σωστά την miui version),δεν έχει ΟΤΑ.

*συμφωνώ με τον Jokey5 για το flashtool

 

Η τελευταία είναι η 23 αλλά δεν θέλω να σε πληγώσω :P

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας ελεγξε οτι δε βαζεις τις SIM αναποδα.

Η εγκοπη πρεπει να ναι προς τα κατω. Το εχουν παθει αρκετοι

 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια! Το πρόβλημά μου (η συσκευή δεν έψαχνε για δίκτυο κιν. τηλεφωνίας ούτε έβλεπε τις SIM, επιπλέον έλεγε «άγνωστο» στους αριθμούς IMEI) λύθηκε αμέσως μόλις κατάφερα να κάνω επαναφορά IMEI. Αυτό το πέτυχα μετά από πολλές μέρες και αρκετά μεγάλη αλληλογραφία με το techhelp@merimobiles.com

 

Παραθέτω τo τελευταίο μέρος, που οδήγησε στη λύση του προβλήματος (σημείωση: δεν ξέρω γιατί, αλλά νομίζω ότι εδώ κόβεται ένα κομμάτι από τις μακροσκελείς διευθύνσεις και μπαίνουν τελείες):

,,______________________

Please download this ROM here

https://mega.co.nz/#!KRxD0CAb!HugoZh7v2iaHVupUyBhNrXC-UOAetxUL8img2OOcjXg

To flash it please follow the guide here

http://www.pickedgadget.com/2013/07/how-to-flash-using-sp-flash-tool.html

Important: 1. Unmark PRELOADER

2. Mark DA DL All with check Sum

3. Use "download" instead of "Firmware-upgrade"

4. Remember: the battery must be out of the phone.

_______________________

 

Και πάλι ευχαριστώ όλους, βοηθήσατε με την άποψή σας.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

μηπως ειναι σε airplane mode?

 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια! Το πρόβλημά μου (η συσκευή δεν έψαχνε για δίκτυο κιν. τηλεφωνίας ούτε έβλεπε τις SIM, επιπλέον έλεγε «άγνωστο» στους αριθμούς IMEI) λύθηκε αμέσως μόλις κατάφερα να κάνω επαναφορά IMEI. Αυτό το πέτυχα μετά από πολλές μέρες και αρκετά μεγάλη αλληλογραφία με το techhelp@merimobiles.com

 

Για περισσότερα δες την απάντησή μου αμέσως πιο πάνω (στον mantzos).

 

Και πάλι ευχαριστώ όλους, βοηθήσατε με την άποψή σας.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

κανε και ενα factory reset...

 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια! (Ομοίως με το πιο πάνω).

 

----- προσθήκη μηνύματος 115 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Με τη miui στην αρχη κανεις κινησεις ενεργοποιησης, οπως internet, λογαριασμο Xiaomi account, επαναφορα backup (σε περίπτωση που) καθως και εργοποιηση καρτων sim (έχω την εντύπωση ότι το κανει αυτόματα ), μήπως κάτι παιζει με αυτο?

 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια! Το πρόβλημά μου (η συσκευή δεν έψαχνε για δίκτυο κιν. τηλεφωνίας ούτε έβλεπε τις SIM, επιπλέον έλεγε «άγνωστο» στους αριθμούς IMEI) λύθηκε αμέσως μόλις κατάφερα να κάνω επαναφορά IMEI. Αυτό το πέτυχα μετά από πολλές μέρες και αρκετά μεγάλη αλληλογραφία με το techhelp@merimobiles.com

 

Παραθέτω τo τελευταίο μέρος, που οδήγησε στη λύση του προβλήματος (σημείωση: δεν ξέρω γιατί, αλλά νομίζω ότι εδώ κόβεται ένα κομμάτι από τις μακροσκελείς διευθύνσεις και μπαίνουν τελείες):

______________________

Please download this ROM here https://mega.co.nz/#!KRxD0CAb!HugoZh7v2iaHVupUyBhNrXC-UOAetxUL8img2OOcjXg

To flash it please follow the guide here

http://www.pickedgadget.com/2013/07/how-to-flash-using-sp-flash-tool.html

Important: 1. Unmark PRELOADER

2. Mark DA DL All with check Sum

3. Use "download" instead of "Firmware-upgrade"

4. Remember: the battery must be out of the phone.

_______________________

 

Και πάλι ευχαριστώ όλους, βοηθήσατε με την άποψή σας.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

η κάρτες που βάζεις ζητάνε pin όλες ; (και δε σου βγάζει στο κινητό να βάλεις;) αν ναι

τότε βάλε τι κάρτα σε παλιό κινητό , απενεργοποίησε το να ζητάει πιν (τώρα που είναι αυτό , θέλει ψάξιμο, εξαρτάται από το παλιό κινητό) και μετά βάλτην στο νέο να δεις

Ευχαριστώ και σένα για τη βοήθεια!

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μάλλον έχεις πρόβλημα με το ΙΜΕΙ της συσκευής. Επικοινωνήσεις με το κατάστημα που το αγόρασες;

 

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια! Η άποψή σου με έφερε πιό κοντά στο αποτέλεσμα!

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όπως λέει κι ο φίλος δες στο:

about phone/status/imei information

αν έχεις IMEI.

 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια!

Ευτυχώς δεν ήταν θέμα hardware. Βλέπε πιο πάνω πώς λύθηκε το πρόβλημα.

Και πάλι ευχαριστώ όλους, βοηθήσατε με την άποψή σας.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Mην το ξεγραφεις, γινεται ανακτηση ΙΜΕΙ και το καταστημα μπορει να σου πει τον τροπο, απλως στειλε email

Ευχαριστώ για τη βοήθεια!

Roid_rage, επί τή ευκαιρία, αν το δεις και δε βαριέσαι να απαντήσεις, από πού είναι η παράθεση που βάζεις:

"Last words are for fools who haven't said enough" Karl Marx' last words, asked by..."

Και πάλι ευχαριστώ όλους, βοηθήσατε με την άποψή σας.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μην αγχώνεσαι είναι καθαρά τα imei , ακολούθησε τη διαδικασία του βίντεο
αλλά το δίχνει με ενα λάθος, για το imei 1 θα βάλεις AT +EGMR=1,7,"IMEI_1" και για το 2 AT+EGMR=1,10"IMEI2" .

υγ. για να μπεις στο recovery κατεβασε απο το playstore το uncle tools.



Ευχαριστώ για τη βοήθεια!

Λοιπόν δοκίμασα πολλά και δεν μου έτρεχαν, ίσως έφταιγαν και τα windows μου, τελικά (όπως περιγράφω παραπάνω) το θέμα λύθηκε δι αλληλογραφίας με τους Κινέζους.

Και πάλι ευχαριστώ όλους, βοηθήσατε με την άποψή σας.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια η καμερα δεν εχει macro? μου κανει εντυπωσει που δεν τραβαει καλα απο κοντα και δε μπορει να εστιασει. Με αλλη εφαρμογη θα λυθει?

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μικρη διαφορα και σιγουρα οχι για νυχτα, με φλας κατι γινεται

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά από θήκες ποιες έχετε αγοράσει? hΚοιτούσα αυτήν εδώ αλλά με προβλημάτισε κάτι που διάβασα για τους μαγνήτες σε τέτοιες θήκες και είμαι επιφυλακτικός. Τι λέτε?
Link to comment
Share on other sites

http://en.miui.com/download-82.html#131

σε μένα δουλεύει άψογα τόσους μήνες:)

*format με το επίσημο εργαλείο του SD Association:

https://www.sdcard.org/downloads/formatter_4/

*την πυξίδα την καλιμπράρισες?

*αν έχεις την official αλλά άλλαξες recovery,δεν κάνει OTA update είναι normal

(μπορεί να φταίει και το root ή τα google apps)

αν έχεις multi (στο post σου δεν γράφεις σωστά την miui version),δεν έχει ΟΤΑ.

*συμφωνώ με τον Jokey5 για το flashtool

 

Η πυξίδα όσο και να κουνάω το τηλέφωνο δεν καλιμπράρεται! Στην αρχή δούλευε το καλιμπράρισμα τώρα όχι !

 

Έχεις δίκιο. Αντι για την miui ver έγραψα την Android ver. Η miui ver είναι 5.3.21.

 

@ Jokey5

 

Να δοκιμάσω την 23 τότε ; Τι ακριβώς είναι το flashtool ;Θα ήθελα ένα link.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Η πυξίδα όσο και να κουνάω το τηλέφωνο δεν καλιμπράρεται! Στην αρχή δούλευε το καλιμπράρισμα τώρα όχι !

 

Έχεις δίκιο. Αντι για την miui ver έγραψα την Android ver. Η miui ver είναι 5.3.21.

 

@ Jokey5

 

Να δοκιμάσω την 23 τότε ; Τι ακριβώς είναι το flashtool ;Θα ήθελα ένα link.

 

Ευχαριστώ

 

είναι η διαδικασία που επαναφέρει το τηλέφωνο στην αρχική του κατάσταση σα να βγήκε από το εργοστάσιο . Θέλει όμως προσοχή και αρκετό διάβασμα αν τελικά αποφασίσεις να το κάνεις . Υπάρχει και οδηγός και τρόπος. αν όμως κάτι δεν γίνει σωστά το τηλέφωνο πιθανόν και να μην επανέρχεται μετά .διαθέσιμη θα βρεις μέχρι την 17 και λογικά σε λίγες μέρες την 23

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...